Jlicuwc Criitsrtie (foumitt Explosie op Navo-vliegveld Bitburg in Duitsland Marechausseesreden op stilstaande vrachtauto Commando-overdracht te R'dam Invoer van tarwe binnenkort ook in particuliere handen Wist U Dulles komt met een plan voor vreedzaam atoomgebruik VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigsfe jaargang No 10151 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatvastldi li gllttltora mtn her! In leghenspott" De echte KN0FL0X pastilles zijn groen. orkomt ■en. ivuuiiuA verlicht >ezwaren van ut: middelbare leeftijd. 150 Natuurgroene pastilles 1 1.80. Knonox nouQi net bloed Jong kalkafzetting in de adere: de be: SABOTAGE IS NIET UITGESLOTEN zijn minstens dertig doden; de geleide raketten liepen gevaar Er QP HET N.A.V.O.-VLIEGVELD BITBURG in Duitsland (bij de Franse en Luxemburgse grens) is gistermiddag omstreeks half vijf e er.orme olietank met een inhoud van 600.000 liter vliegtuigbrandstof de lucht gevlogen. Een verzengende vlam van 300 meter sloeg omhoog en verteerde alles in de omgeving. Volgens de laatste berichten van Reuter zrjn bij dit ongeluk 30 Franse en Duitse burgers en militairen om het leven gekomen en werden ongeveer 30 personen gewond. Sabotage ;s met uitgesloten. De ontploffing deed zich voor, juist, toen een Frans-Duitse inspectiegroep boven op de tank stond te kijken naar een demonstratie met brandblusappara- ten. De autoriteiten achten het mogelijk, dat de ontploffing het gevolg is van dl.' demonstratie, waarbij een hoeveelheid olie in brand was gestoken. Onmiddellijk na de explosie rukte de Amerikaan; brandweerploeg uit, compleet met heli copters. die boven de brand cirkelden aanwijzingen gaven. Andere helicopters brachten de gewonden weg. Op nog geen 300 meter van de ontplofte tank bevond zich een tank met een mil- lioen liter olie. De tank was door eer pijpleiding verbonden met de brandendi installatie. Zonder dat er iets gebeurde, slaagde men er in de tweede tank te laten leeglopen in twee kleine riviertje Amerikaanse militairen brachten de Matador B-61 geleide raketten in veilig heid. Pas 12 uren later toen werd dt brand pas bedwongen bracht men d- Matadors terug. Duitse politiemannei werden onmiddellijk gemobiliseerd om tt- helpen bij de evacuatie der bewoners uit de omgeving, die al met gepakte koffers klaarstonden. Een ooggetuige zei over de brand die op explosie volgde: „Kijk, de hemel is bloedrood, net als bij de grote Geallieerde aanval op Trier Met het blussen zijn 1000 man bezig geweest. Volgens een officiële mededeling va Franse bezettingstroepen is het mogelijk dat het aantal doden groter zal blijken ie zijn, dan men aanvankelijk dacht. In Bit burg en omgeving hangen de vlaggen halfstok. Militair tehuis in Nunspeet geopend In Nunspeet is gisteren een Chr. Mili- tair tehuis geopend, dat geheel van het- zelfde type is als de tehuizen, die reeds te Steenwijkerwold, Oirschot, Doornspijk en Ermelo werden gebouwd. Het is op gezet naar hetzelfde plan van de archi tecten Van Donkelaar en Bodegraven en hun medewerker Vroman. Het zijn als het ware losse elementen, die in geva rieerde vorm tegen elkaar gezet zijn, waardoor het onderscheid tussen de ver schillende ruimten: ontvangsthal, con versatiezaal, speelzaal en studiezaal dui delijk aan de dag treedt. Licht en lucht zijn ruim aanwezig. Het was een blijde samenkomst, die on der de stimulerende leiding van de heer Ad Kuiper zo vlot verliep, dat men er nauwelijks erg in had, dat niet minder •dan 14 sprekers het woord voerden en een wederwoord van de president kregen. Tal van geschenken werden aangebo den, sommige haast traditioneel, zoals de 100 boeken van de CJMV, de meubilering van de studiezaal van de Geref. JV, het schilderij en de klok van de Geref. depu- taten, de driekleur met oranjewimpel van het PIT, de enveloppe met inhoud van de Chr. Geref. deputaten, de pianolamp van de commissie Kerk en Strijdkrach ten der Ned. Herv. Kerk, en last not least de Bijbel van de NCOOV. De openingsrede werd ditmaal gehou den door de heer A. Algra, lid der Eerste Kamer, die er vooral de aandacht op richtte, dat velen in deze tijd alleen vra gen, wat er voor hen „gedaan" wordt Daartegenover stelde hij de wens, dat dit tehuis moge zijn een centrum van de veelkleurige activiteit, de doorgaande en groeiende activiteit van de militairen zelf. Pro Rege gaat inmiddels verder. Bin nenkort worden de tehuizen in Stroe en in Ossendrecht geopend. Op het program staan nog: de Harskamp, Valkenburg en Schaarsbergen. En er is nu reeds ƒ40.000 te kort. Maar dat het benodigde geld er komt is voor Pro Rege een zaak van geloof. Ullllllilll 't Nieuwe spoorboekje is er weer Volgens de laatste berichten bevindt zich de burgemeester van Niederstedem, een plaatsje in de omgeving, onder de slachtoffers. De ontploffing heeft gat geslagen van 20 meter diepte meer dan 70 meter breedte. Iets voor u De Parijse mannequin Karine toont ons hier een wandeljapon van pied de poules. De sluiting de mouw en de kleine steekzak- jes zijn ajgezet met smal lakband. De rok is nauw met een loopplooi. Winterdienstregeling N.S. gaat 3 Oct. in Geen wijzigingen van bijzonder belang De winterdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die op Zondag 3 Oc tober wordt ingevoerd en tot en met 21 Mei 1955 van kracht blijft, brengt geen wijzigingen van bijzonder belang mede. Door vertraagde aflevering van het die- sel-electrische stroomlijnmaterieel moet de volledige invoering van dit materieel op de baanvakken Arnhem—Winterswijk en AlkmaarHoorn worden uitgesteld. Op het baanvak Eindhoven—Venlo zal ln de loop van de winterdlenst de stoom trein geheel uit de reizlgersdienst ver dwijnen. Daar zullen de eerste nieuwe, thans nog in aanbouw zijnde getrokken doorgangsrijtuigen hun intrede doen. Op het baanvak Winterswijk—Apel doorn gaan de dieseltreinen alle stoppen te Lichtenvoorde-Groenlo. In het Westen des lands wordt de dienst RotterdamMaassluis op werkdagen 4 treinen in elke richting uitgebreid een halfuurdienst. Ten behoeve van de vele reizigers, die te 16.50 van Rotterdam C.S. naar Gouda reizen om daar over te stappen op de doorgaans druk bezette expressetrein Den Haag SS—Enschede, zal trein 427 van 3 October^ af van Rotterdam (nieuwe ver trektijd 16.46) doorrijden tot Amersfoort, zodat voor Utrecht en Amersfoort be stemde reizigers niet meer behoeven over te stappen. De belangrijkste verbetering in het in= ternationale verkeer is de toevoeging van zeven sneltreinen in beide richtingen aan de bestaande dienst tussen Maas tricht en Luik De treinen d 35 en d 34 Den Haag H.S. Brussel v.v. worden tussen Den Haag H.S. en Brussel opgeheven. Afschuwelijke moorden te Haarlem In een villa te Haarlem zijn vanmorgen op de 44-jarige mevrouw M. M. B. twee schoten gelost, terwijl in een andere ka- van de villa het stoffelijk overschot werd aangetroffen van de 63-jarige oud- hoofdcommissaris van de Ned. Padvin ders W. C. Roest van Limburg. Zijn voor hoofd was door kogels doorboord. De w, die zelf de politie had gebeld, is in ernstige toestand in de Maria-Stichting opgenomen. Europees congres voor klinische chemie te Amsterdam Te Amsterdam is het eerste Europese congres voor klinische chemie geopend, dat tot en met 28 September wordt houden en waaraan een 300 chemici, phar- maceuten en medici uit twintig landen deelnemen. Dr J. C. M. Verschure uit Utrecht is VANDAAG onze tweede aflevering over het drama van de RENATE LEONHARDT De zeeman George Wolt is dienstplichtig militair gewor den. En voordat hij donkey man van de Renate Leonhardt wordt, maakt hij eerst nog de verschrikkingen van de gas- oorlog aan het front mee. Dit boeiende verhaal vindt men op pagina 7. Koningin kwam per helicopter Verscheidene ministers bij onthulling Lely-monument Om kwart over twee is Koningin Julia- gistermiddag van Soestdijk vertrokken n het monument voor Lely te onthullen, an welk feit wij gisteren reeds melding hebben gemaakt. De Landsvrouwe arri veerde bij het beginpunt van de Af sluitdijk, waar twee achterkleinkinderen ir Lely haar bloemen aanboden, ia begaf H.M. zich naar een grote tent, die ter gelegenheid van de onthul- was opgetrokken. Daar waren o.m. aanwezig de commissarissen van de Ko ningin in Noord-Holland, Friesland, Dren- Gelderland, oud minister Loudon, die met Lely zitting had in het ministerie Cort van der Linden, de burgemeester Wieringen, en de vervaardiger het monument, Mari Andriessen. Van de listers gaven de heren Zijlstra, Beel Mansholt acte de présence. Nadat de harmonie van staatsmijn Wilhelmina liederen ten gehore had gebracht, volgden de toespraken van mr dr R H. baron De Vos van Steenwijk en dr W. s. De Koningin trok daarna het touw van het doek, dat de stoere figuur omhulde. Zij bezichtigde de tentoonstelling de Zuiderzeewerken, die in een na bijgelegen gebouwtje was gearrangeerd, ;n verliet Wieringen op dezelfde wüze als :ii was gekomen. Prins Zondag ter kerke in Pretoria Prins Bernhard zal Zondagmorgen, zo- tls men weet, de dienst bijwonen in de Nederduits Hervormde kerk te Pretoria. Gouverneur-Generaal dr E. G. Jansen en echtgenote zullen hem daarbij vergezel len. De dienst is voorbereid door de drie Nederduitse Hervormde kerken in Zuid- Afrlka. Vreselijk ongeluk onder Zwammerdam Hagenaar gedood; negen militairen gewond i vreselijk ongeluk eiste gistermid dag op de rijksweg tussen Woerden Gouda onder Zwammerdam een dode. zwaar en acht licht gewonden. De slachtoffers behoren alle tot de brigade Uit de begroting van landbouw c.a. Lichte daling van de uitvoer van landbouwproducten verwacht ten en oliehoudende grondstoffen in 1954 reeds aan de particuliere haridel en industrie kon worden overgedragen, zal dit binnenkort ook geschieden met de importen van tarwe. Thans worden deze nog verzorgd door het voedselvoorzie- ningsimportbureau. Voor de export van landbouwproduc ten verwacht de minister voor de naaste toekomst een lichte daling. De wereld markt begint tekenen van oververzadi ging te vertonen. Bovendien is de ex port voor het overgrote deel gericht op enkele Westeuropese landen, waarvan het niet is uitgesloten dat zij hun valu ta's convertibel gaan maken. Dan zal de concurrentie toenemen. Minister Mansholt beklemtoond dat het de politiek der regering is, de inter nationale samenwerking op politiek en economisch gebied te bevorderen en ae handelsbelemmeringen op te ruimen. De minister merkt nog op, dat de laatste tija op de overheid grotere drang wordt uit geoefend meer concrete garanties te geven. Hoewel de Nederlandse lana- bouw, zegt hij, uit hoofde van zijn func tie in het maatschappelijk bestel altijd kan rekenen op de bijstand der regering, meent hij. dat een meer gedetailleerde garar.tiepolitiek op de duur weinig suc- kan hebben. Het verbruik van graanproducten, aardappelen, peulvruchten, kaas en eieren ligt thans gemiddeld op een lager au dan vóór 1940. Suiker, vetten, fruit, vlees en melk worden daarente- meer gebruikt. Het gebruik van groenten is ten naaste bij gelijk geble- De consumptie van de volksdran ken koffie en thee, alsmede dat van 3, heeft zich niet hersteld tot het vooroorlogse peiL Dit alles deelt minister Mansholt mede in de toelichting bij zijn begroting 1955. Nadat de import van ruwe oliën, vet- Benauwde momenten voor mevr. Boesman Op de landbouwtentoonstelling te Luzern in Zwitserland, welhe reeds 300.000 bezoekers trok. is gisteren de Haagse ballon „Henry Dunant" opgestegen. Een van de passagiers van mevrouw Ninï Boesman was tijdens de vaart zo verlangend hoog te stijgen, dat hij zijn beide schoenen uittrok en, voordat de pilote het kon verhin deren, overwierp. Ook zijn jas en vest gooide hij omlaag. Reeds stond de overmoedige Zwitser met een mes gereed om ook de mand af te snijden, maar met behulp van de overige passagiers kon mevrouw Boesman hem bui ten gevecht te stellen. „Vliegend Ledikant" geen geheim meer Het geheim van het „Vliegende Ledi kant" is geen geheim meer. De Britse luchtmacht heeft gisteren de foto va wonderlijke vliegtuig vrijgegeven. Het is toestel, uitgerust met straalmotoren, die het verticaal van de grond kunnen opheffen, zonder de roterende vleugels in de helicopter. Het heeft verder vier dunne poten de hoeken als landingsgestel. Aan het eind daarvan zitten kleine wieltjes hieraan heeft het toestel de naam „Vliegend Ledikant" te danken. Het gehele landingsgestel lijkt inder daad veel op de ijzeren poten van ouderwets ijzeren ledikant. In tegenwoordigheid van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, tevens Chef Marine Staf, vice-adm. De Booy, heeft de gen.-majoor der Mariniers P. J. van Gijn gisteren het commando over het korps Ma riniers overgedragen aan zijn opvolger, gen.-maj. der Mariniers H. O. Romswinckel op het terrein van de Van Ghent-kazerne te Rotterdam. Links de scheidende en rechts de nieuwe commandant. DAT de 20-jmatroos J. S. uit Kampen, wegens poging tot doodslag en weerspan nigheid door het Arnhemse gerechtshof in hoger beroep tot een jaar werd ver oordeeld. DAT van de werf van de N.V. Scheeps- bouwunie te Hellevoetsluis de eerste van de drie voor Brazlallaanse rekening te bouwen hekwielers, bestemd voor ver voer van passagiers, zee en vrachtgoed op de Amazone, te water is gelaten. DAT Canadese Immigratie-autoriteiten vandaag Gelderland bezochten, en o.m- te Groesbeek het Canadese kerkhof en te Nijmegen de fruitveiling in ogen schouw namen. DAT het bestuur van Het Goois Na tuurreservaat besloot tot bouw van een landelijke schaapskooi met herderswo ning, die aan de Larenseweg nabij Hil versum zal verrijzen. DAT een delegatie van 9 autoriteiten op het gebied van opvoeding en archi tectuur uit Oslo thans Amsterdam zoekt ter bestudering van vraagstukken samenhangend met scholenbouw. DAT een aantal Nederlandse journa listen begin volgende week naar Oosten rijk en Griekenland zal vertrekken voor een rondreis langs de vluchtelingenkam pen in die landen. DAT de Arbeiderspers ln Groningen een nieuw pand aan de Stoeldraaiers- straat ln gebruik nam, gebouwd onder architectuur van lr J. J. M. Vegter. DAT men in Zeeland thans een begin heeft gemaakt met het plukken van de Cox Orange, waarvan een grote oogst wordt verwacht. DAT in hoger beroep tegen de 35-J. koopman J. J. D. voor de Rotterdamse rechtbank 4 mnd werd geëist wegens het gelegenheid geven tot roulettespel. DAT er op de Grebbebeng een natuur bad komt. waarbij een restaurant met daktuin wordt gebouwd en he£ gehele project in 1956 gereed zal zyn. DAT de KNAC de automobilisten ad viseert, spatlappen aan te brengen, om het verbrijzelen der voorruiten ten ge volge van opspattende steenslag tegen DAT de Vochema, vakbeurs voor ma chines en apparaten van de voedings- en genotmiddelenindustrie, van 2027 Oct in de Margriethal van de Utrechtse Jaar beurs plaats heeft, DAT bij graafwerkzaamheden, in zijn tuin de landbouwer W. van dé L. te Putten een stenen kruikje met zand gevuld vond, waarin twintig gouden ■muntstukken zaten. DAT Utrecht weer een stadsomroeper heeft en Piet van Steenderen als zoda nig gisteren door wethouder Derks is geïnstalleerd. DAT de groep r.k. welke zich schaart achter het maandblad Te Elfder Ure, haar jaarconferentie houdt op 20 en 21 Nov. op Woudschoten te Zeist. DAT evenals in Haarlem ook in Am sterdam de steunnormen zullen worden verhoogd zomede de brandsioffentoeslag. der Kon. Marechaussee te Den Haag. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan de de onoplettendheid van de chauffeur van een truck. Deze reed met volle vaart op een stilstaande vrachtauto, geladen met betonblokken. De achter hem rijdende ■truck reed op ravage in. De bestuurder van de vrachtauto, de heer T. H. uit Rhenen. had zijn wagen gistermiddag ongeveer één uur even op de verkeersberm van de grote verkeers weg UtrechtDen Haag gezet on zat rus tig een sigaret te rollen. Plotseling weer klonk een geweldige klap: een militaire truck was met volle vaart op de aan hangwagen van de vrachtauto gereden. Bijna onmiddellijk volgde een nieuwe klap: de tweede truck. Een geweldige ravage ontstond. Over een grote opper vlakte lag de weg dik bezaaid met glas scherven, terwijl vele marechaussees ge wond op het wegdek lagen. Dokter Beije en enige leden van de Bodegraafse Rode Kruiscolonne verleende de eerste hulp, spoedig bijgestaan door enkele leden van het Haagse Rode Kruis, die juist per auto passeerden. De gewonden werden overgebracht naar het militaire hospitaal Oog in Al te Utrecht, waar de 33-jarige wachtmeester A. J. Lecnards uit Den Een overzicht van de onthul lingsplechtigheid van het Lely- monument op de Afsluitdijk, waarheen H.M. de Koningin zich per helicopter begaf. Haag spoedig overleed. Zwaar gewond werd ook de 21-jarige wachtmeester 2de klase M. van der Sar uit 's-Gravenzande. Beiden waren ongehuwd. De anderen liepen minder ernstige verwondingen op. De namen van hen luiden: de marechaus sees le klas C. M. Ammerlaan uit Haar lem en C. J. Felius uit Den Haag, beiden gehuwd, en de marechaussees 2de klasse D. van Beek uit Bodegraven, W. Boon stra uit Sexblerum. (Fr.), L. A. Davidse uit St. Laurens (Zld.), W. Haak uit Brul- nlsse, J. Smorenburg uit Utrecht en T. J. M. Volkers uit Delft, allen ongehuwd. Marechaussee Van Beek ls opgenomen in het militaire hospitaal aan de Spring weg te Utrecht. Alle gewonden maken het naar omstandigheden redelijk wel. De marechaussee 2de klasse W. v. Veld huizen uit Scherpenzeel is, na in het mi litaire hospitaal behandeld te zijn, naar huis gegaan. Geen technische fouten Naar het voorlopig onderzoek heeft uitgewezen treft de bestuurder van de vrachtauto geen schuld. Aangezien tot op heden geen technische fouten aan de stuurinrichtingen van de wagens van de marechaussees zijn ontdekt, wordt het ongeluk toegeschreven aan een bestuurs- fout van de chauffeurs. De militaire wa gens reden met matige snelheid, terwijl de afstand tussen de eerste en tweede auto ongeveer 40 meter bedroeg. Ook Cyptus op V.N.-agenda De Amerikaanse minister Dulles opende gisteren het algemene debat in de Assemblée. Hij legde een uit vier punten bestaand plan voor ter bevor dering van het gebruik van atoomener- voor vreedzame doeleinden. Dulles drong aan op de vorming van een nieuw internationaal orgaan, waarin mensen uit alle delen van de wereld vertegenwoor digd zullen, zijn cn dat belast zal worden met de ontwikkeling van de atoom energie voor vreedzame doeleinden. Verder stelde Dulles voor. hiertoe ln het voorjaar een wetenschappelijk con gres bijeen te roepen. Geleerden uit alle delen van de wereld zouden hieraan en deelnemen. Dulles beloofde dat Amerika begin volgend jaar een reac tor-opleidingsschool zal openen, waar buitenlandse studenten kennis kunnen maken met de grondbeginselen van de atoomenergie. Ook zal Amerika medi sche en chirurgische experts uitnodigen deel te nemen aan onderzoekingen Amerikaanse ziekenhuizen waar met eatoomenergie geëxperimenteerd wordt tegen kanker. Visser verdronken Roeiboot in Rotterdam overvaren Gistermiddag is op de Nieuwe Maas, ■r hoogte van de Leuvehaven te Rotter dam een roeiboot met twee Inzittenden 'aren door de motorboot Shell 21. Beide personen geraakten te water, doch hunner, de 39-jarlge havenarbeider J. Ponsen uit de Prins Alexanderstraat te Rotterdam, kon worden gered. Van de tweede, de 38-jarige visser C. Kouters de Nieuwe Binnenweg, heeft men niets meer gezien. Men neemt aan, dat hij 'erdronken is. JODEN IN DUITSLAND ONGERUST De Centrale Raad der Joden in Duits land heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over het „gebrek aan herinneringsver mogen" van vele Duitsers. De raad doelt hierbij op toenemende verheerlijking van ex-Nazi's en het gebrek aan achting voor voormalige verzetsstrijders. Wat Cyprus betreft, de agendacom missie besloot met negen tegen drie stemmen bij drie onthoudingen de As semblée aan te bevelen, de kwestie op haar agenda te plaatsen. Nederland ont hield zich van stemming. De Canadese minister Lester Pearson pleitte voor maatregelen die internatio nale spanningen kunnen verminderen om het gevaar van het uittoreken van een oorlog door een toeval te verhinde- HET WEER IN EUROPA H f i il|! c S s t! f s Stockholm Oslo ÜIï ÈSS: NW 2 windstil 13 0 15 0 Adam Londen goh. bew. Z 8 Z 8 16 0.1 16 1 Parijs Bordeaux GrenoMe Nice zw. bew. geh. bew. half bew. licht bew. ZZW 5 windstil NW 4 17 0 20 0 18 0 Genève Zürlch Locarno nevel windstil windstil windstil 16 0 16 0 21 0 Frankfort nevel NO 1 15 0 Wenen nevel windstil 16 0.1 Rome Ajacclo Mallorca llcht bew. half bew. N 2 NO 3 NNW 2 24 0 23 0 0 WEERBERICHT Minder koude nachf K.N.M.I. verwacht tot morgen- Zwaar bewolkt met enige regen, maar later ook ver spreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige Zuidwes telijke wind. Vannacht min der koud, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Op gemaakt vanmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Zon van 6.28—18.36. Maan 7.18. Maandag nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1