Jliruwr £ditsrl)e ÖTiruraitt S.E.R. mag beslissen, maar regering krijgt veto Het geld ligt op straat Pakhuisbrand Zaanstreek: 10 millioen schade Borstbeeld Karei Doorman gisteren onthuld Wist IJ VRIIDAG 15 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstras*. 37. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per ras and; 0,50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10168 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat* uttcft ts gbetlcvra tngn bert ia f.gtie nspott" STICHTING VAN DE ARBEID ADVISEERT Loonraad uitgaande van S.E.R. verrange rijksbemiddelaars (Van onze sociale redacteur) WIJ MOETEN komen tot een systeem van loonvorming, dat een nationaal karakter draagt. Het gemiddelde loonniveau moet daartoe afgestemd worden op de fundamentele economische en sociale factoren van de Nederlandse volkshuishouding. Het toporgaan van het Nederlandse bedrijfsleven, de S.E.R., heeft in dit verband tot taak richt lijnen vast t e stellen. Voorts dient het systeem van loonvorming een coördinerend karakter te dragen. Door inachtneming van economische en sociaal verantwoorde verschillen moet een harmonische loonopbouw in de onderscheidene bedrijfstakken en ondernemingen gewaarborgd blijven. Ongeveer in deze woorden vat het bestuur van de Stichting van de Arbeid, daarbij voorgelicht door haar looncommissie, de strekking van het thans verschenen rapport over de toekomstige loonpolitiek samen. Het rapport is inmiddels aan de regering aangeboden. i Het rapport adviseert de regering, aan de SER advies te vragen over dit onderwerp en daarna over te gaan tot een wijzigng van het systeem van loon politiek, zoals wij dat sinds de bevrij- J ding in ons land kennen. 1 De voordelen van de .geleide loonpo- De commissie Midden 1953 kwam het vraag stuk van de loonpolitiek in brede kringen opnieuw aan de orde. De Stichting van de Arbeid ver zocht in verband daarmee aan zijn Looncommissie voor deze gelegen heid versterkt) rapport uit te bren gen over de „Loonpolitiek op lange termijn". De commissie bestond uit: mr A. J. R. Mauritz en A. Vermeulen (voorzitters), A. A. Boersma, drs P. C. W. M. Bogaers, mr G. C. van Dam, drs J. H. Derksen, mr J. C. van Gorkom, drs C. P. Hazenbosch, drs J. W. de Pous, B. Roolvink, D. Swagerman, drs N. A. Vaandrager, C. W. van Wingerden, drs C. J. J. de Wit en dr P. S. Pels (secretaris). 11 November 1953 begon de com missi e haar arbeid. 16 Juni j.l. stel de zij haar prae-advies vast. De Stichting wijdde er twee vergade ringen aan, waarna de Looncom missie enkele wijzigingen aan bracht. De Stichting stelde het daarna in drie vergaderingen vast en. besloot, het rapport te publice ren en ter kennis te brengen van de minister van Sociale Zaken. Naar het oordeel van de Stich ting zou het aanbeveling ver die nen, de S.E.R. te vragen, over dit vraagstuk van advies te dienen. Sfetiek", waren: rekening houden met de [algemene economische en sociale om standigheden, voorkomen van ongewens- t te loonverhoudingen tussen de verschil lende bedrijfstakken, bevordering van de arbeidsvrede. Als nadelen staan daar echter tegen- «pver: het feit, dat de taak van het ge organiseerde bedrijfsleven onvoldoende tot haar reoht komt door de grote be voegdheden van de overheid en de on voldoende mogelijkheid tot differentia te in de lonen: er kan geen rekening I Behouden worden met de bijzondere eco- 'Wnische en sociale omstandigheden van de bedrijfstakken en ondernemingen. Het rapport gaat daarom, teneinde de 'oordelen te handhaven en de nadelen te vermijden, uit van de volgende grond- 1. De primaire verantwoordelijkheid >or de loonvorming dient zoveel mo gelijk te berusten bij het bedrijfsleven, waarbij de overheid, als hoedster van het algemeen belang, een aanvullende taak heeft: 2. het algemeen loonniveau dient steeds overeenstemming te zijn met de fun damentele economische en sociale fac toren (werkgelegenheid, betalingsbalans, ruilvoet, sociaal verantwoord loon niveau) een zo grote mogelijkheid van dif ferentiatie in de lonen en andere ar beidsvoorwaaiden als met de co°rddna- tiegedaóhte in overeenstemming is te brengen. Richtlijnen blijven Ook in het nieuwe loonsysteem blij" ?n bepaalde richtlijnen voor de loonpo litiek noodzakelijk. In verband met de tot grotere verantwoordelijkheid het bedrijfsleven wordt het wense lijk geacht, het vaststellen en ook het wijzigen daarvan te doen geschieden door het toporgaan van het bedrijfsle ven, de SER Verondersteld wordt, dat de SER een analyse (ontleding) en prognose (voor spelling van de vermoedelijke loop) zal opstellen met betrekking tot de econo mische situatie. Zo wordt een uitspraak verkregen rer het algemene loonniveau. Het ma in van deze analyse en prognose ge schiedt als regel één keer per jaar, ten zij bijzondere omstandigheden aanlei ding geven, van deze regel af te wijken. Indien daartoe aanleiding is, zal ver volgens de Stichting van de Arbeid (of een ander orgaan van overleg van de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties) geraadpleegd dienen te wor den met betrekking tot een eventuele wijzigng in de richtlijnen. Het resultaat van dit overleg wordt ter kennis gebracht van de S.E.R., die al dan niet een wijziging van de richtlijnen vaststelt. Nieuwe loonpolitiek De nieuwe loonpolitiek wordt door de Looncommissie van de Stichting van de Arbeid als volgt gedacht: 1. De S.E.R. geejt regelmatig, eens per jaar, of indien daarvoor bijzondere aanleiding bestaat, een ontleding en prognose (aanwijzing van de vermoedelijke loop) van de economische situatie, toegespitst op de loonpolitiek. 2. De Stichting van de Arbeid wordt geraadpleegd over een even tuele wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek. 3. De S.E.R. stelt de richtlijnen meerderheid i 5/9 j t is. 4. Het genomen besluit kan door de Regering al dan niet worden geschorst (voor nader overleg) of vernietigd. 5. Ingesteld wordt een Loonraad als vaste commissie van de S.E.R., waarvan de leden worden benoemd door de S.E.R. in overleg met de betrokken ministers. Deze Loonraad zal bestaan uit 3 groepen leden: onafhankelijke deskundigen (kroon- leden), vertegenwoordigers van werkgevers en van werknemers. 6. Deze Loonraad neemt de be voegdheden van het College van Rijksbemiddelaars over, welk col lege dan ook wordt opgeheven. Hij toetst C.A.O.'s en loonregelingen en keurt deze al dan niet goed. Hij legt eventueel een loonverordening op. 7. De Loonraad beoogt, te be vorderen, dat partijen zelf tot over eenstemming komen. De staking in Londen Brits kabinet in spoedzitting Het Britse kabinet is gisteren in spoed zitting bijeen geweest ter bespreking van de toestand die is ontstaan door de Lon- dense havenstaking. Besloten werd, dat militairen bij het lossen zullen worden ingeschakeld, als de staking voortduurt. Sir Walter Moncton, de minister van arbeid, drong echter aan op geduld: het conflict mag in geen geval worden ver scherpt door overijlde maatregelen van de regering. Zoals reeds aangekondigd, mengde de minister zich gisteravond in het geschil tussen werknemers en werk gevers; vertegenwoordigers van beide groeperingen zijn tot een onderhoud uit genodigd. Intussen duurt de staking van ongeveer 25.000 arbeiders voort. Ook de ongeveer 15.000 buschauffeurs en conducteurs dachten er nog niet aan, het werk te hervatten. Van de 7100 stads bussen reden er gisteren meer dan 3500 niet uit. Duizenden Londenaars waren gedwongen, een fikse wandeling te maken Hoewel dit een model is van de I Amerikaanse confectie-industrie I zouden wij willen zeggen: Een 0oed idee om twee japonnen mei elkaar te verwerken". Op de gladde donkere rok, wordt eer, geruit jasje gedragen, dat een kraagje heeft van de rokstof. De I bredfe bies, die over de sluiting ivan het rechter voorpand is ge- Tegen vormt als het ware de schakel, die rok en jasje tot een geheel maakt. Gevolg van Londense staking Gewichtsgrens bacon- varkens wordt verlaagd Tengevolge van havenstakingen in Londen kan thans geen bacon naar Londen worden verscheept. De produc tie van bacon moet hieraan tijdelijk wor den aangepast. De gewichtsgrens voor baconvarkens welke met ingang van deze week reeds 2 kg was verlaagd wordt daarom van Maandag 13 October af nog eens met 3 kg verlaagd. Tot nader order kunnen derhalve slechts varkens in de gewichtsgrens 63 t/m 70 kg voor de baconbereiding \yorden geslacht. Het hierdoor te wachten ruimere aanbod van slachtvar- kens op de binnenlandse markt zal woi den opgevangen door een uitbreiding va de export van vers varkensvlees „Hazel" stormt op de Amerik. kust aan De wervelstorm „Hazel", die op het eiland Haiti honderden doden heeft ge maakt, trekt nu in de richting va Amerikaanse kust (staat Carolina). De eiheid van de storm bedroeg 200 km. In Carolina worden reeds alle mogelijke noodmaatregelen getroffen. Hefschroefvliegtuigen brengen Intussen voedsel, medicijnen en dokters ovei het Amerikaanse vliegdekschip Saipan het rampgebied op Haiti. Vooral in >m de stad Jeremie. die voor 60 pro cent is verwoest, is veel hulp nodig. Door middel het vaststellen i lijnen aan de zi te liggen. n deze procedure komt wijzigen van de richt- ie van het bedrijfsleven O verheid vetorecht Reeds bij het behandelen van de richt lijnen in de S.E.R. heeft de overheid ge legenheid. door middel van waarnemers in haar inzichten blijk te geven. Een besluit van de S.E.R. dient echter door de overheid ook te kunnen worden geschorst of vernietigd. Indien, na ge- (Zie ook pagina 2.) Directie N.S. deelt mee Draadbreuk van wissels wordt voorkomen De directie van de Nederlandse Spoor wegen deelt ter zake van het spoorweg ongeluk te Eist het volgende mede: Het spoorwegongeluk te Eist werd veroorzaakt door breuk in een trekdraad, als gevolg waarvan de koppeling tussen issel en sein verbroken werd. Deze breuk kon door het personeel bij e bediening van de veiligheidsinrichting niet worden opgemerkt. De breuk is geheel onverwacht opge treden in de inrichting, welke een jaar geleden werd gerevideerd, bij een revisie- termijn van ten hoogste vijf jaar. De kans, dat een ongeluk als dit kan voorkomen, is vrijwel nihil, omdat in dit geval alle denkbare ongunstige omstan digheden gelijktijdig optraden. De directie heeft desondanks onver wijld alle mogelijke maatregelen geno men om ook deze uiterst geringe moge lijkheid uit te sluiten. Kabinetscrisis in Finland Het Finse kabinet-Toerngren is officieel afgetreden, maar op verzoek van de pre sident blijft het aan, om de lopende za ken af te handelen. De crisis is een ge volg van onenigheid binnen het kabinet over het plan van premier Toerngren, de kosten van levensonderhoud te verlagen. Regering vraagt 12Vz mille Voor Ethiopische reis van Prins Bemhard In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1953 van buitenlandse za ken is voor kosten van de reis van Prins Bernhard naar Ethiopië en verdere daarmee verband houdende uitgaven een bedrag van f 12.500. aangevraagd. Uit het wetsontwerp blijkt voorts, dat de kosten verbonden aan de inrichting van een ambtswoning enz. en de aankoop van een dienstauto voor minister Luns rond f50.000 hebben bedragen. Dr Van Woerden gezant te Warschau Dr F. A. van Woerden, laatstelijk con sul-generaal te Singapore, is thans offi cieel benoemd tot gezant bij de Poolse volksrepubliek te Warschau. Noorse tanker Folga liep met op een mijn Alles wijst er op, dat de ontploffing aa boord van de Noorse tanker Folga, waai bij het schip in brand geraakte en d. bootsman Nicolaas Nielsen werd gedood, is ontstaan door gasvorming in een olie tank aan bakboordzijde. Tot deze conclusie zijn Nederlandse des kundigen gekomen na een nauwgezet derzoek aan boord van het schip, dat bij Wilton-FIjenoord in ^paratle ligt. Het wordt dan ook niet aannemelijk geacht, dat het schip op een mijn is gelopen. In Den Helder heeft burgemeester Rehorst gisteren een borstbeeld voor Karei Doorman onthuld, een geschenk van de Helderse bevolking. Zulks in het kader van het eeuwfeest der adelborstenopleiding. Sinds vanmorgen vijf uur woedde in Zaandam in de voormalige rijstpellerijen aan de Oostzijde een enorme brand. De fabrieken, die thans als op slagplaats voor cacaoboter Bruynzeel-deuren en ander materiaal worden gebruikt, vormden een willige prooi voor de loeiende vlammenzee. De brandweer uit de tien Zaan- gemeenten, alsmede de drij vende spuit Jan van der Heide uit Amsterdam stond voor een schier hopeloze taak. Rood China roept de V.S. op het matje Russen steunen in' V.N. Westers voorstel Uit betrouwbare bron werd vernomen, dat de Sowjet Unie haar stem zal geven aan het Westerse voorstel, een geheime bespreking van de grote mogendheden over de ontwapening te houden. Volgens dit plan moet de subcommis sie van de V.N. voor ontwapening weer in het leven worden geroepen. Hiervan waren Amerika, Engeland, Canada, Rus land en Frankrijk lid. Deze commissie zou onmiddellijk bijeen moeten komen, om het onfwapeningsdebat voort te zet ten. Communistisch China (geen lid zijnde van de Ver. Naties) heeft de argemene vergadering van de V.N. verzocht in te grijpen in de actie der Amerikanen ta v. Formosa, die zelfs van aggressie bescnui- digd worden, en het gebruik van na tionalistisch Chinese strijdkrachten voor aanvallen op het Chinese vasteland De Amerikaanse immigratiedienst heeft de bewegingsvrijheid van een Pools jour naliste en een Engelse geestelijke, die de algemene vergadering van de V.N. bijwoonden, beperkt tot de V.N. gebou wen en de directe omgeving. De gees telijke is Michael Scott, die voor de belangen van de stammen in Zuidwest- Af rika optreedt. Aanstaande Zondag zal op de Britse militaire begraafplaats te Overloon de jaarlijkse dodenherdenking worden ge houden. Brandende cacaoboter op het water Twintig spuiten bestreden het vuur met veertig stralen Sedert hedenmorgen vijf uur woedt in Zaandam een ernstige brand in de pak huizen Nederland, Tsaar Peter en Zaan- iam aan de Oostzijde. De panden, die vijf verdiepingen hoog en in gebruik bij het Zaans Veem zijn. bevatten veel brand baar materiaaL De brand is ontstaan in het pakhuis Tsaar Peter, waarvan de inhoud uit cacao boter en ander zeer brandbaar materiaal bestaat. Onmiddellijk nadat de brandweer was gealarmeerd, werd met groot materi eel uitgerukt. Door de hevige rookont wikkeling kon niet worden verhinderd, dat de brand zich uitbreidde tot het ka pitale pakhuis Nederland, dat gevuld is met duizenden tonnen cacaoboter., tem- pelmanpitten, Bruynzeeldeuren en verf, ter waarde van enige millioenen. De Zaandamse brandweer, geassisteerd door de brandweren uit de omliggende gemeenten, moest vrijwel machteloos toe zien en zich beperken tot het nathouden van de omliggende woningen, waarvar er een tiental werd ontruimd. Daar ge vaar voor uitbreiding bleef bestaan, werd na enige uren de assistentie van de Am sterdamse brandweer ingeroeoen. Toen het dak van het pakhuis Tsaar Peter en een gedeelte der muren instortte, stroomde de brandende cacaoboter uit het gebouw en dreef op het water van de Zaan, hetgeen een fantastisch gezicht op leverde. Ook stortte een muur van huis De Nederlanden ineen. Van de brandweerlieden die in allerijl een goed heenkomen zochten, werden er enigen door het vallende puin getroffen. Geluk kig deden zich geen ernstige ongelukken Het aanvankelijk bestaande gevaar het pakhuis Zaandam, dat geheel gevuld was met tarwe, kon tijdig worden bezwo ren. Door twintig spuiten het hoofdstede lijk waterkanon was inmiddels ook gekomen werd met veertig stralen wa ter gegeven en omstreeks tien uur gezegd worden dat het ergste gevaar geweken. De beide pakhuizen Tsaar Peter De leesten in Den Helder In aanwezigheid van talrijke reünisten van het Koninklijk Instituut voor de ma rine is gisteren in Den Helder een borst beeld van Karei Doorman onthuld, ont worpen door de heer D. Bus uit Den Haag. In de tuin voor het Koninklijk Insti tuut werden de reünisten begroet door de commandant van het instituut, kapt. ter T. A. W- Goossens, die de familie leden van schout bij nacht Karei Door- verwelkomde. DAT een lijkschouwingsjury de Ned. Havenwerken te Bombay verantwoorde lijk heeft gesteld voor de dood van de Indiase employé Sayen Gani Amanulla. die in een droogdok door een electrische kabel is gedood. DAT de R'damse raad het voorstel be sprak om grond af te staan voor de bouw van een crematorium (het derde in ons land), maar de beslissing verschoof naar een volgende vergadering. DAT de fa. G. J. van Boeschoten te Doorn met f 987.600 laagste inschrijfster was voor de bouw van het landbouw- scheikundig laboratorium te Wageningen (hoogste inschrijving: f 1.216.00). DAT minister Algera het beroep van de fa. Van Maanen te Harderwijk toewees om de tijdelijke autobusdienst Harder wijk—Kampen over de in aanleg zijnde dijken van de N.O.P. te exploiteren en de Veluwse Autobusdiensten te Ermelo deze vergunning ontnam. DAT de architecten H. A. Maaskant te R'dam en ir K. L. C. Bouman te 's Her togenbosch het fabrieksgebouw in Den Bosch voor de Nicholson File Company te Providence (V.S.) zuilen ontwerpen. DAT het aantal rekeningen bij de post- chèque- en girodienst in September steeg van 612.854 (op 31 Aug.) tot 615.492 (v. j. 586.591). DAT de 61-j. A. C. J. Vinck sinds 7 Oc tober uit zijn woning aan de Riouwstr. 23 II te A'dam-Oost vermist, wordt. DAT de 16-J. fabrieksarbeider L. P. Thielen te Helmond 11 October per trein naar zijn werk in Eindhoven ging, maar daar niet is aangekomen. DAT op het pluimveebedrijf Keuper te Haaksbergen pseudo-vogelpest geconsta teerd werd en de pluimveestapel (5000 stuks) zal worden afgemaakt. DAT de houtzagerij en schaverij J. J. Koerts en Zonen te Oude Pekela met een drukke receptie het eeuwfeest vierde. DAT volgend jaar ln Arnhem begonnen zal worden met de bouw van een nieuw politiebureau (totale kosten: f 1.500.000). DAT de Maastrichtse rattenvanger J. Olischlager volgende week in Oostzaan de ratten zal verdelgen. DAT madame De Lubersac uit Parijs morgenochtend van de werf Bijkers Aan nemingsbedrijf N.V. te Gorinchem het tankschip Jonquières (1200 brt) voor een Franse maatschappij te water zal laten. DAT het architectenbureau ir F. Wie- gerlnck en ir H. J. van Balen te Arnhem het rheumacentrum op Heijendaal bij Nijmegen zal ontwerpen. DAT de centrale „Gelderland" van de Prov. Gelderse El. mij te Nijmegen wordt uitgebreid met een machine van 60.000 p.k. (in '57 bedrijfsklaar) en de laatste uitbreiding van deze centrale zojuist werd voltooid. DAT er in principe plannen bestaan om de Veender- en Lijkpolder en de droog gemaakte Googerpolder (gem. Alkemade) te ruilverkavelen i.v.m. de nieuwe rijks weg YpenburgSchiphol, dwars door de ze polders heen. DAT de Duitse oorlogsslachtoffers en sociale rentetrekkers in het geannexeerde Elten zich kosteloos bij een Duitse kran- kenkas kunnen laten inschrijven en niet langer bij Ned. Ziekenfondsen vrijwillig verzekerd hoeven te zijn. DAT de secr. van de R'damse dienst voor stadsontwikkeling en wederopbouw, J. T. Smits, op uitnodiging aan de tech nische hogeschool te Gothenburg zal spre ken voor een congres van Scandinavische stedebouwkundigen (21 en 22 Oct.). DAT de Canadese ambassadeur a A'damse architect J. Ama de onderschei ding Calvert House Award of honourable Mention uitreikte voor zijn ontwerp voor het Canadese Huis voor Morgen (be kroond boven 1500 inzendingen van ar chitecten uit Canada, Engeland en West- Europa). DAT de raad van Oss f 257.000 beschik baar stelde voor een nieuw bedrijfsge bouw voor de plaatselijke werkgemeen schap voor minder invaliden. DAT P. A. van Wijnen te Dordrecht met f 1.974.400 laagste inschrijver was voor de aanleg van een aardenbaan en een betonnen verharding voor de rijks weg MoergestelOirschot (hoogste In schrijving: f 2.769.000). De burgemeester van Den Helder, mr G. D. Rehorst, droeg het borstbeeld namens de bevolking van Den Helder over aan de commandant van het Koninklijk In stituut. Hij sprak de wens uit. dat de honderdjarige band tusseh instituut en burgerij steeds hechter zou mogen wor den. Hij verwijderde vervolgens de Ne derlandse driekleur, die het beeld aan het oog onttrok, waarna de marinierskapel het Wilhelmus ten gehore bracht. Onder de prominente figuren bevonden zich de staatssecretaris van marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, de vice-admiraals C. W. Slot en K. W. Heringa, lt.-admiraal C. E. L. Helfrich. de directeur van de Kon. Noord- en Zuid' hollandse Redding Mij, de heer H. Th. de Booy. vice-admiraal b.d. J. C- Jager, voorzitter van het reünistencomité, oud burgemeester F. de Boer van Amsterdam en vele anderen. en De Nederlanden zijn geheel verwoest. De schade wordt geschat op ongeveer tien millioen gulden. Dit is een van de grootste branden die ooit in de Zaanstreek hebben gewoed. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De brandweercommandant vermoedt, dat er gisteravond bij het laden van goederen gerookt is. Zuid-Vietnam met chaos bedreigd Nehroe naar Ho Tsji Minh en de Roden van Peking In een rapport der Amerik. senaats commissie voor buit- betrekkingen wordt geconstateerd: De toestand in Indochina is veel slechter geworden; Zuid-Vietnam dreigt te bezwijken aan binnenlandse chaos. Dit document werd opgesteld naar de bevindingen van senator Mansfield, die van een studiereis naar Indochina terugkeerde. Dringend wordt geadvi seerd de Amerikaanse hulp te staken, als de wankele regering van Zuid-Viet nam mocht vallen. Sinds 1950 was 1.6 milliard dollar voor Indochina uitgegeven en minstens 25 pro cent hiervan ging naar gebieden, die thans in handen van de communisten zijn. Inmiddels vertrekt premier Nehroe van India vandaag uit New Delhi voor zijn reis naar Hanoi en Peking. In Ha noi zal Nehroe zich verstaan met de Vietminh-leider Ho Tsji Minh. In Peking zmllen o a. problemen verband houdende met Zuidoost-Azië, Indonesië, Birma en Korea worden aangesneden. Nehroe zal de Chinezen er toe bewegen, hun hou ding tegenover de buurlanden nader uit een te zetten. Men verwacht, aldus Reu ter, een reeks verdragen van „non-agres sie" tussen China en Z.O. Aziatische lan den, die geen lid van de ZOAVO zijn. Petrof ernstig ziek Wladimir Petrof, de Russische diplo maat die in Australië asyl heeft gekregen, is ernstig ziek. Hij zal „voorlopig" niet kunnen verschijnen voor de koninklijke commissie van onderzoek, welke na Pe trols onthullingen over Russische spion- nage in Austraië werd ingesteld. Petrof heeft longontsteking gehad en i» onderhevig aan nerveuze spanningen, zo Reuter. HET WEER IN EUROPA f 1 i I is' ss«: WZW i windstil NNO 1 zzw ZZW 6 ZZW 1 WEERBERICHT Droog weer Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijven de wolkenvelden. Overwe gend matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon van 7.05 tot 17.46-, Maan an 20.27 tot 12.52. Maandag laatste kwar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1