Een inspecteur voor U, goed stuk met sterk spel Begroting rekent op anderhalf millioen van het Rijk Zware thuisvaart Sch 180: een mijl „onder water door" GRATIS WORST va Koerier DE- BREE KOUSEN*KQOPLUI NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 ALPHEN AAN DEN RI1N „Een inspecteur voor U" is één van de drie stukken, in 1946 ontsproten aan het vruchtbare brein van de bekwame Engelse toneelschrijver J. B. Priestley. De toneelvereniging van N. Samsom N.V. Scheepspraetheeft er gisteravond in het Nutsgebouw de eerste van twee opvoeringen van gegeven. Wat straffe regie met goede amateurs vermag, is toen wel over duidelijk gebleken: een complete ban op de (volle) zaal met een typisch praatstuk, voorwaar een prestatie, die er mag zijn. draagt de vloek der zonde. Door de toe nemende mechanisatie en industrialisatie bestaat de neiging bij de mens zich on afhankelijk te voelen van God Wanneer we de geestelijke grondslag an ons werk verliezen, verdwijnt ook de arbeidsvreugde. Zonder werk blijven we geen mens en het allerbelangrijkste ls. al dus ds Hanemaaijer. dat wij onze arbeid zien als dienst aan God. Na de pauze hielden twee wijkbewo- ;rs een vijfminutenspeech over hetzelfde onderwerp. De heer De Ridder sprak een slotwoord A.T.T.C.-nieuws De returnwedstrijd tussen A.T.C.C. en het tweede team van Sportief '51 (Bode graven) is geëindigd met een grote over winning van de Alphenaren (7—2). ATCC zal in de derde klasse best meekunnen wellicht spoedig zijn plaats in de tweede klasse kunnen heroveren. De re sultaten waren: St Blaauw sl G. Wal- et 17—21. 21—17 en 21—18. P. v. d. Laken sl N. van Rossum en J. de Wa genaar sl J. v. d. Bosch. Daarna scoorde Sportief '51 twee winstpunten: P. v. d. Laken verl. van G. Walraven (1721, 21 en 2118) en St Blaauw verl. van d. Bosch (14—21. 21—8, 11—21). J. de Wagenaar, die weer uitblonk, liet N. van Rossum kansloos (2115, 214). P. v. d. Laken klopte vervolgens J. v. d. Bosch met 21—14 en 23—21 en J. de Wagenaar bleef G. Walraven met 21—8 en 2112 aandag speelt A.T.C.C. I zijn eerste ipetitiewedstrijd en wel thuis tegen Den Burcht III (Leiden). Dinsdag speelt A.T.C.C. II tegen Bat IV en A.T.C.C. III komt uit tegen Bat III. De titel van het stuk wekt onwillekeu rig de verwachting van een detectivespel. en het eerste bedrijf versterkt de toe schouwer slechts in die mening. Maar dan blijkt, dat Priestly met zijn werk iets geheel anders heeft bedoeld, namelij-k een onbarmhartige strieming van wat men dan noemt ,.de betere stand" en een niets ontziende onthulling van de in elk mens levende wens tot zelfhandhaving En hoe uitnemend is hem dat gelukt. Priestley heeft hei helemaal niet nodig veel actie te brengen om een beklemmende span ning te wekken, integendeel, alleen door zijn dialoog en zijn fabelachtige be- kwaamheid in het ontleden van de men selijke geest weet hij een spel op te bou wen. dat weliswaar zeer moeilijk is te spelen, maar dat zeer zeker een duidelijke boodschap inhoudt: onze verantwoorde lijkheid ten opzichte van de medemens. Priestley is er niet voor teruggeschrok ken een schijnbare reeks toevalligheden tpt een waarheid samen te dichten, om dan later die waarheid weer tot een uiter lijke leugen te ontrafelen. Een auteur zonder zijn meesterschap zou hiermee on getwijfeld een onverteerbaar misbaksel hebben geschapen. Het wonderlijke is. da: Priestley's stuk cr slechts door wint aan kracht, omdat deze ongewone bouw nood zakelijk is voor het door hem beoogde doel Misschien heeft ..Scheepspraet" aanvan kelijk wel geaarzeld of dit werk het bij het Alphens publiek wel zou doen Zon der een bekwaam regisseur als Peter Aryans was men er vermoedelijk ook niet aan begonnen. We kunnen het slechts toejuichen, dat de culturele inslag van de directie van Samsom dit mogelijk heef' gemaakt. Het toneelminnend publiek is er een goede ervaring door rijker geworden „Een inspecteur voor U" stelt zeer hoge eisen aan de. spelers. Niet alleen is de handeling tot een minimum beperkt, doch de reactie van de figuren op de in het stuk verwerkte schokkende ervaringen eist tevens in aanzienlijke mate een zich vereenzelvigen met de uitgebeelde mens. Bij het ontbreken van dit laatste kan de uiterlijke opvoering, toneeltechnisch ge sproken. nog zo glad verlopen, het blijft dan het brengen van een waardevolle, maar ook lang uitgesponnen tekst zonder Geiukkig heeft Peter Aryans kunnen werken met mensen, die een zuiver gevoel voor toneel paarden aan een intelligente opvatting va-i hun taak. Hij heeft zo'n grote hombg: -.iteit weten te kweken in deze groep, dat ook de meest critische toeschouwer geen zwakke plek heeft kun nen ontdekken. Om de spelers even op de rij af te noe men: A. Inder Maur heeft een tot in zijn I vingertoppen levende fabrikant Birling op de planken gezet, met al diens lafhar- tig falen wanneer het op aanvaarden van consequenties aankomt. Mevrouw D DuinRolle als zijn vtouw heeft haar allesbehalve eenvoudige rol goed ge- speeld, met speciale lof voor haar mimiek. Nel Dijkman heeft al haar kunnen gege ven aan de uitbeelding van de sympa thieke Sheila, een prestatie van de beste I soort?' In de rol van zoon Eric heeft H. P. Winkelman, zonder te Chargeren, een voortreffelijke tot man rijpende, karak- terzwakke jongeling gecreëerd, vooral op vallend goed in het derde bedrijf, dat hem trouwens de grootste mogelijkheden bood. Gerald Croft, die voor het dilemma staat van z'n misstap verzwijgen of de eerlijkheid het laatste woord latend, werd uitgebeeld door H. Schimmel. Van één van de moeilijkste rollen heeft hij een fijn staaltje toneelkunst gemaakt, meer gehoeven we van hem niet te zeggen. M. B. Figee ten slotte had niet veel moeite met de onverklaarbare Goole, een dank bare rol, met alle ingetogenheid gespeeld die hier nodig was. Hedenavond wordt een heropvoering gegeven. G. Tulp. Jong Hervormden in het koper Op 23 October zal het 12',jaar geleden zijn-, dat in deze gemeente een afdeling Jong-Hervormden werd opgericht. Dr G. Ph. Scheers. toenmalig Hervormd predi kant in Alphen, had hiertoe het initiatief genomen. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: dr Scheers, voorzit ter; de heer M. A. J. Visser, tweede voor zitter; de heer J. Moll, penningmeester: mej. A. M. Boot, seer,; mej. E Horsman en de heer Kom. Namens de. kerkeraad werd aan het bestuur toegevoegd de reeds overleden heer H A. v. d. Kemp. Op de eerste bijeenkomst lieten 47 aanwezigen zich als lid inschrijven. Ook werden en kele kringen gevormd, o.a. een zangkring, die zich toelegde op het kerklied Deze kring is uitgegroeid tot het Hervormd (kerkkoor. Na de oorlog is het werk onder de jon ge lidmaten zuiver kerkelijk opgezet. De (federatie verdween en de naam. waar onder de arbeid naar buiten kwam. werd De Jonge Kerk. De plaatselijke groep belegt geregeld bijeenkomsten, waarop al lerlei onderwerpen ter sprake komen. Ook neemt de groep deel aan de landelijk ge organiseerde zomerkampen in binnen- en buitenland. Het werk bedoelt te zijn zo wel opbouw van de Gemeente als jeugd werk van de Kerk en het geschiedt in ■insluiting op het catechetisch onderwijs De geldelijke offers van de leden komen ten goede aan het plaatselijk instulfwerk. Sinds enkele weken heeft de plaatselij ke groep zich gesplitst in een vijftal dis cussiegroepen. die bepaalde onderwerpen of vragen bespreken. In een eens per drie weken te houden gezamenlijke bijeen komst worden de conclusies samengevat Verder staat ontspanning op het pro- liramma Wijkavond te Gouwsluis Groot was de belangstelling eerste wijkavond van dit seizoen, die gis teravond te Gouwsluis in het Hervormd [Verenigingsgebouw werd gehouden, heer W. J. de Ridder voorzitter va wijkcommissie, heette In het bijzonder de nieuwe wijkpredikant en diens echtge note hartelijk welkom. Ds M. Hanemaaijer sprak over „Mijn werk en mijn geloof" De aanleiding tot deze causerie was. aldus de predikant, het feit. dat zovelen tegenwoordig ware arbeidsvreugde niet meer kennen de zin van de arbeid niet meer zien Men ziet het werk vaak als een noodzake lijk kwaad Juist ln de moderne maat schappij wordt de vraag hoe een gelovige zijn arbeid heeft te zien steeds klemmen der. Van de werkende God Is de mens beeld drager. Hij zette de mens in de hof on- die'te bearbeiden Arbeid ls een godde lijke opdracht. Het ls tegelijk dienst asr Jezelf en aan de schepper. Arbeid is wer ken met de gaven en schatten, die God In de aarde heeft neergelegd. I De menselitke arbeid is echter (jetast door de zonde, immers: de aarde Algemene uitkering f 1.266.338 en belasting- uitkering f 305.454 Vroeger dan voorgaande jaren is de gemeentebegroting voor het komende jaar verschenen. De toelichting ontvingen we er evenwel nog niet bij. Ket totaalcijfer aan inkomsten en uitgaven beloopt een bedrag van f 6.63?.897, met een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f 22.270. Daarbij rekent de gemeente op een totale rijksbijdrage van f 1.571.792, namelijk f 1.255.333 uit het gemeentefonds als algemene uitkering en f305.454 als belastin ruit- kering. TER AAR Dokter Quartel viert jubileum Dokter Quartel in Ter Aar, die zijn zil veren jubileum viert, mocht dezer dagen uit handen van burgemeester B J. Ho- genboom het geschenk van alle patiënten. een televisietoestel, in ontvangst nemen. Hoewel de jubilaris zijn jubileum in stil te had willen laten passeren, heeft hij het geschenk toch in dank aanvaard, om dat hieruit medeleven in brede kring blijkt. Volgende week Woensdag, 's mid dags van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen uur, geeft dokter Quartel in zijn huis gelegenheid tot be zichtiging. Frans kabinet stelt vertrouwenskwestie Het Franse kabinet heeft premier Men- dès-France op zijn gisteren gehouden bij eenkomst gemachtigd bij de komende be- mdeling van de overeenkomst van Lon- n in de Franse Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie te stellen. Dat dit geen slag in de lucht Is; moge blijken uit de toelichting op volgnummer waar B. en W mbelding maken van hun brief d.d. 7 Augustus 1953 aan de ministers van Binnenlandse Zaken en neiën. met verzoek om verhoging der bijdrage; en vervolgens on 3 Augustus een schrijven van Ged. Staten, dat dit college aanleiding heeft gevonden aan de ministers voor te stellen dit bedrag 1953, 1954 en 1955 te bepalen respec tievelijk op 36,50'. ƒ41.50 en ƒ45 per ln- ir Het uitkeringspercentage is 126 en i schrijven B. en W ..de algemene uitkering kan dus in verband met het bovenstaande, uitgaande van het inwoner tal op 1 Januari 1954. te weten 22.334, wor den geraamd op 126°/o van 22.334 x 45 of 1.266.337.80. En daarbij rekent men dan op de reeds genoemde belasting uitkering. De kapitaaldienst geeft aan inkom sten ƒ22 910.922,79 en aan uitgaven ƒ30.959.447,15; nadelig slot 8.039.5:""" wat uiteraard niets zegt. of het zou i ten zijn, dat Alphen leeft. NIEUWVEEN Ontsparlng Gedurende de maand September is bij de rijkspostspaarbank te Nieuwveen door 54 personen f 4694.86 ingelegd en aan 23 personen f 4783.40 terugbetaald. Er werden vier nieuwe boekjes uitgegeven. Autobotsing Woensdagmiddag had op de hoek van de Kerkstraat bij de Chr. school een bot sing plaats tussen een vrachtauto, bela den met ruim 5 ton goederen en afkom stig uit Weesperkarspel en komende van de richting Kattenbrug. en een personen auto, afkomstig uit Uithoorn en komende uit de Kerkstraat. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de vrachtauto te laat de richtingwijzer van de personenauto ge zien. De personenauto werd in de flank geraakt, waardoor beide portieren ern- werden beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Echtpaar in het goud Op 20 October zal het 50 jaar geleden zijn. dat de heer en mevrouw Vogelaar Van Egmond in het huwelijk traden. De bruid werd in 1879 te Mijdrecht geboren en de bruidegom in hetzelfde Jaar te Nieuwveen. Uit het huwelijk werden 5 kinderen geboren welke allen nog in leven zijn. Er zijn 14 kleinkinderen. De bruidegom heeft een wagenmakers- bedrijf waar hij nog dagelijks werkzaam heden verricht. Beide ouden genieten nog uitstekende gezondheid. GedurAde 50 jaar woont het bruidspaar in de Kerk straat. Gedurende 33 jaar is de bruide gom lid geweest van de kerkeraad van de Herv. Gemeente, als diaken en ouder ling- Het zal het bruidspaar in de ko mende dagen wel niet aan belangstelling ontbreken. Opbrengst collecte ten bate van de reclas sering heeft in onze gemeente f 41,50 op gebracht. Gouden huwelijk Het echtpaar N. Vogelaar-Van Egmond viert op 20 October zijn gouden huwe lijksfeest. De bruidegom heeft een eigen wagenmakersbedrijf, waarin hij nog da gelijks werkt. Voorts is hij 33 jaar l»d geweest van de kerkeraad der Hervormde Gemeente. Uit het huwelijk werden vijf kinderen geboren, die* allen nog in lev* zijn. Voorts zijn er 14 kleinkinderen. ROELOF ARENDS VEEN „Soos" voor ouden van dagen Het comité „Ouden van dagen" heeft er voor gezorgd, dat de bejaarden ook 's winters voortaan hun vertier hebben. Iedere Woensdagmiddag kunr.en ze var twee tot zes uur terecht ln de Pancratius- zaal. Gistermiddag verrichtte de heer M Nieuwint, voorzitter van het comité, de officiële opening. De burgemeester tot zijn spijt verhinderd. De „s startte met dertig ouden van dagen, die zich met verschillende spelen best We zijn Ijverig aan het speuren geweest naar verder nieuws, maar een begroting van Avifauna bijvoorbeeld i.9 hierin niet verwerkt; wel een raming omzetbelasting van het park voor 1955, groot 30.000 Aan huur van onroerende goederen, rente en aflossing zal Avifauna in de gemeentekas resp. 18 350 en 26.819.39 moeten doen vloeien. Enkele andere posten: Uitgaven voor volksfeesten 34.00 (voor 1954 1000): deze post is wellicht verhoogd in verhand met de herdenking van de bevrijding De Alphense Riiwielvierdaagse mag weer rekenen op 1000 subsidie: het fonds voor culturele doeleinden, dat dit jaar ƒ5000 ontving, waarvar. ƒ.3000 voor directe verdeling, mag voor 1955 rekenen op ƒ6000. waarvan ƒ4000 voor directe deling. In de begroting voor de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken wordt mede gedeeld, dat een subsidie van 226.000 door de gemeente verstrekt moet wo om de begroting sluitend te maken. (Dit is reeds in de gemeentebegroting verant woord) En het Grondbedrijf raamt he tekort voor 1955 op ƒ77.368 18 (ook in de gemeentebegroting opgenomen). HA7ERSWOUDE Morgenavond om half acht vergadert de Arjps in de bestuurskamer van de school met de Bijbel. Mej. M. Kramer geeft be schouwingen over politieke vraagstukken Dameskrans Vanavond om half acht vergadert de dameskrans „Wees een Zegen" in de Her vormde school. Hervormde De Hervormde mannenvereniging op Geref. grondslag „Onderzoekt de Schrif ten" begint vanavond om half acht in de bovenzaal van het Oude Raadhuis winterseizoen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Bloedtransfusiedienst Liet het zich de eerste avond aanzi dat vele donors, die zich aanvankelijk hadden opgegeven, verstek zouden laten gaan, gelukkig hebben velen roep gehoor gegeven en zich alsnog de tweede avond gemeld. Gaven Maandag Ingezetenen hun bloed. Dinsdagavond u ren het er 108, zodat er in totaal door 204 donors bloed werd afgestaan. WOU BRUGGE Crematie mevrouw Loth Gistermiddag had te Westerveld de crematie plaats van mevrouw Loth, die vorige week op 72-jarlge leeftijd alhier overleed. Onder anderen gaven vij belangstelling blijk burgemeester Wageningen en echtgenote, de gemeente secretaris van deze gemeente, digden van de vrijzinnige vr enlglng Dorcas, een deputatie van de af deling Woubrugge van de Ned. bond plattelandsvrouwen en vele vrienden kennissen. De eerste spreker was burgemeester Van Wageningen- Hij tekende de plaats, die mevrouw Loth in het leven Woubrugge heeft ingenomen. Zij heeft de gemeente zeer veel geschonken had belangstelling voor het wel en van de gemeente en zij had tijd vele dingen. De ouderdom heeft mevrouw Loth niet geschuwd, zei de burgemeester; zij heeft ook dit deel van haar leven' met gratie gedragen en in dankbaarheid aanvaard Naast de wrange zekerheid van dit ogen blik is er het feit, dat deze figuur niet te vervangen is en daarnevens de hoop. de ver daar bovenuit stekende hoop, dat de overledene door Gods genade hoger leven werd geroepen, waar geen onvolkomenheden meer zijn. aldus de burgemeester. Hierna spraken mevrouw C. M. den Hertog, presidente van de afdeling van de bond van plattelandsvrouwen, ds M. W. J. van Llnschoten, Hervormd predi- Laagkeppel, kant I overledene, dokter Loth uit Pijnkcker De belangstelling voor deze plechtig heid was zeer groot. Tewaterlating De Toronto, het derde schip in de se rie kotter-trawlers en gebouwd voor reke ning van de rederij Medan-Batavia te IJmuiden, wordt Zaterdagmiddag op de scheepswerf De Dageraad tewatergelaten. Hierna komt op stapel een vestzak-traw ler van het type Job-Gouda met eer pk Industriemotor voor rekening va rederij Wiron te Wleringen. Steenleeging Nadat enkele weken geleden de oude garage van J. W. Keessens garagebedrijf is afgebroken, heeft de fa Van Luiing een begin gemaakt met de bouw van een grote nieuwe garage. Jan Keessen jr ver richtte gistermiddag hiervoor in tegen woordigheid van opdrachtgever en uit voerders de eerste steenlegging. Men hoopt nog dit jaar met de bouw gereed te komen. Het gedeelte Kerkstraat voor de garage wordt ongeveer een halve meter verhoogd, waardoor men een tere aansluiting krijgt op de oprit va provinciale brug. Beplanting opritten De Provinciale Waterstaat beplant thans de taluds aan weerszijden van de lange opritten der nieuwe brug met ver schillende heesters en struiken. Tevens worden bomen langs de rijweg geplaatst, langs de oostzijde essen en langs de west zijde linden. Men hoopt het werk in No vember te voltooien. Een. en ander zal bet tekort aan groenbeplanllng in de kom der gemeente zeker ten goede Vlerambaclitspoldrr De ingelanden van de Vicrambachtspol- der hielden Dinsdagavond in de recht- van het Oude Raedthuys een ver- gaderihg onder leiding van de heer W den Hertog. Mer. besloot het bestuur ir principe volmacht te verlenen tot onder handelingen met Staatsbosbeheer. Hel betreft hier de verkoop van buitenlanden (vennen) langs Paddegat en Braassemer- meer. Deze zonden worden bestemd natuurreservaat. Vissetiigoliies Er t Grote harlngaan' s gisteren een grote hoop haring de markt: ruim vijfduizend kisten. Daarvan nam de Mary van 27 September 1350 voor zijn rekening, terwijl de Post boy, van dezelfde dag. hetzelfde aantal kisten aanvoerde. De derde Vemmer, de Haarlem, zorgde voor nog eens 1600 kisten van 27 September en tenslotte was dt Onderneming III aanwezig met 1050 kis ten haring van 29 September. De Sham- roch had 350 schelvis, 25 kabeljauw en 200 makreel en uit de HD 79 kwamen 280 kisten schelvis. 110 makreel varia. De IJM 208 voerde aan 280 kisten schelvis en 10 gul en varia en de Java had 250 kisten haring aan dek plus 500 ln het ruim. De kleine vaart had voorts 4000 kilo tong en 250 kisten schol meegenomen StUf aan de prijs De haring bleef ondanks de stevige aan voer van de f 12.50 tot de f 15 gelden er de makreel deed zelfs van f 28 tot f 24 met een f 14 voor de slappe soorten. dil voornamelijk door de Shamrock werd ge leverd. België nam de regels stijve vooi f 112 tot f 154, terwijl de kisten naar hel Zuiden gingen voor f 236 tot f 230 de mooie grote en f 176 de kleinere Grote schelvis ls dezelfde weg gegaan voor f 76 en grootmiddel maaktt tot f48. f 25 verkocht en braad r f 17 t t f22. Schol ook duur De schol II is gisteren verkocht de drietjes zijn weggegaan im de grove f 85 de nog i tot f3 >r f24 a f25. Engeland i )r f50 de e „We zijn blijven drijven" Schipper ontstemd over slechte haven: de hootden moeten langer Hing Witte kool 8—13 rode kool 18—23 gele kool 17— 25 groene kool 2628 prei 821 kroten 14— 22 uien 3-18 peen 28-34 spruiten 21—52 an- d"vle 7—15 appelen 937 peren 7 pruimen 78—92 snijbonen 72—103 stokbonen 114—121 pronkboncn 36—63 stambonen 73—121 wltlol 38—39 postelein 33—46 spinazie 29—34 torna- 11—22 alles TER A lij boner (Van een onzer verslaggevers) Het stormachtige weer heeft de Sch. 180 thuisstomende van de Doggersbank, gis teravond een hachelijke binnenkomst be zorgd. ,Ik begrijp nog niet. dat-ie ia blijven jven. We stonden bekant geheel onder water," aldus drukte schipper C. den Heijer zijn verwondering uit over het feit dat zijn logger het zo goed gehouden heeft. Spectaculair is de binnenkomst van de Sch. 180 (rederij Frank Vrolijk) niet zo- KATWIIK AAN ZEE Nel Oosthout in „Mannequin" Openingsavond van het Nut in U.N.I.-zaal Fanny Hurst's „Mannequin" waarmee Nel Oosthout in de U.N.I.-zaal het Nuts- selzoen opende, ls, naar vorm en wezen, een raszuiver Amerikaans stuk. De ver taling door Jeanne van Schaik-Willing, die nog weer „vrij bewerkt en verteld" door de declamatrice zelf, deed van dit karakter niets verloren gaan. Het gege ven. een gekidnapt meisje, uit goede stand, dat, door armoede, avonturei verdenking-van-moord heen, weer huis komt, is bekend genoeg. Ook de wikkelingen en ontknopingen, kortom de hele psyche van het stuk, zijn van jeugdige eerlijkheid en bravour. De te genstellingen zijn fel, de kleuren bont en de romantiek is van de goede, oude tijd. Dit neemt niet weg, dat de gang van za ken zeker niet onwaarschijnlijk is. Zo zou het inderdaad kunnen. Nel Oosthout heeft dit alles met grote zeggingskracht tot leven weten te bren gen Haar typeringen van massa-scènes (het proces in het laatste deel!) slaagden wel bij uitstek. De verfijning en verstil ling liggen haar minder. Bewonderens waardig ten hoogste is wel het fenome nale geheugen, dat haar nimmer in de steek laat. De voile zaal was volkomen in de ban van haar uiterst suggestieve Het Nutsbestuur kan over deze geluk kige start alleszins tevreden zijn. Uitstapje Christen-vrouwen Een veertigtal leden van de Christen- Vrouwenbond heeft een excursie gemaakt naar de glasfabrieken in Leerdam. Onder grote interesse hebben de dames het glas blazen bezichtigd, dat daar nog als echt handwerk wordt beoefend. In het bijzon der ging de belangstelling uit naar het fijne graveerwerk. Geconstateerd kon hier worden, dat in dit fijne werk de Leer dammers grootmeesters zijn. In een drie tal aparte groepen werd de tocht door de fabrieken gemaakt. Ook de toonkamers waren de moeite waard bekeken te wor den. Na de inwendige mens wat versterkt te hebben ging het via Utrecht naar Schiphol In Haarlem werd tenslotte ge dineerd. Hoog en laag water Vrijdag 8 October: hoog water 12.07, laag water 7.34 en 19.56 uur. PROEVENl A.s. VRIJDAG en ZATERDAG onze FIJNE GEKOOKTE ROOKWORST als reclame 80 cl per 500 gr. Iedereen laten wij GRATIS pröeven OOK EXTRA PAARDEVLEES RECLAME Carbonade Runderlappen TOEGIFT 100 gr. ham ƒ1.6 100 gram blikboterhamworst 70 et Nergens beter, nergens goedkoper dan bij GROENVELD's SLAGERIJ PRINCESTR. 37 TEL. 2333 KATWIJK AAN ZEE zwaardere soorten. Grote tong maakte f 4.10 en grootmiddel f 3 tot f 3.50. Vandaag De Donderdagmarkt wordt bezocht door de Norma van 28 September met 800 ma kreel. 200 schelvis. 100 haring en 50 varia en de Petten, die met een 1500 kisten thuisstoomt. terwijl voorts de Medan al marktrijp is na een goede dag: 1000 man den in een etmaal. ?er geweest. Geen dramatische taferelen an boord en geen angstige mensen op de •al, die het schip in het geweld der gol- en met zorg gadealoegen. Daarvoor was het. wat het laatste be treft. eigenlijk ook al te donker. Om half negen voer de logger, met 40 last haring aan boord, behouden de haven binnen. Maar waren de omstandigheden en met name de kwaliteit van het vissersvaartuig, dat van zijn eerste reis na zijn reviaie op de helling terugkwam, iets ongunstiger geweest, dan had het schip, manning van zestien koppen, in het zicht van de haven zijn dramatische ondergang kunnen vinden. Het gaan door de branding van gister avond is er een geworden, dat schipper Den Heijer en zijn vijftien mannen heu- Zware grondzcccn storttei open achtersteven heen over het dek. Dit hebben de mannen wel eens gemaakt, dat is niets bitzonders. Maar dan snoeide het water met tussenpozen ook weer weg. Nu bleef de logger het half uur dat men nodig had om met een vaart vat twee mijlen de haven te bereiken, com stant onder water en onder de druk daar van, zodat Den Heijer terecht kan opmer ken: „We tijn geregeld onder water door gegaan." Zo hoog kwam het water schip te staan, dat alleen de brug twee masten nog daarboven uitstaken. De rest geheel onder de last der kokende golvenVoor de aekerheld deden mannen hun zwemgordels aan. Weet wat schot Maar de voorzorgsmaatregelen zijn ge lukkig overbodig gebleken. „Tussen de koppen kregen we weer een beetje schot." zegt schippen Den Heijer. zo'n onver woestbare zeeman, die er na afloop over praat alsof 't nog niet zo erg geweest is. Éénmaal binnen de havenhoofden dus was het gevaar geweken. Men was door de branding heen gekomen. Er werd di rect doorgestoomd naar de afslag. Den Heijer uitte zijn ontstemming de slechte toestand van de haven, die hem bij zijn binnenkomst zo parten heeft ge speeld. De hoofden moeten langer den, dan hebben de schepen minder last van de branding. Dat zijn schuit behouden bleef, is voor namelijk te danken aan de goede kwali teit van de luiken. Die zijn juist reis met schroefdeksels voorzien, welke het ruim hermetisch afsluiten. Waren de luiken opengeslagen dan was de Sch. 180 vergaan. Het ruim was dan volgelopen en het schip zou in e zijn gezonken. Andere niet Twee andere loggers, die het gister avond gewaagd hebben binnen te lopen, hadden, door een hoge achtersteven, min der last van de branding en zijn' daar ™oe']iikheden doorheen gekomen. Het zijn de Sch. 54 en de Seh. 200. Enkele andere loggers, die klaar lagen varen, zijn in de haven geblevi De Sch. 37 van de Verre Visserijmaat schappij heeft het, 20 mijlen uit de kust nogal te verduren gehad. Do 20 last ha ring In de ruimen begon te schuiven, zo dat het schip op de kiel kwam te hangen. Het gatzeil werd weggeslagen. Van de Sch. 61 (rederij Fr. Vrolijk), die bij de Doggersbank ligt, werd een sloep weg- geslagen. Nieuwbouw T.H. te Delft gegund (,-uim f 3 min) De tweede étappe van een nieuwbouw- complex ten behoeve van de afdeling werktuigbouw-, scheepsbouw- en vlieg tuigbouw van de Technische Hogeschool te Delft is gegund aan de NV. Aanne mingsbedrijf NB.M. (Nederlandse Basalt Maatschappij) te Zaandam voor f 2.283.000 Het complex omvat diverse laboratoria Nieuwe Olympia van Opel Opel te Rüsselheim zal met een nieuwe, goedkope vlerpersoons Olympia op de markt verschijnen. Zij zal te zien zijn op de Parijse tentoonstelling die heden wordt geopend. De motor is 40 pk en kost 5690 mark in Duitsland of f5150. De wagen krijgt hetzelfde uiterlijk als het model- 1955 van de Opel Rekonj. maar met min der chroom en minder accessoires. Di Rekord-1955 zal onveranderd 6250 mark o f 5655 kosten. Emissie Phenix Works De Banque de Parts et des Pays Bas be middelt bij inshcrijvlngen op 116.000 nieu we aandelen zonder nominale waarde te gen 1515 Belgische francs per stuk In de Phenix Works S.A. te Flémalle-Haute. Oude aandeelhouders hebben claim op één nieuw aandeel tegen twee oude. okpnnsess Itte pronk per 10 kg; JOJO ^spekboner 2.80 alles.. 94 B 71—95 C 65—01 tomaten A 4. -67 C 24—64 CC 20—43 bonken 24—55 torna ton natuur 20 andijvie 6—13 kroten 13—1. postelein 16—32 uien 14—17 Idem nep 6 sa voye kool 13—16 putjeskool 20-22 waspcei 21—24 aardappelen 7 augurken 1641 spina zie 16 alles per kg; sla 3.10—870 bloemkoo A 29-36 B 20-27 C 12—18 stek 8—10 knol selderij 9—10 koolrapen 4 alles per stun bospeen 17—22 selderij 34 per bos; stoof sla 20 per kist; peren: St Remy 9 handpere 4—5 Beurré Hardy 18 Logipont 13 Bonn Louise d'Avanchrcs 22 Lemroenappel 12 pë kg; meloenen 26—35 per stuk KATWIJK AAN DEN RIJN. 6 Oct. 4 Groenteveiling Bloemkool A 30—45 B I —25 sla 6.50—6.80 knolselderij 10—13 per 10 stuks; baspecn 23—37 bosseldertj 5 20—7.2 peterselie 4 70-7.80 alles per 100 bos; wai peen A 20-31 B 26—30 breekpecn 16—22 an dij vie 10—17 groene kool 23—27 gele kool 7 -23 rode kool 17—20 tomaten A 38-56 B 4 den tussen de 45 t dat deed de prtjze i 58 cent. Fllmst« L terwijl Beryl no irley-soorten draa- i Mosqultj f 14. Milleradale van f 14 tot f 1 t 24 per 100. Wat zaal- de hand voor f 1.10 pei Peac: 10- ROELOFARENDSVEEN. 6 Oct. Blot menvelling Asters 7—24 Freesia's 6—1 Herfstastors 20—28 Troschrysantcn: Shlrle 37—62 Precose 39—51 Chastity 30—49 Chatf' worth 32-54 Horwood 46-62 Beryl 40-< Oldland Scepter 52—64 Mosquito 33—4 Bright Eye 31—46 per bos; Mtgoli 7—13 Ml nerva 8—11 MiUersdale 8—14 Champion 11- 17 Perfection 12—20 Corona 6—12 Lumtna —17 Daydream 8—14 Viscount 12—16 Brava<T 9—12 Austin 14—18 Southdown Pink 12—1 Alfretton 11—16 Horwood 7—12 Cyclamen 51 Ant. anjers 8—14 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 6 Oct. Groer levelling Aardbeien 7595 Idem afw. 1 54 per 2 ons: kropsla I 10.60-18 kropsla 4.90—9 80 andijvie 6—12 bloemkool 27—4 savoye kooi 1819 rode kool 20—22 kassni; bonen 119—125 idem stek 70—75 atokprlnse 85—91 stambonen 75-80 pronkboncn 25—4 tomaten A 83—96 B 80—98 C 81—93 CC 22- 67 idem afw. 75 platglaskomkommers 206 alles per 100. DELF T. 70ct. Veemarkt Aangevoerd 17 runderen. 27 nuchtere kalveren. 149 var kens, 469 biggen en 2 gelten. Prijzen; welde koelen van f 475—875; nuchtere kalveren f 4 —50; biggen f 40—55; lopers f 70-110; drach tlgc zeugen f 325—400; magere varkens pe kg levend gewicht f 1.902. Handel matlf GOUDA. 7 Oct. Kaasmarkt Aang« voerd 170 partijen. Prijzen; le kwal. 2.26-^ 2.32; 2e kwal. 2.20—2.25; extra kwal. 2.33—2 51 KATUTJK'AAN ZEE, 7 Oct. I richt uit volle zee Wegens de den de schepen vanmorgen niet halen. KATWIJK AAN ZEE. 7 Oct. - Heden as de afslag: KW 42 met 622 kantjes. Prljzo vleetharlne: volle haring 31.90-32.50 sten haring 18,60—25.90 Ijle haring 21.50, SCHEVENINGEN, 7 Oct. Vangstberlct 9—20 kantjes 36 thu' - 6—60 kantles huis Sch 333 r P" l 18 las sleet a de s hedenmorgen r Notering: verse haring f 14 50—21. SCHEVENINGEN. 7 Oct. Besommingen - loggers verse haring en vis: Sch 54—29.00 Sch 180—7470 Sch 121—8180; kotters verse vil Zs 1—1040 SL 31—890 SL 47—640 en 10 Goe rcese schokkers met teeamen f 10.000. De marktprijs van de steurharing was van daag f 26.40—26.80 IJMUIDEN. 7 Oct. Prijzen verae vla va- gisteren Heilbot 380340 gr tong 460—38 grm tong 340-280 kim tong 282—260 kl ton 1 250—226 kl tong II 246-222 tarbot I 250- 71 48—34 kl gul 2620 1 alles per 50 kg; gr kabeljauw 306—178 pe 125 kg. Totale aanvoer: 9920 klaten, waar van 7500 kisten baring IJMUIDEN 7 Oct, - Besommingen Y» 6—30,800 YM 1—37.700 YM 32—22 600; loggers KW 89—7080 KW 170-3600 (verse haring)' A'dama meisje omgekomen door gasvergiftiging dezer dagen in bewusteloze toestand I: bed aangetroffen en later overleden. He bleek, dat gas was ontsnapt uit een gas kacheltje, dat niet brandde en ook nle gebrand had. De gaskraan ls vermoedeiij' door eigen zwaarte en door trillen open De Amsterdamse rechtbank heeft li hoger beroep de 70-j. hoteleigenaar J. A C. S. aldaar tot f 25 veroordeeld, omda hij vreemdelingen op straat had aange sproken en hun logies ln zijn hotel hac i aangeboden. Te koop aangeb. Te koop zwart gemoffeld kolenfornuisje z.g.a.n.: 1- pers. Eng. ledikant. Mevr Zandman, Oude Rünzicht- weg 20 Oegstgeest. Te koop gevraagd 0 Winkler Prins Encycl. ln g, st. t. o gevr. Brieven ond. no. R 9S07 bur. blad. Woningruil Aangeb, 3e étage te Den Haag. ome. Hobbemaplein, voor benedenwoning te Lei den of omgeving. Br. onder no. 4233 bur. blad. Plaats een 't is dè manier! Dr. J. D. Lebret ALS UW KINDEREN ZIEK ZIJN 2e druk Met illustraties-geb. F 3.90 De v r de d e ook de tijd van de vele kinderziekten. Dit boekje zal U menig goed advlea kunnen gevtn inzake de verzorging van Uw kleuters. Onmisbaar In elk gezin. In elke boekhandel verkrijgbaar 3. Ze liepen snel de heuvel af en Zwarte Diederic maakte zier- gereed om met zijn vuist een dreun op de deur te geven. „Ik zal wel eens even kloppen!" zei hij met zijn zware stem. „Hier moeten we slapen! En als ze ons niet goedschiks binnenlaten, dan smijten we die hele boerenfamilie het huis uit!" „Foei!" zei Martyn berispend. „Zo treedt een eerlijk koop man niet op tegen vriendelijke boerenlieden! Laat mij hei woord maar eens doen!" Hij zette zijn stok en zijn zak kousen op de grond en klopte een paar maal op de deur. Even latei hoorden ze gestommel en een oud boerenvrouwtje deed voor zichtig de deur op een kiertje open. „Wie klopt daör nog zo laot?" vroeg ze. „Goed volk, vriendelijk vrouwtje," antwoordde Martyn, zijn hoedje afnemend en een buiging makend. „Drie arme kousen- kooplui vragen nederig onderdak voor deze nacht". Toen het vrouwtje Martyn's stem hoorde en zijn goedige gezicht zag, opende ze dadelijk de deur en liet ze de drie man nen binnen. Ze hief haar kaarsenblaker omhoog en keek ook naar de gezichten van Zwarte Diederic en Kale Coridon. Maar die twee schavuiten hadden daar natuurlijk op gerekend en stonden zó braaf te kijken, dat het oude vrouwtje zich daar door voor de gek liet houden. „Natuurlijk, netuuriyk, beste jongens zei ze. „Komt d'r maör in, heur! Jullie magt hier slaopen! Hebben jullie geen bedde? 't Is toch wat te zeggen!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7