Leidse Jeugd-Actie opent nieuw cursusprogamma Alb. de Vries en De Groot showden samen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 Tekort aan geschoolde leiders nog steeds een probleem DE LEIDSE JEUGD-ACTIE zal zich in het thans aangebroken seizoen voornamelijk bezighouden met een aantal jeugdleiders-cursussen. Deze moeten van groot belang worden geacht, met het oog op het leiding geven aan verschillende jeugdclubs, onder andere aan buurt,, en speeltuin verenigingen. De maatschappij is langzamerhand ingewikkeld geworden, dat het gezin niet alles meer kan doen en verschillende ta ken. behorende bij de opvoeding, aar zogenaamde „derde milieu" (naast ge zin en school) werden overgeheveld. Het leiding-geven is mede daardoor tot een probleem geworden. Daaris dan eerst de jaarcursus han denarbeid, die opleidt voor een diploma, namelijk het landelijke diploma „handen arbeid voor jeugdleiders". Leider is de heer H. Kors. De eerste les wordt gege ven op Maandag 27 September, half .8, vervolgens iedere Maandagavond, tot 10 uur. Deze cursus wordt gegeven in sa menwerking met de vereniging voor han denarbeid. Het programma spel en sport in het jeugdwerk staat onder leiding van heer E. Arends. In de winter concentreert men zich op zaalspelen, volleybal e.; in het voorjaar op de spelen, die voor het open veld geschikt zijn. Eerste les op Donderdag 30 September, half 8, en volgens om de andere week op Donder dagavond, tot 10 uur. De jaarcursus creatief spelen en proviseren (vrij toneel) is nieuw en wordt geleid door mevrouw E. van Vriesland- Canivez uit Amsterdam en de heer J Chr. Bartelsman. Eerste les op Vrijdag ■j* Leids echtpaar weldra Jjjj 50 jaar getrouwd Volgende week Donderdag beginnen J een paar gelukkige en dankbare hun gouden bruidsdagen: het echtpaar P. WijtsmaE. Wijtsma-ter Louw, wo- tiej nende Atjehstraat 31 te Leiden. Ze heb- Iben reden voor die dankbaarheid. Negen kinderen (vijf jongens en vier meisjes) mochten ze groot brengen en deze zijn zelf ook ondertussen getrouwd al ken len nog in leven. Het aantal kleinkin- de deren is dezer dagen juist verhoogd achttien. dra! De 73"Jari£e bruidegom is afkomstig uit Oude Wetering, zijn vrouw (70 jaar) ej]a uit Aalsmeer, in welke plaats op 6 Oc- tober 1904 hun huwelijk werd voltrokken. Al 31 jaar wonen ze nu in Leiden, waar de heer Wijtsma lange tijd walbaas is geweest bij de rederij Van der Schuyt. Voordien was hij achtereenvolgens boot knecht en kapitein op een passagiers- Het feest wordt op 6 October aanstaan, de in de woning van de oudste zoon (Morsweg 77) gevierd in intieme kring, la Van de kleinkinderen zullen alleen wezig zijn degenen, die de lagere school ima al ac'lter de ruS hebben; de anderen ko men daarna een middagje feesten. 5 6.C" Engelse logé kreeg een hond Leidse wolverver door de wol geverfd De 44-jarige Leidse wolverver L. F. L., die in Den Haag regelmatig met postpa pier vent, kwam deze week bi; een klant, waar hij ontvangen werd door een Engel se logé, omdat de vrouw des huizes niet thuis was. Het Engelse meisje verstond geen woord Hollands en daar meende de Leidenaar van te moeten profiteren. Of hij een bestelling kwam brengen, handigde hij eerst twee pakjes postpa pier, die door het meisje prompt werden betaald. Vervolgens hield hij het meisje een door hem reeds betaalde rekening van de Stedelijke lichtfabrieken ten bedragen van ƒ7.50 door op de lamp en schakelaar de Indruk vestigde, alsof bij niet-betaling het licht zou worden afgesneden. Het meisje haalde een briefje van 20,— en hield na betaling haar hand op geld terug te ontvangen. De echter geen geld, maar wel een hand als afscheid, waarna hij zo spoedig gelijk verdween. De Leidenaar, die nog een voorwaardelijke veroordeling tegoed heeft, is door de recherche te Leiden aangehouden en naar Den Haag overge bracht, waar hij is opgesloten. GEMEENTE LEIDEN Olliciële publicaties GEMEENTEBEGROTING 1955 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der gemeentewet, ter openbare kennis, dat de begroting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1955, alsmede de begrotingen voor dat jaar van de tak ken van dienst, aangewezen krachtens artikel 252 der gemeentewet, op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Lelden, 15 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd- De Burgemeester F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. PUZZLE- PROMINENTEN IC. Pison. Morsweg 131, Leiden; 2 J. Varkevisser. Dorpsstraat 1 Zoeterwoude; 3 zuster E. M. v. d.' Poel, Dr mr W. v. d. Berghstichting. Noordwijk-Binnen. October, half 8, en vervolgens iedere Vrij dagavond, tot 10 uur. Algemene cursusleider voor deze cur sussen is dr A. van Biemen, directeur de arbeidersgemeenschap der Wood- brookers te Bentveld. Hij bespreekt de psychologisch-sociologische achtergron- :n van het jeugdwerk. De algemene openings- en voorlich tingsavond wordt gehouden op Vrijdag 24 September, 8 uur, in het Volkshuis, de plaats, waar alle cursussen worden ge- Tenslotte dienen genoemd de korte filmscholingscursus en de korte zomer cursus veld- en terreinspelen. Voor de eerste cursus zijn de heren H. Wielek, J. pater J. P. Dirkse aangezocht. Zij spreken resp. over de sociale en aesthe- tische zijde, de historische zijde èn de paedagogische zijde van de film. De data zijn 14 en 28 Februari 1955 en 14 Maart. De cursus veld- en terreinspelen bestaat vijf avonden, in Juni en Juli van het jm -•-* k de heer E. Vreugde op Leidato Mevrouw Bep Been als 30.000ste naar Parijs Parijs wordt het reisdoel van de 26- jarige mevrouw Bep BeenWillemse, Baatstraat 4. nu zij gisteravond half tien als 30.000ste de Leidato betrad. Haar echtgenoot, de heer B. Been, hulp-stoker bij de Lichtfabrieken mag ook mee. Daarnaast werd een stortregen geschen ken over het gelukkige echtpaar uitge stort. onder meer omvattende een kof fertje dranken, een couvert, leren hand schoenen. kookboek, zes lakens cn slopen, broodtrommel, tulen rok. schemerlamp, electrische melkkoker, fototoestel, een -paar schaatsen, een twee-persoons deken, en nog heel wat heerlijkheden meer. De moeder van mevrouw Been. die ook op de tentoonstelling aanwezig was haar verjaardag over een paar dagen gezellig vieren met een koffertje dran ken, aangeboden door het bestuur. De twee kinderen van het echtpaar Eeen, een jongen van 2Vz en een broer tje van 4, zullen tijdens de vijfdaagse reis naar de Lichtstad worden uitbesteed. Dinsdag waren de gelukkigen ook al op de Leidato geweest. Deze herhaling is dus wel een zeer lucratieve geworden. De Skymasters zetten de feestvreugde luister bij door het spelen van een ver zoeknummer: Kom over de brug. In de meest letterlijke zin van het woord heeft het Leidatobestuur dit advies opgevolgd. Agenda van Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal, 2—half 6 en half 7—11: Leidato. Gulden Vlies, half 9: Leldato-modeshow. Chr. kleuterschool „Prinses Juliana". Herenstraat 64, 211 uur: bazar. Pieterskerk, 8 uur: Zomerconcert, Marie Dufour, orgel, Adrienne de Smet. Grote cursuszaal academisch zieken huis. 8 uur: Rode Kruis, propaganda filmavond. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond. ds E. I. F. Nawijn van Den Haag „Vragen rond Israël, theorie praktijk". Hooglandse kerk, half 8: Genootschap Nederland—Engeland, concert Leicester County Youth Orchestra. Oegstgeest, Beukenhof, 8 uur Modeshow De GrootAlbert de Vries. Zaterdag Chr. kleuterschool „Prinses Juliana' Herenstraat 64, 211 uur: bazar (Staal- wijk, 2-3-4 en 5 uur: jeugd-filmvoorstel- ling). Papengracht, 1.45 uur: K. en O., excur sie naar „Dollywood" te Amsterdam. Sintelbaan Leidse Hout, 3-15 uur juniorendag Leidse Athletiekcommissie. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Katholieke Ar beidersbeweging, receptie-avond 60-jarig bestaan afdeling Leiden. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 7.45 ledenvergadering L.G.K.V. Pernix. Wassenaar, Zijllaankerk, 8 uur reform, jeugdappèl, sprekers ds G. Toorn vliet en ds Okke Jager. Maandag Stadhuis, 8 uur: gemeenteraad. Nieuwsteeg, half 8: VOLA-excursie naar Kamerlingh Onnes-laboratorium. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereniging „Rijnland", dierenarts H. J. Stol ov „Op het spreekuur van de dierenarts' Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a. ,Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro- icopie", tot 19 Sept. 104 uur. (V Maan dags gesloten). Apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst. Steenstraat 35, teL 20136. Vijf dagen naar Parijs is de grootste beloning, die het echtpaar Been- Willemse gisteravond op de Leidato in de wacht sleepte, nadat mevr. als de 30.000ste was binnengekomen. Dat er ook wel het een en ander van de standhouders afviel, toont deze foto ondubbelzinnig. Foto N. van der Horst Haagse rechtbank Anderhalf jaar geëist tegen oneerlijk personeel Een chauffeur uit Ter Aar moest de Haagse rechtbank verschijnen omdat hij in dienst van een chemische fabriek herhaaldelijk geld, dat hij van klanten inde, had verduisterd en z.g. retourbon- voor fust had vervalst. Het kon eer hele tijd goed gaan, want de chef van hel magazijn die met de controle was be- zat ook in het complot en noteerde ook verkeerde cijfers. Als dank kreeg hij een klein deel van de opbrengst. Ondanks de bedriegerijen ging de man vriendschap pelijk met de directeur om totdat de zaak uitkwam. De boekhouder werd als getuige ge hoord. Volgens de opgave van verdachte hij onrechtmatig f 2200 hebben geno- maar de directeur schatte het bedrag veel hoger. Verd. was al eerder vei deeld. Uit het rapport van de R.K. reclas sering bleek, dat verd. wou sparen voor een huishouding, want hij was verloofd. Sinds zijn verblijf als militair in Indone sië bleek hij zo losgeslagen te zijn. De officier van Justitie vond het een gemene handelwijze van verd., die als en onverschillig bekend staat. Hij er tegen hier een gedeeltelijk voor waardelijke straf te geven, want dat was eens geprobeerd. Daarom eiste hij nu >n jaar en zes maanden gevangenisstraf et aftrek. Direct hierop stond de magazijnchef uit Alphen a. d. Rijn terecht, die van de vorige verd. geld van misdrijf afkomstig als geschenk had aangenomen. Hij zou ongeveer f 400 hebben gekregen, maar volgens de andere verd. was het een paar honderd gulden meer. Deze verdachte, die nog niet eerder was veroordeeld, moest toegeven, dat hij even schuldig was als de chauffeur, want hij was met de controle belast. In een voorlichtingsrapport werden boete en een voorwaardelijke straf aanbevolen. De officier van Justitie merkte op dat verd. al eerder oneerlijk was geweest, dat hij toen voorwaardelijk niet was vervolgd. Ook tegen hem eiste hU een jaar en zes maanden gevangenisstraf. „Ik il graag in hoger beroep", was verd. Op Woensdag 22 Sept. a.s. zal in het Teylers Museum te Haarlem aan mej. dr Rena Pennink, wier studie over het leven en werken van Jan Babtista Welle- kens, door de Teylers-stlchting werd be kroond, de prijs worden uitgereikt. bedrijf noemde, waar men elkaar trouwde en van hoog tot laag vriend schappelijk met elkaar omging. Uit de beschutting van de landelijke sfeer was de chauffeur weggehaald om als militair overzee te dienen. Hij was de omgeving ontgroeid. Thuis moest hij geld afdragen en zodoende ging het sparen voor een eigen huishouding heel langzaam. Mr Branderhorst bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank zal 30 September a.s. uit spraak doen. Schaak-grootmeesters naar Leiden? Het bestuur van de Leidse Schaak hond heeft zoals men weet het plan, van de aanwezigheid in ons land van de beste schaakspelers ter wereld gebruik maken voor het organiseren van een •edstrijd, waarbij het Russische tiental zal spelen tegen een team van de beste spelers uit de overige landen ter wereld De wedstrijd wordt gespeeld op twee dagen, gelegen tussen 28 September en 5 October, echter niet op 2 October. Het bestuur verwacht, dat de wedstrijd, die 1 worden gehouden in de Stadsge hoorzaal, een groot aantal bezoekers uit binnen- en buitenland zal trekken. Het bedrijfsleven heeft zijn belangstelling bewezen door het beschikbaar stellen bijdragen cn garanties tot een be drag van f 8.050. B. en W stellen de raad i het bestuur van de bond een garantie te verlenen van ten hoogste f2.000 ter dekking van een eventueel tekort. (Het staat nog niet geheel vast, dat de wedstrijd zal doorgaan Sport redactie N.L.C.). Epidemie te Katwijk aan den Rijn Thans ook paratyphuspatienten naar Haagse ziekenhuizen Twintig patiënten genezen, in totaal thans 160 mensen ziek In de Haagse ziekenhuizen Zuidwal en St Joannes de Deo zijn gisteren in totaal twintig paratyphuspatiënten uit Katwijk aan den Rijn en omgeving op genomen. In het academisch ziekenhuis te Leiden is weer wat meer ruimte be schikbaar gekomen. Daar worden nu 45 patiënten verpleegd. Vandaag zouden ook in andere Leidse ziekenhuizen (Dia- conessenhuis en Sint Elisabethzieken- huis) bedden vrij komen. Zoals bekend is, worden zoveel moge- i lijk patiënten in ziekenhuizen opgeno men om herinfectie te voorkomen. Tot Herlst-mode bij V. en D. Verlegen lachjes bij inzet van bescheiden H-lijn OOK BIJ V. EN D. is gistermiddag het winterseizoen begonnen met oen nieuwe serie modeflitsen, twee korte modeshows op één middag, waarbij de meest spectaculaire stukken uit de collectie toorden getoond. En na tuurlijk was iedereen razend benieuwd naar de H-lijn van Dior, méér nog dan naar de S van Fath. Gelukkig zal het met die H van Dior voorlopig wel meevallen. Dat bleek ook weer uit deze collectie. De verlaagde taillelijn wordt in de meeste stukken slechts „aangegeven" en voorlopig zal men te maken hebben met een tendens om het lijfje wat langer te maken. Dat gebeurt soms met een paar bescheiden zakken op heuphoogte, met een wat la ger ingezette rok, met een naadje of rand; de natuurlijke plaats van de taille b 1 ij f t zichtbaar door de taillering vai het lijfje, waarin dan nog vaak de ge legenheid tot het aanbrengen van eer ceintuur is opengelaten. Zo zal de over- Lezing voor K. en O. Dr Melchior vertelde over de Amazone-vallei ONGETWIJFELD HEEFT K. O. met de eerste van de serie lezingen in dit seizoen een goede greep gedaan door dr A. Melchior uit te nodigen om voor de leden zijn avonturen te komen vertellen van zijn verblijf in het Amazone-gebied. Dr Melchior is een vlot verteller en in een minimum van tijd had hij de meer dan volle zaal van het Antonius-clubhuis gisteravond in !e ban van zijn verhaal. De Amazone is de grootste rivier de wereld en men kan zich moeilijk voorstelling maken van haar lengte 7000 km en van de uitmonding, die niet minder dan 300 km breed is. In de natte tijd, die acht maanden duurt en waarbij het elke dag zeer veel regent, stijgt het water van de rivier soms 17 meter. Maar in de droge tijd regent het er flink deze overvloed van water in een t: ch gebied maakte de Amazonevallei i enorme broeikas, waarin de planten groei bij het griezelige af is. Toch wordt er veel honger geleden. Het len groeit er snel genoeg, maar het on kruid gaat nog sneller. Daarbij komt nog, dat de inwoners er practisch niet kunnen werken, omdat ze zonder uitzondering ek zijn. Bijna niemand is vrij van mala- a, wurmen of infectieziekte. Gelukkig is e rivier zeer visrijk en de Kabokeis, zo als de mensen daar heten, zijn vernuftige ers. Een bepaald soort vis is geschikt gezouten en gedroogd te worden wordt dus veel van gegeten met een meel- kost, die geroosterd het best te vergelijken met kippenvoer. Het zijn namelijk kei harde korrels, die de Kabokeis met grote handigheid in hun mond gooien. Koophandel Meestal wordt echter het grootste deel an hun wintervoorraad verkocht handelaren, die met motorbootjes, de komen op varen. Maar het ongeluk kige is, dat ze er allerlei onbruikbare tikelen voor terugkopen. Schoenen met decimeter hoge hakken, die ze meestal onder de arm dragen. Lippenstift er gellak, waarmee zelfs de babies van geen jaar worden „mooi" gemaakt, dan nog een soort jenever, waarva kwaliteit meer dan verderfelijk is. Daarbij telen alle inwoners een plant waarui calne wordt gewonnen, die het vernie tigende werk voltooit. Hun grootste deugd is de gastvrijheid, die zover gaat, dat men maar één dag kan verblijven, omdat de gast al het eten zouden geven dat in huis is. Hygiëne Dr Melchior illustreerde zijn verhaal iet enkele voorbeelden van de hygiëne, e meer dan verbijsterend is. Alleen poet- in ze zeer zorgvuldig hun tanden, want aar zijn ze trots op. Begrijpelijk dat spre kers praktijk daar zeer snel opgroeide. In het oerwoud zelf is het nog erger. De omstandigheden, waarin de rubbertappers Bij de opening van de nieuwe Elmi-overhemdenfabriek aan de Trek- vlietweg. Mevrouw Van Kinschol-Dorhout Mees, mr. J. Bool en de heer A. D. Lens (directeur) kijken naar het werk van een stikster. Mevrouw Van Kinschot toonde grote belangstelling voor de omstandigheden, waaronder de meisjes werken. Foto N. van der Horst leven, tart elke beschrijving. Zij kunnen daar alleen in de natte tijd werken en er is geen land in de wereld met zoveel in secten als de Amazonevallei. Er heerst nog de meeste onversneden vorm van sla vernij, doordat iemand niet van patroon mag veranderen als hij schuld heeft. En dat ze schuld hebben, daar zorgt de pa troon wel voor. Ook had dr Melchior nog een bezoek aan echte Indianen gebracht, maar zijn voorstelling, die hij uit jongensboeken had gehaald, kreeg hier een lelijke knauw. Met kapitaal is het toch wel mogelijk de mensen een normaal leven te geven. Dat hebben de Fordfabrieken bewezen, toen ze jaren geleden er een nederzetting stichtten, waar 12.000 mensen een behoor lijk leven konden leiden. Er kan een enorm groot, vruchtbaar gebied van wor den gemaakt, waar de gehele wereld van kan profiteren. Met een zeer instructieve film lichtte dr Melchior zijn boeiend ver haal toe. Dirigent Concordia Op verzoek van de leden is de repe titie-avond van de Chr. muziekvereniging Concordia verzet. Dirigent P. van Brug gen heeft daarom moeten bedanken, om dat hij de gekozen avond niet vrij was. Men heeft nu de heer J. Scheffers be reid gevonden, per 1 September J.L op te treden als dirigent. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Nicolaas z v M. van Duijn en G. Guijt; Arie Jacobus, z v J. Zitman en G. Bleijenberg; Inge, d v H. C.Immink en A. P. de Romijn; Maria Catharina d v J. J. Koning en J. M. Kipping; Jansje d v W. van Strien en G. Lasschuijt; Anna Elisabeth Theodora d v H. A. M. v. d. Berg en E. G. C. v. d. Meel; Willem Anton Marie, z v W. L. M. E. Daniels en M. M. Muller; Charles Chrétien Maria z v J. P. M. Lelkens en W. M. H. Custers; Hen- riette d v H. Philippo en M. van Beek. Ondertrouwd: G. Westerhoven en C. van Soest. Gehuwd: J. J. Verkerke en R. H. Zand bergen; A. v. d. Burg en M. R. de Knegt. Overleden: C. v. d. Kroft, vrouw, 73 Jr; G. G. Noorlander, huisvr. v. Nobel, 33 jr; J. M. van den Berg, dr 9 jr. gang, die iedereen tóch schijnt te wachten, gemakkelijker zijn. En vooi overige hebben de andere ontwerpers, vooral die uit Italië, óók wat in de melk te brokken. De nieuwe lijnen, die wél geaccepteerd worden, zijn de grote, vaak platte steeds ruim vallende kragen, de wijd ingezette mouwen en in de swaggers de naar beneden vernauwende, kokerachtige lijn, de z.g. V-lijn. Een sluik silhouet, dat ook in vele japonnen gevonden wordt. Behalve in die costumes, die geïnspireerd werden door sommige modellen van De Givenchy bijvoorbeeld en de Italianen. Daar de wijde, klokkende rokken en de duidelijk gemarkeerde heupen. De flitsen werden geopend met een aantal warme peignoirs. Verder kwam het jersey-pakje aan bod, met los jasje of aangesloten en meer klassiek aan doend. Er was een schattige twin-set in grijs met een gestreept truitje er onder, heel apart van snit, maar helaas niet helemaal passend op het erbij gedragen grijze rokje. Men moet met grijs op grijs wel héél voorzichtig zijn. Swaggers De swaggers in de nieuwe v-lijn volde den zowel qua snit als kleur en stof over het algemeen beter dan men in theorie zou denken. Al moet men beslist wel heel bijzonder type zijn om bijvoor beeld het tijger-dessin te kunnen dragen. Bij de cocktail-toiletjes bewonderden wij vooral het practische japonnetje in witte broderie Anglaise, dat ook ge splitst kon worden in rok en blouse. Bij het jurkje van grijze kant op taftzijde vonden wij het jammer, dat de kraag van mouseline was; dat was een beetje teveel an het goede. De entree van de H-lijn veroorzaakte »n wat verlegen lachje bij de manne- nu toe heeft deze zich nog niet voorge daan. Allen die nu ziek zijn hebben dit zeer waarschijnlijk te wijten aan het eten van de bedorven paling. Bij de meesten van hen, die op deze wijze be smet zijn. heeft de ziekte zich nu ont wikkeld en veel nieuwe gevallen wor den door de medici dan ook niet meer verwacht Wel is het mogelijk, dat vol gende week besmetting van persoon op persoon optreedt. Dit geschiedt namelijk veertien dagen na de eerste ziektever schijnselen Twintig patiënten zijn inmiddels ge nezen Op 't ogenblik zijn er in totaal nog 140 inwoners van Katwijk aan den Rijn ziek cn twintig inwoners van Rijns burg. Katwijk aan Zee en Valkenburg De supervisie over de behandeling der patiënten wordt uitgeoefend door de provinciale inspecteur van de volksge zondheid, dr In 't Veld, die ook de plaat sing in ziekenhuizen regelt quins en hilariteit bij het publiek. Nu wès de eerste japon in deze stijl niet be paald een succes: een mohair fantasie- ruit met laag aangeplooide rok, die be dorven werd door volkomen te onpas aangebrachte zakjes en een astrakangar- nering, die er blijkbaar door dik en dun op móest. Het rode wollen japonnetje, dat als tweede H binnenkwam, was veel beter. Daar lag de lijn alleen aangegeven door een band in dezelfde stof, waaron der een wijde rok klokte. De taille bleef hier zichtbaar door heupnaadjes. Het eigenaardige was. dat het geklede zwarte japonnetje, dat ook al met H-sop was overgoten, maar écht vrouwelijk bleef door de brede kraag met franje en de franje aan de zoom, er zonder ceintuur gedragen weliswaar niet onacceptabel uit zag, doch direct elegant werd, toen de mannequin er het smalle bandje in de zelfde stof omheen legde. Ook de couture-afdeling kwam met een H-vertallng in rode Franse tweed; beschaafd en evenwichtig. Avondtoiletten De show werd besloten met enkele avondtoiletten in grote stijl, waarvan wij noteerden, dat de wijde, lange rok, al of niet met tulen overrok, het nog altijd doet. Bijzonder mooi vonden wij het tol let in witte tule met zilverdraad door stikt, dat zowel als bruidstollet als bij gala-uitvoeringen en -gelegenheden kan worden gedragen. Van de zwarte japon met witte voorbaan vonden wij het jam dat deze laatste er los voorhing en daardoor een beetje het effect van een schort had. Deze japon was overigens niet strapless meer en het decolleté was iet zo overdadig als voorheen. De shows waren zeer goed bezocht en de belangstelling was intens. De drie ïequins en de „little lady", een ver koopstertje, dat het werkelijk aardig doet, oogstten veel succes. Er klonk menig hartelijk applausje. C. Th. R. Ds H. P. Fortgens wordt Zondag zeventig jaar Ds H. P. Fortgens, Her vormd predikant te Voor- 1952 met emeritaat ging na 1952 met emeritat ging na veertig dienstjaren, hoopt Zondag 70 jaar te worden. De predikant, geboortig uit Hazerswoude, bezocht het gymnasium te Lelden en studeerde daarna aan de Leidse universiteit. In 1911 werd candidaat Fortgens door het provin ciaal kerkbestuur van Noord-Holland toegelaten tot de Evangeliebediening. Op 11 Augustus 1912 deed hij zijn intrede bij de Her vormde Gemeente van Nieuwpoort, classis Gorin- chem. In 1915 vertrok hij naar Lage Zwaluwe en de intrede te Voorschoten volgde op 8 October 1922. Tijdens zijn lange ambts periode in Voorschoten heeft de predikant deel uit gemaakt van talrijke be sturen. Lange tijd was hij scriba, later scriba-questor van het classicaal bestuur van Leiden en hoofdbe stuurslid van de Ned. Zen dingsvereniging. Van zijn andere functies noemen we voorzitter van Onderling Hulpbetoon en het Groene Kruis, penningmeester van het Gezondheidscentrum en voorzitter van de Hervorm de schoolvereniging. De In 1951 te Voorschoten ge bouwde Hervormde school kreeg zijn naam. „BONT VAN HET AMBACHT" OVER BLOUSES EN JUMPERS DE FIRMA'S Albert de Vries en De Groot streven eenzelfde doel na: de Leidse vrouw te bewegen haar kwaliteitsinkopen op modegebied in Leiden te doen. Dat doel heeft hen al meer dan éénmaal bij elkander gebracht en ook gisteren traden beide firma's samen voor het voetlicht in het Vlies, waar zowel 's middags als 's avonds grote belangstelling voor deze demon stratie bestond. De bontcollectie van Alb. de Vries, zo wel als de jumpers, blouses, rokken en pakjes van de firma De Groot, plus de accessoires van deze laatsten, waren in derdaad geheel eigen collectie en van grote distinctie. Men dacht gedurende de- show helemèal niet meer aan de nieuwste modeproblemen, zoals H- cn S- lijn; wat hier getoond werd, was zonder meer up-to-date in de klassieke zin en het werd gebracht door drie mannequins, die volledig op deze tendenz waren in gesteld. Het geheel werd nog waardevoller door de vakkundige commentaren op het ge toonde bont, die geleverd werden door de heer De Vries zelf De collectie van de i De Groot werd gecommentarieerd door een van de eigen verkoopsters, die hiermee voor het eerst van haar leven voor de microfoon stond. Overigens was ook zij ter zake kundig. Bont Het zou ondoenlijk zijn ook maar een gedeelte van de getoonde modellen te bespreken. Er was duur, maar er was ook „goedkoop" bont. Het sympathieke was. dat ook het minder dure bont uit stekend verwerkt leek. dat ook deze mantels en jasjes goed van snit, royaal en knap van tekening waren. Natuur lijk vielen de dure modellen het meest in de smaak Maar dèt wéren dan ook mantels: petit gris. persianer. norz-staar- ten. zilvervos-poten, het neusje van de (bont)zalm. De firma De Groot toonde expert te zijn in jumpers, blouses en jersey-pakjes. Het getoonde was niet goedkoop, let terlijk niet en figuurlijk niet. Veel im port: uit Engeland, uit Zwitserland en ook uit Wenen. Jumpers met borduursel in gouddraad, met pareltjes er op en an dere „glinsterdlngen", zoals een heer naast ons zei, zeer praotisch voor een „deftig avondje uit". Maar ook sportieve, al of niet gecombineerd met een vest als twin-set. Verder gedistingeerde blouses, zowel in het sportieve als in het geklede genre. En dat alles op rokken, die niet kreuken, ja waar zelfs de plissé's niet uitgaan. Jersey Tenslotte de jerseypakjes, die het nog steeds „doen". Zo'n pakje kan zelfs de allure van een echt mantelcostuum heb ben. En veel van dat alles was óók be reikbaar voor de maten boven de 42—44, wat een en ander natuurlijk veel aan trekkelijker maakt. We zijn nu eenmaal géén Francaises hier. De accessoires waren over het alge meen goed gekozen. We hadden soms liever een andere kleur handschoenen ge zien of een minder opvallend hoedje, maar er is nu eenmaal niets volmaakt op deze wereld. Voor de bonthoedjes, waar van er enkele getoond werden, maken wij uitdrukkelijk een uitzondering. En voor het overige ging het niet eens om de hoofdbedekking. Een hartelijk applaus toonde telkens aan, dat de smaak van het aanwezige publiek wel in het getoonde viel C. Th. S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3