Jlicuwe fcitedjc tiTtmnutt Londen wordt bedreigd gebrek aan voedsel met Burgemeester als rooier Mendès-France en De Gaulle gezworen kameraden Duitse Wehrmacht blijft voortaan taboe Namen van de doden en van de gewonden Wist IJ DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10167 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slflatoastlrlj Is qhrblrorn «n«n fitrl In fegïjenspoet" UITBREIDING STAKING IN BRITSE HAVENS Het stadsverkeer door busstaking aanzienlijk vertraagd DE ENGELSE economie wordt met een ernstige ramp bedregid als gevolg van de Londense havenstaking, die nu reeds drie weken duurt. Zoals in een deel onzer edities reeds gemeld, hebben de arbeiders in Southampton en Glasgow eveneens hel werk voor 2 uur neergelegd, uit sympathie met de stakingsbeweging in Londen. Maar aangezien de afgelopen nacht geen accoord werd bereikt tussen stakers en werkgevers (een eis, door de stakers gesteld), dreigt de staking zich over alle Britse havens uit te breiden. De Londense kruideniers verwachten zeer binnen kort een gebrek aan spek, boter, gedroogd fruit en levensmiddelen in blik. Het ministerie van Arbeid treft voorbereidingen om in dit nationale geschil te bemiddelen. Het aantal Engelse havens, waar de ar beiders zich solidair verklaren met hun Londense collega's, neemt hand over hand toe. Dit heeft tot gevolg, dat schepen die jn Londen niet worden gelost, ook in an dere havens niet meer terecht kunnen. Sir Walter Monckton, de bekwame mi nister van arbeid, zal trachten, de vak bonden, de werkgevers en de werknemers aan één tafel te verenigen om een natio nale economische ramp te voorkomen. Een zware taak voor de minister, want de Britse havenarbeiders zijn in tal van vakverenigingen verdeeld, waarbij nog komt, dat er evenveel vakverenigingen zijn, die de staking steunen als bonden die er met mee sympathiseren. De vakbonden hebben in dit arbeids geschil echter weinig leiding; dat bleek gisteravond op een, door de Unie van Transportarbeiders uitgeroepen, bijeen komst, die ten doel had, een eind te ma ken aan de staking. Er kwam een be trekkelijk germg aantal stakers opdagen, van wie hel merendeel nog tijdens de bij eenkomst weer wegliep. Zij blijven bij hun standpunt, dat eerst hun eisen moe ten worden ingewilligd. Die eisen zijn: 1. Overwerk mag nooit verplicht worden gesteld. 2. Arbeiders die uitbetaald krij gen op basis van stukloon, mogen niet worden gedwongen, vlees aan boord van de schepen uit te zoeken, alvorens het land te brengen. Daardoor zouden Echtgenoot toch de dader Van de doodslag te Eindhoven Met betrekking tot de Zaterdag te Eind hoven op het Binnenpad gepleegde dood slag op de 32-jarige vrouw Van de V. heeft de Eindhovense politie medegedeeld, dat zij een getuige heeft gevonden die de reeds eerder door de politie aange houden echtgenoot van de vrouw, even nadat het misdrijf was gepleegd, in de nabijheid van de plaats waar het werd bedreven, heeft gezien. Dit heeft, aldus de politie, de tegen de echtgenoot gere zen verdenking nog versterkt. Do eveneens gearresteerde bakkers- i knecht uit Deurne, is gisteren op vrije voeten gesteld, nadat gebleken was, dat deze man geen belangrijke rol in deze zaak had gespeeld. Bij wijze van proet: x Zélf interlocaal bellen uit openbare cel Waarschijnlijk eind volgend jaar zullen op enkele plaatsen van ons land open- bare telefooncellen worden gep.aatst, van waaruit men zonaer tussenkomst van een i telefoniste interlocale gesprekken kan voeren. Een automaat geeft aan, hoe lang men voor het gestorte geld nog kan spre- I ken; is die termijn geëindigd, dan wordt het gesprek nog driekwart minuut vast- gehouden om de aanvrager gelegenheid te geven, opnieuw geld te storten. Aan het eind wordt het eventueel teveel be taalde door het toestel teruggegeven. Het apparaat is ontwikkeld door de P.T.T. in samenwerking met Zwitserse I technici. Maar het is bijzonder duur I daarom zullen er bij wijze van proef nog maar weinig ce"en komen. Van de daarmee opgedane ervaringen zal het af hangen of het aantai cellen zal worden uitgebreid en/of eventueel veranderd. Voortaan heet dat: Millingen aan de Rijn Om verwarring met Millig en op de Veluwe te voorkomen, heeft de raad van j Millingen, een dorp tussen de Duitse grens en de Rijn, besloten de plaatsnaam te veranderen in Millingen aan de Rijn. Het besluit is reeds goedgekeurd door mi- I nister Beel. zij n.l. een vrij aanzienlijk bedrag aan loon derven. Ook de Londense busdiensten worden zoals gemeld, door een staking getroffen. Door deze staking verzetten 12.000 chauf feurs en conducteurs zich tegen een ve dienstregeling, die aanzienlijk van hen zou eisen. Bovendien eisen en jalaris van 110 gulden per week. Er wordt nog slechts een beperkte dienst onderhouden. Bijna 1200 bussen zijn i garages gebleven, waardoor het Londense stadsverkeer aanzienlijke vertraging Eigenbelang ging vóór kunstgevoel I De havenarbeiders te Londen hebben geweigerd aan een speciaal verzoek van het Britse Museum te voldoen, een kist met zeer kost bare Duitse kunstvoorwerpen, be stemd voor een tentoonstelling van religieuze kunst, uit te laden. Zij oordeelden, dat er belangrijkere ladingen waren, die Afgifie kentekenbewijzen kan worden versneld De uitreiking var niet tegelijkertijd r nationaliteltsbewijzi heeft de rijksdie kentekenbewijzen zal et de inlevering van n kunnen geschieden, het Wegverkeer Herhalingsoefeningen voor derde divisie Van 4 November tot begin December In de periode van ongeveer 4 Novem ber tot ongeveer 4 December zullen de militairen van de derde divisie (drietand-) divisie voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De divisie zal in twee gedeelten onder de wapenen komen, het eerste deel op of omstreeks 4 November, het tweede deel op of omstreeks 19 November. De herha lingsoefeningen beogen in het bijzonder het oefenen van de individuele man en de kleine eenheden. Na aankomst in de diverse opkomst plaatsen in Nederland zullen, enkele da gen later, de meeste onderdelen der divisie, hetzij per trein, hetzij over de naar Duitsland worden vervoerd, zij gelegerd zullen worden in kam pen in de Britse bezettingszone, zoals Sennelager, Vogelsang. Hohne. Munster- lager, enz. Gedurende een tiental dagen zullen in deze omgeving in kleinere en grotere verbanden oefeningen worden gehouden, na de onderdelen zullen terugkerer hun opkomstcentra voor demobili satie. Enkele onderdelen van de derde divis't zullen in Nederland blijven en daar hun oefeningen houden. de NIWO meegedeeld. Men doet er echter goed aan, or het onderzoek van de vrachtauto' de keuringsambtenaar mee te delen, dat het betrokken voertuig is bestemd het internationale wegverkeer. Daarmee kan men zelf de procedure aanmerkelijk bespoedigen, zo is de NIWO toegezegd. Van zijn kant zal de rijksdienst daartoe alles in het werk stellen. Op de dag, dat mevrouw Roosevelt haar zeventigste verjaardag vierde, beluisterde zij in het gebouw van de Verenigde Naties het Concertge bouworkest. Tijdens de receptie, die op het voortreffelijke concert volg de, werd mevrouw Roosevelt door Eduard van Beinum en diens echtgenote gefeliciteerd. Franse premierEn nii de Saar Mendès-France, de Franse premier, die I Duitssprekende Saargebied economisch reeds zoveel duistere Europese zaken zeer sterk aan Frankrijk gebonden. Hoff- •eten op te lossen, is nu begonnen mann wil deze band handhai heef t regeling van het geschil Saar. Hij heeft zich verbonden om tege lijk met het nieuwe verdrag voor de her bewapening van West-Duitsland, een ac coord over de Saar aan het parlement ter ratificatie voor te leggen. Gisteren heeft hij daartoe een bespreking gehad met de premier van Saarland, Johannes Hoff mann, en volgende week zal hij Adenauer in Parijs ontvangen. Hoffmann was vergezeld van verschil lende leden van zijn kabinet, toen hij Mendès-France in Parijs opzocht om de problemen van het omstreden Saargebied te bespreken en er bij hem vooral op aan drong een nóg economisch gunstiger re geling tussen Frankrijk en Saarland te treffen. Sinds de tweede oorlog is het Het ontwapeningsdebat in de V.N. Canada stelt geheime besprekingen voor Canada heeft in de „politieke commis sie" der Algemene Vergadering van de V.N. voorgesteld, de geheime besprekin gen over de ontwapening, zoals deze de afgelopen zomer tussen de grote mogend heden te Londen zijn gehouden, voort Bij deze besprekingen was 'n Brits-Frans ontwapeningsvoorstel ingediend, dat vankelijk door Rusland van de hand werd gewezen, maar dat door Wisjinsky in opvallende rede van 30 September j.l. als basis van besprekingen Is aanvaard. Canada meent, dat er nu nieuwe pogin gen gedaan moeten worden om een coord te bereiken, dat dan in een ii nationale ontwapeningsconventie moet worden vastgelegd. Engeland, Frankrijk en Amerika hebben het Canadese voorstel gesteund, maar ho« zal Rusland hierop reageren? Ook de Philippijnen dienden een voor stel in. n.l. om de grote mogendheden eer werkgroep te laten vormen, die zou trach ten de verschillende ontwapeningsvoor stellen met elkaar te verzoenen en tegen 15 November rapport aan de „politieke commissie" zou moeten uitbrengen. Rotterdamse weduwe na val van trap overleden De 54-Jarlge weduwe E. de KokHei- delbach is gisteren in haar woning aan de Westersingel te Rotterdam van de trap gevallen. Zij werd naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. van 's-Gravcndeel. w zal 30 Oct. afscheid r te, welke hij 24 Jaar gediend. burg trste burger heeft en doorn in het oog van de Duitsers, het Saargebied gaarne weer aan hun grondgebied zagen toegevoegd. De Saar- landse premier en zijn Franse collega hebben o.a. gesproken over het geven var :n Franse lening aan het Saargebied. Ollenhauer, de voorzitter van de West- duitse socialistische oppositie, heeft in 'r view met een Frans financieel blad gezegd, dat hij nog steeds op het stand punt staat, dat de Saar politiek bij Duits land hoort. In Parijs heeft Mendès-France mtus- ;n een onderhoud gehad met generaal De Gaulle, een felle tegenstandei vroegere EDG-verdrag over de Duitse herbewapening. Over dit onderhoud werd geen communiqué verstrekt, maar hel staat wel vast, dat Mendès-France ge tracht heeft de invloedrijke generaal aar :ijn zijde te krijgen. In Parijse politieke kringen, aldus Fran je bladen, heeft dit tête tête tussen generaal De Gaulle en premier Mendès- France groot opzien gebaard. Wij herin- a er aan, dat bij het stellen van d< vertrouwenskwestie in de nationale ver gadering ook de Gaullisten vóór waren Ook hebben indertijd de Gaullisten ge stemd vóór de aanstelling van Mendès- France als premier. RADIO-UITZENDING OVER DE LO ONPOLITIEK Morgen zal er van 7.30800 uur eer speciale uitzending zijn via Hilversum I, amenwerklng met het con Christelijke sociale organisaties- In deze uitzending zal worden besproken het dan verschijnende rapport van de Stichting de Arbeid over de toekomstige loon politiek- Ook daar voortaan Strijdkrachten De bondsrepubliek zal bij haar intrede in de N.A.V.O. niet eisen, opgenomen te worden in de „standing-group", dat is het opperste militaire orgaan der Atlan tische organisatie. Het nieuwe Westduit- se leger, 500,000 man sterk, zal de naam „Weermacht'', die aan het nazi-tijdperk herinnert, -niet dragen. De officiële naam zal zijn: Strijdkrachten. Aldus het hoofd der Westduitse defensie. Theodor Blank, tijdens een lunch van de buitenlandse persvereniging in Bonn. Verder verklaarden Blank en een zijner adviseurs, de voormalige generaal Heusinger, dat de nieuwe strijdmacht geen grote generale staf zal krijgen, zo als bestond in de dagen van het keizer lijke Duitsland en het Duitsland van Hitier. De problemen der moderne oor logvoering zijn in vergaande mate over geheveld naar het Geallieerde hoofd kwartier en de Atlantische raad, aldus Ass. Press. Voorts zal een openbare com missie worden ingesteld, dip haar mening over de benoeming van hoge officieren zal moeten uitspreken, terwijl onge wenste elementen zeker uit de legerlei ding zullen worden geweerd. Anderzijds kan niet iedereen, die een leidende posi tie in de oude weermacht heeft bekleed. 't Spoorwegongeluk bij Eist e namen van de bij het treinongeluk het leven gekomen personen zijn: JACQ H. SLOOTS. 57 jaar, reclasse- ringsambtenaar. Utrecht: P. J. A. HOPSTAKEN. 30 jaar. reclas- seri-ngsaimbtenaar. Amersfoort: J. C. SUTHERLAND, 35 jaar. chemicus. Liverpool: lt.-kol.-waamemer A. J. DALHUYSEN. 43 jaar, van het commando Lucht strijdkrachten in Nijmegen, wonende te Arnhem: Het geschil van het Concertgebouworkest Het contractgeschil tussen het Amster damse Concertgebouworkest en de Natio nal Concert and Artist Corporation (NCAC) zal aan het hooggerechtshof van de staat New York voorgelegd wor den. heeft een woordvoerder voor de NCAC verklaard Na een conferenti Lvan de advocaten van beide partijen werd een verklaring afgelegd. De woordvoerder voor de NCAC zei. dat de N.V. Concertgebouw zich schriftelijk verbonden had 10.000 dollar te deponeren in plaats van een eventueel beslag, dat de NCAC zou kun- Voor een verhoor ter zake van de klacht der NCAC is nog geen datum vastgesteld. Het Concertgebouw heeft ln met de NCAC een contract gete kend voor een tournee van 22 concerten. ract ls geannuleerd, toen de NCAC weigerde een garantie van 20.000 dollar te verstrekken. Chr. werkgevers gaan van 13 Nov. naar Nunspeet Het verbond van Prot. Chr. Werkge vers in Nederland Zal van 13 Nov. in hotel Ittman te Nunspeet een conferen tie houden. Als referenten zullen optre den prof. dr H. Thierry, hoogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit, over: Enige aanmerkingen van het Mens zijn en enkele consequenties daarvan en dr M. N. W. Smit, Herv. predikant te 's-Gravenhage, over: Voor God sta ik alleen voor God staan wij samen. Uitvindersbeurs te A'dam Er bestaan plannen in een vergevor derd stadium om van 7 tot 10 December in het Amsterdamse R.A.I.-getoouw, voor het eerst in Nederland een uitvinders- beurs te houden. Dit in navolging van soortgelijke beurzen, welke ieder jaar te Fm-ijs en Neurenberg werden georgani- CNV voert in November een grote propaganda-actie De maand October is de maand, waarin het C.N.V. rayonsgewijze vergaderingen houdt met de plaatselijke kaderleden van de christelijke vakbeweging Ook thans zijn deze bijeenkomsten voor een veertig tal districten georganiseerd. Er is reeds gebleken, dat de belangstelling bij het kader Zeer groot is. De voornaamste pun ten van de agenda zijn: de loonvorming en de verbreking van de gereglementeer de samenwerking in de vakbeweging. Een derde belangrijk punt van de agen da is: de propaganda naar binnen er naar buiten. Dit punt heeft betrekking op de grote propaganda-campagne, welke de christelijke vakbeweging in November gaat houden. In deze maand worden het gehele land verspreid ongeveer 350 propaganda-vergaderingen belegd, welke als uitgangspunt dienen voor een zee tensievc huisbezoekactie. F. J. SNELS. 72 jaar. fabrieksdirecteur. Aalst (België), en evr. NAAFSPEPPELMiAN. plm, 30 iaar. Maastricht Gewonden De namen der gewonden zijn: J. W. van Woerkom, 53 jaar. vertegen woordiger uit Arnhem; Th. A. Welling. 24 jaar. machinist uit 's He eren berg; ievr. C. Kruitwagen. 41 jaar, uit Ze venaar; .evr. A W. DerksenGerrits. 62 jaar. Zevenaar: J. P. Slotemaker, 40 jaar, Den Haag; J. G. Spekman, 42 jaar, uit Hengelo (Ov.) wagenbestuurder van de uit Enschede komende trein; C. G Jansen, 46 jaar. chemicus bij de A.K.U. te Arnhem: J. F. Feijtes, 51 jaar, gep.. kapitein der artillerie uit Arnhem; reserve-majoor T. E. van Schouwenburg. 50 jaar, van de staf der 7 December- divisie Arnhem; de eerste luitenant der geniedienst spe ciale werken B. Coenraad uit Arn- ir G. C. Streefkerk van de rijkswater staat uit Nijmegen. De le luit. C. Baltz (59 jaar) kon in het ziekenhuis behandeld te zijn, n huis terugkeren. In de ziekenhuizen te Arnhem en I megen worden thans dus nog elf gewon den verpleegd. nu als ..ongeschikt" worden beschouwd. Wij hebben reeds bericht, dat zich tot nu toe 150.000 vrijwilligers hebben aangemeld. Ook werd verklaard, dat er geen sprake zal zijn van een „dirigeren" van de arbeid, teneinde tegemoet te kun nen komen aan het tekort aan arbeids krachten. hetgeen uit de recrutering zal kunnen voortvloeien. Het produceren van lichte wapens zal geen moeilijkheden opleveren maar het kan wel vijf jaar duren eer de Westduitse industrie in staat zal zijn- met de fabricage van zware wapens aan te vangen. Er zullen geen staatsfabrieken voor de productie van wapens worden opgericht Blank heeft zich met nadruk verzet tegen de actie van het Westduitse vak verbond. gericht tegen de bewapening, waardoor de nieuwe strijdkrachten bij voorbaat als een herleving van Hitiers weermacht worden geblameerd. De Duit- troepen zullen niet in de eerste plaats zone langs de grens van het Russische bezettingsgebied moeien verdedigen (zo als Duitse bladen hadden bericht. Red maar garnizoenen van Geallieerde en Duitse troepen zullen over het gehele gebied van de bondsrepubliek worden verspreid. De Franse gedachte tot het Haiti en Guatemala getiollen Orkaan „Hazel" eist 200 doden Een verschrikkelijke wervelstorm, dooi de Am. meteorologen ..Hazel" genoemd, heeft dood en verderf gezaaid in Guate mala (zoals gemeld) od het eiland Haiti. Volgens de eerste, schaarse berichten, zijn in de stad Cayes, de voornaamste plaats op Haïti. 200 mensen om het leven gekomen en 350 personen gewond. De tweede stad Jeremie moet er nog erger aan toe zijn: twee vluchtelingen vertel den, dat een klooster en de pastorie in zee zijn verdwenen, dat de zeedijk is ver nield en het gevangenisziekenhuis volko men weggevaagd. Alle kleine woningen zouden onder het geweld van de wervel storm zijn bezweken. In en rond Jeremie wonen in totaal circa 68.000 mensen. Op de storm volgde een enorme vloed golf, die eveneens vele slachtoffers maak te. In verscheidene delen van Haïti zijn door overstromingen grote vernielingen aangericht, o.a. ln de stad Port de Pai. Door het uitvallen van de verbindingen, ontbreken biizonderheden omtrent de omvang van de ramp. De Amerikaanse marine en het Rode Kruis hebben reeds hulpacties georganiseerd. In guatemala zijn de woningen va havenstad Champerlco ongeveer 40 km ten Zuiden van de Mexicaanse grens, het grootste deel vernield. De havenstad San José, zou door de hoog opgejaagde zee zijn overspoeld- De op 2000 m hoogte gelegen plaats Huehuetenanga wordt door zware regens, die reeds dagenlang houden, geteisterd. Iets voor u? 5 Draad van wissel doorgebrand Droeve balans van treinramp: 6 doden en 11 gewonden Bijna alle slachtoffers zaten in de trein uit Arnhem Het aantal dodelijke slachtoffers van de spoorwegramp op de lijn Arnhem Nijmegen bij Eist is beperkt gebleven tot zes. Elf mensen liggen met zware verwondingen in de ziekenhuizen te Arn hem en Nijmegen, maar ze verkeren niet i levensgevaar. Mr J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, de officier van justitie te Arnhem. Hij wist nog voordat de des kundigen van de Nederlandse spoorwe gen onder leiding van ir Q. den Hol lander. de president-directeur, waren ge arriveerd de oorzaak van de botsing op te In het huistfe van de wisselwaohter. dat kort voor het station van Eist staat, beproefde de officer namelijk de handles van de wissels. Toen hij bemerkte dat er niets gebeurde bij het overhalen van het apparaat, zed hij: Dan moet het aan die en die draden liggen. Dat klopte precies, want het bleek, dat een der trekdraden, waarmee de wissel moest worden overgehaald was gebroken. Daar door was de trein uit Nijmegen op het verkeerde spoor terecht gekomen. Draad door stroom bezweken De spoorwegtechnici hebben geconsta teerd dat de trekdraad niet door normale omstandigheden zou zijn verwoest Deze draadvenbindingen worden iedere vijf jaar gerediveerd en de bewuste draad was nog het vorige jaar aan de beurt geweest. Een monteur heeft dit onder ede bevestigd. Het vermoeden bestaat wel van de zijde van de spoorwegen, dat de draad door electrische stroom gloeiend is geworden en bezweken. De electrische stoptrein uit Nijmegen DAT minister Van Thiel gisteren ln Den Bosch de zevende lustrumviering van de R.K. Werkgeversveremging in het bisdom s Hertogenbosch bijwoonde. DAT de referendaris ter prov griffie te Utrecht, J. Küppers, Lg.v. zijn 40-J. diensijubileum gehuldigd werd. DAT de deelnemers aan de najaars vergadering van de ver. Ned. Fabrikaat gisteren een excursie maakten naar Pnl- lips Telecommunicatie-Industrie te Hil versum. DAT bij een brand in de garage van het transportbedrijf Gebr. Nijman N.V. te R'dam, welke na een half uur bedwon gen werd. twee vrachtauto's uitbrand den. DAT in A'dam 1 maand is geëist tegen de 36-j. chauffeur A. K.. wegens aan rijding van een scooter op de Muider- straatweg, waarbij de berijder, de arts S. L van Kreféld, op slag werd gedood. DAT de burgemeester van Den Helder de ereplaquette van de gemeente heeft uitgereikt aan directeur kapt. G. Nieuw- land van de Marinierskapel en aldaar de middenstandstentoonstelling, Mimato, is geopend. DAT de feestelijke ingebru.kneming van het sportterrein te Lopik. gistermid dag is afgelast ï.v.m. het verkeersonge- aarbij de maatschappelij Ke G. R. Uev< die deze feestelijkheden zou meewerken, een schedelbasisfractuur opliep. DAT de A'damse wethouder mr R. v. d. Bergh gisteren de eerste paal heeft geheid voor de bouw van industrie hallen op het industrieterrein te Dui- vendrecht. DAT de rechtbank te Maastrictit geen maatregelen zal nemen inzake de bot sing tussen een trein en een auto Dins dagavond op het baanvak Maastricht— Eysden. waarbij de beide inzittenden van de auto om het leven kwamen, aan gezien de trein op de meest snelle wijze tot stilstand werd gebracht DAT de Birmaanse minister van land en bosbouw. Thakin Kyaw Tun, vandaag het bedr-'jfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Oosterbeek bezocht. DAT op de pluimveebedrijven van G. Boute en J. Doppenberg te Putten (Gld.) pseudo-vogelpest werd geconstateerd, de pluimveestapel werd afgemaakt en er voor dat deel van de gemeente een op- hokgebod is voor pluimvee, honden en DAT het natte weer van de laatste tijd funest blijkt te zijn voor de Zeeuwse frambozenteelt DAT het bij Casablanca aan oe grond gelopen Ned. vrachtschip Trianca gis teren door twee sleepboten is vlotge- sleept en de haven werd binnengebracht. DAT burgemeester Oldenhof van Ede tegenwoordig was bij de eerste steenleg ging voor het nieuwe bejaardencentrum aan de Stationsweg aldaar (verzorgings huis voor 72 personen en 19 afzonoerlijke flatwoningen). heeft zich dwars door de vier voorste tweede-klassecoupé's van de dieseltrein uit Arnhem geboord. De slachtoffers vielen haast allen in deze vier coupé's. De trein uit Nijmegen werd bestuurd door de 57-jarige ma chinist E. J. Lobbes, wonende in de Oudemanstraat in Den Haag. Toen hij de botsing zag aankomen, gooide hij alles op de remmen en toen de snelheid gering was. sprong hij uit het treinstel. Hij werd door zand en stenen bedolven, maar kwam er goed af. Alleen zijn rechterbeen werd licht geblesseerd. Drie weken geleden verloor het gezin Lobbes een dochter aan hartverlamming. Van de voorste couoé's van de Nijmeegse trein bleven zelfs de ruiten heel. De machinist van de andere trein, de heer J. G. Spekman, had de botsing eveneens zien aankomen en was kort te voren luid waarschuwend naar achteren gerend. Hij wist voordat de treinen op elkaar reden uit de trein te springen. Daaraan heeft hy vermoedelijk zijn le ven te danken. Hij wend met een ern stige doch met levensgevaarlijke hoofd wond naar het ziekenhuis gebracht. Snelle hulp Onmiddellijk na de rampzalige trein botsing legde de conservenfabriek van Taminiau te Eist. op enige tientallen meters van de plaats van het ongeluk langs de spoorbaan gelegen, alle werk neer. Alle leden van het personeel, die wellicht van dienst konden zijn. ijlden de weg over, werkten zich over de af rastering en arriveerden als eerste hel pers ter plaatse van de ramp. De N.S. heeft ook grote lof voor de militairen die hulp hebben verleend na het ongeluk. Zij waren zeer snel ter plaatse en hadden vele hulpmiddelen bij zich die uitstekend van pas zijn geko- Het shpoorwegverkeer tussen Nijme gen en Arnhem was vanochtenr bij het begin van de reizigersdienst weer nor maal. Het ongeluk te Eist is de grootste spoorwegramp sinds jaren. In 1953 kwa men bij treinongelukken 4 passagiers om het leven en in 1952 9 passagiers. Op 18 September 1918 werden 41 men sen gedood en velen zwaar gewond, toen een trein bij Weesp van de dijk afviel. Sinsdien heeft niet meer zo'n ernstig treinongeluk plaats gehad als gisteren te Eist. Het laatste ernstige spoorwegongeluk gebeurde vorig jaar ook bij Weesp Twee mensen werden gedood toen twee treinen op elkaar reden. In November 1952 ver ongelukte bij Pernis een anbeiderstrein. waarbij 2 personen werden gedood en 26 gewond. Een week later viel een dode bij een botsing tussen Rotterdam en Amsterdam. In September 1926 reed een trein bij Le.'Hen uit de rails, waarbij vier mensen om het leven kwamen. Zwart fluweel is de grote mode voor dit seizoen. De nieuwe fa brikaten hebben niet meer de be zwaren van de vroegere. Er zijn zelfs kwaliteiten, die rustig op de goede zijde gestreken kun nen worden. Deze japon heeft als enige garnering een draperie aan de corsage en een fijn kan ten kraagje. Een model, dat vele mogelijkheden voor variaties biedt. Oiler voor electriciteit Twee Franse dorpen verdwijnen in meer Nog vers in het geheugen ligt het ru moer om het Franse dorpje Tignes, dat in een stuwmeer onder water moest ver dwijnen. Nu heeft men bekendgemaakt, dat de rivier de Durance opgenomen zal worden in een project waardoor de dor pen Ubaye en Savines eveneens in èen stuwmeer zullen verdwijnen. Als dit nieu we stuwmeer zal zijn aangelegd, heeft Frankrijk dus totaal drie dorpen aan zijn projecten moeten opofferen. Met een geweldige krachtsinspanning heeft Frankrijk gevochten voor zijn ener gievoorziening. Het Alpengebied, met vooral het stroomgebied van de Rhóne, speelt hierbij een grote rol. Zo heeft men in de Rhóne een stuwdam gebouwd die in staat is een hoeveelheid electriciteit op te wekken gelijk aan de helft van het verbruik van Nederland. Als alle projec ten in de Rhóne in werking zullen zijn, zal deze rivier verschillende kunstmatige meren bezitten. Totaal komen er in de Rhóne niet minder dan 22 stuwen. Naast het Durance-project zijn er nog verschillende krachtcentrales ontworpen, die men wil bouwen om aan de energie- nood van Frankrijk een einde te maken. Terwijl er bij Bordeaux een serie van vier stuwdammen zijn gebouwd, wil men bij Truyere een installatie bouwen waar door men minstens een capaciteit ver krijgt van 450 millioen kWu; zo zijn er verschillende projecten die een duidelijk bewijs geven van de verbetenheid waar mede Frankrijk om zijn toekomst vecht, want hoe kan een land zonder voldoende energie voor zijn steeds uitbreidende In dustrie zich als grote mogendheid hand haven? In het Noorden van Frankrijk is het grote project in de Rijn van veel belang. Niet minder dan 6 krachtinstallaties zijn hier ontworpen. De krachtcentrale van Ottmarsheim (bij de Zwitserse grens) is nu bijna voltooid, waarna er nog 5 andere centrales zullen volgen. Vierendertig Noren hebben protest aangetekend tegen de uitspraak van het ministerie voor Kerkelijke Zaken als zou de leer van de hel niet een integrerend d°rusUitmak€n V3n d€ Christeiyke HET WEER IN EUROPA I I Jlr hij Helsinki Stockholm Oslo Kopenh Parqs Bordeaux Grenoble ZZO 2 windstil nnw J_? 11 5 WEERBERICHT Nevelig weer Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht vor ming van mistvelden. Ove rigens zwaar bewolkt met aanvankelijk in het noord westen nog wat lichte re gen of motregen. Morgen in het zuidoosten van het land enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon van 17.03 tot 17.48; Maan van 19.25 tot 11.45. Maandag laatste kwar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1