Duitse vinger in defensiepap wordt nu al dikker 33 KERK en SCHOOL #t Beroepsvervoer contra de laadvermogenvaststelling 'oor hem geen bazuinen j 2 VRIIDAG 24 SEPTEMBER 1954 DE OEFENING BATTLE ROYAL Raad van Europa tegen de godsdienstvervolging De Baad van Europa heeft zonder te genstemmen een resolutie aangenomen volgens welke de Godsdienstvervolging in de Centraal- en Oosteuropese landen wordt veroordeeld. Er waren twee ont houdingen. De stemming was geheim. Ernst Paul (socialist) van West-Duits^ land en de Belg Henri Rolin (eveneens socialist) verklaarden, dat ook in communistische landen geloofsvervolging voorkomt. Zij noemden daarbij als beeld Spanje. Wistrand (conservatief-Zweden) klaarde, dat in Polen vooral de r.k. kerk onder geloofsvervolging te lijden had. Zaak tegen rederij wordt voortgezet Het Haags gerechtshof zal de zaak te gen de N.V. Rederij, vishandel en ijsfa briek Fr. V. te Scheveningen. tegen wit f 5000 boete is geëist wegens het te laat aanvoeren va<n gezouten haring, op 21 Oc tober a.s. voortzetten. Dan zal nog getuige worden gehoord. In eerste instan- as f 2500 opgelegd. Aan permanente vestiging van onze troepen zat heel wat vast (Van onze S-redacteur) Sennelager, Donderdag. "TtE ARMEN tot zijn ellebogen in de broekzakken en als een conferencier zoekend naar spitse woorden, zo heeft maarschalk Juin zichzelf vandaag aan de hier verzamelde pers voorgesteld. Hij zei enkele prettige, maar nietszeggende woorden over de manoeuvres, prees de leiding en de graad van geoefendheid der deelnemende troepen en had vooral laten aankondigen, dat er alleen over Battle Royal gevraagd mocht worden. Hij sneed die vragen overigens ter stond af door te zeggen, dat hy nog niets van de oefening wist en dat hy eerst vandaag gekomen was. Vanochtend zagen wij de maarschalk in het hoofdkwartier van generaal Lashme Whistier, vanmiddag was hij de gast van luit.-gen. Opsomer en hij be zocht voorts nog andere bevelhebbers. Vanavond was de maarschalk te gast in het Sennelager. tegelijk met de Duit sers Heusinger. Blank, Speidel en Phil lips Ook waren er een aantal hoge rege ringsfunctionarissen, die uit Londen ge komen waren. Onder hen bevonden zich Lord Alexander, de Britse minister van defensie. Duncan Sandijs, Lord Hoare Balisha en een groot aantal leden van het Britse parlement De verwachting der Engelsen, dat zij volgend jaar de meest interressante ma noeuvres uit de krijgsgeschiedenis zul len hebben, namelijk met de Duitsers, •ohijnt zeer terecht. In dit verband is het bericht over de integratie van het Nederlandse en En gelse opperbevel in de number 2 group van de tweede geallieerde tactische luchtmacht opmerkelijk. Een Duits-Nedexlands bevel Zij beduidt namelijk, dat voor het eerst sinds 1945 ruim 360 man Nederlands luchtmanpersoneel permanent in Duits land gevestigd zal zijn en wel vliegend personeel van 306 squadron in Laarbruck aan onze oostgrens en de staf in Gogh. Kolonel A. J. de Vries is van deze ge allieerde groep, die tot dusver op Volkel stond, de tweede bevelhebber. Het heeft lang geduurd, voor deze sa menwerking een feit was. Van Neder landse zijde werd bezwaar gemaakt te gen het stationneren van de groep in Sundern. Men vond dat te ver oostelijk, maar van Duitse kant werden ook bezwa ren gemaakt. Immers: Nederland behoort niet tot de bezettende mogendheden de faciliteiten voor de Nederlandse deel neming in het commando werden met Duits bezettingseeld betaald. Men is thans tot overeenstemming ge komen. De Duitsers gaan dus accoord. Men acht het niet uitgesloten, dat bij overneming van de vliegvelden en standen door Duitsland, een geïntegreerd Duits-Nederlands bevel het thans gelden de Nederlands-Engelse commando zou kunnen vervangen. Nog meer symptomen wijzen er op, dat de Duitsers al weer een vinger in de de fensie-pap krijgen: de NAVO-conferentie van geestelijke verzorgers, die morgen Heidelberg wordt geopend, zal voor 1 eerst worden bijgewoond, door vijftien Duitse aalmoezeniers van de Grenz- Officieren van deze Schutz in. bij om zo weinig populaire, groene uniformen verschenen vanavond voi gasten in het Sennelager. Zij aten er in de off: De manoeuvres Bij al dit nieuws van wijder strekking zouden de manoeuvres in het gedrang ko- Laten wij u mogen zeggen, dat in het eerste Nederlandse legerkorps van daag een staal van goed stafwepk gede monstreerd werd, toen de gehele zesde Britse gepantserde divisie, eveneens on der Opsomer's bevel staand, precies op tijd, om half vier hedenmiddag dwars door het gebied van onze vierde divisie trok. Hier en daar gaf deze opmars aanlei ding tot een grote concentratie van (Advertentie) Snuif en wrijf Uw verkouc"--'J keel of bc Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam het schip vermeld. Indonesië: ss Automedon, 29 Sept. Ned Nw Guinea: ss Tomini. 30 Sept. Ned An tillen: ms Oranjestad, 28 Sept. Suriname: ms Stentor, 6 Oct. Unie van Z.-Afrika en ZW-Afrika: ms Carnarvon Castle, 25 Se.pt Canada: ms Sibajak, 25 Sept.; ss Rijndam. 29 Septss American Counse lor. 30 Sept Zuid-Amerika: ss Presiden te Peror. 25 Sept Australië: via Enge land. 2 Oct. Nieuw-Zeeland: via Engeland 25 Sept. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata var postpakketten geven de postkantoren. Transistexs Nieuwsle vinding in productie te Nijmegen Philips heeft in Nijmegen een nieuwe fabriek geopend. waar de nieuwste vin ding op electronisch gebied, de transis tor zal worden vervaardigd. De nieuwe electronische versterker, transistor, die in 1948 is uitgevonden, is gemaakt van een klein stukje van het metaal germanium dat op bijzondere wijze is geprepareerd. is als „verontreiniging" een spoor- an een ander speciaal element aan toegevoegd, ongeveer in de verhouding 1 op 100 millioen. Voor het leve ren van electronen of andere ladingdra gers zorgen deze verontreinigingen. Er bijgevolg geen gloeidraad nodig, dus geen gloeistroom, en dat betekent, dat het stroomverbruik in de transistor veel geringer is dan in de electronervbuis. Zo heeft men bv. in hoorapparaten. die met transistors zijn uitgerust electriciteitsverbruik met 90% of i weten te verminderen. Batterijen met transistors gaan veel langer mede. Het gebruik van transistors beperkt ook de rmteproductie bij grote machines als telmachines, bv. apparaten met transis- nemen ook minder plaats in. wat van belang is in vliegtuigen. Men kent de zgn. punt-contact-tran- sistor en de lagen-transistor. Beide con structies eisen de grootste nauwkeurig heid. Daarom heeft Philips ook een lange jd van voorbereiding nodig gehad voor len tot massafabricage kon overgaan. In Polen mag de (r.k.) catechismus eer worden uitgegeven, mits aangevuld iet een gebed voor de Poolse volksrepu bliek. Tijdens de manoeuvres in West- Duitsland boren genietroepen het wegdek kapot om een geul dwars over de weg te maken bij een bruggetje over de Ay tuigen. Enkele dorpspleinen stonden b.v. vol. Dat leidde evenwel niet tot een zo drastisch ingrijpen van de geatomiseerde artillerie van Zuidland als de Britse troe van het Noordlandse leger te ver duren kregen. Er werden ten noorden van Hamm en n Zuidoosten van Bielefeld atoomgra naten gelegd. Die bij Hamm leidde tot een volkomen heroriëntering van troepen. In het bij zonder, omdat er een belangrijk hoofd kwartier vernietigd was. En deze nacht komen de Canberras uit Engeland met gelukkig denkbeeldige atoombommen. De vluchten zijn echter niet denkbeeldig. Als u, tussen negen uur gisteravond en een uur vannacht veel vliegtuigen hebt horen overgaan, dan zijn het deze modernste en snelste Britse bommenwerpers geweest. Drie doden bij ongelukken Door ongelukken kwamen bij deze feningen reeds drie mensen om het leven. In Westfalen botste een Britse jeep met grote vaart tegen een boom. Hierbij werd een soldaat gedood en twee stlg gewond. Bij Arnsberg kantelde een Belgisch militair voertuig en ook hierbij overleed een soldaat. Drie werden ernstig gewond. Bij Paderborn bezweek een Duitse bur ger na een verkeersongeluk waarbij eer der militaire voertuigen was betrokken. Congres le Ufrechf Chr. Nationaal Schoolonderwijs over onderwijzerstekort (Van i redacteuren) De vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs, waarbij "60 Chr. scho len zijn aangesloten, hield gisteren te Utrecht haar 89ste alg. vergadering. De voorzitter, prof. dr H. Smitskamp uit Am sterdam. keerde zich in zijn openingsrede tegen hen, die het bestaansrecht van de Chr. school in twijfel trekken. „Zij maken wel eens de indruk, dat men zich geneert voor klare en duidelijke uitspraken en gedreven wordt door de modezucht om alles problematisch te maken", zo zei hij. „Er is een eenzijdig critische instelling, die ondanks alle betuigingen van het te gendeel toch wel sterk de indruk wekt, dat het meer om afbreken dan om op bouwen te doen is". Prof. Smitskamp vroeg zich verder af. Op congres te Arnhem N.O.B. Wegtransportcongres luisterde naar de stem van de overheid of het ook voor het Chr. onderwijs wel verantwoord is de alarmklok te luiden een dreigende ontwrichting van dit onderwijs door een tekort aan leerkrach ten. Er zijn imoners pas geslaagde onder wijzers, die ondanks talloze sollicitaties 'et aan de slag kunnen komen. De heer H. A. Dijkstertiuis uit Sneek stelde voor in het verslag dat hij bracht als voorzitter van het college inspecteurs, dat de Chr. scholen door •an een enquête zich zelf gegevens zouden verschaffen over het personeels tekort. Mr J J. Hangelbroek steunde dit voorstel en beloofde, dat hij het in Schoolraad aan de orde zou stellen. De heer Dij'ksterhuis wekte hoofden besturen verder op om bij benoemingen niet alleen inlichtingen te vragen aan de nspecteurs van het Rijksschooltoezicht, naar ook aan de inspecteurs van CN.S. De vergadering aanvaardde bij accla- riatie het voorstel van de hoofdcommissie >m het ere-lidmaatschap der vereniging te verlenen aan de heer R. Venema, die 40 jaar lang deel van deze commissie uit maakte, terwijl hij C.N.S. van 1914 tot 1953 als secretaris diende. In de vacature, die door zijn aftreden ontstond, werd ge kozen prof. dr L. W. G. Schollen te Utrecht. De voorzitter werd herkozen. In Nederland telt men thans 9000 be drijven, welke gericht zijn op het goede- ervoer met vrachtauto's. Hierdoor is het wegvervoer de belangrijkste ver voerstak geworden. In 1953 werd in het binnenland meer dan 108 milliard ton goederen vervoerd en daarvan ging 15,1 pet met de spoor, 38,6 pet via de binnen vaart en 46,3 pet langs de weg. Over het algemeen hebben de beroeps vervoerders een klein bedrijfje met één ee auto's, hetgeen hen tot typische middenstanders stempelt, doch tevens men enige honderden bedrijven met wagenpark van 3 tot 50 vrachtauto's velen zijn gespecialiseerd in bepaald transport: grind, zand, meubelen, vee. etc. De Nat. Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer Wegtransport, kortweg genoemd N.O.B. Wegtransport, welke gis teren te Arnhem het 7de congres organi seerde, heeft bijna 6000 leden. Er zijn echter nog 2000 ongeorganiseerde be drijven. Nadat de voorzitter, de heer E. van Donkelaar, het congres had ingeleid en ïr Dijkmans van Gunst in zijn openings- 'oord de organisatie had gecomplimen teerd met de opzet van het congres en haar algemeen streven, verwelkomde de Arnhemse wethouder J. Bronkhorst de aanwezigen in de Gelderse hoofdstad en roerde even het probleem aan van de wenselijkheid van herziening van het rij tijdenbesluit Hieraan, zo antwoordde de voorzitter, wordt hard gewerkt Mr Spitzen leidde op humoristische wijze zijn onderwerp „Overheid en vrije organisatie in het-vervoer" in en stelde voorts in het licht, dat het verkeer langs de weg de toeschouwer veel chaotischer lijkt dan het in werkelijkheid is. Zo komt ook de overheid het beeld van het be- drijfsvervoer als economisch-maatschap- peïjjk element ingewikkelder voor dan het bedrijfsleven het zelf ziet De kreet om absolute vrijheid in het vervoer acht de overheid wel verstaan baar, doch zij stelt hiertegenover dat wanneer deze kreet inderdaad tot doel heeft de bedrijfstak tot volle ontwikke ling te brengen, het juist is dat zij af en toe de wilde loten wegsnijdt Mr Spitzen roerde enkele punten STOPHOEST deelt weer rijksdaalders uitl Morgen, Zaterdag 25 September van 2 tot 6 uur komen de Red-Band Stophoest-mannen in Den Haag weer rijksdaalders uitdelen. U herkent een „Stophoest"-man direct aan de gele helm met rode band en het woord „Stophoest". Hij zal hoesten tegen wil en dank en geelt steeds aan degene, die hem het eerst „Stophoest" aan biedt, een rijksdaalder. n tiet. zorg dan A taf" bij U heefti J de bespreking tussen overheid en orga nisatie aan. o.m. de verkeersveiligheid, •elke eisen stelt aan het materieel en an de bekwaamheid der wagenbestuur ders. Wel kunnen, aldus mr Spitzen, de beroepschauffeurs menige Zondagsrijder lesje geven, maar zij vergeten nog eens, dat de rijweg ook een uiterst rechterzijde heeft De wetgeving voor het wegvervoer mag als afgesloten worden beschouwd, doch zal door ervaring en samenwerking nog kunnen worden geschaafd. In zijn slotwoord zeide voorzitter Van Donkelaar nog, dat de verkeerswetgeving •eel mogelijk moet zijn afgestemd op de praktijk van het vervoer. „In dit opzicht hebben wy grote be varen tegen de huidige laadvermogen vaststelling in het kader van de kente kenregeling, welke in vele gevallen het toegestane laadvermogen van vrachtauto's onnodig beperkt. Wij sen toestemming dat de vrachtauto's de hoeveelheid goederen welke zij steeds vervoerden, kunnen handhaven, dat i: alles. Daarom hebben wij opnieuw de minis ter verzocht de laadvermogensvaststel- iing, welke nergens toe dient en slechts eervoer duurder maakt, uit het ver keersreglement te schrappen, en tegelij kertijd voorgesteld, een classificatlecom- e, bestaande uit vertegenwoordigers bedrijfsleven en overheid, in stellen". Voorts noemde de heer Van Donkelaar een soepele, snelwerkende vergunnings regeling ten opzichte van het vervoer van zware voorwerpen (draglines, ketels e.d.) dringend nodig. In de middag werd het congres beslo ten met een geanimeerd défilé van aller lei soorten vervoermaterieel langs het nieuwe Provinciehuis in Arnhem, waar aan ongeveer 150 wagens deelnamen. Onderzoek naar het tekort aan verpleegsters Naar aanleiding van het tekort aai verpleegsters is een commissie samenge steld tot het instellen van een onderzoek. Zij staat onder leiding van prof- R. Hornstra, hoogleraar in de sociale ge neeskunde te Utrecht. Een enquête wordt gehouden met de bedoeling meer begrip te wekken onder de bevolking e ouders op te wekken hun dochters leer ling-verpleegster te laten worden, onderzoek zal een jaar in beslag ne Volgens dr P. A. Heeren te Haarlem, voorzitter van de vereniging tot bevor dering van het ziekenhuiswezen, zijr er niet minder verpleegsters dan voor d< oorlog. Toen werden er 800 tot 900 di ploma's per jaar uitgereikt en thans meei dan 2000. Het tekort is voornamelijk eer gevolg van de invoering van de acht urige werkdag en de toeneming van aantal bedden. Trams uit binnenstad van Amsterdam? B. en W. van Amsterdam hebben het plan proeven te nemen met andere ver voermiddelen, teneinde de tram uit de binnenstad te doen verdwijnen. 42. Julia keek de kamer rond met een geamuseer de schattende blik en zei: ,,Nee, misschien wel niet. Dat kleine stukje Dresden daar hoort niet bij mij!... Maar u ziet er ook niet uit alsof u dat soort dingen verzamelt, mevrouw Phillips... Ik wed, dat het een geschenk van een parochiaan Caroline liet een wat aanstellerig lachje ho- ,,Een van Pauls oude dames", zei zij, terwijl zij zich wat smaak betrof aan de zijde van Julia plaatste. ..Dat dacht ik wel!" Maisie Fellowes zei: ,,Ik houd er wel van. De dingen die oude dames ons geven schenken ons een gevoel van o, van samenhang. Dat maakt onze huizen persoonlijk en belangrijk voor ons. Ik heb een klein blauw bordje met een gebogen rand. De oude heer Bullis uit East River heeft het me gegeven toen zijn vrouw ge storven was. John eet 's avonds graag een appel en ik breng hem altijd één op dat blauwe bordje. Elke keer als ik het gebruik geeft het me een gevoel van rijkdom. Het gebruik van dit soort dingen laat ons aan zoveel levens deelnemen." „Ja, maar jij hebt het altijd prettig gevonden jouw leven door anderen in kleine stukjes te la ten scheuren", antwoordde Julia Ficke. „Ik wil liever een geheel blijven. Varen op eigen kracht, als het ware." „Ik ook", zei mevrouw Fellowes nadenkend. „Maar ik wil graag veelomvattend zijn. Dat blauwe bordje maakt deel uit van mij. En ik geloof dat het beeldje deel uitmaakt van de fa milie Phillips... Mag ik nog een kopje thee?... Ja, ook graag nog een koekje. Ze zijn heer lijk." „Misschien komt het omdat ik niet in een pastorie ben grootgebracht", zei Julia Ficke. „Om je de waarheid te zeggen, ik heb deze pastorie zelfs nooit als echt de mijne kunnen zien. hoewel ik verantwoordelijk ben voor het meeste wat er in staat. Maar het was meer een spelletje om te zien wat ik van de com missie gedaan kon krijgen Nu ik een eigen huis heb. zie ik in dat dit huis nooit helemaal van mij is geweest, zelfs niet toen ik hier woonde... Een paar dagen geleden vroeg ik Gabriël of hij het miste en zijn antwoord was: „Neen. Daar kom je over heen." Ik geloof dat dat waar is." „Ja, maar Gabe is nog jong", mompelde Mai sie Fellowes. „En ik ben het niet met je eens, Julia. Ik geloof niet dat je ooit een band met iets of met iemand kunt verbreken. Het blijft altijd deel van je uitmaken, of je wilt of niet." Julia Fick liet een zacht lachje horen. „Dat geldt misschien voor jou, engel", ant woordde zij. „Maar iedereen is niet als jij. Ik kan mensen en plaatsen volledig en voor goed vergeten, volledig uit mijn gedachten wegv-a- Mevrouw Fellowes keek zorglijk naar haar kopje. Maar hoewel zij een vastberaden trek om haar mond kreeg, ging zij er niet verder op in. Caroline zei echter: „Ik geloof dat ik er net tl.IA GARDNER WHITE zo over denk als u, mevrouw Ficke. Ik laat mijn oude levens ook achter mij. Je moet wel niet waar, als je tenminste wilt groeien." „Misschien ben ik familie van de schildpad den of van de bomen. Ik krijg telkens een nieuw laagje schild of schors erbij", antwoordde me vrouw Fellowes. „Hoe gaat het met Gabe, Julia? Ik heb hem nauwelijks gezien sinds hij terug is. Vroeger kwam hij bijna dagelijks... heeft hij ons allemaal vergeten?" „O. nee. Maar hij moet zich weer aan het studentenleven aanpassen en ik vermoed dat hij dat moeilijk vindt, na de lange onderbreking. Bovendien moet je niet vergeten dat Jeanie nu getrouwd is." Zij glimlachte verduidelijkend te gen Caroline. ,,Ik had me altijd voorgenomen om mijn stiefzoon met Jeanie te laten trouwen." Dit was een verzinsel. Julia had nooit plannen gemaakt om Gabriël met wie dan ook te laten trouwen en zeker niet met Jeanie Fellowes. Maar nu was Jeanie veilig uit de weg. Of toch niet? En alsof zij naar Gabriël's veiligheid wilde in formeren: „Waar is Jeanie's man, Maisie? Of mag ik dat niet vragen? Iedereen vraagt zich dat af, dus kan ik er beter ronduit mee voor de dag komen. Is ze thuis omdat ze een baby ver wacht of zoiets?" „Nee, ze komt ons alleen maar opzoeken", antwoordde mevrouw Fellowes. Zij zette haar kopje neer en stond op „Ik moet nodig weg. We zijn erg blij dat u en uw man hier zijn, .nevrouw Phillips. We wonen hier niet zo ver vandaan en we verwachten dat we u dus wel dikwijls zullen zien." Caroline mompelde een beleefdheidsfraze en bracht haar naar de deur. Een beetje onzeker kwam zij terug, omdat zij voelde dat haar be schermvrouwe nu vertrokken was. Zij achtte het plotseling dringend noodzakelijk haar positie, als de vrouw van de predikant van de Grote Kerk, op een stevig voetstuk te plaatsen. Mevrouw Ficke glimlachte en zei: „Maisie Fellowes is te goed om waar te zijn. Ik mag haar erg graag, ik ben ontzaglijk op haar ge steld. Maar ze bekijkt de wereld door een ro mantische, sentimentele bril." „Ze is erg vriendelijk voor ons geweest", ant woordde Caroline. „Vriendelijk! Natuurlijk is ze vriendelijk. Ze maakt er gewoon een bezigheid van. Ik geloof wel dat dat een goed ding is voor de vrouw van een dominee. Helaas had ik de smaak voor we reldse zaken al beet voor ik met een dominee trouwde. Het zou misschien wel goed zijn voor dominees als ze met wereldse vrouwen gingen trouwen. Om een organisatie als de Grote Kerk te leiden moet men een uitstekend politicus zijn en u neemt me toch niet kwalijk? uw man ziet er niet uit als een politicus, hoe char mant hij ook is." „Nee. Dat is waar." gaf Caroline toe. „Hij is er zelfs ten volle van overtuigd dat predikanten geen politici behoren te zijn." Beroepingswerfc Ned. Herv. Kerk „.roepen: te Ridderkerk (vacature- R Bartlema) P. P. J. Monster te Katwijk i Zee. Geref. Kerken leroepen te Vlagtwedde J. E. F. Dresselhuys cand. te Roermond. Gerf. Kerken art. 31 leroepen te Albany (Australië) P. 1 Gurp te Meppel. Geref. Gemeenten ledankt voor Zeist W. C. Lamain Grand-Rapids. ledankt: voor Scheveningen M. Blok te Rotterdam-C. Bijbeltaal De secretaris, dr G. Kalsbeek te Den Haag. hield een referaat over „Oriën tering van taal en denken in Bijbelse Hij wees er op, dat de Bijbel steeds een onbekend boek word; of hoog stens een boek voor de Zondag. De in werking van de Bijbeltaal op de volks taal wordt daardoor ook veel geringer Voor de moderne mens, die kerkelijk niet meeleeft is de Bijbeltaal een moeilijke taal geworden en zeifis academisch ge- arm den hebben moèite met het verstaan m de Bijbel en van een preek. Het behoort daarom mede tot de taak an de Chr. School om haar leerlingen te leiden in de taal en het denken v de Bijbel. De druk bezochte vergadering werd besloten met een inleiding van dr J. v d Spek over: „De betekenis van het beeld in de huidige cultuur". IN VOGELVLUCHT Voor zover thans bekend is, heeft de zendingsdag van de Geref. Zendingsbond ruim f 14.300 opgebracht, aldus staat te lezen in het Septembernummer van Alle den Volke. De Ned. Luth. Jeugdbond en de bond van Jonge Oudkatholieken houden op en 26 September weer een conferentie Soest. Het gaat ditmaal over de biecht {Advertentie) Knmt>en van piin door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig Togal bevrijdt U snel en afdoende van die otjnen. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Examen tolk-verlaler Duits AMSTERDAM. 23 Sept. Geslaagd v J L TsiJ, Den Hat jhtsgeleerdheid, op proef schrift; Copyright and public Performance of Music, Stanley Rothenberg. geb te Brook lyn, N.Y. Academische Examens AMSTERDAM. VU, 22 Sept. Geslaagd voor doet scheikunde J G Aalbers. Haarlem; doet geschiedenis J E Rijnsdorp, Rotterdam. AMSTERDAM. G U, 23 Sept. Geslaagd voor doet pharmacie J A Simons, Haarlem, doet scheikunde N B Speyer, Amsterdam en cand wis- en natuurkunde mej M E Egas, W F Haak, J J M van Turnhout, J J H agmanv d Bosch te Meppel (tijd); uronschool te Amsterdam J D B Hessing Dlemen; CVO-school te Apeldoorn (Bar- vinkel) mej A Furda te Meppel: school Geref Gemeente te Rilland Bath mej F Soestdijk, Prof. dr T. A. Birrelll (Nijmegen) Ls m.i.v. 1 Oct. opdracht verleend aan de rijksuniversiteit te Groningen onderwijs te geven in de" nieuwe Engelse taal- en letterkunde. Geen overmatige vermoeienis meer [Ie heb nu een was van 2 perso- Uw „C a s t e 11 a Parels" en ik kwam tot de ontdekking, dat ik nu in een dag mijn hele was kon af werken, dank zij het verlichtende werk van maar 1 x spoelen. Geen geloop naar de warmwaterkraan, geen overmatige vermoeienis meer met telkens nieu we teilen water. Het goed ziet er helder uit en is zeer soepel, ook na binnenshuis drogen. v'V U vliegt nu door de u)as heen! zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van. de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim.' Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt" enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen ls genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100°/# veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! 7.00 Nieuws 7.13 8.18 Gram. 8.55 V. 'd. huisvr. 9 00 Gym v. d. vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk: uitgeschakeld" cau6. 10 05 Morgenwijding VARA; 10.20 V. d. continubedrijven Hl.35 Viool ork. 6.00 Nieuws en comm. 6.20 Gram. 6.25 Hammorcdorgelspel 6.45 Regeringsuitz.At lantisch allerlei", een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact 7.00 Artis tieke staalkaart VPRO; 7.30 .Passepartout", oaus. 7.40 „Het Boek Handelingen'" piano 12,00 a tuinb. meded. 12.33 Nieuws 1.15 VARA-Varia 1.20 1.45 Sportpraatje 2.00 Gram. 2.25 VARA: 8. 8 30 Dansmuz. 9.00 Cabaret Socialistisch commentaar 10.00 Lichte 10.25 „Schatgravers aan de Amstel", hoi 10.55 Schaakolympiade 11.00 Nieuws 14 Gram. 10.00 V. V. d. zieken 1-1.46 Vooaal dubbelkwart. Angelus 12.03 Gram. 12 30 Land- en b. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij- .1.00 Nieuws en kath. nieuws 1.20 Gram. 2.00 Boekbespr. 2.10 Gram 3.05' Kroniek v. letteren en kunsten 3.40 Mannenkoor en sol. 4.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans 4.30 V. jeugd 5.00 Fanfare-ork. 520 V. d jeugd ,15 Gevar. progr. 9.00 Act. 9 15 De ge- ine man 9.20 Gram. 10.00 Wie 't weet mag zeggen 10.30 Gram. 10.45 „Ziedaar Uw 14.15 Nieuws ikb, 11.00 Ni d 111,2512 00 Gram. 2.40 Hoorspel *3.30*Sport '3.45 Ork. 12.55 Weerber. V. d. kind. 5.55 Weerber. 6.00 vs 6.15 Sport 6.30 Lichte muz. 7.15 Caus. Interv. 8.00 Gevar. progr. 9.00 Nieuws Pol. caus. 9.35 Hoorsp. 11.00 Nieuws en ser. 14.08—11.23 Avondgebeden. ;eland BBC Light progr. 1500 en 247 m. 12.55 Sportparade 1,15 Orgel- d. kind. 2.00 Sport Hoorspel 8.3' 12.00 Amus. muz. 1,00 Nws 3.00 Mannenkoor 6.00 Lich- uws 7.35 Koorzang 8.00 Dans- 10.10 Symph. ohk. 10.45 oorspel met muziek 12.00 veerber. 0,15 Dansmuz. 1 00 èram. 2.15 Gevar. muz. Frankryk Nationaal progr. 347 m. 12.30 2.17 Symph. ork. en ïram. 8.Ö2 Gevar' 5 Pianorecital 14.25 Gram 14.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. 1.00 Nieuws 1,15 Radio-almanak 2.30 Gram. 3.45 Accordeonspel 4.00 Gram. 4,16 Accordeonspel 4.30 Gram 4.45 Engelse les. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5 "20 Liturgische zangen 5.30 Orgelconc. 6.15 Ork. conc. 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7 45 Omr. Ommeganck9.15 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Verz progr. 14.00 Nieuws 11,05 Dansmuz. 14 32—12.00 Zigeunermuz. Brussel 484 m. 12 00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Verz. progr. 2 15 'Gram 3,15 Verz. progr. 4.30 Llohte muz. 5.00 Nieuws 5.15 Gevar. i. 6 30 Koor en sol. 7.16 Gra 7,30 Ni< 10.00 Nieuws 10.15 Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 F.rg boos, 3 dier, 5 zoete zelfstandigheid. 7 plag, 8 raap. 10 riant, zonnig, aangenaam. 12 insect, 13 be proeving. VERTICAAL: 1 afval. 2 moerassig, 3 voelspriet bij insecten. 4 luister, 6 schade lijk, 7 gonzende menigte. 9 onvervalst, 11 dier. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Rob, 3 appel, 5 oor, 6 kwast. 9 te, 11 toernalijn, 15 si. 16 fiets, 18 ore. 19 tromp. 20 lot VERTICAAL: 1 Rabat. 2 boete, 3 ark, 4 lat. 7 waas, 8 slij, 10 erwt, 12 ooi, 13 libel, 14 nooit, 16 fit, 17 sop

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2