c JMusirQÉ Versterking van onze luchtverdediging Prijsstop voor wit wassen jen afgekondigd Prof, Waterink sprak rede uit op dies van V.U. De Comet-rampen veroorzaakt door vermoeid metaal p OPENT000" Bezint eer ge begint... lijm met VELP0N Puzzle 2 WOENSDAG 20 OCTOBER IJ o O (Van onze militaire medewerker) T)EEDS vóór 1940 was het een militaire stelregel geworden, dat een aan- valler wilde deze van succes verzekerd zijn in de allereerste plaats boven zijn aanvalsfront het zgn. luchtoverwicht moest bezitten. Hieronder verstond men de toestand, waarbij de eigen vliegtuigen die van de vijand gedurende de veldslag op een afstand zouden kunnen houden, waardoor de aanvallende troepen bij het voorwaarts rukken tegen gevaar van boven beschermd zouden zijn door wat men wel een „luchtparaplu'" noemt. In de loop van de laatste oorlog bleek deze stelregel in algemene zin juist te zyn. Slechts op fronten waar zowel vriend als vijand over niet dan zwakke luchtstrijdkrachten beschikten (zoals in Rusland), bleek het bezit van het luchtoverwicht bij een aanval niet steeds een vereiste. Dit laatste is begrijpelijk. Indien de vijand maar weinig vliegtuigen bezit, kunnen deze voor de aanvaller geen groot gevaar opleveren en kan de luchtverdediging een zaak van de tweede orde vormen. OVERAL ECHTER waar de tegenstander over een krachtige luchtmacht beschikte en de eigen luchtstrijdkrachten de vijandelijke vliegtuigen niet buiten gevecht konden stellen of verdrijven, bleek het onmogelijk, met succes aan te vallen. Een duidelijk voorbeeld daarvan vormt het Duitse wanhoopsoffensief bij Mortain tijdens de slag om Normandië. Hierbij wierpen de Duitsers op een frontbreedte van tien kilometer niet minder dan zes pantserdivisies be nevens nog verschillende infanteriedivisies in het vuur. Desondanks liep hun aanval vast en moesten de Duitsers zelf het veld ruimen. De ontzetten de geallieerde luchtaanvallen veranderden hun trotse tanks in kapotge schoten wrakken en bereidden hun troepen een gruwelijk massagraf. In de tegenwoordige tijd heeft de stelregel, dat een aanvaller indien zijn tegenstander over sterke luchtstrijdkrachten beschikt niet eerder tot het offensief kan overgaan dan nadat hij eerst het luchtoverwicht heeft verworven, nog niets van haar dwingende karakter verloren. De bescher mende werking van de luchtparaplu is door de invoering van de atoombom weliswaar geringer geworden (één licht vliegtuig dat door de verdedigin? heenbreekt kan thans meer schade aanrichten dan 1000 zware bommen werpers uit de tweede wereldoorlog), maar daartegenover staat dat ook in de atoomoorlog evenals in de oorlogen waarin men slechts ouderwetse explosieven gebruikte tenslotte die partij de overhand zal weten te ver krijgen, die er in slaagt zijn tegenstander ernstiger te treffen dan hij zelf getroffen wordt. T~\E INVOERING van de atoombom heeft de kracht van de luchtmacht U zodanig doen toenemen, dat het bezit van het luchtoverwicht in wezen dwingender is geworden dan ooit te voren, ja zelfs een beslissend karakter heeft gekregen. Het feit, dat de troepen zich op het gevechtsveld kunnen verspreiden, zoals beoefend bij de oefening Battle Royal, kan hieraan niets afdoen. De arm van de luchtmacht richt zich immers slechts in noodgevallen recht streeks tegen de op de grond strijdende troepen en grijpt bij voorkeur dieper in de rug van de tegenstander, met het doel om diens aanvoerlijnen af te snijden en hem zgn. te isoleren. Havens, verkeersknooppunten, kunst werken in wegen etc., blijven steeds kwetsbaar en kunnen met atoom bommen thans totaal worden vernield. Een aanval zonder dat de aggressor over het luchtoverwicht beschikt en waarbij deze min of meer machteloos zou zijn overgeleverd aan de lucht acties met atoombommen van zyn tegenstander, is in de huidige tijd eigen lijk niet meer denkbaar. Maar dit betekent ook omgekeerd, dat zolang de verdediger zich in de lucht teweer weet te stellen en erin slaagt te voor komen, dat de aanvaller zich het luchtoverwicht verwerft, een aanval van diens legers op de grond weinig waarschijnlijk is. HIERUIT VLOEIT de mogelijkheid, ja zelfs de waarschijnlijkheii dat een nieuwe grote oorlog mocht deze onverhoopt uitbreken gedurende de eerste tijd alleen maar tussen de luchtmachten van de beide partijen zal worden gevoerd en wel zolang totdat de strijd om het lucht overwicht duidelijk ten gunste van een der beide tegenstanders zal zyn beslist. In de tussentijd zullen de legers waarschijnlijk tegenover elkaar blijven liggen precies zoals in de periode van September 1939 tot Mei 1940. toen Duitsers zowel als geallieerden op de grond een volkomen afwachtende houding innamen. In het licht van dit alles is het begrijpelijk, dat er door de hoogst' organen van de Navo steeds weer op wordt gewezen, dat de verdediging van West-Europa staat en valt met de luchtverdediging. Generaal Gruen- ther, de opperbevelhebber, heeft meer dan eens verklaard, dat er met alle kracht naar moet worden gestreefd in de eerste plaats een krachtige lucht macht op te bouwen om te bewerkstelligen, dat het luchtoverwicht aan onze zijde zal zijn. IN DIT VERBAND valt het te betreuren, dat de Nederlandse bijdrage aan de luchtmacht van West-Europa tot nu toe eigenlijk beneden de maat is gebleven. De Minister van Oorlog deelde aangaande de sterkte van luchtmacht bij de behandeling van de begroting voorgaand jaar mede, dat wij voorlopig slechts zes squadrons dagjagers en zes squadrons tactische jagers zullen bezitten, benevens één verkennings- en één transport squadron. Indien men bedenkt, dat in de E.D.G. voor Duitsland een bijdrage was voorzien van 12 divisies en niet minder dan 1200 vliegtuigen, d.w.z. 50 squadrons, dan valt de zwakte in de Nederlandse luchtmacht wel heel sterk op. Met het oog op deze zwakte in de lucht moet het daarom tot grote verheugenis stemmen, dat de Verenigde Staten zich bereid hebben klaard om onze luchtstrijdkrachten te versterken door een squadron zeer moderne straaljagers te stationeren op de vliegbasis Soesterberg. BIJ DE TWEEDE KAMER is reeds een wetsontwerp ingediend betref fende een overeenkomst inzake de legering van Amerikaanse strijd krachten op Nederlands grondgebied. Zodra het parlement aan deze eenkomst zijn goedkeuring zal hebben gehecht, zullen binnen enkele weken de straaljagers van de Luchtmacht der Verenigde Staten die van onze eigen Luchtmacht komen versterken. Hiermede zal niet alleen een krachtige gevechtseenheid aan onze lucht verdediging zijn toegevoegd, maar zal tevens wederom een stap voorwaarts zijn gezet op de weg naar een steeds hechtere samenwerking op militair gebied met onze partners in de Navo. Het invoegen van een squadron Ame rikaanse straaljagers in ons luchtverdedigingsstelsel vereisten immers het opbouwen van een organisatie, welke werkt volgens gemeenschappelijke methoden en regelingen. Wij zien de komst van het Amerikaanse squadron te Soesterberg dan ook met voldoening tegemoet. Regering grijpI in Tarieven moeten teruggebracht worden tot die van 1 September Viering van 74ste stichtingsdag Psychologie weet nog steeds niet goed raad met geopenbaarde religie In het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam blijft er niet over een dier, maar Adam heeft de senaat der Vrije Universiteit van-] blijft mens: hij houdt psuché middag in tegenwoordigheid van zeer vele professoren, studenten en genodigden de 74ste gedenkdag irsiteit gevierd. Voor het haar van Gentlemen een heden in de Staatscourant opge- ;n beschikking van minister Zijlstra n prijsstop afgekondigd voor de wit- wasserijen. De prijzen, die per 1 Septem- zan dit jaar voor de wasserijhande lingen dezer bedrijven gegolden hebben, zullen niet mogen worden verhoogd. Voor r er bedrijven zijn, die na 1 Septem ber reeds tot een prijsverhoging ~ljn over gegaan, zullen die prijzen tot het peil 1 September moeten worden terugge bracht. De directeur-generaal voor df prijzen heeft de bevoegdheid uitzonderin gen te verlenen. De controledienst wordt ingeschakeld om op de naleving van deze beschikking toe te zien. Komt er een nieuwe prijsbeheersing? Gaat de regering weer algemeen ingrij pen in de prijsbewegingen? Op deze vragen, die na het bekend wor den van de prijsstop voor de witwasse- rijen, bij velen zullen opkomen, is ons van terzake deskundige zijde meegedeeld, dat dit geenszins in de bedoeling ligt. In het onderhavige geval, zo vernemen wij van die zijde, werd een normale prijsvorming verhinderd. In strijd met ge- maakte afspraken, is er door de Federa tie van Wasindustrieën in Nederland eer advies aan de leden gegeven tot eer nieuwe verhoging in dit jaar, die niet verantwoord wordt geacht en die als vorm van prijsopdrijving wordt be schouwd, die ongewenst is. Met deze be schikking wil de minister van Economi sche Zaken aantonen, dat het hem een verzet tegen dergelijke practijken ernst ij. De toestand is niet van die aard om bijzondere houding ten aanzien var prijzen aan te nemen. Men acht het onmogelijk, dat er hier en daar ni jongste loonronde een prijswijziging zal optreden. Daartegen zal men geen be zwaar maken, als zulks prijstechnisch verantwoord. De periode van beheersing van de prijzen ligt achter ons. zo ver- De regering is niet ontevreden over de hoogte van ons prijspeil in zijn geheel. Als de bedrijfsorganisaties echter alge meen adviezen tot verhoging gaan geven, welke adviezen dan slaafs worden nage volgd, dan wordt echter een verstarring van het prijspeil in de hand gewerkt. Waarom is men thans in het geval v de witwasserijen tot een prijsstop moe' overgaan? In het begin van dit jaar men bij de witwasserijen overgegaan adviseren tot een prijsverhoging van IC Er is toen terzake van dit advies Ad ~<"-r entte) de, Oned 7£(t-Jam Rudolff lurgens gisteren te Rotterdam overleden Gisteren is ln Rotterdam op 79-jarige leeftijd de heer Rodolff Jurgens over leden. adviserend lid van de raad van be- •tuur van Unilever N.V.. die in 1897 werd opgenomen als firmant in de toenmalige firma Anton Jurgens. HU werd spoedig belast met de leiding van de dochteron derneming In Duitsland, en kreeg de technische leiding o.a. van de margarine- en oliefabrieken met de opdracht tot het stichten van nieuwe bedrijven. De thans overledene vervulde ook tal van andere functies in het concern tot het Jaar 194*5 toen hij zich uit het actieve leven terug trok. Aegelin? bepleit bij conflict tussen ziekenfondsen en artsen Een door de ziekenfondsraad geinstal- leerde commissie beraadt zich momen teel od zUn voorstel, de minister van so ciale zaken en volksgezondheid te mach tigen. in geval van conflict bv. tussen ziekenfondsen cn artsen een eigen regeling op te leggen. overleg geweest met het ministerie v Economische Zaken. Die lO'/o werden hoog geacht. D? wasindustriëlen hebben ook al rekening willen houden de komende werkclassificatie. Van de van Economische Zaken werd het •9 verkeerd geacht en men wees erop, dat het psychologisch onjuist was. Wasindustriëlen hebben toen te kennen gegeven, dat het advies niet zo ernstig bedoeld was. Er werd afgesproken, dat Ij een nieuwe prijsbeweging overleg z orden gepleegd. Zonder enig afgesproken overleg is de Federatie van wasindustriëlen er thans ichter toe overgegaan in een circulal ian de bedrijfsgenoten te adviseren tot en nieuwe prijsverhoging, thans var daarbü werd aangevoerd, „dat men i ning wilde houden met het feit, dat schillende grondstoffen in prüs zullen stijgen" Nu tot dit advies, in strüd met de ge maakte afspraak werd overgegaan, voorts rekening houdend met de reêds te hoog geachte verhoging in het begin va en een niet verantwoorde verhoging, •toe thans is geadviseerd, heeft de minister van Economische Zaken ti hiervoor genoemde beschikking besloten. Ook in andere sectoren van het bedrijfs leven is men hier en daar tot adviezen prijsverhoging of, tot incidentele prijsver hoging overgegaan. Dat is niet op dezelfde wijze geschied als bij de witwasserijen. Ware zulks het geval, dan zou men ook daar een beschikking hebben kunnen ver wachten. de stichting der geweten. Hij blijft ook religieus function- het richtingse f f e c t van dat God af. Hij maakt zichzelf en de wereld tot object van zijn religiepze activiteit Zoals een functie bij de gezonde mens het gezond zijn ondersteunt en tegelijkertijd daarvan de uiting is. maar bij ziekte haar richtingseffect kan wijzigen en werken detrimente van het leven, zo werkt de religieuze functie bij de gevallen mens God af en is zij gericht op de eigen heerlijkheid. Anderzijds is de mens, krachtens zijn afkomst als kind in het huis van de Vader altijd in relatie met heel de kosmos, al tijd nog: in contact met. Wie dan ook ge grepen wordt door Gods souvereine ge nade, kan niet anders dan de openbaring de Vader weer aangrijpen en weer het volle licht der kenni9 zien en de vol ledige vrijheid voor de geest. Spreker wijst ten slotte op de conse quenties. die dit standpunt heeft voor de (passing der psychologie, in de paeda- gogiek en in de bedrijfspsychologie. De rector-magnificus prof. dr J. Wate- religieus functionnei ink heeft te dezer gelegenheid een oratie gehouden, getiteld: „De Mens als reli- Wezen en de hedendaagse Psycho- Aan de inhoud dezer rede ont lenen wij: it is opvallend, dat zoveel psyeholo- zodra zij over religie gaan spreken, allen tot ernstige oppervlakkigheden, is het een kenmerk van de heden daagse psychologie, dat men zich princi pieel stelt op humanistisch standpunt en het religieuze verklaart uit en binnen het beperkte bestaan van de mens zelf. Ook al ontdekt men een relatie tot God. of tot een hogere macht, dan zijn toch altijd deze ontdekkingen weer onder geschikt aan het „op zichzelf betrokken zijn". Uitvoerig staat spreker verder stil bij de phaenomenologische richting in de psychologie. Hij heeft voor deze richting veel waardering. Nu is er van Christelijke critiek geoefend op verschillende psychologische richtingen. Maar telkens ontdekt men een dualisme pogen om thetisch te beschrijven, hoe de verhoudingen wel zijn. Spreker citeert Tournier, die het instinct als natuur lijke kracht en de Heilige Geest als een andere kracht, die er boven uit gaat. be schouwt. Spr. komt tot de conclusie, dat wij. i het i i de i staan, een standpunt zullen moeten v: den. dat ons gegeven wordt door God Zijn Openbaring. Het zwaartepunt van zijn beschouwing omtrent de mens als re in het feit. dat de mens naar Gods beeld is geschapen. Dat betekent, dat Adam ge schapen werd als kind van God, dat op God lijkt, dat op de Vader lijkt. Als Adam nu door de zondeval dit beeld verliest, heeft hij niet slechts een verarmde tuur over. maar een wezenlijk natuur. Als Adam nu valt, verliest hij zijn spronkelijke gerechtigheid maar na de val PERSONALIA In Heemstede is op 69-j. leeftijd over leden de heer P. H. Kaars Sijpesteyn, ir leven oud-directeur en president-commis saris van de N.V. Verenigde Textiel- er Oliefabrieken te Krommenie. De heer C. D. Merens, oud consul- generaal van het koninkrijk Joegoslavië is te Amsterdam onverwachts overleden. De heer L. Kruytbosch, ambtenaar van de buitenlandse dienst der vierde klasse, is benoemd tot consul der Nedei landen te Vancouver (Canada). Met ingang van 15 October 1954 is aan de gepensionneerde kapitein-te: van de administratie M. J. C. Klaassen de titulaire rang verleend van schout-bij- De kinderarts N. I. Heijbroek te Am sterdam is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In de plaats van de heer Th. F. de Groot (KVP), die is overleden, is tc van de prov. staten van Noordholland de heer H. A. Douqué te Amsterdam be noemd. Openbaai ondeizoek te Londen In Londen is het openbaar onderzoek begonnen naar de oorzaken der ongeluk ken met twee Britse Cornet-vliegtuigen, die plaats hebben gehad bij Elba in Januari j.l. en bij Napels in April j.l. Het waren de eerste passagiersvliegtuigen ter wereld met straalaandrijving. Deskundi gen hebben uitgemaakt, dat de rampen hoogstwaarschijnlijk te wijten zijn aan het feit. dat het metaal van de romp ver moeid geraakte, waardoor de drukcabine uit elkaar is gespat. Door de ontzettende druk werden de passagiers en de beman ning naar bulten geslingerd. Deskundigen sluiten de mogelijkheid van sabotage uit. Aldus Sir Lionel Heald, kroongetuige voor de gerechtelijke commissie, die een on derzoek instelt naar de rampen met de Cornets. Wij herinneren er aan, dat bij deze rampen niet minder dan 56 personen het leven verloren. Het besluit werd ge nomen alle Comets van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC en van Franse en Canadese maatschappijen aan de grond te houden. Er zij tevens aan herinnerd. dat de Britse minister van bevoorrading mededeelde, dat na de ongelukken uitge breide proeven met een Cornet werden gedaan welke de noodzakelijkheid toonden, structurele veranderingen in de bestaande Cornets aan te brengen. Inmid dels bericht het Franse persbureau AFP, dat het niet onwaarschijnlijk is. dat de bestaande Cornet I-toestellen niet me de lucht zullen komen. Diploma rubbertechnicus Tijdens de technische dag, die de Ne derlandse Vereniging van Rubberfabri kanten in Oud-Leusden heeft gehouden heeft de voorzitter, ir E. L. C. Schiff, een diploma uitgereikt voor rubber-tech nicus aan vier medewerkers uit de rub berindustrie. n.l. de heren A. J. Broeks (N.V. Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij). J. W. H. Haasnoot (Hevea) P. Schnuck (Hevea) en J. J. J. Zeegers iRuberstichting, Delft). Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Kropswolde (to< W. E M. Esgir.k. gerepatr. pred. uit rika. te Oegstgeest; te Harderwijk (3e plL B'.ok te Kampen; te 's Heer Area kerke itoez.) D. Plantinga. vic. te meloord; te Zwolle (pred. voor buitei -werkzaamheden-schipperspred.) J. Lokhorst te Nieuw poort. Aangenomen: naar Eindt (wijkgem. Gestel). J. Hadders, voorg. te Emmen. nadere beslissing. Bedankt: voor Ridderkerk Bart'.ema. toez.) P. P J. Monster te K wijk aan Zee Geref. Kerken Tweetal: te Zeist (4e pr.pl.) J H Boer te Nijverdal en W. van Boeijet Eindhoven. roepen: te Westerlee (Gr. d. Giessen te Rotterdam-Hillegi berg. Oud-Geref. Gemeenten epen: te Rijssen (2e maal) Wiltink te Doetinchem. Held ..Lim 's-Gra atio inhage' •erdheld op proefschri: of liabilities in intei heer H. Drion. gebore thai promotie geschiedde cum GRONINGEN. 19 Oct. Gepromoveerd tot octor in de wis- en natuurkunde op proef- hrift: A taxonomie Spectrum of the Sec- on eu-callitriche in the Netherlands, mej. H. D. Schotsman, geb. te Zutphen. Hoofdakker. Steenwljk; iag; H P de Vries, Tv eidend godgeleerdheid: i Dr J. Wytzes, rector van het Marnix- gymnasium te Rotterdam, prof. P. J- Jans van het oud-kathollek seminarie te Amersfoort en prof. dr W. F. Dankbaar te" Groningen zullen medio November in Eindhoven een drietal lezingen houden voor de interkerkelijke Augustlnus-her- denking aldaar. (Advertent Rauwe hoes Die krampachtigft hoest laat U geen rust. 5paar Uw longen, neem cle slijm oplossende., Wegens personeelsgebrek: Bakkers in Oldeberko gaan combinatie aa In het Friese dorp Oldeberkoop, b rende tot de gemeente Ooststelling' gaan begin volgend jaar vijf bakkers eigen bakkerij sluiten en gezame bakken in een centrale bakkerij, eigen winkels en zaken handhaven doch het bakkerswerk doen zij voor in combinatie, zulks wegens person Na een grondige voorstudie hebbel achter het pand van een hunner nieuwe bakkerij gebouwd, waar tevei vervaardiging van banketbakkerspn ten op hoger peil gebracht kan woi Ook de bezorging zal straks vlotter schieden. Alleen voor het roggebroo in Friesland een belangrijk produ< heeft men een oude oven aangehoi omdat roggebrood, gebakken in nieuwe ovèn, niet aan de algemene si voldoet. De Poolse regering heeft beslot( theologische faculteiten te Warsi Krakau en Poznan te sluiten. Allee onafhankelijke R.K. universiteit te Li is thans overgebleven. (Advertt DONDERDAG 21 OCTOBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Niei Jram. 7.45 Morgengebed 8."" (12 30—12.33 Land- i 12 33—12.40 Wij van I ijzer 1.00 Nieuws 1 ital 1.45 Gram. NCRV: 2.00 Gra 1.25 Mezzo-sopraan en piano 2.45 Voor land) 12.55 Zot .30—12.00 Gra Engeland. BBC Home Service. 330 r oor de scholen 1.00 Reportage 1.25 Voo, ■belders 2.00 Nieuws 2.10 Mederi-" ev. muziek 3.00 Voor de scholer uziek 4.50 Hoorspel 6.00 Voor 7.15 Causerie 7.25 Sport l i gc1®us^rle 8.00 Gram. 8.15 I 9.30 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.15 '"45 Orkestconcert 11.30 Wetensc1 5 Partem Orgelspol 7.50 Cause Voor de jeugd 5.31 r over I i 7.10 Sociaal ge- 7.30 „Operatie Pegasus". verdenking 11.00 Niet 10.45 Avond- tO: 7,50 Dagopening AVRO; 8.00 Niet Gram. 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gr; Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V ■H.„_ bedrljfsle\ Nieuws 1.15 Mededelingen of grar Musette-orkesl Vlaanderen er spel 2.40 Grat Gram. 4.00 „V jeugd 5.45 R( der Linden: Nederlar 6.00 werking bij Nieuws 6.15 Jeugd 6.40 ital 7 00 Voor de kinderen 7.05 Ge sproken brief uit Londen 7.10 Reportage 7.15 Jazz-socleteit 7.45 „Enkele nieuwe ontdek kingen ln Egypte", caus 8.00 Nieuws 8.05 Het uur der solidariteit", toespraak' 8.10 ."The Bird's Oper»",opera 8 45 Reportage 8.50 Tenor en plano 9.25 Cabaret 9.55 Cc""""- r op 0 sr-Mèndes France bijeen- Advertentie) VRAAG DE JUISTE SOORT pelijk cHRH 12.00—0.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr 1 to SS .y™ Dale'3 dagboek 12.15 Voord:! 12.30 Variété-orkest 1.00 Parlem "15 Dansmuziek 1.45 Orkes 8.25 Sport 8.30 Verzoekprogramn Gev. programma 9.45 Interview 10 00 Tial Duty" 10.30 „How do you do?' nieuws 11,15 Actualiteiten 11.20 Oude nuziek 0.05 Voordracht 0.20 Lichte i 4.00 Film Nieuws 5.45 Gram. 7.Ó0 Nieuws 7 15 Gra Hoorspel 9.25 Kamermuziek 9.45'Nieuw Dansmuziek 11.15 Orkestconcert 12.00 Nil 0.25—1.00 Lichte muziek. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 concert 1.00 Nieuws 1.20 Orkestconce Nieuws 2.05 Recital 5.10 Orgelspel 5 55 i. 1.00 Nil I - les 215 2.30 Franse les 2.45 Gram. 3.00 Kamen' 3.45 Gram. 4.00 Koersen 4.02 Sympb .55 Gram. 5.00 Nieuws 510 r de kinderen 6.15 Gram. 6. ten 7.00 Nieuws 7 40 Gram 8.00 Gram. 8.10 Kiank VOOIR HEM GEEN BAZUINEN DOOR NELIA GARDNER WHITE Gerei, jeugdwerkers komen te Pulten bijeen De Stichting Evangelisch Herstel et Opbouw te Rotterdam (landelijk overkoe pelend orgaan voor Geref. nazorgwerk) houdt van 22 tot 25 October haar jaai lijkse conferentie ln het CNV-oord te Putten. Prof. dr J. H. Bavinck te Baarn zal spreken over: Wat zegt de Bijbel de Ontmoeting der Mensen? Drs J. Stalpers te Den Haag over de psycholo- gisch-sociologische vraagstukken bij de ontmoeting met de arbeidersjeugd van 14-16 jaar en ds H. U. Buitink te Amster dam over de Woordverkondiging in het clubwerk. Ds J. M. van Krimpen te Rot terdam heeft de leiding. De heer G. Moll (C.N.V.) ernstig ziek De op 1 Juli j.l. afgetreden penning- meest van het C.N.V.. de heer G. Moll, is ein<t vorige week ernstig ziek gewor den. Hoewel de aanval van hartvaat- kramp. gecombineerd met longontsteking, aanvankelijk tot grote zorg aanleiding gaf, is er gisteren enige verbetering inge- 64. r mij Carolina lachte en ging zich verkleden. Paul wandelde naar de kerk. Hij ging een aantal lijstjes halen die men hem Zondag had gege ven. Daartussen bevond zich een lijstje van de zieken in zijn gemeente- De lijst werd door een voor dit doel ingestelde commissie samenge steld. Toen hij de lijst inkeek, kreeg hij plotse ling heimwee naar Aporia, waar een ziekte-ge- val binnen enkele uren aan allen bekend was, waar het buurzyn nog iets betekende en men zijn zieke buurman een schaal vers fruit of cake ging brengen. De namen zeiden hem niets. Be halve één. Keziah Woodley waarschijnlijk pro fessor Woodley's dochter. Of misschien zijn vrouw. Dan was er een programma van de le zingen in de wintercursus. De lezingen hadden vaste voet gekregen in de Grote Kerk. Hij las het lijstje doorDe verhouding tussen kerk en sociaal werk..." ,,De bijbel als literaire schep ping..." „Kunst en poëzie..." „Het Existentia lisme..." „De poëzie van Baudelaire..." Hij dacht even na. Baudelaire? Hij fronste zijn wenkbrauwen, nam een potlood en zette een streep door „De verwantschap tussen Poe en Baudelaire." Toen keek hij od zijn horloge. Hij had nop tijd nn* :«MTiond tr bezoeken voor drie Zijn keuze Woodley, terwijl hij met een zeker schuldgevoel moest bekennen dat dit kwam omdat hij een beetje vertrouwd was met het huis van Woodley en omdat hij de pro fessor graag mocht. In de meeste huizen, waar hij een bezoek had gebracht, had hij zich een vreemde gevoeld... geduld, maar niet gewenst. Bij Woodley had men hem welkom geheten. Hij belde en een dienstmeisje liet hem bin nen. Gewoonlijk hielden de Woodleys geen per soneel, maar omdat mevrouw Woodley vond dat zij geen tijd had voor haar andere bezigheden nu Keziah ziek was, had zij dit meisje tijdelijk aangenomen. Het meisje keek Paul vorsend aan en zei: „Mevrouw Woodley is niet thuis." „O", zei Paul. „Ik ben de dominee. Ik hoor de dat er hier iemand ziek was." „Ja. Juffrouw Keziah Maar ze heeft geen erg goede dag gehad. Als u even gaat zitten zal ik haar vragen of ze bezoek wil hebben." Het huis was nogal verwaarloosd, maar prettig en vredig, vol rr.et boeken en tijdschriften en een paar prachtige schilderijen aan de muur. Het meisje kwam terug en zei: „Juffrouw Ke ziah vraagt of u boven wilt komen. De kamer is op het einde van de overloop. Of zal ik u even voorgaan?" „Ik zal het wel vinden." Hij liep naar boven er. bleef op de drempel van de kleine kamer, die het middelpunt van Keziah Woodley's leven was, staan. Zijn blik viel op de krukken die tegen het bed stonden en toen herinnerde hij zich het meisje dat hij elke Zondag in de kerk had gezien. Keziah zat in bed met haar rug in de kussens. Zij droeg een bruin fluwelen bedjasje en een bruin lint hield haar bruine krullen tezamen. Zij had een mooi gezicht, dacht hij, maar het was nu bleek en zij zag eruit of zij niet enkel lichamelijk maar ook geestelijk ziek was. „Hallo, dominee Phillips", zei zij „Aardig van u me op te zoeken Haar stem leek ouder dan haar gezicht. „Wilt u gaan zitten?" Hij ging bij het raam zitten met zyn gezicht naar haar toegewend. „Het spijt me dat u ziek bent", zei hij. „Ik weet niet zeker of ik ziek ben", zei zij onverwachts. „Soms denk ik van niet." Lachplooitjes verschenen om zijn ogen. „Dat heb ik ook eens gehad", zei hij. „Mijn vader was dokter en constateerde dat ik wer kelijk ziek was, maar ik had een paar moei lijke examens voor de boeg en ik vroeg me af of ik niet beter ziek kon blijven tot na de exa- menweek." „En bent u ODgestaan om die examens te doen?" vroeg zij oo bijna dringende toon. „Ja... en ik vermoed dat ik me toen een hele piet vond." Zij zweeg en hij dacht dat zij zich te ziek voelde om te antwoorden. „U bent moe", zei hij. „Zal ik een andere keer eens terugkomen?" „Ik ben inderdaad moe", antwoordde zij. „Ik geloof dat ik mijn verstand verlies." Haar stem die tot dit ogenblik sterke nuan ces had vertoond klonk nu vlak en doods. „Nonsens", zei hij. „Het lijkt er niet op." ,.U hoeft me niet als een kind of als een in valide te behandelen", zei zij. „Ik ben zesen twintig jaar oud. Het is de waarheid... er ge beurt iets verschrikkelijks met mijn verstand." De toon waarop zij sprak was die van volko men ernst. „Het spijt me", zei hij. „Ik wilde u niet als een kind behandelen, juffrouw Woodley. Maar u ziet er ziek uit en ik voelde mij als een in dringer." „Een indringer? Terwijl ik om uw komst ge beden heb?" Hij bloosde. „Om mijn komst?" vroeg hij vol jeugdige ver bazing Zij lachte, maar in haar lach klonk geen ech te vreugde. (Wordt vervolgd) rzicht I litieke 8.40 Gramt 9.00 Omi Nieuws 10.15 Ethnlschi f" T' 10.55- Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 N)0 1.15 Gram. 2.30 Orkestconcert 4.0 muziek 5.00 Nieuws 5.15 Gram 7 3( 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Ge\ 10.55 Nieuws. BBC. Europeaan Service. Uitzend Nederland: 10.00—10.30 Nieuws; Zot schenen en Engelse literatuurgeschie E R-raadsel 1. Medelijden, 2. bleu, 3. verbind j gang, 4. helper van een metselai knorren, 6. schoolwerk, 7. doodloj Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 5. Maltentig, 7. Kap, 10. la, 11. ego. 12. ako, 13. er, 14 16. na, 17. bandelier. VERTICAAL: 1. Kakkerlak, 2. ut. 4. violoncel, 6. eva, 8. kom, 9. p» ode, 18. do, 19. li. Voor Donderdag 21 Oct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2