De Russen wonen goedkoper dan wij (geen ironie) Maar vier paar schoenen zijn er even duur als een televisietoestel Universiteiten werden goed bedacht Felle aanval op reclame van de film 9 VKIJDAG 1 OCTOBER 1954 EERLIJKE BLIK OP HET NIEUWE RUSLAND (IV) TS HET LEVEN IN DE SOWJET-UNIE duur? „Zeer ook de helft in prijs verlaagd. Er zijn meer .goederen 1 duur", hebben vele arbeiders ons verteld. Ondanks te koop dan anderhalf jaar geleden en de kwaliteit de sterke daling der prijzen kunnen zij de eindjes nauwelijks aan elkaar knopen. Sinds 1946 zijn de prij zen van de voornaamste gebruiksgoederen, maar vooral van de levensmiddelen zesmaal gedaald. „Daardoor hebben vele mensen wat geld kunnen sparen en nu weten zij niet, waar zij het aan moeten besteden, omdat er geen goederen zijn", zei Ossia, de ambtenares. Men heeft in de eerste plaats ge dacht aan hen, die zich door de hoge prijzen het hoognodige niet konden aanschaffen. Sinds het einde van de oorlog zijn de prijzen van vele artikelen dan 0,222168 gram zuiver goud gegeven. verbetert. Om zich een beeld te kunnen vormen van de koop kracht der Russen, moet men weten wat zij verdienen en wat zij uitgeven. Iedere andere vergelijking is ge vaarlijk en geeft kans op vergissingen. Men moet daarbij voor ogen houden, dat het niet juist is de koopwaarde van een roebel te vergelijken met zijn tegenwaarde in Nederlandse centen. Een roebel staat gelijk aan 95 Nederlandse centen. De Sowjetregering quoteert haar munteenheid in de verhouding van vier roebel voor een dollar en heeft haar een gehalte van Wij hebben nu getracht een overzicht der lonen op te stellen. De jongste verklaringen van de Sowjet-regering zijn op dit punt zeer vaag. Volgens Mikojan, de minister van handel, lag „het gemiddelde maandloon in 1953 119% hoger dan in 1940". Als het toentertijd dus 338 roebel bedroeg, zou het nu 740 roebel bedragen. Men kan echter wel met zekerheid aannemen, dat het gemiddelde basisloon tussen 600 en 800 roebel ligt. De ambtenaren en de bedrijfsleiders hebben ons bijna steeds sterk overdreven cijfers ver strekt, die door de verklaringen van de arbeiders werden weerlegd. De loontrekkers, die vaak zo geheimzinnig doen over het beroep, dat zij uit oefenen en de plaats waar zy werken, daar in de Sowjet-Unie alles wat niet door de staat wordt gepubliceerd als „geheim" wordt beschouwd, aarzelden geen ogenblik om te vertellen hoeveel zij verdienden en wa' zij uitgeven. Uit de hand van verschillende gege vens uit uiteenlopende bronnen hebben wij een tabel samengesteld, waarvan de juistheid door een groot aantal Russen en buitenlandse waarnemers werd be- vestigd. Maandlonen in Roebels HANDARBEIDERS Stratenmakers, sjouwers nachtwakers en loopjongens 300 tot Losse arbeiders 500 tot Half-gespecialiseerde arbeiders 600 tot Gespecialiseerde arbeiders Arbeiders met verant woordelijk werk Stakanov-arbeiders (die productierecords vesti gen door hoger te gaan dan de vastgestelde normen) Opzichters Ingenieurs Hoofdingenieurs 2500 tot 6000 BEDIENDEN Kantoorbedienden (steno typisten. secretaressen enz.) 500 tot 900 Magazijnbedienden 450 tot 700 Lager kantoorpersoneel 450 tot 700 Boekhouders, kassiers enz850 tot 2800 AMBTENAREN EN LEGER Lagere ambtenaren Ambtenaren Hogere ambtenaren Onderwijzers Un i versiteitsprofessore n Leden van de Academie der Wetenschap Officieren 1200 tot 5000 VRIJE BEROEPEN Geleerden 1000 tot 25000 Dokters 1000 tot 2000 Acteurs 500 tot 5000 800 tot 1800 1000 tot 3500 2000 tot 5000 1000 tot 2000 tot 2500 450 tot 750 700 tot 1000 1000 tot 2000 550 tot 1800 3000 tot 5000 5000 tot 12000 DIVERSEN 1000 tot 1800 1500 tot 3000 1500 tot 2500 700 tot 1200 bekijkt, Taxichauffeurs Piloten i (Burgerluchtvaart) Vliegend personeel (Stewards enz.) Grondpersoneel I Wanneer men dit overzicht moet men rekening houden: a. Met het feit, dat het Sovjet-Russi sche loonstelsel geheel op onderlinge wedijver ten opzichte van arbeidspresta ties is afgesteld. De grondwet zegt: ..Elke Sovjet-burger heeft recht op arbeid, die vergoed zal worden volgens zijn hoe danigheid en hoeveelheid". Daarbij komt nog, dat de basisionen voor hetzelfde be roep verschillend kunnen zijn. naar ge lang de min of meer voorspoedige onder neming en 't gewest, waarin men werkt; b. Met de omstandigheid, dat de ar beiders vaak in de cantine van de fa briek of werkplaats maaltijden tegen ver minderd tarief kunnen bestellen; c. Met de sociale regelingen, waar over wü nog zullen schrijven. Er komt nog wat bij Dat de Stakanov-arbeiders in in dustrie en landbouw, door ophoping van productiepremies, vaak veel meer verdienen, dan hun basisloon en soms zelfs meer dan hun opzich ter of hun ingenieur. Dat de belastingen buitengewoon laag zijn (2% voor iökomens van meer dan 260 roebel per maand en 13<~o van inkomens van meer dan 1000 roebel per maand). Er bestaat echter een soort lening, waarbij de arbeiders worden ..uitgenodigd" in te tekenen voor het bedrag van een maandloon. Het voldoen aan deze „uitnodiging" wordt door de bedrijfs leiders gecontroleerd, waardoor deze lening practisch neerkomt op een verplichte lening. Dat de élite de mannen, die de staat het meest nodig heeft, zoals professoren en onderzoekers, hogere officieren, bekende schrijvers, be roemde acteurs, befaamde academici, hoge ambtenaren, bedrijfsleiders, to neel- en filmregisseurs, universi teitsprofessoren tal van belang rijke voordelen geniet, als huisves ting en dergelijke door de staat. Dat deze lieden, evenals de „activis ten" en de Stakanov-arbeiders jaar lijks een groot aantal Stalinprijzen ontvangen, die variëren tussen 5000 en 100.000 roebel. Dat degenen, die een vrij beroep uit oefenen vaak de kans hebben daar naast bijwerkzaamheden uit te oefe nen. om zo hun inkomsten te ver- Dat het loon dat de ambtenaren van de plaatselijke afdelingen der com munistische partij voor hun werk zaamheden ontvangen fen dat tus sen 300 en 800 roebel ligt) bij hun normale verdiensten als werknemer wordt uitbetaald. 7. Dat goede doktoren, dank zij hun privé-cliëntele. vaak meer kunnen verdienen dan hun basisloon zou doen vermoeden. 8 Dat rekening moet worden gehou den met de trekkingen van de le ning, die min of meer de vorm heeft van een loterij en waardoor de ge lukkige winnaars tussen 5000 en 100.000 roebel kunnen verdienen. Het aantal gepensionneerden is in de Sovjet-Unie zeer groot. Daarnaast vindt men vele op non-actief gestelde arbei ders. De gepensionneerden zijn meestal slachtoffers van de oorlog of van be drijfsongevallen. De op non-actief ge stelden zijn arbeiders, waarvan de leef tijd schommelt volgens de beroepen, de gewesten en de ondernemingen. (Voor de vrouwen valt die meestal tussen 50 en 55 jaar. voor de mannen tussen 55 en 60 jaar). Zij mogen soms door bïij- 80 pot. Wat kunnen Russen voor loon kopen? Wat kunnen de Russen nu voor h ioneD xopen? Om dat te weten te komen hebben wij in iedere stad waar wij kwamen, de winkels bekeken. Wij heb ben er de prijzen genoteerd, met kopers en verkopers gepraat en de op- en aan merkingen die in de kranten verschenen bewaard. Deze prijzen zijn dus. zoals zij op dit ogenblik zijn. In een land, waar de staat alles voor het zeggen heeft kan men ze vanzelfsprekend één pennestreek veranderen, met doel vraag en aanbod weer met elkaar ir. evenwicht te brengen een e der volgens een systeem dat veel eenkomst vertoont met de liberale economie. Onderstaand overzicht is schien niet volledig, maar het is juist. LEVENSMIDDELEN IN KG Zwart brood 1.50. wit brood 2.30, luxe brood 4 60. varkensvlees 16 tot 22. osse vlees 14 tot 28. lamsvlees 12 tot 16, t 5 tot 20, boter 20 tot 28, margarine 3.: aardappelen 5 tot 8. kolen 1 tot 3. torn ten 6 tot 8. appelen 5 tot 8, gebak 10. Koffie 55 Thee 130 Chocolade 50 tot 150. Suiker 10 tot 125. PER LITER: Melk 5; wijn 8 tot 13; bier 4 tot 5; wodka 20. PER DOZIJN: Eieren 7.5 tot 13. DAMESKLEDING: Katoenen jurk 45 tot 80; rayon-satijnen jurk 175 tot 400: avondjurk 400 tot 600: wollen kleren 450 tot 700; trui 130 tot 180; schoenen 250 tot 600; schoenen van middelmatige kwali teit 300: bustehouders 16 tot 28: kamer jas 375; katoenen kousen 5 tot 15; rayon kousen 35 tot 50. Uit de begroting Veel nieuwe leerstoelen worden gevestigd Voor het hoger onderwijs vraagt nister Cals in zijn begroting voor 1955 f 10.000.000 meer dan voor 1954. De vestiging van de volgende nic leerstoelen en lectoraten wordt in begroting bepleit: Leiden: hoogleraarschap in de toege paste sociologie; buitengewoon hoogle raarschap i-n de toegepaste enzymolo gie; idem in de cardiologie; hoogleraar schap in de toegepaste wiskunde; bui tengewoon hoogleraarschap in de tecto- nische en de toegepaste geologie (thans bijzonder hoogleraarschap); hoogleraar schap in de theoretische sterrenkunde (thans buitengewoon hoogleraarschap); Hoogleraarschap in de Engelse letter kunde. Utrecht: hoogleraarschap in ae theo retische physics; buitengewoon hoogle raarschap in de wijsgerige inleiding in de godsdienstwetenschap; tweede idem in de geophysica; idem in de geschie denis en wetgeving van het onderwys; idem in de sociologie van buiten-Euro- pese gebieden; lectoraat in het Gerefor meerd Protestantisme; idem in üe Spaanse letterkunde. Groningen: hoogleraarschappen in de longziekte; in de kinderpsychiatrie; in de sociale psychologie; in de middel eeuwse geschiedenis; lectoraten in de analytische scheikunde; in de theoreti sche nutuurkunde; in de kristaimorpho- logie. Delft: hoogleraarschappen in ae geo desie; in de architeotuur; buitengewoon hoogleraarschap in de irrigatie; lecto raat in de organische chemie. De rijkssubsidie voor de Vrije Uni versiteit, zoals door minister Cals voor De zaak-Didès Franse politie zoekt journalist Enige tijd geleden meldden wy de ar restatie en later de schorsing van do Paqjse politiecommissaris Didès, die er van werd beschuldigd, staatsgeheimen in zijn bezit te hebben en daarvoor geen verklaring te willen geven. De commis saris gaf later de toelichting, dat hij de staatsgeheimen van een journalist had ontvangen, maar hij weigerde beslist, de naam van de journalist te noemen. Thans heeft de chef van de Franse con- tra-spionnage onthuld, wie de betrokken journalist is, zekere André Baranès. Het gehele Franse politie-apparaat zoekt thans naar Baranès, die vermoedelijk is ondergedoken, óf om de Franse politie te ontlopen, óf om niet door de commu nisten te worden gegrepen. De Franse politie weet namelijk niet of Baranès nu pro- of anti-communis tisch is. In het eerste geval had de over dracht van de documenten aan commis saris Didès ten doel, de politie om de tuin te leiden. In het laatste geval heb ben de communisten Baranès het authen tieke stuk in handen gegeven om te zien of de journalist voor hen betrouwbaar was. Om die reden weigerde commissaris Didès de naam van de journalist te noe men, toen de contra-spionnagedienst de documenten bü Didès vond. 1955 voorgesteld, bedraagt f 2 650.000 tegen f 2.430.000 in 1954. Ook de eetta fels en de sport voor de studenten wil de minister in 1955 gaan subsidiëren. Ten einde het promoveren te be vorderen heeft minister Cals op zijn be groting voor 1955 een bedrag van f 100.000 opgenomen, waaruit beurzen kunnen worden verstrekt ter bestrijding ven de kosten van levensonderhoud andere met de voorbereiding van promotie samenhangende uitgaven. Is het bumperspel een hazardspel Na vrijspraak door rechtbank boete voor het hof geëist Is het „bumperspel" een hazardspel of niet? Drie kermis-exploitanten maken er al jarenlang hun beroep van met het bumperspel kermissen af te reizen en aan groepen van maximaal 12 personen tegen een kleine vergoeding gelegenheid te ge ven aan dit spel deel te nemen. Degenen, die het hoogste aantal punten behalen, ontvangen bescheiden prijzen. De rechtbank te Almelo, waar deze drie in eerste instantie terecht stonden, had hen van het ten laste gelegde vrijgespro ken, doch de procureur-generaal van het Arnhemse hof vroeg vernietiging van dit vonnis en requireerde vijf gulden boete of twee dagen hechtenis. De verdachten voerden aan. dat ze zich er niet van be wust waren dat dit spel een hazardspel zou zijn. De politie had een vergunning verstrekt. De verdediger kwam evenals de Almelose rechtbank tot de conclusie, dat hier sprake is van een loterij. Uit spraak over veertien dagen. Meieen goede vangsten Vleetloggers vissen onder Engelse kust Voor de vleetloggers is gisteren de En gelse Wal-periode aangebroken. Maandag zijn vijf loggers uit Scheveningen uitge- n om hun geluk te beproeven op de leembank, 110 mijl uit de Engelse kust. Zij hadden succes en vingen gemiddeld 150—250 kantjes elk Dit is voor het ove rige gedeelte van de vloot aanleiding ge weest om van 't Zand, waar totnutoe werd gevist, op te stomen naar dezelfde plaats. Alle vleetloggers (ongeveer 50) meldden goede vangsten. Zoals meestal, waren de vangsten in September tamelijk slecht. Het ziet er - uit, dat de loggers thans meer suc- zullen hebben De visserij onder de Engelse kust duurt ongeveer de maanden October en November. In de loop van deze maanden zullen de visgronden dich terbij komen te liggen hoewel nog wel vlak onder de Engelse wal zodat de loggers, die 's morgens uitvaren, 's avonds kunnen vissen. Besprekingen met de betrokken auto riteiten hebben het bestuur van de Chr. eekschool De Driester te Gouda ge- I tgesteld ten aanzien van het voortbe- an van de school, ook nu deze niet door de Haagse Chr. kweekschool ge-1 adopteerd is. door Hélène en Pierre LAZAREFF HERENKLEDING: Costuums 600 tot 1500; overjassen 500 tot 1500; hemden 66 tot 200; sokken 5 tot 20. BOEKEN EN KRANTEN: Kinderboe ken (geïll. 80 tot 120 blz.) 2.45 tot 3; mans (kartonnen omslag, geïll.) 5.90 tot 9; romans (in vreemde talen) 18 tot 25; gekleurde tijdschriften 1.20 tot 3; kran ten 0.20; geïll., brochures 0.65 tot 1; bloc notes en cahiers (86 blz. geb. in linnen) 3.10. HUUR: Kamer per m2 en per maand 1.4; gemiddeld appartement (2 kamers) per maand 36. DIVERSEN: Toiletzeep (per 100 gr.) 2 tot 5; sigaretten (^5 stuks) 2 tot 5; radio 120 tot 800; stalen polshorloge 250 tot 600: televisietoestel 1175 tot 2150; koelkast 700 tot 2000; stofzuiger 450 tot 700; electr. scheerapparaat 110; rit ondergrondse 0.50; plaats in schouwburg (duurste plaats in opera) 5 tot 30; bio scoop 2 tot 5; porceleinen S4 stuks) 180; haarknippen 5.60 tot 8; tapijt uit Turkmenië 900 6 rode lepeltjes 200; piano 3500 tot 5400. Bij nadere beschouwing zult u nu dat de verhoudingen der prijzen eigenaardig liggen, dat een steno-typiste bijvoorbeeld van haar maandloon twee paar schoenen kan kopen, maar daaren tegen in twee maanden een televisie toestel kan aanschaffen. Maak nu een vergelijking volgens uw beroep en uw behoeften met de lonen en prijzen in ons land. Het is de enige manier om een begrip van het Russische lonen- en prij zenstelsel te krijgen. U zult zien, dat re latief gesproken de prijzen van kleding en levensmiddelen hoger zijn dan in West-Europa. De huur is er echter even als de prijzen van boeken en muziek instrumenten, beduidend lager dan bij Monument geslooptmaar toch vrijgesproken Voor de kantonrechter te Groningen stond thans de eigenaar van de koren molen De Hoop te Middelstum terecht, omdat hij de op de monumentenlijst voorkomende molen gedeeltelijk heeft gesloopt en daarmee zou hebben gehan deld in strijd met de wet op de monu mentenzorg. Die wet liep 31 December jl. af en werd pas in Februari jl. ver lengd. Juist in Januari brak de heer O. de molen gedeeltelijk af. De eis was f 75 boete, maar de kantonrechter ontsloeg hem van rechtsvervolging omdat hij het feit we] bewezen, maar niet strafbaar achtte bij gebrek aan een wet op het moment van de sloping. Westduitse suggestie Nederland betale deel van autoweg In antwoord op de Nederlandse nota. vaarin werd voorgesteld de autostrada an Emmerik naar Oberhausen. onder deel van de verbinding naar het Ruhr- gebied te voltooien, heeft de Westduitse regering gesuggereerd, dat zal worden ge streefd naar een gemeenschappelijke fi nanciering van de aanleg van een auto strada van Nederland naar het Ruhrge- bied. en toegegeven dat het noodzake- J deze nog ontbrekende schakel te leggen, doch zij om financiële redenen geen kans heeft gezien deze autoweg op het bouwprogramma der komende jaren te handhaven. De kosten worden op 90 millioen mark geraamd. De regering ver klaart zioh bereid te overwegen een ge deelte van de weg Oberhausengrens als nog op het programma te1'plaatsen Spiegel van de werkelijkheid, die door de mens is gemoduleerd (Van onze kunstredacteur) "V/TEN DOET ER BESLIST niet goed aan een bepaald soort reclame vast "-L'J- te koppelen aan het verschijnsel film. De film moet men niet be oordelen naar de gevel- of advertentiereclame van de bioscopen, die er al leen maar op uit zijn hun nummer te „verkopen". Dat onpersoonlijke „verkopen" gebeurt zowel in beeld (op de affiche en in de advertentie) als in woord (titels en vertalingen). Het woord „zonde" moet er dan liefst, in worden verwerkt, waardoor een Franse film als „Les compagnes de la nuit" wordt vertaald in „Zij die van de zonde leven". van het publiek Deze ethisch zo verkeerd gerichte re clame werd gisteren tijdens het film congres in Utrecht gehekeld door dr W. A. 't Hart In zijn lezing „De film als levensspiegel". Vanzelfsprekend betrok spr. in deze reclame ook de literatuur, aangezien de aanprijzing van romans b.v. ook vaak veel te wensen overlaat. Niet wat de zakenman er van maakt met zijn verkoopzucht, maar wat de film zelf ls, daarom gaat het. De zakenman baseert zijn vermeende kennis eigenlijk alleen maar op de theorie van het „erotische Weltbild" en daarmee komt hij aan min- Toch is het so Netwerk van kristallen 161) Een wiUekei verhitting, druk, schok, uit hun verband geraken. I doordat de •elhedt vergro geringe h standdelen croscoop zal dan ook blijken, dat een ogenschijnlijk ho mogene staalsoort afzonderlijke deel de meeste teel ijzer Komt het ijzer nu in aanraking met vocht, dan treden die verschillende We hadden het de vorige maal int ers over ijzer dat niet, of althans leilijk, roest? Welnu, deze schijn- ar met de praktijk strijdige, uitspraak met behulp van onze roest-theorie 'tlaren. In ijzer, in mddeler z\jn get vormen die voor het opwekken van de elcctrische stroomp jes noodzakelijk zijn. De éne pool van het vreemde bestanddeel ontbreekt immers en de ijzerdeeltjes dit jes, zodat vele kleine clec- ■npjes optreden. Door deze ■ordt het vocht uxiter) ge drilde electrische afspeelt en waarbij de zuurstof weli •vaar een belangrijke rol speelt, maa '.och een geheel andere dan men aar vankelijk dacht. De electrolytisch 'n hoofdzaak gaal kan door allerlr imstandigheden nog begunstigd ivorder >ijv. door de aanwezigheid van zouter. met een zakbatte- rijtje dat ue zorg vuldig in ttceeën hebben gehakt. Ook ken van de electrische «er betekent dat het >p het metaal heeft af- dus ook geen verbin- t'er ijzer roest dus zer met een gehalti in hel dagelijks let inrom blijft de onlangs bespre an Koetoeb, die weliswaar zuiverheidsgraad heeft, doch ende om het roesten te helel iscincrcnde bijzonderheid voo\ '.9 pet. oude Indië die hun tc alle tSadruk verboden) der verheven wen tegemoet. Men vraagt zich ln dit verband natuur lijk ook af of de droomfabriek Hollywood zich ook helemaal afstemt op de wens van het publiek. Hier ligt, aldus spr.. een geheel ander geval. Het publiek wenst een vertekening van het beeld, een gemo duleerde werkelijkheid. Men verwijt de film dan ook wel eens, dat zij niet het leven geeft, maar een banale verwerking van het thema. Zoals de „Lustige Peron" in het voorspel van Goethe's Faust zegt: „In bunten Bildern wenig Klarheit, viel Irrtum und ein Fünkchen Wahrheit: So wird der beste Trank gebraut." Ten aanzien van die verwerking van de werkelijkheid wees dr 't Hart er op, dat er twee categorieën films zijn. Ten eer ste de spectaculaire met een veelal ba nale vorm (sentimentele uitbeelding of romantische vertekening) en thema's als ..verboden liefde" en ..wild avontuur". Deze soort films speelt meestal bij de zelfkant der samenleving (waartoe ook de society kan behoren). De tweede ca tegorie is die van het gewone leven. Hier vindt men de weergave van de kleine zorgen, de kleine vreugden, het verdriet van de gewone mens. het huwelijksge luk met zijn normale trouw en de zui verheid van het kinderleven. Niets men selijks is de film vreemd. Komt er in die 2e categorie de verheven taak van de film naar voren, er blijft toch altijd vertekening. Hiermee komen we, aldus spr., juist tot te beantwoording van de vraag of de film Inderdaad een levensspiegel is. De film als levensspie gel is net eender in de litteratuur een zakelijke weerspiegeling van hèt leven en van dè werkelijkheid, maar een geselecteerd aspect van de wer kelijkheid. Juist de levenscaricatuur Nachtelijke fabrieksbrand te Rotterdam Gisternacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken ln het twee verdie pingen tellende pand van de Eerste Nederlandsche Rondcartonnagefabrlek te Rotterdam. De brand woedde in een derde gedeelte van het bedrijf. De kantoren bleven intact en kregen slechts water schade. Na anderhalf uur was de brand weer het vuur meester en kon men met de nablussing beginnen. De omvang van de schade is nog niet bekend. Vier jaar wegens poging tot doodslag geëist Vier jaar gevangenisstraf is gisteren voor de Roermondse rechtbank geëist te gen de 32-j. magazijnfcneoht M. B. uit Venlo, die getracht heeft zijn vrouw van het leven te beroven. Nadat hij haar had geslagen, had zij zich met een broodplank verweerd. Hierop werd de verdachte zo woedend, dat hij zijn echtgenote met een mes te lijf ging. Het achtjarig dochtertje kwam toen tussenbeide. Op verzoek van een der verdedigers werd de zaak voor het winnen van een reclasserings- rapport aangehouden. het geschonden zijn werkt veel sterker op ons in en doet ons beter de echte wer kelijkheid beseffen, dan een verheven levensdrama dat zou doen. Dr 't Hart kwam dan ook tot de slotsom, dat de film niet een levensspiegel ls ln de letter lijke betekenis, maar een spiegel van de werkelijkheid, die door de mens wordt geselecteerd en gemoduleerd. Voor socio logen en psychologen ligt hier belangrijk bronnenmateriaal. In een zwaar wetenschappelijk betoog had de Franse professor Henrl Agel des middags de ontwikkelingsgang van de film geschetst onder de titel „De la mythologie fabriquée au spirituel lncar- né" (Van kunstmatige mythologie naar geïncarneerde spiritualiteit). Als hoofd thema van deze lezing sprak prof. Agel zijn geloof uit ln de roeping, van de film, de missie, die zich vooral zal demonstre- i in de pure mensenliefde. Aesthetiek ethiek moeten samengaan. In de mor- genvergadering luisterde het grote aan tal deelnemers naar een min ol meer vak technisch betoog, toegelicht door film beelden en lantaarnplaatjes, van prof. dr F. J. J. Buytendijk over „Optische erschijnselen in verband met de film". Vandaag werden de slotzittingen gehou- van de filmstudieweek. Na een schets de filmsituatie in Nederland door de heer J. G. J. Bosman, secretaris van het Ned. Filminstituut, sprak prof. dr F. Stückrath uit Hamburg over „Die Rolle des Films im Leben der Jugend", op welke belangwekkende rede we morgen hopen terug te komen. „Het leven begint bij 40" Tal van betrekkingen aangeboden voor oudere werklozen Pas opgerichte stichling hielp al velen aan passende positie werk volkomen belangeloos verrichten moeten toch dringend noodzakelijke kos ten voor papier, porti, telefoon, enz. wor den gemaakt Van verscheidene kanten zijn thans, volkomen vrijwillig, bijdragen In deze kosten binnengekomen bij het secretariaat van de stichting (Alex. Boers- straat 11) te Amsterdam-Z. Teneinde alle aanvragers om werk zo spoedig mogelijk te kunnen helpen zal het bestuur zich dezer dagen met een schrij ven richten tot het gehele Nederlandse bdrijfsleven, dat, zoals bekend, nog steeds te kampen heeft met een groot tekort aan arbeidskrachten De stichting kreeg van allerlei firma'* aanvragen voor o.a.: portiers, emballeurs, correspondenten, boekhouders, calcula tors. tekenaars, vertegenwoordigers enz. Het bestuur van de stichting ls ervan •ertuigd, dat zijn volkomen particulier initiatief zal slagen, Indien het bedrijf leven voortgaat met arbeidskrachten op Uit alle delen van Nederland heeft de pa9 opgerichte stichting: „Het leven be gint bij 40" van werkgeverszijde betrek kingen aangeboden gekregen voor oudere werklozen. Anderszljds heeft zich tot deze tichting een zeer groot aantal werl kenden van boven de 40 jaar gewend, het verzoek zo snel mogelijk te worden ingeschakeld in een of ander bedrijf. Het bestuur van de stichting, naar is mededeelt, is de laatste dagen vrijwel ig en nacht bezig geweest om de enorme stroom van brieven te verwerken. Hierin ls het nog niet geslaagd, ondanks het feit, dat tal van vrijwilligers hun diensten heb ben aangeboden om geheel belangeloos de honderden brieven te tikken. Het bestuur wil namelijk zo snel mogelijk antwoord geven op de vele brieven die zijn binnen gekomen. terwijl het tevens de werkzoe kenden zo spoedig mogelijk aan een pas sende positie wil heipen. Hierin is de stichting reeds in vele gevallen volledig geslaagd. Hoewel alle bestuursleden het vele i het secretariaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9