Shot... frlHMTFii De Lama's van Tibet worden in Peking vastgehouden „Geloof in organisatie dreigt sterker worden dan geloof in Christus" Nederlander van buitenlandse origine bezag Nederland en zijn inwoners te Ds Snaayer nam afscheid van Doopsgezinde Gemeente V 0-pcU rniruwt raak van smaak Shot*:.. Waarom hebben de communisten de Tibetaanse gebieden bezet? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG H OCTOBER 1954 Ds Kansil voor Chi. onderwijzers „HOE EEN NEDERLANDER van buitenlandse origine Nederland en zijn inwoners ziet". Zo luidde het onderwerp, waarover ds W. K. Kansil sprak op de Zaterdagmiddag in De Doelen gehouden bijeenkomst van de Leidse afdeling van de Vereniging van Chr. onderwijzers in Nederland. Ds Kansil is Indonesiër van geboorte, maar heeft de Nederlandse nationaliteit ver worven en is thans werkzaam als Hervormd predikant te Soestferberg. Kort na de opening van de vergade ring door de voorzitter, de heer A. He- derik, nam ds Kansil het woord En al spoedig bleek, dat vooral kerkelijk Ne derland het onderwerp van zijn be schouwing was. Het eerste, dat hem was opgevallen na zijn vestiging in ons land was de grote luxe. die er heerst, en de vergeleken nvet Indonesië goede sociale verzorging. Niet minder opvallend vond ds Kansil het gejaagde verkeer. Geen fietser duldt een ander voor zich. ook al heeft hij geen haast. In het algemeen heeft men sterk het gevoel, aldus de spreker, dat de overorganasatie van onze maatschappij belemmerend werkt op de ontplooiing van eigen inLtiati Richtingen Na deze korte algemene indrukken kwam ds Kansil al spoedig tot zijn eigenlijke onderwerp. „Nauwelijks be vond ik mij in Nederland, of men vroeg mü, tot welke kerkelijke richting ik behoorde. Dat was een mij vreemde vraag." De onderlinge rivaliteit tussen de verschillende denominaties is in In- donsië in veel geringere mare aanwezig, terwijl men hier zelfs de indruk krijgt, dat men een vrijamndge vriendelijker bejegent dan een orthodoxe broeder van een andere kerkelijke richting. Uit eigen ervaring vertelde ds Kansil vervolgens enkele dingen over de kle ding op Zondag, het beoordelen van de preken en het aantal te zingen psalmen en gezangen tijdens de kerkdienst, die vermoedelijk geen der aanwezigen vreemd voorkwamen, maar waarvan het toch te begrijpen valt. dat ze op een van buiten ons land komend Christen een vrij pijnlijke indruk maken. Slechts succes Dat het „succes" an onze samenleving een grote rol speelt, zullen weinigen willen ontkennen. Maar valt het niet wat moeilijker om hetzelfde te beamen, waar het onze kerkelijke samenleving betreft? Ds Kansil meende niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat het op zetten van campagnes, het „trekken" van de mensen, kortom het geloof grootscheepse, gevaarlijke vori gint aan te nemen. „Het geloof in de organisatie dreigt sterker te worden dan het geloof en Christus. De Kerk moet zeker getuigen, maar op een eenvoudige, waardige ma nier, die niets uitstaande heeft met de lokmethoden van bioscoop of circus", aldus ds Kansil. Men ziet over 't hoofd, dat Christus de mensen voor de keus stelt, Hem te volgen of niet. Een keuze, die te ernstag is, dan dat men de mensen er via goedkope reclamemethoden voor kan plaatsen. De mensen „pakken" is het uitoefenen van een zekere macht over hen. „Ge tuigen" echter wil zeggen: jezelf verlie zen tegenover de mensen. - Generaliseren Ds Kansil had van tevoren gevraagd om critische reacties uit de vergade. ring En hij heeft ze gekregen. Eén der aanwezigen wees hem op het gevaar van generaliseren, waar het gaat om het oritiseren van kerkelijk Nederland. An derzijds was hij er dankbaar voor, deze critiek gehoord te hebben uit de mond van een onbevooroordeeld iemand als ds Kansil. De toespraak van ds Kansil ontleende zijn aantrekkelijkheid namelijk voor een groot deel aan het feat, dat hier iemand met een eenvoudig en niet benepen ge loof zijn (niet altijd malde) visie gaf op kerkelijk Nederland, dat in de loop der tijden iets van deze eenvoud en ruimheid heeft verloren. De heer Hederik bracht de spreker veel dank voor zijn woorden, waarna de vergadering nog enkele huishoudelijke zaken afhandelde. Agenda van Leiden Doelen, 8 uur: Leidse amateur-fotogra fenvereniging, collectie foto's van de Duitse bond. Dinsdag Stationsweg 43. half 3: Kamer van Koophandel. Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., pre mière van de Amerikaanse film „Vlva Zapata". Volkshuis, 8 uur: H. J. Talsma uit Den Haag over het rapport „Maatschappelijke verwildering der jeugd". Oegstgeest: Witte Huis, 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confectie- handel. Warmond, hotel De Zon, half 8: 25- jarig jubileum C.M.V. ..Dient elkander door de liefde" Woensdag Marekerk, 8 uur: Interkerkelijke jeuga- evangelisatie, „Zoekt gij waar geluk?", eerste avond. Gulden Vlies, 8 uur: LeidenLichtstad, bespreking lichtweek. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chopin-avond Smeterlin. Steenschuur, 6, 8 uur: De Natuurvriend. Rehoboth, 8 uur: CBPB, mr dr Knol over: De huishouding van de maatschap pij vergeleken met die van de vrouw. Gulden Vlies, 8 uur: genootschap Ne derlandEngeland, Eric Giltett over The Literary Scene in 1954. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: mo deshow Eerste Oegstgeester Confectie- handeL Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Leijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Na ruim (ien jaai r Mej. D. Voltman 80 jaar blijvende herinnering Mej. D. Voltman hoopt morgen haar tachtigste verjaardag te vieren. Mej. Volt man was eerst de medewerkster, later de opvolgster van de heer Haanstra, de hervormer van het kleuteronderwijs in Nederland. Zij heeft zich meer dan veer tig jaar met hart en ziel verbonden ge voeld aan de opleiding voor kleuterleid- iters te Leiden. Vanwege haar bijzondere verdiensten werd mej. Voltman destijds benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het bestuur van de school, velen die met haar hebben gewerkt en de oud-leerlingen rijn voornemens een blijvende herinne- jring aan haar in de kweekschool op de Vliet aan te brengen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theodorus J M z v A J J d Klein en M E M Straver; Johannes z v W C Verhoeven en C Baart; Erik G B z v A M Devilee en G W Lepelaar; Jarla J d v L J v d PouwKraan en J Jruines; Ingrid d v I Selier en K H •lugge; Willem z v W L Kuyt en L van leizen. OVERLEDEN: M van Rosse, wed van Taardingerbroek, 87 j; H Philippo, man. j. (Advertentie) /cA^efi bij verstopping en darm- traagheid. Haf blijft werkzaam. Vraagt Uw Apotheker ei Orogit* Na haar ruim 16 jaar te hebben gediend als herder en leraar, heeft ds A. J. Snaayer gistermorgen afscheid genomen van de Doopsgezinde Gemeente van Lei den. Ds Snaayer was in 1944 de opvolger van ds F. ten Kate. De tekst voor de pre diking van gistermorgen was Johannes 6 vers 9: „Hier is een knaap, die vijf gerste broden heeft en twee visjes, maar wat zijn deze onder zovelen?" Een mens moet zich eerst losmaken om te weten hoezeer hij aan iets ge hecht is. zei ds Snaayer. die er vervol gens aan herinnerde, dat hij in Leiden kwam als jong predikant, een „knaap on der de predikanten". Hoe ontoereikend is ons vermogen. Wat betekent ons kun nen voör zoveel gebrek en levensnood' Hoezeer wordt Gods Woord aan banden gelegd door de gesteldheid van hem, die het verkondigt. Paulus wist zich er sterk van doordron gen: het goede, dat ik wil. doe ik niet, maar het kwade, dat ik niet wil. dat doe ik. En hij verstond toch wel het grote werk Gods. Het Evangelie wordt veelal verkondigd door mensen, die al te schamel, al te ge brekkig waarmaken, wat ze belijden. Welk mens is het gegeven om juist dat woord te spreken, dat een bedrukte men senziel kracht geeft? Hoe kan de bood schap Gods overgebracht worden als hij niet eerst wordt ontvangen? Veelal zijn ook ontcereikend de liefde en de bereid heid om elkanders schulden te vergeven en elkander te verdragen. Na de prediking spraken m: Clercq namens de kerkeraad en G. A. Stiasny-Wijnhoff nament meente. Ds Snaayer werd ook schenk aangeboden. Raad van Leiden bijeen De eerstvolgende vergadering van de Leidse gemeenteraad zal worden ge houden op Maandag 18 October ('s mid dags en 's avonds). Zilveren jubileum Donderdag 14 October hoopt de heer J. Bavelaar te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij Van der Linden't boekdrukkerij Vliet 4a. Examen fruittelers Zaterdagmiddag werd in het gebouw >or Chr.-sociale belangen het examen kadercursist fruittelers afgenomen. Aan dit examen, dat werd afgenomen door de heren K. de Lange, Joh. Jonker, Joh. Eergsma. C. Gerritse. L. Vijfwinkel en J. Vermande, namen tien volksluinders deel, opgeleid door de heer K. de Lange. Ir C. L. W. Ruijs, hoofd van de voor lichtingsdienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, maakte de uitslag bekend. Eén candidaat moest worden afgewezen. De heer H. C. Boot slaagde met het hoog ste aantal punten, n.l. 61. De heren A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse bond, en M. den Hartog, be stuurslid van „Prof. ir Sprenger", spra ken nog een kort woord. De geslaagden zij>n: mevr. M. Ooster huisKoolhaas en de heren F. J. Wasse naar, J. van Putten, J. H. Lepelaar, H. C. Boot, P. C. den Haas. D. van der Meij, A. Cats en H. F. Nederberger. Feestavond van T.O.G. Zaterdagavond vierde de toneelgroep „Tot ons Genoegen" in het Antonius- clubhuis haar vijfde verjaardag. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Boot, opende en bood de vereniging als geschenk het toneelstuk „Wilde Vaart" aan. De voorzitter, de heer Veldhuizen, dankte voor deze aanbieding. Het stuk zal deze winter in studie worden ge- De leiding werd hierna in handen ge geven van een ontspanningsgezelschap, dat met een gevarieerd en vlot pro gramma de aanwezigen de gehele avond heeft vermaakt. De conference werd verzorgd door Joop van Haarlem, die op beschaafde wijze de nummers aan elkaar praatte. De muziek speelde voor de pauze als Tiroler band en na de pauze als boerenkapeL Vragen van Kamerlid Ongewenste uitlating van generaal Grünther Het Eerste-Kamerlid Sassen (KVP) heeft de ministers van buitenlandse za-j ken, van oorlog en van marine schrifte-1 lijk gewezen op een bericht van het Ame rikaanse persbureau U.P., volgens het welk generaal Grünther, de Geallieerde opperbevelhebber in Europa, zich om streeks 1 October als volgt heeft uitgela- „Ik sympathiseer met de verwerping door de Franse nationale vergadering het plan voor een Europees leger De heer Sassen vraagt de ministers i volgens of zij deze houding van de op perbevelhebber niet betreuren en of zij bereid zijn, daadwerkelijk te bevorderen, dat de uitlatingen van de Geallieerde be velhebbers in overeenstemming zijn met de verklaarde politiek van de leden- staten en de Raad van de N.A.V.O. er zich niet richten tegen „noodzakelijke Europese integratie en supernationale sa menwerking." Een goedkope Belgische auto Op de Parijse automobieltentoonstelling een kleine Belgische auto te zien, de Galy. Deze heeft aan de achterkant een viertaktmotor van 9,5 p.k. De wagen biedt plaats aan 3 personen en kan 75 km rijden. De prijs zou Iets hoger zijn dan •an een scooter Dat weet U meteen wanneer U de eerste sigaret opsteekt van SHOT, de nieuwe half zware shag van Niemeijer. Want SHOT is door een speciale bereiding extra geurig en pittig en toch bijzonder zacht van smaak. raak van smaak f De bekende negerzangeres Marian An derson heeft een contract getekend, waar door zij voor het seizoen 19541955 aan de Metropolitan Opera te New York wordt verbonden. Zij zal de rol van Ulrica In „Gemaskerd bal" van Verdi vervullen. Dit is de eerste maal dat een gekleurde reproductie-Inrichting, I lyrisch artiste aan de Metropolitan Opera verbonden wordt. DE GEESTELIJKE MACHT MOET VERNIETIGD Specialismen Ds Snaayer wees in deze prediking ook op het verschijnsel der specialismen. Wij stellen ons wel eens de vraag, aldus spr., of het predikantschap niet uit de tijd is, elk levensterrein voorwerp is van een voortschrijdende specialisatie: we hebben psychiaters, psychologen, sociale advies- bureau's, bureau's voor gezins- en huwe lijksmoeilijkheden enzovoort. Is de pre diker niet aan het uitsterven, zoals eens de oude dorpsdokter met zijn huis- en familie-praktijk? Deze ontwikkeling van het moderne leven zal de prediker enerzijds tot be- icheidenheid stemmen, maar anderzijds mag hi) weten, dat het in het leven van de mens nog altijd gaat om de onde een voudige dingen en dat de ingewikkeldhe- ran het leven tot de meest eenvoudige dingen kunnen worden herleid: huis, man en vrouw, gezin, kinderen. Juist hierbU kan het werk van de predikant van grote betekenis zijn. God geeft de mens een plaats en een taak in deze wereld en de mens is geroepen, dit alles tot een zinvol einde te brengen. Tot Ieders Genoegen De beste jaren van ons leven De toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" heeft Zaterdagavond haar set- Men geopend met een opvoering van „De beste jaren van ons leven", naar de bekende Amerikaanse roman „Glory for me". Dit boek en de er naar temaakte film genieten zo'n bekendheid, dat het niet nodig is, een uit voerige beschrijving van de inhoud te geven. We worden geconfronteerd met de noeilijkheden, die gedemobiliseerde mi- jtairen hebben bij hun heropneming in gewone maatschappij. Deze moeilijk- kden liggen zowel in het vlak van de het gewone dagelijkse leven, te in het geestelijk vlak. Hier botsen 'urgermaatschappij en de geest van de de oorlog weergekeerden op elkaar. aan dit front moeten soms geweldige dagen worden geleverd. Bij het begin zei de voorzitter reeds, lat het een moeilijk stuk was. Inderdaad. »n te moeilijke opgaaf. We '«bben waardering voor de kracht, die nen opgebracht heeft om dit stuk er in zetten en ten dele ook voor de manier Marop men het bracht. We denken hier- de lastige rol, die H. Hammel- »urg te spelen had, als de verlamde ma- ltoos. De Individuele prestaties waren trou wens niet slecht (alleen de bankdirecteur „gewoon" moeten doen), maar )et geheel was er toch dikwijls naast. Men heeft de juiste sfeer niet altijd kun nen bewaren. Zo werd de scène aan het eind van het eerste bedrijf te gezellig en leutig doordat de bitterheid er uit weg was. Het hele stuk zit bovendien nogal won derlijk in elkaar. Dat ligt aan de bewer king, die voor toneel niet geschikt is. Daardoor loopt de directeur van de bank bij zijn ondergeschikte door het huis of hij er woont en lijkt de terugkomst van Al Stephenson naar niets. Zo komt men niet na jaren weggeweest te zijn, voor goed weer thuis! Misschien had de regie hier iets aan kunnen doen, maar veel toch niet. Wel had men die Hollandse „schilderijen", die nu aan de muur iri een Amerikaans huis te pronk hingen, kunnen weglaten, en hadden moeder en dochter meer verschil i leeftijd moeten hebben. Het verhaal van deze mensen boeit evenwel altijd en daardoor heeft T.I.G. toch veel succes gehad. Natuurlijk ont braken tot slot de bloemen niet. A. C. Bouwman. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 4 tot en met 9 October In Leiden vestigden zich: E. C. Bal ster, verpleegster, Hoge Morsweg 16; J. Bleeksma, Middelweg 36; A. Bolderheij, Apothekersdtjk 28; H. G. M. Bos, lyste, Boerhaavelaan 15; H. Bos, dienst bode, Breestraat 177; A. S. J. van Bre- derode, verpleegster, Roodborststraat 19; G. H. J. de Bresser, instrumentmaker, Boerhaavelaan 34; G. Bronmejjer, Ko- ninginnehof 14; R. Brouwer, enquêteur, v. d. Brandelerkade 26; S. van der Burg, Stadhouderslaan 26; F. S. J. Dantuma, Rapenburg 81; J. M. Dekker, electro- monteur, Johan de Wittstraat 28; F. E. F. M. Derom, arts, Boerhaavelaan 15; S. C. van Dommele, hulp in de huis houding, Hoge Rjjndük 4; G. Donner, v. 't Hoffstraat 26a; A. H. van Dorp. gezinsverzorgster, Morssingel 8 Dreef en Familie, technisch emplojé, Atjehstraat 10; W. M. H. van der Drift, kantoorbediende, Hogewoerd 166a; J Dussel, Langebrug 19; A. H. M. var Dijk, P. de la Courstraat 70; K. H. var Dijk, verpleger, Joh. de Wittstraat 17 /an Ees, dienstbode, Plantage 22 E. Elhorst, Rapenburg 54; G. la Fleur, bed. cafétariabedrijf, Reitzstraat 5; M. Garber, Rijnsburgerweg 153; T. Geerligs, kapper, Rapenburg 17; D. K. Go, diëtiste, Rijnsburgerweg 58; C. E. M. de Goederen, Jan van Goyenkade 13: V. R. Günther, Witte Singel 38; F. de Haan en Fam., püpfitter, a. b. „Alyda", liggende tegenover Langegracht 210; J. Harnett, Sumatrastraat 52a; A. J. Ha- nett, Sumatrastraat 52a; A. J. Ha Wasstraat 31; W. J. Jans— Hendriksen en Fam., huishoudster, L de Colignystr. 12a; C. Heijnekamp, huis schilder, Hooigracht 52a; C. Hofkes, Goyenkade 6; S. Wjjngaarden- Hooyenga, L. Scheistraat 13; F. Huis man en Fam., Werktuigbouwkundige, Kanaalweg 24; M. H. FilippoJansen, Oosterstraat 12; M. Jansen, Oude R\jn 75; J. C. Dejongh, med. analyste, Rijns burgerweg 40; E. Juszczak, Pr. Hen- drikpl. 2a; M. van RossenKapaan Fam., Heemskerckstraat 60; P. L. van der Klauw en Fam., magazijnbediende, Nieuwstraat 13; C. van der Klooster, marechaussee, Rembrandtstraat 27; A. I. J. Klootwijk, v. 't Hoffstraat 29; W. A. Knaap, Breestr. 121a; G. W. Koster, Bemmelenstr. 24; H. Koster, War- monderweg 39: A. Kouwenberg, gezins verzorgster, Rapenburg 59; A. Kukler, hulp i. d. huishouding, Druivenstraat 22 u"~ C. Kuijpers en Fam., inkoper. Plantsoen 85; ;L. G. M. KleinLaman, Hoefstr. 42a; J. J. H. Lamers, arts, Boerhaavelaan 41; W. DjjkstraLanda, Hogewoerd 97a; P. Lauwers, Utr. Jaag pad 21; E. M. Holsbergenvan der Lelie, Zoeterw.singel 5; N. R. J. van Lierop, bedrijfsleider, Steenstr. 27; H. F. A. Linders, dienstbode, Evertsenstr. 42a; P. A. van Loenhout, 1.1. püpfitter, Herengracht 100; J. J. Lont, mare chaussee, Rembrandtstr. 27; P. Luning, Zoeterw.weg 130; A. Ie Maitre, tim merman le klasse K.M., Uiterstegrachl 162; A. J. van der Meer, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. Menalda, Ro- zenstr. 26; W. R. Mulder, dienstbode, Mezenstraat 2; F. A. J. M. Nagel, de M. van Streefkerkstraat 51; J. Oliemans. Kersenstraat 19;A. M. P. Marsvan der Poel, Breestraat 3B: K. van Proosdij, machinebankwerker, Druivenstraat 22; H. A. G. Rietveld en Fam., electro.mon- teur, Rijnsburgerweg 144; G. Ritsema. Rapenburg 131; J. G. du Saar, Rapen burg 131; J. KruijskampSalomé, bi bliothecaresse, Rapenburg 49; R. Satt- ler, P. J. Blokstr. 23; J. J. van Schie en Fam., melkslijter, v. d. Brandelerkade 6; L. van der Schoot, militair, Groenhazen- gracht 12; H. J. M. Semeijns de Vries van Doesburgh, Jan van Goyenkade 8; N. W. Sickler, Burgsteeg 1; H. Si- monse en Fam., techn. ambt. Prov. Wa terstaat, Kanaalweg 2; C. van Söest, dienstbode, Blansjaarspoort 17; H. M. Spangenberg en Fam., korp.-machinist K. M., Janvossensteeg 51a; T. W. M. Swaak en Fam., instrument-technicus, Oude Singel 160; J. A. Taselaar en Fam., arts, Kanaalweg 7; P. J. Koree Tervooren en Fam., Herensingel 15; H. J. van der Veer en Fam., sigaren maker, Cosrjnstr. 17; P. J. P. Verloop, Burgsteeg 1; G. W. Versloot, Fagel- straat 18; A. Vink, korp. Mariniers K.M., Atjehstraat 73a; J. Vink, dienstbode. De Wettstraat 9; M. G. Visser, 1.1. kraamverpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Vlaming, gezinsverzorgster, Rapen burg 59; N. E. Kanbierde Vos, onder wijzeres, v. 't Hoffstraat 34a; M. Kohier <le Vroede, Heemskerckstr. 68; A. de" Water en Fam., schrijfmachinemonteur, Lusthof laan 15; T. van Weelie, zending predikant N.H. Kerk, Roodborstr. 35; A. J. Welling, Lijsterstraat 14; W. Wij- benga en Fam., psycholoog. Hooigracht 71; L. E. de Wijn, Witte Singel 94; P. de Zeeuw en Fam., assuradeur, Rijnsbur gerweg 18. Uit Leiden vertrokken: A. v. d. Bent v. Altvee r, Appelstr. 11, Naarden, St Vitusstr. 24; M. L. v. d. GaagArnol- dus, Utr. Jaagpad 7, Zaandam, Anna Pauiownastraat 12; W. P. Baan, betstraat 10, Delft, Delfgauwseweg 165; Jonkheer J. A. F. Backer en Familie, Boerhavelaan 11, Breukelen, Markt 16; J. W. van Beek en Fam., Veilingkade 3, Eindhoven, Tongelreschestraat 380; wed. V. J. M. Guljé—Berger en Fam., Van Slingelandtlaan 8, Oegstgeest, L. de Co- lignylaan 17; W. C. G. van Bers, Wald Pyrmontstraat 23. Hilversum, Loosdr. Bos 7; J. E. de Boer, Dijkstraat 26, Wymbritseradeel Abbega, Kerkstr. 19, M. du Bois, Roodborststraat 19, 's-Gra- venhage, Emmastraat 69; E. E. Broek hof. Pasteurstraat 14a, 's-Gravenhage, Celebesstraat 54; Wed. F. E. v. Dam Bruggen, Mariënpoelstr. 1, Amster dam, v. Hanxleden Houwertstraat 69 hs; D. Brussee en Fam., A. Paulownastr. 5, Leiderdorp, Meidoornstr. 14; H. J. W. Duijn en Fam., aan boord, Amster dam, Weteringsch. 207; C. G. van Es ;n Fam., Franchimontlaan 34, Den Burg Texel, Ada van Hollandstraat 6; F. W. Felix, Varkenmarkt 7, onbekend waar heen; R. van Furth en Fam., Rijnsbur gerweg 62, 's-Gravenhage, L. v. Meer- dervoort 1204H. van Goudoever, Lange Mare 71a, 's-Gravenhage, Bankastr. 102; P. Zielde Groot, Hogewoerd 96, Rot terdam, Vierambachtstraat 81a; J. G. Groeneveldv. d. Ham en Fam., Boer havelaan 25, Arnhem, Karthuizerstr. 64; 't Hart, Steenschuur 7a, 's-Graven- have, Van Soutelandelaan 101; A. van Hecke, Kam. Onneslaan 15, Rotterdam; Lindfesingel 106; A. de la CourtHid- ding, Plantsoen 87, Steenwijk, Ooster straat 97; L. J. Hoyer, Rijnsburgerweg 10, 's-Gravenhage, P. Langendijkstraat eigenlijk in Tibet? Een duidelijk antwoord uit de eerste hand is niet te krijgen, maar er zijn enige feiten, waaruit conclusies kunnen worden getrokken, zoals de reis van de Dalai Lama en de Pantsjen Lama naar Peking, ter bijwoning van het volkscongres. De Dalai Lama heeft vóór hij vertrok gezegd, dat hij tien of twaalf maanden weg zou blijven en Peking heeft te kennen gegeven, dat ook de Pantsjen Lama geruime tijd zal blijven. Waarom moeten de verheven Lama's in Peking worden vastgehouden? Het lijkt er op, dat de communisten niet in staat zijn geweest, hun gezag over de hooglanden achter het Himalajagebergte te consolideren en dat zij nu de Lama's uit het land halen als het begin van een strijd teneinde de geestelijke macht in Tibet te vernietigen. Deze gissing schijnt te kloppen met een bericht uit India betreffende botsingen, die de laatste tijd tussen rode soldaten en burgers ln Tibet zouden hebben plaats gehad een bericht, dat geenszins het eerste van die aard was. Deze hele Tibetaanse geschiedenis is :n soort puzzle, aldus de corr. van A.P. m te beginnen: Waarom hebben de com munisten deze woeste, hooggelegen, spaar zaam bevolkte en gevaarlijke gebieden bezet? Een duidelijk antwoord is hierop nooit gegeven. Misschien was het om de invloed op de Boeddhistische wereld of om de uitwerking op de aangrenzende landen Nepal, India en Pakistan. Tibet is in theorie al eeuwenlang een bezitting van China maar het was een zo afgelegen en onvoordelig gebied, dat de nationalisten en voor hen de dynastieën ït maar aan de Lama's overlieten. Maar Pelting was niet tevreden met zulk een passief bezit. Mao Tse Toeng was nauwelijks een jaar aan de macht, toen hij de „een-ogige draak", generaal Loei Po-Tsjeng, en zijn tweede veldleger „het dak van de wereld" de Lama's de heerlijkheden marxisme te brengen. 185; E. Jellema, Rijnsburgerweg 9a, Rot- terdag, Bergweg 81; J. A. W. de Jong, Rijnsburgerweg 58, Nijmegen, Pater Brugmanstraat 18; B. Jonker, Vollers- gracht 55, onbekend waarheen; B. Kes- seboom en Fam., 4e Binnenvaartgracnt 47, Rotterdam, 2e Jerichostraat 4; K. A. Klijnsma, W. Singel 27; Leidschendam, Veurse Achterweg 133; Wed. C. Schuur —van Leeuwen, v. d. Waalsstraat 66. Zoetenvoude, Zuidbuurtseweg 21; M. J. Levarht, Floresstraat 34, Tilburg, Oude Djjk 1; C. Matheijsen, Transvaalhof 5. Bergen op Zoom, Kon. Sophiestraat 17; M. Meijer, Rijnsburgerweg 10, Sneek, Kruizebroederstraat 34; M. Molijn, Ra penburg 37, Amsterdam, Rubensstraat 42; E. Frederiks—Mulder, M. Moons- straat 15, Voorschoten, Vondelstraat 1; T. Muller, Koninginnelaan 69, Eindho ven, Hagenkampweg 42; T. G. L. M. Noordman, Breestraat 3b, Rotterdam, Walenb.singel 131b; H. J. B. Olde Loo- huls en Fam., aan boord, Apeldoorn, Ravenweg 42; C. H. Oranje, Rijnsbur gerweg 10, Oegstgeest, Leidsestraatw 11; W. Piersma, Rijnsburgerweg 189, Groningen. Tolkingestraat 57a; J. M. Polen, Transvaalhof 5, Bergen op Zoom, Kon. Sophiastraat 17; H. F. Premsela. Morsweg 46, Eindhoven, Strijpsestr. R. G. Reuvekamp, Rijnsburgerweg 10, Amsterdam, Herengracht 97; D. A. H. HufReinecke, K. Langestraat 8a; Voorburg, Wateringelaan 26; N. G. Rei- neveld, Cobetstraat 14, Arnhem. Prume- laan 47G. Russchen, Rapenburg 131 Norg Veenhuizen II, Kerklaan 83; F. A. Schallenberg, Fokkestraat 11, Noordw.. Molensteeg 6; P. I. T. Scheltus, Rapen burg 4. Oegstgeest, Warmonderweg 24; B. T. Severs, H. de Grootstr. 18, Noor deloos, Noordzijde 100; J. Zurjderduin— Sierat, Weidehof 19. Leidschend.. Kost- verlorenweg 24; D. H. Smith, Groenh.- gracht 12. 's-Gravenhage, Balistraat 1; G. J. V. Swaen en Fam., Warmonderw. 43, Nijmegen, Prof. v. Ginnekenstraat 1; R. A. Talens, Acaciastr. 11, Rotterdam. Joubertstraat 13c; T. C. C. M. Visser, Rapenburg 103, Utrecht, Raiffeisenlaa n 63; M. E. de Vogel, Hogewoerd 159. Kampen, Boelestr. 48; G. C. de Waard, Rijnsburgerweg 10, 's-Gravenhage, Re- gentesselaan 262; C. C. van Weeren en Fam., Langebrug 65. Bergen, (N.H.), Rondelaan 14; J. G. A. Welling, Mors- straat 44, Amsterdam, Zijlstraat 20 III; H. v. Zomeren, Mezenstraat 2, Rhenen (U.), Cuneraweg 425. Loei behoefde niet veel te vechten, i de opmars was niet gemakkelijk, aantal van zijn manschappen vroor dood en hij stond voor enorme moeilijkheden. Ten slotte slaagde hij er evenwel toch in, tussen de vijf- en tienduizend man naar boven te werken en hij verklaarde het gebied voor „bevrijd". De Tibetanen hielden zich afzijdig en Volgens een der berichten zouden dui-. zenden Tibetanen zich naar Lhasa heb ben begeven, om hem te smeken niet heen te gaan, maar de rode generaal Tsjang Tsjing-Woe wist hem weg te krijgen, voor de menigte zich had verzameld. Volgens een ander bericht zouden twee hooggeplaatste Tibetaanse geestelijken aan premier Nehroe hebben getelegra feerd en er bij hem op hebben aange drongen, Peking te verzoeken de „uit nodiging" aan de Dalai Lama in te trek ken. Men zegt dat deze beide functionaris sen zich thans schuilhouden. Sommigen achten het mogelijk, dat de thans 19-jarige Dalai Lama Tibet nooit zal terugzien. Het i< niet uitgesloten, dat ln de broedmachine te Peking nieuwe plannen voor Tibet liggen. Het kan zijn, dat de zegen van de Dalai Lama voort- uit het veraf gelegen Zanadoe zal komen en dat rode commissarissen bin nenkort de bazuinen zullen steken op het Potala-paleis te Lhasa. (Aan Reuter ont lenen wij, dat 3000 Tibetanen aan premier Nehroe van India verzocht hebben zijn invdoed aan te wenden om de Dalai Lama uit Peking naar Lhasa te doen terugkeren. Afschriften van het verzoek werden aan Chinese communistische regering en de Dalai Lama gezonden). zagen toe. Een aantal van hen verdiende geld met de bevoorrading der troepen. Maar al spoedig begonnen de moeilijk heden en ze schijnen het eerst veroor zaakt te zijn door levensmiddelenschaars- Tibet heeft n.l. geen voedseloverschot zelfs enkele duizenden communistische soldaten, die hun „bevoorradingslijnen" niet open konden houden, waren monden Voor korte tijd. werd het probleem op gelost door aanvoer van levensmiddelen India. Waf zal Peking uil- broeden Inmiddels pochte Peking dagelijks op de grote weg, die het van de provincie Sikang tot in Tibet aanlegde, drie jaar is die weg nu nog niet vol doende geschikt voor de aan' voorraden en zo duurt de moeilijkheid van een onvoldoende levensmiddelenvoor ziening voort. Voorts bestaat verschil van mening met betrekking tot de Lama's. De huidige Da lai Lama, die zich in de aanvang tegen de communisten heeft verzet en zelfs eens naar het Westen van Tibet i6 gevlucht, wordt door de Tibetanen erkend als hun geestelijk en wereldlijk hoofd. Hij heeft thans vrede gesloten met de communisten, althans ln zoverre, dat hij de propaganda- frasen opzegt, die zij hem voorschrijven te verkondigen. Maar er bestaat onenigheid ten aanzien an de Pantsjen Lama, die door Chinese Boedhisten is gekozen in het Lamakloos ter te Koemboem in de Chinese provincie Tsjinghai. Hij is al verscheidene Jaren geleden in de handen van de commu ten gevallen, die hem tot geestelijk reldlijk leider hebben uitgeroepen. Maar de communisten moesten later tot de bevinding komen, dat dè Tibetanen hem niet aanvaarden. Zijn voorganger in 1937 overleden en de Tibetanen zijn overtuigd, dat hij de ware rel is. De communisten noemen hem slechts een mede-regent van de Da lai Lama. Zij hebben te zijnen aanzien verbintenissen aangegaan, die zij moeilijk schijnen te kunnen laten vallen Chinese Boedhisten aanvaarden hem blijkbaar. Toen de Pantsjen Lama naar Peking ging, heeft niemand een woord gezegd, maar toen de Dalai Lama vertrok, werd geweeklaagd en wrong men de handen. En er schijnen zelfs enkele botsingen te lhebben plaats gehad met het sterke mi- Roversbende van twaalf scholieren „opereerde" Eigen telefoonnet voor hun „verbindingen" Twaalf jongens van dertien tot zestieu jaar uit Amsterdam-West zijn aangehou den. Zij hadden een bende gevormd en gingen gezamenlijk op roof uit. Twee van hen zün voorgeleid, de anderen zijn voorlopig in vrijheid gesteld. Zij stalen auto's, bromfietsen en goederen uit wa renhuizen en hielden er zelfs een eigen telefoonnet op na. Die toestellen waren zorgvuldig voor de ouders verborgen m schuilplaatsen op zolders e.d. Üp uren dat ze op school werden verwacht, gin gen ze van de ene kraak naar de andere. Zij schreven zelf briefjes met valse hand tekeningen, waarin zij zich ziek meld den. Met gestolen bromfietsen gingen naar andere plaatsen om in te breken. Wat de jongens zo al heböen ontvreemd, wordt door de hoofdstede lijke politie nog onderzocht. Nieuwe benoemingen bij Het Residentie-Orkest Bij Het Residentie Orkest is de altist José Stordlau, die reeds enige malen als solist met het orkest optrad, benoemd tot solo-altist naast de solo-altist Henk van Calsteren, die nu in samenwerking met Stordiau zijn functie zal uitoefenen. Het Residentie-Orkest heeft eveneens twee solo-bassisten en wel de heren P. Swinkels en A. S. Schouten. De laatstge noemde werd evenals Piet Swinkels kort geleden tot de functie van solo-bassist benoemd. Ned. Opera brengt„Faust" in Den Haag Op Donderdag 14 October brengt de Ned. Opera in K. W. een voorstelling de „Faust" van Gounod. De muzikale leiding van deze voorstelling is in han- Erich Walter. Als solisten zullen optreden: Frans Vroons, Siemen Jongs- ma, Gé Genemans, Henk Angenent, Greet Koeman, Nel Duval en Jo van der Meent. In het ballet zal voor de eerste maal als de vier solisten van het Opera Ballet de danseres Mascha Stom optre den. In de Haagse Kockstraat Is een 73- jarige man van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5