Kapitaal en Arbeid een tegenstelling? Volop comfort en grote kracht van de motor KERK en SCHOOL ZWITSARUB Geen personeel tijdelijk naar lagere school 2 DINSDAG 12 OCTOBER 19S4 TTET HEEFT er enige tijd de schijn van gehad, dat de oude tegenstelling tussen kapitaal en arbeid ook in socialistische kringen allengs aan het uitslijten was, en velen hebben zich uit een goed bedoeld idealisme, of in. kinderlijke argeloosheid aan die schijn vergaapt. Hun zullen dan, naar te hopen is, de schellen van de ogen zijn gevallen, toen ze by de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer de heer Burger hebben horen spreken over de voorstellen van de regering met betrekking tot de belastingverlaging en de instelling van een huuregalisatiefonds. Terloops moge hier worden opgemerkt, dat ook de door sommigen geconstateerde politieke toenadering en politieke nivellering niet veeï meer zijn dan vliegende schotels, die in het gunstigste geval van de maan afkomstig zijn. Het gaat ons hier echter over de financiële beschouwingen van de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, welke ons hebben doen zien dat ook een „verburgerlijkt" socialisme zijn oorsprong en zijn politieke dogmata nie*. heeft vergeten. En het zullen ongetwijfeld politieke overwegingen zijn, die haar op deze oude stellingen hebben doen terugvallen, nu voor de door braak in eigen kring het enthousiasme verdwenen is. Terwy'l van verschillende kanten een vervroegde belastingverlaging is bepleit en de instelling van een huuregalisatiefonds fel wordt bestreder., heeft de heer Burger zich tegen die belastingverlaging gekeerd en het huuregalisatiefonds een voorwaarde genoemd van de instemming van de P.v.d.A. met de voorgestelde huurverhoging. Hij heeft het daarbij gehad over de „arbeidsloze verrijking", o.a. door het verloop van de beurskoersen en een belastingverlaging tenslotte alleen willen aanvaarden, als ze niet plaats vindt in de „kapitalistische sfeer". A FGEZIEN VAN DE vermeende tegenstelling tussen kapitaal en arbeii, moet allereerst worden opgemerkt, dat de fiscale politiek, waarvan in de begrotingsvoorstellen wordt uitgegaan, juist op de arbeid betrekking heeft en dat het kapitaal er daarbij maar mager afkomt. De belasting verlaging zal immers voornamelijk aan de contribuabelen van de inkom sten- en loonbelasting ten goede komen, terwijl de Korea-verhoging voor de vennootschapsbelasting grotendeels blijft gehandhaafd. Terwijl het prijsindexcijfer sinds 1939 van 100 tot 265 is gestegen, zullen de lonen, met inbegrip van de kinderbijslag, straks van 100 tot 300 zyn gestegen, terwijl de huren van arbeiderswoningen in die tijd slechts van 100 tot 145/170 zijn verhoogd. Wij zeggen hier geen woord kwaad van, maar menen er wel aan ie mogen herinneren, dat in die tijd de kapitaalsinkomsten op* allerlei manier zyn aangetast en verminderd. Men denke aan de vermogensaanwasbelas- ting en de vermogensheffing, de versterkte progressie in de belastingtarie ven, de dividendbeperking, de geforceerde verlaging van de rentestand, de bevriezing van de huren, etc., waardoor een grote groep van de Nederland se bevolking in bezit en inkomen zwaar is getroffen. Zó zwaar zelfs, dat de belastingen haar eigen bron bleken te verteren en verlichtingen noodzakelijk waren om het bedrijfsleven op gang te hou den en nieuw initiatief te ontwikkelen. De progressie van de inkomstenbelasting loopt tot 11 Vz voor onge- huwden en tot 75 voor gehuwden en er zijn gevallen, waarin via ven nootschapsbelasting, inkomstenbelasting en vermogensbelasting een komen geheel wordt wegbelast. HIERBIJ IS GEBLEKEN, dat er in feite tussen kapitaal en arbeid geen tegenstelling bestaat, omdat alleen door een coöperatie van die beide de volkswelvaart wordt bevorderd. Bij de Hoogovens moet bijv. voor elke arbeider, die wordt tewerkgesteld, een bedrag van f 100.000 worden ge in vesteerd en als niet voor een voortdurende kapitaalvorming wordt zorg gedragen, loopt het ook met de arbeid en hen, die daarvan, moeten leven, mis. Het is heel gemakkelijk, thans van oplopende beurskoersen en stijgend „arbeidsloos inkomen" te spreken, maar het is in feite niet meer dan een goedkope speculatie op het primitieve instinct van de massa, die alleen aanziet wat voor ogen is. Want in de eerste plaats betekent deze koersstijging voor de meesten niet anders dan een terugkeer van verloren kapitaal, maar wat veel belangryker is ook de particuliere vermogensaanwas, welke daardoor ontstaat, komt tenslotte aan de gemeenschap, ook aan de arbeid, ten goede. Het staat in onze samenleving immers zó, dat niemand van zijn bezit enig profijt kan trekken, zo hij het niet aan de gemeenschap in gebruik geeft. Men kan zijn geld „opeten" en dan verhoogt men daarmee de pro ductie, men kan het uitzetten op de spaarbank of er obligaties en aandelen voor kopen, in beide gevallen wordt het ten dienste van de gemeenschap, van de arbeid en de werkgelegenheid gebruikt. En teneinde dit proces te bevorderen is, na een periode van zware belastingdruk, ook belastingver laging voor de kapitaalvormers particulieren en bedrijven wenselijk en vruchtdragend, gelijk de jongste ervaring reeds heeft geleerd. LANGS DIE WEG kan zeer zeker ook de sociale en culturele verheffing van het volk twee grote woorden van de heer Burger worden verkregen, niet alleen omdat daardoor het particulier initiatief wordt be vorderd, maar ook omdat van het stijgende nationaal inkomen weer een deel naar de staatskas vloeit en dit desgewenst voor sociale en culturele doeleinden kan worden aangewend. Het is echter wel duidelijk, waar de heer Burger en met hem thans de P.v.d.A. heen wil. Men heeft vermoedelijk tegen kapitaalvorming geer bezwaar, mits het maar door de staat wordt gevormd, via ordening en so cialisering van de bedrijven, waardoor we tenslotte allen bij de staat in dienst zijn, of, als dat niet meer mogelijk is, door hem worden bedeeld. En zo is het dan misschien toch maar goed, dat de heer Burger er dit maal geen doekjes om heeft gewonden, maar ons eens weer goed duidelijk heeft gemaakt, wat de politieke, economische en sociale doeleinden van zyn groep zyn. Verrassende rijproef met de Foid V8 Customline (Van onze speciale verslaggever) Het is voor mij gewend aan kleine en middelgrote Europese automobielen een moeilijke opgave, een oordeel te vellen over een grote Amerikaanse wagen, voor al, als de wagen in kwestie de eerste is van het Amerikaanse genre, die je echt de tand gaat voelen, critisch en on derzoekend. Dat waren dan ook onze ge dachten, toen de Ford-dealer ons met gul gebaar de nieuwe Ford V8 Customline ;edan met de nieuwe kopklepmotor mee gaf. De enige bescheiden hint die hij gaf, het instructieboekje met aanwijzin- en wenken, dat op de brede voorbank neergelegd. Zo zetten wij ons achtc stuur en zo stuurden wij de wagen een lang, geforceerd stuk rijden, de stad uit, de grote weg op. We hebben zo deels ln ons werk t deels voor ons genoegen enkele hoi derden kilometers met de Ford door st i en over rijkswegen, over heipaadj' binnenwegen en dijken gereden, allee t passagiers plus bagage, haastig en c 3 dode akkertje. En uit deze toevloed a ervaringen zijn me wel enkele dingen duidelijk bijgebleven: het onverwachte comfort over de gehele linie en moeiteloze kracht, die van motor via wielen op de weg wordt overgebracht. it de veren komen bij hevige en plotse linge acceleratie. Oie acceleratie is eer punt apart. Dan merkt men toch wel, dat acht cylinders met kopkleppen onder de motorkap zitten! Van 0 tot 80 in seconden is een peuleschil en van 8 110 in de zelfde tijd ook. Als ons iets is opgevallen, is het de soepelheid, die de V8 bij overgang van zijklepper naar kop- klepper gelukkig heeft behouden. Van 3( km.u. op de prise wegtrekken met vol ga: heeft de Ford zeker terug. Als slot nog enkele details eh technische gegevens. De uitmonstering en verzorging ïn interieur zijn in orde. Geen knopj t verkeerd of is onhandig in het gebruik -vooral de opstelling van de snelheids- leter met „daglichtverlichting" van ach- :ren is een aardig detail op het dash board. Voorwielen onafhankelijk geveerd, ihterbrug stijf met bladveren. Cylinder- inhoud 3910 cc, benzineverbruik (gecon troleerd) rond 1 op 7, grotere boring dan slag, dus lage zuigersnelheid. Kleuteronderwijzeressen vierden gouden feest De Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs vierde Zaterdag haar 50-jarig bestaan. De deelneemsters werden des middags op het Stadhuis de Groenmarkt in Den Haag ont vangen. Wethouder Van Zwijndregt voerd.e het woord. Eigenlijk is de naam B.O.V.O. ouderwets, zo zeide hij. Voorbereidend onderwijs heet thans kleuteronderwijs. Daarom suggereerde de wethouder van Onderwjjs de naam van de vereniging veranderen in B.O.K.O. De presidente van de BOVO, mej. M. C. Geudeker, antwoordde de wethouder en beaamde, dat 'n naamsverandering eigen lijk noodzakelij'k is. Aanwezig was o.m. 2 ere-voorzitster, mej. B. Perné. Op de receptie van de Bond in hel K.L.M.-gebouw kwamen zes van'de acht inspectrices van het kleuteronderwijs in den lande hun gelukwensen aanbieden, alsook vertegenwoordigers van tal van onderwijs-orgamsaties, zo ook dr C. v. d. Berg, directeur-generaal van de interna tionale volksgezondheid. Mevrouw A. LambertAnema, de op volgster van Kees Boeke. heeft lezing een uiteenzetting over de door haar gevolgde methoden bij het kleuteronder wijs gegeven. De Raad der Evang. Kerk in Duits land (voorzitter dr. O. Dibelius) heeft uitgesproken te betreuren, dat de con fessionele vrede tussen R.K. en Evang. kerk, waarop de raad zeer gesteld is ernstig schade geleden heeft, doordat op de Duitse Katholiekendag in Fulda het gehele Duitse volk aan Maria is opge- Vergelijking Bij Handel en Nijverheid Drs Van der Kwast wordt directeur-generaal De benoeming 1* te verwachten van de directeur voor ordeningavraagstukken van het ministerie van economische zaken drs J. H. D. van der Kwast tot directeur- generaal van handel en nijverheid bij dit departement. Dra Van der Kwast werd op 13 Juli 1912 te Grissee (Indonesië) geboren. Hij ont ving zijn middelbare schoolopleiding aan het Koning Willem III gymnasium te Dja karta. In 1938 legde hij het doctoraal exa men irt de economische wetenschappen aan de economische hogeschool te Rotter dam af. Nadien trad drs Van der Kwast ln mili taire dienst. Gedurende de oorlog vervul de hij de functie van adjunct-secretaris van de vakgroep groothandel in groenten en fruit. In 1945 volgde zijn aanstelling tot hoofdambtenaar bij. het directoraat- generaal van de prijzen. In 1949 werd drs Van der Kwast benoemd tot adjunct- directeur voor Industrie en groothandel, welke functie hij ln 1950 verwisselde voor het directeurschap voor ordeningszaken bij het departement voor economische ken. Nieuwe belaatingconsuleten- organisatie Te Utrecht is de eerste algemene leden vergadering gehouden van de In Maart opgerichte Nederlandse Organisatie Belastingconsulenten De statuten en reglementen zijn vast gesteld, waarop de koninklijke goedkeu ring zal worden aangevraagd Voorzitter Is de heer H. W. Hodden- bagh te 's-Gravenhage. Het secretariaat Is gevestigd Snelliuslaan 9 te Hilversum. WONDEN van allerleiaard A. Een klem wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwc- \LY ring veroorzaken. Gebruik daar- om bij elke verwonding: Kloosterbalsem (Advertentie) Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met: Dat onverwachts van het comfort men niet als een. denigratie voor het zien het is alleen maar zo, dat ik sinds 1947 niet meer in een Ford gereden heb) en dat mijn herinneringen aan dit merk aanmerkelijk vertroebeld waren door klemtoon, die vroeger en vooral ver de oorlog op het woord „Een Fórdje. werd gelegd. En dan kom je achter het stuur van een zeer comfortabele Ameri kaanse wagen te zitten, die met eer nieuwe achtcylinder motor ln V-vorm me kopkleppen (en dat nadat Ford de V8- motor met zijkleppen tegen alle concur rentie in bijna 20 jaar had kunnen hand haven!) is uitgerust, en die zich door die formidabele krachtbron van 130 pk ge ruisloos en soepel en dat laatste wel in hoge mate laat voortstuwen met snelheden, die men zonder een blik op de tellernaald nauwelijks zou willen geloven. Op de mooie weg tussen Arnhem en Nijmegen hebben we er een spelletje van gemaakt, ik en mijn vijf passagiers/colle ga's. Ik had een papiertje over de teller gehangen, reed een bepaalde constante snelheid en heb de passagiers daarnaar laten raden. Er werd veel en verschillend gegist, maar de. 145 op de teller die later bleek neer te komen op 139,5 km'u gechronometreerd - raadde niemand. Zon der motorgedruls, alleen met het fluiten de wind om de carrossie en het geruis de wielen op de weg als hoorbare verklikkers, rijdt men deze snelheden t de nieuwe kopklepper op de prise directe, dus zonder overdrive. En dan heeft men geen „handen en voeten" i het ding op de weg te houden integendeel, een normaal gesprek, blik opzij is dan nog heel goed mogelijk 1 veilig. Veel van deze prijzende woorden zijn ongetwijfeld van toepassing op alle Ame rikaanse wagens. Maar het merkwaardige was, dat dit gepresteerd door een Ford, een wagen van f 11.350 ondernemersprijs, een wagen, die het lende etiket „Fordje" toch wel definitief ontwassen ls. Dat is, volgens mijn mening, de enige manier om de Ford te verge lijken met de andere Amerikanen. We zijn met z'n allen, passagiers, echt- ;note en toevallige meerijders, zeer cri tisch geweest, maar alle critlek, die wt konden opbrengen, was in orde van groot- e vorm van de dasboardknoppen. het bij een bepaald toerental van de motor gaan trillen van het metalen dash board, het soms wel eens bibberen var de snelheidsmeternaald en de ruwe af werking van de motorbuitenkant. Na het lang rijden in hoog tempo wilde er wel eens wat rook uit de olievuldop die eigenlijk de ventilatte van het smeer- systeem verzorgt kringelen, maar dit bij eerste aanblik verontrustende ver schijnsel is ln wezen heel gezond. En rui ken doet men deze ventilatie !n het lnte neur zeer beslist niet. De wegligglng van de Ford is zeer be vredigend niet gillen en zijwaarts over hellen ln meer dan matig scherpe boch ten, niet dribbelen of dompen op kelen of met kuilen gelardeerde polderwegen, niet overdreven duiken bij hard remmen of Prof. dr G. H. Blanken aanvaardde zijn ambt Prof. dr G. H. Blanken, benoemd tot gewoon hoogleraar in de laat-Grlexse letterkunde, de Byzantinologie en w-Griekse taal- en letterkunde aan de gem. universiteit van Amsterdam, heeft zijn ambt aanvaard met een rede en bleven in Hellas een be schouwing over Griekse poëzie in de post-klassleke tyd'. Prof. Sizoo over Augustdnus aan r.k. universiteit Prof. dr A. Sizoo van de V.U. te Am- terüam zal tijdens de lezingencyclus, die op 20. 21 en 22 October aan de R.K. ersiteit te Nijmegen ter herdenking Augustimis' geboortedag 16 eeuwen geleden een rede houden. Andere spre kers in deze cyclus zijn: prof. dr J- O'Meana uit Dublin en prof. dr P. Henry S.J. uit Parijs. Prot. tehuis Kinderzorg te Boechout geopend Zaterdagmiddag is te Boecnout by Antwerpen het tehuis, uitgaande van de interkerkelijke Protestantse Vereniging Kinderzorg, geopend. Het tehuis, dat plaats biedt aan 23 kinderen is het op één na grootste Protestantse van aard in België. Bij deze gelegeneheid sprak ds P. A. A. Klusener, Herv. pred. te Delft, over: Diaconie, taak der ge meente. Hoewel er nog veel financiële steun nodig is, gaat men vol goede moed der. dankbaar voor de giften, die reeds -uit Nederland zijn binnengekomen. Protest van Chr. kleuteronderwijs Excellentie, neem deze maatregel niet, maat der zorgen loopt reeds over Mevr. Van RielSmeenge werd 75 jaar Gisteren vierde mevrouw A. H. va Riel-Smeenge te Zeyerveld, een de vooraanstaande voorvechtsters van he vrouwenkiesrecht en een der eerst vrouwelijke leden van de liberale for maties (1910), haar 75ste verjaardag. Zij is een dochter van de bekende Dri liberaal wijlen mr Harm Smeenge. Als hoofdbestuurslid van de Liberale Unie, later van de Vrijheidsbond en slotte van de Liberale Staatspartij had- ievrouw Van Riel grote Invloed 1 rouwengroepen dezer organisaties. Na de oorlog heeft mevrouw Van Riel an de oprichting van de Partij vs Vrijheid meegewerkt. In de vereniging Volksonderwijs heeft mevrouw Var Riel-Smeenge als lid van het hoofdbe- tuur een belangrijke rol gespeeld. Haar zoon, mr H. van Riel, is thans vice-voorzitter van de VVD. Opvolger van ir Wessels Boer bij Ned. Spoorwegen In de functie van chef van dienst var e exploitatie van de Nederlandse Spoor- egen is met ingang van gisteren be noemd de tegenwoordige chef van d« dienst van weg en werken ir J. Lohmann Ir Lohmann is daarmede opvolger gewor- 'an Ir J. Wessels Boer, die op 1 Oct- j.l. tot de directie is toegetreden. De heer Lohmann zal als chef van de dienst vai en werken worden opgevolgd doo: Maas Geesteranus. >t georganiseerd Christelijk Kleu teronderwijs heeft bij minister Cals ge protesteerd tegen diens plan. kleuter onderwijzeressen met de B-akte aan het kleuteronderwijs te onttrekken ter voor ziening. in het personeelstekort bij het gewoon en voortgezet lager onderwijs. De adressanten verzoeken de minister, deze maatregel „die het kleuteronder wijs ontwricht" niet te nemen. De adressanten zijn de Bond van Ver enigingen voor Chr. Kleuteronderwijs in Nederland, de Vereniging - van Onder wijzeressen bij Tiet Chr Kleuteronder wijs en de Vereniging van Opleiders isters) van Onderwijzeressen aan Chr. Kleuterscholen, samengebundeld in het Federatief Verband voor Christelijk Kleuteronderwijs. De besturen sommen tal van bezwaren op. Vooral op kleinere plaatsen zal een noodtoestand kunnen ontstaan, waarbij de kleuterschool moet worden gesloten, wegens het onttrekken van bevoegde leerkrachten. Ofwel er zal „cultureel nadeel" ontstaan door het aanstellen van onbevoegden, die een herleving zouden geven van de treurige toestanden der vorige eeuw Indien om particulier financiële rede- Advertentie). vaarlljke scheermesjes. Een nie middel, NOXACORN, neemt d 60 seconden. Eeltplekken en ek: nieuw vloeibaar it de pijn weg in Eeltplekken en eksterogen ver- verde wonderolie. Jodium en het pijnstillen de benzocaïne. Een flesje NOXACORN nen vele onderwijzeressen „in dit lok aas zouden bijten" zou de toestand ont staan, dat de meest onderlegde leerkrach. ten het kleuteronderwijs verlieten het aantal onbevoegden, dat door helaas nog steeds uitblijven van de op het kleuteronderwijs nog schrikba rend hoog is. nog eens extra accent krij gen. Voor de besturen, die toch al door het uitblijven van bedoelde wet zwaai gedupeerd zijn, zou dit de maat dei zorgen doen overlopen Al zorgen genoeg Het is nu reeds zo vervolgen de adressanten dat door het uitblijven der wet vele gediplomeerden een beter betalende werkkring zijn gaan zoeken. Ten nadele van het kleuteronderwijs, mede ten gevolge van het ontbreken ener goede salarisregeling door het blijven van de wet, bedraagt het aantal onbevoegden by het Prot. Chr. kleuter onderwijs een 20 procent. Door de voor genomen maatregel zou dit percentage beduidend gaan stijgen. De maatregel zou voor de onderwijzeressen zelf trou wens gevaarlijk zijm. Zij worden immers tijdelijk werkzaam gesteld bij het lager onderwijs. Dat maakt haar toekomst on- Het adres besluit met een goede raad Meer resultaat zou worden verkregen, wanneer de minister door wettelijke voorzieningen zou kunnen bevorderen, dat de eerste en tweede klas der lagere school, waarin kinderen zitten, die nog tot de kleuters behoren, werden toege voegd aan de kleuterscholen. De eisen, dan aan het kleuteronderwijs te stellen, zouden natuurlijk gewijzigd moeten VOOR HEM GEEN BAZUINEN NELTA GARDNER WHITE 57 Zy gebruikte haar maaltijden, die door me vrouw Brothers werden opgediend, altijd alleen. Toen zij aan tafel zat bemerkte zij dat zij geen trek had. „Zijn de coteletten niet goed, jufrouw Pyne?" vroeg mevrouw Brothers bezorgd. „Jawel. Maar ik heb niet veel trek", antwoord de juffrouw Pyne. „Voelt u zich niet goed?" vroeg mevrouw Brothers, want juffrouw Pyne was gewend alles te eten wat haar werd voorgezet. „Uitstekend. Ik heb alleen geen trek in eten", zei juffrouw Pyne. HOOFDSTUK XIV. Op Zondagmorgen kondigde Paul Phillips rus tig aan dat men hem elke dag, behalve Zondags van drie tot vijf in zijn kantoortje naast het Zon dagsschoollokaal kon vinden, behalve als hij we gens kerkelijke bezigheden afwezig zou zijn en dat hij het prettig zou vinden iedereen die hem kwam opzoeken te woord te staan tijdens die uren. Na de aankondiging keek hij zijn gemeente eens aan, maar hij zag geen enkel gezicht dat scheen uit te drukken: „Ik heb moeilijkheden die ik wel eens met u bespreken wil." Gedurende het orgelspel bleef hij rustig zit- i ten. Hij was nu aan de toga gewend en vond I zelfs dat deze hem een troostende anonymiteit verleende. Hij zag Caroline zitten tussen haar vader en moeder, die gedurende het weekend bij hen logeerden. Hij wist dat de nieuwe positie van hun dochter indruk op hen had gemaakt. Zij bekeken hem nu met meer respect en ge droegen zich minder medelijdend en minder be schermend dan vroeger. Het deed Caroline's trots goed. Doch het was zeer menselijk, dat hij liever had gezien dat Ca roline dit alles niet nodig had om in hem te ge loven als zij dat nu tenminste deed! De gehele week kon men hem 's middags in zijn kamertje vinden, maar niemand kwam. Hij schreef brieven. Aan Elsie Brush, terwijl hij gro te zorg besteedde aan de brief en in de marge zelfs allerlei tekeningetjes maakte. Aan Judd Jo nes: „Ik heb een beetje heimwee naar de heu vels rond Aporia, naar uw rode schuur en naar het riviertje dat achter uw boomgaard stroomt Ik ben een jongen van het land en de straten 'in de stad vind ik vreemd en onvriendelijk. Maar ook hier vind ik sporen van de herfst. Langs de muren van de kerk groeit kamperfoelie. De ol men zijn al bijna kaal, terwijl een wilgeboom op het kerkplein nog geel is Ik denk dikwijls aan uw zoon en ik vraag me af of hij zijn geest en zijn hart weer reeds heeft aangepast aar het leven, waarnaar hij is teruggekeerd. Ik had hem zo graag willen helpen, maar zijn moeilijk heden kwamen uit zijn eigen innerlijk leven voor' en moesten ook daar tot een oplossing komen Maar hij is als u, hij heeft een helder verstand en sterke wil. Ik denk dat alles wel in orde za1 Op zekere dag schreef hij een brief aan zijl. oroer Mark in China. Mark was tien jaar ouder dan hij en, dat had hij altijd gedacht, meer vol wassen en wijzer. Toen Paul nog met zijn studie moest beginnen, was Mark al dokter en vertrok ken naar zijn post in een Chinees hospitaal. Sindsdien was hij slechts een keer weer thuis ge weest Zonder werkelijk godsdienstig te zijn, ver heugde 't Mark dat hij gelegenheid had zijn eigen evangelie van gezondheid en hygiëne te versprei den. Zijn huwelijk met een Chinese verpleegster uit het ziekenhuis had Caroline ten zeerste af gekeurd, omdat zij de broederschap onder de mensen alleen maar wilde propageren voor hen, die haar eigen leven niet raakten. Maar Paul ge loofde dat het een goed huwelijk was en hij keek dikwijls naar de foto van Mei die Mark hem had gestuurd. Hij wist dat dit huwelijk Mark's positie niet ten goede was gekomen terwijl het meisje er eveneens door aan aanzien had verloren. Hoe wel Mark niet sentimenteel was, sprak hij altijd met een bijzondere tederheid over Mei. Toen zijn dochtertje geboren was had Mark Paul geschreven. „Ze lijkt sprekend op Mei, ze zou met mooier en fijner kunhen zijn. Toen ik naar haar keek moest ik denken aan een bepaal de plaat uit een boek dat we in Eastbourne op school gebruikten een plaat die het mitosis- proces voorstelde. Ik zou de diagrammen nog kunnen natekenen. Ik ken nog steeds de oorzaak van dit proces niet, evenmin als destijds. Het lijkt me nog altijd een wonder, dit een-worden een tweetal cellen. En nu zie ik voor mijn ogen dat Mei zich splitst. Ik heb zin om je een presentje te geven en daarom stuur ik je een antieke kist. Ik hoop dat je hem mooi vindt en hem kunt gebruiken Ik vind het grappig me voor :e stellen dat hij in een Methodistische pastorie staat, maar ik geloof niet dat een huis waarin jij woont ooit helemaal conventioneel zal zijn Jij hebt je altijd meer van de gebaande pader ifgewend dan ik. Misschien had jij hierheen moeten gaan en had ik vaders praktijk moeter Sinds de dood van Dr. Phillips had Paul steedi Het gevoel gehad dat Mark zijn plaats had inge nomen. Niet helemaal, want Mark verschilde ge heel van de kortaangebonden Dr. Phillips. Maar Paul wendde zich dikwijls tot hem als hij raad en steun nodig had, zoals hij zich vroeger tot zijn vader had gewend. (wordt vervolgd) Be roepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gorinchem J. de Lange te Nunspeet; te Den Andel H. C. Boer, vic te Thamen a.d. Amstel Aangenomen naar Oosterlitteni R. K. de Jong, cand. te Sneek. Bedankt voor Wierden (vac. H. A v. Slooten. toez.) C. v. d. Boogert te Har derwijk; voor Gouda (wyk_*am. Ph. Loggers te Nigtevecht; voor Harder wijk (ev.) G. Wassenaar te IJmuiden-Oost. Beroepbaarstelling: N. P. cand. te A'dam-Z.. Roerstraat 61. heeft zich beroepbaar gesteld. Geref. Kerken roepen te Gent (België) H. Wier- singa te Lewedorp; te Nederhorst den Berg M. D. Geleynse te Winsum; te Wol- vega (vac. S. E. Wesbonk, bij accl.) A. te IJlst; te Berlikum M. G. Ton tel GeesterenGelselaar; te Andijk en te Nieuwe Pekela J. Vegh te Wons; te i-Gravenmoer cand. C. v. d. Giessen te Hillegersberg. dankt: voor Nieuwleusen G. Vee- in te Nes (Fr.); voor Zevenbergen J. te Bergambacht. Geref. Kerken art. 31 ingenomen naar Almelo W. G. Raven te Voorthuizen. Chr. Geref Kerken Tweetal Biezelinge en Beroepen te Harderwijk (2e maal) R. Slofstra te Veenendaal, die dit beroep Bedankt voor Amsterdam-Oost I. de Bruyne te Hilversum-C.; voor Arnhem' W. F. Laman te Dordrecht. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Terhorne da. J. Gorter te Wormerveer; naar Leiden S. L. Verhaus te Edam. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Utrecht G. W. Tijman te Stadskanaal. Academische examens AMSTERDAM (G.U 11 Oct. Geslaagd ■oor doet sociale geografie: H Muller. Am- (N-B .ndel UTRECHT, 11 Oct. Geslaagd voor vee- irts; J E Hage, Haarlem; F Koppen, Zaan- lam; M Engelen, Lunteren; J M M Goossens,, it Anthonius (N-Br); F P Talmon, Alblas-' erdam; H Blaak. Hulzen (N-H). Doet veeartsenijkunde: M B ten Have. cht; P den Hartog. Am Cand idheelkundeJ J A Bakker V E Bosman. Baam; J W N iar; J H Gillet. R'dam; A Groe G G Halvax. Schiedam; K A i Es, J F A la Riv trecht; F Raadsheer, re, Leiden: D J Schui l J Timmermans, Te PROMOTIES, UTRECHT. 11 Oct. Gepromo loctor ln de wis- en natuurkunde chrift: Röntgenanalytlsche Onder - Morgen hoopt te pro-' KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N.V. DELFT duw 9,40 Gram. am. 12.30 Land- 2 33 Gram 1 00 ad" 1.20 Metro- tournooi 3.45 Gram. 4.00 Voor de Gram. 5.30 Orgelspel 6.00 Milltal 6.10 Gram. 6.30 Cello en orgel 6.4 VARA: 7.00 Nlei 0 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vr 0 Gram. 12.00 Accordeonorkest d- en tulnbouwmededellngen 12 33 platteland 12.38 Gram. 1.00 Nieuws toonstellingsagenda 1,18 Hawailan-mu Gram. 2.00 Medische kroniek 2.10 t i 7 10 ,,Een vrije kerk in een lezing 7.25 Vara-varia VPRO: jeugd VARA: 8 00 Nieuws 8,05 Gods hand", hooi 11.45 Causerie 12.00—0.08 Nl« Engeland. BBC Light Progr. 12.00 Mrs E 12.15 Voordracht 1 00 Dansmuziek 1.30 ■lspel 1.45 Orkestconi i 3,00 Vo nentsmuztek 4.4 lie's dagbo 3.40 Sport 4.0 i Lichte muziek 5.1 0 Orkestconcert 6.3 jeugd 7,45 Hoor 8 30 Sport 9.00 iek 9 30 Hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 1.20 Sport 11.45 Brieven van 0.50—1.00 Nlei 1.00 Rhythmische 12.00 Orkestconce iconcert 2.15 Gev. muziek 5.00 Nlei Amusementsconcert 9.45 Nieuws 10.10 Sym- phonle-orkest en sol. 11.00 Gev. muziek 1120 Lichte muziek 12.00 Nieuws 0.25—1.00 Orgel muziek. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Orkest- conceri 1.00 Nieuws 1.20 Gram. 2.05 Nieuws 6.30 Amerikaanse uitzending 8.00 Vocaal lertible 8.55 Gram. 9.00 k 10.45 Kamermuziek trussel (Vlaams) 324 i :hte muziek 1.30 Gram. Schoolradio 3.45 Grai iroeporkest 5.00 Nlei 1.45—12.00 Niei i. 5.50 De boekenmarkt 6 iel 9.30 Omro ssel (Frans 484 m. 12.00 Gram. l.OO ;s 1.15 Gram. 2.15 Omroeporkest 3 00 4.05 Lichte muziek 5 00 Nieuws 5.15 5.30 Viool en piano 5.45 Gram.. 6.00 de soldaten 6.55 Gram. 7.30 Nieuws 8,00 Kruiswoordraadsel Ho aal: 1. Waterdiepte, 4. balk, 7. ontvangkamer, 9. voegwoord, 11. gezond, 12: onmeetbaar getal, 13. hebbe lijkheid, 15. voedsel, 16 kogelvormig lichaam, 17. afstandsmaat, 18. opstootje, 20. water doorlatend, 22. slede, 23. buis, 25. binnen, 26. vloer, 28. delfstof, 29. knoL Verticaal: 1. Kluwen, 2. de lezer heil, 3. afval, 4. knook, 5. binnen, 6. uit stapje, 8. lusje, 10. materiaal, waarvan1 men onder meer koffers maakt, 12. folter-! tuig, 14. bergpas, 15. primitief projectiel, 18. twijg, 19. ruim, 21. schoon van uiter lijk, 23. speelbakje, 24. door. 26. insect, 27. gezinslid. Oplossing - 14 Kwast, 19 3—10 sanel, 4—12 t minor, 9—12 plots. orlge puzzle klomp, 2—11 winst, ans, 58 lonen, 76

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2