StJIAfif Ruim duizend mensen bezochten receptie in feestelijk versierde loods Demonstratie van bekendheid, good will en vertrouwen DOUWE EGBERTS de half zware shag! Bk mWÊM NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 Hef leest van H. C. W. en N. E. M. Dierenleed op feest van 3 October Het Ned. Jack-London verbond heeft een verzoek gericht tot het bestuur van o.e 3-Octoberverenigng naar aanleiding van het op ergerlijke wijze exploiteren van ponypaardjes in een draaimolen op het kermisterrein van 2 October j.l. Het verbond verzoekt het bestuur in het ervolg geen vergunnipgen te geven voor vertoningen van dieren, van kunsten- makende dieren, voor gevallen, waarbij dieren op ergerlijke wijze worden ge ëxploiteerd. Tevens verzoekt het geen dieren te laten optreden op de cabaret- Tegelijkertij d verzond het verbond een schrijven aan de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren en de poli tiebond van dierenbescherming om ge zamenlijk een verzoekschrift in dezelfde geest tot alle gemeentebesturen te richten. Ds Geleijnse spreekt in Leiden Oecumenische zendingsclenst in Chr. Geref. Kerk Ds M. Geleijnse, die enige maanden met kort verlof in ons land heeft toefd. zal 25 October per vliegtuig naar het zendingsveld op Midden-Cele bes vertrekken. In verband met dit trek hoopt de predikant in een op Dins dag in het gebouw der Chr. Geref. Kerk te houden bijeenkomst afscheid te nemer van de zendingsvrienden in Leiden er omgeving. Ds Geleijnse, die al vele jarer zijn pioniersarbeid onder de Toradja's verricht, zal deze avond spreken ovei „Zegepraal en beproeving op het zen dingsfront". Gezien de nauwe samen werking, die de Chr. Geref. Kerk op het terrein der Zending onderhoudt, draagt deze dienst een oecumenisch karakter. Sociale Kring discussieerde over actuele vragen Geen enthousiasme over loonronde DE LEDEN VAN DE SOCIALE KRING Leiden en omstreken waren gister avond te gast bij de Royal Typewriters (Holland) N.V., waar zij in de can- tine van dit bedrijf hun maandelijkse samenkomst hielden. Ditmaal voerde geen spreker, het woord, doch had men een onderlinge discussieavond be legd. Eerste punt van bespreking was de vraag: hoe is de 6 pet loonsverhoging opgevangen, wat was de reactie var personeel en hoe is de indruk over het laatste rapport van de Stichting va Arbeid. Algemeen was men van oordeel. De receptie van de H.C.W. en de N.E.M., ter gelegenheid van het veertig en vijf-en-twintig-jarig bestaan van de vennootschappen gistermiddag in de feestloods van de N.E.M. gehouden, is een demonstratie geworden van bekendheid, goodwill en vertrouwen. Het aantal zakenrelaties, dat deze middag zijn blijken van hulde kwam aanbieden, liep in de honderden en ook de vertegenwoordigers van officiële organen waren zeer groot in getal Naar schatting hebben ruim duizend mensen de receptie, die twee uur duurde, bezocht. taT 4 J Uit deze receptie is duidelijk gebleken dat deze Leidse bedrijven kunnen bogei. op een alleszins gunstige reputatie, die niet alleen in het binnenland wordt ge vonden. Een aantal Frans sprekende re- ceptiegangers legde daarvan trouwens ook getuigenis af. Van de zakenrelaties waren er ook velen, wier bedrijven over de nationale grenzen vermaardheid genieten. Beginnende met de zakenrelaties men wjj de afvaardigingen van de Ba taafse Petroleum-Maatschappjj, de Shell Nederland, de Kon. Ned. Mij „De Schelde' te Vlissingen, de Heinekens Brouwerij, c< Kon. Ned. Grofsmederij, in de persoon van ir K. Bouman, de Stoomvaartmaat schappij Nederland, Werkspoor Utrecht, de Heemaf te Hengelo, de Ned. Spoorwe gen en de Hoogovens, Philips te Eindho ven en de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij. Ook waren er vertegenwoordigers van het instituut voor technisch natuurkundig onderzoek, de algemene metaalbewer- kersbond in Nederland, het centraal bu reau voor de metaalindustrie te Den Haag, de Ned. staalindustrie, de unie van ijsfabrikanten in Nederland, het gemeen telijke electriciteitsbedrijf te Dordrecht, het centraal instituut voor de industrie ontwikkeling, de directie van de provin ciale Gelderse electriciteitsmaatschappij, het technisch bureau voor Nederland ié Amsterdam, het hoogheemraadschap veiling (ook was de oud-voorzitter, de heer C, van Vliet, aanwezig), dg directie van de Oranje-Nassau-mijnen, het be stuur van de vereniging Nederlands Fa brikaat en de directie van de Staatsmij nen in Limburg. Personen Voorts noemen we de volgende perso nen: burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot en de wethouders S. Menken en D. van der Kwaak, de laatste ook in zijn kwaliteit van directeur van de Handel maatschappij „Elascon", dr K. Reitsma, secretaris van de Nederlandse vereniging voor koeltechniek en directeur van het slachthuis te Leiden, vergezeld van de heer J. W. Schneider, de heer M. Weima, directeur van de markt- en havendienst, de heer W. H. den Hartigh, referendaris der gemeente Leiden, de heer J. Visser, directeur van de vereniging voor vreem delingenverkeer alhier, ir A. van Rijn, districtshoofd van het stroomwezen, de heer T. M. H. van Waveren en mr dr P. G. Knibbe namens de Kamer var Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer L. H. Smits namens de vereniging van technici op scheepwaartgebied, de heer H. Hazelhoff, directeur van het ge westelijk arbeidsbureau te Leiden, de he ren H. de Wilde en M. B. de Jong na mens de stichting K. en O., de heer B. Swier, stationschef te Leiden, dr ir P. C. Lindenbergh, directeur van de Leidse duinwatermaatschappij, de heer C. Jaars- ma namens de Chr. metaalbewerkers- bond, de heer P. Berby namens de Ned. R.K. metaalbewerkersbond, ir Y. Ykema. directeur van de sted. lichtfabr., de heer R. J. Meijer, comm. van politie te Leiden, burgemeester Kolfschoten van Alkemade, vergezeld van de gemeente-secretaris en wethouder Van der Meer, de heer C. Bril man. directeur van de Leidse ambachts school. luit.-kol. H. W. Gerth van Wijk, garnizoenscommandant van Leiden, dt heer Bouman, hoofdinspecteur invoer rechten en accijnzen, vergezeld van d< ontvanger I. en A., ir D. Y. Lem, adjunct directeur van gemeentewerken, de heer D. L. Landman, architect B.N.A., ir H. Kruijt en mr F. J. J. Trapman namens Leidse vereniging van industriëlen en heren J. G. J. Verhey van Wijk en mr W. de Clercq, die het departement Leiden van de Nederlandse Maatichappij voor nijverheid en handel vertegenwoordigen. Vermelden wij nog, dat een bui tengewoon groot aantal bloemstuk ken deze receptie luister bijzette. Vanavond wordt in de grote zaal van de Haagse Dierentuin een feestelijke bijeenkomst voor het personeel ge houden. Voor het vervoer van de ruim twee duizend gegadigden zijn enige trams en enkele tientallen autobussen gecharterd. „Een schare die niemand tellen kan" was het nu wel niet, maar dat het een zeer drukke recep tie is geworden van de jubile rende H.C.W. en N.E.M. in éér der gebouwen van laatstge noemd bedrijf, is i^iiten kijf. Hier zien we de voorzitter van ie Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland, de heer T. van Waveren, bezig de directie te complimenteren. Achter de voorzitter de secretaris, mr dr P. G. Knibbe. Foto N. van der Horst Te Amsterdam is overleden de heer A. F. de Vilder, directeur van de Amster- damsche Ballastmaatschappij, onder wiens supervisie de bouw van de Velser-tunnel Enige Hervormde predikanten te Haarlem hébben bij de Kroon protest aangetekend tegen het besluit van G. S. vaii Noord-Holland óm hét Bisdom Haar lem vergunning te geven processies tel Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. houden op het voorplein van de R. K. St.- 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- Bavokerk. Ischansweg 4, tel. 23553. Agenda van Leiden Zaterdag Korenbeurs: marktkraam voor Bijbel verkoop. Kam.-Onneslaboratorium, 4 uur: Leids Volkshuis, drs Ph. Winkel over vloeibaar helium. Haagse Dierentuin, half 8: feestavond H.C.W. en N.E.M. eest. Oud-Poelgeest, 4 weekeinde over Evanston Zondag Pieterskerk. 7 uur: Bijzondere kerk dienst, dr P. L. Schoonheim, mej. da M. H. van Everdingen en jeugdleider Freek Sachs, onderwerpen: Getrouwdonge trouwd kind. Maandag n vermoedelijk ook 8 r: Leidse Sportraad, jaar- Stadhuis, 2 gemeenteraad. Central. ui vergadering. Dinsdag Chr. Geref. Kerk, 8 uur: oecumenische zendingssamenkomst, ds M. Geleijnse Zegepraal en beproeving op het zendingsveld. Burcht, 8 uur: Lissoone-Lindeman, emi gratie-filmavond. Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring. „Time in the sun" van Sergej Eisenstein. Nachtdienst apotheken dat het personeel deze loonronde zag in de bekende vicieuse cirkel, die weer od prijsverhogingen zal uitlopen. Enkele leden waren van mening, dat door het niet verplicht stellen van deze 6 Dct ontstaan van onrust in de bedriivan niet denkbeeldig is. Enerzijds zal er ontevre denheid zijn waar er discriminatie is. ter- wyl dit voorts het geval zal zijn daar waar de kostprijs niet meer gedragen kan worden. In dit verband werd ook nog gesproken over de motieven, die toe hebben geleid de loongrens te vi hogen tot f 6000 en dan eerst per Januari a.s. Een tweede onderwerp, dat werd aa gesneden, was dat van de werkkleding in de bedrijven, waarbij de vraag naar voren kwam of dit verplicht gesteld kan worden, de motieven van bedrufszyde, de betaling en dergelijke. Tensflotte kwam in discussie de éen- uur-actie voor de vluchtelingenhulp, waarover enthousiaste geluiden werden gehoord, doch ook stemmen, die om ver schillende reden dit enthousisme konden opbrengen. Aan het einde der vergadering ■besloten om de maand een onderwerp te laten inleiden door een spreker de andere malen een discussieavond •beleggen. De eerstvolgende onderwerpen, die ter sprake ziullen komen, zijn: „Maatschap pelijk werk in de bedrijven" en „Perso- neelsselectie". Dit laatste onderwerp za worden ingeleid in de Novemberverga- dering, wanneer de kring de gast zal zijn van de M.E.B te Ooegstgeest op 15 November. //^speciale melange van de beste lichte en pittige tabakken! Diensten Geref. Kerk Leiden „Tempo en Vreugde" Jubilarissen van N.Z.H. werd prettig feest bereid HET JUBILEUMFONDS VAN HET PERSONEEL der Noord-Zuidhollandse Vervoer Maatschappij N.V., afdeling Leiden, bood gisteren in de Stadsge hoorzaal een jubileum-feestavond aan ter gelegenheid van de huldiging van 14 jubilarissen. Onder het spelen van Souvenir de Beersse van Lt. Purnotte door de N.Z.H. Harmoniekapel o.l.v. de heer P. Baart, kwam de lange rij jubilarissen met hun echtgenoten de zaal binnen. In verband met de restauratie van de kerk aan de Oude Vest worden van mor- af drie diensten gehouden in de Zuiderkerk en de kerk aan de Heren gracht. De diensten in de Zuiderkerk be-1 woordigers van de vakorganisaties, ginnen om 9 uur. half 11 en 5 uur en die De heer M. Ockeloen, voorzitter van de Herengracht om 10, 5 en 7 uur. het jubileumfonds, wees op de zo lang- Nadat allen een plaats gevonden had den vervolgde de kapel met Louise de Bettignies van A. L. Doyen, Die schöne blaue Donau van Joh. Strauss en op ver zoek van de directeur, ir J. Jurissen, een potpourri van bekende melodieën, die door de aanwezigen uit volle borst wer den meegezongen. Een goed middel om direct een prima feeststemming in zaal te krijgen. De voorzitter der feestcommissie, de heer A. Hollinga, opende hierna avond. In het bijzonder heette de spre ker de directie en de afdelingschefs van harte welkom, alsmede de oud-directeur, W. J.-Burgersdjjk. de heer R. J Meyer, issaris van Politie en de vertegen- Welgemeend TONGEN& UIT de naaste omge ving spelen dolgraag op en om de Koornbeursbrug. Er liggen half onder de brug steeds een paar dekschuiten met schragen van de marktkramen. Van de brug op die schragen van de schragen op het dek of op de wal 7 het is klaarblijkelijk een heerlijk spel Maar om de haverklap valt er een jongen in 't water. Gelukkig zijn er altijd wel wat mannen in de buurt, die dan de reddende hand bieden. Maar het moét maar eens anders zijn. Dan vallen er slacht offers. We weten niet goed, aan welk adres we een waarschuwing moeten richten. Aan de politie? Aan de markt- en havendienst? Aan de ouders natuurlijk het meest! Hoe het zij, de waarschu wing is welgemeend. naar tekenstift en schetsboek. Enke len deden hun best op molen De Valk, maar de meerderheid werd geboeid door de Morspoort - anno 1669- Dit massale tekenfestjjn deed vele Leide- naars even stilstaan en de scholen waren nog maar net uit, of de M.T.S.- ers waren verdwenen achter een grote en bewonderende schare Leidse toe komst. „Straal negeren" was echter het parool voor de tekenaars, en al leen de Morspoort had hun aandacht. Kijkt u maar eens op de foto, met welk een overgave de heer J. Meer burg (Hoofdstraat 21, Leiderdorp) aan het werk was. Ware historie KM 11.4 0! Een dokter nodig? De Zondagsdienst der Leidse huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Alphen, De Jager, Jasperse, Stoffers en Verbrugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 16 October 13 uur tot Zaterdag 23 October 8 uur waargenomen door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. en door de Zuider-apotheek. Lam-| merschansweg 4, tel. 23553- Abonnement jyONDERDAG u 1 het ook weer zo daar bij die Koornbeursbrug. Frans een zevenjarig jongetje uit de Burgsteeg, schoot tussen schuit en water. Veel ruimte was er niet, maar des te gevaarlijker was Fransje's po sitie. Hij had immers zo gemakkelijk ónder de schuit kunnen raken. De 33-jarige C. Schuiling, Eerste Looier straat 26, had Frans nog gewaar schuwd. als goeie ouwe bekende. Want Schuiling heeft Frans al een paar keer uit het water gehaald, ook de vorige week nog, bij dezelfde brug. „Val er niet in", vermaande Schuiling voordat hij bij C. en A. binnenging. Toen hij weer bij z'n fiets kwam, lag Frans er wèl in. De heer Schuiling heeft hem op de wal geholpen en naar z'n moeder ge stuurden is zelf weggefietst. Vroeger werkte deze redder b{i de groentehandel van Loef aan de Nieu we Rijn, thans echter b(j kaashandel Van Wingen aan de Herengracht. Och, daar is ook water. En daar zijn ook kinderen. Zoals overal in Leiden. M.T.S.-ers tekenden TWINTIG STUDENTEN van het tweede leerjaar (afdeling bouw kunde) der Haarlemse M.T.S. hebben Donderdag een bezoek aan Leiden ge bracht. 's Morgens verrijkten ze hun kennis in het museum van oudheden, waar de Egyptische en Griekse (bouw)kunst hun belangstelling had. In de middaguren legden ze een bij zondere interesse aan de dag voor oud- Lelden en trokken daardoor zélf de aandacht van vele Leidcnaars. De bouwkundigen-in-spe lieten het na melijk niet bU kijken, maar grepen J£EN KENNIS VAN ONS moet in verband met zijn werk des avonds nogal eens in Het Gulden Vlies zijn, wat hem trouwens niet onwelgevallig is. Dezer dagen be gaf hij zich daarheen per fiets, en naar gewoonte stalde hij zijn ver voermiddel in de loods in de tuin van Het Vlies. Daarbij trok een hel verlicht raam van het gere nommeerde hotel-café-restaurant zijn aandacht. Of liever: zijn blik ken werden getrokken naar wat er zich achter het glas afspeelde. Daar waren mannequins namelijk bezig, zich klaar te maken voor een modeshow. Onze kennis, eer baar man en vader, is onmiddellijk MORSPOORT INSPIREERDE naar binnen gestapt om de obers te verzoeken, de gordijnen te slui ten. Kennelijk had men vergeten, dat te doen. Naar Groenland ]y/[EVROUW VAN DIEMEN en haar kinderen, wonende Sie- boldstraat 55, zitten zes maanden zonder man en vader. De heer W. J. van Diemen maakt namelijk een reisje naar Groenland en hij zal daar wel enige tijd blijven. Hij is werkzaam bij de Ned. Durisol te Leiderdorp, een fabriek van isolerende bouw-elementen, die met een beton-bouwbedrijf in Zeist gaat meewerken aan de uit voering van een gewichtige Ame rikaanse legerorder. Er moet een aantal betonnen barakken worden gebouwd, waarvan de onderdelen worden geleverd door deze Ne derlandse bedrijven, terwijl de eigenlijke'uitvoering berust bij een Deense maatschappij. De heer Van Diemen, die ongeveer vijftien jaar bij de N.V: Ned. Durisol werkt en daar baas is, zal in Groenland behulpzaam zijn bij de montage van de gebouwen en bij eventuele reparaties. Ook is zijn aanwezig heid gewenst bij het transport van de bouwelementen. Deze week is hij vertrokken met het Deense schip „Maria Dan". Omstreeks April wordt hij bij Durisol en bij zijn gezin terugverwacht. Van Mayflower tot B.O.A.C. Y\AT DE WERELD in de loop der *-* jaren kleiner is geworden als gevolg van de steeds snellere com municatie-middelen is een welhaast •Él A 11 JBU LEIDSE STEEN VOOR PLYMOUTH aftandse bewering. Niettemin komt de waarheid van deze uitspraak bij tijd en wijle zeer duidelijk naar voren. In het jaar 1620 maakten de bekende Pilgrim Fathers een moeizame reis van uit Leiden via Engeland naar Plymouth in de Verenigde Staten, daartoe aangezet door hun leidsman ds John Robinson, die voor zijn ge meente een betere toekomst meende te zien aan de overzijde van de oceaan, maar zelf met een klein aan tal mensen in Leiden achterbleef. Dezer dagen is weer gebleken, ddt de afstammelingen van deze emigran ten John Robinson nog niet hebben vergeten. In het museum te Plymouth kwam de Society of Mayflower Des cendants in een bijzondere landelijke vergadering bijeen. Een verzoek, ge richt tot het gemeentebestuur van Leiden, om bij deze gelegenheid de vergadering een steen te mogen aan bieden, afkomstig van de woning, waarin John Robinson indertijd te Leiden leefde, werd in onze stad uiteraard welwillend ontvangen. Het Jan Pesijnshof werd een steen armer, die zorgvuldig verpakt per British Overseas Airways Company vervoerd werd. Op deze foto staan de heren E. J. Wheatly, vertegenwoordiger van de luchtvaartmaatschappij, en William Barker, Brits consul-generaal voor New England, op het punt om de steen aan het congres aan te bieden, waarna deze een waardige plaats in het museum te Plymouth zal ont vangen. Binnen 24 uur van Holland ae Verenigde Staten. Dank zij 1 rino ontwikkeling moeiie van hel vertellen waard is. Een leerling van een bekende Leidse sportschool bedreven in de zelf- verdedigingssport Jiu Jitsu wan delde op het trottoir langs de Sta- tlnosweg, argeloos de voortschuifelcn- de mensenmassa aanschouwend. In die mensenmassa bewoog zich ook een zakkenroller, met een helper. Samen vestigden zjj onopvallend het oog op het achterzakje van de sportscholier. De één zou de porlemonnaie stelen, de ander de aandacht afleiden. Maar de laatste kweet zich kennelijk onbevredigend van z(jn taak, hetgeen tengevolge had, dat de poging tot diefstal werd opgemerkt Het slachtoffer voelde de „lange" vingers zoeken. draaide zich op hetzelfde ogenblik om en vloerde de achter hem staande man met een eerste beenworp. Wie dacht, dat de zakkenrollers be schaamd zouden afdruipen, kwam be drogen uit. De aangevallene sprong weer op, haalde een ploertendoder te voorschijn en zou daarmee ccn klap van een daalder geven. Maar de Jiu Jitsu-beoefenaar aarzelde geen mo ment. HU paste de greep toe, waar mee in het algemeen mesaanvallen moeten worden afgevoerd. De zakken roller bleef wel op de been, maar stak geen hand meer uit. Niet omdat het publiek zich tegen hem en zijn makker had gekeerd, maar omdat zijn rechterarm boven de elleboog was gebroken Een man van de Leidse politie kon hem gemakkclUk arres teren. In het academisch ziekenhuis laten ruim drie eeuwen op verkeersgebied bracht de er aanmerkelijk vlugger af dan de Ptlanm, Father,, die met het nota- dopje, dat de Mayflower was, een uitermate moeizame en langdurige reis hebben gehad. Gekortwiekt jgR HEEFT ZICH op het 3-October- feest een gebeurtenis voorgedaan op de Stationsweg, waarvan we deze week pas hoorden, maar die toch de Superlatief KOE, op weg naar 't abattoir, Vertelde mij: het is wél waar, Dat ik (als koe) nu niet veel koeier Meer wordt, al krijg ik nog zo'n poeier. Maar zelfs, al slacht men nog zo woest, Als ossenhaas ben ik het koest. zemerhand traditie geworden gewoonte om de jubilarissen van de N.Z.H.V.M.. op een jaarlijkse feestavond te huldigen, nadat het jubileum reeds in huiselijke kring was gevierd. D, voorzitter memo reerde de trouw van deze mensen, di® veertig en vijfentwintig jaar de schom melingen van het bedrijf hebben mee gemaakt. Hierna voerde de directeur van net bedrijf, ir J. Jurrissen het woord. Uofc hij wees op de prettige gewoonte van deze feestavond. Dit is een extra huldi ging door de collega's, want de directie heeft dit reeds bij de jubilarissen thuis gedaan. Degenen,'die de N.Z.H.V.M. veertig hebben gediend waren C. M. Boer, con ducteur; B. Haneveld, wagenvoerder I; en de beide conducteurs A. Wouterlood en D M. Colpa, allen te Leiden. Voor 25 jaar trouwe dienst werden gehuldigd: C. J. van der Wilk, res. conducteur; M. t Hart, ploegbaas II; H. W. de Bie. hoofdcontroleur I; W. van Dijk, mon teur bovenleiding I; H. van Eeuwfjk, controleur; J. G. Schoneveld, wagen voerder I; C. B. Devilee, wegwerker I; allen te Leiden. W. J. Kamp, wegwerker I te Voorburg; J. Lucas, onderhouds monteur I; eveneens te VoorbuTg en J. Botermans, ambachtsman I te Rijnsburg. Onder leiding van Nol van Dijk en Willy Rex werd de Capriolen-Revue „Tempo en Vreugde" gepresenteerd. Eer. buitengewoon goed programma, waaraan medewerkten: Jack Smith en Co.. met vingervlugheid op de accor deons, de 3 Willy's, die als Zeuwse boer tjes een klaterend applaus ontvingen voor hun kundige acrobatiek, Fons Dankaart en Liesbeth Luno, die met hun zang het Wenen van voor de oorlog deden herleven en The Original Dutch Rolling Stars met hun sensatie op rol schaatsen, terwijl Willy Rex en Nol van Dijk met een liedje en een leugentje de zaal van de ene lach in de andere deed schieten. Christen-Viouwenbond Mevr. ScherpbierSamsom over „Levensvreugd" De Ned. Christen-Vrouwenbond le Leiaen heeft gisteravond in Rehoboon vergadering gehouden, waarop, na opening door de voorzitster mevr. Hou wing, mevrouw J. B. ScherpbierSam- Den Haag sprak over het on derwerp „Levensvreugde". Spreekster stelde de vraag: Is de com binatie „leven" en „vreugd" nog wei te maken in deze tijd? Wanneer we het leven zien als een geschenk van God ontvangen, dan moet het antwoord „ja" luiden. De wandel van een Christen is de hemel, maar ook op de aarde. Dit veroorzaakt strijd. Hoe kunnen wij dan nog spreken over een blijvende levens vreugde? Dit woord „vreugde" moeten we op men in Bijbelse zin, en het in verband brengen met de dienst voor God. aldus spr. We leven in de tijd van het ko mende Koninkrijk, dat nu nog voor onze ogen verborgen is. God heeft de wereld geschapen met een doel. Het is onze op dracht aan dat doel mee te werken. Wanneer wij de vreugde verliezen, dan komt dat doordat de Boze nog vrij spel heeft in deze wereld en tevens doordat er invloeden in ons leven zijn die funest werken. Spr. noemde hei gevaar van sleur. Ons leven van elke dag bestaat uit arbeid en ontspanning. De arbeidsvreug de is een heel belangrijk facet van de levensvreugde, vond mevr. Scherpbier— Samsom. Het werk mag niet worden beschouwd als slavernij. Wij zijn im mers medearbeiders Gods, en in dat licht wordt elk werk belangrijk. De ontspanning is tevens een factor in de levensvreugde. Met betrekking hiertoe wees spr. op de kunst. Deze is door ons Christenvolk ten onrechte te vaak vergeten. Daardoor beroven wij ons van iets heel belangrijks. Het hoog tepunt van de ontspanning noemde spr. de Zondag. Deze slaat i mmers door Christus geheel in het teken van het feest? Wij leven in de eeuw van de techniek, vervolgde zij, wij moeten ech- de macht daarover niet verliezen, e mens is gevallen, heeft het paradij* verloren, maar is verzoend in Christus. Wij moeten de ons toevertrouwde hof bouwen en bewaren. Dat zal tenslotte leiden tot „de verzadiging van vreugde voor Gods aangezicht".

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3