M Iff Vassilev bestelt rijwielonderdelen, maar krijgt gramafoonplaten Veldpredikanten in jeeps langs de troepen 5 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 EERLIJKE BLIK OP HET NIEUWE RUSLAND (II) Merkwaardige impressies tijdens het winkelen in de grote magazijnen i DE WINKELJUFFROUW kwam achter uit de porce- leinwinkel en werd voorafgegaan door een graveur, die wij in zijn werk hadden gestoord. Hij was juist bezig op een asbakje te schrijven: „Aan mijn lieve moeder, 1 Mei 1954". De winkeljuffrouw legde ons uit, dat de winkel op dat ogenblik juist zon der koopwaar zat, maar dat zij in dc komende dagen weer wat aan zou krijgen, onder andere de veelkleu rige beelden, die de helden van Gogol en Poesjkin voorstelden. Tegen de middag van de volgende dag kwamen wij tegelijk met de bestelde artikelen uit de fabriek, in de winkel. Wij waren met ce „Comédie Fran^aise" in Leningrad en de leiding van het bedrijf had alle moeite gedaan de kisten artikelen tijdig te ontvangen, voor wij weer naar Moskou vertrokken. Nauwelijks stonden wij voor de kisten of we wer den bijna onder de voet gelopen door al de andere klanten, bijna uitsluitend vrouwen, die in de winkel rondliepen. Telkens wanneer een kist werd geopend riepen zij „Ohl" en „Ah", bekeken prijskaartjes, zucht ten, verdrongen elkaar en fluisterden: „Het zijn vreem delingen, lajk eens wat men allemaal voor hen uit- palctl" Sommigen protesteerden, anderen wilden ons helpen en zeiden: „Pgs op, overlaadt hen niet. Het zijn Fransen, onze gasten. Laat hen zelf kiezen!" Er stonden wel vijftig vrouwen om ons heen. bevend van nieuwsgierigheid en opwinding. Wij kochten een paar beeldjes. Drie of vier vrouwen kochten Poesjkins of een oranje waterkruik met groene en gouden ver siering. 'T'ONELEN ALS IN de porceleinwinkel komen dagelijks voor in de maga zijnen van Leningrad en Moskou. De win kels en „Univermags" (grote magazijnen) worden overrompeld door een publiek, waarvan de koopbehoefte tiog niet ver zadigd is en dat zich nog steeds nieuwe dingen wil aanschaffen. Vandaag zijn het vooral de volksdemocratieën en zelfs en kele Westeuropese landen, die de toon banken der Sowjetwinkels vullen. Wij zagen kristal uit'Bohemen, porcelein uit Polen, gebreide handschoenen uit Hon garije, stoffen uit Frankrijk en België en poedersuiker uit Groot-Brittannië. Deze overvloed stemt de Russische vrouwen wat overmoedig. Zij beginnen nu zelfs aandacht aan hun uiterlijke ver- rk" DE EERSTE AVONDJAPON bracht Russische vrouwen in verrukking schijning te besteden- Wij hebben ze voor een groot warenhuis in de rij zien staan om te proberen een ochtendjas te be machtigen. Zij werden door twee ver koopsters binnen gelaten. Vaak hadden zij vergeefs gewacht en ontbrak de juiste kleur of maat. Het was bijna zeven uur in de avond en een uur voor sluitingstijd. De verkoopster raadde de nog buiten wachtende vrouwen aan de volgende dag terug te komen. Zonder een spoor van ontevredenheid zeiden de vrouwen: «Goed, wij komen morgen terug". Belangstelling voor Westerse mode ÜLKE OCHTEND worden in alle „Uni- vermags" van de Russische steden duizenden kleren in de confectie-afdelin- gen uitgestald. Hetzelfde linnen jurkje met blauwe of witte strepen kan men dan van Moskou tot Tiflis op de toonbanken vinden. Deze uniformiteit en de slechte kwaliteit van de goederen kunnen de geestdrift van deze vrouwen echter niet temperen. Na jarenlang niet in de ge legenheid te zijn geweest hun uiterlijk te verzorgen, grijpen zij de kans, die men hnn nu geeft, met beide handen aan. In het modehuis, waar dertig teke of tekenaressen de modellen ontw (waarvan alleen patronen worden ver kocht) verdringen zich twee maal per dag' duizenden vrouwen, die de modeshow willen zien. Wij zagen zo'n show. Enige honderden vrouwen uit plattelandskrin gen en voorts huismoeders, werkmeisjes en kantoorbedienden van alle leeftijden, begroetten iedere nieuwe creatie met evenveel enthousiasme. Toch waren het zeer eenvoudige Jurkjes, die werden ge toond. Een bewonderend gemompel steeg op, toen de eerste avondjurk verscheen. Het was een onopvallend, zwart model, zonder enig versiersel. Maar voor deze vrouwen, die nog nimmer een avondjurk hadden gezien, betekende het. dat een nieuw tijdperk was aangebroken. Had Malenkof in zijn redevoering voor het vijfde congres van de Opperste Raad der Sovjets niet zelf gezegd: „Wij be schikken over alle middelen om goede en mooie stoffen, degelijke en aantrek kelijke kleren en practische en elegante handschoenen te vervaardigen?" Dat was niet voor dovenmansoren gezegd De Sovjet-vrouw wil nu „gekleed" gaan als haar Westeuropese zusters en haar koop woede wordt slechts beteugeld door de inhoud van haar portemonnaie- Theeserviesf 3.325. veranderingen ondergaan. Honderden scheen nensen komen er dagelijks om teres v etgerei. theeserviezen (die 3500 roebel kosten. Een roebel is 95 Nederlandse cen- en grote porceleinen vazen te be wonderen en een heel enkele maal te ko- Die vazen gaan voor zeer modern door, maar zijn naar een ouderwets mo del vervaardigd. Zij kosten 2800 roebel. Men kan er ook juwelen vinden. Die gemaakt uit Oeralstenen en kosten 1000 tot 1500 roebel. Verder zijn er ringen, émaille bekers, kartonnen hand beschilderde dozen (100 tot 1000 roebel) en kleine schijfjes goud voor tandartsen. Het ambachtswezen bestaat in de Sovjet- Unie nagenoeg niet meer. De enkele goud en zilversmeden die er nog over den door de regering gehandhaafd als „getuigen" en vervaardigen enkele zeld zame siervoorwerpen. Buitenlanders, die op zoek zijn naar iets „typisch Russisch", zullen er weinig n§ar hun smaak vinden, alles Is te duur of te lelijk. De winkel, die „Geschenken" heet is ook dagelijks vol klanten. Wij hoopten daar producten van betere kwaliteit vinden, maar zagen er enkel dezelfde kartonnen dozen, dezelfde flesjes parfum (er zijn vijf of zes soorten, die „Rode Ster" of „Moskouse Nacht" heten zware geur hebben) en lippenstift in groene of blauwe plasticbuisjes. TN „GESCHENKEN" vonden wij ook hemelsblauwe overhemden met kragen met lange punten en grote kroonluchters, die wat de kleur betrof aan rijpe meloe nen deden denken. Stijl nog antiek Wat de buitenlander in de Sovjet-Unie het meest opvalt is het gebrek aan derne stijl. Er staat in de winkels woonhuizen geen vaas. geen lamp, geen kom of geen stuk porcelein, dat niet is uitgevoerd volgens de stijl van a Zowel in binnenhuisarchitectuur als in de bouwkunst, mist men. evenals kunst, een moderne richting. Dat jonge volk, dat zich aan de top der volkeren der wereld waant leeft in het stoffige décor van de kleine hurgerij halve eeuw geleden, een décor, dat in West-Europa al lang heeft afgedaan- Wij bezochten ook de „Gastronomen' de levensmiddelenwinkels, waar altijd een grote sortering gerookte vis, kavii worst, jam en honing te vinden is. de bakkers zijn goed voorzien. Zij v kopen smakelijk brood en een soort klein en droog pasteigebak. De groentenhan- delaren, slagers en vishandelaren kunnen .hun winkels maar heel onregelmatig vul len. Ben nieuwe partij sinaasappelen kan de oorzaak zijn van een van die lange rijen van wachtende vrouwen, die bij het Moskouse straatbeeld horen. In de stra ten ziet men overal vensters van smake lijk, slagroomachtig vanilleijs, die zowel In de zomer als in de winter goede za ken doen. Overigens is het zaken doen s wat de mensen hier minder interes- irt, daar alle winkels staatseigendom i en er dus geen concurrentie bestaat. Vele verkoopsters stellen daarom weinig of geen belang in hun omzet en de klan- worden daarom vaak onverschillig en vrij lomp geholpen. |~\E BOEKWINKELS (die hier allemaal „Enigoei" of „Boeken" heten) zijn de fleurigste winkels van Moskou. Men ont- veel scholieren en studenten en de verkoopsters zijn er handig en be leefd. Jonge Russen kopen hier in karton gebonden boeken, die zeer goedkoop zijn. Meer nog dan op boeken is de aandacht het grote publiek echter op gramo- foonplaten gericht. Men kan hierbij kie- i tussen klassieke muziek, hedendaag- Russische muziek en volksliederen. Een langspeelplaat kost naar grootte 7 tot 12 roebel, dat is drie maal minder dan eei paar schoenen. In West-Europa zijn de prijzen van deze beide artikelen meer met elkaar in evenwicht. De apotheken van Moskou en Leningrad zijn merkwaardige instellingen. Op lange I banken zitten vrouwen met om hun hoofd gebonden shawls en mannen in uitgerafel de overjassen, naar het schijnt eeuwig te wachten. Wij vroegen ons af. wat die sombere en zwijgende menigte daar eigen, lijk deed. maar kregen het antwoord pas. toen ik een zware griep opliep en het meisje van de Vreemdelingendienst van het Nationaal Hotel uitgezonden werd om een dokter te halen. Twee uren later ver- i als verpleegster geklede dok- de kliniek nummer een. die i: voorbehouden aan vreemdelingen en le den van de regering. Na mij onderzocht te hebben schreef zij een recept neusdruppels. Om half twaalf werd dat recept naar een apotheek in de Gorki' straat gebracht, 's Avonds om acht uu werd het flesje bezorgd. De apothekers zijn overwerkt en kunnen de berg re< ten. die dagelijks wordt uitgeschre- niet meer aan. De apotheken zijn boven dien niet aan de eisen des tijds aange past. Men vindt er geen parafine geen glycerine, maar wel grote flessen met bloedzuigers en talrijke geneeskrach tige planten. En dagelijks stromen de apotheken vol met mannen en vrou die een dag lang op hun drankje of poe ders zitten te wachten. Critiek op verdeling van de goederen 1~\E RUSSEN, die in hun staatswinkels en warenhuizen langzamerhand we aan wonderlijke dingen zijn gewend ge raakt, maken toch van tijd tot tijd no* wel eens dingen mee, die hen naar dt pen doen grijpen. Zo publiceerde d( ..Pravda" op 18 October deze brief var M. L. Vasslljev: „Ingevolge een bekendmaking var de Centrale Dienst der Leveringen bestelde ik in Maart reserve-onder delen voor mijn fiets en vroeg mij voor de rest van het overgemaakte geld een rolfilm voor mijn fototoe stel te leveren. Eind April ontving Ik bericht, dat mijn bestelling eind den uitgevoerd. Sing ik mee «ccoord. In Juni schreef j lk echter: „Als u mijn bestelling niet direct uit kunt voeren, stuur mij dan mijn geld terug". Midden Juni ontving lk echter een groot pakket, bovenaan had men zorgvuldig de rolfilm ver- j pakt en daarondergramofoonpla- ten. In een bijgaand schrijven stond i te lezen: „Helaas hebben wij geen reserve-onderdelen voor fietsen. In- j gesloten zenden wij u echter de rol- j film. Voor de rest van het geld (131 roebel van de 160 die u stuurde) ont- vangt u gramofoonplaten"- lijkertijd felle critiek uitgeoefend op de verdeling de goederen. Om hier nog eens de nadruk op te leggen schreef de „Izvestia": „Een gebeurtenis van weinig belang deed zich voor in het leven var inwoner van Kirov: zijn sigaretten koker was stuk. Hij liep de hele stad af >m het sluithaakje van de koker te laten lolderen. In de werkplaats voor precisie- instrumenten vertelde men hem, dat het werk te moeilijk was en een smid vond, dat het te peuterig was om er met ziji werktuigen aan te beginnen. In Kirov i mogelijk een eenvoudige luid spreker te laten repareren. De stad bezit een radiowinkel maar men vertelt dat het veel gemakkelijker is ei iwe te kopen, dan de oude te lati repareren. In de hele stad vindt men ge. enkele inrichting om een costuum te laten persen, een jas te laten maken of zij linnen te laten wassen". Het drama van de zijden kousen TTET MEEST kenmerkende overkwar echter Anna Pavlovna Boekina uit Moskou. Op 17 April ging zij een winkel In de Vana Kalamastraat binnen en kocht er een paar zijden kousen. Toen zij aantrok raakte de hiel los en bleef i een paar draadjes hangen. De verkoper van winkel nummer 7 stak in wanhoop zijn armen in de hoogte en riep: „Daar kan ik ook niets aan doen! U bent de eerste niet. Ga klagen bij de fabriek vraag of ze ophouden met het fabrlcreen van die rommel". „Dat is artikel 91K", zei de directeur van de fabriek. „Ik herken onze produc ten direct. Ik zal onze chef van inspectie, de heer Sjampal laten komen. Die zal leren hoe u kousen moet dragen. Gisteren zijn er nog twee koopsters voldaan weg gegaan. Die kwamen met dezelfde klacht als u en bleken ook niet te weten hoe men kousen moet dragen". De heer Sjampal nam Anna Pavlovna een zwaar examen af- Toen hij zich er echter van had overtuigd, dat zij de tech niek van het kousen aantrekken beheer ste, zei hij: „Laat die kousen maar hier. U krijgt een nieuw paar". In de directie kamer werd de maat van Anna Pavlov- na's voet genomen en werd haar plechtig een nieuw paar kousen overhandigd. Anna wilde ze ter plaatse aantrekken, maar bij de eerste poging raakte ook deze hiel los, in aanwezigheid van de directeur en de chef van de inspectie. Besloten werd, dat de klant nu zelf een aad mocht kie- Toen Anna hiermee een dag later over straat liep waarschuwde men haar, dat de hielen van haar kousen achter haar Over de grond sleepten. Dat maakte de maat vol en Anne Pavlovna ging met haar kousen naar de algemene di rectie der handels inspectieHet on derzoek begon en ten slotte werd vastgesteld, „dat de kousen verborgen productiefouten hadden rdoor deze kousen vanaf het begin on geschikt waren om te worden gedraRen". „Dat komt door de slechte grondstof'. ;i de fabriek. Men gelastte daarop een onderzoek naar deze grondstof. Op 2 Juli ng de Handelskamer der U.S.S.R. echter de boodschap, dat dit onderzoek mogelijk was. daar de fabriek de draden waarvan de kousen 91K den vervaardigd, niet meer bezat Deze kousen worden niet meer vaardigd", zei ruim twee weken later de der algemene directie der handels- Inspectie tegen Anna Pavlovna. ,.U kunt kousen laten terug betalen". Op d' terugweg ontmoette Anna Pavlovna de leider der inspectie van de kousenfabrlek. heer Sjampal, die vroeg: „Komt u uw jsen weer ruilen? Wat zegt u? Natuur- vervaardigen wij artikel 91K nog en wij zullen het blijven vervaardigen". Op de terugweg besloot Anna tevens ig even te winkelen. In winkel 51 ver telde de directeur haar: „Wij hebben de laatste partij van het artikel 91K op 16 angen. Ja, rechtstreeks uit de fabriekAnna Pavlovna zal natuurlijk geen kousen 91K meer kopen, maar wat moeten de andere klanten doen? Wij zijn het niet die deze vraag stellen, maar de „Pravda", het officiële Russische orgaan, waaruit wij bovenstaande geschie denis van Anna Pavlovna Boekina en haar kousen, merk 91K, letterlijk over- (Copyrlght ABC Press-Scoop) Een zware fournée Eduard van Beinum ging zijn orkest voor naar Amerika (Van een onzer verslaggevers) VERGEZELD VAN ZIJN echtgenote is de dirigent van het Concertge bouworkest Eduard van Beinum Zaterdagmiddag met de „Noordam" uit Rotterdam naar New York vertrokken. Aan boor£ van het H.A.L.-schip verklaarde de dirigent blij te zijn, dat hij na een vermoeiende periode en voor de zware tournée door de Verenigde Staten eerst enige tijd volkomen rust kan houden. „Tot ons groot verdriet kunnen de or kestleden Stotijn. Van de Kraan en Biloen niet mee naar Amerika", aldus de heer Van Beinum. Hü verklaarde, dat men tot het laatst toe gedacht had, dat het met de weigering van de Ameri- gaanse autoriteiten wel los zou lopen. Toen dat niet het geval bleek te zijn, betekende dit een grote teleurstelling. „De plaatsen zijn echter goed bezet en ik zie de uitvoeringen met groot ver trouwen tegemoet", aldus de dirigent Zoals bekend is vertrekt het orkest pas Vrijdag. Tot de,laatste avond toe zal het nog concerten 'geven. Woensdag en Donderdag zal men de leden echter niet in rok op het podium zien. Deze cos- tuums zijn dan namelijk al ingepakt, zo dat de musici in hun colberts moeten optreden In tien weken is het Concertgebouw uit en thuis. Reeds r.u zijn alle 45 con certen in Amerika practisch uitverkocht. Men verwacht een moeilijk te schatten aantal bezoekers. Dit aantal zal echter wel dicht bij de 70.000 liggen. Om de vermoeienis van de lange trip zoveel mogelijk te beperken worden de concer ten in kleine series van drie of vier gegeven met daartussen enige rust. In totaal is met de eigenlijke tournée een periode van 55 dagen gemoeid. In die De Battle Royal Theorie zegt, dat de aanvaller bij atoomactie verliest (Van onze redacteur) Sennelager. Zondag. Jongens van een technische afdeling, die Zaterdag nacht de gevolgen van een atoomaanval doorstaan moesten, hebben vandaag van hun veldprediker een actuele preek ge hoord over de tekst uit Exodus: „Laat mij van hier niet optrekken, tenzij uw aangezicht met mij meegaat". Gepakt en gezakt hadden zij, de halve nacht, met al hun bagage en voorraden, uitgeschakeld, klaar gestaan x>m te ver trekken. Maar opeens waren dë scheids rechters in hun witte hemden het zichtbare bewijs voor de soldaat dat er een atoomaanval geschiedde, verdwénen. Daaruit putte de commandant van het onderdeel de overtuiging, dat de heren zich vergist hadden en dat zijn gebied juist buiten de ontploffing viel. De kna pen gingen weer terug in hun door weekte putten, hun tentjes op de door natte bodem en hun werkplaatsen onder de bomen. Daaruit kwamen zij vanoch tend, toen ds W. Rijnsburger in hun bi vak verscheen, te voorschijn. Vuil en vermoeid zetten zij zich een tafel in een tent, waarop de regen roffels ratelde. Het electrische licht brandde er flakkerend, maar zij hoorden er over „de wolk des daags en het vuur des nachts" en over Christus, HET gezicht van God, dat in gunst naa zijnen gekeerd is. W. P. Boeseker, Weesperstraat 92. Den Haag, was er. en C. den Toom, Nieuwe Boezemstraat 5, Rotterdam. Verder J. F. Donk, Margrietstraat 14, H.I. Ambacht en G. Barendrecht. Develweg 6. Zwijndrecht en uit diezelfde plaats D. H. Rijenga, Lindtse Benedendijk 41c. Ergens anders, in de woonkamer van een grote boerderij, zaten J. W. Trossel, Voorstraat 375, Dordrecht en T. Vlot uit Oud-Alblas te luisteren naar de Protes- Twee dagen voor deze brief in de „Pravda" verscheen had vice-premier Mikojun een verhoogde productie van ge- i bruiksvoorwerpen aangekondigd en tege-1 Leningrad. Uiterlijk zien deze winkels er nog uit als voor de revolutie, maar innerlijk hebben zij grote Rijkspersoneel krijgt 6 verhoging Zelfde regeling geadviseerd voor de gepensionneerden De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Arbeidszaken heeft de minister van Binnenlandse Zaken gead viseerd aan het gehele rijkspersoneel, zowel ambtenaren als gepensionneerden, een loonsverhoging van 6% toe te kennen. Konden wij Zaterdag in een deel onzer editie reeds melding maken van het feit. dat in de bouwbedrijven een verhoging was overeengekomen, thans is in het sigarenbedrijf na de ge voerde besprekingen tussen vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers overeenstemming bereikt over de ver hoging, die integraal aan alle werknemers cal worden uitbetaald. In November zul len voor deze branche nieuwe loonbe- sprekingen worden gevoerd en zullen thans niet te verwezenlijken voorstellen tan de orde komen. Omtrent de overeenstemming in het bouwbedrijf wordt nog gemeldt, dat de ge zamenlijke organisaties besloten hebbi een ernstig beroep te doen op haar leden om mede te werken aan het herstel de handhaving van orde en regel op het gebied der loonvorming, d.w.z. het eisen en betalen van hogere lonen dan wette lijk is toegestaan, na te laten.. Er mag geen sprake van zijn, aldus meldt de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf tenslotte, dat de toegestane loonsverhoging wordt gehan teerd om ook reeds boven de wettelijke uitgaande lonen te verhogen. Toch is het zo JONGLEREN MET SOMMEN (157) JTij tijn geuertd in het tien tallige stelsel te rekenen en bevinden ons daar uel bij, want tie behoeven daarvoor slechts de producten en som men van alle getallen tot en met tien uit het hoofd te kennen. Er wordt dus geen grote wissel op ons geheugen getrokken. Maar we souden ons toch best kunnen indenken, dat tientallige stelsel als honderdtallig be- rekenkundige be- Wanneer'*hij'27 'en 89 bij elkaai haal het uit elkae belie klein trklari, bij elkaar te tellen, maar hij telt direct 27 en 89 bü elkaar op, zoals wij dit cijfer voor cijfer doen. Hij rekent dus met twee getallen tegelijk, een kunst waartoe hij in staat is, omdat hij alle cijfers uit •rmenigvul- -rs tegelijk, want ook de 1711 producten van de tafels van vermenigvuldiging beneden 100 staan alle in sijn geheugen gegrift. Dank zij dit geheugen, kan hij ons versteld doen slaan door in ongelooflijk korte tijd geweldige vermenigvuldigin gen en delingen tiit het hoofd uit te Reker tders kennen echter nog ttukjet. De in 1930 gestorven rckenkunslenaar Max B. Konora ver klaarde: Mijn rekenkunst berust op talloze trucs; ik ken vereenvoudigde methoden tvaarvan ik my bij het reke nen bedien. Behalve mijn visuele ge heugen, berust mijn bijzondere gave voornamelijk op hel feit, dat ik direct voudigingen kunnen worden toegepast. Het getal leeft en spreekt tot mij, ik 'g krijgt het er ■hijn van, of we iets van dexe wonderbaarlijke gave gaan begrijpen. Maar er blijft toch iets specifieks, waarvan we het wezen onmogelijk kun nen verklaren. Waarom immers heeft dit geheugen en het ontledende vermo gen uitsluitend be trekking op getallen kenwonders Inaudi, Dase en Srinavasse Hamminjan hadden kend onbegrip op ieder terrein, behal ve de rekenkunst. Het vierjarige won derkind Thomas Saf- ford verbaasde de hele wereld door vermenigvuldigingen van 36 cijfers, maar tvas hij daartoe niet U. Iets dergelijks overkwam h het midden van de vorige eeuw de toon van een Franse houthakker, wiens vonderlijke rekengaven door de Aca- lemie van ITetenschappen werden snderzocht. Naarmate hij ouder werd icrdwenen deze mathematische vermo- Deze bijzondere gave is dus niet litsluitend te verklaren door een ge weldig geheugen en|o/ gevoel voor de nogelijkheden der getallen, maar het s iets aparts, dat weer kan verdwijnen tonder dat de andere verstandelijke ermogens een merkbare ttyziging on- op zijn t Na de erhaler al des Nadruk verboden). De Sovjetvrouiv van 1947 tot 1954 t 4 4 (Naar „KROKODIL") Badhuis te velde Z\j z|jn door en door vuil, de soldaten. Ze twijfelen of het er ooit weer afgaat. Maar twee pientere knapen, die een dag rust hadden, weten het beter. Zij ontdekten in een burgerwoning een badkuip. Eerst kropen er er, keurig netjes na elkaar, zelf in. Toen queuede de compagnie voor de deur en zij maakten cr een zaakje van. Een halv: mark de man voor frau Wir- tin, en de initiatiefnemers traden als badmeesters op. Hard gaat het niet, want als die jongens eenmaal in de kuip zitten, heb je ze d'r nog niet weer uit. Tien baadden er zich per dag. Die voelden zich een uur kip lekker. Om een uur en een kwar tier later opnieuw inuuil en door nat te zijn. tantse preek onder het crucifix vai Roomse behuizing. Het geluid van een hoogmisuitzending uit een luidspreker klonk op de achter grond en soms liepen de bewoners door de kamer. Daar was Psalm 84 het onder werp van de preek. De knapen stonden klaar om naar voren te gaan en het pel grimslied was ook daar actueel Een rare Zondag voor die jongens, ge wend aan een feestelijke kerkgang met koffie cn koek na. Ds Koning uit Harfsen veegde, toen hij langs de grote weg reed, een troep kna pen bijeen in het bos, en hield daar eei kort godsdienstoefening met hen. Hij had vanochtend in 'n mooie Evan gelische kerk zullen preken, maar opperbevel gooide alle kerkplannen ver. Het grote woord was „verhuizen", toen sprongen de dominees In hun Jeep. Hoe verder naar voren, hoe meer langstelling voor de kerkdiensten er Dat is ook wel te begrijpen: de man< vre is zeer realistisch. De soldaat brengt zijn dagen door in modder en nattigheid. Hij komt niet uit de kleren, hij doet een korte tuk in een open wagen of onder het afdak van een boerderij, omdat hij steeds in beweging is. Deze prille Zondagochtend ontmoetten wij bij een slapend dorp een genieafde ling. die bij het aanbreken van de dag' bij een punt, twaalf kilometer verder had moeten zün. Zü had daar niet kunnen reist hot orkest 10.000 kilometer land. De tour is dus zwaar genoeg, zo zei de heer Van Beinum, „de concerten zün niet het ergste" Inderdaad zal het Concertgebouworkest usiceren tüdens de receptie in het ge bouw van de Verenigde Naties ter ge legenheid van de verkiezing van mr Van Kleffens tot voorzitter van de Al- ;ne Vergadering. Dit zal zün op 11 ber. De moeilijkheden met het po dium in de zaal zün van de baan. Een industrieel heeft aangeboden, voor een bruikbaar podium te zorgen Mevrouw Van Beinum zal de gehele reis meemaken. Zij en haar man wer den uitgeleide gedaan o.a. door hun zoon, de heer B van Beinum. de artis tiek leider van het orkest, de heer Guil- laume Landré, de zakelüke leider, de heer mr H. Waage en dc assistent-diri gent. de heer Henri Arends. Op 13 De cember verwacht men het orkest terug uit Amerika. Typewedslrijd in Haagse Houtrustrotonde Het getik als van een geweldige hagel bui vulde Zaterdag de Houtrust-rotonde te Den Haag. Het geluid werd veroor zaakt door een groot aantal typistes slechts enkele mannen waren er onder die dongen om het kampioenschap ma- chineschrijven, dat elk jaar opnieuw «n Houtrust wordt vertikt. Hoewel de uit slag pas Zaterdag a.s. bekend wordt, leek het er op, dat de kampioene van 1951 en 1953, mej. Fr. Kant, ook vu weer favoriet was. Zij was de enige van ae ruim 120 deelnemersisters) die de 4H pagina lange opgave geheel doorwerkte. Dat betekende een snelheid van buna 500 aanslagen per minuut. De andere deelneemsters deden ook goed hun best. Op de tribunes keken verloofden en andere belangstellenden angstvallig toe naar de vorderingen van hun idool. Maar er is slechts één eerste pr\)s. Op de foto: Voor de enige blinde deel nemer uit Zwolle afkomstig, wordt de te typen opgave gedicteerd komen, omdat de orders oprukken en stil houden elkaar regelmatig opvolgden. Elke halte wordt gebruikt om even te slapen, achter het stuurwiel van de jeep, of met het hoofd op de schouder van een kameraad. En de regen gutst maar Zü zün nu door alles heen. Straks, als het voorbü is, a.s. Dinsdag, zullen zij de dagen verslapen. Maar vandaag benü- den zü de dominee, wiens hele bagage uit zün bübel bestaat en die allang ge leerd heeft, dat hü. zich bewegende door het terrein, harmoniums e.d. beter achter kan laten. Tenslotte heeft iedereen zün eigen wapen. Dat verschilt naar taak en opdracht. De boodschap van deze manoeuvre is, dat de aanvaller in een atoomoorlog ver liest. Maar het is de vraag, of deze theo rie juist gesteld is. Wat een overmachtig grote aanvaller, die zün mensen niet behoeft te sparen, zou kunnen uitrichten, bleef tot nu toe onbeantwoord. Want enige minuten nadat een atoomgranaat is afgeschoten en de uitwerking daarvan is vernietigend kan de tegenpartü al weer door het be- vuurde gebied trekken. Hü vindt er geen tegenstand. Dat experiment is niet toegepast. Noordland, de aanvaller, lanceerde van daag de eerste atoomgranaat tegen Zuid- land. Zün troepen waren echter te ver weg om de situatie uit te buiten. De Ne derlandse infanterie staat nu büna aan de Lippe. Als u op de kaart de namen Bekum en Ahlen vindt, weet u waar ze zün. Van deze dreiging en vernietiging ver moedt de soldaat alleen maar wat. Maar juist daarom was het zo goed om op deze verregende en versjouwde Zondag die prec'r over Mozes' opmarsplan te horen. De minister van Oorlog, ir C. Staf en de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, hebben vandaag een bezoek gebracht aan de Nederlandse leger eenheden. De heer Kranenburg gebruikte vanmiddag de lunch bü de commandopost van het eerste legercorps. „Wij vochten onder dezelfde vlag" Mars Indische Nederlanders door Den Haag De Indische Nederlanders hebben der dezelfde vlag gevochten. Zü willen op gelüke voet behandeld worden als de andere Nederlanders. Dit was de kern van de vele leuzen, die op borden spandoeken in drie talen werden meege- en bü ae demonstratie, welke de In dische Nederlanders Zaterdagmiddag In Den Haag hebben gehouden In Neder lands. Frans en Engels werd de aandacht gevestigd op de ellende van de Indische Nederlanders en Indonesië, het lange wachten op schadevergoeding, enz. Aan het hoofd van de stoet, die werd voorafgegaan door muziek van De Sier- kan, liep de voorzitter van het demon stratiecomité. mr H C. Campen. tezamen met kapitein R. Westerling, de comité leden P J G. A. Ego. voorzitter van het gewest-Zuidholland I van het Veteranen- legioen Nederland, mevr. W. Mendes da Casta, mevr. J. Abell-Wünstra, en ande- De organisatie en de formatie van de marscolonne was geregeld door de afde ling Den Haag van het Legioen en reeds lang tevoren zag men de ordecommissa rissen druk in de weer, zodat alles in grote orde verliep. In het onstuimige heerfstweer onder de reeds bruin wordende bomen marcheer den 1500 mensen, waafvan velen hun bes te jaren in de tropen hadden doorge bracht. tezamen met de veteranen, van de Houtrusthallen langs de Conradkade, Groothertoginnelaan, Carfiegielaan, Sche- veningse weg. Zeestraat, Sophialaan naar Plein 1813. waar de stoet ordelük ontbon den werd. Niet voordat te midden van ccn kring van spandoeken en borden mr Campen en kapitein Westerling op de schouders waren rondgedragen. Behalve de deelnemers aan de mara hadden zich velen verzameld op de plaats, waar een kleine deputatie met twee trommelslagers een krans legden voor Jo- han de Witt. Een opschrift herinnerde er hoe twee van Nederlands grootste en edelste mannen door het gepeupel wer den vermoord. De Indische Nederlanders, d-.e weinig waardering genieten van hun eigen regering, leggen uit eerbied voor deze mannen de krans, aldus het op schrift. De hele demonstratie verliep ordelijk zonder toespraken. Er waren geen wan klanken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5