Blad NEDERLANDSE KOLONIE IN FRANKRIJK DUNT PLASTIC Met een boekske in een hoekske seLöeRij AU CjR&tin Bakt U ook wel eens een cake EEN DOODGEZWEGEN CATEGORIE? Als u van breien houdt PATOU EN DE BALENCIAGA nieuwe leidsche courant EN VROUW staat voor haar.grauw-gepleisterd woninkje en tuurt uit over de weelderige, teergetinte Franse vallei. Langs haar voeten siepelt langzaam het laatste schrobwater weg. de oude plavuizen vloer glimt vochtig achter de openstaande voor deur. Voor (le onnozele vierkante raampjes zijn hoe vreemd in deze omgeving van de Franse „campagne" hagelwitte gordijntjes geplooid; er gluurt wat groen van 'n onwillig plantje tussendoor. Zo heel-Hollands is ze nog in haar schoonmaak-proces van elke dag, zo naïef eigenlijk in haar j strijd tegen de Franse sfeer van j nauwelijks-aangeveegde tegels, lompe bedden in de woonkamer en grove vitrages, stijf en grauw van jarenlang in stof en smook hangen. Vier jaar woont ze hier nu: vol vreugde en licht van idealen is ze met haar man meegetrok J ken: uit de Nederlandse bollen streek wèg, naar Frankrijk, het nieuwe vaderland. Emigreren. en toch niet zo héél ver weg i gaanwat hébben ze er zich I op verheugd! Dat houten woonkeetje in begin, och, ze achtten het nauwe lijks. Ze hadden pootgoed genoeg aan tulpen en gladiolen, het zou alles goed gaan, het leven leek vol beloften" Wat gaven ze er om, dat het woninkje al te primitief was, om er „iets aardigs" van te maken1* Stond daar buiten, rondom hen, j niet de bekoorlijke vallei, zo j groen, zo veeltintig in het ver- i schiet? Uren hebben ze verdroomd na het werk, in deze nieuwe, 1 bekorende schoonheid. 'f Zat tegen Maar het zat tegen. Eerst met het I weer: de bollen sloegen niet zo best aan, dat eerste jaar. Toen, in het tweede I haar ziekte. De teleurstelling van de baby, die niet volgroeide, die ze ontijdig I moest verliezen. Ze kregen wel de kleine grauwe wo- ning naastaan. die ze zo begeerden, maar haar Nederlandse aard kon zich niet gewennen aan de Franse soberheid 1 van het platteland. I Daarna mislukte de handel, telkens weer. dooi; schijnbare kleinigheden. Och, ze sprongen er wel uit, maar winst, wel vaart... neen. Ze sloten zich aan bij de Nederlandse kolonie in Frankrijk, maar zij hield I moeilijkheden met de taal. zodra ze i buiten de eigen kring kwam. de i be- «mg te doen; naar zwager, die zich stelwagentje kon aanschaffen... Ach, ze had niet moeten horen deze en gene Nederlander, die ..toch maar weer terugkeerde" naar het ..ouwe Holland". Want dat brengt gedachten in je hoofd... een wee verlangen naar eer bakstenen huisje met een tuintje var gras en grind, en een vrolijk bordertje Een gang met een loper en een be tegelde keuken... „Moet je horen Misschien heeft juist de gezellige om gang met andere uit Nederland naai 1 Frankrijk geëmigreerde vrouwen 't hem gedaan. ..Moet je horen, :gelmatig _..l .Hollamf' uit. Eén zei 'ns: „Thuis zeg gen ze: dat jullie niet terugkomen!" 'En dat woord „thuis" is blijven han- I gen. De campagne, Parijs... het is op eens allemaal „thuis" niet meer. De vrouwen hebben het te moeilijk, ze horen eikaars verhalen: de vrouw van die ambtenaar klaagt, dat het Neder landse salaris, dat ze hier ontvangen, niet zó strekt als het „thuis" doet... de broer van haar man leeft in Am- j sterdam van evenveel maandgeld veel gemakkelijker! De vrouw van eerste jaren heenslaan!" Maar de han dicap voor de vrouwen is, dat „thuis" nog zo dichtbij lijkt... 'n dag sporen en je bént er weer... Daar gaan se. Een vacantiereisje naar het verlaten vaderland hakt dikwijls de knoop door. Ze hebben de kansen en de mogelijkhe den in Nederland weer gezien, mogelijk ook overschat, maar de vrouw kan niet meer aarden, nu ze terug is. En dan gaan ze, de -gezinnen, terug naar Nederland. Hier één, daar één. en de Franse kolonie dunt weer. Deze week was er het afscheid van die. vol gende week gaat een ander. Ze zien in het economisch .verziekte Frankrijk geen toekomst meer. ..La France", nau welijks of niet in staat haar eigen kin deren met moeite te voeden en te kle den, drukt de Nederlandse emigranten, die te dicht „bij -huis" zitten. Zo staat ook deze het laatst uit te kijken Franse vallei. Nog r de geliefde dak vinden bij haar broer in Lisse. Ze n samen gaan doen, haar mah en Je kunt wel I teruggaan, maarf Imiiniiimmm iiwurmmJI haar broer. Ze durft dan weer hopen op een ..toekomst"... ze betrapt zich er op, weer datzelfde lichte idealisme te voelen als jaren geleden, toen ze het houten keetje binnenkwam. Ze zal weer haar kopje ochtendkoffie hebben naar Hollandse trant, ze weer winkelen en gordijntjes plooien Maar diep in haar hart weet ze ze niet helemaal gelukkig zal zijn, dat ze nooit deze heerlijke vallei zal verge ten. dat ze heimwee zal hebben naar heel de Franse sfeer, die haar dikwijls zo heeft tegengestaan. „Je kunt wel teruggaan, maar je aardt hier toch ook niet meer helemaal' schreef gisteren een vriendin, die ee half jaar geleden opgelucht en vol hoop Parijs verliet om weer naar Veenendaal te gaan. Dit is het probleem van vele Neder landse vrouwen in Frankrijk, die weg willen" omdat het financieel niet gaat, die het goede, vaderland idealise- zich verkijken op de „welvaart", die daar heerst... die ten slotte Frank rijk opgeven en zich, dan eindelijk weer „thuis", er op betrappen dat hun ogen toch weer zoeken naar de schoonheid en de onvergelijkelijke bekoring van de Franse campagne. .Je kunt wel teruggaan, maar..." in de huishouding Wie rondkijkt in de winkelza ken, zal ontdekken, dat er steeds meer plastic-artikelen voor de huishouding verschijnen. Er zijn talloze variaties op aardewerkar tikelen: u weet het wel, botervlo- ten, schaaltjes in allerlei vorm, melkkannetjes, bekers, bordjes, lepels, ja wat niet al. D1E lichte, gemakkelijk hanteer bare voorwerpjes, in' allerlei kleuren verkrijgbaar, zijn grappig en practisch en natuurlijk zeer aan te bevelenmaar tóchze ver vangen het aardewerk niet op alle punten. Ik hoorde verleden week een huis vrouw zeggen: ..ik word kribbig van plastic in de keuken en op tafel, het verveelt me!" Daar zit een grond van ioaarheid in. Er zullen weinig huishoudingen zijn, waarin het plastic zijn weg nog niet heeft gevonden, maar wanneer we eerlijk zijn, is het toch geen succes om alles zoveel mogelijk van aardewerk op plastic terug te bren gen. De gulden middenweg is hier wel geboden, want de gezelligheid, welke van porselein of aardewerk uitgaat, biedt het plastic voorwerp lang niet altijd. Er is wel een goede weg, om dit te ondervangen: houd u zo mogelijk bij één kleur en neem niet een groe ne suikerstrooier, een gele boter- vloot, een lichtblauw vleesschaaltje en een rose suikerpot bij elkaar. Hang uió keuken niet vol met al lerlei zoete kleuren: rose wasknij pers, een geel handdoekenrekje, een blauwe afwasbak en een crèmekleu rig kruidenrekje. Op deze wijze kan plastic u inderdaad op den duur „kribbig" maken. Doe dus uw keuze in kleur en laat dit zo tegen uw verjaardag of St. Nicolaas aan uw naaste kennis sen en familieleden weten, opdat ge niet van keuken en tafel zo'n bonte poppenkraam maakt. Dit is des te meer nodig, omdat het plastic huis- houdvoorwerp veelal in een wat zoete of geprononceerde kleur wordt uitgevoerd. Een bordje van gebloemd porselein verdraagt beter een blauwe of gele melkbeker op tafel dan een lichtblauw plastic-bordje een rose plastic-melkbeker. Maak dus niet de fout, u door een voorwerp te laten verleiden tot ko pen, zonder u af te vragen, of het wel een beetje in kleur past bij uw andere spulletjes en.... koop geen overbodige zaken omdat ze „er zo leuk uitzien"want in de plastics schuilt het gevaar dat ge uw huis houding wat al te tierlantijnig maakt en daarvan krijgt op de duur zelf de meeste last, vooralomdat de voorwerpen bij goede behandeling zo lang meekunnen. Enge weet tóch wel, dat ge plastic-artikelen bij het afwassen niet in kokend water met syntheti sche zeep moet laten liggen, maar ze vlug moet wassen en drogen? An ders gaan ze gemakkelijk afknap pen. Ze zijn weer in aantocht, de donkere wintermaanden en de lange avonden. Wie er in de zomer geen tijd voor vond, goot het nu weer doen: een goed boek lezen. Boeken zijn in veel opzichten als goede vrienden. En als men over een tamelijk welgevulde boekenkost beschikt, 'rs het ter hand nemen von de verschillende bandjes hetzelfde als een hernieuwde kennismaking. 0 Gratineren is de officiële term voor het voorzien van een bruin, knappend korstje b\j ovenschotels. De bovenkant van de inhoud van zo'n achotel wordt bedekt met een laagje paneermeel en hier en daar een klontje boter of mar garine. Tien minuten in een hete oven met veel bovenwarmte plaatsen ziedaar het hel© geheim! 0 Een selderüsehotel au gratin ia do moeite van het proberen zeker waard. Bleekselderij kan zich in ons land nog niet in zo'n heel grote belangstelling verheugen, ze is hier nog tamelijk on bekend. Toch een gerecht hiervan is heerlyk, vooral met kaassaus. 0 Voor selderij au gratin heeft U nodig: twee struiken bleekselderij, zout, 35 gr. boter, 35 gr. bloem, 50 gr. kaas, 4 dl melk of selderijwater. De bladeren en harde stukken van de selderij wegsnijden, de stelen verder schillen of schrappen en de harde nerven er af trekken. Daar na in stukken snijden en met een weinig water en zout gaarkoken. Intussen de boter smelten, bloem toevoegen en langzaam de melk bijschenken, geraspte pep. 1ver de selderij doen. i volgt dan de „afwerking** in de zoals boven omschreven. Bril in 't gala Dior 5 Leste mannecjum beboet Allang is de idee, dat e De belangrijkste mannequin van de heer Christian Dior heeft een boete ge kregen. „Lueky". zoals zij genoemd wordt (haar ware naam is Lucie Da- ouphars) was er van beschuldigd dat zij zonder officiële vergunning een soort ar beidsbureau voor mannequins exploi teerde. Voor de rechtbank verdedigde Lucky, die presidente is van de bond mannequins, zich door aan te voe- dat het helemaal geen arbeidsbu- maar een bescheiden tehuis was de ambassadrices van de Parijse mode. Haar verdediger, de heer Vizza- bracht dit met veel pathos naar aldus de New York Herald Tri bune. Op de publieke tribune was voor dit gebeuren veel belangstelling, vooral na tuurlijk van de zijde van de manne- Zo'n weelderige, teergetinte Franse vallei. ER zijn vrouwen van wie men zou zeggen dat zij haar car rière als bakker zijn misgelopen. Wat deze huisvrouwen presteren op het gebied van bakkunst, is aak meer dan de moeite waard: koekjes, appeltaarten, krenten broden en natuurlijk cakes worden als het ware aan de lopende band vervaardigd en wat meer zegt: smaken voortreffelijk Ten minstevaak is dat laatste ook wel eens niét het geval en alle Gehoord dat een klein jongetje op een dag weigerde naar zijn kleuter klasje te gaan. Reden: juf had gezegd dat hij klei moest eten. Nadere informatie wees uit dat het klasje peentjes en doperwtjes j van klei had gemaakt, en dat juf I gezegd had: „Dat ziet er heerlijk 1 uit, dat gaan wij vanmiddag eens i lekker opeten Gezien een wijde, groen vilten rok, waarop een witte poedel, met I krulhaar en al, was geappliqueerd. Een echte, metalen ketting liep i van de halsband van het dier naar de ceintuur van de rok. Gelezen j in „Time", dat na een 48-jarige i briefwisseling in Auckland, Nieuw-Zeeland, het huwelijk tot stand kwam tussen John Edge- cumbe cn Prudence Cooker uit Philadelphia. rr» het goed, als onze de kinderen onderling of Dn dan in heilige toorn, plaats ingeruimd worden ogen eens geopend tussen hen en hun ouders. J-idie de ontrouwen duch- voor deze kapotte huwe- toorden voor een categorie ten mogen: „Want ik haat lijken. Al was het alleen mensen aan wier leed wij, Tn ..zo'n door haat en de echtscheiding, zegt de maar om zodoende bid- zo wij het al niet dood- Anijd vergiftigde sfeer Here, de God van Israël, dend op onze hoede te zwijgen, toch dikwijls is het leven een kwelling, en dat men zijn gewaad zijn voor de eerste stap- stïlzwijgend voorbijgaan. In tijden van ziekte of met geweldpleging over- pen, die leiden naar deze Als redetie op mijn stukje rouw kan het gebeuren, dekt, zegt de Here der heer- hel in eigen huwelijk. van twee weken geleden, hoe vreemd het lijke, dat scharen. Daarom, weest Waar haat en nijd zijn waarin wij het over de wij ons innerlijk heel ge- op uw hoede voor uw kan niet gebeden worden, weduwen en haar veelal lukkig voelen, omdat we hartstocht en weest niet want waar de hel is kan moeilijke weg hadden, Gods troostende en ster- ontrouw". de hemel niet zijn. Zoails ontving ik een brief van kende nabijheid ervaren. in het huwelijksformulier een gescheiden vrouw, Dan kunnen er psalmen De Here denkt aan u tegen de man gezegd waarin zij o.m. schrijft: in de nacht gezongen wor- en zorgt voor u. Maar wordt: gij zult niet „Het kan mij werkelijk den. Maar waar ruzie, mensen ..ja, waarschijn- verbitterd tegen haar pijn doen, dat deze cate- haat, ontrouw en verkeer- lijk gaan wij teveel aa gorie altijd doodgezwegen wordt en het toch zeker even hard nodig heeft, dat er eens van de kansel voor haar en haar kin deren gebeden wordt." Overpeinzingen van Margaritha leed voorbij. Wel den- U/ at dit laatste betreft Mevrouw, geloof ik de hartstochten in toch, dat er wel voor u spei zjjni ^aar verstomt kend aan weduwen, ...„«.a en uw medezusters, die ane ieven, want daarin naar de veriatenen geen eenzelfde bitter leed te ügt een voorproef van de hand uitstekend, dragen hebben, in de kerk eeuwige dood. gebeden wordt. Als de £n door deze diepten lliy --i dominee in zijn voorbede is de vrouw gegaan, die vrouwen nu elkaar eens en u.c «- v! ®enzamen' de ontgoo- door haar man verstoten opmerkzaam kunnen ma- jaarsvisite onwaarschijn- eneiden enz. noemt, kunt werd. Dacht u, dat God ken op deze zusters, voor lijk achtten, wil ik enkeii pprnit nnrlpr j;* TT:: t. i worden opdat beden niet verhinderd worden." Voor de verlatene en haar kinderen hebben we niet alleen te bidden, maar haar evengoed als de weduwen, in liefde bij te staan, zoveel dit in ons vermogen ligt. MARGARITHA Voor allen, die het Daarom is het goed, dat werkelijk historische ge- mij eens schreef en wij val van die jaloerse vrouw die weduwe u uzelf daar gerust onder dit niet zou weten? Hij rekenen. En m.i. gelden alleen kan dit leed peilen wedu- tot op de bodem, nog be- Gods beloften aa wen en wezen ze óók de verlatene kinderen. zeker ter dan u dit zeif kunt. kaar O verlaten, vernederdq moeilijk is, vrouwen, weet dit toch, kinderen altijd Als ik mij probeer in dat hoeveel pijnen uw te leven in het leven van hart ook verscheurd heb- een vrouw, die met hun ben, u nooit van God keer beider kinderen door haar verlaten bent geweest. Hij, vader man verlaten is, acht ik die is dit kruis nog veel zwaarder helle te dragen, dan dat van Zijn aangezicht verborg, opgebouwd, haar, wier man God tot Hij begrijpt u Zo volmaakt goed. Hij leven zo zwaar regels citeren uit een boze is. Want het is zoals u brief, die Mevr. van Sch. schrijft, dat het opvoeden mi.i schreef en waaruit u van uw kinderen zo uiterst kunt opmaken, dat er wel ar deze terdege zulke vrouwen innerlijk bestaan, heen en weer getrokken „Een kopje koffie bij worden en soms in één een weduwe drinken? als zij bij hun Wat 'n onnozele! Die geweest zijn denkt als je de kat (er) nedergedaald ter wordt afgebroken, wat u bij het spek zet, dat hij Wien God met zoveel moeite had daar niet in happen zal! U draait de woorden van Jezus om. U maakt )t u /,o volmaakt t? R 7iin naf„„Pmir aal- Jezus om- u maaxi van staat iedere dag ER^h^SL?°k -Gü eat de huiaen der zich Een echtscheiding e alle verschrikkingen, die oneindige ontferming daaraan vooraf gaan, dat uw kinderen. Lees maar lo^" ^^Daarom* karT In onze'onm'drf ,r-aSa,an S* 'nH 2' h°* ^oiMe., in onze onmiddellyke om- teder de Here daar over lijk bidden- wees met gevmg aan het werk. Wij u spreekt tegenover de alle gescheiden vrouwen voelen daar iets van, zo- man, die u ontrouw werd, maar wel moest er m.i.' dra er onvrede in het hem herinnerend aan „de en in het gebed van dé gezin is. Ruzie tussen vrouw zijner jeugd, zijn kansel en in dat van ieder moeder, tussen levensgezellin". gelovige meer, veel meer schuldige of de trouwe- wen eten de mannen op (smakelijk eten. Denk om de liin! M.) en straks allemaal gescheiden vrou wen, die dan ook wel weer ergens aan zullen gaan knabbelen." Commentaar overbodig! goedbedoelde pogingen om huisgenoten eens te verrassen resulteren dan in het opdienen van plakjes cake, waarvan het deeg nauwelijks gerezen is. Bakken is geen kunstje dat men een, twee, drie leert en het is zeker geen be zigheid waarvoor men slechts een half uurtje behoeft uit te trekken. Natuur lijk is het ook hier een kwestie van „al doende leert men"! Het zijn juist de kleine foefjes die men langzamerhand onder de knie krijgt en die maken, dat het „beoefenen" van de bakkunst gemak kelijker gaat. n de cake, die om en dag van te vo ren klaar gemaakt moet worden, er toch vers te doen uitzien, is, aan het deeg twee druppels glycerine toe te voegen. Het doet wonderen! Natuurlijk moet men wel alles zeer goed mengen. De cake blijft langer vers en ziet cr zelfs na geruime tijd uit, alsof hij zo uit de oven is gekomen. 0 Een verzameling van vijftig breimodellen hebben de Kon. Scheepjeswolfabrieken te Veenen daal het licht doen zien in het derde zg. Show-nummer. Het is een aantrekkelijk en wat meer zegt, duidelijk boekje waarin patronen en modellen, van exclusief tot heel eenvoudig, de revue passeren. Er zijn twinsets, maar ook avond jumpers. japonnen en voorts korte jasjes die enigszins een tweed effect hebben door het speciale breiwerk. Maar behalve aan dames kleding werd rok aan het breiwerk voor de heren en kinderen aan dacht besteed. Een duidelijke hand leiding, waarin o.m. gezegd wordt hoe te breien met behulp van een knippatroon, besluit het boek. I quins, die vrijwel zonder uitzondering volgens de aller-allernieuwste mode ge kleed waren en alleen daarom al een schouwspel leverden. Toen bekend werd gemaakt, dat „Lucky" cr met een boete van 200 francs (ongeveer twee gulden) afkwam, droegen haar collega's naar in triomf op de schouders weg uit de rechtszaal. Vitaminen voor de vluchtelingen Het Amerikaanse jeugd-Rode Kruis heeft onlangs een actie gevoerd om de kinderen van vluchtelingen uit de Duitse Oost-zone te helpen. Zij hebben het Duitse jeugd-Rode Kruis 18828 pakken vitamine-tabletten van 100 stuks elk gézonden. Deze zending had een waarde van 28000 D.M., welk bedrag bijeengebracht was uit vrijwillige bijdragen van de leden van deze organisatie. JH-. brij onflat- staat, de wereld uit. Daar hebben de ontwerpers van monturen in grote mate toe bijgedragen. Een van de mo dernste snufjes, die de opticienzaken op het ogenblik op dit gebied brengen, is de bril, die volkomen harmonieert met uw cocktail- of avondtoilet, daar in het drie lagen tellende montuur een stukje stof van de japon wordt verwerkt. Alle stoffen kunnen daarvoor worden ge bruikt. behalve synthetische. Voor hen, die bij een officiële plechtigheid of een feestelijke bijeenkomst tot in de puntjes verzorgd voor de dag willen komen, be hoeft het brillenprobleem dus geen zorg ieer te zijn.' Illlllllllllllllilllllilll De wereld gaat in wol gekleed Het laatste seizoen hebben de vijf belangrijke wol producerende landen van het Zuidelijk halfrond: Austra lië, Nieuw-Zeelayd, Zuid-Afrika, Ar gentinië en Uruguay ruim 926 mil- lioen kg wol op de markt gebracht. Dat is 24% meer dan de vooroor logse productie. Deze toename is ge- elk iets beneden 226 millioen kg In de wintercollectie van Jean Patou komt onder meer dit aardige ensemble voor: een slank af kledend pakje, ver vaardigd uit wollen stof van een war me, rode kleur. Twee knopen, een paar „steek"-zakjes en een kraag, die gelij kertijd de revers vormt: dat is het jasje. Het rokje is recht-toe-recht-aan, en de cape, die over het costuumpje gedra gen wordt, is gevoerd met bont van de civet-kat. Het tweed costuum is van De Balen- ciaga. Het is een zwart-wit ensemble, waarvan het jasje wel het opvallendst is. Het is tamelijk kort, met een royale kraag, die wel iets van een schoudercape heeft. Met een breed zijden lint wordt deze kraag van voren gesloten. Van viigemat tot tas Boodschappentassen zijn er in alle soorten en variëteiten en vaak voor veel geld maar wist u, dat u heel goed zelf een gezel lige tas. kunt maken? Een heel gewone vijgemat slaat u dubbel, u naait de zijkanten met een ste vig dun touw dicht en van stren gen raffia of touw vlecht u een hengsel. En dan komt het leukste werkje: het in het wilde weg be schilderen van de tas. Met plak kaatverf in allerlei kleuren ver siert u de tas met gezellige slin gers en cirkels en als alles droog .is komt er een laagje vernis over heen. Het verdient wel aanbeve ling van te voren de tas te voeren, liefst met een katoentje in een vrolijke tint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 17