Sliettuie £(i?isr()e (tfoiimul Belastingverlaging naar de toekomst verschoven Prinsjesdag was nat, toch stralend festijn Merenplan nog niet van de baan Regering accoord met 6% loonsverhoging Duizenden brachten aan Koningin in Gouden Koets een grootse ovatie Gifmoord op beste vriendin was een vergissing DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnement en- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10148 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantvasUcli f< ghetlrvra ■t» ken la bglitaspmT TROONREDE EN MILLIOENENNOTA Maar in de loop van het volgend jaar wel huurverhoging (met afroming) Uit dit koffertje kwam pagina 4 'J'ROONREDE en millioenennota vormen telkenjare de belangrijke staatsstukken, waarin voor het volgend jaar een uiteenzet ting gegeven wordt van het te voeren beleid. Het meest spectaculair is ditmaal stellig de mededeling, dat in het komende jaar wets ontwerpen zullen worden ingediend tot ver laging van de omzetbelasting, de loonbe lasting en de inkomstenbelasting met daar naast de invoering van een nieuwe huurver hoging, gepaard aan een bestemmingshef fing voor de financiering van nieuwe wonin gen. De ten behoeve van de defensie- inspanning in 1951 in het leven geroepen tijdelijke belastingverhogingen zullen niet wordten verlengd, met uitzondering van een deel van de verhoging van de vennoot schapsbelasting. Uit de millioenennota blijkt, dat de belastingverlagingen omstreeks 1 Janu ari 1956 zullen ingaan. Wanneer men echter tevens leest, dat de huurver hoging in de loop van 1955 haar beslag zal kunnen krijgen en dat het tijdsverschil tussen de data van in werking treden van beide maatregelen niet te groot mag zyn, ligt de conclusie voor de hand, dat op het ogenblik noch de datum van de huurverhoging, noch die van de belastingverlaging vast staat. Wel staat vast, dat met de belastingverlaging in totaal een be drag van f 500 a f 550 millioen gemoeid zal zijn. In de millioenennota deelt minister Van de Kieft de belastingverlaging drie groepen in. In de, eerste plaats aantal maatregelen, vrywel geheel het gebied van de kostprijsverhogende belastingen, welke van bijzondere bete kenis zijn voor de kosten van levens onderhoud. In dit verband is het op- merkeluk, dat in de Troonrede alleen gesproken wordt over de omzetbelasting Met deze verlichtingen zal een bedrag van omstreeks 180 millioen zijn gemoeid. In de tweede plaats wordt beoogd eert belangrijke plaats in te ruimen voor ver zachtingen van de druk van de directe belastingen in de persoonlijke sfeer, waar het algemeen de fiscale lasten het zwaamst worden ondervonden. Gedacht wordt hierbü aan de inkomsten- en de loonbelasting en de vermogensbelasting. Deze verlagingen zullen in totaal 210 millioen belopen. Hierbij komt echter nog 60 millioen, voortkomende uit een ver schuiving van belastingdruk, zodat aan directe belastingen in totaal op den duur 270 millioen minder zal worden geheven. Vergunning, geen verplichting Met ingang van het loontijdvak waarin 1 October valt De regering heeft gisteren haar goed keuring gehecht aan het voorstel van de Stichting van de Arbeid inzake een al gemene vergunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent, zo wordt thans officieel bekend gemaakit. Aan het college van rijksbemiddelaars is in ver band hiermede medegedeeld, dat de richtlün-lonen, die door het college en de Stichting van de Arbeid bü de be oordeling van loon voorstellen plegen te worden gehanteerd, met ingang van het loontydvak waarin 1 October valt, met zes procent kunnen worden verhoogd. In de practijk betekent dit dat de or ganisaties, betrokken bij collectieve ar beidsovereenkomsten en loonregelingen, die van deze mogelijkheid tot loonsver hoging gebruik willen maken na onder ling overleg voorstellen tot wijziging van de betreffende collectieve arbeidsover eenkomst of loonregeling by het col lege aanhangig kunnen maken en, voor zover deze voorstellen de genoemde zes procent niet overschryden. van goed keuring verzekerd kunnen zijn. Voor lonen welke niet in een C.A.O. of loonregeling geregeld zyn, zal door het college met ingang van dezelfde da tum een algemene vergunning tot een loonsverhoging van maximaal zes pro cent worden gegeven. De Stichting van de Arbeid vestigt er de aandacht op, dat onder rechtens gel dende lonen van werknemers vallende Gemotiveerd verzoek Engelse piloten die dieren vervoeren vragen stankbijslag (Krantenbericht) onder collectieve arbeidsovereenkomsten bindend vastgestelde loonregelingen worden' verstaan die lonen, welke overeenkomsten en regelingen voor de daarbij betrokkenen gelden. Feitelijk uitbetaalde lonen, welke hoger liggen, dan de rechtens geldende lonen verhogingspercentage. Zij dienen met de mogen niet worden verhoogd met het gewijzigde inhoud van de C.A.O. of rege ling in overeenstemming te worden ge- Weer 4.000 ambtenaren meer nodig In de ontwerp-begroting 1955 is reke ning gehouden met een sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel van 114.346. In de begroting-1954 werd gerekend op 13, zodat het aantal ambtenaren weer vermeerdert. De meeste departementen laten een verhoging zien. Verlaging treft slechts aan bij de Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin, het departement van Financiën, dat van We deropbouw en Volkshuisvesting, dat van Economische Zaken en dat van Justitie. Het leeuwendeel van de verhoging gaat Oorlog (3.000),. terwijl Onderwijs en Verkeer elk zo'n 600 voor hun rekening nemen. Ned. squadron permanent in West-Duitsland Het ligt in het voornemen het tactische verkenningssquadron no. 306 van de Ne derlandse luchtmacht, dat thans deel neemt aan de oefening Battle Royal, per manent in W.-Duitsland te stationneren. is evenwel nog niet met zekerheid bekend of dit voornemen werkelijkheid worden en wanneer het squadron dan basis zal verhuizen. Het squadron no. is thans uitgerust met Thunderiet- straaljagers. Windhoos bracht schade in Zuid-Drenthe Een windhoos heeft gisteren heel wat materiële schade aangericht in de geving van Ruinerwold. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken De weg Meppel-Beilen-Assen werd door ontwortelde bomen gestremd. Het duurde ongeveer een uur voordat omwonende» de weg hadden vrijgemaakt. Ook over de provincie Groningen gistermorgen een windhoos getrokken. In de stad Groningen werd vooral de woonschepenhaven getroffen. Verschei dene schepen werden losgeslagen en veel dekmateriaal werd vernield. Op het gemeentelijk kampeerterrein aan de Hoornsedijk nam de windhoos vier zomerhuisjes mee, waarvan de daken en ander materiaal tot op 300 meter afstand terecht kwamen. De derde groep verlagingen gaat auto matisch in. Het gaat hier om de in 1951 in samenhang met het defensieprogram ingevoerde belastingverhogingen. Het nog bestaande deel daarvan brengt om streeks 160 millioen op, waarin het aan deel van de vennootschapsbelasting ca 120 millioen bedraagt. Deze verhogingen komen in het algemeen niet voor ver lenging in aanmerking, doch de regering is van oordeel, dat het nog resterende deel van de defensieverhoging van de vennootschapsbelasting voor de helft ge handhaafd dient te blijven, teneinde het mogelijk te maken het hiervoor genoem de bedrag van 80 millioen te vinden voor een extra-verlaging van de directe be lastingen in de nersoonlykc sfeer. Andere punten Andére belangrijke punten uit de* Troonrede (waarvan wij elders in dit blad de volledige tekst hebben opge nomen) zijn de volgende: 1. Ter hand nemen van niet nood zakelijke werken, ook in de bouwwereld, zal worden be> perkt; woningbouw wordt zo krachtig mogelijk bevorderd. 2. Binnenlandse migratie en scho ling van arbeidskrachten worden bevorderd. 3. Aanvullende werken worden voor geval van nood voorbereid. 4. Krachtige steun aan een vrije buitenlandse economische poli tiek. 5. Nog vóór het eind van het jaar inwerkingtreding van het nieu we statuut met de West. 6. Versterking van de N.A.V.O. en steun aan de Raad van Europa. 7. Verhoging van het aantal Twee- Uren vóór de aankomst van de Kon. stoet, zat de Kneuterdijk al vol mensen, die achter de politiehekken geduldig wacht ten op de dingen, die komen zouden. Er was nog genoeg te zien. Militairen, die het ere- cordon vormden, auto's die zand strooiden en nog veel meer. Maar toen deze foto genomen werd, was het daar nog veel t». vroeg voor. De klok wees toen nauwelijks tien uur. de Kamerleden en andere wijzi gingen in de grondwet. 8. Zes wetsontwerpen voor he nieuwe Burgerlijk Wetboek. 9. Bevordering van de totstandko ming van de publiekrechtelijke bed rij f sorganisatie. 10. Wetsontwerpen voor definitieve ouderdomsvoorziening en kin derbijslag voor zelfstandigen zyn in voorbereiding. 11. Spoedige instelling van een ge zinsraad. 12. In voorbereiding is een beginsel wetsontwerp tot afsluiting var. de zeearmen. 13. Lichamelijke opvoeding buiten onderwijsverband zal worden gesteund. 14. Opleiding van leerkrachten zal worden bevorderd Begrotingsbeeld Gaf de begroting voor 1954 aanvanke lijk een nadelig saldo te zien van millioen. waarvan voor rekening va lopende dienst niet minder dan ƒ594 millioen kwam, de begroting voor 1955 ziet er aanmerkelijk gunstiger uit. De lopende dienst sluit mèt een te verwaar lozen tekort van 8 millioen en het te kort op de gehele dienst beloopt ƒ561 millioen. De millioenennota (elders ge ven wij nog uitvoerige uittreksels) geeft het volgende beeld: in millioenen guldens Gewone Dienst Uitgaven 4 678 Middelen 5 376 Voordelig saldo -. Buitengewone Dienst 1 en ontvangsten vai karakter) Uitgaven Middelen Nadelig saldo Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouw-Egalisa- tiefonds Nadelig saldo Buitengewone Dienst II (Kapi taalsuitgaven en -ontvangsten) Uitgaven Middelen Gehele Dienst Uitgaven (inclusief nadelig saldo Landbouw-Egalisatiefonds) 6 583 Middelen 6 015 „Leden der Staten-Generaal: In deze dagen gaan ons aller gedachten terug naar de Septembermaand van tien jaar geleden, toen na meer dan vier jaren bezetting en onderdrukking een deel van het Neder landse grondgebied werd bevrijd en de bevrijding van heel ons land nabij scheen." (Uit de Troonrede van heden Moassale betoging tegen Indon. regering Zondag hebben 400.000 leden van de Mohammedaanse partij Masjoeml te Ban doeng een betoging gehouden, waarop oud-premier Moh. Natsier en Isja Ansjari hebben gesproken, aldus meldt Antara. De sprekers verklaarden, dat het kabinet op acht punten heeft gefaald: De binnen landse veiligheid, de opbouw van de staatseconomie, de financiële positie, de organisatie van de staat, de autonomie, democratie, bestrijding van corruptie, de R.T.C.-overeenkomst en Nieuw-Guinea. Vol verwachting Toen het gisteravond tien uur sloeg zetten mevr. B. Barendrecht en haar zoon Adrianus zich neer voor het paleis Lange Voorhout te Den Haag. Zij waren de eersten en moesten nog., vijftien uur wacn- ten, voordat zij de Koningin te zien zouden krijgen. Vijftien uur zonder slaap en een warm hapje En dit alles voor twee mensen in een Gouden Koets, een Koningin en een Prins, een geliefd begrip voor onze hele natie. Zij kregen al gauw gezelschap, wam er zijn veel mensen, die het schouwspel niet utillen missen. Deze mensen klommen op stoeien, die zij hadden meegebracht, of op fruitkisten, die zij voor vier gulden konden huren, maar die in werke lijkheid slechts een rijksdaalder waard zijn. Interesse wekten ook de mannen van de Verbindingsdienst, die stra tegische punten zochten, waar zy hun veldtelefoons konaen opstenen In totaal waren er acht telefoon posten langs de route, zodat men tijdig op de hoogte was van de nadering van de Gouden Koets. H.M. de Koningin bij „Rigoletto" Het ligt in het voornemen van H.M. de Kttodngln gevolg te geven aan de uitno diging van het bestuur van de Neder landse Opera tot het bijwonen van de gala-voorstelling vanavond in K. en W. te 's-Gravenhage. Opgevoerd zal worden de opera ..Rigoletto" van Verdi. VROEG UIT DE VEREN VOOR FRAAI SCHOUWSPEL (Van onze verslaggevers) ZONNESCHIJN OP GLIMMENDNATTE STRATEN. De regen, die afge wisseld door perioden van zonneschijn neerkletterde uit de voort jagende wolken, kon geen afbreuk doen aan de kleurrijke pracht van de militaire uniformen en vormde evenmin een verhindering voor de duizen den Hagenaars en mensen uit de provincie, die van heinde en ver kwamen, om in drommen uit trams en treinen te stromen naar het schouwspel, dat Den Haag elk jaar weer op de derde Dinsdag in September te bieden heeft. Al vroeg zeulden ze met hun klapstoeltjes door de stad, die vele mensen, die het stralende festijn van de Gouden Koets en haar schitterende escorte voor geen geld wilden missen. ;t was weer Prinsjesdag vandaag. Voor de zevende maal sinds haar troons bestijging reed Koningin JuUana, verge zeld door Haair Prinselijke Echtgenoot door de Haagse straten, tussen rijen van mensen, die uren wachtten op Haar komst, uren, die werden veraangenaamd door vele mannen-met-aapjes, harmoni caspelers en yscoLieden. Totdat de mi litairen in de houding sprongen, de mi- nuutschoten weerklonken en het cejuich in de verte steeds luider werd. Toen kwam de Koningin in de Gouden Koets voonby, om in de Ridderzaal de zitting van de Staten-Generaal op plechtige wy- ze te openen. Het was een stoet, waar van de schoonheid ook ln deze ontnuch terende, jachtende tijd altijd weer fas cinerend is. Vijftig jaar geleden voltrok zich voor de eerste maal in deze zaal de plechtig heid. Voor 1904 geschiedde de plechtige opening in de grote vergaderzaal der Tweede Kamer, maar in genoemd jaar was de restauratie van de deerlyk ge havende en treurig vervallen „groote zale", de huidige Ridderzaal, voltooid Sedert de Derde Dinsdag in September van dat jaar werd ze de traditionele plaats van samenkomst voor de opening van de zitting van het parlement. Slechts eenmaal ln 1907 werd de samen komst nog eens in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer gehouden. In dat jaar vergaderde in de Ridderzaal de tweede vredesconferentie en die wilde men niet onderbreken. Evenals verleden jaar vertrok de sprookjesachtige stoet van het Koninklijk paleis aan het Lange Voorhout. Via het schelppad van het Lange Voorhout,- de Kneuterdyk, de Lange Vy verberg en de hof. Prinsjesdag trok ook vandaag weer duizenden mensen. Wie thuis maar even gemist kon worden, wie zijn arbeid maar kon laten rusten, was op deze dag ln de omgeving van de weg, welke de stoet ging. Al vroeg in de voormiddag heerste er een drukte van belang. Dui zenden hadden zich verzameld onder de bomen van het Lange Voorhout, langs de trottoirs van de Kneuterdyk en langs de Lange Vijverberg. Velen vonden een zitplaats op een der tribunes, die voor deze gebeurtenis waren opgericht en weer anderen hadden een kijkplaats ach ter een der vele vensters van de hulzen en gebouwen langs de route. Zij behoef den zich niet te vervelen, zij konden zich verlustigen in het militaire vertoon, het innemen der opstellingen voor de afzet tingen. Het verdere drukke beweeg langs de straten kortte de tijd van het wachten. De spanning steeg toen om een uur het eerste der mlnuutschoten over de stad klonk. Deze minuutschoten werden af gevuurd door een batterij veldartillerie, bestaande uit zes stukken op het Malie veld. Ceremonieel tenue De bij het militaire eerbetoon en de afzetting ingedeelde troepen stonden on der de bevelen van de Gouverneur der Residentie, luitenant-generaal D. C. Buur man van Vreeden Voor het paleis Lange Voorhout hadden honderd man van het Garderegiment Ja gers de erewacht betrokken. Daarbij wa ren tevens Ingedeeld het vaandel van dit regiment, de vaandelwacht en het mu ziekkorps van de Koninklijke Lucht- (Zie vervolg pag.6) Dramatisch proces in Mainz Christina Lermann, de weduwe Worms, die bekend heeft, dat zij met plantenverdelgingsmiddel drie me: heeft vermoord, waaronder haar mar haar beste vriendin, heeft gisteren het gerechtshof te Mainz huilen en bevend over haar hele lichaam verteld, dat de dood van die vriendin op een vergissing berustte. Anna Hamann, haar dertigjarige harts vriendin, vroeg mevrouw Lehmann tel kens weer om met haar uit te gaan. Om daar een eind aan te maken besloot Christina de moeder van Anna vergif te geven, opdat ze ziek zou worden en daar door Anna aan huis zou binden. Ze deed het vergif in een praline, die niet door de moeder, maar door Anna opgegeten werd. De praline bleek dodelijk. Christina Lehmann werd bij het graf van Anna Hamann gearresteerd. Toen pas kreeg men een vermoeden, dat ook de echtgenoot en de schoonvader van Christina geen natuurlijke dood gestorven Zij bekende de moord op haar echtgel noot. maar ze kon er geen motief voor geven. Haar schoonvader had zij vergif tigd. omdat deze dreigde, haar bij de politie aan te geven wegens een ernstige misdaad in verband met een kind dat zij verwachtte. Deze zaak heeft nog een ander aspect, dat misschien nog tragischer is dan het hierboven beschrevene. Vijftig zelfmoor den waren namelijk het gevolg van de publicatie van de toedracht van de moord op de familieleden. De naam van het ver gif, dat overal verkrijgbaar was, werd namelijk in de krantenverslagen vermeld. Nu heeft de regering toezicht ingesteld op de verkoop van het middel. Dader moord Deventer reeds gevonden? In verband met de moord op de 50-J. vrouw Van D. te Deventer, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft de re cherche aldaar de 38-jarige grondwerker v. d. B. uit Gorssel aangehouden. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd. Weinig verandering Het KNMI te De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende bewolking met vooral in het Noorden van het land enkele buien. Ma tige, tydelijk krachtige wind, tussen W. en N.W. Koude b nacht, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt van morgen 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon van 6.23—18.43; maan in 24.0016.18. Maandag nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1