Enkele fiscale tegemoetkomingen voor het kleinbedrijf aangekondigd Zware belastingen waren nodig om het economisch leven te saneren 5WmGLEY\*Bfe KERK en SCHOOL Dubbeltjesregen in Nederland oor hem geen bazuinen 2 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 Middenstandsdebat ten einde (Van onze Parlementsredacteur) TTET MIDDENSTANDS-DEBAT in de Tweede Kamer is ten einde: gis- termiddag kon de bekende nota voor kennisgeving worden aangeno men. Het voornaamste nieuws kwam uit de mond van de staatssecretaris van financiën, dr Van den Berge, die enkele toezeggingen deed op belas tinggebied. Zo zal hij met de minister en de staatssecretaris van economische zaken overleg plegen over een onderzoek, dat ingesteld zal worden naar de oorzaken van de achteruitgang van het eigen kapitaal in middenstands ondernemingen, vergeleken met vreemd kapitaal. Voorts is een wettelijke voorziening in overweging, die de vrijstelling voor stille reserves, die aan het licht treden bij liquidatie en overlijden, zal brengen van f 5000 op f 7500. Daarnaast zullen de belastinginspecties worden aangeschreven de investe ringsaftrek niet meer per firmant, maar per onderneming te hanteren en tenslotte zal bekeken worden of bij inkoopcombinaties t.a.v. de omzetbe lasting onderscheid gemaakt kan worden tussen echte grossiersdiensten (wel belast) en andere diensten, bijv. incasso van gelden (niet belast) De bewindsman wees ook op andere fac toren: na de oorlog waren er weinig of geen oorraden, de outillage was slecht onderhouden, de moderne tijd stelt hoger eisen. Daarom was naast een nominale inflatoire kapitaalsvergroting ook reële kapitaalsvergroting nodig en in vele gevallen heeft de middenstand dat niet uit eigen besparingen kunnen opbrengen. De relatieve achteruitgang is nog geen absolute achteruitgang. Waren de fiscale Allereerst zette' staatssecretaris dr Veld kamp zijn eergisteren afgebroken rede voort. De taak van de overheid met be trekking tot de middenstandsvoorlichting zag hij beperkt, vooral met het oog op de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Hem stond een klein maar goed toegerust apparaat voor ogen, terwijl de rechtstreekse voorlichting aan de middenstanders op de weg van de publiekrechtelijke organen en de vrije organisaties zou liggen. De middenstands- voorlichtingsdienst zal zich richten tot de bestaande organen, zoals de borgstellings fondsen, de Kamers van Koophandel enz. Het ligt in de bedoeling, in elke provin cie een middenstandsconsulent te plaat sen. Deze behoeft niet van alle branches op de hoogte te zijn: hij vormt een scha kel tussen het departement en de mid denstand. Ook de omgekeerde voorlich ting door de consulent, dus die aan het departement over wat er in de midden stand leeft, is van belang. De bewinds man had er geen bezwaar tegen een proef te nemen met een enkele functionele con sulent in een bepaalde branche. Ook wil de hij wel een proef nemen met functio nele assistenten bij de algemene midden standsconsulenten. De sociale aangelegenheden verschoof dr Veldkamp, na overleg met minister Suurhoff, tot de behandeling van de nieuwe begroting van Sociale Zaken. Staatssecretaris dr Van den Berge (van Financiën) wilde zich de nodige beper kingen opleggen. Belastingheffing is een bij uitstek algemeen probleem en daar om is het uitermate moeilijk. Hierover een debat te voeren onder een bepaald aspect, hier dat van de middenstand. Bovendien staan wij kort voor de in diening van de nieuwe millioenennota. Ook daarom kan nu niet al te algemeen worden gesproken, dat komt later aan de orde. Voorts is er een algehele herziening van de belastingwetgeving aangekondigd en ook daarop kan niet vooruit worden Wat de achteruitgang van de verhou ding tussen eigen en vreemd vermogen bij de middenstand betreft, natuurlijk heeft de belastingdruk daarbij een rol gespeeld. Gelukkig heeft niemand ln de Kamer gezegd, dat deze druk de enige of zelfs de beslissende rol heeft gespeeld. lasten minder geweest, dan was er tuurlijk een andere verhouding in kapitaalspositie ontstaan. Maar wat 1 oorzaak en de rechtsgrond van de zw te der belastingen? Deze was nodig de gezondmaking van ons economisch leven na de slagen, ons door de oorlog toegebracht. Van deze sanering hebben alle geledingen in ons volk, ook de mid denstand, geprofiteerd. De bewindsman wees er nog eens op, at er geen sprake van mag zijn, dat een bepaalde groep, ook niet de middenstand, fiscaal ln een bevoorrechte positie wordt geplaatst. Daartegenover staat, dat ook geen enkele groep ln een nadelige positie mag komen. Maar, aldus dr Van den Berge, bij de na-oorlogse belastingwet geving heeft de wetgever (waar ook de Staten-Generaal deel van uitmaken) steeds alle facetten bekeken, ook die van bet kleinbedrijf. De replieken leverden weinig meer op en daarmee was het debat afgelopen. De motie-Haken, waarin om een afzonder lijk, op de middenstand afgestemde be lasting- en sociale politiek werd ge vraagd, bleef liggen tot vanmorgen elf uur: toen werd zij verworpen met alleen de communistische stemmen voor. Bier Gisteren werd nog, zonder enig debat, aangenomen het wetsontwerp tot instel ling van een productschap voor bier. Mi nister De Bruijn, die snel was komen opdraven, behoefde dus niets te verde digen, want de Kamerleden dachten blijk baar: het bier is (ons) weer best! (Advertentie) Tob niet langer - verhoogt Uw werkluit. en "•vordert Uw ...i '"-"eno9. "U"*" Eenheid in verscheidenheid Nederl. Gesprek Centrum herdacht eerste lustrum Prof. BavinckBereidheid tot luisteren zonder te interrumperen (Van een onzer verslaggevers) Metaalbewerkersbond nu 25.000 leden Er komt in Utrecht een nieuw kantoorpand De Christelijke Metaalbewerkersbond heeft een mijlpaal in zijn bestaan be reikt: deze week is het 25.000ste lid in geschreven. De groei van het werk houdt niet alleen verband met de uit breiding van het ledental, maar inder daad met de uitvoering van nieuwe ta ken. Naast de afdelingen voor het ge wone bonds werk, heeft de CMB sinds 1947 een afd. documentatie, sinds 1950 een sociaal-economische afdeling en sinds het begin van dit jaar een juri dische afdeling. Niet alleen de staf van bestuurders klom van 10 in '46 tot 18 nu en 19 binnenkort, maar ook het aan tal medewerkers op het bondsbureau, De huidige loonwjjziging is met spoed ter hand genomen. Reeds Maandag a.a. zal voor grootmetaal de vakraad de nieuwe loonpositle bespreken, waarbij verwacht mag worden, dat de verhoging van 6%, die thans overeengekomen is, volledig zal worden gerealiseerd. Zeker do metaalindustrie, die een zeer gevul de ordermap heeft, zal daarin mee kun- Er is behoefte aan vaklieden. De werkclassificatie. waaraan de organisa ties medewerking geven, geeft de mo gelijkheid, hen hoger te belonen. De op leiding van vaklieden is nodig in ver band met de toenemende industrialisa tie, waart)ij ons land speciale aandacht moet besteden aan kwaliteitsproducten. Ook voor de klein-metaal zal het no dig zijn, over te gaan tot werkclassifi catie. waardoor het mogelijk is. tot ho gere lonen te komen. Thans lopen er telkens arbeiders over, speciaal vaklie den. naar groot-metaal, waar in tarief meer verdiend kan worden. De CMB heeft voor deze vakopleiding volle aandacht, evenals voor het gehele voorlichtingswerk voor zijn leden. Naast het vakblad ontvangen een groot aantal leden regelnjatlg een blad „Voorlich ting", dat uitnemeod geredigeerd wordt en inzicht geeft in allerleo bedrijfs- en organisatorische problemen. Dan zjjn regelmatig over heel het land monde linge cursuccen over werkclassificatie en dergelijke onderwerpen. Op ae le denvergaderingen worden allerlei derwerpen behandeld aan de hand daartoe verstrekte leiddraden, nieuw object is, dat vonge week 50-tal kaderleden in bedrijven, die met de Kolen- en Staalgemeenschap te ken hebben, bijeen werden gebracht, om daar speciaal over de K.S.G. lichting te ontvangen. Het ligt voor de hand, dat de uitbrei ding van het ledental en de aantrekking van nieuw werk uitbreiding van de werkruimte vragen. Met de gemeente Utrecht is thans in principe overeen stemming bereikt over de aankoop van een stuk grond aan de Nijenoord. Een voorlopig schetsplan voor een modern, doelmatig en sober kantoorpand ls in middels ontworpen. Het wordt een kan-' toor met een inhoud van 5000 kub. m een werkruimte voor 7 dagelijkse be stuurders en een 60-70 man personeel Als alles volgens de huidige plannen verloopt, hoopt de bond Ln het voorjaar van '56 dit nieuwe kantoor te kunnen betrekken. „De deelnemers van het Ned. Gesprek Centrum zün er zich van bewust, dat de Nederlandse eenheid een eenheid ln ver scheidenheid is, waarvoor men dankbaar mag zijn" zo zei de minister van onder wijs kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, tijdens een gistermiddag in de Marijkezaal van hotel Central in Den Haag gehouden bijeenkomst ter hei- denking ven het eerste lustrum van het Ned. Gesprek Centrum. De bewindsman sprak namens de regering zijn dankbaar heid uit over de arbeid van het Gesprek Centrum en was er van overtuigd, dat de samenwerking geen verloochening van eigen beginsel of zelfstandigheid ten ge volge behoeft te hebben. Vooraf had de algemeen voorzitter van het Ned. Gesprek Centrum prof. dr. J. H. Bavinck een overzicht gegeven van de aanleiding van de oprichting en de ont wikkeling van het Ned. Gesprek Centrum. Prof. Bavinck wees er op, dat er een be reidheid moet komen om te luisteren zonder te interrumperen. Men zou het gesprek tussen mensen van verschillende levens- en wereldbeschouwingen zinvolle onzin kunnen noemen, maar spr. had in de afgelopen vijf jaren mogen ervaren, dat de arbeid van het centrum aanspraak maakt op zinvol handelen. Nooit is er naar gestreefd de bestaande kloven met loze kalk dicht te pleisteren, maar er is ook gewaakt, tegen scherpe debatten, die onnodig de bestaande verschillen ver groten. In de bezettingsjaren hebben ve len ontdekt, dat een waardevol menselijk contact met andersgezinden mogelijk was. In het Centrum treffen elkaar rooms- katholieken en gereformeerden, humanis- n hervormden, liberalen en socialis ten. In locale en regionale centra komen regelmatig personen van onderscheiden overtuiging en maatschappelijke positie bijeen om een onderwerp met elkander te bespreken, zodat landelijk ongeveer 800 personen bij het Centrum zijn betrokken. Prof. Eavinck herdacht vervolgens de eerste voorzitter van het Ned. Gesprek Centrum prof. dr. Ph. A. Kohnstamm, die de man was om het middelpunt van het Centrum te zijn. Minister Cals, die hierna het woord voerde, hoopte, dat het Gesprek Centrum een blijvende plaats in het geestelijk leven van Nederland had verkregen. De bewindsman was er van overtuigd, dat door de arbeid van het Centrum misver standen beter uit de weg kunnen worden geruimd dan door steekspelen in de po litieke arena, welke hij overigens niet gaarne zou missen. Mr dr A. A. van Rhijn, staatssecre taris van Sociale Zaken namens het lus trumcomité sprekende was er van o tulgd, dat het er voor de deelnemers het centrum op aan komt, dat zij niet praten, maar spreken en dat zij niet horen maar luisteren. Als jubileumgift bood spr. een offer van de deelnemers in de vorm van een doosje met kaartjes, waarop de namen van nieuwe donateurs voorkwamen en een lijst met namen van hen, die het Ned. Gesprek Centrum een jubileumgift hadden toe bedacht. (Advertentie) Alt U de 40 gepasseerd bent is oppassen dobbel geboden. Riheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van slopende pijn. Zeepost voor Oost en West Met de navolgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter postl zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Su matra (18 Sept.) en a.a- Zeeland (23 Sept.); Ned. Antillen: m-s. Sarpedon (21 Sept.); Suriname van Z. Afrika en Z.W. Afrika: rij. Oran jefontein (21 Sept.); Canada: as. Grote Beer (20 Sept.) en m Noordam (23 Sept.); Zuid-Amer.ka s.s Andea (22 Sept.); Aus tralië s.s. Iberla (23 Sept.); Nieuw Zee land via Engeland (18 Sept.). Gebeurtenissen op Chr. Hist, erl Der traditie getrouw zal het bestuur de Prov. Afdeling Zuid-Holland van Chr.-Historische Jongerengroepen het ve vergaderseizoen weer starten qen grote Toogdag. A.s. Zaterdag zal deze gehouden worden te Vlaardin- m in de zaal „Harmonie". In de middagvergadering (aanvang 15.30 uur) spreekt de heer H. H. van der Neut uit Amersfoort, hoofdredacteur van „De Jonge Nederlander", onder de titel: „Uit de duisternis naar het Licht". De avondvergadering begint om half acht Daarin zal de heer F. Goudzwaard te Rotterdam, leider van de Kadercursus der CHJG, een critische beschouwing geven van het mandement der Bisschop pen. Het programma vermeldt verder: to neel, zang, pianospel en declamatie, te verzorgen door leden van de CHJG te Vlaardingen, die als gastvrouwe optreedt. De propagandadienst der Christelflk- Historische Unie heeft voor het komen- ïizoen een respectabel actie-plan opgezet. In de komende maanden zul len Statenkringsgewijze o.a. een groot aantal streekvergaderingen worden be legd, bedoeld als een middel tot per soonlijk contact met de besturen van de CH. Kiesverenigingen. In alle ver gaderingen zal centraal gesteld worden de bespreking, hoe organisatorisch meer door de CHU kan worden bereikt. In dit kader zal dan ondermeer gesproken worden over de uitbreiding van het aan tal leden en de oprichting van nieuwe kiesverenigingen. Drs J. Boers van het Bureau der CHU in Den Haag. die speciaal voor dit werk is vrijgemaakt, zal in September en Oc tober allereerst deze besprekingen hou den in Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en Zeeland. In November komt speciaal Zuid-Holland aan de beurt. Het Comité, dat binnen de kring der Chr. Hist. Unie is gevormd om de heer H. W. Tilanus bij zijn 70-ste verjaardag op 5 October a.s. een huldeblijk te over handigen, heeft uit alle delen van het land veel daadwerkelijke steun voor haar streven ontvangen. Zoals men weet, ligt het ln de bedoeling van het comité de Tulnzaal van de Haagse Dierentuin, Be- noordenhoutseweg 4, 's-Gravenhage, daarvoor te gebruiken. Speciale uitnodigingen hiervoor zullen niet worden verzonden: leder, die de voorzitter der CHU wil komen geluk wensen. is van harte welkom. Vervoersvoorziening van de R'damse Tramweg Mij Vanmiddag heeft de minister van Ver keer en Waterstaat mr J. Algera commissie geïnstalleerd, die een onder zoek zal instellen naar en een verslag zal uitbrengen over de meest wenselijke vervoervoorzlenlng ln het vervoersgebied van de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij (R.T.M.) met uitzondering van SchouwenDuiveland. In deze commissie, die onder leiding staat van de directeur-generaal van Verkeer, mr G. H. Dijkmans van Gunst hebben zitting de heren A- C. A. Deeren- berg, lid van Ged. Staten van Zuidhol land, mr H. van Rlel, lid van Ged. Sta ten van Zuidholland, H. E. van Brule, wethouder voor de bedrijven te Rotterdam, Ir D, de Iongh Wzn, gedele geerd commissaris van de N.V. Rotter- damsche Tramweg Maatschappij en di H. J. van Zuylen, directeur van d< R.T.M. Als secretaris van de commissie zal optreden de heer mr S. Pekema, re ferendaris bij het Ministerie van Verkeer, en Waterstaat en als adjunct-secretaris de heer drs B. Lambert, eveneens refe rendaris bij dit ministerie. Chr. HBS te Waalwijk. P. van W«k Rotterdam: tot lerares Frans aan deze acho< van Luik te Den Haag; tot ondei de Herv. school te Heerlerheide, erso te Soesterberg. Let op het bekende FYFFES- ETIKET. Alleen dit waar borgt U het beate vin het beste: de échte FYFFES, voedzaam en verrukkelijk 1 alliln echt mrt blauw ttiktt op ioJtrt kam! Fusie Chr. Onderwijzers bonden Wordt 30 October een feit Naar wij vernemen zal 30 October voor alle christelijke onderwijzers een historische dag worden. Dan krijgt de langverbeide fusie tussen de Vereniging van Christelijke Onderwijzers (De Gro te) en de Unie van Chr Onderwijzers, definitief haar beslag. Reeds jaren zijn over deze fusie onderhandelingen ge voerd. De beide hoofdbesturen hebben met algemene stemmen aan het fusie- voorstel hun goedkeuring gehecht. Op 30 October komen de afgevaardig den van de afdelingen der beide organi saties te Utrecht eerst in afzonderlijke vergadering bijeen om de fusieplannen goed te keuren. Vervolgens zal men ge zamenlijk bijeenkomen. Deze fusie maakt een einde aan de scheiding, die 58 jaar heeft geduurd. In 1896 kwam de Unie tot stand, toen bestond De Grote reeds 42 jaar. Deze laatste viert op 14 October het eeuw feest. De Grote telt een kleine 10.000 leden; de Unie ongeveer 1300. Surinamezending met kracht vooruit In het met bloemen en groen versier de witte kerkje van de Evangelische Broedergemeente heeft het Zeister Zen dingsgenootschap haar 158e algemene Surinamezendingsdag gehouden. Vooraf heeft de secretaris, ds J. M. van der Linde, een overzicht van het werk in het afgelopen jaar gegeven: de binnen landse actie leverde f200 000 op, maar f 100 000 is er nog tekort. Het Idenburg- fonds schonk gelukkig f 14.000. Mej. A. Wezeman vertelde van haar werk onder de Hindoestaanse vrouwen in Paramaribo. Ds J. F Mittemeijer, die na 28 jaren dienst in het vaderland te rug was, sprak over het werk in het Oostelijk deel van Suriname. Ds J. Krü- ger, die onder de Hindustani werkt, te kende de grote moeilijkheden bij het pogen onder deze groep der bevolking ingang te vinden. Tenslotte deed ds P. M. Leeène verslag van zijn laatste reis door Suriname. In sommige delen van dit uitgestrekte land constateert men een massabeweging naar het Evangelie. In de scholen van de Zeister Zending ge ven thans 319 leerkrachten onderwijs aan 11.000 leerlingen. Dit onderwijs heeft het echter zeer moeilijk, omdat de overheid hiervoor geen subsidie verstrekt. Dr Hoek rector Erasmiaans Gymnasium Rotterdam Tot rector van het Erasmiaans Gymna sium te Rotterdam benoemde de gemeen teraad: dr J. M. Hoek, thans conrector aan het gemeentelyceum voor meisjes te Amsterdam. Dr Hoek werd in 1907 te Zwijndrecht geboren en studeerde aan de V.U. te Am sterdam. Van 1936 tot 1946 was hij leraar aan het christelijk lyceum te Harderwijk en sindsdien in zijn bovenvermelde be trekking te Amsterdam. In 1943 promo veerde hij aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam op een proefschrift over de Middelnederlandse vertalingen van Boëthius' De Consolatione Philoso- phiae (de vertroosting der wijsbegeerte). Nieuwe leden in de Hoger Onderwijsraad Tot leden van de Onderwijsraad, c zitting te hebben in de afdeling Hoger Onderwijs, zijn benoemd: prof. dr H. Berkelbach van der Sprenkel (Utrecht), prof- dr P. N. U. Harting (Amsterdam, G.U.), prof. dr H. W. Lambers (Rotter dam, ec.) en prof. dr F. J. H. M. van der Ven (Tilburg). Gedenksteen zendergebouw Wereldomroep Gistermiddag is aan de Biezendijk on der de gemeente IJsselstein een ge denksteen geplaatst in de muur van het in aanbouw zijnde nieuwe zender- gebouw voor de Wereldomroep. Prof. mr P. S. Gerbrandy, voorzitter van de raad van beheer van de N.V. Nozema, eigenaresse en exploitante van de radio zenders, hield daarbij een toespraak. De voorzitter van de raad van be stuur van de Stichting Radio Neder land Wereldomroep, mr A. J. d'Ailly, verrichtte vervolgens de plaatsing van de gedenksteen. Onder de gedenksteen is een loden koker gelegd met een gecalligrafeerde oorkonde. In deze koker werd, ter voorlichting van een wellicht ver nage slacht, ook een voorbeeld geplaatst van een weekprogramma van de wereld omroep en werd van ieder der gangbare munten van het koninkrijk in Europa exemplaar ingesloten. Aangezien het gouden tientje niet practisch gang baar is, bleef dit er buiten. Kerken presenl op Mimalo te Den Helder Op de Mimato-tentoonstelling die te Den Helder zal worden gehouden aanleiding van het eeuwfeest van Koninklijk Instituut voor de Opleiding Adelborsten voor de Marine, zal ook stand komen van nagenoeg alle plaatselijke kerken. Op deze tentoonstel ling zullen Bijbels worden verkocht zal evangelisatie-lectuur worden spreid. Ook kan men de maquettes var nieuwe Hervormde, de nieuwe Gerefor meerde en de nieuwe Oud-katholieke ker- kij zien. De tentoonstelling wordt medio October geopend. Prof. De Gaay Fortman voor enige tijd naar V.S. Prof. mr W. F. de Gaay Fortman de V. U. zal einde dezer maand enkele maanden naar de V. S. vertrekken en daar, zoals men weet, o.m. de as blee der Ver. Naties bijwonen. Tot 24 September neemt hij nog tentamen Prof. Borst neemt een deel van zijn col leges over. Inaugurale prof. Ouweleen te Rotterdam De heer H. W. Ouweleen hoopt Don derdagmiddag 30 September, half vier, een openbare senaatsvergadering in de aula van de Economische Hogeschool te Rotterdam met een rede het ambt var buitengewoon hoogleraar in de bedrijfs psychologie te aanvaarden. Onderwijscommissie voor de paedagogie De staatssecretaris van O.. K. en W., mej. dr A. de Waal, heeft op het ministe rie geïnstalleerd de commissie paedago- gische en didactische voorbereiding lera ren M.O. Zoals bekend, heeft deze com missie tot taak voorstellen te doen vooi een nieuwe regeling voor de paedagogi- sche en didactische voorbereiding van d« aanstaande leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. In haar installatierede merkte de staatssecretaris op, dat de betekenis van een dergelijke vorming moeilijk kan worden overschat, omdat naast een behoorlijke kennis van het vak, dat men doceert, de wijze waar- dit gebeurt, van de grootste waarde is. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerlt Beroepen: te Lopik B J. Zaal te Wijn gaarden: te Nieuw Scheemda (toez.) P, Meyboom vic. te Rotterdam. Bedankt: voor Middelstum (toez.) Mol te Wons; voor Cheetamhill-Singleton, Manchester (Presbyterian Church) D. H. un Dalen te Pingjum. Benoemd1: tot gecommitteerde i ene dienst voor de z.g. ontwikkelings gebieden in Nederland L. Alons te Em- j men: tot vic. te Den Haag, wijkgemeente 31. W. van Beem. cand. te Amsteróam-Z. Beroepbaarstelling: J Heller ningse straatweg 139. Leeuwarden, i heen predikant t roepbaar. Geref. Kerken Beroepen: te Beekbergen W. v. d. Zwan te Bruchterveld. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Zeist G. de Vries lïj Steenwijk. die bedankte voor Gouda ec voor Rijnsburg. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Blokzijl B. K. Homan t« Oudebilizijl, die dit beroep ook aannam! z i KloetLnge, stelt zich be- Franse onderwijzers gaan weer aan het werk Franse onderwijzers hebben hun ge deeltelijke staking ter ondersteuning van salariseisen beëindigd, nadat premier Mendès-France en het ministerie Onderwijs hadden beloofd, dat zo spoedig mogelijk de eisen nauwkeurig zullen worden onderzocht. Tot dusver weigerden de onderwijzers schriftelijk examenwerk van de leerlingen na te zien en monde linge examens af te nemen. Dr Drees opent expositie Albert Hahn Minister-president dr W. Drees opent Vrijdag 24 Sentember a.s. de tentoonstel ling .Albert Hahn en zijn tijd", in het Waaggebouw te Amsterdam. Deze expo sitie is georganiseerd door de besturen ,van het Instituut voor sociale geschiede- 'nis en de directeur van de Amsterdamse gemeentemusea. Zoals bekend is t bert Hahn de bekende tekenaar va prenten in o.m. ..De Notenkraker" Hollandse Revue", tot zijn fraaiste cari- caturen behoren die van de minister! Abraham Kuyper en Theo Heemskerk, alsmede van Herman Heijermans. ..De isters kerk, Advertentie)' Voor twee pakken Castella Actief Wit betaalt U tijdelijk geen 84 centmaar 74 cent! Een dubbeltje voordeel voor U! Actief Wit was, is en blijft een opzien barende vondstDE manier om een was aan de lijn te zien, die U tegenblinkt van helderheid! En door de tijdelijk verlaagde prijs is nu letterlijk iedere huis moeder in staat, om kennis te maken met de weergaloze waskracht (en de absolute veiligheid) van het terecht zo beroemde ActiefWit. Dat van het Castella- aanbod een massaal gebruik zal wordenj 1 gemaakt, staat wel vast. Niemand ver- zuime dus, zo spoedig mogelijk Castella Actief Wit i'n huis te halen of te bestellen!' ZATERDAG 18 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. VARA 7.00 Nieuws 7.13 Gram 7.45 Even opkrikken 7.50 Gram. 8.00 Nieuws 8 13 Gram. 8.35 Orgelspel 8.55 Voor de huisvrouw 9.00 Gym voor de v n Gram 9.35 Waterstanden 9 38 Graa 10.00 '..Tijdelijk uitgeschakeld", c Morgenwijding VARA; 10.20 Voor ders in de continubedrijven. 11.: 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.,. en tuinbouwmededelingen 12.33 Orgelspel 1.00 Nieuws 1.15 VARA-varia 1,20 Lichte ziek 1.45 Sportpraatji ïingsprogramma Gram 2.30 Gi 2 55 Huismuziek^ 3.15 „Van de^vieglot het graf. caui 4 00 Reportage 4.IS Kamei 5.00 Actualiteiten 5.30 Promi 3.30 Dansmuziek solist •kest 6. 6 20 Gram. 7.00 Ar- VPRO: 7.30 „Passepar- „Het Boek Handelingei 7.55 „Deze week". ieke Staalkaa VARA; 8.00 8.15 "Cabaret 8.45 Socialis tisch commentaar 9.00 Orkest concert 10.00 Weenee muziek 10.30 „Schatgravers aan <1 Am stel", hoorspel 11.00 Nieuws lil.15—12.( Gram, Hilversum n 298 m. KRO 7.00 Nieuws 7.1 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorzang 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender 8.00 Nir weerbericht 8.15 Gram. 9.00 Voor de 9 40 Gram. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram, 11.00 Voor de zieken 18.45 Gram. 12.00 An- '2.03 Wereldmuziek r 4 00 De schoonheid var aans 4.30 Voor de jeugd 5,00 muziek 5.20 V. d. jeugd 6.00 6.15 Journalistiek weekoverzicht 6.25 Gram. 6.30 Parlementair overzicht 6.40 Gram. 6.45 Regerlnigsuitzending; Atlantisch Allerlei 7." 36. Tk denk niet, dat je haar gemakkelijk leert kennen", zei mevrouw Fellowes langzaam. „Ze zag er nogal terughoudend uit." Zij had haar man niet verteld wat zij van Caroline Phillips dacht, want zij had er zo naar verlangd, dat Paul Phillips zijn kans zou krij gen. Zij had zelfs een paar dingen, die Kate Welch haar had verteld, voor zich gehouden. Zij had Kate de reden van haar bezoek verteld, want Kate was zo zwijgzaam als het graf voor zover het geheimen betrof. „Ik mag Caroline Phillips niet, Maisie, en het is misschien beter dat ik het ronduit zeg", had Kate gezegd. „Het gekke is, dat ik eerst dacht dat ik haar wel zou mogen. Ze is knap en elegant, maar ik geloof dat ze geen hart heeft. Vrienden heeft ze niet. Ze gedraagt zich altijd alsof ze hier maar tij delijk is en wacht op grotere en betere dingen. Ze vervult haar plichten wel, natuurlijk. Ze gaat naar de kerk en naar de Zondagschool en ze be moeit zich met de diverse verenigingen en lief dadigheidsinstellingen. Ze heeft zelfs kans gezien die onmogelijke pastorie een prettig aanzien te geven... Maar ze is ijskoud. Ik heb haar opge zocht toen ze hier pas was. Ze bracht me een tegenbezoek, precies zo als het hoort, en daar mee was de kous af. De zaak is, dat wij haar allemaal vervelen... Daar komt ze juist aan. Ze gaat naar de bibliotheek." En bij die gelegenheid had Maisie Caroline gezien. Het was een zonnige najaarsdag en Caro line zag er aantrekkelijk uit, zoals zij daar gekleed in een tweed mantelpakje onder de ge lende bomen voortwandelde. Zij liep volkomen rechtop en maakté een indruk van jeugd en lief talligheid met haar mooi donker haar en de gra tie van haar slanke benen. En toen scheen het alsof voor Maisi's ogen de gratie verdween. Zij merkte de afwijzende houding op, waarover Kate Welch had gesproken. Trots en minachting gin- Bonalre (22 Sept.); Unie I gen van Caroline uit. „Ik zie wat je bedoelt", capaciteiten van een groot man heeft, maar op het ogenblik is hij in de war en ongelukkig. Dit dorp leeft van kleine vetes en twisten en dat breekt zijn hart. Maar hij heeft een hart, Maisie dat is het belangrijkste een groot hart. Ik zal je iets vertellen, wat ik Sam zelfs nooit heb verteld. Toen mijn zusje Polly omgekomen is tijdens de bombardementen op Londen heb ik ert veel verdriet gehad. Ze was de knapste en meest talentvolle van onze hele familie en zo goed en vol liefde bovendien. Ze was juist verloofd met een Engelse zeeman en ze had me net een lieve brief geschreven over hoe ze had gewacht tot ze iemand had gevonden die even goed was als SamHet bericht van haar dood zei zij langzaam. Maar over Paul had Kate geheel anders ge sproken. „Het zou prachtig zijn, Maisie. als hij een kans kreeg Hier begrijpt men hem niet en ze zullen hem ook nooit begrijpen. Ik vermoed dat hü de NELIA GARDNER WHITE kwam even voor ik de brief kreeg. Toen de brief kwam... was ik er kapot van. Ik had het alle maal al een keer doorgemaakt, zie je, en ik dacht dat ik er in berust had. En toen die brief ze schreef altijd zo warm en spontaan plot seling drong het tot me door dat ze nu werke lijk dood was... Ik liep het huis uit met de brief in mijn hand, ik liep en liep maar door, de velden in." „O, Kate", zei Maisie zacht „Het was verschrikkelijk", gaf Kate toe. „Het begon te regenen en ik liep maar door met die brief in mijn hand. Ik geloof dat ik werkelijk een tijdje mijn verstand had verloren. Toen kwam ik Paul Phillips tegen met zijn oude rammel kast en hij vroeg me of ik wilde meerijden. Ik zei iets verschrikkelijks tegen hem, Maisie. Ik zei: „Nee Niet met u en ook niet met uw God." Toen liep ik weer verder. Hij stapte uit zijn auto, haalde me in en zei: „Wat is er gebeurd, mevrouw Welch?" En ik antwoordde: „Die dier bare God van u heeft mijn zusje vermoord, dat ls alles." Hij nam mij bij de arm en zei: „Stap in de auto. Uw kleren zijn doorweekt." Hij stapte ook in en bracht me zonder een woord te zeggen naar huis zonder een enkel woord. Hij bracht me naar binnen, maakte vuur in de haard en zei: „Trek wat droge kleren aan." Ik deed precies wat hij me opdroeg. Toen ik terug kwam, brandde het vuur helder en hij stond in de keuken thee te zetten. Hij preekte niet tegen me; hij noemde God niet; hij vroeg niet hoe het gebeurd was. En toch voelde ik me getroost. Het was alsof hij alles wist van mijn verdriet en het samen met mij droeg. Maar sindsdien lijkt het me alsof hij me altijd om vergiffenis vraagt, alsof hij denkt dat hij niet genoeg voor me deed. En hij deed alles. Hij verwarmde me en bracht mij troost hij had mij lief, als je het zo wilt noemen, in de bijbelse betekenis van net woord. Niets zou mij zoveel plezier kunnen doen, dan dat Paul Phillips een wonder over kwam." „Duidelijker kan het niet", zei Maisie. Nu, terwijl zij met Jeanie in de keuken stond, herinnerde zij zich die dag. Tegen de biséchop had zij gezegd: „Je vergist je niet." En toch maakte zij zich zorgen over Caroline Phillips. Plotseling verraste Jeanie haar door te zeg gen: „Als u wilt, neem ik de taart mee en schuif hem onder de deur." Caroline Phillips stond op de stoep van de pas torie te wachten op Paul, die de sleutel was gaan halen. De vrachtwagen van Burt stond opval lend bij het trottoir. Burt en Arlie waren er het eerst geweest en de gedachte dat zij er mis schien wel een uur hadden gestaan, zodat alle voorbijgangers die afschuwelijke wagen hadden kunnen zien, joeg Caroline het schaamrood naar de wangen. Een knappe vrouw in een zwart mantelpakje wandelde langzaam voorbij en keek nieuwsgierig naar Caroline. Zij aarzelde een ogenblik, maar zei niets. Toen keek zij naar de vrachtauto en, BMMIjjL glimlachte geamuseerd. Caroline keerde zich om I lobbe* "eskader, "respijl trog^grime^ëgeÏ! en keek naar de deur alsof zij zo de afgrijse- lol, loos. store. ezel. lief. filet, terra, lijke auto voor de vrouw kon verbergen. abces, spil. 18.00 Nieuws 11.15 Nie Esperanto 18.22—12.00 Gram. Engeland BBC Home service 330 m. Lichte muziek 12.25 Gevarieerd progra 12.55 Weerbericht 1.00 Nieuws 1.10 Get eerd programma 2.10 Hoonspel 3.40 Orkest c Voor Nieu' ieksfanfar Avondgebeden 11 00—11.08 Nieuws bericht. Engeland BBC Light progr. 1500 12.00 Dansmuziek 12.55 Sportparade 1.15 Or gelspel 1.30 Sport 1.45 Voor de kleuters 2.00 Lichte muziek 2.30 Reportage 2.45 Dansmu ziek 3.15 Militair orkest 3.15 Sport 5.00 Jaz" muziek 5 30 Sport 6.00 Dansmuziek 6.40 V< lig verkeer 7.00 Nieuws 7.24 Sport 7.30 Sym- phonieorkest en solisten. (8.459.00 Voor dracht) 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek 18.50 —12.00 Nieuws. NWDR 309 m. 12.00 Lichte muziek 1.00 N 1 10 Gevarieerde muziek 2 00 Lichte muziek 3.00 Volksmuziek 4.00 Gevarieerd pro 6.00 Gram. 7.00 Nieuws 7.35 Gevariee: ziek 8.05 Kamermuziek 9.45 Nieuv Orkest concert 10.35 Dansmuziek Nieuws 0.15 Dansmuziek 1.00 Jazzmuziek 2.15 Gevarieerd) Frankrijk nationaal programma 347 m. 12.30 Orkest concert 1.00 Nieuws 2.17 Orkest 18.45—12.00 Nieuws 1.30 Gram. 3.15 Muzikale causerie irdeonmuziek 4.00 Gram 4.15 Accor- iek 4.45 Engelse les 5.00'Nieuws 5.10 roeporkest en solisten 8.46 Gram 9.00 Om roeporkest en solisten 9.30 Gram. 10.00 Nws 10,15 Verzoek programma 11.00 Nieuws 18.05 Jazzmuziek 18.45—12.00 Gram. Brussel 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Verzoek programma 2.15 Gram. 3.15 Verzoek 1 5.00 Nieuws 5.30 Jazzmuziek 6.30 Gram. 7.30 Nieu' Teil", opera 10.00 Nieuws 10.15 Relais 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11,55 Nieuws. BBC European service. Ultz. voor Nederland. 17.0017.16 Engelse les voor beginnelingen cn 49 m). 10.00—10.30 Nieuws Spie- de week. Sportjournaal (op 224 en Kruiswoordraadsel orizontaal: 3 Wintervoertuig, 5 aardig. 7 telwoord. 9 voorzetsel, 10 onder richt, 12 bezadigd. 14 jong dier, 15 be gerig. 16 hachelijk, 19 kloosterzuster. 20 vogel. 21 pad, 23 half. Verticaal: 1 Hooggelegen weide, 2 oud, 4 zangnoot, 6 vreemd hoofddek sel, 8 vloeistof, 11 weefsel. 12 delfstof, 13 harde slag. 14 bot, stom, 17 ongebonden. 18 zangnoot, 20 kolenemmer. 22 pers. voornaamwoord. Oplossing vorige puzzle 114 EGELBOTERBLOEM, Regelmaat,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2