Lelystad volgende week haar isolement uit droge Oost-Flevoland de derde polder in het IJsselmeer Strategische goederen aan Oost-Europa geleverd Parijs doet krullen in de ban Veel vluchtelingen vonden Eden ge"dderd door reeds een bestaan Neem "AKKERTJE 154 5 DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 KNARDIJK WORDT GEDICHT (Van een onzer verslaggevers) TUSSEN LELYSTAD en de Overijsselse kust ergens in de buurt van de Ketelmond zal binnen twee jaar de dijk gereed zijn. Op dit ogen blik is daarvan nog niets te zien. Maar toch, wie de moeite neemt er met een boot langs te varen, zal weinig moeite hebben om zich voor te stellen, hoe de dijk in de toekomst zal lopen. Want het gehele tracé is nu al gemar keerd door een ware vloot van baggermolens, drijvende kranen, zandzuigers en -persers en lichters. Honderden mensen werken hier onafgebroken de immer felle wind. De dijk kostte dertig millioen gulden méér, maar men heeft berekepd, dat men die kosten er gemakkelijk uithaalt. De Knardijk zal als slaperdijk een uitsteken de extra-beveiliging zijn tussen de twee zeer grote polders, men behoeft niet veel te investeren (omdat men pas i de helft bezig is) en bovendien krijgt i land zoveel eerder de beschikking O' dringend nodige cultuurgrond. Drie gemalen Maar aan de andere kant zal Lelystad, nu nog een merkwaardige, kleine neder zetting, zo maar midden in het IJsselmeer, reeds gauwer over land kunnen worden bereikt. Blnnep een week zal het nu nof bijna driehonderd meter brede gat in d« Knardijk die Lelystad dan met Har derwijk zal verbinden worden gesloten. Voeg daarbij twee jaar voor de andere verbinding met de vaste wal e dijking van de nieuwe 54.000 ha grote pol der Oost-Flevoland zal een feit zijn. Dan nog een maand of acht en men zal de polder langzaam kunnen zien droogvallen. Zo ver ia het echter nog niet. Eerste punt op het programma van de Zuide: zeewerken is dus de sluiting van de Knar dijk. Dat zal allerminst een spectaculaire dijkdlchtlng zijn, zoals men zich die her innert uit het rampgebied. Op paald moment ontmoeten de twee dijk- gedeelten elkaar (de meeste dagen is vrijwel geen stroom) en dan is het zo v Met het dijkgedeelte van de Overijs selse kust af is men gevorderd tot bezuiden Urk, nu deel van de Noord-Oost Polder. In de toekomst zal op dit punt een brug voor weg- en treinverkeer ko men, zo groot als de Moerdijkbrug. Wan neer, weet men nog niet. Derde polder Oost-Flevoland is de derde polder, die men in de voormalige Zuiderzee droog legt. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat na de Noordoost Polder de Zuidoost Polder aan de beurt zou komen, maar werk, door de oorlog onderbroken door de ramp vertraagd met ongeveer jaar, was zo veelomvattend, dat men daaraan verbonden risico's uit de weg is gegaan door de aanleg van een dijk, die de polder tn tweeën deelde. Bovendien werd de zeer functionele en wel wat erg nuchtere naam Zuid-Oost Polder vervan gen door twee vriendelijker klinkende: Oost- en Zuid-Flevoland. Friesland won premie van Prins Bernhard Fonds et bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft een premie van 500 ter beschikking gesteld voor dat anjerfonds, dat gedurende een jaar de hoogste inza meling per hoofd van de bevolking heeft geboekt. Voor het jaar 1953 was dat het anjerfonds-Friesland, dat per inwoner 2,1 ct opbracht, et anjerfonds-Noord-Bra bant was nummer twee met 1,7 cent, op de voet gevolgd door Zuidholland (1,6 cent) en Noordholland (1.5 ct). De polder Oostelijk Flevoland zal door drie gemalen drooggemaakt worden: door de Wortman te Lelystad, de Lovink bij Harderwijk en de Colijn te Ketelha' De laatste twee worden electrisch; het eerste door dieselmotoren gedreven. Er is ;n kleine uitbreiding voorzien, als bezig zal zijn aan de polder Zuid- Flevoland. Deze gemalen waren er o.m. oorzaak in, dat Lelystad nu nog zo merkwaardig midden in zee ligt. Men moet namelijk de gemalen minstens tegelijkertijd begin- met de dijk-aanleg, omdat men an ders een zekere kans loopt, na de vol tooiing van de dijken eerst nog een flinke tijd te moeten wachten, voordat men t bemalen kan .beginnen. Oost-Flevoland zal in twee bemalingshelften worden deeld: één van 6.20 N.A.P. en één van 5.20 N.A.P. Gezamenlijk zullen de pom» Haar echtgenoot giftige dolbessen gegeven De 42-jarige vrouw J. W. van de H.— Van der B. uit Austerlitz heeft getracht man te vergiftigen. De verhouding Ij) de echtelieden die twee kinderen hebben, werd dermate slecht, dat de 7 haar man verlaten wilde om in Rotterdam te vestigen. Zij wilde deel van de inboedel meenemen en p een middel om haar man, die als alide steeds thuis is, enkele dagen uit de woning te krijgen. Zij heeft zgn. dol bessen, de vrucht van de nachtschade- plant, uitgeperst en het sap, dat een wei nig vergif bevat, aan haar man ln het voedsel toegediend. vrouw verwachtte, dat de man door maagkrampen of anderszins enkele dagen het ziekenhuis zou moeten worden op genomen. Toen de bij haar man geroepen dokter opneming ln het ziekenhuis niet nodig achtte, heeft de vrouw haar gezin in de steek gelaten en zich naar Rotter dam begeven, waar zij is aangehouden. Voorlopig Verslag Binnenlandse Zaken Degradatie van burgemeester tot reiziger in gemeentegoed Staat minister Beel nog afwijzend tegenover de Haagse annexatieplannen? Het gat in de Knardijk, welke loopt tussen Harderwijk en Lely stci en 23M km lang is, zal 1 moedelijk op 28 October toor gedicht. Zoals bekend, werd met bouw van deze dijk eerst Harderwijk begonnen, in het voor. jaar van 1951 en ging men tn 1954, nadat het werk door de droogma king van Schjuwen-Duweland bijna een jaar had stilgelegen, in snel tempo ook bouwen aan de dijk vanuit Lelystad. Duidelijk zyn aan de overkant van het gat de kranen aan het werk te zten. 5 per minuut kun- Droespoeder gegeven als tractatie Een Deventerse melkhandelaar had een hoeveelheid droespoeder van een dierenarts gekregen, om zijn zieke paard te genezen. Inder daad had het goedje voor het paard heilzame gevolgen, maar de resul taten werden anders toen de man in een edelmoedige bui enige kin deren ging tracteren, omdat het poeder zo lekker naar drop rook. De gevolgen waren, dat een der kinderen een schier onlesbare dorst kreeg en een ander na in een zie kenhuis te zijn opgenomen, aan de dood ontsnapte. De politierechter te Zutphen legde de roekeloze melk handelaar 75 gulden boete op. Na vliegverbod voor de Comets De Air France vraagt schadevergoeding De Franse luchtvaartmaatschappij Air France maakte bekend, dat zij met de Britse maatschappij De Havtlland vlieg tuigfabrieken in onderhandeling ls over het vergoeden van de schade, die zij heeft geleden als gevolg van het uit de dienst nemen van de Comet I straalvliegtuigen. Verscheidene van deze toestellen zijn tijdens de vlucht geëxplodeerd door moe heid in het materiaal. Aldus werd dezer dagen in een rapport vastgelegd. De maatschappij verlangt terugbetaling van de koopsom, die zij heeft betaald de drie Cornets, bij haar ln gebruik verkeersvluchten, totdat in het begin vj dit jaar een vliegverbod voor deze tn gistellen werd afgekondigd. Vier maanden geëist VERDACHTE VERDIENDE AAN TRANSACTIES CIRCA 30.000 GULDEN pen een kleine 4000 nen wegmalen. Veluwemeerrecreatie De polder Oost-Flevoland zal niet on middellijk aansluiten op de Veluwekust, maar daarvan gescheiden worden door een strook water van 20 kilometer lengte en wisselende breedte: het Veluwemeer. Van die nood, die eigenlijk geen nood is, heeft men dankbaar gebruik gemaakt ten behoeve van de recreatie. Nu reeds is men er met de aanleg van strandjes en bossen begonnen. De visserij, die er nu nog wordt uitgeoefend, zal er in de toekomst echter voor beroepsvissers niet icer mogelijk zijn. Over enkele jaren zal. waar nu nog de leeuwen ondr een grijze wolkenlucht boven een even grijze watermassa krijsen, vruchtbaar weiland schatten van geel graan kunnen dragen. Dan zal men een heel eind verder zijn. Maar klaar? Nogperdïend." Wef"hldden 'deze"*nTet-legaïê lang niet! transacties, waarbij aan de dienst Tegen de 54-jarige in- en exporteur t de hoofdstad, F. J. J., heeft de pro- reur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam terzake van het onjuist in vullen van aanvraagformulieren voor exportvergunningen en andere stukken, vier maanden onvoorwaardelijk geëist. De officier van justitie had een zelfde straf geëist plus een jaar stilleg ging van de onderneming en de recht bank veroordeelde J. tot vijf maanden voorwaardelijk plus een boete van 1000 gulden. De douanerecherchedienst had in 1952 kisten kogellagers die voor Polen be stemd zouden zijn, in Rotterdam vast gehouden, omdat men argwaan had ge kregen. Uit het onderzoek bleek, dat de zending in werkelijkheid bestemd was voor Hongarije. Via een accreditief in Triëst en Hamburg waren de door een Hongaar bestelde kogellagers, door een Zwitserse bank aan de verdachte be taald, Internationaal bestaan er afspra ken om geen strategische goederen naar Oost-Europa te leveren. Een verificateur van de douanerecherchedienst deelde gisteren mede, dat het voor particulie ren uitermate moeilijk is om vast te stellen wat strategische goederen zijn, omdat dit van dag tot dag verandert. Al leen de Nederlandsche Bank en de Cen trale dienst voor in- en uitvoer zijn met deze materie geheel op de hoogte Voorts was bij het onderzoek aan het licht gekomen, dat uit het buitenland geld op verdachte's rekening werd over- i gemaakt. Hierdoor kwam men op het spoor van een transitohandel met 20000 kg ammoniumbromide, dat uit Engeland afkomstig was. Ook hiervoor had de verdachte naar hij evenals in het geval toegaf niet de ware be stemming (Oost-Duitsland) op de formu lieren voor een importcertificaat inge vuld. Voor vier der acht zendingen bad hij vergunningen aangevraagd accreditief te kunnen verkrijgen De verdachte zeide, dat hij tot zijn daden gekomen omdat het hem „niet goed emg". In zijn requisitoir zei de procureur- generaal o.m.. dat door de handelingen van verdachte geen schade aan de Ne derlandse deviezenpositie was toege bracht. integendeel, er waren dollars in- en uitvoer en De Nederlandsche Bank valse opgaven waren gedaan, schadelijk kunnen zijn voor de goede naam van derland. Volgens een berekening vai procureur-generaal had verdachte de transacties ca 30 000 gulden verdiend. De raadsman, die de misdadige opzet niet bewezen achtte, vond de geëiste straf te hoog. Het Hof zal 3 November arrest wijzen. losjida in Londen aangekomen De Japanse premier Josjida is gister avond per vliegtuig uit Rome te Londen aangekomen voor een officieel bezoek van week aan Groot-Brittannië. Josjida van 1936 tot 1938 ambassadeur van Japan te Londen. Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeeprijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! 2 stuks voor 5 Het haar blijft kort, maar (Van onze moderedactrice) Een nuffige en wat aanstellerige naam heeft het kapsel, dat thans 't allernleuw- en kersvers uit de Parijse kappers handen komt. „La coupe h la Dandy". Het past eigenlijk niet bij de frisse, ongekun stelde en zeer eenvoudige haardracht, die variërend gekapt kan worden. De burgemeester dreigt te worden ge degradeerd tot een reiziger in of verte genwoordiger van gemeentelijke goede ren. Door met de ambtenaren der depar tementen persoonlijk te gaan praten, er kennen de burgemeesters stilzwijgend het pleegvaderschap van die ambtenaren over hun gemeenten. De gemeenten zelf vallen in toenemende mate ten prooi aan ambte lijke verstrakking. Ze krijgen hoe langer ho- meer met ambtelijke instanties te maken. Aan de gemeentelijke autonomie wordt steeds meer afbreuk gedaan. Dit zijn de klachten die men lezen kan In het thans verschenen voorlopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting van Binnenlandse Zaken. Door de boven geschetste gang van za ken. aldus nog altijd het voorlopig ver slag, neemt de begeerte om het raadslid maatschap te bekleden af en verdwijnt bij deze lichamen de politieke spanning. Ook de gang van zaken bij de woningbouw. in de zgn. vrije sector, wordt en staat voor de gemeentelijke zelfstandigheid weinig bevorderlijk geacht. In het voorlopig verslag wordt nister Bcel ook gevraagd, hoe h(J denkt over de annexatieplannen van Den Haag. In 1946 wilde h(J aan soortgelijke plannen geen medewerking verlenen. Denkt h(J er Wat de Zondagswet betreft vragen in dit voorlopige verslag verscheidene Ka merleden zich af, of een zo korte erva ring als nu met de nieuwe wet is op gedaan. thans reeds wijzigingen vap prin cipiële aard rechtvaardigt. Waarom wordt overigens aan de behoefte van een be paalde streek des lands wel tegemoet ge komen, terwijl ten aanzien van anders- gerichte wensen ln andere streken een jorzienlng achterwege blijft? Ook wilde men weten, waarom ln het Koninklijk Besluit over de subsidiëring kerkbouw door de gemeente Nijme gen met geen enkel woord was ingegaan ip het beginsel van scheiding van kerk of de warme violet-rode gloed van Bor deaux-wijn zijn aantrekkelijk. In Parijs toonden de Franse kappers verleden week deze haardracht. Zij pad den gedurende enkele dagen, een circus tent met 6000 zitplaatsen gehuurd, die vrijwel doorlopend bezet waren. De Vereniging van Technische Clubs voor 't kappersbedrijf in Nederland stelt zich met minder zitplaatsen tevreden, maar niet met minder vakmanschap. Haar leden zullen dit Dinsdagavond tijdens een mode-coiffure-parade in het Casino de Paris te Scheveningen wel bewijzen. De heren J. Gisolf jr, president, en J. J v. Buuren, penningmeester der vereni ging. vertelden ons. dat 26 mannequins het nieuwe kapsel in diverse variaties en kleuren zullen tonen. Jan de Kleer zal er commentaar bij leveren en een wedstrijd voor het publiek is er ook nog aan ver bonden. De weg naar een toekomst Knight of the Gorter znn Irnninmn Maar onbeschrijfelijk is het leed van de stakkerds die hierin nog niet slaagden (Van een onzer verslaggevers) Op een frisse, heldere morgen rijden we in de heuvelachtige omgeving het dorp Eggersdorf. Bochtig klimmen smalle landwegen omhoog en overal om ons heen is het vriendelijke Oostenrijkse landschap. De ochtendlucht is prikkelend en de grijzige nevels, op de berghellingen neergevleid, ver dwijnen langzaam. We slingeren voort, tot we opeens stoppen bij een kleine boerderij, die eenzaam op een hoogte ligt. Hier woont sinds enige tijd de familie Gurka.op eigen erf! Josef Gurka, 63 jaar oud, de „baas", komt ons tegemoet: geestdriftig en bewogen. zijn koningin Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren, zoals in een deel onzer edities reeds werd gemeld, de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, tot ridder in de orde van de Kouseband, (Knight of the Garter) geslagen. Hij zal voortaan de titel „Sir" voeren. Het is de oudste onderscheiding, die in Engeland bestaat. Eden werd gistermorgen, aldus A.P., uitgenodigd naar Buckingham Palace, de residentie van de kortingln ln Londen, te komen. Neergeknield voor zijn jonge vorstin, voelde Eden een tikje met zwaard op zijn beide schouders, waar- ;n vergeten kamp rouw Anna hadden vaak niet. Maar ze hebben doorgezet, ze hebben gespaard, als het maar even kon en doordat ze uit het goede hout gesneden waren, kre- ?n ze hun kans: een lening. Zestigduizend Shilling tegen één pro cent over 20 jaar: daarmee zijn de Gur- de braakliggende boerderij ge. trokken. Nog trilt baas Gurka zijn stem. ij van zijn droef verleden zijn trots wint het en met het grootste genoegen laat hij zijn woning zien. Het valt nog 'niet ln alle opzichten ee, er moet van 's morgens vroeg tot avonds Iaat hard gewerkt worden. Zijn ouw Anna is in dienst bij een andere boer, zijn dochter en schoonzoon steken ook de handen uit de mouwen ma komen er! We moeten beslist met Josef Gurka het land op, om zijn vrouw te groeten. Dat gebeurt, en we ontmoe ten Frau Anna. van wier gezicht de werk lust te lezen is. „We hebben toch »n „Heimat", zegt ze verklarend... Er zijn nog veel leegstaande boerenbe- rijven in het schaars bevolkte land; niet genoeg geld om overal een vluchte- ïr te zetten, terwijl er toch 35.000 vluchtelingen-gezinnen geschikt r de inschakeling in de landbouw. Kapsel la Dandy Het haar wordt tot grote vreugde van de knip-grage kappers nog steeds kort gedragen. De grote oorringen verleden jaar passen er echter niet i bij. In „kommasprietjes" wippen de korte haarpiekjes naar voren, over de slapen en over de oorlelletjes. Op het voorhoofd valt het in een soort pony, of beter: een wat bolstaande losse rol. De pony mag ook „open" gedragen worden, zodat het haar als een vederlicht hoedje over het voorhoofd valt Het achterhoofd is ditmaal bijzaak Men mag er mee doen wil, maar. laat het haar vooral zijn natuurlijke val! Alle krullen en nuffige krulletjes zijn verdwenen. En de „stevige" permanent, die het haar uitdroogt, stroef en kleurloos maakt, heeft ook afgedaan Een slappe permanent en een nieuwe watergoifbe- handeling, die het haar natuurlijk doet zijn. wordt thans toegepast Wat de haar kleur aangaat mag de natuur een handje •holpen worden door een goede kleur- shampoo Schitterend en glinsterend goud blond. opvallend roodbiond, de gele tint Romeins goud, maar ook het mahonie Toch is het zo HEEFT GEUK GEWICHT? 177) De vraag of geur gewicht heeft, resulteert eigenlijk in de vraag of geur door stoffelijke deeltjes wordt ver oorzaakt. Dit laatste is zeer zeker het geval. ITe spreken niet alleen van reuk stof, maar we weten ook onomstotelijk dat de gewaarwording die wij als het geuren van een bepaalde stol aandui den, door stoffe lijke deeltjes wordt chemische reacties veroorzaakt. fTt hebben er vroeger reeds op getoezen. u-aarneembaar. Berekeningen wezen uit, dat de reukdeeltjes in dit geval zeker niet groter dan 114(100 mm kunnen zyn geweest, waarschijnlijk waren zy echter nog veel kleiner. Hoewel reukstof dus wel gewicht heeft, maar niet gewogen kan worden, is het wöl mogelijk geuren zichtbaar ook indi ■nde bloem, of een izrnhlad bij het viknppervlak hou- 7i. Ook talkpopder tardige proef is voorts de F.en geurend bloemblad w kwiknppervlak gelegd dat nu nok inderdaad gewogen kan den. De deeltjes van een stol die ons irrd. Vervolgens wordt daar de rcukgewaarwording geven zijn zö een glazen plaat gelegd die l ongelofelijk klein en verhoudings- boven de stoom van de ketel i gewijs zö gering in aantal, dat tot nu I den, zodat de glazen plaat me toe nog niemand in staat is geweest waterdruppeltjes it geur te wegen. Vanille ruikt bijt ut een verdunning van I op W.Ot waaruit dus wel blijkt welk een aantal deeltjes voldoende is on de reukgewaaruording i gehou klein, e deeltje de proef, waarhy met i gerde lucht gevoerd met katoenpluksel ge- ondanks tras aan het <p hel kwik gelegd, dan zal men het hlnemhlad telkens handels tien •Uitenden. welke zich voordoen als /Vu we het toch over lichtverschijn selen hehhen. kunnen we ook wel eens spreken over de regenboog bij maan- filtrerde lucht Honderden wachten nog, ln kampen barakken. In K'eisdorf begon Anton Schimmel een rioolbuizen- en dakpannenbedrijf. Hij spaarde geld, hij leende wat en al zijn nog grote zorgen, hij heeft weer een t< komst. Zijn zoontje timmert In de tuin al een konijnenhok. Dit gezin lééft weer Ergens verder in het land, speelt het zoontje van dr Slösel, landbouwkundig ingenieur, op het erf dat zijn vader door noeste arbeid eens het zijne hoopt te noe men. Deze vaders weten waarvoor zij zwoegen en de kinderen vergeten 't kamp en zijn ellende. Dat moet ook. We rijden verder, tot inde nabijhreld v. Feffemitz. Aan de kant van de weg staan een paar nieuwe huizen. Er wonen vluch telingen in. die inhet dorp werk hebben gevonden. Eén woning is nog niet hele maal klaar, maar de Hongaarse oud-offi cier neemt elke dag de troffel weer in de hand. Zijn vrouw, die vroeger lerares was, helpt mee bouwen en de beide doch' ters ook De buurman van de Hongaar mist zijn rechterhand, maar het huis waar hij in woont, is ook grotendeels eigen arbeid Bovendien de meeste van diens meubels Hoe goedkoper het huls is,des te beter De Oostenrijkse regering verstrekt 60 pet van de kosten, de betrokken Landcsre- gierung (van Stiermarken b.v.) doet er 10 pet bij, bepaalde Genossenschaften- kerkelijke of maatschappelijke instelin gen brengen 20 pet van het nodige kapi taal in -en de mensen zelf moeten het overige betalen: van gospaart of geleend geld. Maar wie kan veel sparen In een kamp en welke instelling kan maar aan het credieten geven blijven? Zullen wij met nze hulpactie uitkomst kunnen bieden? In het „wilde" kamp We keren r.og even terug naar een „wild" kamp. Troosteloze modderpaadjes leiden van barak naar barak. Lijnen met versleten waseoed ontnemen hier en daar het uitzicht. We zijn in dc omgeving van de stad Graz. maar de veilige woonwij ken lijken veraf in het kamp. Een vluchteling, vroeger een knap boekhouder, wenkt ons Wc moeten eens in z(jn barak komen: hij heeft pas de boel geschilderd Netjes en gezellig ls het hier: licht getinte wanden omsluiten elijk maar keurig interieur „Als ik de deur dicht doe. heb ik tenminste beetje het gevoel var. thuis te zijn", zucht de vrouw „Maar de kinderen kan ik niet aldoor binnen houden, en wa buiten opsteken "Ze zucht nog e We dwalen verder en zien ergens deur openstaan Een frêle vroutje wil een praatje beginnen. Eén kamertje heeft haar gezin tot zijn beschikking- en vader moet altijd thuis zijn: heeft open t.b.c. Vier personen inéén benauwend, zwart vertrek. En daarnaast vijf mensen in eenzelfde ruimte: gelukkig is hier nog niemand ziek Ergens in dit kamp is een winkeltje Een schrandere, vlijtige weduwvrouw heeft het gewaagd een zaak op te zetten Het gaat nèt, maar ze ziet de toekomst erg donker in. „Ik kan het bijna niet meer volhouden op deze manier; was er maar Iemand, die me helpt". Twee beelden: de mensen die geholpen werden en de mensen die op hulp wach ten. Hier en daar een blij arbeiden aan een nieuwe toekomst, op veel plaatsen een meestal lijdzaam afwachten Veel aspecten heeft het vluchtelingen vraagstuk Want naast de materiële nood is er de geestelijke ontreddering De World Health Organisation heeft een team benoemd 'het is uit Nederlanders samengesteld), dat een onderzoek instelt koningin Elizabeth zei „Sta op Sir Anthony". :e eer, een teken van zeer bijzondere persoonlijke waardering van de voretin, werd verleend op een tijdstip, waarop Eden kan bogen op belangrijke successen in zijn buitenlandse politiek. De particu liere audiëntie In Buckingham Palace duurde slechts een kwartier. De plech tigheid verliep precies, zoals ln vroeger tijden, toen ridders ln hun wapenrusting voor hun souverein neerknielden. Sinds 1700 is het slechts zeven keer voorgeko men. dat iemand, die niet van adel was, het ridderschap werd verleend. Verleden jaar viel die hoge eer té beurt aan Sir Winston Churchill. De titel „Sir" geniet Eden voor het leven. Wij herinneren er aan, dat deze titel echter op nakomelingen niet overgaat. In regeringskringen, maar ook in kringen van de oppositie (Labour) was men opge togen, toen het nieuws van de onderschei ding voor Eden de Hulzen van het par lement bereikte. Volgens politieke waar nemers is het thans nog duidelijker ge worden, dat Eden mettertijd Churchill zal opvolgen. De 57-jarige minister Eden is hertrouwd met een nicht van de premier. Zoals eerder vermeld, bevindt Eden zich thans in Parijs, waar hij de besprekingen de souvereinitelt en herbewapening Duitsland bijwoont. (Advertentie). ,/e/llƒ»^r»l"., Nare dagen Moe en mat? naar de geestelijke gezondheid van de kampbewoners. Ln een voorlopig rapport wordt gesproken van een ernstige morele achteruitgang. Veel verschijnselen, spe ciaal bij de opgroeiende jeugd, baren zorg en binnen enkele jaren verwacht men ernstige moeilijkheden. Daarom dringt de tijd Daarom moet de Nederlandse actie slagen en moet het Nederlandse voorbeeld navolging vinden. Het ddor onze regering beschikbaar ge stelde bedrag van 750 000 gulden U voor de moeilijke gevallen (zieken, ouden van dagen, invaliden), de hulpactie richt zich vooral naar de integratie van de vluch telingen: de enige manier, waarop het vluchtelingenprobleem blijvend opgelost kan worden. Daarbij mag, hoe dan ook, geen enkel „geval" vergeten worden. Want hier is geen sprake van gevallen, maar van medemensen Er moet nog 'veel gebeuren- Daarvoor is geld nodig. Dit U het doel van de gro te actie van het Comité Vluchtelingen hulp 1954; giro: 5100, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5