m HAMBURG: SIR WINSTON CHURCHILL Het leven van ZONDAGSBLAD 2 OCTOBER 1954 Nieuwe gezichten hebben we 'weer eens twee (va rubriek) nieuwe problemisten inge schakeld. Een hele bekende is de Maasstede ling Konines, Limburger van origine, die er steeds naar streeft zyn verlichte ideeën in op partijstanden gelijkende problemen te verwerken, hetgeen hem meestal uitstekend gelukt. Men lette in dit verband speciaal op no. 237, een lokzet, die echter niet voor de wed- loopt, kond staat als een zeer geroutineerd oplosser eri die sinds kort ook de smaak van het componeren heeft beet gekregen. Met ééntje van Avid er bij zijn de drie ladderopgaven van uitstekende kwaliteit. Tot ae A-oplo<sers, die graag iets buitengewoon moeilijks in de wed strijd willen zien, zeggen we: nog even geduld! We hebben namelijk nog een paar flinke hersenkronkels bezorgen de werkstukken van diverse auteurs in portefeuille, maar eerst moet iedereen weer een beetje op dreef zjjn. Onze opgaven Wit:12, 22, 25 28, 29, 32, 34. 39. 44 Wit: 32. 33. 37/39, 41. 44/46 48. 50, (Vervolg van pag 5) Dnevoudigdood vonnis A deze afzonderlijke toespraken richtte de baljuw zich tot alle drie voor een laatste vermaning: ..Tenslotte keer ik dan terug tot u allen, ongeluk kige mensen. Heden is het uur geko men, dat ik u openlijk bekend maak. dat gij allen door uw rechters, na rijpen rade zijt gecondemneerd. om met de dood gestraft te worden. IJselijk voor waar, moet deze schok (hoezeer reeds lang vooruit gezien) u allen treffen! Het denkbeeld: Vrijdag is het onze laatste dag; wij moeten dan aan anderen ten spiegel als misdadigers op een schavot het leven eindigen, moet u zeer zwaar Maar als gijlieden nagaat op de tijd. die sedert uw gevangenneming u gegeven is. en die u nog gegeven wordt om u met God in Jezus Christus te ver. zoenen, dan voorzeker hebt gij allen nog een onwaardeerbaar voorrecht bo ven hem, die gij een marteldood deed sterven, zonder zelfs hem een uurtje tot de voorbereiding voor de eeuwigheid te gunnen. Gij hebt allen nog uw le raars. die het aan geen troostreden in uw jammervolle toestand zal ontbre ken Wanhoop dan niet. stervelingen, hoe ellendig gij ook uw toestand moogt beschouwen er is nog een middel om door waar berouw boetvaardiglijk tot God te naderen. Ik geve ulieden d flgfr; werP u "iet hen voor aller liefderij- de Genadetrc ke Vader. Bidt; wij zullen met t„ u bidden, dat het God behagen mag. uw tijdelijke straffe, welke wij hopen dat hij met gelatenheid, in diep berouw en met vol betrouwen op de Kruisver- diensten van 's werelds Heiland Jezus ondergaan zult, u allen tot verzoening van zijn Goddelijke Wetten moogt er- lengen. en daardoor eeuwig gelukkig Nog vele vellen zijn in het rapport over déie zaak gevuld met de uitvoe rige vermelding van de eis. de conclu sie en het vonnis, over de drie misda digers uitgesproken. Daarin is echter aL leen sprake van een zakelijke uiteen- Horizontaal: 1. 't Is bitter, geen ei meer in dit vaartuig; 3. Een dier be staat in bon; 7. Ook de halve godin bestaat; 9. Dit deel van de bijbel is niet nieuw; 10. Zonder lokmiddel ging; 14. Een zomervogel zonder zien heeft meer pootjes; 16. Geef een sein met de ketting; 19. Dit wapen riekte, 22. Voor mij geen kar, zei Noach; 24. Dit kleinigheidje werd ge spannen; 26. Een reuze vis uit het oesterVét; 27. De muzieknoot is klaar; 29. Deze zangvogel heeft het opstootje achter de rug; 30. Op de wijze blijft geen neger in de regen; 31. In de Muze zit een knaagdiertje opgesloten. Verticaal: 1. Een verschijning uit een slopje: 2. Het water kan nie't in «Je jaaglijn worden gegoten; 4. o.i. een godin; 5. Al het water uit de alcohol is krachtig; 6. Een Belgische stad urt kopharen; 8. Deze bereking heeft niets met sierlijke plantjes te maken; 11. Een kern van punt; 13. Voorgaand wisse; 15.' Bovenstreek is moedwil; 17. Een dier van een vrucht: 18. Uit gaten komt een diender; 19. Dit dier is zon der glans; 20. Deze stiervent kan een Turk zijn: 21. Een radio-omroep uit kleding; 22. Dit land is zonder heilige stumper; 23. Een vaste laag bracht deze vogel; 25. Zonder de gravin van Holland is de Spaanse vloot behoeftig; 28. Een munt uit R.F. Inzer/üngen per briefkaart uiterlijk Donderdagmorgen a.s. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzle- oplossine". Er zijn drie prijzen; 1. f 5; 2. f 2 50 en 3. f 2.50. Oplossing kruiswoordraadsel 25 September Horizontaal: 2. Kalf; 6. Pro; 8. Aker; 9. Rook; 10. Span; 11. Oom; 13. P.S.; 14. Ballet; 17. Rats 18. Roe;'20. Nop; 22. Odin; 24. Proton; 26. St.; 27. Bah; 28. Doze; 31. Toko; 32. Leve; 34. Tin; 35. Stal. Verticaal: 1. Zoom; 2. Ka; 3. Aks; 4. Lepel; 5. Fra; 6. Proper; 7. Roos; 12. Matador; 14. Ba; 15. L.S.; 16. Ego; 17. Re; 19. Oor; 20. N.N.; 21. Python; 22; O.T.; 23. In; 25. Opzet; 26. Saki; 27. Bots; 29. Els; 30. Eva; 33. El. 11), 16 gew. Een aardig eindspel, maar het probleem is helaas bij-oplos baar door 42—37, 16—11, 11x33, 46x26 en ook door 49—43. 16—11, 11x2, 2x16. No. 229. (Pranger). Zwart: 8,9,11.13, 15. 17. 21, 29. 31. 36 Wit: 22. 23. 25. 28, 34. 38, 39, 41. 42. 47. Opl.: 23—18. 28—23. 38—33. 42—37, 47x38. 39—34. 33x4, (de zw. dam is nu verplicht naar 20 te slaan). 4x19 en wint door 1914 of 1924. Een oud matmotief, hier in een mooie constructie bewerkt! ardheld. I n Rem brandt. Jan Steen, Ruisdael. Holbein. Cranach en van moderne meesters, in het bijzonder doeken der Duitse roman tische schilders. Over het Heiligengelstfeld en langs het geweldige monument van Bismarck loopt de HelgolMnder Allee, die ons naar de landingsbruggen van St. Pauli brengt, waar wij de Elbe bereiken. Het uit zicht op de haven blijft altijd boelend en een tochtje door de haven is bijzon der interessant. Wie Hamburg bezoekt, verzuimt gewoonlijk niet een paar avond, uren door te brengen in de amusements, wijk St. Pauli. De Reeperbahn, de voornaamste straat van deze buurt, heeft veel van het eigenaardige van een wereldhaven, maar herinnert u er ook aan. dat Hamburg een moderne grote stad la. De straatweg langa de Elbe Is vaak geroemd als een der mooiata wagen ter wereld. Door een bloeiend groen land schap bereikt men Blankenese, de Ham- burgse voorstad met haar villa'» en haar vissershuizen. En van de Süllberg. welka zich boven de stroom verheft, heeft men een mooi uitzicht over het Nederduitse land. Deze beide heren, die in vereniging veel originele scheppingen het levens licht deden aanschouwen zonden nl. in 1950 het volgende probleem in voor een door B. Springer en Geo van Dam in „Het Vizier" georganiseerde „notedop- jes"-wedstrijd en dit werd bekroond met een eervolle vermelding. J. r. Tol en Th. v. Prooyen. Zwart: 8, 14, 25, 36: dam op 26. De sneltrein uit Zuid- en West-Duits- land rijdt het laatste kwartier voor hij Hamburg bereikt door het geweldige ha vengebied en gedurende dit kwartier krijgt de reiziger voor het eerst het ei genaardige rhythme van deze stad te bespeuren. Bij het verlaten van het sta tion verrast hem het drukke verkeer. Voor hem strekt zich de Mönckeberg- strasse. een typische Hamburgse win kelstraat. uit. Links ziet hij de spitse koperen toren van de kerk van St. Pe trus en in de verte het indrukwekkende stadhuis. De Rathausmarkt, het centrum van de Hamburgse city. werd na een grote brand in 1842 in zijn tegenwoordige vorm aangelegd, naar het voorbeeld van het Marcus-plein van Venetië. Hierdoor komt het, dat dit plein en vooral de arcades aan de zijkant iets zuidelijks hebben. Door die arcades bereiken wij de Jungfernstieg. d« grote promenade van de stad. De Binnenalster met zijn groen-blau- we water ligt tussen de twee Lombards- bruggen. De Buitenalster met zijn in het groen gelegen woonwijken, sluit aan de Binnenalster aan. De Jungferpstieg. welke precies 421 meter lang Is. heeft een geschiedenis van zeven eeuwen. Se dert d« 18de eeuw ontmoeten vreemde- haven- en industriestad lingen en Hamburgers hier elkaar. Tus sen de promenade en de Alster ligt het Alsterpaviljoen. een van de bekendste restauranis van Noord-Europa. Meer dan 150 jaar geleden heeft hier een ge- emigreerde Franse edelman een eerste koffiehuis opgericht. Het werd door steeds grotere en indrukwekkendere ge bouwen vervangen. De vreemdeling slentert verder over de Gfinsemarkt, langs de zich in opbouw bevindende nieuwe opera, naar het station Dammtor. Vlak bij dit station ligt de universi teit. welke ons er aan herinnert, dat deze haven, en Industriestad ook een culturele taak heeft te vervullen. De Kunsthalle van Hamburg geniet trou- Wit: 22 23, 26. 28. 31/33, 35. 38, 41/44. Dit trio geldt voor de ladderwed strijd. De opgave luidt voor alle drie: wit begint en wint. Oplossingen binnen Wit: 26. 32, 42/45. Lokset Voor dit extra vraagstuk is de opga ve anders: wit begint en verlokt zwart tot een foutieve zet (of reeks zetten), waarna wit wint. Eindspel aangegeven. Sympathie des geestes Hoe onuitputtelyk het damspel ook zijn moge, toch komt het af en toe wel eens voor, dat verschillende auteurs on geveer een zelfde probleem vervaardi gen. in welk geval de eerste het natuur lijk op zijn naam krijgt, tenzij de twee de het betreffende idee op belangrijk be tere wijze heeft weten te bewerken. Dan worden de beide namen aan het latere probleem verbonden. Soms slaat een dergelijke sympathie des geestes slechts op een onderdeel, zo als b.v. het slotmotief. Nu doet zich het grappige feit voor, dat het verrassende slotidee van no. 227 <G. Avid Parijs) reeds het geesteskind blijkt te Zijn van het Rotterdamse duo J. v. Tol en Th. v. Prooyen. Wit: 30. 37. 40, 42. 47; dam op 45. De oplossing luidt: 4741 40—34, '26x48 verplicht, want op 26x40 wint wit door 45x42 en 4248; op 26x42 is de winst 34x43 en 45x47», 34x43 enz als no. 227. De beide Rottetrdammers zijn dus tevens de mede-auteurs van Avid's Tsprekenö was één en ander de heer Avid niet bekend en is onze be wondering voor de Parijzenaar er niet minder om! Correspondentie G. K. U ziet het wel, de aanhouder wxnt! Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg. Jan Luykenlaan 12. Den Haag. Oplossingen laatste zomeropgaven No. 226. (Arid). Zwart: 2,5,6.9,16. 18. 19. 24. 34. 40. Wit: 15, 17, 21 26. 27. 32. 38. 43. 49. 50. Opl.: 27—22, (18x27 gedw.). 38—33. 50—45. 43—39. 45x3. (43—48 gedw.). 49-—13. 15—10, 3x7, 26—21, (1116), 2117 gew. Een be kend klassiek motief, dat het op d$ze ingenieuze wijze gebracht, nog uitste kend doet! No. 227 (Avid). Zwart 13. 14. 16/19, 23. 25; dam op 26. Wit: 27, 28, 30, 32, 34, 38, 42, 48; dam'op 45. Opl.: 27—21, 32x12, 12x23, (Het Kikkc-zetjc als in leiding!), 48x39. 39—33. (nu komt de verrassende slotfase, waarbij we de na men v. Tol en v. Prooyen als mede auteurs van dit probleem moeten ver melden.) 34x43. (48x34), 45x20, 30 24! Slaat zwart i.pl.v. 48x34 b.v. 48x39 dan wint 4550, 50x25 253950 en op de slag 25x34 eenvoudig 45x25 enz. No. 228 (v. d. Boogaard). Zwart: 1, 8. 12, 17/19, 23. 26, 27. 31. 36. Wit: 6. 16, 21. 28. 32. 33. 42. 44. 46. 47, 49. Opl.: 4641, 4943. 43—38, 4439, 42—37. 47x38. 16—11. 11x2, 2x11, (12— 18 gedw.). 11—50 <29—34 de enige), 5045, (34—39 of 45x7, 8—1. (7— ZONDAGSBLAD 2 OCTOBER 1954 3 DE oorlog werd door de geallieerden gewonnen. Op het elfde uur van de elfde dag van de elfde maand in het jaar 1918 luidden de vredesklokken. Lon den daverde van de feestvreugde en in geweldige optochten trokken de tien duizenden naar Downing Street om hul de en dank te brengen aan de grote oorlogsleider Lloyd George. Hij en de Franse regeringsleider Georges Clemen- ceau („de Tijger") waren de mannen, die onverzettelijk hadden gevóchten voor de onderwerping van het Duitse oorlogs monster. De gevoelens van de massa, die de straten van Londen vulde, wer den zeer duidelijk vertolkt door de twee leuzen, die onophoudelijk werden ge hoord: ..Hang de keizer op!" en „Laat de mof betalen!" Winston Churchill heeft in een groot werk de eerste wereldoorlog beschreven. Dat hij er niet gerust op was, dat 1918 het einde van de vijfjarige worsteling bracht, blijkt wel uit deze ontboeze ming: „Is dit het einde? Moet het slechts een hoofdstuk zijn in een wrede en zin loze geschiedenis? Zal een nieuwe gene ratie op haar beurt geofferd worden om de zware rekening tussen Teutonen en Galliërs te vereffenen? Zullen onze kin deren opnieuw doodbloeden en verstom men in verwoeste landen?" Er zou een tijd komen, dat Churchill opnieuw en in nog veel heftiger taal zijn afschuw van het streven der „Teu tonen" zou kenbaar maken... Intussen wachtte hem een grote en inspannende taak. Hij had er voor te zorgen, dat de vijf millioen arbeiders, die werkzaam waren geweest in de oor logsindustrie, op andere wijze arbeid en brood vonden. Zoals na de twee wereldoorlog was ook na de eerste de politieke toestand in En geland zeer verward. Na de verkiezin gen in 1923 werd de socialist Mac Do nald opgedragen een regering te vor- Aan de samenwerking tussen Lloyd George en Churchill was voorlopig een einde gekomen. Over de grote politieke vraagstukken dachten zij lang niet een der.' Meer dan eens werd een diepgaand verschil van mening openbaar. Dat bleek vooral ook weer na de oorlog, toen En- gelands standpunt moest worden be paald inzake de Russische kwestie. VI. Drukke arbeid, lange vacantie Maar toch wisten deze twee 'grote politieke figuren elkander steeds te waar deren. Lloyd George wist wel wat hij deed toen hij Winston in zijn oorlogs-ka- binet opnam ook al werd daarover in de pers een groot kabaal gemaakt. Als trou we wapenbroeders hadden zij naast el kander gestaan en dat de oorlog gewon nen werd, was voor een niet gering deel daaraan te danken. Nu liepen hun wegen uiteen maar zij scheidden als vrienden... DE lezers van deze beknopte levens schets zullen zich herinneren, dat Win ston Churchill zijn politieke loopbaan begon als afgevaardigde van de conser vatieve partij. Niet lang daarna was hij eandidaat der liberalen in het district Manchester. En... in 1924 sloot hij zich weer bij de conservatieven aan. Natuur lijk heeft Winston over deze herhaalde overgang heel wat moeten horen, ook al zijn de politieke verhoudingen in En geland heel anders dan in ons land. Zijn biograaf Lewis Broad zegt hierover: ..Winston is een politiek realist, die de wereld ziet in zwart en wit, zond.r grijze overgangen. Volgens hem kwam de na oorlogse politiek eenvoudig neei op een conflict tussen socialisme en auti-socia- lisme. En aangezien het socialisme in zijn ogen slechts weinig minder verfoei lijk was dan het venijn van het bolsje wisme, beschouwde hij het als de plicht van alle anti-socialisten om gezamenlijk front te maken_ tegen het dreigende ge- Na het kortstondige bewind van Mac Donald werd Stanley Baldwin in 1924 Eerste Minister en hij besloot Churchill in zijn kabinet op te nemen. Over het eer ste onderhoud is een aardige, typerend Engelse anecdote in omloop. „Ik kan -u het kanselierschap aanbieden." zie Bald win. „Van het hertogdom?" vroeg Win ston in alle ernst. „Nee." antwoordde Baldwin, „maar van de schatkist." Daar mee was het onderhoud afgelopen en Winston Spencer Churchill was „Chance- lor of the Exchequer", hetwelk overgezet zijnde betekent: minister van financien. Toen deze benoeming bekend werd, hielden vele vooraanstaande Britten hun hart vast. Winston in een oorlogskabinet: ja, dat was lang niet gek. Want hij was nu eenmaal een geboren vechtjas. Maar deze man aan het hoofd van Financiën? Hij is toch veel te temperamentvol voor een post, die een koel hoofd vraagt? Is hij niet tc artistiek, te litterair aange legd? Maar bovenal: is hij wel helemaal een betrouwbaar conservatief? Ondanks deze sombere voorspellingen heeft Churchill het vijf jaar uitgehouden. Het ligt buiten het besték van deze vluch tige schetsen een.overzicht te geven van zijn ministeriële werkzaamheid. Philip Snowden, ook eens minister van financiën, schreef over deze periode: „Al wat Mr Churchill doet bezit een zekere aantrekkelijkheid. Zijn energieke opgewektheid is onblusbaar. Van een ze kere Franse vorst placht men te zeggen, dat niemand ooit zo onbezorgd een ko ninkrijk verloor. Churchill was even vro lijk onder-een begrotingstekort als wan neer hij een overschot te verdelen had.." Tn 1926 brak in Engeland een alge- mene werkstaking uit. Ook de druk kers gooiden het werk neer, zodat de dagbladen niet konden uitkomen. De oud-journalist Churchill wist een middel om in dit gemis te voorzien. Hij richtte de „British Gazette" op en be lastte zich met het hoofdredacteurschap Van het eerste nummer verschenen 230.000 exemplaren. Acht dagen later kwam het laatste nummer uit met een oplage van bijna 2Vz millioen. Dat was precies een kolfje naar zijn hand. Bij de verkiezingen van 1929 werden de conservatieven verslagen. Van de 411 zetels behielden zij er slechts 260. Weer werd Mac Donald Eerste Minister. En voor de ..socialistenvreter" Churchill was in zijn kabinet natuurlijk geen plaats. Hij kreeg een langdurige vacantie, maar hij verveelde zich geen ogenblik. Op zijn landgoed in Kent ging hij schil deren en schryven. En af en toe gaf hij een nijdige snauw in de richting van zijn politieke tegenstanders, die toen in het Britse rijk de lakens uitdeelden... „Hier wordt je hard vertroeteld" Veertien dagen kampleven van jongens, die er een eer in steJen onafhankelijk te zijn a» uitnodiging van ds. H. de Boer uit Den Haag belandde ik in het kamp te Lage Mierde, dat vlak bij de Belgische grens is gelegen. Dit kamp, dat pas gesloten is en veer- tien dagen heeft geduurd, was voor ge heel of gedeeltelijk invalide jongens, die er eens echt uit moesten zijn. Nu ik dat woord Invalide heb neerge schreven, moet ik op mijn tellen passen. Ik bedoel hiermee, dat ik het wel uit mijn hoofd (pen) zal laten iets meewa rigs te gaan schrijven, of iets dat riekt naar medelijden. Pas dan op! Ze zul len je daar zien aankomen, die knapen met hun lachende gezichten, hun ogen vol levenslust. Ik had juist enige uren in de trein gezeten tegenover een paar slapende valide reizigers, en als je dan in zo'n kamp komt, dan werkt dat als een ver frissend bad. Hoogstens durf ik dan ook spreken van medeleven en van sym pathie. Het is daar in het barakkenkamp te Lage Mierde die dagen een groot ge zin geweest. Toen ik het zonnige ter rein kwam opwandelen, zag ik een le vendige afdruk van het gezegde, „de lamme die de blinde leidt". Ik ontmoette een lamme jongen in een wagentje, dat hij door handkracht voort bewoog. een blinde duwde het wagen tje. en zo konden beiden een paax uur op stap gaan. Op mijn vraag naar de hoofdleider, wezen zij mij naar een kantoortje. Na de korte begroeting leidde ds. De Boer mij over het terrein, in de slaapzalen, de cantine, de kliniek enz. enz. en men kan slechts eerbied en bewondering heb ben voor het werk van de hoofdleider en zijn staf. die <üt veertien volle da gen geheel belangeloos doen. Men werkt en men sport daar dat het een lieve lust Is. Het is verbazingwek kend zoals daar alles marcheert. NK de rondgang zetten we on« neer op het grote grasveld en vertelt ds De Boer, die met hart en ziel voor de jongens leeft enkele markante gevallen van verbetering. Wat moet het tot dank baarheid stemmen te mogen constateren dat er gevallen zijn, die veel beter zijn dan 2 of 3 Jaar geleden. Ja, want ds. De Boer doet dit werk al het zesde jaar U moet eens zien als de groep een excursie maakt. Tjonge, dat Is een ge beurtenis. Dit Jaar, evenals verleden jaar, zijn zij een dag de gasten van het gemeentebestuur van Antwerpen ge weest. De hoofdleider is hun vader en vriend. Ze kunnen met alles bij hem komen, ook in het holst van de nacht. Er heerst daar een typische geest. Ik kan niet precies zeggen wat het is, maar één ding frappeerde me sterk. Er was daar een jongen, die heel moei lijk ter been was. Langs wanden, stoe len en tafels bewoog hij zich. steun zoe kend. voort. Hij vroeg me of ik van hem een foto wilde maken, waartoe ik hem uitnodigde in de deuropening te komen staan. Hij kwam daar, steun zoekend aan een der posten en viel om. languit op de vloer van de barak. Mijn gezicht moet erg verschrikt ge staan hebben, want de jongen op de vloer begon hartelijk te lachen cn toen hij zag, dat ik aanstalten maakte om hem overeind te komen helpen, wees nij mij met een veelzeggende blik in zijn ogen af. Hij kwam zelf overeind. Toen ik later met hem op het gras veld nog wat babbelde, vroeg hij op eens: „was u zo geschrokken?" Op mijn „ja", zei hij: „Dat was niks loor. Zo gaat het al die dagen hier. Ds. De Boer en zijn helpers maken hier een stuk zelfstandigheid van je. Ik zou het zo willen noemen: thuis word je zacht vertroeteld, hier word je hard vertroe teld; 't laatste is beter. Je moet tegen een stootje kunnen". DIT is het werk van dominee De Boer:'Opvoeden en nog eens opvoe den. totdat je jezelf opvoedt. Het lijkt hard, maar dat is het in Weet u wat bij alle jongens sterk naar voren komt: het verlangen om te mogen werken. Want afhankelijk te zijn van anderen vinden ze ver9chrikke. lijk. Het is hem er om begonnen, na verloop van tijd. wanneer dit maar enigszins mogelijk is, zelf hun kostje te Opeens zie ik, dat er ergens op het grote veld een hindemiswedstrijd aan Lange vacantie in Kent. de gang is. De jongens moeten probe ren met hun wagentje, zonder de hinder nis aan te raken, binnen een bepaalde tijd de eindstreep te nalen. Als c-r een zonder iets aangeraakt te hebben bin nenkomt. klinkt een luid hoerageroep. 't Is mijn tijd om heen te gaan. want leden van de Wereld Radio Omroep zijn gekomen om ds. De Boer iets over zijn werk te laten vertellen. Zo zag ik dit opvoedende kampwerk, dat veertien dagen duurde en waar de ze prachtjongens een heel jaar op teren. De stichting ..Het vierde Prinsenkind", waarvan dit werk uitgaat, verdient ons aller dank en steun. V. Driehonderd jaar geleden de eerste Joden in Amerika -Jk DRIEHONDERD jaar geleden, om pre cies te xijn op 12 September 1654, landden 23 Nederlandse Joden, mannen, vrouwen en kinderen te Nicuw-Amster- darn, het huidige New York, de toen malige Hollandse nederzetting van de Westindische Compagnie, waar Pleter Stuyvesant de acepter zwaaide. Ze wa ren daar gebracht door een Frans schip, dat se in volle zee had opgepikt omdat ze op weg van de Nederlandse bezitting In Brazilië naar Amsterdam waren overvallen en beroofd door xqeschut- Weinig zullen deze 23 Hollandse Jo den. die alles wat ze nog bezaten aan hadden, kunnen vermoeden, dat er drie honderd jaar later in Amerika vijf mil lioen Joden zouden wonen. Deze vijf millioen en speciaal die uit New York. hebben echter wel aan de eerste vestiging van Joden uit Holland in Amerika gedacht. In een dienst in de grote synagoge te New York hebben ze de feestelijke herdenking gehouden. Hier bij was ook de Nederlandse regering vertegenwoordigd door een harer diplo maten. President Eisenhower, die niet aanwezig kon zijn. zond een boodschap. Wel waren vertegenwoordigers van de staat en de stad New York en protes tantse en r.k. organisaties aanwezig. Ook de opperrabbijn van de Portugese Joden in Nederland, de heer S. Rodri- gues Pereira, woonde de plechtigheid op uitnodiging van het herdenkingsco- mité bij. In Augustus heeft de voorzitter van dit comité een bezoek gebracht aan de minister-president dr. W. Drees, waar bij hij de nadruk legde op het feit. dat de eerste Joden die in Amerika voet aan wal zetten. Hollanders waren. Dr. Is rael Goldstein wenste namens de Ame rikaanse Joden het Nederlandse volk het beste en dankte het voor hetgeen zij in de loop der jaren voor de Joden heb ben gedaan. Ter voorbereiding van de herdenking heeft de Amerikaanse dr. I. S. Emma nuel naspeuringen verricht in de archie ven van de Joodse gemeente te Amster dam. omtrent de herkomst van de eerste Joodse immigranten. Hierbij werden twee volkomen onbekende en nog nim mer gepubliceerde verzoekschriften ont dekt. waardoor vast is komen te staan, dat de 23 Joden niet met open armen werden ontvangen. Het oudste document dateert van 1 Juni 1656 en is onderte kend door Joodse kooplieden, die de he ren van de Westindische Compagme verzoeken. Pieter Stuyvesant opdracht te geven de Joden te Nieuw-Amsterdam burgerlijke en economische rechten te verlenen. Het tweede document is van December 1656 of begin 1857. Het ver zoekt de autoriteiten van de gemeente Amsterdam te willen intervenieren, op dat de Joden in Nieuw-Amsterdam gods dienstvrijheid krijgen. Dit verzoek ging uit van de Joodse gemeente te Amstër-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 21