Leidse middenstanders vierden 40-jarig bestaan van hun afdeling Gebreken aan flatwoningen nu verholpen? Op Katwijkse vloot heerst géén paratyphus NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 afgestuit „Verdwijningsvoorspellingen op taaie kracht" Aldus de heei Swagerman op jubileum bijeenkomst in de foyer T^EN MIDDENSTAND is noodzakelijk voor een democratische samen- leving" was het onderwerp, dat gistermiddag in de foyer van de stadsgehoorzaal op de jubileumbijeenkomst van de afdeling Leiden van de Kon. Nederlandse Middenstandsbond (40 jaar) door de heer W. Swa- german werd behandeld. De heer Swagerman is secretaris van de bond en lid van de sociaal-economische raad. De Leidse afdeling van de midden standsbond heeft met de keuze van' dit programmapunt de traditionele gang van zaken op een receptie doorbroken en het moet gezegd, dat het een ieder welkom is geweest, deze middag van een groot aantal sprekers verschoond te blijven. Verder sprak alleen de voorzitter der afdeling, de heer Zwart,- en was er een zeer gezellige sfeer, die werd gevoed door prachtige bloemstukken,, smakelijke consumpties, ontspanningsmuziek van de heer Hariselaar aan de piano en de diverse genoeglijke onder-onsjes. Begon deze bijeenkomst, die dus zo min mogelijk officieel was gehouden, om half 4, een paar uur later verplaatsten de genodigden zich naar de kelders van de gehoorzaal, waar een rijk-voorzien koud buffet gereed stond. In zijn kort historisch overzicht memo reerde de heer Zwart, dat op 17 Aug. van het moeüijke jaar 1914 een vijftig middenstanders in de Turk bijeenkwa men om over organisatie te spreken. Toen is de vereniging ook opgericht. Dat de afdeling spoedig vrij sterk was,'blijkt wel hieruit, dat reeds in 1916 in Leiden nationaal middenstandscongres werd ge houden, waarbij de jonge vereniging als gastvrouwe optrad. Spr. zei, diep respect te hebben voor de oprichters. Zij heb ben de overtuiging gehad, dat een ver eniging voldoende levensvatbaarheid zou hebben en dat na hen er mensen zouden zijn, di,e het werk overhamen. Sprekende over de handhaving vai middenstand, meende de heer Zwart, dat de middenstanders in ieder geval de waarden betrouwbaarheid, hulpvaardig heid, fatsoen en karakter goed in het oog moeten houden. heer Van der Wilk namens de woning inrichtingsvereniging „Samenwerking", ir Kruijt, voorzitter van de Leidse vereni ging van industriëlen, de heer Piena na mens de Leidse afdeling van het N.V.V., een deputatie van de Leidse Chr. mid denstandsvereniging en eveneens een af vaardiging van de R.K., de heer Hazel- hoff, directeur van het gewestelijk beidsbureau, verscheidene leden var raad (alle fracties waren vertegenwoor digd), de dames Douma en Lem nai de afdeling Leiden van de Ned. vei ging van huisvrouwen, de heer Lamber- mont namens de Leidse middenstands centrale, de heren De Blecourt en Meer- poel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer Van den Berg, die de afdeling Leiden van de ver eniging „De Bloemisterij" representeer de, de heren Sanders en Jan Wolfslag var de Leidato, de heer Van der Voort na mens de Leidse bloemist-winkeliers, de commissaris van politie te Leiden, de heer Meijer, de heer Van der Oort na mens de Leidse federatie van bakkers- patroons, de heren Van Leeuwen en De Kier uit naam van de algemene Leidse melkslijtersbond „Eensgezindheid", de heer Weima, directeur van de markt- en havendienst, de heer De Hosso», lid van de middenstandsraad, dr Reitsma, direc teur van het slachthuis te Leiden, ver tegenwoordigers van verscheidene zuster- afdelingen, de heer Van der Reijden, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging, de heer De Jong, directeur van de gemeentelijke reinigingsdienst, de heer Eek, directeur van de middenstandsbank te Leiden, de ere-leden Brouwer en Van der Zanden en ten slotte de oud-voorzitters van de jubilerende afdeling de heren Ponsen en Na de maaltijd in de kelder van de ge hoorzaal verplaatsten allen zich naar de foyer, waar een besloten avond feest werd gegeven. Veranderingen Toen kwam de heer Swagerman het woord. Hij begon met te zeggen, dat de onmisbaarheid van een gezonde mid-l denstand een stelling is, die niet alleen, voor de middenstand zelf opgaat, maarj van grote betekenis is voor een harmo-j nische ontwikkeling van geheel ons volks- leven. I In het verre verleden is op de periode.' van monopolie via het gildewezen een' scherpe reactie gevolgd, waarbij zelfs i werd gesuggereerd, dat de middenstands- bedrijven geen taak meer zouden heb ben. In de laatste vijftig jaar hebben zich wel belangrijke veranderingen voorge daan, zowel in de verhoudingen als in de opvattingen. De zelfstandige onderne mingen bleken ook veel taaier te zijn dan men dacht. De verdwijningsvoorspel lingen zijn afgestuit op de feitelijke ver houdingen, dat de middenstander zich in een minder gunstige toestand liever hand haaft dan dat hij zijn zelfstandigheid prijsgeeft. Contact Over de huidige toestand sprekende, be toogde de heer Swagerman, dat er een welbewust middenstandsbeleid groeit, dat er op gericht is een deskundig onder nemingsapparaat in stand te houden. De publieke opinie kan een zwak punt in het middenstandsvraagstuk worden ge noemd. Daarom is het een van de eerste plichten van de eigen organisatie, dat contact wordt opgenomen met de orga nisaties van de grote consumentenkring, zoals de vereniging van huisvrouwen. Een van de allerbelangrijkste wijzigin gen van de laatste veertig jaar is naar de mening van de heer Swagerman, dat men gekomen is tot de opvatting van de samenwerking. Als er één groep is, die de samenwerkingsgedachte moet bevor deren, dan is het de middenstand wel, die de schakel is tussen de industrie enerzijds en de consument anderzijds. Het is opmerkelijk, dat steeds mu. denkers zich afvragen, waar onze maatschappij naar toe gaat. Zij derkennen drie hoofdgevaren. Ten eerste het afwezig zijn van persoon lijk verantwoordelijkheidsgevoel, ten tweede het gebrek aan durf om risi co's te nemen en ten derde het ver schijnsel van de bezitloze massa. Juist de tegendelen van deze drie dingen vormen het essentiële van de middenstand, aldus de heer Swager man. Ten slotte maakte de heer Swagerman enkele opmerkingen over een redelijke verdeling van het nationale inkomen en over het feit van een stijgende welvaart. Wij zullen als middenstanders ook al het mogelijke moeten doen om de welvaart zo hoog mogelijk op te voeren, natuurlijk voor onszelf, maar in brede zin niet min der voor het gehele volk. Wie er waren Onder de genodigden waren wethouder Menken namens het gemeentebestuur, de Gesprek Hervormden- Gereformeerden Enkele jaren geleden benoemde de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente een commissie voor het inter kerkelijke gesprek met de kerkeraad van de Geref. Kerk. Dit gesprek is indertijd om verschillende redenen afgelopen. De kerkeraad zal nu pogingen doen het ge sprek weer op gang te brengen. Men heeft besloten, in de volgende vergade ring een tweede commissie hiervoor stellen. Hoariemmerstr. 131, Leiden Na de rede van de heer Swagerman bij de herdenking van het veertig jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstands bond vormden de genodigden gezellige onder-onsjes, die er beter in bleken te gaan dan een serie toespraken. Op deze foto zien we de heer Van der Kloot (tweede van links), secretaris, vervolgens de heer Zwart, voorzitter der afdeling, in gesprek met wethouder Menken en het gemeenteraadslid mr Woudstra. Andere bestuursleden luisteren toe. Foto N. van der Horst Steun het wettig gezag Meld u voor de reserve-gemeente politie. K. van K. adresseert Telefoonaansluitingen moeten omhoog Uit een verslag van de PTT-dienst blijkt, dat op 31 December 1952 nog aanvragen voor telefoonaansluiting op afdoening wachtten. Dit aantal acht Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland zeer hoog. Uit de met de dienst gevoerde correspondentie blijkt, nen daar deze achterstand betreurt, dat men belemmerd wordt door een onvoldoende bouwvolume en doordat niet voldoende gelden voor het bouwen van centrales beschikbaar zijn. De Kamer acht in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal geen argumenten voldoende gewicht om een zo grote achterstand te doen voortduren, temeer niet omdat het aantal aansluitingen per 100 inwoners in vergelijking met tal van andere landen in ons land nog steeds laag is. De Kamer van Koophandel doet een beroep op de Tweede Kamer om in deze situatie verandering te brengen- A. Onvlee 25 jaar bij de Roto Gisteren vierde de heer A. Onvlee, drukker, zijn zilveren jubileum bij de Rotogravure. Overeenkomstig de wens de jubilaris geschiedde de feestelijke herdenking in intieme kring. Allereerst voerde in de kamer directie het woord mr S. C. H. Coebergh. Spr. schetste de verdiensten van de ju bilaris, die als drukker een zodanige po sitie inneemt, dat men hem node ssen. Na zijn prachtige staat van dienst hebben belicht, wenste spr. hem nog vele jaren toe in dienst van de Roto. Aan geboden werd een enveloppe met inhoud, alsmede het getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Me- w Onvlee ontving een boeket an jers. Namens het personeel sprak de heer W. Streefland waarderende woorden over de heer Onvlee als vakman en als col- Namens het personeel werd een worp molen aangeboden. Derde spreker afdelingschef van de drukkerij, de heer C. Smit, die een werphengel ten geschpn- Tenslotte dankte de jubilaris voor deze hartelijke ontvangst. Wetenschappelijk ambtenaar Bij beschikking van de minister Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bü de keel-, neus- en o heelkunde aan dc rijksuniversiteit te I den de heer A. Spoor, voordien als danig in tijdelijke dienst werkzaam. Brood in Leiden nog niet duurder De broodprijs is, zoals men weet, in de grote steden onlangs met één cent per honderd gram verhoogd. In Leiden is dat nog niet het geval. Gisteravond hebben de Leidse bakkerspatroons er over gaderd. maar ze zijn nog niet tot overeen stemming gekomen. Voltooiing Gereformeerd jeugdhuis Het laatste gedeelte van het Geref. jeugdhuis aan de Breestraat is vrijgeko- Aan de oorspronkelijk beschik bare ruimte zijn nu nog twee zalen grote kelder toegevoegd. De conv iekamer is nu bijna klaar. Met weinig geld is deze heel mooi geworden, kamer is bestemd voor de oudere jeugd Q in het bijzonder voor de verpleegsters. Amateur-parade ook in Leiden Gedurende October. November en De cember organiseren Rutecks lunchroom- bedrijven te Arnhem. Utrecht. Amster dam en Leiden een groot concours muziek- en zangensembles, een „amateur parade". Voor Leiden zijn de maandeD October en November gekozen. Puzzle-prominenten 1. L. Schaap, Varkevisserstraat 207, Katwijk a. Zee; 2. J. Looijen, Hoge Rijndijk 69, Leiden; 3. J. de Wolf, Meloenstraat 16. Haagse politierechter Boete voor mishandeling Omdat een ijzerwerker te Woubrugge let voor de Haagse politierechter ver scheen, werd hij bij verstek veroordeeld- Verdachte had met zijn vrouw op het elpad gelopen en was verblind ge raakt door het licht van twee fietsers, die uit de tegenovergestelde richting derden. Klaarblijkelijk was de man hier kwaad over geworden, want één va jongens duwde hij van de fiets en d« der kreeg een draai om zijn oren. :ier van Justitie eiste voor dit treden een boete van f 25 of vijf dagen. Het werd f 15 boete of vijf dagen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Frits, zn v E v Koolbergen 1 H J de Regt; Adrianus, zn v M J v c Poel en W M Pannebakker; Jacobus, zr H A Loomans en T Lagerweij; Marti is Adriaan, zn v A A B Helm en A Zelfde: Hendrikus, zn v J Maree en W Nijssen. GEHUWD: B Fabel en J Landman; M i v d Bent en A v Altveer. Agenda van Leiden Vrijdag Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga met nationaal programma 1954. Kamer 125 stadhuis, half 8: Leids Jeugdparlement, Chr. van den Heuvel over: Parlementaire spelregels in democratie. Burcht. 7.45 uur: familie-avond Sempre Avanti. Lakenhal, 8 uur: Catherine Gris Ritse- ma. clavecimbel. en Cornelis Preuyt. fluit. Leids Volkshuis, 8 uur: voorlichtings avond jeugdleidersvorming Leidse Jeugd Actie. Pieterskerk. 8 uur: concert/leerlingen Leo Mens: mevr. dr A. A. S. Höweler Wieten, H. JasDerse en J. Versloot. L e\i d e r d o r p, 7-45 uur: gemeente- Voorschoten. 8 uur: gemeenteraad. Zaterdag Andries Schotkade, half 4: start 27ste estafetteloop „Dwars door Leiden". Garenmarkt, half 9 v.m.: Vereniging Oud-Leiden, excursie naar Montfoort, LJsselstein en Wijk bij Duurstede. Leids Volkshuis, 4 uur: ir Th. K. J. Koch, gemeente-architect, over de mo derne bouw van woning en stad. Casino, 23.30 uur: Ned." bond van mili taire oorlogsslachtoffers, film „Ivanhoe" Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., ope ningsconcert door Rott. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse, solist Samuel Brill, cello. Vestibule stadsgehoorzaal, half3-4 uur: 3 Octobervereniging, uitreiking nog niet verzonden kaarten haring en wittebrood. Overdekte. 8 uur: diplomazwemmen en demonstraties. Maandag Binnenplaats stadhuis, half 5: H.KJH. Prinses Wilhelmina onthult beeldje, ge schonken door H.M. Koningin Juliana. De Doelen, 8 uur: Amateur-fotografen, Rolf Feenstra over: Kinderen in spel en arbeid. Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en 8 uur: stoffen- en confectieshow Gerzon. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met „Amphitryon" van Jean Girandoux. Koor Pieterskerk, 8.15 uur: repetitie koraalmuziek op 3 October. Aula H.B.S. Burggravenlaan, 8 uur: K. en O., openingsavond talencursussen. Apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel.I 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4. tel. 23553. GOLDEN LEAF VIRGINIA LEIDERDORP In de raadsvergadering van Leiderdorp van 29 Mei 1953 kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot het treffen van voorzieningen aan de flat woningen. De binnengekomen klachten hadden hoofdzakelijk betrekking op de plafonds in de bovenste etage en op de balcons. Een commissie ad hoe werd in het leven geroepen om dit te onderzoeken, bestaande uit de beide wethouders, de heren Snel en Van Winkel en de raadsleden Moraal en Los. Later is de commissie aangevuld met de heer Boon, die inmiddels wethouder was geworden. Het rapport van de commissie is thans uitgebracht. Na samenspreken met de heer Van der Sterre werden enkele proe ven genomen om de gebreken aan de pla fonds te verhelpen. Drie proeven om de gebreken te verhelpen hadden geen be vredigend resultaat. Er zijn bij de bouw technische fouten gemaakt, waardoor -de stuclaag van de gladde onderlaag loslaat en ook bleken de plafonds te scheuren tengevolge van het trekken van de elec- trische leidingen. Nu is een zacht-board plafond aange bracht, dat wel voldoet. De schoorstenen, die ook ondeugdelijk bleken, zijn gedeel telijk opnieuw gevoegd. Alle kozijnen In de topgevel moesten worden uitgehakt en bijgewerkt. De balcons moesten water dicht worden gemaakt en van een af voer voorzien. De commissie meent, dat het dagelijks toezicht bij de bouw veel te wensen heeft overgelaten en zij constateert tevens met leedwezen, dat de architect van het Handel lijdt onder geruchten Maatregelen om (door deel der pers veroorzaakte) ongerustheid weg te nemen geen paratyphus is geconstateerd op de Katwijkse vloot. Er is dus geen enkele reden voor ongerustheid in dezen. Van morgen hebben alle loggers van de Kat wijkse vloot opnieuw het „allemaal kern gezond" naar huls geroepen. Men had van de geruchten over paratyphus ge hoord en men wildé „thuis" met deze melding gerust stellen. Ook van de .KW 144, de Wilhelmina V, kon schipper Ja kob den Hollander naar de wal seinen, dat alles aan boord wel was. Het zieke bemanningslid van dc KW 144, om wie alle deining is ontstaan, werd gistermorgen door Hr. Ms. fregat Wolf in Den Helder aan land gebracht. Van het begin af aan had men aan boord van de „Wolf" de indruk, dat de zieke. H. Vuist uit IJmuiden, leed aan een maag zweertje. De schipper van de Wilhelmina V had de mogelijkheid geopperd, dat Vuist blindedarm-ontsteking had. In de nacht van Dinsdag op Woensdag vorige week werd Vuist in slecht weer van dc KW 144 overgebracht op Hr. Ms. Woif. Vuist had toen ook al korte tijd in het zieken huis van Esbjeng in Denemarken gelegen. Pas een dag voordat de „Wolf" in Den Helder binnenliep, had men op dit schip gehoord van de mogelijkheid van para typhus. Men kon geen onderzoek instel len, omdat men aan boord uiteraard nie beschikte over een bacteriologisch labo ratorium. De verschijnselen bij de zieke wezen echter niet op paratyphus, zij het dat Vuist èèn dag misselijk is geweest. De overige tijd had hij alleen buikpijn. Er zal aan de wal echter een onderzoek wor den ingesteld. Dat kan niet eerder dan over twee dagen zijn beslag hebben ge kregen. Als de heer Vuist paratyphus zou hebben, dan zou de besmetting het ge volg zijn van contact met andere para- typhuspatiënten. En dit is zeer onwaar schijnlijk. Totnutoe is er in de door de paratyphus getroffen plaatsen geen enkel geval van contact-besmetting voorgeko- Besmet verklaard Om ongerustheid onder de afna; van de aangevoerde vis te voorkomen doet men alles. Zolang niet met absoi zekerheid kan worden gemeld, dat de zieke visser van de Wilhelmina V niet aan paratyphus lijdt, wordt de vangst van de KW besmet verklaard. De verse vis gaat In elk geval naar de vismeelfabriek. De overige vis kan wor den opgeslagen tot de uitslag van het on derzoek bekend is. Alle andere van zee aangevoerde vis kan zonder vrees door het binnenland worden afgenomen. Er bestaat geen gevaar voor besmetting en het doet daarom ietwat vreemd aan. als men hoort, dat een Katwijkse haring handelaar dezer dagen in Brabant geen enkele ton haring van z(jn volle auto kon verkopen. Over de zogenaamde paratyphuspatiën- ten aan boord van de KW 144 kan nog worden gemeld, dat vier jonge beman ningsleden bij het ruwe weer van de af gelopen dagen zeeziek zijn geworden. Zij waren imsselijk en leden aan diarrhee. verschijnselen die iedereen, die wel eens zeeziek is geweest, uit eigen ervaring kent. Deze vier jonge vissers zijn inmid dels de zeeziekte te boven gekomen. Van daar vanmorgen de melding van de Wil helmina V: ..Alles kerngezond". Gisteren om 12 uur is de KW 144 aan de thuis- stoom begonnen. De logger maakt niet veel vaart; hij heeft een harde bries op kop en slechts een zwakke 120 pk motor. Het voorgaande samenvattend kan ca tegorisch worden tegengesproken, dat er totnutoe paratyphus op de Katwijkse vloot zou heersen. Van de zijde der In spectie voor de volksgezondheid is van morgen gezegd, dat er nog één ander ge- r contröle wordt gehouden, om- op alle gebeurlijkheden wil zijn voorbereid. Maar er bestond geen enkele reden voor ongerustheid. Geen ongerustheid! Met medewerking van de waterschou ten zal worden onderzocht, welke opva renden van vissersschepen aan de wal contact hebben gehad met paratyphus- patiënten. Het onderzoek zal allereerst plaats vinden te IJmuiden en verder ook te Scheveningen en Vlaardingen, aldus het A.N.P. De toestand in de besmette plaatsen in de wal is vrijwel stabiel. In Wasse- aar is nu definitief één geval bekend. In het rayon Katwijk, Rijnsburg en kenburg is het totaal aantal van 203 stegen tot 208. Van een tweede geval in Wassenaar is men nog niet zeker en een derde geval blijkt wel paratyphus te zijn, n een heel ander type dan I 1 bü de epidemie te maken heeft De besmetting van het geval te Wassenaar is te Katwyk tot stand ge komen. Vishandel verzegeld Naar wü vernemen heeft de rykspolitie in Leiderdorp een vishandel verzegeld, omdat het vermoeden bestaat, dat de om standigheden waaronder in deze vishan del wordt gewerkt, in verband staat met de paratyphus-epidemie. Zekerheid hier- >ver bestaat nog niet. Het betreft hier ,het korte, dikke vrouwtje en lange neer" waarover gesproken werd ii enquête, gehouden door de huisartsen in Katwük aan den Ryn. Advertentie ^OOGARTS MozftwnJ wimm Hooigracht 54 - Leiden Prins Bernhardstraat 51 9 Noordwijk i bouwwerk bü het onderzoek naar de moeilükheden weinig of geen belangstel ling heeft getoond. Een andere houding van de architect zou hier zeker op haar plaats zün geweest. Met uitzondering var het herstellen van de losrakende tegel vloeren kost het herstel f 30.000 naar raming. Gevaarlijke sloot kan worden gedempt De sloot .gelegen tussen de tuin va de heer G. de Koning Azn enerzüds e het Van Leeuwenpark en wed De Ko- ning-Jansen anderzüds. levert reeds ja ren gevaar op voor de volksgezondheid omdat hierop twee riolen uitmonden Van dempen kon niets komen.omdat de heer de Koning zich er tegen verzette Hij nu bereid gevonden de aldaar liggende grond te verkopen, met uitzondering van zijn huis en een strook grond rondom. Om de sloot geheel in bezit te krijgen, moet de gemeente voor f. 4000 grond aan kopen. Bykomende kosten zonder dem ping enzovoort worden geraamd op f. 1500. De Koningsbrug kan dan verdwü- nen, maar dit, zowel als het aanleggen van riolering in de sloot zal nog eer langrü'k bedrag vergen. B. en W stellen nu vast voor. de grond aan te kopen. Conservering van oude fundering De kerkvoogdü van de Hervormde Ge meente verzoekt de raad tegemoetkoming in de kosten van het te voorschyn bren gen en herstel van een fundering een vroeg 14de-eeuwse toren, die geheel los stond van de kerk met dakruiter en dienst moet hebben gedaan als klokke- toren en gelegenheid om gevangenen op te sluiten. Hierin zou o.a. Hendrik IV var Engeland in 1398 opgesloten hebben ge zeten. De fundering is zoals men weet blootgelegd door de oudheidkundige dienst, die er bij de kerkvoogdü op heeft aangedrongen, deze ln het gezicht te brengen en alzo een stukje historie 't nageslacht te behouden. Ook B. e vinden dit heel belangrijk en stellen een tegemoetkoming in de kosten te ge ven van 50 procent, met een maximL van f. 150. Speelweide Doesburg In de raadsvergadering van 30 Juli j.l. is het verzoek» van de buurtvereniging Doesburg aan de orde geweest om be schikbaarstelling van een speelweide. Op ongedachte wüze zijn B en W. er in ge slaagd een perceel tuinland, groot 1.0200 ha, aan te kopen van de heer G de Ko ning Azn. Deze grond ligt naast de 27 arbeiderswoningen. Het voorste deel is op het uitbreidingsplan als groen gepro jecteerd, terwül het achterste deel voor woningbouw in twee woonlagen Is be stemd. Het voorste deeL groot ongeveer 4500 vierkante meter, wil de huurder, de heer G. de Koning Jmzn. afstaan tegen f 1000 schadevergoeding, en het vrij van huur opleveren. Het gedeelte openbaar groen kan ten laste van het stratenfonds wo KATWIJK AAN ZEE Ds Monster beroepen te Ridderkerk (Advertentie) Radio en Televisie vragen een ietwat intieme sfeer, waar je rustig zou kunnen kiezen uit een keur van exquise apparaten, zowel in de goedkope- de middel- als in de duurdere klasse. Voor iedere beurs dus de zelfde service. Dat zou pas ideaal kopen zijn. Voor de oplossing van dit probleem stond de FA PELTENBURG VAN 1793, Bree straat 109. Daar wordt n.l. de grote winkelruimte soms geheel in beslag genomen door de gramofoon- en gram.platenkopers, die de firma toch even na aan 't hart liggen. Vooral Zaterdags n.m. is er haast geen bijkomen aan. Maar het probleem werd opge- los. Een zülokaal werd ontruimd en omgetoverd in een wat we zouden willen noemen: RADIO- en TELEVISIE VERKOOP SALON. De keur van EXQUISE APPARATEN staat er, en de RUSTIGE SFEER is er ook. Een ideale gelegenheid voor U. Leids dierenasyl Op de balletavond van de Corry de Wekker heeft mr Hugenholtz gezegd, dat het Leids dierenasyl misschien aan di Haarlemmertrekvaart komt. Door eer zetfout meldden wy gisteren: Haarlem- Tweemaal ingebroken In de afgelopen nacht is ingebroken bij de coöperatie Vooruit aan de Kore- vaarstraat (waar twee gebakjes werden vermist) en bü de gemeentelyke werk plaats aan de Groenesteeg (waar niets ontvreemd werd. VOORSCHOTEN Geslaagd Mej. I. Wagcnsveld is geslaagd voor het camen logopaediste. Goede start De Geref. mannen- en vrouwenvereni ging zün gisteravond met een gemeen- schappelyke vergadering het nieuwe ver gaderseizoen begonnen. De goed bezochte bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. v. d. Zwaan. Ds M. den Boer, Geref. predikant alhier, hield een cause- •ver „Het verbond", waar een leven dige discussie op volgde. Het is de bedoe- in de toekomst nog enkele gecombi neerde vergaderingen te houden. Nog 'n start Zaterdagavond 7 uur beginnen de Geref. jeugdclubs het winterwerk met een ver gadering in het gebouw voor Chr. belan gen. Er zal ook een film worden ver- Burgerlijke stand Geboren: Elisabeth J. dr v R van Soe- ren en G Haasbroek. De Ruyterstraat 64, Noordwük; Winniefred, dr v Th I J Spie geler en W G Berk. Bethlehemstr 22. Ge boren te Leiden: Johannes, zn v J Carton en I de Groot. Voorstraat 15b. Gehuwd: M van der Hoeven en Grootendorst. Leidschendam; C van Huis stede. Leidschendam en J Grootendorst; A Verrips en H E Streeder. Overleden: J F A M Bernard, wed H Marks. Schaaknieuws De uitslagen van de afgelopen compe titie zün als volgt. Ie Groep: 1 G. P. Sluiter; 2 K. A. Waas dorp; 3 dokter P. Vermet; 4 B. Smit; 5 J. v. Os; 6 N Maarsen; 7 J. Braggaai C. de Water 9 C. M. van Renswouw; 10 H. Noort. 2e Groep: 1 M. Segaar; 2 A. Oudshoorn; 3 P. J. Segaar; 4 J. Boeman; 5 J. Har- togh; 6 H. Groenenbcrg; 7 N. Segaar; 8 N. v. d. Werf; 9 P. v. d. Marei; 10 A. N. Kool; 11 P. de Beun. Aan de twee eerstgeplaatsten van elke groep werden prijzen uitgereikt. De uitslagen van de nieuwe compe titie zyn, voorzover bekend, als volgt: N. v. d. WerfJ. Boxman 10; P. de Beun—N. Segaar 0—1; Tuynman—Jansen 01; P. J. SegaarH. Groenenberg 01. Uitslag promotie-degradatiewedstrijden M. G. SegaarC. van Renswouw ViVa. den gekocht, de overige grond, 5700 vier kante metr, ten laste van het grond be- drüf. Dit laaste deel wil de heer G. de Koning Jmzn huren voor 5 jaar. waar tegen B. en W. geen bezwaar hebben. De als openbaar groen geprojecteerde grond kan worden ingericht als speelweide en ter beschikking van Doesburg worden gesteld. Het college stelt voor. het geheel aan te kopen voor f 14.500. Gebouwtje voor padvinderij De padvinderij in Leiderdorp heeft al jaren grote moeite, haar groepen een on derkomen te verschaffen. De plaatse- lüke commissies rijn nu van plan een eigen gebouw in te richten met Durisol- platen, in de geest van de kleuterschool aan de Sportlaan. De kosten bedragen naar raming f 10.000 Het Prins Bern- hardfonds heeft hiervoor f 750 beschik baar gesteld, terwijl de padvinderü zelf over f 500 beschikt. B. en W. stellen nu voor f 5000 renteloos voorschot te geven uit het fonds voor dorpsuitbreiding. He» gebouwtje zal zoveel mogelük door de padvinders zelf worden gebouwd op het gemeenteterrein achter dc Dr van Rhün- straat. Lagere belasting op vermakelijkheden B. en W. stellen de raad voor, over te gaan tot invoering van een lagere belas ting op vermakelükheden. Voor concer ten. zang- en muziekuitvoeringen, toneel voorstellingen, voetbalwedstrijden, ten niswedstrijden enzovoort, wordt een ta rief geheven van 20/120 van de onzuivere opbrengst Voor bioscoopvoorstellingen is het tarief 45/145 en voor bals, danspar- tüen 50/150 van de onzuivere opbrengst. Het college stelt voor deze tarieven tc wijzigen in respect ie veljjk 15/115, 25/125 en 35/135, en dat bü vaststelling van dc onzuivere opbrengst wordt uitgegaan van een toegangsprijs van ten minste 30 cc. Ook de tarieven voor vermakelükhe- den, waarvoor geen toegangsgeld is ver schuldigd, dienen te worden verlaagd. Het afwykende tarief voor een bioscoop voorstelling ware te bepalen op 25/125, inplaats van 35/135. Dit wordt speciaal voorgesteld, omdat de laatste jaren zich nieuwe vormen van kerkewerk hebben aangediend, waarin het vertonen van lichtbeelden en films en het opvoeren van lekespelen als belangrijke middelen worden gezien tot instructie van kerk leden en evangelisatie onder buiten-ke;- kelü'ken, alsook voor het bezighouden van de jeugd. Huren flatwoningen In een uitvoerig prae-advies aan de raad schrüven B. en W- over de huurvast- stelling van de flatwoningen. Het over leg tussen de minister en het college ia doorkruist door enkele klachten van be woners en door protesten tegen de door B. en W. aangekondigde verhoging der huren van een aantal andere bewoners, „die geen flauw begrip hebben van de wü'ze van huurvaststelling voor de met premie gebouwde gemeente woningen". Deze protesten hebben er tenslotte toe geleid, dat de huren nog hoger moesten worden vastgesteld dan door het college aan de minister was voorgesteld. De huur der flats inclusief de bijzon dere vergoedingen en extra voorzienin gen, bedraagt gemiddeld f. 14,16 per week tegen aaiwankelük f. 11.97, waarbij nog f 0,35 voor de later aangelegde tuin moet worden gesteld, totaal dus f. 12,32. De huur varn 32 arbeldswoningen in 't Zülkwartier, eveneens gebouwd met een ongunstige risicofactor, heeft aanvar.ke- lük t. 6,95 bedragen en moest uiteindelijk op f. 8.20 worden vastgesteld, een ver hoging dus van f. 1,25 per week. In bei de gevallen zitten in deze verhoging twee tariefsverhogingen van de water leiding die voor de hele gemeente gel den. Twee adspirant-bewoners van de flats hebben een bedrag it fonds perdu gestort ln. het risicobouwfonds. Van ho gerhand wordt verlangd, dat deze bedra gen worden teruggegeven. Dit vordert een bedrag van f. 2750. De herstellingen voor aan de dag getreden gebreken en tekortkomingen bij de bouw vorderen naar raming een bedrag van f. 30.000. De ze extra uitgaaf is gedekt door een deel van de stichtingskosten ad. f. 250 000 ad ministratief in te brengen tegen 3% pro cent. in plaats van 4 procent. Programma Jonge Kerk Dc Jonge Kerk van de Hervormde Ge meente heeft voor het nieuwe seizoen het volgende programma vastgesteld: 18 October openingsavond. 15 November „Maarten Luther", inleider uit eigen kring, 13 December ..Jeugd achter het ijzeren gordün" door de heer Van der Hulst, 17 Januari „Reclassering", 21 Fe bruari dierenbescherming met film, te verzorgen door de heer Van Nieuwon- huizen te Den Haag, 21 Maart „Perzië" door prof. Kohlbrugge, 18 April begroe tingsavond, 16 Mei tegenbezoek aan Al phen aan den Rijn. 20 Juni sluitingsavond. Een belangwekkend programma dus, aarvan men verwacht, dat het bij de betrokkenen gunstige reacties zal wek ken. De deelneming staat niet alleen open voor mensen van de Jonge Kerk. Men kan zich opgeven bü de secretaris der Jonge Kerk. de heer S. J. Pret, Kom van Aaiweg 11. Woningen voor Patrimonium Hoewel de woningstichting Patrimo nium 27 woningen en een winkel exploi teert, had nog geen officiële overdracht plaats gehad. Nu zyn de cüfers bekend kan hiertoe worden overgegaan. B W. stellen voor de woningen over te dragen voor f 46.738,08 wegens grond- kosten en f 342.461.72 wegens bouwkos ten, welke bedragen resp. kunnen wor den afgelost in 75 en 50 jaarlükse annuï teiten. Filmvertoning Gisteravond werd in het dorpshuis de film „Achter de wolken" vertoond. Tü- dens de pauze werd door de organisato- van deze avond, het Ned. Rode Kruis, verloting gehouden, die ruim ƒ66 heeft opgebracht. L.D.C.-nieuws LDC maakte een begin met de wed- strüden om de bordenbezetting voor het volgende seizoen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: le tiental: D. Hassefras—J. J. Hassefras 02; A. J. v. TolA. Dorsman 20; F. J. v. d. VeldeA. v. d. Zwan 11; J. van Sandük—H v. d. Vecht 1—J; J. v. d. Zwan C. A. Deegenaars 0—2; 2e tiental: W. Verbeek—J. v. Heusden 1—1; P. Vervarlc Goedhart 2—0; C. de Koning—W. v. Eek 20; W. v. Heusden—A. Bloemen- daal 2—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3