Wie veertig is, kan nog een leven voor zich hebben Moeilijke plaatsing ran ouderenzit ook directeur Hazelhoff niet goed Arbeidsbureau Leiden op de bres voor mensen in de kracht van hun leven NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 GEEN UITSTEL VOOR HER-ONTDEKKING (Van een onzer verslaggevers) De ontwikkeling van de werkloosheid in ons land geeft allerwegen reden tot tevredenheid. Over de gehele linie van de arbeid worden mensen ge vraagd en het werkloosheidscijfer daalt nog steeds. Er is echter een cate gorie werklozen, waarvoor bijzondere aandacht vereist is, omdat het werk loos-zijn van velen van deze mensen door beter begrip wellicht kan worden opgeheven. Het is de groep der „oudere arbeidskrachten". Ook het gewes telijk arbeidsbureau te Leiden stelt pogingen in het we^k, voor de werk lozen, die als zodanig staan ingeschreven, weer een plaats in het arbeids proces vrij te maken. Aangenomen kan worden, dat vele ..oudere arbeidskrachten" boven de veer tig), die nu werkloos rondlopen, in staat zijn, een belangrijk aandeel in de arbeids- productie te leveren. Ze zijn gezond, heb ben ervaring opgedaan in verschiUende beroepen, bezitten bovendien een ruimere levenservaring en zien niet gaarne, dat i hun dagelijkse arbeid voorgoed ten einde zou zijn. Tragisch is, dat zij bij sollici- I taties keer op keer worden gepasseerd, klaarblijkelijk ook met het motief, dat 1 men liever iemand beneden de veertig heeft. Er spelen bij het afwijzen der oudere arbeidskrachten verschillende factoren i een rol, maar de leeftijdsfactor is er één van en als die te grote afmetingen gaat 1 aannemen, is er toch wèl sprake van een gevaar, vooral van een mentaal ge vaar. Niet aUeen voor deze mensen, die zich immers na de veertig te zijn gepas- seerd, nog helemaal niet ..versleten" ge voelen (en dat ook niet zijn!), maar even goed voor het arbeidsleven, waarin men de aanwezigheid van ouderen zonder enige bedenking als een onmisbaar ele ment mag zien. Menselijke kant Het aantal nog niet geplaatste oudere arbeidskrachten is in het geheel der ver houdingen niet zo groot en Leiden steekt bij de landelijke cijfers zelfs nog gunstig af maar desondanks is het kleine aantal groot genoeg om daarin een probleem te zien. een probleem ook met een diep-menselijke kant. De tendens, dat mensen boven de veer tig of de vijftig zouden hebben afgedaan, leidt onmiskenbaar naar een gevaarlijke toestand, uiteraard ln de eerste plaats voor de betrokkenen zelf. De werkelijk heid voor hen is hard. Gesloten deuren en het donkere uitzicht, nooit meer voor zloh en de zijnen te kunnen zorgen. Hoe is het vooroordeel, dat een werkloze van boven de veertig wel iemand van twaalf ambachten en dertien ongelukken zal zijn, te stuiten? Het kweken van be grip op brede schaal is van beslissende betekenis. Minder goede werkers vindt men ln alle leeftijdsgroepen, alsook de prestatie- verschillen. waarvoor men bevreesd schijnt te zijn. Waar mensen werken, tre den altijd verschillen op, omdat mensen nu eenmaal geen machines zijn, die men naar zijn hand kan stellen. Hoe hard het maatschappelijk leven en het productie proces echter ook mogen of moeten zijn. laten we er niet de ogen voor sluiten, dat de arbeid voor alle leeftijden een bron van levensvreugde is. dat het leed bij velen voor de deur staat, als die bron wegvalt en, gezien de reële feiten, voor lopig onbereikbaar blijkt te zijn en dat bij de oplossing van het gesignaleerde vraagstuk dus niet alleen met materiële en economische factoren" moet worden gerekend. Het spreekt vanzelf, dat deze Leidse dag voor de oud-padvinders De kring Rijnland van de broederschap van oud-padvinders houdt op Zaterdag 23 October een Leidse dag. Het program- ma van deze dag, die ook voor de leden van de kring Rijnland bestemd is, houdt onder meer in een bezichtiging van het Leidse stadhuis, een bezoek aan het Kamerlingh-Onnes-laboratorium en een filmavond. Om 7 uur is er een brood maaltijd in het troephuis van de Wain- gungagroep, Langebrug 10 c. Met K. en O. dwars door de Sahara Als gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de temperatuur hoger was geweest, had men zich volledig in de Sahara gewaand. Zo boeiend vertelde mevr. mr L. Eversdijk Smulders over haar ervaringen, opgedaan op haar tocht dwars door de Sahara. Na een welkomstwoord van dr J. Keu- ning. secretaris van de sectie „Ontwikke ling" van K. en O., gaf mevr. Eversdijk Smulders een algemene beschouwing over de Sahara. De namen Sahara en Bedoeï- nen leveren niet veel moeite op; zij be tekenen „woestijn" en „zij, die in de woestijn wonen". Naar de bestaansmidde len onderscheidt men twee groepen, nL de oasebewoners, die landbouw bedrijven (dadels en kleine aardappels), en de no madenstammen, die veeteelt uitoefenen (.geiten en kamelen). Ethnologisch zijn er meer groepen: de Berbers, de Arabieren en Negers. De Berbers zijn de oorspronkelijke bewoners, die in een heilige oorlog door de Arabie ren uiteen zijn geslagen. Deze groepjes leiden sinds de zevende eeuw een zelf standig bestaan. De Negers uit de Soedan, die oorspronkelijk slaven waren van de rijke Arabieren, wilden voor het grootste deel na de afschaffing van de slavernij niet meer terug. Alleen de Berbers zijn raszuiver gebleven; de Arabieren en Ne gers hebben zich vermengd. Aan de hand van lichtbeelden vertelde mevr. Eversdijk Smulders veel interes sante dingen. Speciaal voor de dames gaf spreekster een recept voor de bereiding van een geit. Tot slot nog enige karakteristieke „kop pen". waarbij vooral het z.g „handvaten- kapsel" bij een klein jongetje opviel. De tekeningen voor de lichtbeelden wa ren door mevr. Eversdijk Smulders zelf gemaakt. dingen in het bijzonder gelden i mensen, die nog ..in de kraoht leven" staan. Veroudering De tewerkstelling van ouderen neem*, in belang nog toe, als we letten op de veroudering van onze bevolking. Men sen boven de honderd jaar zijn nog steeds zeldzaam, maar boven de zestig jaar zijn er veel meer dan vroeger. Het denkbeeld is dan ook al eens geop perd, de pensioengerechtigde leeftijd van 65 op 70 jaar te brengen, temeer omdat vele 65-jarigen zich nog fit genoeg voe len om enige tijd door te werken. Uiter aard zou een dergelijke verandering facultatief gesteld worden. Komt het eenmaal zo ver. dan vraagt het opnemen van ouderen in het arbeids proces in elk opzicht bijzondere aan dacht. Iemand van veertig jaar staat in die omstandigheden immers nog dichter bij het ogenblik, dat hij voor het eerst in het arbeidsleven werd opgenomen, dan bij het moment, waarop hij met pen sioen zou kunnen gaan. Het is daarom nodig, dat de waarde van de oudere ar beidskrachten reeds nu wordt her ontdekt. Een voorbeeld uit Amerika willen wij niet achterwege latèn. In de oor log werden vele ouderen opgeroepen om een plaats in het bedrijfsleven in te nemen, toen jongere arbeidskrach ten naar het leger moesten. De re sultaten van hun werk waren rassend en openden perspectief voor de toekomst. Het inzicht brak zich baan, dat de gangbare practijk ver keerd was en met de beschikbare werkkracht verkwistend was omge sprongen. Van de honderd arbeiders bij Ford zijn er thans dertig boven de vijftig jaar, vóór de oorlog waren het er nog geen vijftien. In dit bedrijf werken zelfs ongeveer duizend men sen boven de zeventig. Weerstanden De heer H. Hazelhoff, directeur van het" arbeidsbureau te Leiden, vertelde jn een onderhoud over deze materie, dat bij de handarbeiders de leeftijd hoe genaamd geen rol speelt. De weerstan den zijn vooral aanwezig bij het leiding levend personeel, waarvoor naar zijn mening zeer serieus naar een plaats in het arbeidsleven moet worden gezocht, als het voor zijn taak berekend is. Op 16 October waren bij het G.A.B. 414 (boven 19 jaar) ingeschreven, van 305 boven de veertig jaar. Ruim tweehonderd van deze 305 kunnen tot de „moeilijk plaatsbaren" worden gerekend. De weerstanden kunnen ln dit geval het gevolg zijn van persoonlijke eigen schappen, van een te geringe geschoold heid of van psysieke storingen. De leef tijd speelt hier dus niet direct een rol. Dat de overigen niet geplaatst worden, heeft ook verschillende oorzaken. Ten e is er de wrijvingswerkloosheid, die optreedt als het ene werk. waaraan de thans werkloze man dagelijks verbonden afgelopen en hij dus op het volgende moet wachten. Deze tussenliggende tijd kan weken, maar ook maanden duren. En dan gebeurt het. dat de man van de mislukking naar de andere leeft. Veel is afhankelijk van de vraag ln be paalde beroepen. Vervolgens werkt de seizoenwerkloos- heid remmend. In dit verband zijn de horeca-bedrijven te noemen, die 's zomers uiteraard een intensievere bezetting heb ben dan 's winters. Wellicht zou hier met omscholing iets te bereiken zijn. maar dat brengt ook weer moeilijkheden mee. Duidelijk stuit men op de grens van de veertig jaar bij het administratieve personeel. Dwang In het tweede kwartaal van dit Jaar werden landelijk de volgende werkloos heidscijfers opgemaakt: 6700 mensen ouder dan veertig jaar gedurende één maand werkloos. 6500 van één tot drie maanden, 5900 van drie tot zes maanden en 18.000 zes maanden en langer; in totaal dus 37.000 werkloze mensen op een totaal van 60.000 werklozen. Blijft de aandacht voor de aanstelling van oudere arbeidskrachten te gering, dan mag worden verwacht, dat binnen afzienbare tijd maatregelen moeten wor den getroffen tot verplichte opneming van ouderen. Dit is enige tijd geleden al namens het bestuur van de Stichting van de Arbeid en het directoraat-generaal van het rijksarbeidsbureau verklaard. Van méér betekenis is, dat het arbeids leven de capaciteiten der ouderen zélf weer hoog genoeg gaat waarderen en van binnenuit er toe bijdraagt, dat dwingen de maatregelen niet nodig zijn. Hebt u vandaag uw DavitamonIO al gehad? Propaganda-avond Paedagogiek Dr Idenburg over de school in de crisis van deze tijd De vereniging voor paedagogiek opende gisteravond het seizoen met een propaganda-avond in de grote zaal van de Burcht. Spreker was dr Ph. J Idenburg, die als onderwerp had gekozen „De school in de crisis van deze tijd". Dr Idenburg begon zijn betoog met er op te wijzen, dat de school ener zijds de ontwikkelingen van de cultuur op een afstand volgt, anderzijds toch ook weer een getrouwe afspiegeling is van die cultuur. De cultuur van heden verkeert in een crisis-situatie en spr. ging na, wat daarvan de oorzaak is, wat de 19e eeuw ons aan waarden heeft overgeleverd. 7.o kwam dan eerst het rationalisme van de vorige eeuw ter sprake. Wat staan wij er onder? In algemene zin, dat de rede zich van de mens heeft mees gemaakt. Spr. opperde vooral bezwaar gen het „alleen maar" van deze ov meestering. In de wetenschap maakte synthese plaats voor de analyse; voor persoonlijkheid bleef geen plaats m< Het leven in het algemeen kreeg daar van alle trekken mee. ook de school. De prestatie-jacht kwam op en de rationel besteding van tijd en energie, zó ze!f« dat er van een wanverhouding tussen de besteding en de uiteindelijke efflciëntli kon worden gesproken. Een tweede aspect was het kapitalisme, een voortzetting van het rationalisme op het terrein van de economie. Spr. wilde er vooral op wijzen, dat dit kapitalisme naast veel kwaad ook veel goeds heeft ge bracht. Het bezwaar ligt ook hier in hei Ontwaarding In het algemeen heeft de 19e eeuw een ontwaarding van mensen en dingen ge bracht en principieel alles vergelijkbaar gemaakt, zodat het in cijfers uit te druk- Aandachtig luistert de ambtenaar voor de bijzondere bemiddeling van het arbeidsbureau te Leiden naar deze man, die als „oudere kracht" werkloos is, maar zich toch nog wel zo fit voelt, dat hij graag weer in het arbeidsleven wil worden opgenomen. Zal er spoedig een plaats voor hem vrijkomen? Er wordt aan gewerkt; het arbeidsbureau kan er echter niet alles aan doen. Vóór alles moet er begrip ontstaan voor de waarde der ouderen in het maatschappelijk leven. Foto N. van der Horst Gevonden voorwerpen Doos. inh. een paar gymnastiekschoe nen (nieuw); sleutels; portemonnaie met inhoud; capuchon van regen-jas; dop van benzinetank; kluwen touw; wiel met band van auto; fotostatief; portefeuille met inhoud; handtasje met inhoud; broche; ziekenfondskaart (AOZ) ten name van I. v. d. Hilst; damesschoen; kinderschoentje; pet. knot wol; autostep; regenjas; étui inh. foto's; sjaal; vulpen; halsketting (doublé); kinderarmbandje; handschoenen; oorknop; pakje schroefjes; paar schoenleesten; ceintuur; dameshor loge; boodschappentas; trouwring (gou den); schooltas zonder inhoud; zwaan (aan komen vliegen); actetas; gouden armband; zilveren rozenkrans; motor handschoen; autoband (grote maat); dekentje van kinderwagen; portierkruk van auto; aluminium ladder; zakmes; steentje (vermoedelijk uit ring); bril; jongensjas (z.g. houtje touwtje); lapje stof; 2 contactsleuteltjes in étui; badmuts (gummi); tekeningen; bestelenveloppe van kinderpostzegels; muntbiljet; regen hoedje. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van poli tie, Zonneveldtstraat 10 op Woensdag en Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. W. A. Visser verlaat de Overdekte Naar wij vernemen gaat de heer W. A. Visser, bedrijfsleider bij de Overdekte, deze zweminrichting binnenkort verla ten. Gezien zijn groot organisatievermo gen, wij denken hierbij aan de vele at tracties op het gebied van de zwemsport, verliezen Leiden en de Overdekte ln hem een groot vriend voor de zwemsport. Wij wensen hem echter veel succes in zijn „nieuwe baan", die tevens zijn oude baan is, namelijk hoofdmachinist bij een groot concern te Amsterdam. Samenwerking voor sociaal werk De betekenis van de samenwerking voor het maatschappelijk werk, waarom naast de sociale dienst ook nog een sociale raad? Over dit onderwerp zal op de gadering van de Sociale Raad, Woensdag 3 November om 8 uur in het Gulden Vlies, worden gesproken. Spreekster mej. mr M. Tjecnk Willink, secr. van Nederlandse vereniging voor maatschap pelijk werk en lid van de Eerste Kamer Belangstellenden zijn welkom. hiermee ztfi leven niet n Natuurlijk! Eén enkele dragee DavitamON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitamine tekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragee Davitamon-10 per persoon. Jongveedag te Zoeteiwoude Kwaliteit vertoont nog steeds stijgende lijn Dat het veefokken te Zoeterwoude op behoorlijk peil staat heeft de jong veekeuring wel bewezen. Nadat het weer tot tweemaal toe uitstel nood zakelijk gemaakt had. kon de keuring eindelijk onder ideale omstandig heden, zowel wat betreft het weer als het terrein, gehouden worden. Het be stuur van „Zoeterwoude's Glorie" kan over de gang van zaken uiterst tevre den zijn. per, Janny 6 en Jootje 8 van J- Schenke- veld, Orina 3 van J. de Jong, Norie 2 van G. P. van der Krogt, Bertha 7 van C. P. Een vierde aspect noemde spr. de ten dens tot ontbinding, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan het uiteentrek- ken van de primaire gemeenschappen ei het onstaan van secundaire. Zo zijn e: veel ontwortelden gekomen. De school heeft een eigen, zelfstandig bestaan ge- Spr. wees er met nadruk op, dat wi vastgelopen. Velen zien het door de uitrusting voor het eer aan het leven zelf te kun nen toekomen. Velen zijn gaan twijfelen aan de vooruitgang van mens en samer leving. waaraan we al sinds de renaissar ce geloofden. In wetenschap en bedrijf! leven zien we reacties komen en de mer iclijke factor opnieuw tot waardering <omen. En inderdaad: de nood is hoog gestegen. Daarvan getuigen excessen als het nationaal socialisme en het commu- De gevolgtrekking, die spr. maakte, was: solidariteit met de zoekende Westerse mensheid is noodzakelijk. En een zoeken het volle mens-zijn, ook in de school. Achter deze solidariteit en achter dit zoe ken moet een geloof staan, ook een geloof in de school, en de onderwijzer moet heel goed weten, welke tradities hij doorgeeft 1 waarheen hij stuurt. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan geanimeerd gebruik werd gemaakt. De vergadering werd gepresideerd door voorzitter H. A. Vriend. Zaterdag in Leiden Congres Zuidhollandse jeugdparlementen Zoals men weet, wordt het jaarlijks congres van de jeugdparlementen in Z.- Holland dit jaar op Zaterdag 23 October te Leiden gehouden. Hieraan is een Leid- Europese jeugddag verbonden. i Morgens zullen de scholen aandacht wijden aan Europa en de Verenigde Na ties. In de kleine stadszaal wordt 's mid dags na een welkomstwoord door de heer J. A. M. van Zonneveld, voorzitter van het Leids jeugdparlement, het congres geopend door de heer J. C. van Schalk, wethouder van onderwijs. Hierna worden de deelnemers door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen, 's Avonds is „Europese instuif', waarbij de jeugd in al haar schakeringen aanwezig zal zijn. Mr H. Velu zal spreken over „Euro pa één in een verenigde wereld". Ook zal het politiek lekencabaret De Steekvlam uit Den Haag optreden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Rudolph G. zn v G. Lübbe en M. C. Poelgeest; Antoinette M. J. J.. dr v S. G. de Groot en M. J. C. Caspers; Marina C. dr v A. K. Verstraaten en J v. d. Burg; Bastlaan zn v J. Kokkedee en J. P. Kromhout; Clemens M. H. zn v H J. M. Peeperkorn en A. M. C. v. d. Steen; Evert L. zn v E. L. Weterings en A. Kuit; Leonhard F. zn v F. Blickman en N. Bal; Maarten G. J. zn v J. Verdoes en A. A. Rijnsent. GEHUWD: N. de Water en B. H. M. Thiel; E. K. Smit en C. E. van Hooidonk; S. van Weeren en E. E. de la Rie; G. L. J. van Schagen en J. P. Lagerberg; H. Vogelenzang en J. Boezelijn; P. Kemp en H. de Booij; J. Guldemond en A. Stads- voort; H. F. Weseling en J. P. Bonnet; M. Bol en J. C. van Gorsel; W. F. van der Staat en C. Visser; T. de Mooij en I. van Rietschoten; W. Verhorik en J. C. van de Wijngaard; G. van Zijl en C. J. A. Lin- denhoff. OVERLEDEN: W. van Waardhuizen, man. 87 jr; J. Meijjers, wed van Filippo, 79 jr; W. H. van Oordt. man. 59 jr; D. J. Stikvoort, vrouw. 59 jr; W. Timmerman, huisvr. v. Schilthuizen, 83 jr. Een 10 voor gezondheid! Belangrijk is, dat in Zoeterwoude de kwaliteit nog steeds een stijgende lijn ver toont. Vooral bij de blaarkoppen was dit het geval, ook al zijn de gelederen daar wat gedund. De zwartbonten waren min- iterk vertegenwoordigd en ook in kwaliteit stonden ze bij de blaarkoppen achter. De anderhalfjarige Socrates van C. Onderwater behaalde bij de blaarkop een tweede prijs, terwijl de tien maanden oude Marcus van C. G. van Leeuwen met een derde prijs uit de bus kwam. Bij de stierkalveren kreeg Alfried G. Belt een eerste en Markies van J. Schenkeveld een tweede prijs. Het resultaat in de pinkenklassen (ze ven rubrieken) luidt: Leni van M. J. van Haasteren, Alida 6 van G. Belt, Bet 2 van G. Belt, Agina 5 van J. Schenkeveld, Lijda 6 van C. P. Roest. Billie 3 van Wed. A. C. Paardekoper, Na 6 van A. J. v. d. Poel, Roos van G. Belt, Roos 6 van C. P. Roest en Beatrix 3 van G. Belt. alle een eerste prijs; Boulina van A. J. v. d. Poel, Truida 6 van C. P. Roest, Gustaaf van M. J. Haasteren. Klara 6 van G. Belt. Janny 6 van J. Schenkeveld. Doris Day vi Leeuwen, Pietje 4 van L. Droogh. Nicola van C. van Leeuwen. Grietje 8 van C. P. Roest. Hennie van C. van Leeuwen, Juliana 9 van J. Schenkeveld, Julia 3 van C. de Jong, Bertha 7 van C. P. Roest. Truus van C. de Jong, Leni van J. Schen keveld, Anna 6 van C. P. Roest en Dora 5 van Wed. Paardekooper, alle een tweede prijs. Later kwamen van deze dieren de me een eerste prijs beloonde voor het kam pioenschap in de ring. Hieronder hoorden drie fraaie Gustaaf-dochtcrs. Op het tweetal kwamen mooie vaarzen van G Belt, één dochter van Gustaaf en de noj jonge, doch zeer soliede Karlos, die kam pioen werd. Bij de koekalveren kregen eerste prij- m: Mennie 2 van C. P. Roest, Metama 4 an C. Onderwater, Gonnie van G. Belt, Anrima 3 van Onderwater, Sylvia van J- de Jong, Meri 2 van L. Droogh, Ingrid en Sjanette van G. Belt, Thea van L. Droogh, Bertie van A. J. v. d. Poel, Janke van Wed. Paardekooper. Lidi van C'. J. van Leeuwen, Mien 3 van M. J. van Haaste ren, Toos van C. J. van Leeuwen en Ro salia van G. Belt. Tweede prijzen werden behaald door Sylvia en Rosalien van G. Belt, Melba 6 en Margriet 2 van C. P. Roest, Maaike 2 van J. Schenkeveld, Nelly van J. de Jong, Neel 5 van L. Droogh, Annie 5 van C. G. van Leeuwen, Annie 6 van wed. Paarde kooper, Janny 6 van J. Schenkeveld, Katrien en Dora 5 van wed. Paardekoo- Te rug in Nederland Prins Bernhard effende het pad voor Nederlandse bedrijven Z.K.H. hoopt spoedig weer naar Pretoria te kunnen gaan Gisteren is Prins Bernhard met de rege- ringsdakota op het vliegveld Soester- berg aangekomen na zijn bezoeK aan Zuid-Afrika. Bij zijn aankomst heeft de Prins de volgende verklaring afgelegd: „Ik heb een bijzonder interessant en plezierig bezoek aan de Unie van Z. Afrika gebracht. Met zeer grote harte lijkheid heeft men mij als vertegenwoor diger van Nederland ontvangen. Het is mij wel heel duideCijk gebleken, dat men in de Unie op prijs stelt de contac ten op elk gebied met Nederland te be- n en waar mogelijk te verstevigen, De laatste jaren is er op cultureel ge bied al veel gebeurd. "~'j van onze kant zullen dit samen gaan op ruime en royale wijze dienen te bevorderen. Deze geneigdheid tot samenwerking met Nederland ge.dt ook op economisch gebied, maar het spreekt vanzelf, dat hier de praktische realiteit rol speelt. Wij zullen onze beste producten aan Z.-Afrika moeten aanbie- en eventueel indien de situatie daartoe leidt het vestigen van Nea. bedrijven in het land zelf moeten over wegen. Ik heb hoop, dat ik door verschillende besprekingen, die ik heb gehad, iets heb kunnen doen voor het wegnemen van een aantal bestaande oneffenheden op economisch gebied, of voor het openen an de weg daartoe. Tenslotte wil ik nog even zeggen, hoe ik heb genoten van het contact met de duizenden Ned. emigranten. Overal kwa- ze opdagen, soms van honderden mijlen ver. Het was ontroerend de blij vende liefde voor het vaderland telkens te ervaren. Het zijn hardwerkende, goede burgers van Zuid-Afrika, maar ze geten ons niet. Laten we hen ook nooit •geten en de kostbare banden bewa- i. Ik geef hierbij hun heel harte lijke groeten door aan al hun familieleden Nederland. Zij die hier zijn gebleven, kunnen er verzekerd van zijn, dat zij het goed maken en gelukkig zijn. Ik eindig nog eens mijn diepgevoelde dank uit te spreken jegens de regering van de Unie van Zuid-Afrika voor de echt hartelijke wijze, waarop zij mij heeft willen ont vangen. Ik hoop, dat ik mijn afscheids woord in Pretoria „tot ziens" spoedig waar kan maken. De regeringsdakota werd aan de grond gezet door Prins Bernhard zelf. H.M. Ko- n Juliana was ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Namens de regering: rd de Prins ontvangen door de secr.- generaal van het departement van Alge- Zaken, mr C. L. W. Fock. Verder n aanwezig: mr W. van Tets, chef der directie kabinet en protocol van het departement van Buitenlandse Zaken en de ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout met zijn echtgenote. De Prins was vergezeld van zijn particulier secretaris dr F. A. de Graaff, zijn adju danten res.-luit.-kol. C. C. Geertsema en de luit.-ter-zee 1ste klas A. F. Eibers en de luitenant-kolonel-vlieger Gerben Son- derman. Sfeer ln 't gezin? De Nieuwe Leidsche" ex in/ Hoofdcommissaris N.P.V. Binnenkort kan de benoeming tege moet worden gezien van dr J. S. Zaneveld uit Den Haag tot hoofdcommissaris van de Nederlandse padvinders. Op 6 Novem ber komt de raad der vereniging in Utrecht bijeen om dr Zaneveld te kiezen tot opvolger van mr J. M. Ravesloot, die vorig jaar zijn functie neerlegde. Dr Zaneveld deed in 1923 als verkenner zijn intrede in de N.P.V. Van 1949 tot 1951 was hij hoofdcommissaris van de Pad- vindersbond in Indonesië. Volgende week vertrekt dr Zaneveld voor een half jaar naar West-Indië voor een studie van verschillende zeewieren. Tuinbouw- en Plani- kunde weer begonnen In Nieuw Minerva is gisteravond de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. maatschappij voor tuinbouw- en plantkunde bijeen geweest. De voorzitter, de heer Joh. Jonker, deelde mede, dat de wintercursussen van de maatschappij weer gestart zijn. Voor de cursussen tuin bouw, perspectieftekenen en tekenen heb ben zich in totaal 78 personen aangemeld. Naar de landelijke vergadering, die op 28 October in Utrecht wordt gehouden, werden afgevaardigd de heren H Veen- dorp en Joh. Jonker. Na de pauze hield de heer D. Hogewo- ning uit Lisse een lezing over „Broei en huisbroei van bolgewassen", waarin hij vele nuttige wenken gaf voor het kwe- ken van hyacinten, tulpen en narcissen. Roest en Carola 2 van A. J. v. d. Poel. Ook hier waren de eerste-prijswlnnaars de candidaten voor het kampioenschap. In de strijd tussen Mennie 2 van C. P. Roest en Janke 4 van wed. Paardekooper werd Mennie 2 tenslotte de gelukkige. Bij de groepen van één vaderdier af stammende werd een drietal fraaie Gustaafdochters van G. Belt zonder strijd la. C. P. Roest werd met een trio van Krijn lb. Groepen van C. P. Roest en C. Leeuwen werden resp. 2a en 2b. Bij de kalverengroepen werden de prijzen als volgt verdeeld: la C. P. Roest, lb G. Belt, lc wed. Paardekooper, 2a G. Belt, L. Droogh, 2c C. G. van Leeuwen. 3a L. Droogh, 3b J. Schenkeveld, 3c J. Schen keveld, 4 C. P. Roest. Bij de zwartbonte pinken behaalde de ?rste prijs en werd tevens kampioene de Stienser Rudolf Tetze-dochter Gretha 2, het klooster van de Kruisheren. Tweede prijzen gingen naar Leentje 2 van de Kruisheren, Cato 2 van J. de Jong en Marie 2 van J. de Jong. De eerste prijzen bij de kalveren werden toegekend aan Frijda van J. de Jong, die tevens kam pioene werd, Nettie van L. v. d. Ham, Jopie van G. J. van Leeuwen en Connie dezelfde eigenaar. Tweede prijzen ïn er voor Hotske 5 van de gebr. Juf fermans, Lida 2 van J. de Jong, Cisca van C. J. van Leeuwen en twee dieren van M. H. de Haan. J. van der Goot. Agenda van Leiden Vrijdag Het Leidsche Volkshuis, 2 uur: korte herdenking van het 55-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, half 3: Dierenbescher ming, opening bazar ten bate van nieuw dierenasyl (geopend tot 11 uur). Schouwburg, 8 uur: K. en O., populair toneel. De Toneelvereniging met „De dui vel kwam uit Dublin" van Paul Vincent Carroll Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., cursus „Individualisme en massageest** door prof. dr H. M. J. Oldewelt. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond gebed. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Reisvereniging, kleurenfilm „Tussen We nen en Parijs". Zaterdag Korenbeurs: Marktkraam voor Bijbel- verkoop. Stadsgehoorzaal, 10 uur v.m.11 uur nm.: bazar ten bate van nieuw dieren asyl. Posthof. 14.20 uur; Ned. Chr. Reisver- cniging. afdeling Leiden, vertrek per gele tram naar Wassenaar (herfstwande- ling). Gymnasium, half 3: vijf-stedentournooi volleybal. Het Leidsche Volkshuis, 4 uur: Deense film „Ditte. een mensenkind". Het Leidsche Volkshuis, 8—9.30 uur: tentoonstelling en demonstraties. Stadhuis. 3 uur: Broederschap van oud padvinders, kring Rijnland, Leidse dag. Kleine stadszaal. half 4: opening con ges van Jeugdparlementen; 8 uur: Euro pese instuif, mr H. Velu uit Den Haag over: Europa één in een verenigde we reld. Antonlus-clubhuis, 8 uur; jaarfeest V.O.LA De Professorenwijk met: Als de klok waarschuwt. Nachtdienst apotheken Apotheek van Drlesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Laramen- schansweg 4, tel. 23553. HILLEGOM Sigrid Undset en haar werk Gisteren werd in het Nutsgebouw de eerste nutsavond in dit seizoen gehouden. Nadat de voorzitter, de heer Bijl van Duivenbode, in zijn welkomstwoord nog met dank had gewezen op het vele werk dat mr J. C. Schouten als bestuurslid had gedaan, waardoor diens vertrek uit Hillegom werd betreurd, en nadat hij welkom had toegeroepen aan het nieuwe bestuurslid, de heer Gelder, was woord aan mevrouw A. M. de Graaff-Tuk (pseudoniem Marijke van Raephorst), die een lezing hield over de Noorse schrijf ster Sigrid Undset. Vóór de pauze behandelde de inleidster de levensgeschiedenis en het moderne werk van de schrijfster. Ten einde duide lijk te maken wat ons trekt in de Noorse roman schetste mevr. De Graaff eerst de mentaliteit der Noren, hun hardheid, stugheid en liefde voor het vaderland. In de boeken van Sigrid Undset, die in 1928 de Nobelprijs verwierf, zijn de milieu schildering cn de karakters van de per sonen hoofdzaak. In kort bestek werd eei deel van de litteratuur van Sigrid Undset behandeld, waaruit veel van het eigen leven en het karakter van deze schrijfster werd geopenbaard. Door haar studie de middeleeuwen kwam zij, die zich een6 athelste had genoemd, tot de kerk, in dit geval de R.K. kerk. Na veel geleden te hebben en hard gevochten, heeft zij uit eindelijk wel vrede gevonden. De schrijf ster overleed in 1949 op 67-jarige leeftijd. De inleidster was er echter van overtuigd dat haar werk zeker nog lang zal worden gelezen. Na de pauze werd het middeleeuwse werk van de schrijfster besproken, met als hoogtepunt de bekende triologie „Kristin Lavransdochter". Haagse politierechter Oude familievete Een 53-jarige mevrouw uit Leiden moest voor de Haagse politierechter ver schijnen, omdat zij op straat haar schoon- •r voor „viezerik" zou hebben uitge scholden. Verdachte ontkende dit ten stelligste en vertelde dat een nu reeds 30 jaar durende familieruzie de achter grond vormde. Vroeger was zij eens tot 10 boete veroordeeld en zou de schoon zoon van de beledigde partij 60 boete hebben gehad. Dit prijsverschil zou de andere partij dwarszitten en steeds zou men hebben gezegd: „Ze komt wel". De schoonzuster en haar dochter wer den als getuige gehoord. Zij hadden het gewraakte woord duidelijk verstaan. „Pu re leugens," zei verdachte. De officier van Justitie eiste 20 boete of tien da gen. „Ik neem er geen genoegen mee," zei verdachte nog voor het vonnis gevallen was. Ze kreeg 15 boete of vijf dagen. Haagse economische politierechter Gulle bloembollenkweker Voor de economische politierechter ln Den Haag verscheen een bloembollen kweker uit Noordwijkerhout, omdat hij bloemen zou hebben geoogst en verhan deld zonder In het bezit tc zijn van een vergunning. Verdachte ontkende het ten lastegelegde. Hij vertelde, dat hij de bloe men had gesneden omdat dit beter was voor de bollen. Verhandeld had hij ze niet, want hij had een aantal aan de kerk geschonken en verder had hij bloemen gegeven aan de mensen, die langs kwa men en er om vroegen. Als men hem er dan wel eens ongevraagd vergoeding voor gaf, had hij dat aangenomen. De officier van Justitie vond het een weinig aan nemelijk verweer en had gaarne gezien, dat verdachte bewijzen had geleverd. Hij eiste een boete van f 100 of 25 dagen. De economische politierechter veroordeelde hem tot f75 boete subs. 25 dagen. Koopman kreeg tien gulden boete Een koopman uit Woubrugge moest te recht staan, omdat hij levende hoenders had afgeleverd, zonder dat hij daar ver gunning voor had. Bij verscheidene ko pers was op het bedrijf pseudo-vogelpest geconstateerd. Verdachte voerde aan, dat hij niet wist dat hij de hoenders niet mocht verkopen. Toen hij hoorde van de bedrijven waar pseudo-vogelpest was, had hij de schade bij de getroffen kopers vergoed. De officier eiste f 15 of vijf da gen. De koopman kreeg f 10 boete of vijf dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3