Leeftijds-opbouw van de Leidse bevolking' Shotr Diplomazwemmen in Overdekte Neemt gemeente Leiden molen aan Kanaalweg over? Stedebouw niet meer mogelijk zonder „survey" Voetballers (UVS) sloegen een opperbest figuur Oud-burgemeester Baumann van Oegstgeest overleden „Jeugd en Evangelie" volgende week tien jaar 19s! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 Hoezeer wij „verouderen" ijk Duidelijke verschuivingen sedert de oorlog lt HET IS ALGEMEEN BEKEND dat het geboortecijfer in ons land in de n eerste jaren na de oorlog met méér dan vijftig procent omhoog is gespron gen. Sedertdien trad weliswaar een geleidelijke daling in, maar desondanks laril 'igt het geb°ortecijfer ook nu nog boven het voor-oorlogse niveau. En dit Sept geldt niet alleen voor ons land als geheel, het geldt evenzeer voor Leiden. era*j Deze sterke toename van het aantal ihicÜ geboorten is goeddeels de oorzaak van r de stijging van ons plaatselijk inwoner- ?r0, tal. Zouden zich niet tezelfdertijd heel an- 1 dere factoren hebben doen gelden, dan fh«3zou het beeld van de huidige leeltycis- ane® opbouw in vergelijking tot ben jaar of Prei acht geleden zich dan ook voornamelj.t innt! kenmerken door een zwaardere bezet- werk de laagste leeftijdsgroepen. 9 werkelijkheid echter zien wij daarenou- gl ven een even duidelijke als consequente Jun verschuiving van de lagere en middel- ?n bare naar de hogere groepen, jn^o Het keerpunt ligt bij de leeftijd van Iagaj vijftig jaar. Bij deze grens vangt het 1 -'ouder worden van de Leidse bevolking 4 °4duidelijk aan. b n(! In vroegere decennia waren het veelal ïld *J sociaai-nygiënische verbeteringen, die de gemiddelde levensduur verlengden in de j periode na de oorlog ligt het zwaarte- punt bij de verrassende resultaten van de medische wetenschap. Een vergelijkmg avwj van de leeftijds-opbouw van de Leid: ndei bevolking bij de jongste volkstelling S "«Mei 1947 met die van begin 1954 brengt "^verschuivingen aan het licht, die vééi groter zijn dan men over een tijdsverloop van nog géén zeven Jaar zou hebben Wol verwacht. In Mei 1947 waren onder elke duizend nede Leidenaars 92 jongens en 88 meisjes bs- ïrelii neden tien jaar; nu zijn er op elke du.- bl"«J zend stadgenoten 103 jongens en 98 meis- 3 jes van die leeftijd. Deze toenamen kun- hen nen gpheel worden toegeschreven aan '°°P de boven-gememoreerde stijging van hel k 24 geboorte-cijfer. Jonge mensen tussen tien en twintig Jaar waren er in 1947 in onze woonplaats op elke duizend inwoners 154, gelijkelijk verdeeld over beide geslachten; nu zijr. er slechts 149 en wei 75 jonge mannen en 74 jonge vrouwen. De leeftijdsgroep tussen twintig en der- i- t>g jaar daalde nog sterker. Hiertoe be hoorden in 1947 per duizend stadgenoten 89 mannen en 88 vrouwen, thans slechts 82 mannen en 80 vrouwen. Iets minder sterk is de relatieve daling in de groep der dertig- tot veertig-jarigen. Tot deze groep behoorden In 1947 per duizenc Leidenaars 68 mannen en 74 vrouwen te- I genover thans 66 mannen en 71 vrouwen. In slechts zeven jaar! G« Ook de groep der veertig- tot vijfttg- 'burj Jarigen geeft nog een daling te zien éh Dver wel van 62 mannén en 66 vrouwen op Ben 59 mannen en 65 vrouwen. De totaal- wtet groep van twintig tot vijftig Jaar daalde derhalve van 219 mannen en 228 vrou- torai wen per duizend tot 207 mannen en 21t v vrouwen. In slechts zeven jaar! men Boven de vijftigjarige leeftijd gaan de j e{ cijfers in geheel tegenovergestelde rlch- kias ting. Waren er in 1947 op elke duizend G di Leidenaars 42 mannen en 52 vrouwen tussen vijftig en zestig jaar, thans zijn Haai' er mannen en 55 vrouwen van deze werl leeftijd. Vooral bij de mannen is de sty- Advertentie) Haft U overmatig vat, vanfopping, onzuiver bloed op door MB Vraagt Uvr Apotheker of Orogiit ging met bijna twintig procent! op merkelijk groot. Zestig- tot zeventig-jarigen warei in 1947 per duizend inwoners ln stad 31 mannen en 37 vrouwen; thans i er in deze leeftijdsgroep 33 mannen 39 vrouwen Maar ook de groep van zeventig- tot tachtig-jarigen ging re latief vooruit. Per duizend ingezetenen telde Leiden in 1947 vijftien mannen en twintig vrouwen van deze leeftijd tegen- thans zeventien mannen en 21 De groep van de tachtig- tot negentig jarigen omvatte in 1947 van elke duizend stadgenoten 4 mannen en 6 vrouwen, to taal dus 10, tegenover nu 5 mannen er vrouwen, dus in totaal 11. Tenslotte waren er dan in 1947 nog 12 annen en .37 vrouwen bóven de ne gentig jaar, nu zijn er van deze leeftijd lannen en 40 vrouwen. Al zijn deze cijfers te gering om ze per duizend inge zetenen uit te drukken, toch vertonen ztf duidelijk dezelfde tendenz als de overige de leeftijdsgroepen tussen vijftig er negentig jaar. In de totaalgroep tussen vijftig en ne gentig jaar zijn de cijfers per duizend in woners dus gestegen van 92 mannen er gf vrouwen tot 105 mannen en 12: wen! Blijkbaar hebben de heel wat van de voorsprong der weten in te lopen. Maar beide geslachten slagen er in een hogere leeftijd reiken dan nog kort geleden mogelijk Agenda van Leiden Maandag Binnenplaats stadhuis, half 5: H.K.H. Prinses Wilhelmina onthult beeldje, ge schonken door H.M. Koningin Juliana De Doelen, 8 uur: Amateur-fotografen, Rolf Feenstra over: Kinderen in spel en arbeid. Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en 8 uur: stoffen- en confectieshow Gerzon. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met „Amphitryon" an Jean Glraudoux. Koor Pieterskerk, 8.15 uur: repetitie koraalmuziek op 3 October. Aula H.B.S Burggravenlaan, 8 uur: K. en O., openingsavond talencursussen. Hooglandse kerk, half 9: laatste avond- muziek, Caroline van Dorp van Hey- ningen, sopraan, Adriaan Blankenstein. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met „Amphitryon" van Jean Giraudoux. Koor Pieterskerk, 8.15 uur: generale repetitie koraalmuziek op 3 October. Snouck Hurgronjehuis. Rapenburg 61, 8 uur: piano-recital Gloria Sharaff. Oud-Hortusgezicht, 8 uur: Leidse tui niers- en bloemistenvereniging „Door eendracht verbonden", dahlia-avond. Antonius-clubhuls, 8 uur: Wijk I B.B., contactavond. Warmond. 8 uur: gemeenteraad. Woensdag Schouwburg, 7.45 uur: K. en O., Haagse Comedie met Maria Stuart. Hooglandse kerk, half 8: Avondstilte. Zoet.erwoude: 7.45 uur: gemeente- Apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31, 21313 en apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 (tot Vrijdag 1 October 8 uur). Populair concert voor K. en O. door R.Ph.O. Samuel Brill speelde het violoncelconcert van Saint-Saëns OOK IN DIT SEIZOEN organiseert K. en O. een serie zogenaamde popu laire concerten, waarvan het eerstë Zaterdagavond werd gegeven door hel Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. Zoals bij deze concerten gebruikelijk is, leidde de dirigent elk werk met een enkel woord bij de toehoorders in, iets dat Flipse bijzonder goed af gaat. concipieerde en waar Dvorak zijn Slavi sche dansen uit de rijke folklore Bohemen putte. En vervolgens naar land en zelfs naar Centraal-Azië, wa Borodin zulk een meesterlijke ev heeft gegeven in zijn Steppenschets uit Centraal-Azië, welk werk door Flipse als surprise aan zijn toehoorders werd aan geboden. Tschaikowsky's Capriccio Ita- lien besloot deze avond op feestelijke wat luidruchtige wijze. Hoewel hier en daar in deze werken iets strengere discipline misschien moge lijk was geweest, heeft ooft dit gedeelte van het programma ons, en zonder twijfel alle toehoorders wel bekoord. Deze serie populaire concerten van K. en O. werd op deze avond goed ingezet; we mogen dus het beste verwachten voor de overige. Het programma bracht ons vóór de pauze twee Franse werken. Bizet's eerste Arlésienne-suite en Saint-Saëns' eerste celloconcert, en na de pauze een viertal werken van 19de-eeuwse Slavische mees ters. Daar al deze werken ongeveer uit dezelfde periode stammen, kreeg dit con cert een homogeniteit die ons prettig aan deed. Het orkest was trouwens zeer goed op dreef, er werd met geestdrift en toewij ding gemusiceerd, de klank van het or kest was vaak zeer gelukkig, wellicht ook dank zij de nieuwe methode waarop Flipse de blazers tegenwoordig opstelt, namelijk op een kleine verhoging. Het was de aanvoerder van de celli, Samuel Brill, die nadat Flipse een fraaie uitvoering van Bizet's melodieuse Arlé- sienne-muziek had gedirigeerd, de solo partij speelde in Saint-Saëns' eerste cello concert, een virtuoos doch daarom minder muzikaal geschreven werk, waarin de solist alle gelegenheid krijgt de schoon heid van zijn instrument te demonstreren. Brill gaf een gloedvolle vertolking, fraai van stfeekbeheersing en toonvorming, hetgeen terecht van de zijde der toehoor ders een langdurige ovatie uitlokte. Na de pauze voerde de dirigent zijn auditorium in gedachten meer naar Tsje- chqslowakije, waar Smetana zijn prach tige symphonische gedicht „De Moldau' v- In de „Overdekte" vond Zaterdagavond euw diplomazwemmen plaats en als altijd be- stond hiervoor grote belangstelling. De g 3 heer Visser sprak een kort welkomst- woord, waarna Loes Zandvliet enkele 10.9 zwemslagen demonstreerde. De collecte loa voor het trainingsfonds bracht ruim ƒ30 op. De geslaagden waren: meisjes Ar.Yvon- ne Poulides, Annelies de Bruyn. Inge Heykoop. Roosje Mark, Yvonne Nieuw- kerk. Alice Sirach. Willy Helmholdt, Ma- i-land rie Nell, Elsje Marbus. Anneke v. d. Lelie, Ada van Brugge. Lidy Monning, Mattie Diemer, Sonja Jansen, Rita van Vulpen, Tineke de Wolf. Loesje Niepoth, Judith Verboog, Loesje Verboog, Joke philipsen, Susan Stenis. Marijke Veyl- brief, Willy v. d. Bergh. Cóotje Dam. Sita Burger, Carientje Philipsen, Martie Boom, Annemargreet de Jong. Jannie Kooyman, Ernesca Spruyth, Nelly Duin dam, Henny Waasdorp, Corrie Bosaerd, Lindy Smith. Henderika Zaalberg, Henny Boode. Meisjes B: Tineke de Jong. Harmke de Bruyn, Rineke Reyneveld, Marja van Haaren, Nellie Buiks. Fransje Duital. Joan Vonk. Ma rietje Verschuren, Astrid [TÉ van Vulpen. Annemicke Duits. Thea H Duits, Miep Jansen. Plonie v. Haasteren, o Jongens A: Bernard-Herman Croon, Arno v. Oostenrijk, Cornelis Kallenberg, Loek Eilander. Jan Nur. Ger Philipsen. Arjan Meurs. Koos van Haren. Rob v. d. Neut, Bram Hagemans. Bennie Sprenger, Niek Bode. Marius Bazuin. Rudolf v. d. Horst. Bram Valk, Nico Weesjes. Gerard Boomer, Tonny Nell. Gerard Jansen. An- toni Nur, Henny Schmal. Piet Verburg, Johannes Raaphorst. Cornelis van Hal deren, Theodorus v. d. Meel. Leo Los. u.i Hans Blom. Jan Schoonheim. Hans Mei- "ry nesz Karei Ketel. Herman Zwaan. Jan .LL van Tongeren. Jacques Vuurpeil. Jan Kuperus. Jozef van Oudenhoven. Jan aar T TTWi meesters Broere e Drie jubilea bij Gebr. Van Wijk Morgen viert men bij de Gebr. Van Wijk aan de Herengracht drie jubilea. Mej. J. Buitendijk en de heren J. Azier Boom zijn deze maand 40 jaar bij dit bedrijf in dienst. De huldiging begint half elf in het kantoor aan de Heren- Burgerlijke stand van Leiden Géboren: Mattheus A z v M P de Waard en G H Reede; Cornelis H z v C H Dissel veld en W J Koch; Arie z v F Bleijenberg en H J Ciere; Carla d v M Schalie en M Blok; Robert P z v C J Douw en J P Hopman. Overleden: A J Zijderlaan m 59 j; J Voskuijl m 70 j. De nieuwe half zware shag van Niemeijer. Daar hoeft U niet lang over te praten: zeldzaam lekker! Schiet op SHOT af en bij de eerste sigaret weet U 't meteen raak van smaak Het verkeer in de stad op aanstaande Zaterdag De commissaris van politie maakt be kend, dat op 2 October a.s. krachtens be sluit van B. en W. de binnenstad van Lel den op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaarden, door trekdieren voortbewogen voertuigen en motorrijtui gen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7.00 uur tot 's nachts 1.00 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicaties wordt be kend gemaakt, dat een beperkt aantal bewijzen van toegang tot het door afslui- bomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, indien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de omschreven categorie vervoermiddelen een dringende reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen worden ge daan van Dinsdag 28 September tot en met Donderdag 30 September van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur aan het politie bureau. Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: 1. naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvrage geldt; 3. reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 1 October binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waardoor de rij-beper- king op de 3de October illusoir dreigt te worden, zal ook ditmaal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs worden uitgereikt. Provincie werkt thans plan uit voor aanleg van rijwielpad Naar wfl vernemen, bestaat b|j de pro vinciale waterstaat te Den Haag thans het definitieve plan om langs de Kanaal- weg aan de stadss(jde een breed rijwiel pad aan te leggen. De uitvoering van dit plan zou in 1956 of 1957 geschieden. Aan een verbreding van de Kanaalweg is niet gedacht. Nu gaat in Leiden het gerucht, dat tij dens onderhandelingen over dit plan de gedachte zou zijn geopperd, de molen aan deze weg, die eigendom is van de provin- cle, af te breken. Deze molen is ln 1913 in eigendom overgegaan naar de provin cie; voordien was hij eigendom van het polderbestuur. Van officiële zijde werd ons verzekerd, dat het geenszins in de bedoeling ligt, de molen af te breken. De provincie streeft er in het algemeen doelbewust naar, mo lens te behouden. En de aanleg van het rijwielpad zal ook geen aanval op dit ob ject betekenen, omdat het reeds de be doeling is, het pad in een flauwe bocht om de molen heen te laten lopen. Wel zullen enkele houten opstanden, die bij de molen staan, moeten verdwijnen. Er worden thans onderhandelingen ge voerd met de gemeente Leiden met het doel. dat Leiden de molen van de provin cie overneemt, omdat de provincie van mening is, dat Leiden bij het behoud er meer belang heeft. Maar al zouden deze onderhandelingen op niets uitlopen, dan nog zou men het gevaar van verdwij ning niet hebben te vrezen. Er zijn, zo verzekerde men ons tenslot te, ook geen andere redenen om een eind in het bestaan van de molen te maken. Jongen aangereden De 16-jarige jongen, afkomstig uit de St. Bavostichting te Noordwijkerhout, is Zaterdagmiddag half zes bij het viaduct op het Stationsplein aangereden door een bestelauto, toen hij plotseling de rijweg overliep. De jongen brak zijn rechter- onderbeen. Ir Koch in het Volkshuis: J. T Ir Th. K. J. Koch, architect van de ge meente Leiden, heeft Zaterdagmiddag in het Volkshfcis een lezing gehouden over de moderne bouw van woning en stad- Na een beknopt historisch overzicht be paalde de heer Kocb zich in hoofdzaak tot de uitbreidingen van de eigen stad. Hij herinnerde er aan. dat in de zeven tiende eeuw wel zeventig duizend men sen binnen de wallen (singels) van Leiden hebben gewoond. (Thans wonen er veer tigduizend op een totaal van negentig duizend). Dit werkte uiteraard verschil der Veen. lende wantoestanden in de hand. De „Dwars door Leiden" Het scheelde maar weinig of D.O.S. en „Holland" waren geklopt Alle athleten, die Zaterdagmiddag deel namen aan de estafette „Dwars door Lei den" hebben met hoogachting hun pet jes afgenomen voor de lopers van UVS. Het heeft maar een haartje gegscheeld, of die tien blauw-witte voetballers hadden gevestigde reputaties als die van DOS en Holland gemoedereerd naar de ath-j letische rommelzolder getippeld. Geen enkele van de athletiekclubs heeft namelijk de simpele 45 seconden handi cap, die zij aan de voetbalclubs moesten geven, op UVS goed kunnen maken en zo passeerden de blauw-witten als eer sten de finish op het Noordeindsplein. „Hé," zullen de toeschouwers zeggen, die bij de eindstreep een plaatsje hadden gezocht, „wij hebben toch Holland met zeker tien meter voorsprong op UVS als winnaar de finish zien passeren Dat klopt. Maar, en dat zullen er niet veel weten, Holland werd gediskwalificeerd, want er heeft zich een groot drama ln de gelederen van de oranjebroeken afge- Om de levensgrote bok, die Koos van Rooyen schoot, een weinig te vergulden, zullen wij voor hem maar het gezegde n. 25 Leeuwen, Floris van Gingel. Bernardus van Amsterdam, Josephus Zonderop. Lu- do Nagelkerken. Henk Lens. Adrie Ver- mond. Eddy Stieren. Han Defilee. Dik k- van Egmond. r- 8 Jongens B: Herman Huiding. Fredd.e 13 Hartman, Jan Bart de Bruyn Albert nge' Schmidt. Herman Gorten; Rudi Schmidt, gra» £ddy Lourens. Nico van Oudenhoven. k- Eric Jan Broeder. Peter Schoonheim. H. t. X Hekster. Jan van Kampen, ard, Het examen werd afgenomen door de heer en mevrouw Lut. Voor de bad- D.O.S. uit Rotterdam won Zaterdagmiddag de estafetteloop ,fiwars door Leiden". De winnende ploeg tla afloop van de wedstrijd. Foto N. van der Horst „Homerus sliep ook wel eens" van sta halen, maar, o, o, wat hebben de Hol land-leiders gebromd, toen Van Rooyen (de vijfde man van de Holland A-ploeg) op de Steenschuur de estafettestok nam van de vierde loper van de Holland B-ploeg. En dat zou nog niet zo heel erg zijn geweest, ware het niet, dat ook de B-ploegen van de atletiek verenigingen voorgift hadden gekregen: Holland B was 17 seconden na de bailers gestart en 28 seconden vóór de A-athleten. Toen de Holland A-athleten dus van dt voorgift van hun reserves gingen profi teren, kreeg de race een onregelmatig en volkomen scheef beeld. Maar juist dit ongelukkige verloop heeft de reeds beste prestatie van UVS nog eens extra opge poetst. Want hoewel zij door de vergis sing van Koos van Rooyen op de hielen van de UVS'ers waren komen te zitten, hebben de topmensen van Holland zich het vuur uit hun gymnastiekschoentjes moeten lopen om de blauw-witten pakken te krijgen. Dat lukte hun pas op de Witte Singel. En tenslotte was bij di finish hun voorsprong zo gering (bij eei normaal verloop zou er van een voor sprong helemaal geen sprake zijn ge weest), dat elke rechtgeaarde athleet ei van moest blozen Eie-saluut En daarom een ere-saluut voor deze tien UVS'ers: H. de Graaf, A. v. Nood, H. de Haas, C. v. Duren. J. Verkuylen, F. Leupe, A. Landwaart, J. Goddijn, Frits van Duyl en H. Mulder. De jongens werden ge traind door de heer J. C. F. Coers. In de KNAU-afdeling werd DOS win naar met een tijd van 9.07,0. De Rotter damse athleten waren als derde achter UVS gefinisht. Met haar 45 sec voorgift mee, liepen de blauw-witten de 10 400 meter in 9.45 rond. In de voetbalafdeling eindigde UVS 2 met 10.10 op de tweede plaats en VNL 10.42 op de derde. Na veel gejongleer met optellen en aftrekken van handicaptijden werden de resultaten van de Holland- ploegen als volgt vastgesteld: Holland A 9.18.6, Holland B 10.18. De ploeg van de Bataven kwam wel heel erg slecht uit de bus: met een tijd van 10.33 wist zij ln het klassement al leen VNL achter zich te houden. De heer Guldemond Sr reikte na afloop in Royal de prijzen uit, waarbij hij zijn waardering voor de prestatie van UVS niet onder stoelen of banken stak. ningen stonden rug aan rug en als er een epidemie uitbrak, kon deze zich heel ge makkelijk snel verbreiden. Mede door de pest-epidemieën was de bevolking in het begin van de negentiende eeuw geslon ken tot 28.000, waarna zij in 1870 weer opgelopen tot 40.000. Toen het bevol kingscijfer laag was, had de gemeente de handen toch vrij om een saneringsplan eren. Men heeft van deze gele genheid echter geen gebruik gemaakt, zo dat wij thans nog met een grote last zit- (krotwoningen e.d De uitleg buiten de singels dateert van 1880. We zullen moeten trachten, de kern van de stad i de tegenwoordige eisen aan te passen, al dus de heer Koch. Vroeger heeft men vanzelfsprekend ook met stedebouwkundige vraagstukken ge zeten, die gezien het karakter van de tijd, waarin ze aan de orde werden gesteld, ook wel groot geweest zullen zijn. ontkennen valt evenwel niet, dat de in tensiteit der problemen sterk is toegeno- Het verkeer is al zo gegroeid, dat niet zonder moeite zullen uit komen. Survey Stedebouw is tegenwoordig niet meei mogelijk zonder een onderzoek in te stel len, zonder „survey". Het intensief toe passen van survey is na de oorlog eigeD- pas begonnen. Survey gaat over de be langrijke vraag, wat er in een nieuwe wijk alzo moet komen. Hoeveel woningen en wat voor woningen (de norm is, dat zeyentig procent van de woningen ar beiderswoningen moeten zijn en dertig procent andere bouw), hoeveel woningen op een bepaald terrein, wat mogen de huizen kosten? Dan zijn er nog de vragen van de win kelvoorziening (een grote wijk moet self supporting zijn), de scholen, de kerken, de sportvelden, de speelweiden en de in dustrievestiging. Vroeger liet men bij voorbeeld van een nieuw blok een aantal hulzen weg om er een school te stichten. Tegenwoordig dient de school haar eigen Film ten bate van de oorlogsslachtoffers In een nagenoeg geheel gevuld Casino theater heeft de directeur van dit thea ter, dc heer Groenewegen, Zaterdagavond aan de heer H. de Jager, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland Noord van de bond van Ned. militaire oorlogsslachtof fers, de opbrengst overhandigd van een speciale voorstelling voor deze bond. De heer De Jager dankte directeur en perso neel hartelijk voor hun belangeloze me dewerking. Zich tot de zaal richtend, lichtte spr. het werk van de bond toe, namelijk de revalidatie van de ernstige oorlogsinvaliden. Het is de bedoeling dat een groep slachtoffers wordt opgenomen in een nieuw te bouwen revalidatiecen trum. Spr. gaf een overzicht van de uit zending van wezen en kinderen van in validen naar zomerkampen en deed een beroep op allen mee te doen in de dona teursactie De vertoning van de film Ivan- hoe werd bijgewoond door de heren H. de Booy en J. Landman, organisators van deze landelijke filmactie. Gemeenfe Woubrngge heeit hij twaalf jaar gediend Nadat hij daar enkele weken ter observatie had gelegen, is in het diacones- senhuis te Leiden overleden de heer J. C. Baumann, oud-burgemeester van de gemeente Oegstgeest. De heer Baumann werd in 1949 gepensionneero. De thans overleden oud-burgemeester werd op 9 December 1886 geboren. Na dat hij het diploma gemeente-adminis tratie had behaald, werd hij volontair op de gemeente-secretarie van Leiimnden. waar wijlen zijn latere schoonvader, de heer Ninaber, burgemeester was. Op jeugdige leeftijd, in 1912, werd hij benoemd tot burgemeester van Oude Tonge, waarna vier jaren later, in Oc tober 1916, zijn benoeming volgde tot bur gemeester van Woubrugge. Op 15 Sep tember 1928 aanvaardde hij het burge plaats te hebben, in een passende omge ving, en is zij dus geworden een object met een bepaald accent. Nadat enkele vragen waren gesteld, kwam de heer C. Bromets, technisch ambtenaar bij de volkshuisvesting, aar het woord, die sprak over de ontwikke ling van de woning in de loop der eeuwer en speciaal over de regels en voorschrif ten voor de tegenwoordige woningbouw. Instructie-weekeinde te Leiden De organisatie „Jeugd die volgende week haar tien-Jarig bestaan hoopt te herdenken, wil niet zijn zoals velen denken een beweging in de kerk. maar z(J wil de kerk In beweging bren gen. ZU doet dit naar binnen zowel als naar buiten. De Evangelieverkondiging naar buiten stuit op vele moeilijkheden. Daarom Is het zo goed. dat men in een groter verband b(J elkaar komt om de moeilijkheden te bestuderen. Machiel van Wijk, redactielid van het kernblad, sprak op het weekeinde te Leiden over de Bijbelstudie. Is het mo gelijk, systematische Bijbelstudie te hou- houden met buitenkerkelijken? Het be langrijkste is dat we vrieaden worden. We moeten, aldus spr., de buitenkerke lijken niet als object van onze Evangeli satie beschouwen. Het la moeilijk, het niveauverschil te overbruggen. We moe ten, zoals Jezus deed, naar hen toe gaan. Het beste is in een sfeer van vriendschap Dan is het nodig, dat de buitenkerke de Bijbel te lezen. lijken merken, dat wij zelf Iets aan de Bijbel hebben en dat wij leven uit de Bijbel. Daarom moeten wij zelf de Bijbel bestuderen. Wij zijn daar dikwijls te laks voor, maar God heeft geen boodschap voor luie mensen. Wij moeten niet te Evangelie" veel, aldus Machiel van Wijk, over dii Bijbel discussiëren; wij moeten de Bijbe! meer over ons laten discussiëren. Zondagmiddag sprak Kees de Riddi uit Zutphen over de opzet van de orga nisatie van J. en E. Het belangrijkste J. en E. is het persoonlijk contact met buitenkerkelijken. De hele organisatie, van af kernkring tot landelijk bestuur, dient om van gedachte te wisselen ov< contact. De Instuifavonden, die ln ve schilende plaatsen gehouden worden, dli nen om het persoonlijk contact tot stand te brengen. Buiten het persoonlijk contact wordt de buitenkerkelijke ook opgenomen een gesprekskrlng. Hoe ook zo'n avond verloopt, steeds gaat het er om, goed gesprek te voeren, tets te laten van wat ons als jongeren van Christus ten diepste beweegt. Aan het eind van de avond wordt een „avondslulting" ge houden. Iemand leest oen kort Bijbelge deelte en bespreekt dat. Op weg naar huis wordt hierover verder gesproken Ook worden contactkampen gehouden. Daar is men op elkaar aangewezen. Dll is voor het werk van zeer groot belang. Het persoonlijk contact is zo belang rijk; het door de kerken opzettelijk ge organiseerd evangelisatiewerk is immers meesterschap te Oversohie, de snel groeiende randgemeente van Rotterdam. In Augustus 1941 werd burgemeester Baumann ambteloos burger wegens de door de Duitsers uitgevoerde annexatie Overschie by Rotterdam. In Over- schle is onder leiding van de heer Bau- veel tot stand gekomen en ook in Woubrugge stond hij bij de bevolking in hoog aanzien. De heer Baumann vestigde zich later te Den Haag, waar hij op verzoek van de iris-generaal van het departement nnenlandse Zaken optrad als eva cuatie-commissaris in Zuid-Holland. Hij secretaris van de Ned. vereniging gemeentebelangen, bestuurslid van de centrale bloedtransfusiedienst in Ne derland en secretaris van de examen- mmissie voor gemeente-administratie. In 1946 w«Td de heer Baumann tot burgemeester van Oegstgeest benoemd, welke gemeente hij dus ruim drie jaar heeft mogen dienen. Ook in Oegstgeest heeft men hem als burgemeester zeer gewaardeerd, hetgeen bij zijn afscheid wel zeer duidelijk tot uitdrukking kwam. Na zijn pensionering hield zyn belang stelling voor het gemeentelijke leven niet op. Van burgemeeter Baumann kan gezegd worden, dat hdj ten opzichte van de gemeentelijke autonomie altyd op de bres heeft gestaan. Zijn uitspraken daar. omtrent waren niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Zilveren jubileum van J. B. J. Goddijn „Ik werk liever een gehele week dan dat ik een dankwoord moet spreken". Dit o de reactie van een verrastte heer J. Goddijn, chef van de tapijtafde- 'an de firma B. de Koning aan de Haarlemmerstraat, na de huldiging, die hem Zaterdagavond in verband met zijn zilveren Jubileum was bereid door direc tie en personeel. Een huldiging, waar voor zelfs „The Jacksons Square Synco- paters" op het appèl waren verschenen en waarbij hem, behalve enige kostbare geschenken, de zilveren legpenning en het getuigschrift van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel ter hand werden gesteld. De heer A. Sanders, die in de ver sierde ruimten van het b edrijf als eer ste spreker het woord voerde, herinnerde aan de vooraanstaande plaats, die de heer Goddijn in de kring van de firma en het personeel Inneemt. Reeds onder leiding van wijlen de heer B. de Koning heeft hij zich doen kenne nals iemand, wiens bekwaamheid, ijver, eerlijkheid en trouw sterk opvielen. In al uw werk zaamheden, aldus 6preker. kwam steeds tot uiting, dat de bloei der firma sterk ter harte ging. Als aandeken aan deze dag en uit dank voor al het g epresteer- de werk bood de heer Sanders de Jubi laris een gouden polshorloge aan, het geen gepaard ging met het getuigschrift en de legpenning van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. De heer Van dei Zeeuw, die ln zijn kwaliteit als voorzitter van de perso neelsvereniging de gelukwensen aanbood, wees eveneens op de plaats, die de heer Goddijn temidden van het personeel in neemt. Een Perzisch tafelkleed was het geschenk, waarmede dit personeel hem verraste. De avond werd verder in vrolijke sfeer doorgebracht. Tijdens dit feest zorg den ook de beide zoontjes van de jubi laris, de 11-jarige Hans en de 8-jarise Wim, voor een muzikale verrassing. Met medewerking van de Syncopaters brach ten zij enkele populaire melodietjes op hun mondaccordeon ten gehore. leeg gebaar, waneer het niet gesteund wordt door het getuigenis van de kerk leden persoonlijk. Het weekeinde werd besloten met een programma van zang en viool, afgewis seld door declamatie: een goed voorbeeld van een inleidend programma op een in- stuifavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3