Jlicuiue £d(tsc()c ÖTouranl Busongeluk te Valkenburg eiste vijftien doden ÏD Wat ik hoorde op de Groote Beer Vreselijke ramp tijdens uitstapje van Belgische gepensionneerden Iets voor u? Getost Prins om de trap, die de moest beklimmen 7 Britse troepen blijven vasteland van Mendès-France verklaarde, dat nu zijn vurigste wens is vervuld tot 1998 Europa op het Wist U 11 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: j 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENT1ËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10156 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD .Stttnloostfclj Is ghfbleotn wgn hert In Kgfjcnspoci" TOURINGCAR REED TEGEN MONUMENT Frankrijk en V. S. accoord over Indochina Frankrijk en Amerika hebben te Was hington in beginsel volledige overeen stemming bereikt over het toekomstig be leid in fndo-China. Frankrijk zal zijn troepen geleidelijk uit Indo-China terug trekken. Amerika wil overwegen: 1. Financiële steun aan de, in Indo china, overblijvende Franse troepen. 2. Steun aan de troepen van de drie verbonden Indochinese staten Vietnam. Laos en Cambodja. Frankrijk en Amerika hebben opnieuw uitgesproken dat het doel blijft: volledige onafhankelijkheid van de drie Indochinese IN VALKENBURG (Zuid-Limburg) is gistermiddag een buitengewoon ernstig verkeersongeluk gebeurd met een Belgische touringbus van de busonderneming La Wallonië te Luik, waarbij tot nar toe 15 doden zijn te bertreuren, terwijl twaalf merendeels zwaargewonde inzittenden van de bus in de ziekenhuizen te Maastricht en Heerlen zijn opgenomen. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over drie op de zeer gevaarlijke, i steile en bochtige Cauberghelling, welke van Berg en Terblijt naar Valkenburg i leidt en die door de afsluiting van de historische Grendelpoort aan het Gren- i delplein een uiterst gevaarlijke afdaling I veroorzaakt. I Zeven bussen uit Luik, die met een ge zelschap van ruim 200 personen, gepen- j sionneerde Belgische mijnwerkers met fa milieleden een dagreis maakten, vertrok ken van Klants dierentuin in de Cauberg. J waar het gezelschap enige tijd had ver- i toefd. Het was een gezelschap uit Grace- Berleur, een gemeente in de onmiddellijke I nabijheid van Luik, dat op deze dag een uitstapje had gemaakt, naar Maastricht en dat via Valkenburg en Moresnet naar zijn woonplaats terug zou keren. Vier van de bussen waren bij de dierentuin, ke aan het begin van de gevaarlijke helling van de Cauberg ligt, reeds ver trokken, waarna de laatste drie bussen in een tweede groep volgden. De laatste bus van deze tweede groep heeft blijkbaar een plaats aan de kop willen innemen en passeerde daarvoor de beide voor hem uit rijdende autobus- Op de steile helling verkreeg deze bus direct een zeer grote snelheid. De weg was niet bijzonder glad en in ieder geval droog, want pas kort na het on geluk begon het te regenen. De onge luksbus heeft na het passeren van de ere bus en van de zogenaamde Lour- desgrot af geremd en heeft een daar staande personenauto in volle vaart ontweken. Toen is de aldoor remmende, 6nel voortglijdende wagen in aanraking gekomen met de 53-jarige Valkenburgse gemeentegids Annand Vijgen, die langs de wegkant naar de naderende bus stond te kijken. De man werd door de bus meegesleept en werd zwaar gewond (aanvankelijk werd ten onrechte gemeld dat hy was overleden). Met grote snelheid helling al De bus is verder, volgens de eenslui dende verklaring van de personen die op het Grendelplein het ongeluk zagen gebeuren, met grote snelheid verder de helling afgegleden, zo slingerende, dat de chauffeur volkomen de macht het stuur moet hebben verloren. Bij later onderzoek is tenminste gebleken, dat de remsporen vlak voor het bereiken van het Grendelplein ophielden, zodat het vermoeden voor de hand ligt dat bestuurder getracht heeft, met een dere manipulatie de situatie meester worden en daartoe de remmen heeft losgegooid. Met grote kracht is de bus toen met de rechtervoorkant tegen het monument op het Grendelplein op gevlogen en er daarna afgegleden, waar na de bus met de rechterachterwand eer groot deel van het mergelstenen monu ment vernielde. De 57-jarige gemeentewerkman Al- bert Frijns, die bezig was met het dem pen van een sleuf aan de achterzijde var 'het monument, bevond zich slechts op enkele meters van de bus, toen deze imet enorme kracht tegen het monument botste. Hij stond gelukkig aan de andere eijde en ontsnapte zodoende aan de dood. deren houden met evenveel hadnekkig- heid vol dat de bus helemaal niet ge kanteld is, maar na enkele ogenblikken van verbijsterende stilte steeg aan alle zijden gekerm en geschreeuw op en zagen de omstanders tot hun ontzetting op het plein over een oppervlakte vele vierkante meters, zeven of acht vaar verminkte mensen liggen. Schrik van haar leven Een vrouw, die in het eethuisje op de bovenverdieping voor het raam zat, maakte de schrik van haar leven door, toen de bus met alles vernielende kracht op 'het pand afkwam en het hele huis deed wankelen. Toen zij uitzinnig schrik naar beneden rende, lagen de deur van de woning verschillende lichamen van doden en stervenden, die haar de doorgang versperden. Toen de bus later was opgeruimd, bleek in de voorgevel een groot gat te zijn gedrukt, terwijl het huis zodanig in zijn voegen is gekraakt dat op vele punten stutten moesten worden aangebracht. In paniek Met het gekerm van de zwaargewon den vermengde zich het gegil vai Belgische inzittenden van de twee bus sen, die waren gevolgd en die n paniek over het plein heen en holden. Reeds enkele minuten na het gebeurde kwamen de drie artsen uit Valkenburg op de plaats van de ramp om de zwaar gewonden de eerste hulp te verlenen. Paters uit bet klooster der priesters van het Heilige Hart op de Cauberg, de pas toor van Valkenburg en kapelaans de parochie snelden toe om de ster den en zwaargewonden geestelijke bij stand te verlenen. Van de Belgische bus, die in Valkenburg op zo'n ontzetten de wijze verongelukte, bleef slechts een massa verwrongen metaal over. Tvraali passagiers op slag dood Al direct bleek dat twaalf der inzitten- i drie t als Dr lohn: Adenauer moet aftreden Dr Otto John, de voormalige chef van de Westduitse veiligheidsdienst, die in Juli naar Oost-Duitsland uitweek, heeft gisteravond in een rede via de Oostduitse regeringszender een felle aanval gedaan op Adenauer. John zeide, dat Adenauer alle onderhandelingen over de hereniging van Duitsland onmogelijk had gemaakt. Het alternatief van de Amerikaanse machtspolitiek is onderhandelen, aldus John. De vroegere spionnagechef stelde het aftreden van Adenauer voor en daar na onderhandelingen tussen de vier grote mogendheden over een regeling van het Duitse probleem en de Europese veilig heid. Evenals de vorige toespraken van John droeg deze rede onmiskenbaar het karakter van de huidige communistische propaganda. Bezoek aan Durban De Nederlandse gemeenschap aldaar groeide uit tot circa 2000 zielen Prins Bernhardi is gisteren na een vlucht van twee uur uit Pretoria te Durban aangekomen. Hij werd op het militaire vliegveld Reunion begroet door gouverneur van Natal. Douglas door de Durbanse gemeeneschap gege- van, heeft Prins Bernhard de medaille in brons van de Nederlandse Leeuw uit naam van Koningin Juliana uitgereikt de uit Arnhem afkomstige Neder- Shepstone, burgemeester Percy Osborn j lander J. B. Ubbink weegens bijzondere en de militaire bevelhebber van Natal, i diensten gedurende de laatste ooriog brigade-generaal William Hingeston. wezen. Voordien had de Prins een Onderweg had de Prins, die zelf zijnjceptie bijgewoond aan boord van Dakota bestuurde, een prachtig gezicht Bloemfontein in de haven van de s op het dal van de duizend heuvels tus- j gegeven door de directeur van de Hot sen Pieter Maritzburg en Durban. Hetiand-Afrikalijn, de heer S. J. Mook. eerste deel van de vlucht had de Prins j S=I«" t hündiX SXf.S.r. Dakota op Keumon landde, scheen debijgewoond vertcMb dc voomtter va„ kilo I vaa Sn hct geheel tien personen in 1925 de stad hadden opsesteU. lmde toeüe-woordde hierop p. hope„. d,tde Uurnnnse BU het stadhuis wachtte de Prins min I SSfïïSS.ÏÏTÏÏÏÏKu.duiïnd minuten met naar binnen gaan, terwyl5 ha de Nederlandse mwoners van Duroan I sl«hls hun kinderen zich rond hem verdron- Tegen gevel van restaurant 'De bus is verder geschoven, zeker tien meter. In de stofwolk, welke het verbrijzelde mergelstenen monument veroorzaakte, hebben de omstanders blijkbaar niet goed kunnen onderschei den, wat er verder precies gebeurde. Een wiel Vloog door de lucht en kra kend en schurend is de bus met (linkerzijde tegen de gevel van het taurant Eethuis 't Hapje tot staan ge komen. Sommigen verklaren dat de bus geheel om zijn lengteas is gekanteld weer op de wielen terecht kwam, a mede een jongen en een meisje, die ach teraf broer en zusje bleken te zijn, on- liddellijk of vrijwel direct ter plaatse varen overleden. De zwaargewonden, die lit de enorm gehavende autobus waren eslingerd, werden gebracht in hotel Cen- rum aan het Grendelplein, waar de eer ste medische verzorging kon worden ge wijd aan de patiënten. De ambulance van het Rode Kruis Val kenburg en later die van Maastricht ver leenden hulp bij het transport van de doden naar de brandweerkazerne van Valkenburg, wa?r de lijken ter nadere identificatie werden neergelegd. De slachtoffers waren merendeels aan het hoofd zo deerlijk verminkt, dat her kenning niet direct mogelijk was. De chauffeur van de verongelukte bus Is zwaargewond. Vijftien gewonden zijn later overge bracht naar ziekenhuizen, elf naar Heer len en vier naar Maastricht. Voor zover nu bekend, waren er twee minder ernstig gewonden, die niet naar een ziekenhuis zijn gebracht. In het Heerlens ziekenhuis zijn spoedig daarna twee mannen en een kind over leden. Andere gewonden verkeren nog in tevensgevaar, o.a. twee van de vier vrou wen, die naar het Sint Annadalziekenhuis te Maastricht zijn getransporteerd. Monument gesloopt Burgemeester F. A. A. M. Breekport van Valkenburg heeft, nadat de zorg aan doden en gewonden was bewezen, direct order gegeven het monument op het Grendelplein geheel te slopen, omdat door de botsing dit gedenkteken zo wan kel was geworden dat het elk ogenblik kon instorten. Het bijna 70-jarige monu ment dat, hoewel niet fraai, toch een be kende bezienswaardigheid op het Valken burgse Grendelplein vormde, is nu ge heel afgebroken. Een der bussen was. zonder dat de in zittenden het ongeluk hadden opgemerkt, doorgereden tot Moresnet, doch daar ver nam men wat te Valkenburg was ge- De commissaris van de Koningin in Limburg, dr F. Houben, die door burge meester Breekport telefonisch op de hoog te was gesteld van het vreselijke ongeluk een ramp zo groot in omvang als zich sinds mensenheugenis niet in Limburg heeft voorgedaan kwam in de voor avond eveneens zich op de hoogte stellen van het gebeurde. Lebuinustoren te Deventer wordt hersteld De raad van Deventer heeft besloten de door bommen getroffen Lebuinusto ren te herstellen. De kosten worden ge raamd op ƒ750.000, waarvan voorlopig een uitgave van ƒ100.000 is toegestaan. Voor restauratie van een door bombar dementen blootgelegde stadsmuur werd ƒ43.000 uitgetrokken. gen. Velen toen een deel van de menigte het Wil-1 helmus begon te zingen. Toen bekend, werd gemaakt, dat de1 Prins naar boven zou lopen in plaats van gebruik te maken van de lift. werd er luid gejuicht. Maar welke trap moesten de autoriteiten nemen? De bur gemeester gooide een geldstuk op en de iinkertraD won. Prins Bernhard was van plan geweest vanmiddag voor het eerst in de Indi sche Oceaan te gaan zwemmen, maar in verband met de sterke branding werd hem geadviseerd dit niet te doen. Op een ter ere van de Prins door gou- verneur Shepstone gegeven noenmaal, zeide Prins Bernhard, dat hij meer dan voldaan was te zien hoe Natal na zovele conflicten in het verleden een Drovincie van rust en welvaart is geworaen. Hy wenste Durban geluk met zijn honderd jarig bestaan en de bereikte resultaten, waaraan vele Nederlanders, die zich m Durban hebben gevestigd deel hebben ge had aan de enorme ontwikkeling van de laatste jaren. Gouverneur Shepstone heette Prins Bernhard welkom als „vertegenwóordi- ger van een groot en dapper volk". Vol gens de gouverneur worden overal ter wereld bewijzen gevonden van ae In vloed van Nederland op de wereldge schiedenis en zijn bijdragen tot de be schaving. Van Riebeeck en zijn opvol gers hadden drie honderd jaar geleden de eerste zaden der kolonisatie aan de Kaap geplant. De Nederlandse oescha- ving, die van Riebeeck had geplant, schoot wortel, verspreidde zich tn smolt samen met de Unie van Zuid-Afrika. Op een receptie, ter ere van ae Prins Van te voren had de Prins geschenken gekregen van kinderen van aanwezige Nederlanders voor de vier prinsessen, o.a. een Zoeloepop voor Prinses Marijke- Prins Bernhard schudde alle aanwezigen de hand en sprak met velen. Sinds zijn aankomst in de Unie heeft de Prins degelijks twee of drie telegram men naar de Koningin gestuurd. Jozef Swiatlo (links) tras een hoge functionaris van het Poolse ministerie voor binnenlandse veiligheid, die ge noeg had van het communisme. Hij vluchtte naar West-Duitsland en kreeg dezer dagen asgl in de Ver. Staten. Bij die gelegenheid vertelde hij, dat 't Amerikaanse echtpaar Field, (in 1949 op geheimzinnige wijze achter het IJzeren Gordijn verdwe nen) vermoedelijk dood is. Niet tegenstaande dit vermoeden zond de Amerikaanse regering nota's aan Praag en Warschau, waarin vrijlating van de Fields wordt geëist. De man links van Swiatlo is een Amerikaanse voorlichtingsambtenaar. Na 19 maanden Otto Remer duikt op en is vrij man De voormalige gener aal-majoor Otto Remer, die verantwoordelijk was voor het onderdrukken van de opstand tegen Hitier, loopt vrij rond, zonder het gevaar te lopen van ge arresteerd te worden. Gisteren meld de Remer zich bij de politie (na 19 maanden spoorloos te zijn geweest) om een straf van drie maanden uit te zitten, waartoe hij in 1952 veroordeeld wegens laster jegens verzetsstrijders. En nu de clou van de zaak: Remer werd slechts enkele uren gevangen gehouden. Toen stelde men hem op vrije voeten omdat.... zijn vonnis onder de jongste algemene amnestie valt. Orchidee uit Moskou Dr Summerskill leidt nu Labourparty Dr Edith Summerskill, het Labourlid dat als enige vrouw de reis van de socia listen-delegatie naar Moskou en Peking meemaakte, is op het Labourcongres te Scarborough gekozen tot voorzitter van do partij voor het jaar 1954'55. In Londense kringen werd het vermoe den uitgesproken, dat dr Summerskill haar benoeming heeft te danken aan haar duidelijke standpunt ten aanzien van Oost en West. Onmiddelyk na haar benoeming legde de nieuwe voorzitter getuigenis af haar standpunt: „Ik zal al het moge lijke doen om Oost en West te verenigen. De zaak is al besproken met Malenkof Tsjoe En-lai Tijdens een receptie, later op de avond, droeg dr Summerskil een orchidee, die zij de avond tevoren uitMoskou ont vangen had. De afzender hield zij echter geheim. Gisteren is een uit zestien leden be staande, politiek gemengde Britse parle mentaire delegatie per vliegtuig naar Moskou vertrokken voor een korte oriëntatie. Een jeep zoek De Nederlandse troepen zullen waarschijnlijk met een Jeep min der uit Westduitsland terugkeren, dan waarmee zij gekomen zijn. Een Nederlandse fotograaf ging enkele dagen geleden met deze jeep naar het frontgebied en daarna in Bie lefeld. dat kort geleden door de Belgische troepen was verlaten, wat eten. In die tijd gelukte het een Bel gisch officier ongemerkt in de stad te komen en daar trof hij op het Martkplein de Jeep. Zoals dat in oorlogsomstandigheden ook wel eens gebeurd is, maakte hij zich, onder protest van de Duitse bewa ker, meester van de jeep en reed er in dolle vaart mee terug naar zijn eigen linies. Nederlandse autoriteiten zijn reeds enige dagen bezig de jeep terug te krijgen, doch tot op heden is dat niet gelukt. De Belgen weten echter ongeveer waar de Jeep moet zijn en zo zal de auto t.z.t. dan ook wel weer in Nederland Volgens de legervoorlichtlngs- dienst zou de Belgische officier, die de jeep heeft meegenomen, bulten zijn boekje zijn gegaan, daar het voertuig een groene cirkel voerde, ten bewijze dat het niet aan de strijdende partijen toebehoorde, doch ten behoeve van journalisten fungeerde. DE LONDENSE MIST IS OPGETROKKEN Een feestelijk jurkje van geruite tafzij voor onze grote dochters. Zowel de bies om de vierkante hals als de strook van de rok zijn geplisseerd. Plissee geeft aan een ruit altijd een heel bijzonder ef fect, daar het dessin totaal an ders wordt. T\E BRITSE REGERING heeft een besluit genomen, dat op de Londense conferentie beoordeeld wordt als een „historische daad", omdat En geland bereid is op vérstrekkende wijze aan de bezwaren van de Franse premier, Mendès-France, tegemoet te komen. Minister Eden heeft namelijk aangeboden, vier Britse divisies en een tactische luchtmachtafdeling, die nu onder bevel van de Geallieerde opperbevelhebber in Europa staan, op het vasteland van Europa te laten blijven tot 1998. Dat is de termijn, ge durende welke het verdrag van Brussel van kracht is. Premier Malan bood prins Bernhard een in struisvoge-lleer gebonden boekwerk aan, waarin de plaatsen, die hij in Zuid-Afrika bezocht of nog zal bezoeken, beschreven zijn. Mevrouw Malan en het pleegdochtertje Marietje keken bij deze overhandiging toe. DAT de doortrekking van het eindpunt van lijn 13 en bus F naar de Sloterplas (tuinstad Slotermeer) te A'dam-West gis teren feestelijk is gevierd. DAT de loodsdienst op de Nieuwe Waterweg gistermiddag om twee uur werd gestaakt, aangezien het water door de Noordwesten-wind bij Hoek van Hol land 1 m. boven peil stond. DAT het Koningin Wilhelminafonds 182.200 ter beschikking stelde voor de bouw van een isotopen-laboratorium naast het Ant. v. Leeuwenhoekhuls te Amsterdam. DAT het Deense fregat Niels Ebbesen 1400 brt vanmorgen voor een onofficieel bezoek van vijf dagen in A.dam aan- DAT het Ned. R.K. huisvestingscomité gisteren in Den Bosch het 40-j. bestaan op sobere wijze heeft gevierd. DAT de 31 Amerikaanse paratroopers van de 101ste Airborne-divisie na hun pelgrimage naar ons land, gisteren weer naar de V.S. vertrokken. DAT de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel haar eerstvolgende jaarvergade ring op 16 en 17 Juni 1955 in Enschede zal houden. t DAT 160 bestuurders en ambtenaren van rijk, provincies en gemeenten op Avegoor bij Ellecom onder leiding van prof. dr G. A. van Poelje tot en met Za terdag het vraagstuk van het moderne personeelsbeleid bestuderen. DAT dr P, S. Lokanathan uit Bangkok, alg secr. van de Econ. Commissie voor Azië en het Verre Oosten, gisteren voor een kort bezoek in ons land aankwam op doorreis naar Canada en de V.S. DAT het door de Arnhemse beeld houwer Spanjaard van Woerden ont worpen bevrijdingsmonument volgend jaar Mei aan de Ringbaan-Zuid •- Til burg zal worden geplaatst- DAT het district Doetinchem der PGEM (prov. Gelderse el. mij.) reeds een 8000 masten plaatste met een speci ale betonvoet, die goed voldoet. DAT er plannen bestaan naast de af delingen Limburg, Noord Brabant, Gel derland, Friesland en Het Gooi nu ook in Overijssel een afdeling op te richten van het Centraal Orgaan Scheppend Am bacht (COSA). DAT de fa Schuite en De Graaf te Geldermalsen aldaar voor 207.600 een nieuw gebouw voor het waterschap De Linge zal bouwen en men het 1 Jan. 1956 denkt klaar te hebben. DAT een 50 leden van dc Ned. Ver. voor de Rubberhandel gisteren de rub berstichting te Delft bezochten om spe ciaal de classificatie van technisch na tuurrubber te bc M ideren. DAT verschen-n is de Geschiedenis van de Rijkstelegraaf. 1852—1952, het of ficiële gedenkboek van de P.T.T. n.a.v het 100-j. bestaan van de rijkstelegraaf op 1 Dec. 105» Er dient echter een regeling te worden getroffen, die het Engeland mogelijk zaJ maken onderdelen van de strijdmacht, in geval van nood, over te brengen naa dere delen van het Britse rijk. De Britse strijdkrachten blijven op het Europese continent onder N.A.V.O.-opperbevel. Mendès-France verklaarde, dat Enge land de hoogste verwachtingen inzake dit kardinale punt heeft vervuld. Adenauer heeft Eden dank gezegd uit naam va Duitse volk. Ook de Nederlandse minister Beyen acht deze Britse stap van en betekenis. De kans op overeenstemming betreffende de verdediging van West- Europa is aanmerkelijk vergroot Een ver heugde Westduitse bondskanselier meen de zelfs, dat de conferentie reeds morgen met succes beëdndiigd zou kunnen worden De Belgische minister Spaak zei. dat En geland een stap had gedaan, die Frank rijk al een halve eeuw wenste en die eer .geweldige ontwikkeling" betekent. De opzienbarende verklaring van minister Eden kwam, nadat de Amerikaanse mi nister Dulles de waarschuwing had uit gesproken, dat de V.S. haar belofte om eventueel voor enige tientallen jaren troepen in Europa te houden, in de hui dige omstandigheden, niet langer gestand kor. doen Wij wijzen er op, dat Engeland op het vasteland van Europa momenteel drie tankdivisies heeft, één infanterie divisie en één tactische luchtmachtafde- Lijk van Kanaalzwemmer aangesooeld Ter hoogte van kilometerpaal 47 is gis teren te Castricum aan Zee het lichaam aangespoeld van een onbekend mansper- Het betreft hier vermoedelijk het stof felijk overschot van de Britse kanaal zwemmer Ted May, vader van negen kinderen, die in de nacht van 7 op 8 September bij Kaap Gris Nez aar Franse kust zonder toestemming vai Franse autoriteiten te water ging oi trachten zonder volgboot het Kanaal over te steken en nadien spoorloos was. de pols was een kompas bevestigd. Hij droeg alleen een zwart zwembroekje met rode biezen. MINISTER DREES VERTROK NAAR LABOURCONGRES Dr W. Drees is vandaag naar Engeland vertrokken voor een particulier bezoek van enkele dagen. Hij zal het congres der Labourpartij in Scarborough bijwonen. lin-g. Onder -het E.D.G.-pact (dat verwor pen werd door Frankrijk) had Engeland beloofd, slechts één divisie en één tacti sche luchtmacht in Europa te handhaven. Minister Eden heeft echter gewaarschuwd, dat Engeland zyn aanbod zal terugnemen, indien men het te Londen op de confe- e der negen landen onverhoopt toch niet eens zou worden over het opnemen van een herbewapend Duitsland in de Atlantische organisatie. Ter conferentie is men het er in beginsel over eens ge worden, een half millioen Duitsers te be wapenen binnen het raam van 't N.A.V.O.- commando en voorts Duitse stoomfabrie ken te verbieden, maar men is het niet eens over de Franse voorstellen betref fende een „wapenpool". Het nieuwe Fran se plan voor contröle op de bewapening gaat veel verder dan de regelingen in het oude (verworpen) E.D.G.-verdrag. Men verwacht thans de volgende ontwikkeling, nl.: dat een compromis uit de bus zal komen, waarby de beste bestanddelen van het Franse voorstel Inzake de controle op de bewapening gepaard wordt aan de stand punten der andere landen. De zeven bondgenoten van het Brusselse pact zou den in algemene zin kunnen beslissen over de omvang van het gezamenlijke be wapeningsprogram. maar de N.A.V.O. zou het uitvoerende orgaan van dit compro mis worden. HET WEER IN EUROPA Stockholm Oslo k licht bew half bew licht bcw ,1.5 M WEERBERICHT GEEN VERANDERING Het KNMI ln De Bilt ver wacht: Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Heftige, tijdelijk vrij krach tige Westelijke wind. In de nacht en ochtend minder koud. In de namiddag zelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Geldig tot morgenavond) ZON EN MAAN Vrijdag 30 Sept.: zon op 6.39, onder 18.20. Maan op 11.44, onder 19.34.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1