PRESBURG BB PIECK KCRS-m De slag om Arnhem werd plechtig herdacht Wachten ons na H- en S-lijn rozenknopjes en mozaieken? Lange lederen jas Fa H. WALENKAMP EN ZONEN AKENS EN SLOPEN Hiet Uuf kïpLcték&tt, ttaak\ TELEFOON 31441 W 1 MICA MICA KLEERMAKERS(STERS) DE AVONTUREN VAN PELLE EN PINGO Koerier NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 Vandaag 10 jaar geleden Gisteren zijn meer dan 200 oud-strijders, die tien jaar geleden aan de slag om Arnhem hebben deelgenomen, in ons land gearriveerd, om aan de herdenkingsplech tigheden deel te nemen. Zij zijn afkomstig uit Engeland, Duitsland en Oostenrijk. Bij hen bevonden zich generaal-majoor G. W. Lathbury, commandant van de Britse eer ste parachutistenbrigade tijdens de lucht landingen, generaal-majoor S. Sosabowski, bevelhebber der eerste Poolse parachutis tenbrigade, brigade-generaal J. W. Hac- kett. commandant van de Britse vierde parachutisten brigade en de oorlogscorres pondent Allan Wood. Ter inleiding van de herdenking kwa men de deelnemers aan de pelgrimage bij een in de uit _jje 10e eeuw daterende Ned. i Herv. kerk te Oosterbeek. Dit gebouw was de laatste schuilplaats van de over- levenden van het eerste Britse luchtlan- dingsleger op 27 September 1944, voordat zij over de Rijn de terugtocht aanvaard den. De begroetingsrede werd uitgesproken 1 door de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Er werd een welkomstwoord ge sproken door ds Ph. W. Bergkotte, namens de Herv. gemeente en door generaal-maj R. E. Urquhart, als leider van deze her denking, die de geschiedenis van 1944 me moreerde. Sir Brian Horricks, die in 1944 het be vel heeft gevoerd over het dertigste Brit se legerkorps, heeft gisteravond te Arn hem terg elegenheid van de tiende her denking van de landing van de eerste Britse Airborne-divisie gesproken over de operaties destijds tussen het Albert-kanaal en Arnhem. Het legerkorps van luitenant-generaal Horricks vormde een belangrijk onderdeel van de geallieerde legers, die tot taak hadden een doorgang naar Duitsland te forceren via de bruggen bij Grave, Nij megen en Arnhem. De bijeenkomst, belegd door de afde ling Arnhem van het genootschap Neder landEngeland werd onder meer bijge woond door de minister van oorlog, ir C. Staf. Ook Nijmegen herdacht Van de openbare gebouwen en van tal van particuliere woningen te Nijmegen hebben de vlaggen gistermiddag halfstok gehangen. Vertegenwoordigers van burgerij, van de universitaire gemeenschap, alsmede burgerlijke en militaire autoriteiten had den zich gistermiddag in het Waaggebouw verzameld, waar de burgemeester van Nijmegen mr Ch. Hustinx de tentoonstel ling „Nijmegen in oorlogstijd" opende. De burgemeester wees er op, dat de bevrij ding de weg heeft gebaand naar tijden van vrede en welvaart. Om zeven uur 's avonds begonnen alle Nijmeegse kerkklokken te luiden. In de omgeving van de Waalbrug werd door de déken van Nijmegen, drs C. van Dijck in de open lucht een mis opgedragen, terwijl in de Stevenskapel van de Ned. Herv. ge meente ds H. C. Valeton, Doopsgezind predikant, een kerkdienst leidde. Een uur later begon in de vereeniging de plechtigheid ter herdenking vai omgekomen burgera van Nijmegen. Morgen zal de secretaris-generaal van het Britse legioen, de heer Griffin, een glas in lood gedenkraam onthullen, dat het legioen aan het Nederlandse volk heeft aangeboden. Dit raam bevindt zich in de kapel van Ons Erf, een opvoedkun dig centrum te Berg en Dal. Volgens een verklaring van het legioen is „deze gift een blijk van waardering Voor de prach tige gastvrijheid die het Nederlandse volk aan bezoekers uit Groot-Brittannië aan de oorlogsgraven heeft betoond". De Castries: Wapenstilstand was absoluut nodig Generaal De Castries heeft voor het eerst sedert zijn vrijlating door de Viet- minh, in Parijs een persconferentie ge houden. Hij zei, dat een ..wapenstilstand" absoluut nodig was in Indochina- Gene raal De Castries voegde daaraan toe. dat het reeds vóór de wapenstilstand volko men duidelijk was. dat Frankrijk geen militaire overwinning kon behalen, „evenmin als de communisten trouwens". De Castries verklaarde, dat massale Amerikaanse hulp uit de lucht waar schijnlijk Dien Bien Phoe had kunnen redden, evenwel niet als die hulp tijdens de laatste dagen van het lange beleg was gekomen. „De Fransen hebben Dien Bien Phoe verloren, doordat zij werden overspoeld door de vijand, zowel met mensen als met materiaal", aldus De Castries. De Franse luchtmacht werd vaak door het slechte weer op de grond gehouden. Daarbij kwam nog, dat de troepen van de Viet- minh meesters waren in het camoufleren van stukken geschut. Bovendien was het commando van de Vietminh uitstekend, vooral in het aanpassen van hun metho den aan de omstandigheden. De Castries had nooit Chinezen tussen de soldaten van de Vietminh gezien. „Maar er bestaat geen enkele twijfel, dat er op grote schaal, hulp uit China naar Vietminh kwam". Provinciaal kapconcours in Rotterdam Op 28 September zal door de technische ontwikkelingsclub herenkappers in ge bouw Odeon te Rotterdam een provinciaal concours voor dames- en herenkappers worden gehouden. Er zijn verscheidene prijzen. Vrouwen gekwetst door Soekarno De Indonesische vrouwenorganisatie Perwarl is in het geweer gekomen, omdat het bekend geworden is, dat president Soekarno. hoewel hij reeds getrouwd is en vader van drie kinderen, in alle stilte in Juni j.l. een huwelijk heeft gesloten met mevrouw Hartlni, de gescheiden vrouw van een zekere Soewondo en moe der van vijf kinderen. De president heeft thans twee vrouwen, hetgeen toegestaan is volgens de Mohammedaanse wet en evenmin verboden is in het Indonesische burgerlijk recht. Desniettemin is de Perwari een actie begonnen. Deze organisatie, welke ijvert voor de monogamie, heeft haar leden op geroepen tot een vergadering op heden om de zaak te bespreken. In een brief, getekend door de voorzitster, mevr. Kartowijono en de secretaresse, mevr. Siregar, wordt verklaard, dat het huwe lijk geschiedde zonder voorkennis van mevr. Fatmawati Soekarno, die geen tweede huwelijk wenst en bereid ls zich te laten scheiden- De brief verklaart, dat dit huwelijk 'de hoogheid van het ambt van staatshoofd neerhaalt en een steek in het hart is van de vrouwenorganisaties. Dit huwelijk wordt een soort polygamie genoemd, ter bevrediging van hartstoch ten, die bestreden moeten worden. Mevr. Soewondo-Hartini zou zich volgens deze brief van haar eerste man hebben laten scheiden, omdat zij een relatie had met Soekarno. Daarentegen verklaart het blad Sin Po, dat zij reeds in April 1952 van Soewondo gescheiden was, voordat de president het voornemen had opgevat haar te huwen. Een medewerker van radio republiek Indonesia verklaart, dat Soekarno zijn besluit om een ander huwe. lijk aan te gaan zelf aan mevr. Soekarno had medegedeeld. Het ligt niet in het voornemen van de president om van mevr. Soekarno te scheiden. Mevr. Har- tini verklaarde volgens spreker, dat zij alleen met de president wilde huwen als deze zich niet van mevr. Soekarno liet scheiden. Voorts zou zij hebben verklaard, dat zij niet in het paleis wilde wonen. Dit is het derde huwelijk van presi dent Soekarno. Van zijn eerste vrouw liet hij zich in het begin van de oorlog schei- Nazi Walter Funk is geopereerd Ex-minister Walter Funk, een van de zeven top-nazi's, die wegens oorlogsmis daden in de gevangenis van Spandau zit ten, heeft gisterochtend in het Britse mi litaire ziekenhuis te Berlijn eij operatie ondergaan. Zijn toestand wordt bevredi gend genoemd. Hulp Amsterdam aan Schouwen- Duiveland loopt ten einde De hulpverlening, die Amsterdam aan het rampgebied en met name aan Schouwen-Duiveland verleent en waar voor destijds door de gemeenteraad een half millioen gulden beschikbaar is ge steld, loopt landizamerhand ten eind» De Mode J955 Franse katoendrukkers bepalen de zomermode voor het volgend jaar (Van onze moderedactrice) Modekoning Christian Dior is toch niet zo oppermachtig als men zo op het eerste gezicht denkt Ook achter zijn schermen trekt iemand aan de touwtjes- Aan katoe nen touwtjes want het is de katoenkoning Marcel Boussac Hij is behalve directeur van Frankrijks grootste katoenfabriek ook eigenaar van het huis Christian Dior- Men kan dus veilig aannemen, dat er tussen de door Dior gelanceerde kleuren en de stoffencollectie van Boussac wel enige overeenkomst zal zijn. Terwijl de dames zich nog druk maken over de H- of S-lijn is de confectie-indu- strie nog slechts geïnteresseerd ln de modellen, die volgende zomer, dus 1955, gedragen zullen worden- Daarom kwam het huis Boussac gisteren met acht man nequins naar Nederland en toonde ln het Carltonhotel aan de confectionneurs wat er met zijn katoentjes gedaan kon wor den. Stuk voor stuk waren de japonnen, tailleurs en mantels juweeltjes- De col lectie zomer 1955 is geïnspireerd op mozaïeken en de heerlijke ouderwetse Bieder meierpatroontjes U weet wel met rozenknopjes en randjes. Die randjes vooral geven allerlei kansen om bijzon dere effecten te sorteren- Men kan bijv- de effen tussenruimte op de heup weg- stikken. of bij de schouderpas. en krijgt dan een buitengewoon elegante ruimte- verwerking. Verscheidene modellen wa ren in een soort oranje-geel, dat als het ware zonneschijn met zich meedraagt. De rokken waren ruim, veelal met stro ken of in gerimpelde banen, de lijfjes meestal strak met een ovale hals en klei ne ingezette mouwtjes- Practisch ieder model had een zekere distinctie en we mogen hopen, dat de Nederlandse fabri kant van damesconfectie erdoor overtuigd is. dat ook in het goedkope genre eer smaakvol japonnetje mogelijk is- We hopen in de komende weken eer serie van de Boussac-modellen te publi ceren. wie weet geeft het onze lezeressen idee voor haar garderobe. Dala emigranlenvluchten van de K.L.M. De K.L.M. zal op de volgende data vluchten maken met Nederlandse emi granten: naar Canada: 4, 11, 18 en 2f October, 8 en 22 November en 12 Decern- Voorts bestaat er de mogelijkheid tot vertrek op Dinsdagen, Donderdagen Zaterdagen in November en December. Naar Australië: 2. 9, 16. 23 en 31 Octo ber naar Sydney. Naar Nnieuw-Zeeland: 26 October. De Franse katoenkoning Marcel Boussac (eigenaar van Dior) heeft voor de zomer 1955 mo- zaiekmotieven gekozen. Dit mo del in de S-lijn van Fath bestaat uit een mouwloze japon en een jasje. Het is uitgevoerd in een mozaiek van grijs-wit-zwart met een ietsje geel en lila. Conclusie van rapport Slechts twee gemeenten op Goeree samenvoegen Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, zoals men weet, het plan het aantal ge meenten op Goeree en Overflakkee terug te brengen van 13 op 4. Naar aanleiding dezer plannen hebben de betrokken ge meenten een rapport laten samenstellen door de Utrechtse hoogleraar prof. dr S. J Groenman, over de sociale aspecten van deze kwestie. De samensteller komt in dat rapport tot de conclusie, dat de 13 gemeenten slechts 2, te weten Som- melsdijk en Middelharnis, in aanmerking komen voor samenvoeging. Zaterdag zal dit rapport door de be rokken gemeenten op een bijeenkomst in 5ommelsdijk worden besproken. Honderden op receptie van de Gasstichting Ook vele gelukwensen voor ir J. G. de Voogd (Van een onzer verslaggevers) Een schat van bloemen sierde de foyer an het Kurhaus te Schevenlngen gister middag, toen de Gasstichting èn met haar de directeur, ir JJ. G. de Voogd, recipi eerde ter gelegenheid van het zilveren jubileum, zowel van de stichting als van de directeur. De Gasstichting is een tech- nisch-wetenschappelijk orgaan Nederlandse gasindustrie en vervult als zodanig een adviserende en controlerende taak. terwijl tevens als keuringsinstituut wordt opgetreden. Het stichtingsbestuur werd o a. gecom plimenteerd door de heer H. D. Tjeenk Willink, voorzitter van de vereniging van Gasfabrikanten in Nederland, door ir R. H. Touwaidc namens de Internationale Vereniging van Gasfabrikanten, door de voorzitter van de Belgische gasvereniging L. de Brouwer en door de directeur van het Brusselse gasbedrijf de heer Marcel Brabant. Voorts kwamen talrijke burgemeesters en vertegenwoordigers van ministeries alsmede afgevaardigden uit het bedrijfs leven hun gelukwensen aanbieden. Ook zagen wij de directeur van de Rijksnij- verheidsdlenst, de heer J. H. Meijers, d< algemeen secretaris van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, ir H. Sangster, en vele andere leidende persoonlijkheden van tal van gemeentelijke bedrijven. Na mens de gemeente Den Haag, kwam wethouder mr J. van Aartsen zijn geluk wensen aanbieden. Er waren vele geschenken voor de ju bilerende stichting en voor de directeur. Nieuw Guinea Austral, ambassadeur ook naar New York De ambassadeur van Australië in Nederland, de heer Alfred Stirling, zal hedenavond naar Londen vliegen op weg New York, waar hij zich bij de Australische delegatie voor de Algemeno Vergadering zal voegen. Uit Indonesië zullen 11 parlements leden naar New York vertrekken om de zitting bij te wonen. De Indonesische delegatie is reeds in het bezit van vast omlijnde instructies. Weer populaire uitgave over millioenennota Over de komende millioenennota wordt een populaire voorlichting gegeven door middel van een brochure, die de postkantoren en de boekhandel zal worden verspried. Bovendien zal in de avond „Derde Dinsdag in September" evenals het vorige Jaar, een deel van het tele visieprogramma worden gewijd aan di rijksbegroting 1955. De uiteenzetting ovei de millioenennota voor de televisie zal worden gegeven door de directeur der rijksbegroting van het ministerie var financiën, de heer D. J. Gerritsen. Limburgse jeugdleidster in Zwitserland verongelukt De 28-jarige mej. Elisabeth Maria Spor- ken, leidster van de Katholieke jeugd beweging in Limburg ls te Adelboden in Zwitserland bij een bergongeluk leven gekomen. De reddingsploeg, die, nadat mej. Sporken vermist werd, ander halve dag had gezocht, heeft gisteren het stoffelijk overschot gevonden. Waarschijnlijk is mej. Sporken tijdens een bergtocht tengevolge van een dichte mist mis gestapt, in een ravijn gestort en door een bergstroom meegesleurd. Het slachtoffer woonde in Blerick bU Venlo. B. en W. A'dam onlvingen schaakmeesters Gisteravond is. zoals we in het schaak- verslag reeds opmerkten, een groot aan tal deelnemers aan de FIDE-landen- schaakwedstryd met het bestuur van de organiserende stichting voor internatio nale schaaktraditie van Amsterdam in het Stedelijk museum te Amsterdam de gast geweest van het gemeentebestuur. Burgemeester mr A. J. d'Ailly was per soonlijk gekomen om de schakers te ver welkomen en in zijn gezelschap bevond zich wethouder mr G. van 't Huil en zijn echtgenote. Ofschoon er geen officiële toespraken werden gehouden, is het ge zelschap onder genoeglijke conversatie geruime tijd bijeen gebleven. Enige van de Russische spelers. Lw. Smyslov. Bron- stein. Kotov en Geiler, woonden met hun begeleiders de receptie bij. Botwinnik is niet verschenen. Voetbal Zuidslavische elftal voor Cardiff Het Zuidslavisch voetbalelftal, dat Woensdag te Cardiff tegen Wales uit komt. is als volgt samengesteld: doel: Beara; achter: Stankovic en Ze- kovic; midden; Mantula. Horvat en Bos- kov; voor: Dvornic, Jocic, Vukas, Bobek en Zebec. Kort geding tegen Hermes- D.V.S. opgeschort Naar wij vernemen is een samenspraak gaande tussen de partijen met betrekking tot de vordering in kort geding, welke door de beroepsvoetbalclub Rotterdam is ingesteld tegen Hermes DVS. Zoals be kend hebben de betrokkenen tot morgen gelegenheid om tot een minnelijke schik king te komen. In verband hiermede is de behandeling door de arbitrage-com missie van de Ned. beroepsvoetbalbond van het geschil tussen de beroepsvoetbal club Amsterdam en de speler J. F. Ba- rends, alsmede van het geschil tussen de beroepsvoetbalclub Rotterdam en de spe ler F. J. Osterholt op verzoek van de raadslieden van beide partijen opgeschort voor de duur van 14 dagen. De procedure zou oorspronkelijk mor gen beginnen. Met ingang van 1 October is aan de rijksinspecteur van het verkeer te Mid delburg mr J. L. Nieuwenhuis op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De grootste sortering Lederen Kleding INDIANA LEDEREN KLEDING vanaf Lederen caps, Handschoenen, Laarzen, Brillen, Valhelmen, etc. HET SPECIALE ADRES VOOR LEIDEN Turfmarkt 5, Tel. 20050, Leiden ONZE SPECIALITEIT Kwaliteit Slopen Lakens 150 Lakens 180 LI DO Gezoomd 1.95 6.75 8.50 2x cordon 2.50 6.95 8.75 Geborduurd 2.75 7.50 8.95 DORMITA Gezoomd 2.50 8.50 9.90 2x cordon 2.95 8.95 10.50 Geborduurd -3.50 9.50 10.95 FAVORITA Gezoomd 3.15 9.20 10.65 2x cordon 3.50 9.50 11.05 Geborduurd 3.95 10.25 11.80 CINDARELLA Gezoomd 3.10 9.90 11.30 2x cordon 3 65 10.15 11.60 Geborduurd 4.40 11.10 12.60 Alle bovenstaande prima lakens en slopen zullen wij U gaarne tonen en uit voorraad leveren. Haarlemmerstraat 228 Telefoon 20510 VAKK LEDING MANCHESTER KLEDINC Uitsluitend de allerbeste „Schuttersveld" manchester in onze gerenommeerde oer sterke afwerking en eerste klas modellen. MOUWVESTEN met zwart beverteen rug en jq Manchester rug en mouwen en leerafwerking 33.95 28.95 SPORTJASSEN Gevoerd met zware keper voering 36.95 WERKBROEKEN Heupmodel en om op bretels te dragen. Extra versterkt mét - achterzak 21.90 19.95 18.50 1 0.90 SPORTBROEKEN Moderne kleuren. Achterzak met rits en omslagen MIDZA-BONNEN 23.50 D£4r wordt U het bewijs geleverd, dat goede kinderschoenen niet duur be- boeven te zijn Speciaal voor het jonge volkje brengt PRESBURG een collectie om van te waterlanden Mooie gzersterke kinderschoenen, tegen prijzen, die GULDENS LAGER liggen dan overal elders. Hier ziet U er enige voorbeelden van: KINDER* GESPSCHOENTJE met dikke crêpe- zool. In bordeaux rundleder. 21 3.95 I 24-27 5.50 'en> 22-23 4.95 28-31 5.95 Iets heel bijzondere MEISJESFLAT met sierrand en crêpe- zool. In bordeaux of rood leder. 29.... 9.95 I 33-34 .11.90 a en30-32 10.90 j 35-36 12.50 tteus MEISJES- GESPSCHOENTJE met sierrand en dikke crépezooi. Iels parts! In bordeaux of bruin rundleder Maten: 130 32.11.50 29 10.50 33-36 12 50 Pracht JONGENSMOLIÈRE zware rubberzooi en leder tussenzool. In bruin rundleder. 28 6.95 I 32-35 8.95 n 29-317.95 36-40 9.95 Donkersteeg 13 - Leiden AMSTERDAM ALKMAAR HAARLEM T LEIDEN DEN HAAG BUSSUM HILVERSUM AMERSFOORT - UTRECHT ARNHEM T NIJMEGENT BREDA T GRONINGEN Elke man houdt er van! VOOR ADVERTENTIES Gemeente Noordwijk Vijfde en zesde herzie ning van hef plan van uitbreiding Het hoofd van het gemeente bestuur van Noordwijk brengt ter openbare kennis, dat van en met 18 September tot en met 1 October 1954 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn gelegd de door de gemeenteraad op 11 September 1954 vastge-, stelde 5e en 6e herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen, uitgewerkt in uitvoerige kaarten. meer speciaal met betrekking tot terreinen bij de Van Pan- huijsstraat en de Oude Zee- veg (Grent). Noordwijk, 17 Sept 1954. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd. G. F. W. VAN BERCKEL. 'Laai nu Uw hond eens J OPKNAPPEN j ft voor het Ie koud h wordl Diversen 1 Staaf scheerzeep 12 cf. Ie kwaliteit, merk IndiaanJ Vastgestelde prijs 29 ct. Met inlevering van deze adver tentie voor 12 ct. Geldig tot 25 September. I.V.A., Haar lemmerstraat 48. Nova, Noordefnde 43. Leiden. Horloges, uurwerken ir. ruime keuze. „De Goed kopere Zaak". S. v. d. Water en Zn, Haarlemmerstr. 185 1 Zenith, Longines, Electrion.| Cyma Prisma, Union, Jung-I hans. Kienzle, Avia, Roamer. 1 Rival, Lemania, Mauth. Zodiac. Uw haard vraagt er om! Breng nu Uw haard- deuren. Tob zelf r\iet met vastgebrande schroeven, die tot Uw schrik vaak afbreken. Wij geven U vooruit prijsopgave en verwerken uitsluitend prima MICA. Heeft U klachten, zegt het ons. zijt gij tevreden, zegt het Thuiswerk aangeboden voor Speciaal voor mantelwerk. H. JANSE geeft 100 service! H. JANSE. Haarl.str. 129 Telefoon 21808 - Leiden Adverteren verkopen Gemeente Warmond Bekendmaking Het Hoofd van het Ge-' ntebestuur van Warmond maakt bekend, dat zijn be kendmaking betreffende het sie liggen van een ont werp van het partiële uit- breldingsp!an-in-onderdelen voor gronden, gelegen nabij hotel „Meerrust". geplaatst in dit blad van 28 Augustus 1954, als vervallen kan wor den beschouwd. Binnenkort wordt bedoeld ontwerp opnieuw ter visie gelegd, waaromtrent nadere publicatie volgt Warmond, 16 Sept. 1954. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, L. VON FISENNE. 't is dè manierl 82. Inmiddels zijn Petzi, Pelle en Pingo verder op verken ning gegaan. Midden in het land komen zij een rond huisje tegen. „Wat zou dat nu weer zijn?", vraagt Petzi. „Ik ga de deur niet open doen hoor, dan knijpen zij mij weer in m'n neus. Maar, we gaan er toch op af. En zeg, zie je die wielen daar staan? Die zouden wij best voor ons schip kunnen gebruiken. Weet je wat we doen? Wij zeggen de man of vrouw, die in dal huisje woont gewoon goedendag en nemen dan de wielen mee." „Zouden wij dat nu wel doen?", vraagt Pingo. „Ja natuurlijk, kom op" en daar gaan ze. In het huisje blijkt een hele grote Paddi te wonen. „Vriendelijke mensen", mompelt Petzi, waar na hy zich even omdraait en snel tegen de anderen zegt: „Ik zeg jum, in goed Nederlands betekent dat „jaen dan rollen wij eenvoudig de wielen weg. „Goeiendag", klinkt het uit de mond van Petzi en dan „jum", waarop de anderen de wielen pakken en met Petzi in het midden vertrekken. Met verbaasde ogen staat de Paddi de vreemde bezoekers na te kijken. Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7