Leids Merenplan nog ver als voorheen even Eigenaren zullen ontgronding niet zomaar toestaan NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 Waimonds burgemeester NU IN DE LEIDSE RAAD wethouder Jongeleen een verklaring heeft af gelegd over de stand van zaken met betrekking tot het Leidse merenplan is deze zaak weer zo actueel geworden, dat we de burgemeester van War mond, jhr mr L. M. E. von Fisenne, verzochten zijn indrukken over die verklaring weer te geven. De burgemeester was zo vriendelijk ons het War- mondse standpunt van dit ogenblik nader toe te lichten. Waar het om draait m de verklaring van wethouder Jongeleen, is de door hem uitgesproken verwachting, dat de wijziging in de redactie van de ont- grondingsverordening Zuid-Holland de moeilijkheden voor het verkrijgen van ontheffing van het verbod tot or.tgron- aen uit de weg zullen ruimen. Het is dus eigenlijk zo, dat de wethouder de ILeidse raadsleden de mogelijkheid laat zien dat Leiden toch tot uitvoering van het plan zal kunnen overgaan, nu de gemeente zal kunnen worden beschouwd als „ondernemer van ontgronding". Zoals men weet is van het oorspron- Ikelijke merenplan niet zo heel veel meer over, zo begon de burgemeester van Warmond zijn commentaar. Eerst zou den er drie meren komen, maar het gaat nu alleen nog om het voornemen één meer te vormen, en wel in de Zwanen burgerpolder, tussen Grote Sloot en Warmonder Leede. Na de behandeling van het plan in de Raad van State verleden jaar is het ieder duidelijk geworden, dat rijkswa terstaat na de boringen zich terugtrekt, omdat er op die plaats niet op economi sche wijze zand is te winnen. „En die overtuiging heb ik nu nog", aldus de heer Von Fisenne. „Wanneer wethouder Jongeleen het zo stelt, dat hier goedkoop zand zou zijn te winnen, terwijl het zand van elders veel duurder zou uit komen, zal hij toch met deugdelijk cij fermateriaal moeten komen." Na de teleurstellende boringen op het Leidse gebied zijn ook nog elders in de polder boringen verricht, maar officieel zijn de resultaten niet bij het gemeentebestuur van Warmond bekend. De heer Von Fisenne vestigde de aandacht op het feit, dat de medede lingen van wethouder Jongeleen in de Leidse raad in het geheel niet in houden, dat uitvoering van het me renplan nu gemakkelijker zou gaan. al werd die indruk wel gewekt. Men kan immers wel ontheffing van do ontgrondingsbepalingen krijgen, maar dan moet er toch toestemming tot ontgronden zijn van de betrokken eigenaars van de grond. De burge meester had niet de indruk, dat die eigenaars die toestemming zomaar zullen geven Lelden is dan nog even ver als voorheen. mogelijk zal worden nieuwe boerderijen bouwen met een subsidie van 40 pro- ït van het rijk m de bouwkosten Als die boerderijen dus uit Warmond ver dwijnen zullen er enige nieuwe in de Zwanenlburgerpolder zouden verrijzen,' ook daarom is het Merenplan op zo veel verzet gestuit van de hele War monder gemeenschap. Geheimzinnigheid Trouwens, zo ging de heer Von Fi- ïnne verder, als wethouder Jongeleen werkelijk meende dat het met 't meren plan nog wel zal gaan, waarom dan ai die geheimzinnigheid betracht? Het is toch een rechtsregel in ons land, dat zaken van algemeen belang ook in het openbaar worden behandeld? Het me renplan is in het openbaar besproken in de Provinciale Staten en in de Raad van State, maar openbaarheid in de Leidse raad zien we de laatste jaren niet Als het werkelijk zo was, dat de Leid- woningbouw stagneerde, terwijl er uitsluitend in Warmond goedkoper en goed zand was te winnen, dan zouden inzichten over naastenliefde, goede nabuurschap en moraliteit zeker het ge meentebestuur doen besluiten om te hei- zo besloot de burgemeester. Verkaveling Op een ander punt ging de heer Von Fisenne ook nog dieper in Er wonen in de dorpskern van Warmond enkele boeren, die stukken land hebben in de Zwanenburgerpolder en achter de oude toren. Zij zijn dus gedwongen met vee jen hooi en alle andere benodigde ma terialen veel tijd vragende tochten over het water te maken. Een wel zeer on- economische wijze van werken. Boven- Idien zou het voor Warmond zeer gun- I stijf zijn, wanneer die boerderijen uit het 'dorp verdwenen, omdat er dan weer [ruimte vrij komt voor woningbouw De hoop van het gemeentebestuur is nu gevestigd op het tot stand komen van de ruilverkavelingswet, waardoor het U wilt toetreden tot de reserve- gemeentepolitieals het spant? Als het dan maar niet te laat is! Philatelisten bijeen Postzegels en Esperanto Voor de Leidse vereniging van post zegelverzamelaars hield de heer L. Plag- gemars gisteravond in De Kleine Burcht een praatje over het onderwerp „Post zegels en Esperanto". Alvorens op het philatelistisch gebied van het Esperanto te komen, gaf de heer Plaggemars in kort bestek een overzicht van de voor geschiedenis van deze taal. Reeds in de 17de eeuw werd er uitdrukking gegeven aan de behoefte van een taal, waarmee alle kloven en misbegrip konden wor den overbrugd. Telkens weer doken er nieuwe vormen op, maar in de praktijk bleken er steeds onoverkomenlijke moei lijkheden te bestaan. Totdat in 1887 dr L. L, Zamenhof het Esperanto publi ceerde. Aanvankelijk maakte deze taal grote opgang, doch in de oorlog kreeg het een gevoelige klap. Na 1945 is er echter overal in de wereld een onge kend grote activiteit ontstaan om het steeds meer ingang te doen vinden. In verschillende landen wordt op universi teiten les gegeven jn Esperanto. Als men zo de verzameling van de heer Plaggemars bekijkt is er ook op philatelistisch gebied reeds heel wat uit gegeven. De eerste uitgave was in 1925 in Rusland, een herdenkingszegel ter ere van de electricien Popov. Aan de hand van een zeer zorgvuldig samengestelde collectie zegels en poststukken vertelde «preker bijzonderheden van verschillen de uitgaven uit allerlei landen. De avond werd geopend door de voor- eitter, de heer W. J. van Doorn, die de heer Plaggemars namens de leden dank zegde voor zyn interessante lezing. Reclasseringsdag 1954 Men schrijft ons: Zaterdag 25 Septem ber zal de Leidse bevolking in de gele genheid wojden gesteld een offer te bren gen voor het reclasserlngswerk. 3-Octoberfeest noodzaakt het comité deze collecte te houden een week vóór de lan delijke propaganda deze heeft voorbe reid. Het comité meent het aan deze starvdigheid èn aan het feit. dat de laatste tijd veel collecten zijn gehouden, te ten toeschrijven dat aan de oproep, collectanten tot op heden nagenoeg geen gehoor is gegeven. Gezien het mooi* sultaat van vorig jaar (ƒ2500) mag toch wel worden aangenomen, dat het werk van de reclasseringsverenigingen wordt gewaardeerd. Kom. dames, heren, jon gelui, draag een steentje bij door u eer paar uur in dienst van het comité te stel len. Het zal u voldoening geven een ge vulde bus te kunnen overreiken. U reikt daardoor de hand aan uw gevallen mede- De secretaris van het comité, de heer W. Leyten. Du Rieustraat 23. verni gaarne uw naam en adres. De minirr leeftijd voor collectanten is 16 jaar. Uitbreiding gebouwen Leidse universiteit Voor de gebouwen voor de Leidse uni versiteit zijn op de staat van investeringen voor 1955 o.m. de volgende bedragen uit getrokken: Uitbreiding laboratorium voor anor ganische chemi met een vleugel voor phy- sische chemie f 48.000 (laatste bedrag voor deze uitbreiding, waarmee in 1953 is begonnen: klaar in 1955; totale kosten f 786.000). Bouw laboratorium voor physiologie f 1 mil'.ioen (bouw in 1954 begonnen; gereed in 1956; totale kosten f 3.3 millioen Aanbouw vleugel laboratorium zoölogie f 350 000 (gereed inil957; totale koetsn f 1 350 000) Uitbreiding en herinrichting afdeling kindergeneeskunde academisch zieken huis f. 300.000 (gereed) in 1956; totale kos ten f 900 000). Uitbreiding afdeling keel-, neus- en oorheelkunde academisch ziekenhuis .1 400 000 (bouw begonnen in 1954; gereed in 1956; totale kosten f 650 000). Gravensteen (juridisch centrum) f. 125 - 000 (dit zijn de totale kosten; gereed tn 1955). Kalwijkse soldaat (dronken) vocht met politie Voor de Krijgsraad te Velde West werd de zaak behandeld tegen soldaat J. der B. uit Katwijk, die zich in kennelke staat had bevonden en zich had verzet gen twee politieagenten, toen deze hem wilden opbrengen Hij kreeg f. 15. subs, 15 dagen, vier dagen arrest en drie maanden plaatsing in de strafklasse. Agenda van Leiden Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, half 4: afdeling Leiden Kon. Ned. Middenstandsbond, 40-jarig bestaan. W. Swagerman over: Een middenstand is noodzakelijk voor ;n democratische samenleving. Burcht, 7 en 9 uur: voetbalfilm we reldkampioenschappen 1954. Vrijdag Veemarktterrein. 9 uur: Vebo. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga met nationaal programma 1954. Kamer 125 stadhuis, half 8: Leids Jeugdparlement. Chr. van den Heuvel Parlementaire spelregels ln democratie. Burcht. 7.45 uui Lakenhal, 8 uu: clavecimbel. Sempre Avanti begon seizoen in geheel nieuwe stijl SEMPRE AVANTI heeft gisteravond in de Burcht het nieuwe seizoen ingezet met (natuurlijk) een nieuw programma en nieuwe leden, maar bovendiefl wat het toneel betreft met een geheel ander program ma. Dit is in eerste instantie het gevolg van het bedanken van de heer II. v. d. Broek als regisseur, na tien jaar „trouwe dienst". Hij werd op gevolgd door de heer Wim Arbouw. Het optreden van gisteren morgen avond wordt een herhaling gegeven aangekondigd als een familie-avond; het merendeel der aanwezigen bestond dan ook uit familie van de leden en donateurs. Echt „onder-ons" dus en dat ien verstandig plan geweest van Sempre Avanti. Want het aangeboden programma droeg nog met opzet een beetje het stempel „proef". Men heeft nu nog tijd een en ander, waar nodig, bij te schaven om dan in Januari aanstaande het eerste lustrum van Jong en Jolig in de grote Stadsgehoorzaal te vieren met avond die er in alle opzichten zijn Om nog even bij Sempre Avanti's Jong a Jolig te blijven: vier leden zijn on langs getrouwd en dit vrolijke gezelschap werd dus uitgebreid met enigt krachten, met wie men geen slechte keus heeft gedaan. Koos Kukler sloeg zijnen ten minste weer een heel goed figuur en kon de aanwezigen gezonde vrolijkheid bezorgen. Solisten waren Wim Brugman, Nel Paul, Teuni Visser, Nel de Vries en de bassist Tom Publiek actief Het programma van Jong en Jolig be vatte twee punten,' waarin ook het pu bliek werd ingeschakeld: „trek bel" en „dirigeren". De beste van deze twee is ongetwijfeld de laatste, vooral als, zoals gisteravond, de „amateur-diri genten" alleen door hun optreden al voor veel lach en vrolijkheid zorgen. Aan een onderdeel van het Jong en Jolig-pro- gramma zal men nog iets meer aandacht moeten schenken: het opdissen ervan en wat daarmee samenhangt. De toneelgroep, die thans dus onder leiding staat van Wim Arbouw, presen teerde na de pauze zoals terecht was aangekondigd een programma in ge heel nieuwe stijl. De stuwende kracht 'an is Wim Arbouw zelf, die het cabaret-achtige programma trouwens ge heel heeft ontworpen. Hij heeft hiermee beslist een heel goede greep gedaan en Sempre Avanti zal met dit soort pro gramma's nog veel «ucces kunnen oog sten. Natuurlijk staat deze nieuwe stijl een klein beetje in de kinderschoe- maar ze geeft blijk van originaliteit durf. Wim Arbouw zelf moet zich echter in enkele taferelen en daar- n wel tets Intomen om niet t« gewild te doen. De pianobegeleiding wa: bij Co van der Kaay in goede handen. Bij de reeds genoemde uitvoering in de Stadsgehoorzaal zal zowel het optre- /an Jong en Jolig als van de toneel groep nog meer aan kracht winnen door nen dan van meer costuums en der gelijke gebruik zal maken. De zaal was weer geheel vol en d( tweede voorzitter, de heer W. v. Rooyen, kon onder anderen vertegenwoordigers het wijkbestuur, zusterverenigingen, de federatie van mandolineverenigingen /erschillende personeelsverenigingen welkom heten. Na afloop werd nog eer erloting gehouden ten bate van de uit- ireiding en vernieuwing van de instru menten. familie-avond Sempre Catherine Gris Ritse en Cornelis Preuyt, fluit. Leids Volkshuis, 8 uur: voorlichtings avond jeugdleidersvorming Leidse Jeugd Actie. Pieterskerk, 8 uur: concert/leerlingen eo Mens: mevr. dr A. A. S. Höweler- 'ieter», H. Jasperse en J Versloot. Leiderdorp, 7.45 uur: gemeente- Voorschoten. 8 uur: gemeenteraad. Zaterdag Andries Schotkade, half 4: start 27ste estafetteloop „Dwars door Leiden' Garenmarkt. half 9 v.m.: Vereniging Oud-Leiden, excursie naar Montfoort, Usselstein en Wijk bij Duurstede. Leids Volkshuis, 4 uur: ir Th. K. J. Koch, gemeente-architect, over de mo- "?rne bouw van woning en stad. Casino, 23.30 uur: Ned. bond van mili taire oorlogsslachtoffers, film „Ivanhoe" Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en Oope ningsconcert door Rott. Philh. Orkest Eduard Flipse, solist Samuel Bril, cello. Apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. en de Zuider-apotheek. Lammen- schansweg 4. teL 23553. Parade op 2 October Ter gelegenheid van do 3 Octobervie- ring wordt op Zaterdag 2 October itaire mars en défilé gehouden, verschillende militaire eenheden zullen deelnemen. Zo wordt er aan deegenomen door de drumband van de Nationale Re- district Zuid-Holland-Noord, eer detachement van de studentenweerbaar- heidsvereniging „Pro Patria", de kapel de marine-luchtvaartdienst vliegkamp Valkenburg, detachementen niers en marine-luchtvaartdienst, de drumband van de Nationale Reserve di strict Zeeland, vier compagnieën van de militaire koksschool. één compagnie var de Nationale Reserve, dstrict Zuid-Hol- and-Noord, een detachement van het be wakingskorps landmacht te Leiden, eer detachement van het 334e transport squa dron en een afdeling lichte luchtdoelar tillerie, bestaande uit één staf en drie batterijen. De deelnemende troepen moeten orr twintig over negen hun opstellingsplaat- 'n de Korevaarstraat en op de Lam- menschansweg hebben ingenomen. De heer Van der Kwaak schetste de ruime doelstelling van de vereniging voor vreemdelingenverkeer, die heel belang rijk werk voor Leiden verricht. Het be stuur is verheugd, dat de vereniging op haar beurt ook meer belangstelling uit Leiden zelf krijgt. Het ledental groeit, al kon dit voor een stad als Leiden veel en veel groter zijn dan thans het geval ls. Het werk van V.V.V. kan worden ge splitst in twee groepen, namelijk teiten naar binnen en naar buiten. Wat de eerste categorie aangaat, de heer Van der Kwaak gaf een korte opsomming van de in Leiden gevoerde acties. Dit jaar nog zullen er nieuwe wegwijzers komen, die naar mooie plekjes verwijzen. Bo vendien zal het binnenkort uitkomende boekje Vrbeger overzicht bieden van de historie stad. Wat de toekomst betreft, het bestuur heeft gemeend een contact-commissie ii het leven te moeten roepen, waardoo het mogelijk zal worden alle Leidse ac tivlteiten, ook die van de avonduren ii de zomermaanden, op te nemen in ee: brochure. Hij hoopte op grote weerklank bij de bona-fide organisaties. De delingen zullen dan weten waar ontspanning terecht kunnen. Tot slot verklaarde de voorzitter, dat j het niet genoeg ls wanneer de midden- Ds G. van Rongen nog j Xt'ÏS Tv'vv'.S niet naar Curacao lid worden en daadwerkelijk steunen. Net financieel overzicht meldde een beraad van de Geref. Kerk <art., verIies over 1953 van rond f noo Het 31 K.O.) te Leiden, heeft de kerkeraadi van Curacao doen weten, dat ds Van k.ap'ta,?. *J', varm,"derd t0' Rongen in ieder geval niet voor Januari d Jaar doop men een 1955 -tan vertrekken. Zij raadt de Cu-1 «uitende exploitatie te krijgen, omdat raeaose kerkeraad aan. te trachten een|de gemeentelijke subsidie is verhoogd andere predikant aan te trekken. aange-|van f 5 000 tot 7 500. Namens de kas- zien ds Van Rongen ook de Kerken van I commissie bracht de heer R. G. Spaar- Voorschoten en Wassenaar heeft te ver-1 garen een gunstig verslag Leidse V.V.V. bijeen In week vóór Sinterklaas zal Leiden in licht baden TN ZIJN OPENINGSWOORD op de gisteravond gehouden vergadering van de Leidse V.V.V. kondigde voorzitter D. van der Kwaak aan, dat in Leiden weer een lichtweek zal worden gehouden in de week, voor afgaande aan St Nicolaas. De resultaten van vorig jaar zijn dermate gun stig, dat herhaling alleszins gerechtvaardigd is. Verder bleek op deze ver gadering, dat de slagzin Leiden Leeft hoe langer hoe meer werkelijkheid" gaat worden, want 't vreemdelingenbezoek aan onze stad neemt steeds toe gles-lnlichtingendienst van de A.N.V.V. is hierover contact opgenomen. i vraag deelde de voorzitter het plan een film over Lelden te maken werd vertraagd door het op- 'an een film over Zuid-Holland door de provinciale V.V.V. Maar het be stuur is nog steeds van plan een film i aan Leiden gewijd te doen opne- De avond werd besloten met de ver- g van enkele films, waaronder die het bezoek van Prins Bernhard Zuid-Amerika. zorgen en daarommoeilijk kan worden gemist. Lukt het de kerkeraad van Cu rasao niet, een predikant uit Nederland te laten overkomen, dan wil de Leidse kerkeraad begin volgend jaar de zaak nog eens overwegen. R.Ph.O. gat jeugdconcert in de Stadsgehoorzaal Flipse verleende aan uitvoering kleur en élan OOK IN HET pu aangebroken concertseizoen organiseert de Maatschappij' voor Toonkunst weer een aantal jeugdconcerten, waarvan het eerste gister middag in de Stadsgehoorzaal plaats had. Het feit, dat dit ree&s het 42ste jeugdconcert was, dat de Maatschappij realiseerde, bewijst wel dat het hier gaat om een respectabele en zeer gewaardeerde traditie. Eduard Flipse dirigeerde ook nu weer het Rotterdams Philharmonisch Orkest, terwijl hij tevens de drie werken van het programma van een korte toelichting voorzag. Deze werken waren: Rossini's ouverture Guillaume Teil, Joh. Wage naars symphonische gedicht Saul en Da vid en Tschaikowsky's* Capriccio Italien, drie werken dus, waarvan de betekenis voornamelijk door de orchestrale klank kleur en niet door de muzikale structuur wordt bepaald. Flipse wilde daarmee waarschijnlijk tegemoet komen aan gebrek aan muzikale ervaring van eer deelte van dit jeugdige publiek. Het orkest was goed op dreef en F wist aan de uitvoering kleur en éla Balletavond Corry de Wekker voor dierenasyl In de overvolle zaal van het Antonius clubhuis werd gisteravond een uitvoering gegeven van de balletschool van Corry de Wekker. De opbrengst komt ten goede aan de bouw van een nieuw dierenasyl. Dr mr W. Hugenholtz zei in zijn ope ningswoord, dat het een dringende nood zaak is, in deze tijd waarin de belang stelling is gericht op de mens, ook aan dacht te besteden aan het dier. Na de vrijmaking van de mens uit de slavernij moet nu ook het dier worden bevrijd van een onrechtvaardige behandeling. De af deling van Dierenbescherming te Leiden heeft behoefte aan een modern asyl. Voor de bouw hiervan ls veel geld nodig. Op 22 en 23 October zal daarom in de Stads gehoorzaal een bazar worden gehouden Waar het nieuwe asyl zal komen te staan, is nog niet met zekerheid te zeggen; misschien wordt het aan de Haarlemmer straat gebouwd. Opvallend was de ernst, waarmee de longsten onder de leerlingen van Corry de Wekker zich voor het voetlicht be wogen. Hier en daar was men nog niet geheel zeker van z'n evenwicht, maar toch viel er vooral onder de kleintjes veel sierlijkheid te constateren. De oude ren realiseerden zich hun optreden meer en bij hen kon men dan ook spreken van een bewuste vormgeving aan hetgeen ze hadden uit te beelden. Alle dansen waren ontworpen door Corry de Wekker, op muziek van Schu mann, Chopin, Brahms e.a. Ze werden op de plano uitstekend begeleid door Joop Stokkermans. Deze gaf tevens een piano hij - Chopin speelde. Hij ontving hiervoor enthousiast applaus. De aanwezigen den bovendien verrast door het charman te optreden van Willy Swanenburg, die haar accordeon bespeelde. Aan het slot van het programma sprak dr mr Hugenholtz een dankwoord, onder overhandiging van bloemen en geschen- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Freddy, zn v A Strik er L G v d Eng; Sjaantje. dr v J Boon er A Rolink; Nicolaas G M. zn v J G Zand vliet en L E M Wijdeveld; Michel, zn H de Ligny en M S Bink; Judith A. dr F J van Slee en E Lapré; Petrus E J, zr v J L Postma en M W van Niekerk; Jo- han M, zn v J C van Schravendijk en G M B Aniba GEHUWD: G L Groenink en J M La- gerberg; A P v d Tang en A H Teunis- sen; J G van Voorthuyzen en T Harte- velt; H T Veldkmp en M C Montanus; T J van Rooden en J M Straathof: A Stikkelman en J T van Polanen; A Glas bergen en A v d Keur; H L Alders en S Abspoel; P A Wesdorp en M Noort; J Feenstra en G C Roman; J G Guijt en M Blansjaar; E G Klomp en J C den Os. OVERLEDEN: H A Duivenvoorden, huisvrouw van Lagerberg, 51 jr. Sfeer in 't gezin? De ..Nieuwe Leidsche" et inl verlenen, met name aan die van Wege naars Saul en David, een mooi werk, zonder veel oorspronkelijkheid overigens, dat stellig recht heeft op meer belang stelling dan het tegenwoordig krijgt. De ouverture Guillaume Teil bracht Flipse reeds tijdens een concert in het af gelopen seizoen: Tschaikowsky's Capric cio Italien doet het altijd goed, al ge tuigt dit werk naar onze smaak niet van de beste kwaliteiten van de Russische meester. In elk geval bleek uit de grote geestdrift van de talrijke toehoorders, dat ook dit jeugdconcert een succes was ge worden. Wellicht zou het overweging verdienen bij de programma-samenstelling van vol gende jeugdconcerten van dit genre ook eens aandacht te besteden zowel aan de concerti grossi en suites van de Barok (Corelli, Vivaldi, Héndel, Bach etc.) als aan de moderne orkestliteratuur, zodat de jeugd niet te zeer wordt groot ge bracht in het besef, dat slechts de 19de eeuw belangrijke muziek heeft voortge- J. van der Veen In de bestuursverkiezing werden de drie aftredende leden, de heren D. van der Kwaak, J. J. F. van der Meer en J. H. van der Kloot herkozen. Uit de uitgebrachte stemmen, twaalf in totaal, bleek de geringe belangstelling voor deze vergadering. O verzicht De directeur van V.V.V., de heer J Visser, had een zeer uitvoerig jaarver slag over 1953 samengesteld. Hieraan ont lenen we het volgende: De stijgende lijn in het vreemdelingenbezoek heeft zich ook in 1953 voortgezet. Het bezoek van Duitse vacantiegangers was aanzienlijk groter dan het jaar tevoren, eh ook de belang stelling van Engelse zijde is gestegen. Dit wordt bevestigd door een bij de Ho- reca-bedrijven ingestelde enquête. Zoals men weet is het bezoek aan twee n enigszins teruggelopen, maar dit was licht tc wijten aan het ontbreken populaire exposities. De heer Visser memoreerde de geslaag de acties van het comité Leiden Leeft, het Inmetselen van de historische Leidse steen in het gebouw van de Chicago Tribune. Het voornemen een gemeen schappelijke folder samen te stellen ove Lelden. Katwijk, Noordwijk, de Bollen streek, het Merengebied en Avifauna, kon niet worden verwezenlijkt, aangezien Avifauna en de Bollenstreek afvielen en daardoor de financiële basis te smal werd. Het ledental is in 1953 opgelopen tot 179. Het kantoor verstrekte 5500 monde linge. 4500 telefonische en 1500 schrifte lijke Informaties. Toekomstmuziek Onder het hoofd „toekomstplannen' verklaart de directeur, dat het bestuur aantrekkelijke plannen in voorbereiding heeft een deel van de grote stroom lenbezoekers naar Leiden te krijgen. DaD zullen in Leiden gedurende die periode belangrijke evenmenten worden georga niseerd. De logiesaccommodatie zal de bijzondere aandacht hebben. Met de lo- De snelle groene...... Verkeerde autorijder werd van zijn bed gelicht Zeven uur gevangene van de Leidse politie Het gisteren door de politie verstrekte bericht over de groene auto heeft een vervolg. Vijf dienaren van Hermandad hebben namelijk de verkeerde autorijder van zijn bed gelicht. In de nacht van Dinsdag op Woensdag om kwart over drie. Dat kan je gebeuren als je een groene auto berijdt, waar van de ene koplamp kapot is. Al was die groene auto nog zo snel o schreven we gisteren, met de bijge dachte: de politie achterhaalt hem wel. Het betrof een aanrijding bij de De Gij- selaarsbank, om half één in de genoemde nacht. De auto, die tegen een motor was gebotst doordat hij geen voorrang had verleend, was doorgereden zonder zich motorrijder en duopassagier te be kommeren. Maar de politie trof glas scherven van een koplamp aan en wist dat de kleur van de auto groen moest Enkele uren later ontdekte men li Herenstraat een auto, die aan deze waarden voldeed. De „verdachte" stuurder bleek in die omgeving te wc Van half vier tot elf uur heeft hij ln een cel aan de Langebrug mogen door brengen, de eerste uren onder dekens die de kou van zijn rillend lichaam niet konden wegnemen. Drie boterhammen en een kroes thee zonder suiker brachten wat vertroosting. In de loop van de morgen heeft een relatie van het slachtoffer zijn onschuld kunnen bewijzen. De rechterkoplamp was inderdaad kapot Dat was gekomen bij een aanrijding in Den Haag. De kleur van de auto was inderdaad groen, maar de zo zijn er meer. Er is echter maar één schuldige, en die loopt nog op vrije voe ten. Misschien lacht hij wel in z'n vuistje i. als hij dit leest Kwart eeuw bij Van Gend' en Loos De heer D, Kuneken, 3 Octoberstraat J. is op 30 September 25 jaar bij Van Gend en Loos. Hij begon in 1929 als chauffeur te Leiden In 1950 werd hij in de functie van loodsbaas overgeplaatst Den Haag Op de morgen van jubileumdag wordt de heer Kuneken thuis gehuldigd. De Kon. Militaire Kapel, die direct na haar diensten op Prinsjesdag met drie Dako ta's naar Engeland vloog, is daar hartelijk ontvangen. Het moment van aankomst op het vliegveld N.Z.H.-bussen allo weer over Warmond Afzonderlijke dienst Leiden-Lisse De splitsing van de N Z.H-dienstcn naar Haarlem over De Glip en de Leid- scbuurt onderscheidenlijk over de He renweg en Warmond heeft géén bevre diging geschonken Daarom zullen in gaande 6 October alle van en naar Haar lem rijdende bussen weer de Herenweg volgen, en bovendien ook over War mond rijden- Daarnaast zal een afzonderlijke dienst worden ingesteld tussen Leiden en Lisse. welke zal worden gereden over de Leid- sebuurt en te LL=se aansluiting geeft op de naar en van Haarlem rijdende bus sen. De in de morgen- en avonduren geldende 15-minutendienst tussen Leiden en Haarlem wordt omgezet in een 20- minuten-dienst. Onze bloembollen in V. S. De Westerdam heeft de eerste grote zending Nederlandse bloembollen voor dit herfstseizoen naar Amerika gebracht. De zending omvatte 6237 kisten met elk ongeveer 5000 bollen. In totaal worden dit jaar een half milliard bloembollen ln de V.S. verwacht. DE VEBO GEOPEND Vreugdeklanken over plannen voor nieüwe veemarkt In de bovenzaal van het Lido-theater is vanmorgen de jaarlijkse Vebo-ten- toonstelling geopend. Voor deze opening bestond zeer grote belangstelling. Onder anderen waren aanwezig de commissaris de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, het voltallige college van B. en W., van Leiden, mr J. Bool, ge meente-secretaris van Leiden, Lr D. Boo- gerd, directeur van de dienst van Ge meentewerken, mr J. Th. Bonnerman. secretaris-generaal van het departement van Landbouw, de heer A. A. Oskam, directeur van de provinciale gezond heidsdienst voor dieren, prof. Lr W. de Jong uit Wageningen, erelid van de Vebo, de heer F. Verstegen, gemeente ontvanger van Leiden, tal van leden van de Leidse raad en burgemeesters van om liggende gemeenten en vertegenwoordi gers van de vereniging voor vreemde lingenverkeer, het actiecomité „Leiden Leeft", de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en de Leidato De heer J W Bonda. voorzitter van Haagse politierechter BU verstek veroordeeld Bij verstek werd een schilder uit Lei den door de Haagse politierechter over eenkomstig de eis veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen. Hij had mishandeling gepleegd. Ambtenaar beledigd Voor belediging eiste de officier van Justitie f 30 boete of 15 dagen tegen een electri9ch lasser uit Leiden. Deze zou op 12 Juni jJ. te Leiderdorp een ambtenaar die hem had aangehouden wegens een verkeersovertreding, hebben uitgeschol den Verdachte kon het zich niet inden ken. dat hij de tenlasgelegde woorden had gebruikt. Wel had hij een poos met de ambtenaar gepraat om van een boete af te komen. ,.U bent driftig geworden en weet waarschijnlijk niet meer. wat u hebt gezegd", meend^ rechter De verbalisant bevestigde als getuige, dat verdachte drif tig was geworden. De verdachte maakte hierop zijn excuus en vroeg uiterste cle mentie. Het werd f 25 boete of 10 dagen. Monteur had zwak ogenblik een Leidse N.V., waar hij werkte, en sanitainmonteur uit Den Haag in Juni j.l. lood verduisterd Hij bekende tegenover de Haagse Politierechter, zeg gende: .Ken mens heeft wel eens een zwak ogenblik". Sinds jaren was hij al bij de werkgever in dienst. Een speciale reden kon verdachte voor het feit niet noemen, want hij verdiende een behoor lijk loon. De officier van Justitie requireerde week gevangenisstraf voorwaardelijk f 75 boete of 30 dagen. De rechter stemde hiermee in. maar bepaalde, dat de boet# 50 zou zijn. Een rare fietsendiefstal Terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde had een Leidse koop- fiets gestolen. Het bedenkelijke vond de Haagse politierechter echter, dat verdachte de fiets in het Leidse Hout on der de struiken had verborgen. Later, toen hij nuchter was, had hij de fiets op gehaald en in Den Haag proberen te ver kopen. Van de diefstal zelf zou verdacht# zich niets meer herinneren Verdachte was al vaker vooroordeeld. De luidde: drie maanden gevangenisstraf. Verdachte smeekte om een laatste kans en verzocht een voorwaardelijke straf. Hij werd echter overeenkomtig de eis ver oordeeld Boete voor belediging Hardnekkig ontkende een mevrouw uit ijnsburg. dat zij een andere mevrouw had uitgescholden Wel zou er herrie om zUn geweest. Het slachtoffer werd als getuige gehoord en beweerde even hardnekkig dat de ver dachte wel had gescholden. Een tweede getuige kon wegens ziekte niet verschij nen; maar er werd volstaan met haar ver klaring bij de politie Overeenkomstig de het dagelijks bestuur van de Vebo. hield een uitvoerige welkomstrede. Hij bracht daarin een eresaluut aan het gemeente bestuur van Leiden ln verband met de officiële bekendmaking in de pers van de plannen rond de nieuwe veemarkt. We hebben de indruk, aldus de heer Bonda, dat deze markt aan alle eisen zal voldoen. Spr. richtte zldh ook tot de leden van de Leidse raad en sprak de hoop uit, dat zij die medewerking zul len verlenen, die nodig is voor een snelle uitvoering van de plannen. Gedurende het wachten op de nieuwe markt zullen wij alles doen om deze veemarkt een waardige ontvangst te bereiden, aldus de heer Bonda. De burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, merkte in zijn ope ningstoespraak op, dat Nederland wat de landbouw en de veeteelt betreft, met andere landen kan wedijveren. De Rijn streek ls in deze welstand een factor van grote betekenis. De burgemeester ver heugde zidh er over, dat vóór de Vebo- tentoonstelling 1954 de plannen voor een nieuwe veemarkt bekend konden wor den gemaakt. Haagwegkw artier Ook de komende weken organiseert het bestuur van de buurtvereniging Haagwegkwartier kaart- en sjoelavonden, met een vierweekse competitie, in het clubgebouw van de speeltuinvereniging Westerkwartier. Haagse economische politierechter Bloembollen verkocht Een heer uit Oe&stgeest moest voor de economische politierechter verschijnen, omdat hij bloembollen had verkocht, ter wijl hij hier geen vergunning voor had. Verdachte die «Heen een vergunning heeft om bloembollen te broeien, zeide. dat hij de bollen had verkocht, omdat deze niet zo geschikt waren voor zijn be drijf. Hij had er echter andere bollen voor teruggekocht. De officier van Justi tie eiste een boete van f 2600. Verdachte werd overeenkomstig de eis veroordeeld. Veroordelingen b(J verstek Omdat een bloembollenteler uit Sassen- heim niet voor de economische politie rechter verscheen, werd de zaak tegen hem bij verstek behandeld. De officier van Justitie eiste tegen de bloembollen teler een boete van f 12.50 suts 5 dagen, omdat hü niet had voldaan aan de vra gen van het bedrijfschap voor sierteelt producten. HU werd conform de eis ver oordeeld. Voor een dergelijk feit moest een kwe ker uit Rijnsburg terechtstaan, die even eens niet verscheen. De officier van Jus titie eiste tegen hem een boete van f 5.— sut>s. 2 dagen en ook hU werd overeen komstig de eis veroordeeld. WARMOND Inbraak in villa „Narcis" Bij afwezigheid van de bewoners werd ingebroken in de villa Narcis, bewoond door de heer Th. de V.. die deze dag juist zijn 25-Jarig huwelijksfeest vierde, terwül zijn dochter in het huwelijk trad. Toen dorpsgenoten zagen, dat enkele per sonen zich in de omgeving van het huis verdacht ophielden, waarschuwden zij de politie, die de omgeving terstond afzette. WeidTa bleek, dat onbevoegden zich toe gang tot de woning hadden verschaft. De politie trof een paar koffers aan. waarin reeds een aanzienlijke buit was geborgen. Slechts enkele kleine voorwerpen wor den vermist. Het onderzoek wordt voort gezet. Benoeming De heer A. van der Laan, adjunct- commies ter gemeentesecretarie, is in de zelfde functie benoemd te Hillegom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3