Op Grevenbichts congres keerde getij I Nieuw cursusjaar School voor Taal- en Letterkunde KERK en SCHOOL 't Mandement snijdt ook in protestants vlees RODENT'»' Si« nor hem trppn bazuinen I 1PuzzleI 2 MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 VRIJGEZELLEN WILLEN VREDE Mary Pos sprak over beroemde ongehuwden (Van onze §-redacteur) Het is moeilijk, om de gedachten der mensen te doorgronden. Wat te zeg gen van de vrijgezellinne een van de vele honderden, die met de bus van Sittard naar Grevenbicht reed, die tegen haar buurdame opmerkte: er zitten vast allemaal vrijgezellen in de bus, dat zie je aan de uitgestre ken gezichten". En wie de hele eerste avond, te midden der vrijgezellen, het grootste plezier had? De opmerking toonde aan, dat het, voor velen, een moeilijke stap was, om naar het Grevenbichtse congres te gaan. Heb ben zij zich de eerste avond wat verloren gevoeld in het dreunend geweld van de begroeting, de tweede dag heeft enkele serieuze elementen in het congres gebracht. De twijfelaars behoeften zich toen niet meer over hun reis te beklagen. In de eerste plaats heeft Zaterdagmid dag de secretaris-organisator van het Congres. Ger Greijn, de vrijgezellen op gewekt warm te lopen voor de vrede in de wereld De vrijgezel, zo stelde hij. heeft daarbij grote belangen, want het groot ste percentage van hen. die soldaat moe ten worden, is vrijgezel. Hij vecht dus voor zijn medemens. Ongetwijfeld een edel streven, maar hoeveel prettiger zou het zijn, als genoemde militair zich eens inzette voor de strijd om de vrede. En dat wil Ger Greijn bereiken, door een verzoek aan de Ver. Naties te richten, om tot elke prijs de vrede op de wereld te handhaven. Hij heeft de vrijgezellen ver zocht, om schriftelijk hun instemming met dit plan te betuigen en. ter verwe zenlijking van het begrip ..Naastenlief de schriftelijk de instemmingsbetuigin gen te zenden aan het secretariaat van het Congres te Grevenbicht Wereld zonder vrijgezellen Voor een ervaring van heel andere aard zorgde Mary Pos. die. zoals men weet, vorig jaar het initiatief nam tot het in stellen van de wereldvrijgezellendag een denkbeeld dat ijverig overgenomen is Dit gezelschap van grotendeels jonge mannen en -vrouwen confronteerde zij met de werkelijkheid: „Wat zou de we reld zijn zonder vrijgezellen!" Zy ging. met het geschiedenisboek in de hand na wat vrijgezellen als Diogenes, Fra Ange- lico. Leonardo da Vinci en Michel An- gelo. Beethoven en Evangeline Booth. Florence Nightingale en de gebroeders Wright. Nobel en Henri Dunant voor dr- wereld betekend hebben. Zij schreef dat aandeel mede toe aan de onbezorgheid van al deze mensen voor hun eigen lot waardoor zij zich te beter voor anderen konden geven. Zij l#eft in het bijzonder gewezen op de positie van de Vestaalse maagden uit de Romeinse oudheid, die tot taak had den zichzelf rein te bewaren, terwille van de godin Vesta, die de beschermvrouwe van het gezin genoemd werd. En zij noemde het onjuist, dat men de vrijgezel met goedmoedige spot bejegent, terwijl hij en zij juist als persoonlijkheden, zo geweldig veel vooi* de mensheid beteke nen kunnen Wij vonden dit hét geluid, waarop het zijn! Congres wachtte. De vrijgezellenstaat is namelijk niet louter een kwestie van vrij willigheid. .Ms ons één ding gefrappeerd heeft in Grevenbicht dan is het de tra giek geweest die uit de aanwezigheid van zovelen sprak. Want de muurbloemen van elke ontmoeting van jonge mensen, blé ven hier muurbloemen. En de hunkering van, vooral zoveel vrouwen naar het hu welijk, moest ook nu een hunkering blij- Het is heel goed geweest, dat de vrij gezellenstaat ook eens belicht is tegen een andere achtergrond, dan die van het huwelijk alleen. En dat er uitzichten zijn geboden voor mensen, die wellicht ge meend hebben, dat hun leven in een slop was beland, omdat zij, twee Grevenbich- ten ten spijt nóg ongehuwd waren. Wij hebben in Grevenbicht toch wel bezwaren voelen rijzen tegen deze manier van samenbrengen van jongemensen. Het amusement heeft een te overheersende plaats en het is bovendien van een nogal platvloers soort Maar al doende leert men. ook in Grevenbicht Er zijn in elk geval velen, die deze ontmoeting zéér waarderen en die er erg dankbaar voor Subsidie nu hoognodig: Aula Haags gymnasium te klein om belang stellenden voor opening ie bergen De opleiding van één enkele straaljager- vulden niet alleen de aula, maar ook de piloot kost het rijk f 100.000; een student beneden gelegen meisjeskamer. De vele kost f 2127 per jaar: In zes jaar f 12.762, aanwezigen, onder wie wethouder J. althans aan een rijksuniversiteit; aan een Zwijndregt, werden bij ontstentenis bijzondere universiteit zijn deze kosten de voorzitter van het schoolbestuur f 325 per student, d.i. in zes jaar f 1950- Studeert iemand echter voor leraar aan de Haagse School voor Taal- en Letter kunde. dan kost dit het rijk slechts f 16.66 per jaar per persoon; d.i. in zes Jaar (de duur der gehele opleiding ge middeld f 100. Het rijk is dus met deze lerarenopleiding heel goedkoop uit. Maar toch kan dit niet langer zo en de rector van de school, de heer J. H. Schouten, hoopt dan ook, dat binnenkort ook de subsidie aan de School voor Taal- en Letterkunde op een redelijk peil wordt gebracht. Dit ia dus een zaak van het allergrootste gewicht, dat de lerarenop leiding zo goed en efficiënt mogelijk wordt gemaakt. De heer Schouten wees op de urgentie van deze subsidieverhoging tijdens zijn openingswoord van het veertigste cursus jaar dezer school, in een bijeenkomst Za terdagmiddag ln de aula van het gym nasium Haganum- Talrijke autoriteiten, docenten en léertirigëh"van de school Voor ons Chr. Technisch onderwijs: Meer leervakken en een langere cursusduur noodzakelijk Splitsing in A- en B-opleiding in de toekomst onvermijdelijk (Van eert onzer verslaggevers) „Bij het Christelijk lager technisch on derwijs zullen meer vakken moeten wor den gedoceerd, de cursusduur zal in ver band daarmede langer moeten worden Door de grote samengesteldheid van het leerlingental op de scholen zal ln de toe komst een splitsing in A- en B-opleiding onvermijdelijk zijn", zo heeft de heer G Esmeijer uit Rotterdam Zaterdag op een in Den Hnag gehouden regionale confe rentie voor directeuren en leraren van Christelijke lagere technische scholen ge zegd. „Dank zij art. 15 van de Nijverheids- onderwijswet en het instellen van werk- commissies door alle drie zuilen, zal het waarschijnlijk mogelijk zijn, dat de mi nister een leerplan samenstelt, dat ook voor ors volksdeel aanvaardbaar is". Het technisch lager onderwijs staat een ingrijpende reorganisatie te wachten. In verband daarmede werd Zaterdag door de Contactcommissie voor het nijverheidson derwijs voor Jongens van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum een confe rentie voor leerkrachten uit de provincies Noordholland. Zuidholland en Zeeland be legd. Prof dr G Wielenga uit Amsterdam opende deze bijeenkomst, waarbij hij naar aanleiding van een voorgelezen gedeelte uit Lucas 14 zei, dat de aanwezigen in het raam van het discipel-zijn van Jezus zich moeten bezinnen op de eigenlijke waarde van het Christelijk lager technisch onder wijs. De eerste referent, de heer J. H Lig te ringen uit Katwijk aan Zee. belichtte toen hij sprak over „Wat verwachten wij van de Christelijke Technische School?" de opvoeding, die een altijd levend iets is Uit Van Vollenhove's wijsbegeerte haalde hij aan, dat er in het leven een wetszijde en een r.ormzijde is. De wetszijde behelst de stoffelijke dingen, die van nature nood wendig zijn. T.o v haar komen bij het on derwijs ter sprake de verwerving van de kennis, de training en gewenning, een voordurende opklimming in bet weten waarbij de leerling allengs de causaliteit der dingen verstaat en daarmee rekening De normzijde heeft betrekking op din gen zoals liefde en recht, welke de mens zo hij dat wil. kan afwijzen. De opvoeding moet zo zijn. dat er een ordelijk vakmar. ontstaat. Ordelijkheid (normzijde) en vak manschap (wetszijde) zijn op een Chris telijke school niet van elkaar los te ma ken. Deskundigheid moet worden ge kweekt. maar een. die niet alleen betrek king heeft op het beroep, maar ook op het geestelijk leven. De heer G. Esmeijer uit Rotterdam, hield zich meer aan de practise he zijde, toen hij sprak over ..De taak van direc teuren en leraren ln de zich vernieuwen de Christelijk Lagere Technische School". Hij zag drie verschijnselen, die tot reorga nisatie van het onderwijs nopen. De nood zakelijke industrialisatie, in verband waarmee de leerlingen, om te onderken nen. waarom iets op een bepaalde wijze wordt gemaakt, kennis moeten verzame len van natuurkunde en techniek, de drei gende saecularisatie. met het oog waarop moet worden bijgebracht, dat God het wezenlijk belangrijke ls in het hele leven (waaraan het vooral vroeger nogal eens ontbrak), en de veranderde psychologi sche en didactische inzichten, die ertoe kunnen meewerken, dat de parate kennis op een zo onderwijskundig goed mogelij ke wijze wordt bijgebracht en dat de in teresse van de leerling wordt gewekt voor zijn vak en de hele maatschappij. Tot slot vertelde de heer Esmeijer nog iets over de eisen, waaraan directeuren en leraren bij het nieuwe leerplan dienen te voldoen. In drie secties werd 's middags over verschillende vraagstukken gediscussi eerd, waarna in een plenaire zitting de referenten de in de secties gestelde vra gen beantwoordden. 5 doktoren waarschuwen legen het misbruik van laxeermiddelen Ale u geregel') n. 85 van de 100 >k. En wel zo: enkele glazen ■uw stoelgang. water en bepaal een vu Neem de le week elke i verpilletjes. 2eWeek- - om de andere avond ëén. Daarna niets meer, want Carter s LeverplUetJee stellen uw Inge- wanden ln stas» weer c.p eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeid held of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertra gen. neem dan tUdelUk Carter's LeverplUetJes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kadjt en vervalt u niet ln de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verplUetJes. 11J0 per flacon. W ENGELSE MODEKONINGIN WORDT NON De Engelse modekoningin, mevr. Marie Louise Neven du Mont. leidster van het modehuis Macqmar op Mayfair te Londen heeft besloten het bruine kleed der Car- melitessen aan te trekken. Zij is 41 jaar en van oorsprong protestant, maar ging acht jaar geleden over naar de r.k. kerk. Haar huwelijk werd in 1943 ontbonden. „Ik geef alles op, om alles te winnen; het materiële keer ik de rug toe voor het geestelijke", aldus verklaarde de mode koningin. A en B in het Nederlands, Geschiedenis, Frans, Duits en Engels, terwijl ook de cursussen Latijn en Antieke cultuur zich in een grot* belangstelling mogen ver heugen. In het vorig cursusjaar telde de school 610 leerlingen. Het leeuwendeel, t.w. 139, studeerde voor Engels A. De B-akte werd dit jaar gehaald door 20, de A-akte door 36 leerlingen. In het nieuwe cursusjaar zal prof. Norman Stageberg als gast docent in het Engels optreden, terwijl in de plaats van prof. Van Peursen, die Groningen is vertrokken, de filo sofie-colleges verzorgd zullen worden door dr J. J. Louët Feisser uit Amster dam. Rector Schouten, die de cursisten in zijn openingswoord vele goede praktische wenken meegaf, waarschuwde in het bij zonder tegen het overhaast examen doen. tegen het advies der docenten in- „Er zijn nu eenmaal altijd mensen, die peer tjes willen plukken in April", aldus de heer Schouten. Na dit kernachtige ope- Bij de opening van het veertigste cursusjaar van de School voor Taai en Letterkunde in Den Haag maakte onze fotograaf deze foto van de bestuursleden, die na de opening in de aula van het Gymnasium Haganum beneden in de hall met elkaar in een geanimeerd gesprek waren. Van links naar rechts dr W. van den Ent, de heer Th. Verde- nius, wethouder J. van Zwijndregt en de rector van de school, de heer J. H. Schouten. Geen Herv. antwoord op mandement Volgens N.C.R.V. en Trouw zou er bin nenkort een herderlijk schrijven zijn te verwachten van de synode der Ned. Herv. Kerk, dat een antwoord zou bedoelen te geven op het bisschoppelijk mandement. Dit „Hervormde mandement" zou dan door een door de synode benoemde com missie worden voorbereid. Naar wij bij informatie te bevoegder plaatse vernamen, is het bovenstaande allerminst juist. Wel heeft de Raad voor Kerk en Overheid deze zaak in studie. Zelfs wordt er een publicatie voorbereid, die echter niet polemisch zal zijn, doch thetisch nog eens terugkomt op allerlei kwesties, die betrekking hebben op de verhouding van Rome en Reformatie. Het is nog niet bekend, of dit zal gebeuren in de vorm van een herderlijk schrijven, zoals er reeds eerder een herderlijk schrijven over de R.K. Kerk is uitgegaan. De voorbereidingen kunnen nog wel enige maadnen duren, zo werd ons verzekerd. Komende gebeurtenissen aan de V.U. Zoals wij reeds meldden, zal het rec toraat van de Vrije Universiteit Woens dag 22 September door prof. dr J. F. Koksma worden overgedragen aan prof. dr. J. Waterink. Een week later zal prof. dr. D. Nauta Sr spreken bij de opening der lessen, wel om 4 uur in de Lutherkapel aan G. v. d. Veenstraat op Vrijdag 1 October om halfvier zal dr. A. L. Janse de Jonge, benoemd tot lector Jn de medische fa culteit, een openbare les geven in het Ml- nerva-paviljoen. Op 8 October om half twee zal F. Bur ger in het Minerva-paviljoen promoveren tot doctor in de theologie, en om half vier de heer W. A. Krige aan dezelfde faculteit. Op 15 October om vier uur houdt prof. r. S. Gerbrandy in het AMVJ-gebouw zijn inaugurele oratie als hoogleraar in de juridische faculteit. Op 20 October om halfvier wordt in het AMVJ-gebouw de dies natalis gc- Op 12 November wordt in de Luther kapel een Augustinus-herdenking gehou den: sprekers zijn prof. dr. A. Sizoo en prof. dr. D. Nauta Dr Ledeboer treedt af als directeur van Meer en Bosch Wegens de te omvangrijk geworden werkzaamheden die dr B. Ch. Ledeboer niet alleen op Meer en Bosch te Heem stede, doch ook landelijk en internatio naal op het terrein van de epilepsiebe- strijding verricht, heeft hij het bestuur van de Christelijke vereniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekte verzocht hem met ingang van 1 Januari as. ontslag te verlenen uit zijn functie van geneesheer-directeur van Meer en Bosch, welk ontslag hem is verleend. Met ingang van diezelfde datum zal dr Ledeboer worden aangesteld als consu lent en adviseur der vereniging, zodat hij op deze wijze zijn medewerking aan het werk, dat hem ter harte gaat, kan blijven verlenen. Tegen drie Rotterdammers, die in de omgeving van de Maasstad tientallen inbraken hebben gepleegd en daarbij 40.000 aan goederen buit maakten, werden voor de R'damse rechtbank straf fen geest van 6, 5 en 4 jaar. Uitspraak 1 October. Max. een der prachtige zeeleeuwen van Artis, kampioen schoonspringen- zonder-medaillekast, is overleden. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Eindhoven (wijkgem. Gestel) J. Hadders voorganger Herv. evangelisatie te Emmen. te Gorkum (vac- H. v. Ewück) B. Klein Wassink te Ried (Fr.) Bedankt: voor Berlikum (Fr.) J. v- d. Wiel te Zunderdorp. Geref. Kerken art. 31 Bedankt: voor Hijken-Hooghalen F. v. Dijk te Heerenveen. Aangezocht: voor hulpdiensten te Curagao G. van Rongen te Leiden. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Zwaagwest- einde J. W. de Bruin. cand. te Apeldoorn- Bedankt: voor Enschede-Oost I. de Bruyne te Hilversum-Oost. Tweetal: te Rotterdam-C. (vac. J. P. Geels) H. W. Eerland te Lisse en J. H. Velema te Zwolle. Rem. Broederschap Aangenomen: naar Nieuwkoop (Z.H.) P. H- van Lent prop. te Vlaardln- gen. Zuid Ned. sanatorium krijgt belangrijk legaat Aan de interkerkelijke protestants» stichting Zuid-Nederlands Sanatorium t» Breda heeft wijlen de heer I. D. Gaakeer te Noordgouwe (Z.) een belangrijk co®, plex landerijen in deze gemeent legateerd. Ook aan de Hervormde ge. meente te Noordgouwe heeft de heer Gaakeer landerijen nagelaten. Dr A. L. Janse de Jonge, benoemd lector in de medische faculteit der V.U. geeft Vrijdagmiddag 1 Oct. 4 uur in het Minervapaviljoen te A'dam zijn openbare Bapt. Gemeenten Bedankt: voor Nieuw-Weerding» W. Veenstra te Treebeek. Evang. Luth. Kerk Drietal: te Enkhuizen L. Evelein prop. te Utrecht, W. J. Manger Geref. Kerken (Z.H.) A. Langeler te Pesse. Provinciaal appèl C.H.-jongeren Voorzitter Goedhart (Alphen a. d. Rijn) droeg functie over aan J. Roodenburg (Berkel) Het mandement der bisschoppen is niet iets dat alleen de verhouding tussen de bisschoppen en de r.k. gelovigen raakt waar we dus als protestanten aan voorbij kunnen gaan. Neen het raakt ons terdege, want gezien de visie waaruit het voort komt, snijdt het ook in het protestantse vlees, is het in sterke mate verontrustend en moet het, gezien vanuit het reformato rische kerkbegrip, volkomen onaanvaard baar worden geacht. Dit zei de heer F Goudswaard uit Rotterdam Zaterdagavond op het provincaal appèl van C.H. Jonge rengroepen in Zuid-Holland, dat te Vlaar- dingen gehouden werd. De heer Goudswaard voerde als argu ment voor zijn stelling aan dat naar r.k opvatting de bestuursmacht der bisschop pen zich uitstrekt over al degenen die op weldige wijze gedoopt zijn, om het t of ze r.k. dan wel protestant zijn. protestanten dienen we ons tegen dit n dement te verzetten omdat het uitgaat de gedachte dat alleen door de eendracht van alle rooms katholieken de herkerste ning van Nederland kan worden bereikt. Die eendracht moet er natuurlijk komen via de KVP, want al wordt de KVP ln het mandement niet genoemd, men kan moei. lijk aannemen dat men de politieke een heid zoeken zal in de groep van Weiter. Een tweede bezwaar tegen het mande ment was volgens spr., dat dit schrijven der bisschoppen de nationale eenheid in gevaar brengt. De mogelijkheden om to' en gesprek te komen, worden door de be den blokvorming der rooms katholieker ln sterke mate belemmerd. Christelijke historischen zoeken juist de handhaving bevordering van die nationale eenheid daarom dienen zij dit mandement af te wijzen. De geuite gedachte dat de protestantse kerken op eenzelfde wgze een oorlog: (Advertentie) J. J. R. Schmal, met een kort woord ver welkomd door dr Van der Endt. Rector Schouten wijdde, voordat hij de lotge vallen van de school in bet vergleden cursusjaar memoreerde, enkele gevoel volle woorden aan de op 1 September op nlngswoord hield de heer P. A. Erades een boeiende rede over: De Genusver- schijnselen in het Engels". Hiermede het veertigste cursusjaar begonnen Mor gen worden de eerste lessen gegeven. 75-jarige leeftijd overleden oud-rector i der school, do hoer Schuit, die bijna 35 -Nieuw Huimelcht te Doorn Jaren als docent, els secretaris-penning-centrum en internaat van „Doe- meester en als rector de ziel van de"nchem wordt op 25 September ge- werkzaamheden was geweest. opend. De Haagse School voor Taal- en Let-1 De Oecumenische Jeugdraad houdt terkunde is de grootste opleidingscursus op 2 en 3 Oct. in het clubhuis Ingeborg in den lande voor de middelbare akten I te Oud-Leusden werkweekstudie. .zizruwa u,.e 9 00 Morgenwijding 9.1 Gram 9.30 V d hutsvr. 9 35 Waterst. 9.4 Gram. 10.50 V. d. kleuters lil.00 V. d zieke 11.30 Pianorecital 12.00 Gram. Nationaal pre gramma. 12.30 Nieuws en land- en tuinb. me dedelingen 12,45 Rep. v. d. opening der Sta ten Generaal 1.10 Troonrede. AVRO 1.4f Gram. 2.00 „Wij ontdekken Amerika" 2.3( Gram. 2.40 Schoolradio 3.00 Gram. 3.15 Voor dracht 3.30 Gram. 4 30 V. d. jeugd 5.30 Liph- „De millloenennota", e Nieuws 8.05 Herhaling RadiophiIha.rm, ork. 9 de troonrede 8,30 ,,Ik zie er beter uit als ik mijn gezicht heb gewassen", zei zij. ..O, de omstandigheden in aanmerking geno men ziet u er schoon en glimmend uit", zei Jeanie. Toen liet zij een half spottend, half ge amuseerd lachje horen en vervolgde: „U over treft Julia misschien nog." „En wie is Julia", vroeg Paul. „Julia Ficke, uw voorgangster. Julia is iemand om een voorbeeld aan te nemen... Maar Gabe is een lam. U zult hem wel mogen... Hij is Julia's stiefzoon. Ze wonen op de heuvel... Weet u, ik geloof dat het opwindend wordt om u twee hier te hebben." Caroline lachte weer en zei: „Een heerlijke appeltaart! Hoe vriendelijk van uw moeder om hem te sturen." „O, moeder bakt uitstekend... ik moet er weer vandoor. Als u wat over uw gemeenteleden wilt weten, vraag Jeanie dan. Dag dominee! Dag, mevrouw Phillips. Moeder komt u een dezer da gen wel opzoeken!" Bij de deur bleef zij staan en keek in de zit kamer. „Als ik u was zou ik de boel een beejte ver plaatsen!" zei zij. ,,U t»oeft Julia niet te laten denken, dat zij het laatste woord heeft waar het smaak betreft!" „Zo, dat is dus de dochter van de-bisschop!" zei Caroline, toen zij de deur achter haar had gesloten. „Waar is haar man?" „Haar man?" vroeg Paul vaag. „Dat weet ik niet. Ik heb nooit over een man horen spreken... Misschien gesneuveld „Dat betwijfel ik", zei Caroline. „Ze is uit stekend gekleed." Paul lachte. „Hebben deze twee dingen iets met elkaar te maken?" „Het doet je goed weer eens kleren te zien die niet bij Burt gekocht zijn... Maar ik geloof toch niet dat ik haar graag mag." „Zij herinnert mij aan Elsie", zei Paul. „Aan Elsie?" „Ja. Altijd in de verdediging en bokkig om dat ze eenzaam en bang is. Ik hoop dat jullie vrienden worden." Caroline staarte hem aan. „Dat denk ik niet", antwoordde zij. Eigenlijk zou zij graag bevriend willen wor den met de dochter van de bisschop. Iets in Jeanie's onverschilligheid trok haar aan. Voor haar wees dat op houding, niet op eenzaamheid. Zij bewonderde Jeanie en was tegelijkertijd jaloers op haar. Tevens besefte zij. dat er een zekere vijandigheid tussen hen bestond, ondanks de appeltaart ter verwelkoming en de verzeke ring dat Jeanie dikwijls binnen zou vallen. Paul's sympathie voor haar maakte haar kregelig want Jeanie scheen de laatste persoon in de wereld die dit nodig had. Plotseling verlangde zij er naar haar gevoe lens met Paul te delen en hem te vertellen hoe hun leven er op vooruit was gegaan. 8 N EI.IA GARDNER WHITE „O, Paul, ik ben zo gelukkig!" zei zij. „Jij hebt gekregen wat je verdient.Ik heb het ge voel dat ik alles kan... In Aporia was ik dik wijls naar, maar dat was dan ook een nare plaats. Daar scheen ik niet te kunnen ademen. En dat kon jij ook niet, of je het wilt toege ven of niet... Maar nu krijgen we een kans... O, ik houd van dit huis... Ik heb een gevoel alsof ik opnieuw geboren ben." Paul glimlachte, maar zjn donkere ogen ble ven ernstig. „Ik weet dat het vervelend voor je was, kind", zei hij. „Wat zou je zeggen van een nieuwe hoed om Zondag mee naar de kerk te gaan?" Zij begonnen beiden te lachen en een vleug van warmte en gezelligheid kwam over de nieu we keuken. Toen gingen zij naar boven om het bed in elkaar te zetten. Caroline haalde lakens en dekens te voorschijn. Toen zij in bed lagen dacht Caroline na over het huis. hun nieuw leven en Jeanie Vane. Zij zag zichzelf zitten bij de haard, terwijl zij thee schonk en babbelde ovej boeken, kunst en tui nieren. Haar leven zou belangrijk goed worden. Eindelijk had zij iets om op voort te bouwen. Paul had hersens... maar zij had ambitie en die kon zij nu benutten. Toen herinnerde zij zich hoe Burt's wagen voor de deur had gestaan, die afschuwelijke vracht wagen, en hoe de vrouw geamuseerd had ge lachen. Stil bleef zij liggen kijken hoe de nacht wind de gordijnen zachtjes heen en weer bewoog. HOOFDSTUK VII Zondagmorgen. In de Grote Kerk drong het laatste klokgelui door. Paul Phillips stond in de consistoriekamer gehuld in de toga die Jones Ficke eens had gedragen. De organist had hem verlegen op de toga gewezen. „Nonsens. Ik preek zoals ik ben", had Paul gezegd. „Het is altijd de gewoonte geweest", antwoord de de organist nerveus. „Het koor draagt ook toga's, weet u. Het hoort allemaal bij elkaar. Werkelijk, dominee, ik denk dat men het van u verwacht." „Het geeft ook niets", antwoordde Paul lang zaam. Maar pp de een of andere manier gaf het wel wat. Het gaf hem het gevoel van te volgen in John Fick's voetstappen. Zijn boeken, zijn studeerkamer, zijn huis en nu zelfs zijn 3'cc k kleren. Doch hij gaf toe dat het kinderachtig van hem was. Wat hij ook droeg, hy kon altijd zichzelf zijn. Dus trok hij de toga aan. Hij zag eruit als een aanzienlijke professor van een En gelse universiteit, die als gastredenaar een le zing over poëzie hield. Hy voelde zich vreemd, meer een acteur dan een predikant. Het maak te hem verlegen. Toen het orgel begon te spelen wist hij dat het tyd begon te worden de preekstoel te be klimmen, het gebed uit te soreken. Hij keek naar beneden, zag de zwarte plooien om zijn lange benen en glimlachte. Toen liep hij naar het klei ne raampje met glas-in-lood ruiten en zag uit op een pleintje dat aan drie kanten door de mu ren van de kerk werd ingesloten. In het midden van het pleintje groeide een boompje dat hij niet kende. De glanzende herfstrode blaren deden hem denken aan het brandende braambos en de rustige stem die had gesproken tot Mozes. Ter wijl hij daar stond te kijken kwam er een vreemde rust over hem, liefelijk en troostend. 12.0 Hilversum II 298 m KRO: 7.00 Nieuw. 7 10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Mor gen gebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber en Kath. nieuws 8.20 Gram. 9 00 V. d. huisvr 9.40 Lichtbaken 10.00 V. d. kleuters 10.1! Gram. 10.30 Promenade-ork. id.00 V. d vrouw 1U.30 Schoolradio 44.50 Als de zlel< luistert 12.00 Angelus 12.03 programm; land- en teded. 12.45 Rep van de opening de ten Generaal 1 10 Troonrede KRO 1 45 2.00 Gevar. pro gr. 2 45 Gram. 3 00 Scl dio 3.30 Ben je zestig 4 00 V. d. ziek. keriof 5.00 V. d. Jeugd 5.45_ Regerings- Sportpraatje 6.31 Gram. 7.00 Nieuws 7.10 Promenade Avondgebed en Mt kal. 7 45 Amus. - 9.15 Belg. Natior 6.20 no 11.00 Niet I BBC Hom -42.00 C 12.00 -. 1.00 Orgelspel 'b. i Twintig v-ragen 1 holen 3.00 Crit. 3.46 Gevt 4.15 „Scholing 19M" 5.00 V. d. kind. 5 56 6.00 Nieuws 6 15 Caus. 6.35 Sport 7.30 Hoorsp 8.00 9 00 Nieuws Caus 9 46 Kamermuz. 10.15 Klanikb. 14.00— 11.08 Nieuws en weerber. id BBC Lleht progr 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuz. 12 30 Ork conc. 1.30 Lichte kind. 2.00 V. d Lichte muz. 3 45 Fabrleksfanfare 4.15 Mr 's Dagboek" 4.30 Orgelspel 5 Ó0 Ork 5.45 Gram, 6.00 Dansmuz. 6 30 Cau: Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7 3 8.00 Verz progr. 8 30 Licht progr. 9 3 r. muz. 10 00 Nieuws 1015 Act. eau: Rep. 10.30 Dansmuz. 14.05 Voordr. 14 2 muz. 11.50—12.00 Nieuws. 7.46 ..Fra Jazzclub 14.00 0.25—1.00 Viool 12.00 Nieuw* klaring zouden moeten richten tot bet s cialisme en de doorbraak, wees spr. mei grote nadruk af. HU achtte dit in flagrante strijd met het reformatorisch karakter dier kerken. Niet alleen omdat een protestant de roomse sancties (het uitsluiten van de ge nademiddelen der kerk) niet erkent, want daarover is onder protestanten geen schil van mening, maar vooral omdat de reformatie de gemeente en het gemeente lid mondig verklaard. De laatste zal dus zelf moeten en mogen kiezen. De kerk mag van het geloof geen levens- er reldbeschouwing maken, want dat i dood in de pot. De kerk kan en moe zeggen dat politiek bedreven moet den uit het geloof en in gehoorzaamheid aan Christus, maar het gemeentelid past dat zelf toe. Ik kan wel zeggen tot christen in de PvdA: „Je keus is keerd", aldus spr., maar ik mag niet zeg gen: „Je bent ongehoorzaam aan Chrls- Doen we dat wel, dan staan we de loop van het Evangelie 'ln de weg, zoals het mandement het apostolaire karakter de kerk aantast. Spr. wekte tenslotte de jongeren .op dit mandement en zijn geestelijke en politiek» achtergronden in de groepen goed te be studeren. Het zal bij de komende begro tingsdebatten nog meer dan eens naai voren komen. Aanpakken In de middagvergadering heeft hoofdredacteur van De Jonge Nederlan der, de heer H. H. van der Neut Amersfoort, de jongeren gewezen op hun taak in de groep en in de federatie. Dit appèl, aldus spr., is een oproep om te be ginnen in onze naaste omgeving eerst, in contact met andere groepen daarna. Als aparte federatie zullen we binnen de CHU ons eigen geluid laten horen. De ui onze bakermat en onze eindbestemming tevens. Soms zijn we verontrust ovei de unie doet of ook niet doet, dan zijn we dankbaar. We zijn misschien wel eens brutaal, maar vader unie is toch wel een beetje trots op ons, aldus spr. Energiek aanpakken is nodig. Moei lijkheden zijn er vele. We hebben me dere chr. jongerengroepen contact mi buitenland. Dat dwingt ons onze positie te bepalen t.a.v. de Europese problemen. In November hebben we een vergade ring met de jongeren van de PvdA ovei de doorbraak. Wat zullen we tot deze Jon geren moeten zeggen, als we ons niet eerst zelf duchtig bezinnen op eigen beginsel? Maar al mogen er dan moeilijkheden zijn, ten onder gaan doen we als christe nen nimmer. Ons werelddeel mag donker van ellende zijn, versplinterd verscheurd, we weten dat Christus alle gebrokenheid een einde maakt in de nieuwe hemel en op de nieuwe aarde, besloot spr. Het voorzitterschap van de provinciale afdeling werd door de heer G. Goedhart uit Alphen aan den Rtyn) die vier jaar voorzitter is geweest) overgedragen Jaap Roodenburg uit Berkel. Met hartelijke woorden werd van oud-voorzitter (die als gemeenteraadslid helemaal meer bij de jongeren hoort) afscheid genomen, terwijl hem tevens geschenk werd aangeboden. De groep Vlaardingen, die een woord an lof te horen kreeg over de goede ganisatie van deze provinciale toogdag, zorgde voor een uitstekende afwisseling door het ten tonele brengen van ir Achter van Godfried Bomans •er Pumps heeft een Koe gewonn m. 12.30 2 00 Nws 700 Gram i 9.50 Klankb. 10.20 Gram 12.23 Gram. 12.30 4 Gram. (Om 12.50 Koersen) .15 Gram. 2.10 Ork. 1.00 Ni. Gram. 3.30 Orgelspel 4.00 koereen 4 02 Gram 4.15 Orgelspel 4 45 Gram. 5.00 Nieuws 5 10 Gram. 5.50 Boekbespr. 6.00 V. d. jeugd 6 30 V. d. soldaten. 7.00 Nieuws 7.40 Gram, 7 50 Caus. 8 00 Gram. 8.30 Ork. conc. (om 9 30 nieuws) 10.30 Gram. 10.55—14.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Omr. ork 1 00 Nieuws 00 Poolse muz. 3 45 Gram 4.06 6.30 Ko Gram. 10.45 Gra 5.00 Nieu- g 6.46 Gram. 7.30 Niei 0.00 Nieuws 10.15 Gitaar >ro*S 10.55 Nieuws. BBC UITZ. voor Nederland 10,00—10.30 Nieuws Vraaggesprek. Boeken en schrijvers (Op 224 en 75 m.). Televisieprogramma Nationaal programma 12.45—1.45 Opening ran de Staten Generaal KRO: 8 15 ,.Het Huishoudboekje van de Staat". 8.35 Weer- Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. werelds, 6. gemoedsbe weging. 9. drank. 10. opgewekte stem ming, 11. watering. 12. ruim geplooid boordsel, 14. pootaardappel. Verticaal: 2. zonder afwijkingen, 3. Europeaan, 4. de baas spelen. 5. schrijf stift. 7. heideplant, 8. afgodisch. 13. speel goed. Oplossing vorige puzzle Rots, smart, traag, grimas, schurk, kraag, gichelen, niet, triest, til, leder, raket, toekomst, teken. ORCHIDEE, MARGRIET.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2