Jlicumt juiïts.ije GTouraitt Molotof: Alle troepen uit Duitsland terug Monsieur Charles" meldt zich bij de politie Wist U DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steensiraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter 'Di: belangrijke korting) Vijf en dertigste jaargang No 10161 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflntpostlclj It ghrblrora etyn hert in fcgfieaspott" Stop nieuwe spelling in de ijskast DOEL LONDENS ACCOORD TE TORPEDEREN „Geen inschakeling Duitse troepen bij Westelijke defensie" AAN DE VOORAVOND vcm de debatten in Bonn en Parijs over de resultaten der Londense conferentie heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, die op het ogenblik in Oost-Berlijn een felle actie voert, verklaard', dat Rusland opnieuw besprekingen wil beginnen met Amerika, Engeland en Frankrijk om onverwijld te komen tot terugtrekking van de bezettingstroepen uit geheel Dujtsland, Mocht West-Duits!and ondanks deze Russische pogingen toch worden bewa pend, dan is, volgens de dreiging van Molotof, de hereniging van Duits land onmogelijk geworden en de gevolgen zullen gevaarlijk zijn voor de vrede van Europa. De mislukking van de EDG had volgens Molotof de standpunten van de Grote Vier ten aanzien van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland dichterbij gebracht. De i Russen zijn daarom bereid deze kwestie opnieuw te bespreken. In het plan van Molotof meent m< Bonn, aldus de ANP-correspondent, Russische toeleg te herkennen, tot eei lossing te geraken, die vooreerst de beide Duitse staten zou laten voortbestaan, doch die tot elke prijs een inschakeling West-Duitsland bij de Westerse verdedi ging zou voorkomen Nieuw in het Russische voorstel is, dat het terugtrekken der bezettingstroepen niet afhankelijk wordt gesteld van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Daarin ziet men een nieuw bewijs van de toeleg der Sowjet-Unie, naar een neutraal desondanks verdeeld Duitsland te streven. Dezelfde bedoeling leest men ook uit Molotofs verklaring, dat de betrekkingen tussen Moskou en West-Duitsland zich op een gezondere basis beginnen te ontwik- Te Bonn verwacht men, aldus gaat de correspondent verder, dat de voorstellen van Molotof (meer dan de tekst va Londense besluiten) de toon var bondsdagdebatten, die vandaag plaats hebben, zullen bepalen. De wens van krachtiger Duitse activiteit in de richting van nationale eenheid, is reeds aa vooravond van dit debat door de meeste Tiiëst weer twistpunt Felle woorden in Ital. senaat President Tito van Joegoslavië heeft Eisenhower te kennen gegeven, dat hij voldaan is over het bereikte aecoord in zake Triëst, ofschoon Joegoslavië offers I heeft gebracht. In een rede te Serajewo verklaarde Tito, dat Joegoslavië zich niet bevredigd kon voelen als het dacht aan het feit, dat het in 1945 Triëst bevrijdde, maar later gedwongen werd dit gebied weer te ontruimen. Overigens hoopte hij vurig, dat de overeenkomst van Londen nu zou leiden tot normale betrekkingen met Italië. Wat Italië betreft, daar is de Senaat gisteren het toneel geweest van opgewon den woordenwisselingen en enkele sena toren gingen elkaar om de zaak Triëst bijna te lijf. De linkse partijen beschul digen de Italiaanse regering er van, de grondwet te hebben geschonden door in te stemmen met dit accoord over Triëst. Het accoord kwam neer, aldus deze be schuldigingen op „blinde slavernij aan Amerika". Van neo-fascistische zijde sprak men over de overeenkomst als een van „onrechtvaardige territoriale verlie zen". Engeland had Italië deze verliezen Op een gegeven ogenblik ontstond een luid tumult, toen communisten neo-fascisten elkaar voor „verrader" „slaaf van het Kremlin" uitscholden. Pre mier Scelba heeft aan de behandeling het, te Londen bereikte, accoord Triëst de vertrouwenskwestie verbonden, waarover morgen zal worden gestemd. Nu over gehele land: Datum op sluiting van melkflessen Nadat dit in de grote steden al geruime tijd geleden is ingevoerd, zullen thans de melkfabrieken over het gehele land met ingang van 1 November op de aluminium sluitingen van flessen gepasteuriseerde melk en melkproducten de dag van af levering vermelden. Hierdoor kan ieder een constateren, of de afgeleverde melk vers is. Dat houdt echter niet in, dat de .hulsvrouwen mlessen, die een of twee da gen eerder de fabriek hebben verlaten dan zij worden afgeleverd, niet meer 'moeten accepteren; vooral met flessen vla cn pap kan het voorkomen, dat zij iets j later worden thuisbezorgd. Deze nieuwe j regeling is thans van overheidswege ver- I plicht gesteld. Pensioen gewezen Kamerleden Vrij algemeen heeft men zich tijdens het afdelingsonderzoek in de Tweede Kamer kunnen verenigen met het wets ontwerp tot verhoging van de pensioenen van gewezen leden dier Kamer. Wel is er op aangedrongen, de wet in werking te I doen treden met ingang van 1 Januari 1953, dezelfde datum als die waarop de wet tot verhoging van de schadeloosstel- I ling in werking trad. Maandag word'l' er beslist over de broodprijs Maandag zal de ministerraad een be- beslissing nemen inzake de verhoging van Jde broodprijs. Zoals men weet, heeft de Nederlandse Bakkerij-Stichting onlangs aangedrongen op de verhoging van de I Prijs van het volksbrood met 1 cent per 800 gram, ter tegemoetkoming in de ge degen exploitatiekosten in het bakkers bedrijf. De prijzen van de andere brood soorten blijven ongewijzigd. Minister Mansholt zal ter zake een nota zenden •an de raad van ministers. partijen geuit, vooral door de socialisten en liberalen. (Ook de Frankfurter Allge- meine Zeitung hield eenzelfde pleidooi. Red.)- Intussen heeft het Franse kabinet, zoals in een deel onzer edities reeds vermeld, Mendès-France gemachtigd, zo nodig de vertrouwenskwestie te stellen tijdens de debatten over de Londense besluiten, welke heden begonnen zijn. Te Parijs wacht men, dat Mendès-France het moei lijk zal krijgen, maar dat hij tenslotte de steun van het parlement zal Op 20 October zullen Adenauer Mendès-France te Parijs overleg plegen over het Saargebied. Vermelden wij nog, dat de voorzitter van de Duitse vakbond (DGB), op het congres te Frankfurt verklaard heeft, zich met bezorgdheid af te vragen, of 'n leger de democratische instelling van West- Duitsland niet in gevaar zal brengen. Hij wenst onderzocht te zien, of de las ten van het nieuwe leger te dragen zijn en of de belangen van de arbeiders daar bij niet in het gedrang zullen komen. In Oost-Berlijn arriveerde met de nodige tam-tam de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Molotof voor het doen van een tegenzet tegen het accoord van Londen. Hij drong aan op een conferentie van de Grote Vier en terugtrekking van alle bezettingstroepen uit West- en Oost-Duitsland. Rechts de premier van Oost-Duitsland Grotewohl en links Walter Ulbricht. De ontbrekende schakel Communist Duclos tot journalisten Baranès is een schoft man, die de Franse politie be schouwde als de ontbrekende schakel in iet nationale spionnage-schandaal, .monsieur Charles", heeft zich bij de recherche gemeld. Hij was naar de ge schorste commissaris Dides gegaan en n met hem ging hij naar de politie kazerne van Neuilly. De man blijkt De- larue te heten, maar hij had dé schuil- i Charles Cartler. Door zijn plotse linge terugkeer (na ruim twee weken) is het spionnageschandaal volgens de poli- e dichter bij een oplossing gekomen. Nu blijft nog de vraag, wie de, door de journalist Baranès genoemde, „veel be langrijker man" is, die in feite defensie geheimen aan de communisten zou heb ben doorgegeven. Is het Jean Mons, de secretaris van het Defensie-comité, die aat van beschuldiging is gesteld. Of is het Turpln, een andere hoge func- tionnaris? Gisteren is de journalist Baranès met verscheidene communistische partijbon- geconfronteerd. De communisten Duclos, D'Astier (dagblad eigenaar) en WaldeckRochet ontkenden beslist, ooit iets met Baranès te maken te hebben ge had, althans wat spionnage betreft. De ontkenning van het kamerlid D'Astier zal niet baten eind 1953 heeft hij n.l. de Assemblée een telegram voorge lezen, waarvan slechts het ministerie defensie de inhoud kende. D'Astier Grote watersnood Duizend doden in Honduras (Z.-Am.) Door de overstromingen in Noord-Hon- luras zijn meer dan duizend mensen om het leven gekomen. Alle verbindingen zijn verbroken, daardoor Is het moeilijk, een overzicht van de omvang der ramp te krijgen. De hulpverlening wordt er ook ernstig door belemmerd. Het rampgebied is een streek van Honduras, die rijk is aan veeteelt en landbouw. De overstro mingen zijn ontstaan door de zware regenval, die de rivieren buiten hun oevers deed treden Ook in Nicaragua hebben reeds velen un woningen moeten verlaten Aan de ;wassen, met name aan de koffie en de katoen, is grote schade toegebracht. moest zich toen voor de politie verant woorden, maar hij slaagde er niet in zijn onschuld te bewijzen. Men heeft destijds het onderzoek nooit beëindigd, maar in verband met de zaak Dides is dit weer opgerakeld. De tweede grote man van de commu nistische partij, Duclos, liet de Jour nalisten gisteren hartelijk lachen door op vragen te antwoorden: Ja heren, ik zie enig licht. Wat ik kan zeggen is, dat Baranès (de journalist) een schoft PRINS DINEERT HEDEN IN JOHANNESBURG Prins Bernhard werd vanmiddag in Jo hannesburg verwacht. Hij zou aan de grens van de gemeente worden begroet door vooraanstaande burgerlijke autori teiten, o.w. de burgemeester, en de con sul-generaal van Nederland dr H. S. Hallo. Bij het stadhuis zou de Prins worden be groet door 3000 Nederlandse kinderen in nationale klederdracht. Vanavond biedt de stad Johannesburg aan de Prins een diner aan in het Carlton hotel. De K.M.fl. onder nieuw commando Gistermiddag heeft op di de Kon. Militaire Academie te Breda een Inspectie waarbij de muziek werd verzorgd door de drumband van de Kon. Militaire Academie, brigade-generaal K. Puffius het vaandel overgedragen zijn opvolger als gouverneur der acade mie, kol. W. Kloppenburg. Na de overdracht was er een défilé, waarna de oud-gouverneur de academie verliet door een haag van alle cadetten e officieren, die in de academie zijn gi huisvest. De nieuwe gouverneur bege leidde mevrouw en de heer Puffius de auto, die daarop snel wegreed. De overdracht werd o.a. bijgewoond door de voorganger van de heer Puffius, generaal H. C. G. baron van Lanick. Luchtmacht'be wakingskoi ps krijgt een school De minister van oorlog heeft het nodig geoordeeld een school op te richten, het personeel, bestemd voor de bevei liging, bewaking en locale verdediging van alle luchtmachtonderdelen wordt op geleid. De luchtmachtbewakingskorps- school (L.B.K.-school), zoals het nieuwe opleidingsinstituut zal worden genoemd, is gesteld onder de bevelen van de com mandant der luchtvaarttroepen. Israëlisch voorstel Niet aanvals-verdrag met Arabische landen Israël heeft aangeboden, een reeks „niet-aanvalsverdragen" met zijn Arabi sche buurlanden te sluiten, als eerste stap om de gespannen toestand in het Midden- Oosten te verminderen. Het aanbod gedaan door de Israëlische afgevaardigde, Abba Ebban. in de algemene vergadering van de Ver. Naties. Hij wees er op. dat de Arabische politiek blijkbaar ten doel had, de oorlog met Israël te hervatten en dus de toestand nauwelijks geschikt leek voor vredesstappen. Maar desondanks meende zijn regering non-aggressie pacten te moe ten voorstellen. Egypte heeft, aldus Reuter, Amerika be schuldigd van ondermijning van het ge zag der V.N., omdat het Israël niet tracht te bewegen tot uitvoering van de V.N. resoluties inzake de Palestijnse kwestie. Vice-ad'mir aal1 Moorman geen zee-officier meer Aan vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van marine, is op daartoe door hem gedaan verzoek met ingang van 1 October 1954 eervol ontslag verleend uit de zeedienst, onder dank zegging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan den lande be wezen. Vice-admiraal b.d. Moorman zal de functie van staatssecretaris rine blijven vervullen. Voetgangersforum komt in Den Haag Verontruste N.V.B.N. roert nu de grote trom Aan de hand van. cijfers, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Voetgangers (N.V.B V.) lijst opgesteld van gemeenten, waar per jaar meer dan duizend verkeersonge lukken voorkomen. Bovenaan de lijst staat Amsterdam met 14517 verkeersongevallen, gevolgd door Rotterdam met 13.112, Den Haag met 8344, Utrecht met 2330, Groningen met 2262, Eindhoven met 1315, Haarlem met 1293, Arnhem met 1224 en tenslotte Tilburg >6 verkeersonge""1' -p Tilburg met lukken. Met het oog op deze hoge getallen heeft het bestuur van de N.V.B.V. be sloten in verscheidene plaatsen van ons land een voetgangersforum te houden, onderwerpen zullen worden besproken, namelijk wederinvoering snel heidsmaximum voor het stadsverkeer, af schaffing voorrangswegen in het stads verkeer, wettelijke erkenning voetgan gers-oversteekplaatsen („zebra's") en be houd van de tram in de binnenstad. Het eerste forum zal 16 Ooctober Cs avonds 8 uur) in de aula van het Gymnasium Haganum in Den Haag wor den gehouden. Het zal worden geopend doer de wethouder van Openbare Wer- 's-Gravenhage, de heer D. W. Dettmeijer. In het kasteel van Breda heeft de gouverneur van de KMA. brig.-gen. Puffius, gisteren het commando overgedragen aan zijn opvolger, kol. der cavalerie W. Kloppenburg (links). Mr J. In 't Veld Ideale woning moet gezond gezinsleven waarborgen Hoge belangstelling op Provinciedag Maatschappelijk Werk De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland en de sociale ra den te Delft. Den Haag. Leiden, Rotter dam en Vlaardingen. hielden gisteren in de concertzaal van het Kurhaus te Sche- veningen een Provinciedag voor maat schappelijk werk. Dr J. P. van Praag, vice-voorzitter van de stichting voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland, die i.p.v. de commissa ris der Koningin sprak, belichtte in zijn openingsrede het doel van de Provincie dag en gaf daarna het woord aan de oud minister van Wederopb-ouw en Volkshuis vesting, mr J. in 't Veld. Na een bijzonder woord van welkom tot de huidige minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, ver welkomde spr. o.a. leden van Gedepu teerde Staten, de Haagse burgemeester, vertegenwoordigers van de ministers van Maatschappelijk Werk, van O., K. enW. en van Justitie, de secretaresse van de Ned. Vereniging voor Maatschappelijk Werk. de secretaresse van het Nationaal Bureau voor Kinderbescherming en de vertegenwoordigers van de zuster-orga- nen uit andere provincies. Mr J. in 't Veld zeide dat de ideale wo ning voorwaarden moet bieden voor een gezond gezinsleven. Een woning moet als ongeschikt voor bewoning worden aange merkt wanneer zij belemmeringen in zich bergt voor het wonen en leven van indi viduen. In de slechte woningen, aldus mr In 't Veld. vindt men de meeste onmaatschap pelijke en sociaal-zwakke gezinnen. Dat irband is tussen slechte woontoestand en maatschappelijk wangedrag, staat wel vast, anderzijds zou he>t van kort zichtigheid getuigen, altijd verband te leggen tussen deze twee dingen. Veel sociaal leed: gevoelens van eenzaamheid en verlatenheid; kinderen die in hun ont wikkeling geremd worden; botsingen tus sen ouders cn kinderen enz., kunnen zich ook voordoen bij redelijke woontoestan den. Daarom dient ook aandacht te wor den besteed aan mogelijkheden van con tact en zinvolle vrije-tijdsbesteding bui ten de woning. Tevens is het een eerste vereiste dat opruiming gehouden wordt onder do slechte woontoestanden. Een krachtig aanpakken van het vraag stuk der ontoelaatbare woningtoestanden zal de voorwaarden scheppen voor sociale verheffing van vele gezinnen, die nu nog in kommer en ellende leven. Ten slotte sprak mej. R. Hoekstra over de invloed van de woning op het gezin; zij drong aan op een krachtiger bestrij ding van vele slechte woontoestanden. Dag der Ver. Naties op 24 October Dit jaar gewijd aan het kinderfonds UNICEF Op 24 October a.s. zal het negen jaar geleden zijn, dat het handvest der Ver enigde Naties van kracht werd. Dit feit zal ook dit jaar weer in vele plaatsen in Nederland door organisaties en vereni- ;ingen en scholen worden herdacht. Het s de bedoeling ditmaal aandacht te schen en aan Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, dat met zeer beperkte Hevige Noordezstormen r~f~i 1 f f fondsen hulp biedt aan meer dan 25 mil- lat van schepen voor onze kust in moeilijkheden Stand van het zeewater een meter hoger dan normaal Door de hevige noorderstormen (er werd een windsnelheid gemeten van 125 km per uur en voor de kust was de wa terstand' een meter hoger dan normaal) zijn vele schepen in moeilijkheden ge raakt. Zo verkeerde het Deense scnip Rikke Skou. alkomstig uit Kopenhagen, op ongeveer 120 mijl ten noorden vfh Den Helder in nood. Het schip bad een gebroken stuurgerei opgelopen. Het Noorse schip Congo voer uit ter assis tentie, doch trof de Rikke Skou niet op de opgegeven positie aan De sleepboot Holland van de fa Doek- n en de Nederlandse kustvaarder Auda- a namen later ook deel aan het oeken lar het 9s Rikkeskou. Het werd niet on mogelijk geacht dat het Deense schip op drift was geraakt. Op 80 mijl ten noorden van Terschel ling verkeerde de Duitse kotter Vineta nood. De Duitse kotters Zufriedenheit Origineel jubileum Week extra pensioen voor oud-grafici Begin November bestaat het pensioen fonds voor de Grafische Bedrijven 25 jaar. Men zal dit feit op originele wijze vieren met een feest, waarbij de gepen- sionneerdën zelf in het middelpunt zullen staan. Ongeveer 2000 gepensionneerden komen op 28 October een dag naar Am sterdam, waar zij met hun echtgenote of ander familielid een revue .kunnen bijwonen. De reiskosten zijn voo'r reke ning van het fonds en in de avonduren krijgen ze een diner aangeboden. Als bij zonderheid geldt wel het feit, dat hun een week extra-pensioen wordt uitge- Storm van vannacht had geen grote omvang De storm van de afgelopen nacht la van betrekkelijk geringe omvang geweest, al dus deelt het K.N.M.I. te De Bilt mede. Hij heeft zich beperkt tot een deel van de Noordzee, Het zwaartepunt lag bij de Waddenkust. De oorzaak is gelegen in een niet grote depressie ter hoogte var de Duitse bocht, die daar van koers ver anderde. langs onze Noord- en Zuidhol landse kust trok en verder naar het zui den geleidelijk in kracht afnam. Bij de Waddenkust had de wind een snelheid van ongeveer 120 km per uur. De wind stoten hadden uiteraard een veel grotere snelheid. Langs de Noord- en Zuidhol- lands'e kust zijn windstoten gemeten tot 105 km per uur. De gemiddelde windsnel heid bedroeg hier 90 km per ui Tsjang staakt aanvallen op rood China Vermoedelijk onder druk van Amerika De vloot en de luchtmacht van nationa listisch China hebben, aldus Reuter, hun aanvallen op het vasteland gestaak. Dit naar alle waarschijnlijkheid, als gevolg v,an Amerikaanse druk. Generaal-majoor Chase, die hoofd staat van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, zou de regering van Tsjang Kai-sjek de raad hebben gegeven, de aanvallen van vloot en luchtmacht te beperken tot schepen die voor de kust van het vasteland varen cn af te zien van bombardementen op het continent. Daar tegenover zou de Amerikaanse generaal de garantie hebben gegeven, dat de Amerikaanse Zevende Vloot de na tionalisten steun zou verlenen, wanni de communisten zouden proberen een 1« ding uit te voeren op de eilanden Tatsji Matsoe. of Quemoy. DAT jkvr. W. C. v. d. Brandeler—v. d. Brandeler te Zeist, die 18 Sept. jl. 100 jaar werd, Dinsdagmorgen is overleden. DAT een woongedeelte van een huis aan de Jan Gouverneurstraat te Gronin gen door het omvallen van een brandend petroleumtoestel totaal is uitgebrand. DAT burgemeester Bolkestein de op vatting als zou de Markt te Middelburg een soort gewijde plaats zyn, waar geen vertier mag leven, van de hand wees cn er binnenkort een circus voorstellingen zal geven. DAT een tweemotorige bommenwerper van de marineluchtvaartdienst by de lan ding op de vliegbasis Woensdrecht tegen een loods botste; gelukkig zonder per- soonlijke ongelukken. DAT in Zwyndrecht het nieuwe gebou- wencomplèx van de N.V. P. van Leeu- wens Buizenhandel feesteluk in gebruik genomen is. DAT in het Delaware kunstcentrum te Wilmington (V.S.) tot 24 Oct. een ten toonstelling van hedendaagse Ned. kunst- nyverheid gehouden wordt. DAT ir W. L. van Lakerveld namens minister Zylstra op 15 Oct. het fabrieks complex van de Nettlefolds Holland N.V. (voorheen Houtschroevenfabriek Amster dam) aan de Weesperstraat tc Diemen zal openen. DAT de ambtenaar van O.M. te En schede hoger beroep aantekende tegen het vonnis van de kantonrechter, waarbij mr A. Wolthuis, een der leiders der NESB, ontslagen werd van rechtsvervol ging wegens illegale grensoverschrijding. DAT de Belgische minister van ver keer, Anseele. vandaag de televisie te Bussum bezocht en de zender te Lopik. DAT de in een villatuin aan het Ju- lianaplein in Den Bosch gevonden stof- felyke resten zijn geïdentificeerd als die van Wilhelmus van Engelen (geb. 1916) en Joh. Bern. Huynen geb. 1899). die in October '44 door de Duitsers zyn neerge schoten. DAT door wethouder J. G. Berendsen van Rheden aldaar het vierde Gelderse adviesbureau voor minder-validen ge opend is. DAT in Arnhem de 17-j. electriciën W. K. en d. 21-j. verwarmingsmonteur J. J. werden aangehouden verdacht van een reeks diefstallen, o.a. van ƒ650 uit een groentenwinkeltje. -DAT afgevaardigden uit vele Europese landen en uit Mexico op het te A'dam geopende congres voor de werkloosheids verzekering van hun bevindingen op dit gebied verslag deden. DAT mevr. dr W. H. PosthumusVan der Goot het voorzitterschap van het int. archief voor de vrouwenbeweging (I.A.V.) tc A'dam overdroeg aan mej. mr C. D. E. Kleinhoonte. DAT een inwoner uit Gouda een gra- mofoonplaats van Willy Derby's lied over Klunder en Teunissen, die 25 jaar gele den. 4 jaar onschuldig gezeten hebben i.v.m. de moord in GiessenNieuwkerk. aan de heer Teunissen by dit jubileum ten geschenke gaf. en Capella waren in de nabyheid en later werd medegedeeld, dat de schepen ge drieën langzaam opstoomden. De nulp van de sleepboot Holland van de reaery Doeksen was niet meer nodig. Om half twee vannacht seinde Duitse stoomschip Hcler.e Russ 1993 bri) dat het op ongeveer 6 mijl ten noorden van Ameland moeilijkheden ondervond. Het had de deklading verloren e ontvanger was defect geraakt. Een half uur later brak de mast, doch om hall drie seinde hel schip geen assistentie meer nodig te hebben. De reddingboot Neeltje J3coba zocht in de omgeving van IJmu'iden naar de Urk 59 die vanmorgen om zes uur behouden tussen de p van IJmuiden aankwam. Het Engelse stoomschip Cargill (7216 brt) zond omstreeks kwart over elf gis teravond noodseinen uit Het scnip voer ter hoogte van IJmuiden toen de ma chine uitviel. De ankers, die het schip had laten vallen, waren tegen naif gebroken. Het schip schoot vuurpylen af en dreef daarna zo snel naar de Kust, dat men van het schip af een peiling kon nemen op het licht van de vuurtoren van IJmuiden. De positie was toen 12 km van de Nederlandse kust. Omstreeks half twee kon de kapitein berichten, dat het schip op zyn ankers lag te rijden en dat hel geen huip meer nodig had. Men slaagde er in de machine- schade te herstellen. Ook voor de Duitse kust verkeerden vele schepen in moeilykheaen. Ruim 150 vaartuigen zyn Cuxhaven binnengelopen. Iets voor u? Nederlands Nieuw-Gulnea. Een van de eerste giften die na de wa tersnoodramp van 1953 uit het buitenland in het rampenfonds werden gestort, was een bedrag van 100.000 gulden van Unicef, waarmee reeds in de eerste week na de ramp de ergste noden onder de kinderen uit de getroffen gebieden konden wor den gelenigd. Daarom zal de V.N.-dag dit Jaar wor den verbonden aan de jaarlijkse verkoop van Unieef-kaarten ten bate van het V.N.- kinderfonds. Een Nederlandse scooter van plastic Voor de eerste maal ls gisteren te Zwolle gedemonstreerd met een scooter, die geheel uit plastic is vervaardigd door de firma H. Disselhof. Op de komende R.A.I.-tentoonstelling zal de plastic-scoo ter in het openbaar worden geëxposeerd. De scooter ia geheel van Nederlands fabrikaat en is uitgerust met een 150 cc- J.L.O.-motor. Het totale gewicht van de scooter ia 110 kg. Het ligt in de bedoeling de scooter over enige maanden In serie- bouw te vervaardigen. lacht wel zeewaardig? Noorderzon niet verder dan Goeree De zeekotter Noorderzon, die vorige week uit IJmuiden vertrok op weg naar Nieuw-Guinea, waar de opvarenden vier jongelui uit IJmuiden op kro kodillen gaan jagen, blykt niet verder gekomen te zyn dan Goeree. Met een drijfnatte bemanning, die groen en geel van akeligheid was, ls het jacht door de OD 9 de haven van Ouddorp op Goeree binnengesleept. Het wordt daar opgeknapt en men wil proberen door de Zeeuwse stromen naar Vlissingen te gaan en vandaar weer zee te kiezen. Deskun digen raden dit plan echter ten zeerste af, want de stormen ln de Golf van Biscaje, waar het deze tijd van het jaar geweldig spoken kan. zal de Noorderzon iet kunnen trotseren, aldus H.V.V. Zenaings-j eugdconf erentie Tijdens het weekeinde van 31 October il een jeugdconferentle worden belegd oor jongelui beneden de 30 jaar in het zendingscentrum te Baarn. Als sprekers zullen optreden dr J. Blauw, die pas een reis naar Indonesië heeft gemaakt en de heer D. Zwitser. ndingsonderwyzer op Soemba, met ver lof hier te lands HET WEERIN EUROPA L i> WEERBERICHT De katoenen jumper met de hoge col is op het ogenblik heel in trek bij de jonge meisjes. Maar als het kouder wordt moet er toch iets warmers gedragen worden. Deze jonge dame vond de oplos sing. Een dikke trui in patent steek met lage hals en halve mouwen completeert 't katoen tje. Nu heeft ze alles: de warmte van de trui en de leuke hoge boord van de dunne pullover. Iets kouder Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk nog hier en daar enige regen. Morgen licht tot half bewolkt en </roog. Iets kouder. Matige tot zwakke wind. aanvan kelyk uit oostelyke richtin- veranderlyke wind. (Opge maakt vanmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Vrydag: Zon van 6.51 tot 1804; Matfn tan 16.11 tot 1.46. Dinsdag volle Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1