Jlictuuc £riiisrt)c (foil rant Een koude douche voor hoopvollen in Londen de mm Prinses Wilhelmina in Leiden Den Haag zal de resolutie der V.N. opzij leggen Afschuwelijk auto-ongeluk in de Residentie Prins verspeelde sokken in een goudmijn Wist IJ DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel: 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 pel' kwartaal; 2,15 per maand: 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per milldmeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10154 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoasttci) Is ghcljlmn tnfln bert In fégfjcospoct" MENDÈS KOMT MET NIEUW SAARPLAN Eden: Duitsland binnen 50 dagen sourerein en bewapend derhalf uur lang met Mendès-France de rol van Duitsland gesproken De Amerikaan was optimistisch gestemd, toen hij zijn Franse collega verliet. Het thans evenwel duidelijk, dat Dulles nog niet op de hoogte was van het Fran se Saarplan, toen hij met Mendès-France sprakToen lagen bij Dulles immers Mendès woorden in het geheugen, dat hij zal aftreden als het Franse parle ment een eventueel accoord over Duits land verwerpt. REEDS VOORDAT de negenmogendheden-conierentie over West- Duitsland vandaag te Londen begonnen was, deden zich twee belangrijke feiten voor, welke het matige optimisme voor een groot deel wegnamen Deze feiten zijn: 1. Een voorstel van de Britse minister Eden om West-Duitsland binnen 50 dagen souverein te maken en het opnieuw te bewapenen. 2. Een (onofficiële) Franse surprise in de vorm van een nieuw plan voor een regeling van de netelige Saarkwestie; naar ver luidt wenst Mendès-France dat zijn voorstel aanvaard wordt, voordat hij instemt met de herbewapening van Duitsland. Door het nieuwe plan van Eden zou een vergadering van de NAVO-raad. welke omstreeks half October gehouden zou worden, uitgesteld moeten worden. De Britse minister heeft, kort samenge- valt, het volgende bepleit: 1. Van heden af zullen in Londen twee soorten besprekingen gehouden worden: tussen Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitsland over de Duitse souVereiniteit. en tussen alle negen landen over de Duitse herbewapening; 2. Deskundigen zullen de details van eventuele accoor- den uitwerken ten behoeve van een tweede negenmogendheden-conferen- tie, die binnen een maand (wellicht weer te Londen) zal worden gehouden; 3. Bereiken de ministers tijdens de twee de conferentie een accoord, dan zullen zij gezamenlijk rapport uitbrengen aan de NAVO, die met later dan half Novem ber bijeen zal komen; 4. Vervolgens zal de NAVO-raad West-Duitsland formeel toelaten als 15de lid van het Atlantische bondgenootschap. waarna het occoord door de verschillende parlementen ge ratificeerd moet worden. Wat het Saarprobleem betreft, lijkt Mendès-France te denken aan een rege ling, waarbij het omstreden gebied onder toezicht van een commissie van zeven Europese landen wordt geplaatst. West- Duitsland verklaarde zich reeds bereid, Saarland onder toezicht van de Raad van Europa te plaatsen, volgens het plan- Van der Goes van Naters. Over het algemeen bestaat te Londen de indruk, dat de Fransen hun plan niet met „onderhandelingsdoeleinden" hebben ingediend, maar dat het zeer ernstig bedoeld is en in een definitieve vorm gegoten is. Dulles (V.S.) heeft gistermiddag an- Productie loopt vast in Indonesië De directeur van de Engels-Amerikaan se margarinefabriek te Soerabaja var Procter and Camble, heeft aan Aneta me degedeeld, dat de reeds in Februari j.L aangevraagde deviezen voor grondstoffen nog niet zijn toegewezen. De mogelijk heid is nog niet uitgesloten, dat de fa briek begin November moet sluiten. In Semarang hebben de broodbakkers aangekondigd, dat zij het bakken brood op 1 October a.s. moeten staken als er voor die tijd geen nieuw meel komt. Indonesische thee verliest terrein Indonesië's thee-uitvoer is gedaald var •162.1 millioen lbs. in 1939 tot 63,7 min. ir 1953, aldus het jaarverslag der N.V. Cul tuurmij. Pasir Nangka. Daarentegen nam de uitvoer van India en Ceylon aanzien lijk toe. De N.V. boekte f2303 winst te gen v.j. f 14.756 verlies. De toeneming der productie stelt teleur. Het verslag maakt melding van diefstallen, strubbelingen met de Sarbroepri en moeilijkheden met visa voor Europees personeel. Dordrecht kreeg zijn 75.000 inwoner Sinds gisteren telt Dordrecht 75.000 inwoners, althans officieel, want Zater dag reeds werd dit getal bereikt, toen in een eeuvoudig bovenhuisje in de Pelserstraat een flinke baby werd gebo ren. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit kreeg de gelukkige vader, de heer W. Smits, het verzoek 's middags eve de burgemeester te komen, die hem mededeelde, dat zijn Johanna Martina de Dordtse annalen als de 75.000ste was ingeschreven. Als passend geschenk overhandigde de burgemeester de raste vader een spaarbankboekje het nummer 75.000 waarop reeds 175 was bijgeschreven. Nadat er nog be schuiten-met-muisjes waren gegeten, kon de gelukkige vader naar huis gaan om zijn vrouw het heuglijke nieuws mede te delen. Dordt heeft z'n 75.000ste De conferentie is begonnen De conferentie van negen is hedenmor- sn in Lancaster House te Londen begon- en. Eden, de Britse minister van buiten landse zaken, trad op als voorzitter. De vergadering werd bijgewoond door alle afgevaardigden van de negen deelnemen de landen: Amerika, Engeland, Canada, de Beneluxlanden, Duitsland. Frankrijk n Italië. De conferentie (één van de belangrijk ste in de geschiedenis van het Westen sedert de oorlog) zal ongeveer vijf dagen duren en heeft tot taak, een oplossing te zoeken voor de samenhangede kwes ties van Duitse souvereiniteit en herbe wapening. Minister Anderson komt morgen naar ons land De Amerikaanse onderminister van defensie Robert B. Anderson zal mor genmiddag voor een tweedaags bezoek per vliegtuig in Nederland aankomen om te spreken over de Amerikaanse Litaire hulp aan Nederland. Zaterdag vliegt hij door naar Salzburg. „Ik zal vechten Slag voor McCarthy vonnis geveld Het „vonnis" over McCarthy, de com muniste^ jagende senator, is geveld. De speciale commissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat die het laatst de gedragingen van McCarthy heeft be studeerd, de zg. commissie-Watklns, be val de senaat aan, McCarthy in twee ge vallen te berispen: 1. wegens belediging de senaat en één van haar commis- en 2. wegens belediging van gene raai Ralph Zwicker tijdens een „hear- Het rapport van de commissie wordt als een zware tegenslag voor McCarthy aangemerkt. Het rapport, dat de zes leden tellende commissie heeft opgesteld (40.000 woorden), beveelt de senaat voorts aan, het senaatsreglement te wijzigen, zodat het voortaan verboden zal zijn, dat één lid verhoren afneemt, tenzij een voltallige commissie hem daar- e bij meerderheid machtigt. Op 8 November a.s. zal de voltallige senaat het rapport van de commissie- Watkins behandelen. Ongeacht wat de senaat beslist zal Mc Carthy als senator aanblijven. Maar het is niet uitgesloten, dat de kiezers van de staat Wisconsin, die McCarthy hebben afgevaardigd naar de senaat, hem in 1958 of bij een spe ciale, vroegere stemming het ver trouwen ontnemen. En McCarthy zelf? „Ik zal heftig en lang tegen de aanbevelingen in de se naat vechten," liet McCarthy door zijn advocaat aan de verslaggevers mee- Bevan verslagen door Gaitskell Aneurin Bevan, leider van de linker vleugel der Britse Labourparty, is bij de verkiezing voor het penningmeesterschap van de partij met groot verschil versla gen door Hugh Gaitskell, voormalig mi nister van financiën. Gaitskell is vóór herbewapening van West-Duitsland, Be van is er tegen. Door deze verkiezing, die plaats had op het Labour-congres in Scarborough, maakt Bevan voor het eerst sedert de oorlog geen deel meei het bestuur der partij. Iets yoor u? Een vierbaans klokrok, die in plooien uit de taille valt, is al leen geschikt voor de slanke zusters onder ons. Het lijfje sluit van voren en deze rij knopen zet zich in de rok nog even voort. Manchetjes en kraagje van wit piqué. Het kraagje staat even tegen de hals op en is in de halsopening, welke met een schuine bies is afgewerkt, gezet. Hierdoor kan het gemakkelijk verwisseld worden. Feim standpunt inzake Nieuw-Guinea "[NEDERLAND zal een eventuele reso lutie van de Ver. Naties over Nieuw Guinea naast zich neerleggen, zelfs als deze gematigd van toon is. Dit heeft onze ambassadeur te Washington, dr J. H. van Royen, gisteren uitdrukkelijk verzekerd. Nieuw Guinea "is geen zaak voor de Ver. Naties, zei dr Van Royen. In zijn rede voor de Ver. Naties sprak minister Luns gisteren in gelijke geest. „Wij zijn op de verkeerde weg," zei hij, „wanneer vooraanstaande leden van de V.N. gedwongen worden van de vergade ringen weg te blijven." Ook minister Casey van Australië zag geen grond voor de Indonesische opvat ting, dat de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea een bedreiging zou De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, is gistermiddag in Londen aangekomen om daar de conferentie van negen over de Duitse souvereiniteit en herbewapening bij te wonen. De minis ter, die werd verwelkomd door ambassadetlr D. U. Stikker, verklaarde na aankomst: „Ik geloof dat er een goede basis bestaat voor een overeenkomst. Knoeiende landgenoten gearresteerd De Bandoengse recherche heeft een 39-jarige Nederlander gearresteerd, die zich uitgaf als directeur van de Eerste Indonesische Beeldenfabriek en drie landgenoten zou hebben opgelicht voor 69.000 roepiah's. Hij gaf het geld echter niet uit voor beelden, doch aan een goed leventje. Voorts werd gearresteerd een 32-jarige Nederlander, die als reke ningloper bij de N.V. Magazijn Baroe te Bandoeng 4500 roepiah's had achterge houden, aldus het ALD. de Preanger- bode. Amerikaans personeel begin Oct. naar Soesterberg Omstreeks begin October zal een de tachement van de tweede Weatherwing der Amerikaanse luchtmacht op het vlieg veld Soesterberg worden gestationeerd, dat onder bevel zal staan van kapitein A. Mc Fadden. De groep bestaat uit Amerikaans me teorologisch personeel. Zij zal samen werken met de weerkundige dienst op het vliegveld Soesterberg ten behoeve van de eenheden van de tweede geal lieerde tactische luchtmacht. Nederland is het vijftiende land, waar een detache ment van de tweede weabherwing wordt gedetacheerd. De ware achtergrond Commissaris Didès was vóór de E.D.G. De geschorste commissaris Didès v< Parijse politie heeft Zaterdag in een klaring voor de pers als zijn mening te kennen gegeven, dat zijn schorsing zuiver binnenlands politieke kwestie Formeel was er wel een aanleiding hem te schorsen (hij had geheime staats documenten in zijn bezit en wilde de her komst niet onthullen om zijn contacten geen schade te doen), maar de werkelijke achter-grond van het gebeurde zou pro-Amerikaanse geest en zijn enthousis- me voor de verworpen E.D.G. zijn ge- Intussen heeft de Franse minister var binnenlandse zaken Mitterand meege deeld, dat er een grondig onderzoek wordt ingesteld naar de kwestie-Didès. Attlee in Scarborough Eerst moet Formosa bij Rood China komen! Er kan geen vrede in het Verre Oos ten tot stand worden gebracht, zolang Formosa niet met de rest van China is verenigd. Dit verklaarde Attlee gisteren op het grote socialistische congres dat in Scarborough is geopend. Eerder klaarde de socialistenleider, die onlangs een grote reis heeft gemaakt naar Rus land en Rood China, dat Amerika en China hun vrees voor elkaar moeter vergeten, omdat het enige alternatief voor naast elkaar bestaan is: naast el- In een rede, waarmee hy het congres Scarborough opende, verklaarde Att lee tegenover ruim 12.000 Labour-afge- vaardigden dat volgens hem toelating van communistisch China tot de Ver. Naties voorwaarde is voor wereld vrede. Hy drong aan op besprekingen op het hoogste niveau tussen Oost en West over de dreiging van de water stofbom. Op het nippertje won Attlee een stem ming over de ZOAVO, het pact voor ZO.-Azië, waarvan ook Engeland lid is. Enige linkse, afwyzende resoluties wer den met kleine stemmenmeerderheid verworpen. Het congres zal ook de kwes tie van de Duitse herbewapening bespre ken. Vrouwen demonstreerden gisteren voor het congresgebouw met spandoeken als: „No guns for the huns!" (geen wa penen voor de moffen!). Minister Mansholt Geen vergoedingen oogstschade Wel crediet tot volgende oogst Het ligt niet op de weg van de minister om aan ondernemers, die door bijzondei slechte weersomstandigheden oogstschade hebben Eeleden, hiervoor een vergoeding te kennen. Er Is steeds met nadruk op gewezen, dat het oogstrisico, een f; Is, welke door de ondernemer gedragen dient te worden. Er is evenwel een regeling in voorbe reiding om gedupeerde landbouwers op gunstige voorwaarden credieten te strekken teneinde het hun mogelijk te maken de periode tot de volgende oogst te overbruggen. Aldus heeft minister Mansholt geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Haken (comm.), betreffende de schade die door het jongste noodw< in Twenthe en de Achterhoek is aangericht. Opnieuw grote hagelschade op Zuid-Beveland ormen voor vrede en veiligheid. Minister Luns heeft in zijn rede overi gens onderstreept, dat het welslagen van de vergadering der V.N. grotendeels zal afhangen van één vraag: Zal men in staat blijken, het probleem van de financiering der economische ontwikkeling van ach- gebleven landen op te lossen? Dit vraagstuk, aldus minister Luns, staat thans in belangrijkheid gelijk aan dat van iorlog en vrede. Minister Luns zegde de 'olledige steun van de Nederlandse rege- ing toe aan het atoomplan van president Eisenhower. Voorzitter Van Kleffens heeft gisteren één der sprekers, dr Mohammed Fadhil El-Jamali, tot de orde moeten roepen. Deze gebruikte in een felle rede over Is raël het woord „arrogantie" en werd des- ege op de vingers getikt Plaatselijk hagelval heeft dezer dagen wederom belangrijke schade toe gebracht aan de Zuidbevelandse fruitteelt. Deze keer viel veel hagel in de omgeving van Krabbendijke. waar enkele jonge fruitbedrijven zwaar werden getroffen. Van enkele grote bedrijven werd d< appeloogst voor 75 procent vernield. D( schade loopt in de honderduizenden gul- Twee oudjes slachtoffer van het verkeer De 65-jarige voetganger K. R. uil Westzaan, die gisteravond zonder op hd verkeer te letten, de OostzUde te Zaan dam overstak, is aangereden door eer motorrywiel en enige uren later over leden. Voorts is op de Zuideiyke Wandelwe; te Amsterdam een 76-jarige wlelrydei omgekomen na een botsing met een mo torrijder. De heer C. Kleijwegt lid van Tweede Kamer De voorzitter van het centraal stem bureau heeft de heer C. Kleijwegt (soc.) tot lid der Tweede Kamer benoemd ver klaard. Hij gaat de plaats innemen van de heer J. J. A. Berger, die ontslag heeft genomen. Wagen met zand rijdt op fietsers in Twee mensen gedood en anderen zwaar gewond (Van een onzer verslaggevers) Het weigeren van de remmen van een zware vrachtauto heeft gistermiddag in Den Haag rampzalige gevolgen gehad: twee personen gorden op slag gedood en twee gewond, van wie één zwaar. Het ongeluk gebeurde juist aan het begin van het spits-uur. omstreeks half v(jf. bjj het kruispunt van de Parallelweg en de Vail- lantlaan. Daar wachtten 5 fietsers voor de stop- streep, tot de dienstdoende verkeersagent het verkeer in hun richting zou hebben vrijgegeven. Maar voordat het zo ver was, werd het vijftal van achteren aangereden door een met vier ton zand geladen vrachtauto. De gevolgen waren ontzettend: de vijf tigjarige mevrouw W. J. VerheyPenne uit de Tak van Poortvlietstraat er 28-jarige heer R. Terluin van de Raap horstlaan. werden op slag gedood. 45-jarige heer J. Verhey, echtgenoot de omgekomen vrouw, werd met een kenfractuur in ernstige toestand naar gemeentelijk ziekenhuis aan de Z,uidwal gebracht. Het dertienjarige meisje P. Bijlsma uit de Bresterstraat werd eveneens in stige toestand met een shock naai Zuidwal gebracht. In alle ernst Meer melk dank zij... leidingwater In 1950 was van alle percelen in Ne derland 18 procent nog niet van leiding water voorzien. Van de landbouwbedrij ven was 63 procent nog niet op het wa terleidingnet. aangesloten. Op deze be dreven bevindt zich ongeveer 60 procent van de totale Nederlandse rundveestapel die door een betere drinkwatervoorzie ning waarschyniyk een aanmerkelUk ho gere melkproductie zou kunnen bereiken dan nu het geval is. De Stichting voor de Landbouw zal bü de minister van sociale zaken en volksgezondheid aandringen op versnelde uitvoering van het sub sidieprogramma. Verlamde Hagenaar kon studie voltooien Van een onzer verslaggevers). INNIGE TIJD GELEDEN kreeg een inwoner van Den Haag een betrekking als leraar Spaans aan een instituut. Kort daarvoor had, h\j de daarvoor vereiste examens gedaan. Dat is hoewel niet iedere dag voorkomend nog niets bijzonders. Maar degenen, die deze jongeman kenden, udsten, dut hij sedert zijn prille jeugd vrijwei geheel verlamd was en geen enkel uitzicht had op genezing. Maar door zijn enorm doorzettingsver mogen en' de niet genoeg te waar deren (aanvangs) lessen van de. stichting Onderwijs voor zieke kin deren, kon ook hij in de maat schappij slagen. Over wat deze stichting doet, is en wil, leest u in het nevenstaand artikeltje meer. Het veertienjarige meisje R. van Steen an de Laakkade liep slechts zeer lichte verwondingen op. Alle fietsen werden vernield. De vrachtauto ds door de verkeerspoll- e voor onderzoek in beslag genomen. De chauffeur verklaarde, dat hij met ge ringe snelheid had gereden. Onmiddellijk in het verlengde van het ïwuste kruispunt ligt een viaduct onder de spoorbaan van Den Haag naar Rotter- am. zodat de weg ter plaatse helt. De toestand van de zwaargewonden was hedenmiddag nog zorgwekkend. Partai Nasional tegen Soekamo's huwelijk De Invloedrijke afdeling Midden-Java der Indonesische regeringsparty Partai Nasional Indonesia heeft volgens As* Press het derde huwelyk van Soekarno afgekeurd. Zy wil. dat de party by de regering zal aandringen op een onder zoek. Volgens de resolutie zal de presi dent zich zo nodig moeten laten scheiden zijn derde bruid. Voorts wordt er by partij op aangedrongen te streven naar een wet, die een soortgelyk inci dent met het staatshoofd zal voorkomen. Vooraanstaande personen van de P.N.I. te Djakarta maken zich zorgen, dat het huwelijk een ongunstige invloed zal heb ben op de stemmen der vrouwelyke kte- bij de op handen zynde algemene verkiezingen. Intussen meldt het A.I.D. de Preangerbode, dat president en mevr. Soekarno gezamenlyk hebben gemetseld het studentendorp te Djakarta, waar- mevr. Soekarno cementblokken fyn stampte en de studenten aanvuurde o-m liederen te zingen, terwijl de president cement mengde. V ertrou wensvotum voor Scelba Tevergeefs hebben de communisten ge tracht, de Italiaanse regering-Scelba ten val te brengen aan de vooravond van de belangrijke Londense conferentie van ne gen. Na een rumoerige vergadering kreeg premier Scelba het vertrouwen (114 stem men tegen 97). De communisten stelden Scelba ver antwoordelijk voor het in de doofpot stop pen van het schandaal-Montesi. Scelba weerlegde deze aantijging in een felle rede. waarin hij voortzetting van het 'réeds vergevorderde onderzoek aankon digde. Buisje uraniumpoeder als geschenk Auto reed inderhaast naar dorp om nieuwe te kopen Op de derde dag dat Prins Bernhard in Zuid-Afrika vertoefde, heeft hij als gast van de Kamer der mijnen van Trans vaal en Oranje Vrystaat te Witwatersrand een goudmijn van Westrand Consolidated bezocht. Tijdens dit bezoek heeft de Prins een zijner voeten bezeerd. Toen ambtenaren jodium op het onbetekenende wondje deden grapte Z.K.H.: „Ik geloof niet, dat ik er het leven by zal inschieten". De Prins liep 1.600 meter beneden de oppervlakte van de aarde door een mijn gang toer) hij met een voet in een stuk draad bleef haken. Het draad reet een groot gat in zijn sok en er verscheen bloed Mijnambtenaren belden haastig het bo vengrondse kantoor op en een auto reed naar een naburig dorp om voor de Prins een paar nieuwe sokken te kopen De Prins bezichtigde eerst de boven grondse installaties van de mijn. Daarna stapte hij met 15 andere bezoekers in een liftkooi en liet zich net als mijnwerkers, die aan de slag gaan, in een schacht zak- Sir George Albu, president van de mijn, heeft de Prins een stuk erts in een eiken DAT de televisiestaf van de VARA wordt uitgebreid en de heer Gijs Stap- (van de regionale omroep dit jaar als regisseur- pershoef Noord) einde producer in dienst treedt. DAT de Ned. Ver. voor Kleurenstudie op 14 Oct. in de rotonde van het Bouw centrum te R'dam haar vijfde Ned. Kleu- rendag houdt. DAT het Tweede Kamerlid Van Meel de ministers Mansholt. Van de Kiefi. Zijlstra en de staatssecretaris van econo mische zaken schriftelijk vragen stelde over het adres aan de regering van de R.K. Vlassersbond West-Brabant inzake de noodtoestand in de Westbrabantse vlas industrie. DAT de aan Piet van Staveren bij zijn vrijlating och tergehouden post alsnog aan hem is uitgereikt, gelijk blijkt uit het antwoord van minister Donker op schrif telijke vragen van het communistische Tweede kamerlid de heer Haaken. DAT vanmorgen by een brand in de sloepenmakerij van de fa Mulder en De Rijke te Den Helder twee juist-voltooide sloepen en een deel der machinerieën verloren gingen (schade in de honderd duizenden door .verzekering gedekt. DAT het 4000-ste schip ditmaal de Stentor van de K.N.S.M. tien dagen eerder dan vorig jaar. gistermorgen de Amsterdamse haven binnenliep. DAT dï VARA verscheidene tientallen «Btdtatteg voor televisie-omroepster ont ving en gisteren de eerste 6 candidaten voor de camera verschenen. DAT gisteren in het stadhuis van Nij megen W. F. W. van der Wagt, die van '35'49 wethouder van publieke werken was en daardoor pionier van de, weder opbouw van deze stad, t.g.v. zijn 70ste verjaardag gehuldigd werd. DAT de K.v.K. voor Noordeiyk Noord brabant gisteren haar 75-jarig bestaan vierde, waarbij de staatssecretaris van economische zaken het nieuwe kantoorge. bouw in Waalwyk In gebruik nam. DAT de gemeente Veendam volgend jaar van 27 Mei t.m. 5 Juni feestelijk heden zal organiseren t.g.v. haar 300-j DAT minister Van Thiel in Woensel het St Petruspark opende, een centrum voor ouden van dagen bestaande uit een hoofdgebouw, 16 pension-woningen en 2 groepen van tezamen 60 woningen. kistje geschonken. Later, by een bezoek aan een uraniumbedrljf, kreeg de bezoe ker een buisje uraniumpoeder. Het ge zelschap van de prins reed vanochtend door Krugersdorp, waar honderden sen, sommigen met Nederlandse vlagge tjes, langs de hoofdstraat stonden. Tijdens de lunch, die de Kamer der mijnen ter ere van de Prins gaf, onti Prins Bernhard van de vice-president de Kamer, B. L. Bernstein, een gouden sigarettendoos in leren étui ten geschen ke, waarop het prinselijk wapen is ge graveerd. Prins Bernhard zei, dat het ge schenk op zijn bureau zal liggen als bhj- vende herinnering aan Zuid-Afrika. Op het banket, dat ter ere van Prins Bernhard te Pretoria werd gegeven, stel de de gouverneur-generaal van Zuid- Afrika. dr E. G. Jansen een toast in oj het welzijn van Koningin Juliana. Di werd door de Prins beantwoord met eer heildronk op „de Koningin van Zuid- Afrika". zoals de officiële titel van konin gin Elizabeth van Engeland in de unie is Dr Jansen zeide. dat het bezoek var Prins Bernhard des temeer werd geappre cieerd. omdat hij het eerste lid van he Huis van Oranje is. dat Zuid-Afrika be zoekt na Prins Hendrik van Oranje, die in 1838 vier weken aan de Kaap verbleef. De Prins zei het een groot voorrecht te achten in de gelegenheid te zijn Zuid- Afrika te bezoeken en het volk te leren kennen. Hij was diep onder de indruk gekomen van het goede hart dat Nederland toedraagt. Hij was die Zuidafrikanen dankbaar, die immigranten uit Nederland helpen de overgangstijd zo gemakkelijk mogelijk te maken en dankte voor de hulp by de overstromingsramp. De Prins sprak in het Nederlands, En gels en Afrikaans. Het banket werd bijgewoond door vierhonderd gasten, onder wie de meeste leden van het corps diplomatique en d< hoofden van de Zuidafrikaanse regerings departementen De Engelse bladen ruimden gisteren een groot deel van hun ruimte in voor foto's van de Prins tijdens het weekeinde in Pretoria. Konrad Adenauer, de Westduit- se premier, werd op het Londen se vliegveld verwelkomd door Sir Ivone Kirkpatrick, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken (rechts). Adenauer zal de conferentie over de bewapening van zijn land bijwonen. HET WEERIN EUROPA NNW licht bew. i W geh. bew. I Z zw. bew. WZW 1» 4 17 17 20 0 13 0.5 Wisselend bewolkt Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: wisselend bewolkt met en kele buien. Matige, later tijdelijk krachtige westelijke wincf. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt van morgen 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon van 6.34 tot 18.26, maan van 8.20 tot 18.19. Eerste kwartier 5 Octo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1