Hongerige Adelborsten en vierhonderd tompoucen Nederlandse rally-rijders kwamen bijeen in feestend en herdenkend Bayeux Terugtocht aanvaard bij het monument der bevrijders „Opleiding tot -heer" duurt drie jaar MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 Langs de route der bevrijders (Ill) (Van onze speciale verslaggever) Het postkantoor in Bayeux gaat om zeven uur in de avond hermetisch dicht en dat betekent onder andere, dat interlocale telefoongesprekken nog wel, maar internationale gesprekken nauwelijks mogelijk zijn. Dat is dan ook de reden, dat u nu pas iels over het verloop van de Dinsdag gestarte „Internationale Fakkelrallye Bayeux-Eindhoven" leest, terwijl het in de bedoeling had gelegen, u over dit evenement op autosportgebied al eerdei wat resultaten te vertellen. Enfin de kwestie was nu eenmaal zo en toen wij Dinsdagavond om twee over zeven ja, ze zijn er meedogenloos! moesten opgeven, nog enig langdurig contact met de redactie te hebben, tn het moede hoofd in Hotel de Luxembourg in Bayeux neerlegden, deden wij dat in een feestend en herdenkend stadje en ook: na een nacht en een dag van autorijden, 700 kilometers lang, en met het vooruitzicht, Woens dagochtend te moeten beginnen aan 1400 nieuwe kilometers. op hun tijd achter ook een strafpunt voor elke seconde by iedere constatering! Weer anderen wisten de moeilijkste puzz les op te lossen en sommige geluksvogels reden per ongeluk de controle binnen, die wij nu net allemaal vergeefs gezocnt hadden 'De Fakkelrallye is voorbij de auto's staan weer op stal en de deelnemers sla pen eens lekker uit. De contrólevlaggen worden opgerold, de stempelkussens op geborgen. En volgend jaar waar schijnlijk op een andere datum en ho- penljjk met meer deelnemers! Het laatste wat wjj u berichtten, was it we in de nacht over de Belgisch: wegen snelden dat was, hoe lang ge leden alweer, Dinsdagnacht, toen wy be gonnen aan de eerste tientallen va; 2100 kilometers, die wij deze dager legden. De knal-oranje DKW met witte nummers bij autorijders bekend van de beste Nederlandse prestatie in de Monte Carlo Rallye van dit jaar, van sportwagenraces op Zandvoort en andere autosportgelegenheden had er ken nelijk plezier in. Met een diepe zoem toon bewoog het motortje ons voort, met heel wat rallye-comfort omringde ons het interieur van verstelbare stoelen, in strumenten, chronometers, hoofdsteun en kaartentafeltje, riemen, die ons bij veel en snel bochtenwerk in de stoelen ge bonden hielden, enfin, met heel die uit monstering die vele jongere enthousias ten met jalousie door de raampjes doen kijken, de hand als een dakje boven de ogen. Zo lazen we kaart en reden we het kleine, dappere wagentje, Pim Greeve 'k, twee jongemannen met enthousias- voor deze sport. Tilburg. Turnhout, Nivelles, Mons, Valenciennes. Douai, Ar- Amiens, Dieppe, Rouen, Deauville dat was in grote lijnen (over een afstand 'j.v. Mons naar Valenciennes, hemels breed een 34 kilometer, deden wij in dc rallye heel wat langer, over moeilijk te vinden en te rijden binnenwegen) onze route en de sport van het geheel had ons zo te pakken, dat het Dieppe moest wor den, dat ons confronteerde met de ern stiger achtergrond van deze rit. Een pauze van twee uur bracht me in Dieppe aan het niet zo riante strand op de boulevard stond ik in een miezerig zilt regentje wat te kijken'naar de rotskust, naar de verwoeste huizen, naar het land schap en de mensen. Toen begreep ik iets van de moed van de geallieerden, die hier de commando-raid uitvoerden, die de invasie vooraf ging. Een troepje mannen ging hier aan wal in een door vijanden bezet land en later, aan de kust van Normandië, landde het leger van jonge, sterke mannen op het zwaar- verdedigde strand, onder vijandelijk vuur en een onzeker lot tegemoet. Zij vochten zich een weg door Frankrijk en België naar ons land, waarvan het Zuiden op lb September 1344 bevrijd werd. Om dit te herdenken, rijden wij de rallye. om dit te herdenken is Bayeux feestelijk ver licht en is bevolking en gasten geal lieerden, Nederlanders in plechtige samenkomsten bijeen. Beset In het ongeschonden Bayeux prach tig oud stadje in een mooie omgeving is dit besef nog sterker. De uniformen, die men er nu zag, waren die van de mannen van de Philips Harmonie vre dige boodschappers van een bevrijd en dankbaar volk. Zij bliezen met hun vro lijke muziek heel wat narigheid weg, zij zorgden ook in de straten voor een aperte noot in dit samenstel van feest en herdenking. En om dit besef dit: „waarvoor wjj die rallye reden" nog sterker te ma ken, startten we met de 35 wagens Don derdagmorgen om elf uur op de Rua d'Eindhoven, bij het eenvoudige monu ment. Natuurlijk, een mooie rallye en een stevig brok autotoerlsme, maar wij zijn er zeker van,, dat deze factoren heb ben meegewerkt aan soortgelijke gedach ten bij alle deelnemers. U wilt natuurlijk van alles weten over die rallye. Natuurlijk, iemand, die voor het eerst met een raket naar de maan wordt geschoten en bij thuiskomst al leen weet te vertellen, dat het hard ging, stelt de thuisblijvers teleur om nu maar eens een citaat van een onzer hu moristische schrijvers te gebruiken. Ach, eigenlijk de gehele spanning van het ge heel lag besloten in het ingewikkelde systeem, waarmee gepuzzeld en gereden moest worden. De Michelinkaarten heb ben naest de wegen getalletjes staar., die de kilometerafstanden van die wegen aangeven, telkens begrensd door een rood balletje. We moesten van balletje tot balletje rijden, en aan de hand van opgegeven getallen, zelf onze weg op deze wjjze zoeken. Zo snelden we door de nacht wjj in de oranje DKW, voor ons en achter ons anderen, in andere wagens. zo reden we overdag, als de koplampen, berm- en mistlampen, spotlights en toortsen opge borgen waren, een gezelschap van vrien den in auto's. Dan weer nam de chauf feur de kaart ter hand en ging de kaart lezer eens een paar uurtjes sturen, dan weer haalden ze samen, aan de rand van een vallei, langs de kant van een weg getje in de heuvels van Noord Frankrijk, een frisse neus in de prille ochtend. De rallye was niet makkelijk. Vernuft en overleg waren onontbeerlijk en wy u voelt het verband natuurlijk al heb ben het er niet slecht afgebracht. In de krant van Maandag vertellen we u daar hopenljjk meer over en dan is er ook de uitslag, die gelegenheid geeft, op de „strapatsen" van de andere rijders eens uitvoeriger in te gaan. Wie wint de bc- vrijdingsfakkel, een zilveren toorts op een fraai voetstuk? Wie de journalisten- prijs en wie de andere prijzen? Het is nu nog niet te zeggen, want velen van ons misten een paar controles (en dat kost je 60 strafpunten per stuk!) of raakten Ned. oefensmaldeel vier dagen in Brest Het Nederlandse oefensmaldeel 5. waar van o.a. de Karei Doorman deel uitmaakt, is Zaterdag aangekomen in Brest aa Franse kust. Het zal daar ver dagen blij- Te lang Het is een hele ruk, 2100 kilometers in twee etmalen gecomprimeerd, met daar tussen één nacht slaaphet is voor rij der. kaartlezer en auto een hele ruk. Dinsdagavond tot Woensdagmiddag. Don derdagmorgen tot Vrijdagavond! Is zo'n rallye nu niet wat te lang? Vraag het aan de uitvallers en de moedeloze opgevers I en het is ja, vraag het aan de winnaar en Op dit moment, nu ik dit s-hrijf, heb ik zojuist de laatste kilometer van de 2100 afgelegd en ik moet zeggen: het is een heje ruk, vooral, omdat noch rijder noch kaartlezer tijdens het rijden ook maar 'n uurtje slaap kunnen genieten. De Fakkelrallye zal zich moeten ont wikkelen. Een zuivere toertocht als her denking van de bevrijding en als symbool van de fakkel der vrijheid, die van Ba yeux tot Eindhoven van hand tot hand ging, of een meer autosportief evene ment met b.v. klassementsproeven, spe ciale etappes, zoals nu bij Clervaux, resp. op de Maastrichtse Cauberg werden ge houden. In het eerste geval moesten wij in een 124 km lang. afgepaald traject een bijzondere, met haarspeldbochten en bergwegen gelardeerde route rijden, in het tweede geval moest een ieder de Cauberg bestijgen „tegen het horloge", d. w.z. aan d ehand van de chronometer. Beide tests stellen eisen aan de bestuur der, meer dan aan de kaartlezer, en dat is een goed teken. Laat de Fakkelrallye niet verzanden in een gezelschapspelletje met Michelin landkaarten, is de vraag, die vele habitué's stellen. Laat ons stevig autorijden, geeft ons daarin onze span ning. In twee etappes, één heen en één terug, zijn wij langs de route der bevrijders getrokken en vanmiddag krijgen wij onze prijzen. U hoort er nog van en ook „waarom meneer A. meer strafpunten had dan meneer B., die toch óók een stuk van de route had moeten afschrij ven. Tot zolang zult U nog geduld moeten hebben met dit onzakelijke verslag. Het Haagse Huis van Bewaring aan de Casuariestraat lijkt wel een pension; waar de gasten vrij in- en uit kunnen lopen. Gistermiddag kozen weer twee gevangenen de weg der vrijheid. Nadat zij een spijl voor een keukenraam hadden weggezaagd, wandelden zij rustig over de binnenplaats en klommen daarna over de muur. De stippellijn op de foto geeft de gebruikelijke route aan, wanneer gedetineerden genoeg van hun „vrijwillig logies" hebben Als voorzitter van het huldigingscomité overhandigde onze hoofd redacteur dr E. Diemer de jubileumbundel aan de heer C. Rijnsdorp rechts). Huldiging van Rijnsdorp „Schipper naast God op sleep der Chr. literatuur" Tijdens diner werd nieuwe bundel essays aangeboden (Van onze Kunstredacteur) HET WAS ZATERDAG feest in Rotterdam, feest om een schrijvers- jubileum. Cornelis Rijnsdorp vierde zijn zestigste verjaardag temidden van vrienden en bewonderaars. Het gelukwenstelegram van minister Cais en de aanwezigheid van het Tweede Kamerlid dr J. Schouten en het Rot terdamse gemeenteraadslid J. Wilschut waren de bewijzen voor Rijnsdorps populariteit in regerings- en politieke kringen. En zo is er eindelijk eens de schijnwerper gericht op deze stille figuur in den lande. Van overbelichting Is gelukkig geen sprake geweest. De betekenis van Rijns dorp is in het juiste licht gesteld door vele spi ekers. ,,Op de kleine sleep van de Christelijke literatuur was jij steeds schipper naast God. Nimmer vergat je in de top de lichten aan te hebben die naar de hemel wezen", zei de dichteres Lidy WILLEMSOORD 100 JAAR (Van onze §-redacteur) Vrijdagmiddag om twaalf uur storten zich in „het zaaltje" van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine in Willemsoord ruim driehonderd toe komstige marine officieren over vierhonderd tompoucen en verorberen die lekkernij in een ommezien. Het is een vreemd gezicht, die „jonkers", die wij in de grote steden alleen maar kennen met hun zwierende ponjaards, rode kragen en witte handschoenen, onbeheerst te zien rennen over het parket van het vertrek, bang, dat zij bij de wekelijkse uitdeling, te laat zullen zijn. Het bewijst evenwel, dat „de opleiding tot heer" zoals men de adelborsten training in Willemsoord zo graag noemt, met gevoel voox menselijkheid en jeugd wordt ondernomen. Honderd jaar is die adelborsten oplei ding op 14 October as. in Den Helder ge vestigd. Zoals wij reeds schreven, gaat men er op die datum en de dagen, die er op volgen, feestvieren. Honderden marineofficieren zijn in de loop van die eeuw uit dit „gesticht" ge komen. Zij hebben de bruggen van onze schepen en de bureaux der marine in Ne derland en elders in de wereld, bevolkt ,'aren allen hoogst bekwame mensen; aren zelfs zeer moedige mannen on der hen en zij staan bekend als de beste gastheren van de wereld. Dat alles leren zij hier. Van het ogen blik, dat de eerste jaars, zó van de H.B.S. of het Gymnasium vandaan, hun entree in het instituut maken, zijn, op het aan kweken van al die eigenschappen (men onderscheidt er niet minder dan hon derd). alle dagen en uren gericht. Zee-provincies t is vandaag de dag juist de „baar- tijd" der eerste jaars. In hun battle-dres- de witte pet model op het hoofd, lo ll zij door de gangen van het instituut zij nemen de hoeken prachtig scherp, •t de pink op de naad van de broek, t is hun niet geraden een blik te wer- n in de richting van de zetels der oude- jaars en zij ondergaan, plichtsgetrouw eerste der honderd eisen de peni tenties van het jong zijn tussen deze oude Zij komen, zo vertelde ons de Kapitein' ,-r zee H. A. W. Goossens, commandant an het Instituut, uit alle lagen der be volking. maar helaas nog niet uit alle provincies van het vaderland. Noord-Hol land en Zuid-Holland zijn het sterkst vertegenwoordigde Friesland en Gronin gen het slechtst. Omdat er zo weinig ge- eest zijn. kan de vloot best eens weer ;n Friese admiraal gebruiken! De jongemannen, die de poort van het Instituut passeren, lezen daar de woor^ den: „Kennis is macht, maar karakter is er". Dat is een goede, oude marineleus al worden de toekomstige zee-officie ren, de marine-technici, de administra teurs en de mariniers, die hier allen op geleid worden, dan ook „volgepompt met theorie", zoals hun commandant het ons Aroma in Willemsoord Op het Kon. Instituut voor de Marine in Willemsoord zijn ge durende enige tijd Marva offi cieren in opleiding geweest. Zij waren aspirant officieren, die werden aangeduid met de titel vertelde, hoofdzaak blijft toch hun ka raktervorming. Daartoe zijn ze hier om ringd met traditie. De roemrijke wapen feiten der vloot hebben ze steeds vóór zich: de mast van het schip van Van Speyk staat voor het gebouw, bronzen plaquettes en tegeltableaux herinneren aan. voor de marine belangrijke data en portretten van vroegere commandanten van het instituut steren de wanden van de trap. Daar hangt ook de eerste Neder landse vlag. die, na de bevrijdingsir.vasie, j op het Europese vasteland gehesen werd. Dat geschiedde in Sicilië! Discipline Naast de traditie is er het heden, dat van de marineman nog zoveel meer vraagt dan vroeger. Hoe eenvoudig het milieu ook is, waaruit de „jonker" kwam, als hij na drie jaar officier wordt en zich voor tien jaar aan de marine verbindt, moet hij niet slechts een schip over de Oceaan kunnen brengen, maar hij dient ook met vlootvoogden van andere naties een maal gesprek te kunnen voeren. Al die dingen vragen in de eerste plaats zelfdiscipline. Vandaar, dat zo pijnlijk de hand gehouden wordt aan de eenvoudige dingen, die toch zo moeilijk kunnen zijn, als het sjorren van de kooien. Dat zijn de hangmatten, waarin de jonkers de nacht doorbrengen en die zij des ochtends, bin nen een tijdsverloop van een half uur model geknoopt en opgerold moeten heb ben hangen. Kolonel Goossens meent, dat de jeugd van tegenwoordig weinig idealen heeft. Wellicht heeft het verlies vai veel waarden, die een vroegere generatie zo hoog schatte, haar zo gemaakt. Toch, al is Nederland geen koloniale mogend heid meer, het bleef een zeevarende tie. Om onze koopvaardij te beschermen, die onze levensader is, blijft een sterke vloot nodig. En op die vloot bekwame of ficieren! van Eysselsteijn tot de jubilaris tijdens het diner in Hotel Atlanta. En daarmee was eigenlijk alles gezegd wat over Rijns dorp gezegd kan worden. Maar laten we bij de feiten van deze huldiging blijven. Om half vijf waren velen naar Hotel Atlanta gekomen om tijdens een receptie Rijnsdorp geluk te wensen. En niet alleen hem. maar ook zijn familieleden: zijn vrouw, zijn twee dochters en zijn zoon Jan. Van alle kan ten van ons land waren literatoren en boekenvrienden, oude en jonge vrienden die allen nog steeds onder schipper Rijns dorp varen op de sleep van de Chr. lite ratuur. En zij doen dat graag. Van het Ministerie van O., K. en W. waren aan wezig de heren H. Michael, chef afd. To neel en Letteren, en J. C. Schulled, chef afd. Film. De eigenlijke huldiging vond plaats tij dens het diner, da{ de familie Rijnsdorp na de receptie werd aangeboden in de daktuinzaal. Als tafelpraeses fungeerde de schrijver D. v. d. Stoep, die voor de huldigingsrede het woord gaf aan de voor zitter van het werkcomité, dr E Diemer. „Het bereiken van de 60-jarige leeftijd", aldus spr., „!s voor Rijnsdorp geen afslui ting of neergang, maar een voortgang en een voorgaan voor hen, die hem als leider erkennen. Het leven van de Christen kent trouwens geen neergang, alleen maar een gang naar boven, een gang van Konings kinderen", Dr Diemer wees verder op de grote veelzijdigheid van Rijnsdorp en op het feit. dat hij zich nu voortaan geheel aan de literatuur en de cultuurpaedagogie kan wijden. „Rijnsdorp kan nu, zonder de Kon. familie bij paardenfestijn in Haagse Westbroekpark Paratyphus in Katwijk nu 225 gevallen Elk gezin heelt een formulier ingevuld Het aantal gevallen van paratyphus heeft geen uitbreiding ondergaan in Kat wijk aan den Rijn. Nieuwe gevallen in de besmette plaatsen Katwijk aan Zee, Noordwijk, Valkenburg, Leiden, Rijnsburg en Noordwijkerhout hebben het totaal pa tiënten de laatste dagen echter doen sbijgen tot 225. Nieuwe gevallen als ge volg van eerste besmetting worden niet verwacht. Verscheidene zieken zijn al weer aan de beterende hand. In Katwijk zijn 171 mensen ziek. Er is nog geen en kel geval van besmetting van persoon op persoon voorgekomen. Zaterdag zijn in KatwJjik aan den Rijn huis aan huis formulieren afgegeven, waarop de bewoners konden invullen, wanneer zij paling hadden gegeten en of zich daarna ook ziekteverschijnselen hadden geopenbaard. Op de formulieren werd ook de vraag gesteld of er ziekteverschijnselen waren opgetreden zonder dat men paling had gegeten. Verder of men paling had ge kocht op het feestterrein aan de Noord- wijkerweg of in een bepaalde winkel aan de Rijnstraat, van het korte dikke vrouwtje en de lange mijnheer. „Hebben zich in uw gezin tussen 2 September en 9 September lichte ziekteverschijnselen voorgedaan?", zo luidde één van de vra gen. Hoofdpijn? En bij hoeveel personen? Misselijk? Braken? Buikkrampen? Diar- rhee? Neusbloeding? Vanmorgen was al een groot aantal in gevulde formulieren bij de doktoren Bergman en Hueting ingeleverd. Gasversiikking ie IJmuiden door te zware gasslang De echtgenote van de heer E. F. L. te IJmuiden, die tengevolge van gasverstik- king in zijn woning om het leven is ge komen, verkeert thans buiten levensge vaar. Het ongeluk is gebeurd, doordat een te zware gasslang van de leiding is ge sprongen en men verzuimd had het muur kraantje af te sluiten. Hierdoor stroomde de gehele bovenverdieping, waar het echtpaar sliep, vol gas. Vol belangstelling volgde H.M. de Koningin Zaterdagmiddag de ver richtingen van de ruiters tijdens het Nationaal Concours Hippique, dat in het Westbroekpark te Den Haag werd gehouden. Een aardige foto bij de koninklijke tent. (Van een onzer verslaggevers) In het Westbroekpark had de Zuidhol landse Jachtvereniging Zaterdag een Con- Hippique georganiseerd, dat mede door de komst van H M. de Koningin, en de twee oudste prinsessen Beatrix en Ire ne veel belangstelling trok. Ook prinses Armgard, de moeder van de Prins, woon de de middag bij. Dit nationale concours, dat het laatste was van het seizoen, be stond uit een jachtspringconcours, een concours voor harddravers in training, een samengestelde wedstrijd voor de jeugd, waaraan de beide prinsessen deelnamen en een groot springconcours met barrage. Het parcours, dat erg glad bleek, was zevenhonderd meter lang en telde voor het jachtspringconcours veertien hinder nissen. Winnaar was hier luitenant ter zee H. Scheeren met Valseuse van stal Soestdijk, in een tijd van 61 4 sec Twee de werd majoor mr W. M. van Zinnicq Bergmann met Rodeo; zyn tijd was 63.2 sec. De derde prijs ging naar de heer W. G. Hendrikx, tijd: 63.3 sec. Vervolgens kon men genieten van een concours voor hard. dravers in training. Deze paarden warer aangespannen voor sulkey's (twee-wieli- ge baanwagentjes) en werden beoordeeld naar bouw, temperament en wijze van gaan. Ook lette men op het netste geheel. De beker ging tenslotte naar mej. Fokker met P. Louis deux. Tweede en derde den resp. mej. Nelly Wagenaar met Nico Maire en mej. E. R. Veenstra met Queri- do I. Een aardig intermezzo waren de paarden van de gebr. Van der Touw, Yan- ko en Hedney, die een prachtig staaltje van dressuurkunst lieten zien. dat vele handen op elkaar bracht. Daarna volgde de samengestelde wedstrijd voor de jeugd. Deze bestond uit een dressuurproef en een springconcours. Er waren negen deel nemers. Winnares en eigenaresse van de jeugdwisselbeker werd H K.H. prinses Irene, die in het geheel 180 48 punten had behaald met haar paard Koralle. J. Post Prins nodigde para's naar Den Haag Prins Bernhard heeft Zaterdag tijdens een tea in hef Abbemuseum te Eindhoven de harten veroverd van de mannen der 101-ste Air borne-division. Hij praatte onge dwongen met velen der .Screaming Eagles", die allen aan hem werden voorgesteld. Nadat hij met het stadsbestuur van Bayeux op een plaatje was vereeuwigd, kroop de lachende Prins nog eens op de hur ken tussen de paratroopers, die een grote groepsfoto als aandenken aan hun bezoek unlden hebben. Onder dit ceremonieel nodigde de Prins alle Amerikanen en hun vrouwen uit, om de opening van de Staten-Generaal in Den Haag te komen bijwonen, „Ik zal zorgen, dat u goede plaatsen krijgt", zo luidde zijn vorstelijke belofte. zorgen van een maatschappelijke functie, orde op zaken gaan stellen in de proble matiek van de Chr. cultuur". Ten slotte overhandigde dr Diemer de jubilaris de eerste in leer gebonden uitgave van „Op zoek naar het geheim", een bundel essays van Rijnsdorp, waarvan de uitgave moge lijk gemaakt is door vele vrienden. Zo tussen de gangen van het diner door voerden nog vele sprekers het woord. De schrijver P. J. Risseeuw haalde oude her inneringen op. veelal geput uit de ruim 300 brieven die hij in de loop der jaren van Rijnsdorp had ontvangen. „Hartelijk dank voor wat je 6teeds voor het kinder boek deed, dat nog steeds antichambreert in de literatuur", was de hulde van de bekende kinderboekenschrijver W. G. v. d. Hulst. Al had dr J. Schouten geen zinne lijk waarneembaar contact meer met de jubilaris, toch was er sinds de periode van de jongelingsvereniging steeds het con tact gebleven door het werk. „Tot eigen onderrichting en nut heb ik laatst nog eens „Koningskinderen" gelezen", aldus het Tweede Kamerlid. Nadat Lidy van Eyssel steijn het jeugdvers „Van dek" van Rijns- dorp had gezegd, droegen de voordrachts kunstenaars Henriette Daams en F. C. v. Dorp fragmenten uit het werk van de Jubilaris voor. Voor alles wat Rijnsdorp gedaan had voor zijn mede-auteurs dankte de dichter Koos van Doorne en de schil der-schrijver-boekverzorger Henk Krijger 6prak dankwoorden namens de redactie van Ontmoeting. Enkele persoonlijke vrienden en de rector van de Chr. Acade mie voor Lich Opv., de heer C. C. F. Gor dijn, voerden nog het woord. In zijn ern stig dankwoord wees de jubilaris er op, dat hij deze huldiging zag als een symp toom. dat het culturele besef meer en meer in de Prot. Chr. kring gaat door dringen. Operatie schaakmat Hoofdprijs door geleende kwartjes In de bliksemloterij Operatie schaak mat ten bate van het grote schaaktour- nooi te Amsterdam zijn in totaal 520.936 loten verkocht, wat een bruto opbrengst van 130.000 betekent. De hoofdprijs van ƒ15.000, bestaande uit naar keuze een huis, een veestapel, een complete be- drijfsinstallatie of een reis om de wereld, viel in Goes. De winnaar had Zaterdag twee lootjes gekocht zonder dat hij geld in zijn zak had. Zyn collega-lasser schoot de twee kwartjes voor, zodat de heer v. d. Linden de hoofdprijs won zonder dat hij een cent uitgaf. De heer v. d. Lin den. die het nieuws door de radio hoorde, heeft zijn keus nog niet bepaald. werd tweede met Regenboog met 175.90 punten. Drie was mej L. Vorstman die 167 37 punten bijeenhaalde. en vierde werd H K.H prinses Beatrix me; 160 35 pun ten. Aanvankelijk was H K.H gedisquali- ficeerd, omdat zij het parcours niet over maar langs de eindstreep had verlaten. Zij was evenwel op een verkeerde inlich ting afgegaan, zodat de fout niet bij haar lag cn de disqualificatie werd opgeheven. De winnares van verleden jaar Mady Kos ter kon het ditmaal met haar paard Axel niet verder brengen dan de zevende plaats. De middag werd besloten met een springconcours met barrage, d.w.z., dat de ruiters, die het parcours foutloos sprin gen, nog éénmaal moeten rijden, waarbij de hindernissen worden verhoogd. In de barrage kwamen vier paarden. Romani- chel, bereden door de heer J. Rijks Jzn., legde het parcours tweemaal foutloos af in 38.4 sec., en werd daardoor overtuigend aar De tweede prijs was voor W. G. Hendrickx met Byou. vier fouten in 40 4 cn derde werd ook al weer J Rijks Jzn., deze keer met Master, waar hij vier fouten mee maakte in 46 3 sec. De middag werd muzikaal opgeluisterd door de Politiekapel Onderling Kunstge not. De Prins nam gisteren deel aan het concours.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5