r J ai Ter Aarse raad verwierp na fel debat voorgoed het plan Aardam Hierin waren een raadhuis, twee kerken en enige scholen geprojecteerd Rijnsaterwoude hield weer fokveedag Madenkwekerij op Kijf gracht voor de kantonrechter Veteranen hoofdfiguren op de Bodegraafse kaasmarkt RIJN- EN VEENSTREEK ER NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1951 Geen Jberoep op de Kroon I Als een te zwaar belaste ballon zweefde gisteravond het uitbreidingsplan J Aardam ruim een uur door de Ter Aarse raadskamer. Het door burgemees- ter B. J. Hogenboom vurig naar voren gebrachte voorstel van B. en W. om e het hogerop te proberen een beroep op de Kroon mocht geen algehele net V-bijval vinden en tenslotte is de ballon in een dichte sigarenrook uit elkaax i pat geklapt. Het plan Aardam is dus voorgoed van de baan! Het was een be- -tenj'angrük pian) waarin onder meer een nieuw raadhuis, twee nieuwe kerken eJj en enige nieuwe scholen waren opgenomen. De manier waarop het na meer oekidan een jaar volledig is afgeketst, is hoogst merkwaardig en het is een »eidl zeker niet algemeen erk^kde zege, die de K.V.P.-fractie heeft behaald. s ge GS. hebben de verdere ultbreldings- opij plannen goedgekeurd- Het plan Aardam in t echter niet. Zij hebben het zelfs niet eens n q in studie genomen; de motieven van de n Kt voorstanders in de raad en de klachten gebit van de betrokken tuinders dus niet tegen ,an elkaar afgewogen. Reden: de heer F. g vij5 Sassen, die met de burgemeester daartoe commissie was benoemd, verklaar- jj'kvJde voor G.S., dat de raad, blijkens de "trad laatstg®noemde vergadering, niet meer n aachter het plan stond- Burgemeester Hogenboom deelde gister- p 9 avond in dit verband mede, dat volgens B. en W. hiermee niet is voldaan aan de opzet van de vorige raadsvergadering en mg stelde voor, in beroep te gaan bij de Kroon om alsnog voor en tegen te zien te tj afwegen en op grond daarvan een beslis- i vflSing te krijgen ,,Een van de belangrijk- in ijste taken van de gemeenteraad is een paalt 6°ede ontwikkeling der gemeente te be- ink) vorderen", aldus spr., die met wel ge- kozen woorden het plan Aardam ver- dedigde. „Een plan, dat gericht is op een logische 1 ontwikkeling in- de verre toekomst". Met klem wees de heer Hogenboom er op, i dat het besluit van de raad niet afhan- .kelj lelijk mocht zijn van een klein aantal 1 betrokken tuinders (die weliswaar door n- n het plan in een minder prettige positie omg kwamen) maar door het algemeen be- 'Pht4 lang. (brul De heer Joh. van Eijk (AR) was het roerend met de burgemeester eens, dat men nu terug wilde komen op een eens genomen besluit. De heer A. Hoogervorst yvej (KVP) vond de ligging van het plan zeer d, ongunstig. Wethouder N. den Hollander di (CH) was van mening, dat, al stond de 2 v I R K.-fractie niet achter het plan, de iug i heer Sassen nog niet het recht had in onaj Den Haag te zeggen, dat de raad er niet S0Ji achter stond. Spr. achtte de houding van en de heer Sassen geheel fout en betreurde yve| diens optreden. Publiek geheim de discussie en tot de conclusie komende, dat de hoofden van tevoren toch al wa ren geteld, achtte hij het voorstel om het plan Aardam voor de Kroon te brengen, zonder hoofdelijke stemming met 6 tegen 4 stemmen verworpen Voetbalveld Bij de ingekomen stukken was onder meer een schrijven van G.S., waarbij de verhoging van de presentiegelden der raadsleden tot f7.50 per vergadering niet in ging per 1 September 1953, maar 1 Januari 1954. Door het ongeluk van de heer Vos voorziening in de vacature van assistent- gemeentearchitect dringend noodzakelijk. De burgemeester stelde voor. de heer IJ. Jansen uit Makkum als zodanig te be ien. Deze krijgt tevens een vergoe ding voor het gebruik van een brom fiets. De subsidie van het Wit-Gele en het Groene Kruis werd verhoogd van f 2.50 tot f 4 per gezin. Voor de aanleg van een trottoir en riolering in het uitbreidings plan Aardam. werd f5700 uitgetrokken; het werk wordt niet in eigen beheer uit gevoerd. Met enige verkopingen van grond ging de raad accoord. Hetzelfde geldt voor de verbetering van de tuin bouwschool onder meer met een ver plaatsbaar fietsenhok van f 1500 waar mee bij elkaar f 4390 is gemoeid. Een extra agenda-punt vormde de ver betering van het voetbalveld van T.A. V.V., waarvoor de gemeente f5200 zal moeten betalen. Na enige discussie stem de de raad hierin toe. De heer L- de Koning bracht in de rondvraag nogmaals het verworpen plan Aardam naar voren en vroeg de R.K.- fractie of men nu weldra met een betere oplossing zou komen. Wethouder Volge- ring gaf de verzekering, dat de R-K.- fractle zeker zou meewerken aan een nieuwe oplossing. Na een vraag van de heer C. van Vliet deelde de burgemeester mede, dat onder handelingen worden gevoerd met de A.N. W.B. ten aanzien van het kruispunt bij de Aardammerbrug. De contróle van de politie op het verboden parkeren wordt hier verscherpt. Aantal zwartbonten in dit gebied nogal uitgebreid en snod Tijdens de repliek van de heer Sassen j hierop, achtte de burgemeester zich ge- echi roepen enige malen te interrumperen hnej ten einde de door hemzelf in Den Haag an 1 gesproken woorden, niet verdraaid te 79 horen weergeven. Wethouder H. A. Vol- gering deelde hierna onomwonden het 1 standpunt van de R.K.-fractie mede: niet in beroep gaan. „De meerderheid voor \het beroep is toch niet te krijgen en dus f heeft langer praten geen zin". Antwoord I' van de voorzitter: „Als die vijf of zes tuinders geen bezwaren zouden hebben, was de R.K.-fractie er wel voor". Wet houder Volgering repliceerde hierop weer t ge met te zeggen, dat de R.K.-fractie het e e| plan terdege aan alle kanten had be- nsy. keken, maar dat men, zelfs al zou het plan worden aangenomen, men toch niets j zou kunnen beginnen. „Het is immers al lang een publiek geheim, dat de R.K.- ...li fractie tegen een nieuw raadhuis in Aardam is!" vool De bur8emeester zette tenslotte zonder n dl V6e* ombaal van woorden een punt achter abel- :po:i NOORDW11K Inwoner van Noordwijk hog verdwenen 110 De hoofdinspecteur van politie te ziel Noordwijk verzoekt namens de echtgenote f 51 b£*end te worden gemaakt met de ver ter hlijfplaats van Th. Donkervoort, geboren te Houten (Utrecht) 24 Juli 1918, elee- tuweg Licre man neen ..tea AuSustus 1054 omstreeks 7. hel verlaten en is tot op heden niet te- ruggekeerd. Hij verkeerde in enigszins overspannen toestand. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang pLm. 1.90 m, 169 breed postuur, gezonde gelaatskleur, grij- 15ii ze °gen, grijzend haar, boven het voor- 5, 5 "00^d kaal. gekleed in bruin costuum. 52 beige overhemd en bruine schoenen. Hij 1 heeft vermoedelijk een lichtgrijs, beige demie bij zich. Inlichtingen onder telefoon No. 2020 K 1719. j d 1 Collecte D. E. L. I Zaterdagmiddag wordt de jaarlijkse collecte gehouden voor het TBC-besirij- n ii dmgsfonds van het CNV „Draagt elkan- haj ders lasten". Men geve mild! Ook kan het ina^ comité nog collectanten gebruiken. Brand ln huls Enkele voorbijgangers bemerkten in een perceel aan de Van Speyckstraat een sterke rookontwikkeling. Bij onderzoek bleek dat de bewoners, de fam. H, die afwezig waren, een wasbus op een petro leumstel hadden geplaatst, bedekt met een zak Deze was gaan smeulen waarna het vuur zich verspreidde. Door direct met emmers water het vuur te lijf te gaan kon erger worden voorkamen, zodat de ijlings gealarmeerde brandweer geen dienst behoefde te doen. (Van onze deskundige medewerker, de heer J. v. d. .Goot te Wassenaar) De fokveedag te Rijnsaterwoude, uitge steld wegens slechte weersomstandighe den, werd zoals gebruikelijk geopend door burgemeester Bakhuizen.' De burgemees ter roemde in zijn openingswoord het doorzettingsvermogen van het bestuur, dac blijft streven naar veeverbetering. „De activiteit, die hier wordt tentoo ipreid moge de andere veehouders in gebieden ten voorbeeld strekken," aldus de burgemeester. De burgemeester was nog maar matig te spreken over de regeling van de melk- voorzlening voor de consumenten, hekelde de standaardisatie en vond het altijd hard om midden in een land vol vette melk deze drank mager te moeten drinken. Het ging goed met het weer. De keuringen konden vlot worden verricht. Zoals bekend is het aantal zwartbon ten in dit gebied de laatste tijd nogal uitgebreid. Nu de t.b.c.-bestrijding op de meeste bedrijven zo ongeveer haar beslag heeft gekregen, is het prettig dat de fok kers elkaar vreedzaam gaan bestrijden. We mochten vaststellen, dat enkele fok kers goed zijn geslaagd bij de aankoop De jeugdklasse stierkalveren was dit slag vee zeer matig, zodat slechts één candidaat het tot een eervolle ver ding wist te brengen. In de klasse oudere melkkoeien kwamen vijf koeien met e prijs uit de bus. 1 A: Aaltje eig. W. Vonk. Typische koe met iets heu- pig kruis; 1 B: Janke van L. Treur. Rui- doch iets onedele koe. 1 C: Trijntje 7, eig. Vonk. Gelijnde typische koe, met matige uiervorm. 1 D: Theodora, eij Langeslag. Klasse 4-jarige koeien: Roosje van Vonk kreeg hier een eerste prijs. Soortige koe met matige uiervorm. De productieklasse werd gesplitst naar afkalvingsdatum. 1 A: Klaske 16, eig. L. Treur. Typische gelijn de koe met niet te sterke benen. 1 B: Teuntje 9, zelfde eigenaar. Iets heupige, goed gelijnde koe met minder edel „aan gezicht". 1. C: Jeltje 19, eig. P. Lange slag. Platte soortige koe met iets gedruk te lendenen. 1 D: Johanna 39, eigenaar L. reur. Sterke, doch niet te edele koe. In de tweede groep ook goede typische koeien met twee eerste prijzen: 1 A: An- i, eig. L. Treur. Diepe soortige koe met iets verzakte uier. Ze werd later tot kam pioene uitgeroepen. 1 B: Aaltje C, eig. W Vonk. Typische, doch iets tere koe. Bij de melkschotten werd één eerste pi ijs toegekend. Dat was aan Carolina 4 Vonk. Ze heeft een zeer fraai type en werd tot reserve-kampioene uitgeroepen. De bouw van dit dier mocht iets robuster zijn. Het had pas gekalfd en stond er voor. De melkvaarzen waren knap twee goede kopnummers, die in on derdelen nog weer wat uiteenliepen. 1 A: Roosje, J Buitenhuis. F.aai type, doch kon in alles nog iets ruimer. 1 B: Roza van Vonk. Best type, iets dieper dan Roosje, doch iets in de uiervorm nemend. Onder de pinken kwam een fraai dier an Vonk. Roze 2, halfzuster van boven genoemde vaars van Vonk onbedreigd de kop. Verder nog drie tweede en drie derde prijzen. Bij de kuiskalyeren werden drie eerste prijzen toegekend en aan roza 3, eig. Vonk, Julia 3, van dezelfde en Afke 37 van H. J. Kompier. Verder werden nog vier tweede en vijf derde prijzen, toegekend. GLOBE" .SNIPPERS Zaak-Montesl. Dr Raffaele Sepe, de Italiaanse officier van Justitie die is be las: met onderzoek in het verdovende middelenschandaal (Montesi), heeft mee gedeeld dat hy het onderzoek staakt, om dat het departement van de openbare aanklager niet heeft gehandeld paar aan leiding van zijn bevindingen. Aanslag. De Amerikaanse federale re cherche F.B.I. stelt een onderzoek in naar een revolveraanslag op de Poolse straal jagerpiloot Jarecki, die in 1953 per Mig straaljager naar Denemarken vluchtie Jarecki woont thans in Chicago. Met een revolver werd uit een zwarte sedan on hem geschoten. Reünie. Ruim 15.000 oudstrijders van het Duitse Afrikacorps hebben in Heidel- berg een reünie gehouden. Hun vroegere commandant, generaal Ludwig Cruewel (de opvolger van Rommel), zei in een toespraak, dat een nieuw Duits leger ge baseerd moet zijn op het oude principe „dapper tot de dood". Bedrijfsgroepen De groep van Vonk won bij de bedrijfs groepen IA. Deze groep dieren was zeei uniform, maar bij enkele is het zwakke punt de uiervorm. Treur werd IB met soortige ruime koeien met goede Sommige dieren hebben iets wei nig adel. De groep van P. Langeslag kreeg tweede prijs, terwijl aan de groep J Buitenhuis een derde prijs werd gekend. De blaarkoppen waren iets mer in aantal. Jaspa van D. van Os kreeg bij de 6: kalveren een eerste prijs. Dit is een soortig kalf, zoon van de nationale kam pioen Knaap. Bij de jongste stierkalve ren kreeg Maarten van H. F. J. Mooren een tweede prijs. In de klasse andere melkkoeien vielen drie eerste prijzen. 1 A: Margo 4, eig. A. H. RotteveeL Een zeer fraai type met correcte bouw. 1B: Kea, eig H. F. J. Mooren. Goed gelijnde koe. IC Sophia, eig. Rotteveel. Typische melk- rijke koe, kon iets vlakker in de kruis vorm. Verder nog vier tweede, twee der de prijzen en twee eervolle vermeldingen. Bij de 4-jarige koeien konden vier eer ste prijzen worden toegekend. IA: Cla- ziena 6 van Rotteveel. Typische koe van beste soort. Iets klein. 1B: Betsie 5, D •an Os. Beste soort en plat. IC: Lize 4, :g. Rotteveel. Typische, iets kleine koe met beste soort. 1D: Catootje, eig. Treur. Gelijnde koe, kon iets meer hangen. Verder drie tweede en drie derde prijzen. In de beide productieklassen werden in totaal zes eerste prijzen toegekend. Aan Aaltje 6 van H. Angenent. Typische zeer melkrijke koe. Aan Annie van G. Treur. Zeer platte typische koe, iets klein met beste uier. Dingena 3 van Rotteveel. Zeer typische gelijnde koe met beste uier melkteken. Deze koe behaalde het kam pioenschap en kreeg een medaille 'de beste uier. Aan Frida van S. J. Vis ser. Platte koe met beste uier, iets storend in de voorhand. Deze werd reserve-kam pioen. Aan Alie 1 van E. G. Rosenboom. Platte koe met iets te ruime uier. Verder zes tweede en twee derde prijze was een beste klasse droogstaande koeien. IA: Co 3 van D. van Os. Typische platte koe met niet te sterke lendenen. 1B: Nannie 2, van Chr. Peters. Fraai type. IC: Doortje 6 van D. van Os. Typische RUNSBURG Jeugdvergadering Morgenavond wordt in de Geref. Mare- nathakerk een clasicale jeugdontmoeting gehouden, waarop ds Schippers van Er- melo spreekt over „Christus, de Hoop. ook voor ons jeugdwerk". Ds Bjjleveld houdt een opwekkende slotrede. N.Z.H.-schaaknieuws Voor groep I van de bordencompetitie werd gisteravond gespeeld: D. v. d. Vij verR. Tijsterman 01; M. J. Goudriaan H. Tijsterman 10, Joh. Schoneveld Vletter 01. A. RavensbergenP. Brandsma afgebroken, H. Binnendijk D. Meiring 10; voor groep II; A. v. d. EijkeiH. v d. Westen afgebroken, L. de MooijW. M. de Kluiver 10. G. KromhoutS. van Egmond afgebroken. Opbrengst collecte De collecte, die verleden week hier Dor de kankerbestrijding werd gehou den. heeft f 226 opgebracht. Vrouwenbond en Bijbelgenootschap De ledenvergadering van de afdeling van de Christen-vrouwenbond, die was uitgeschreven op Donderdag aanstaan de. zal in verband met de propaganda- d van het Bijbelgenootschap. Don derdag in de Maranathakerk, niet op Donderdagavond naar op Woensdag avond worden gehouden. Spreker voor de Vrouwenbond is ds Boss uit Leid- schendam over het onderwerp: ..On zichtbare schepselen". De vergadering wordt gehouden in de kerk Voorhouter- weg, 7.45 uur. Op de avond van het Bijbelgenootschap zal de secretaris van net Bijbelhuis te Amsterdam. F. Visser, spreken over ..De Bijbel, ieders boek. ook uw boek?" Het kerkkoor van de Her vormde Gemeente verleent medewer king. koe, kon iets vaster. Verder nog drie tweede prijzen. De klasse melkschotten was goed één best kopnummer en wel Aaltje 13 H Angenent, terwijl Annie 2 van Mooren en Roza 9 van Rotteveel ook een eerste prijs behaalden. Bij de melkvaarzen dit het geval met Jopie en Bella 3 Mooren en Lien 5 van Rotteveel. Aaltje an Angenent kreeg een welverdiende eerste prijs bij de pinken, terwijl Rot teveel een extra goed drietal pinken met een eerste prijs zag bekroond. Bij de kuiskalveren enkelingen kregen de kalveren Mientje A van Chr. Peters en Lentebloempje 2 en Aaltje 21 Angenent eerste prijzen. De trio's veren van G. Treur en H. F. J. Mooren kregen een welverdiende eerste prijs, goede groepen! Bij de fokfamilies waren het de zeer productieve Aaltjes van An genent, die zegevierden over de Betjes van Mooren. Er waren vijf groepen afstammelingen van één vaderdier. De eerste prijs voor de zeer typische en uniforme groep dochteis van Gustaaf 3411 van Rotteveel Beste uiers. 2A: dochters van Dorus van Schultinga van D. van Os. Beste groep, een enkel dier iets groot. 2B: groep doch ters van Gustaaf, ook van Rotteveel. 3A: groep van Berthus 2 van Mooren. 3B: groep van Albert van G. Treur. Ten slotte werden de bedrijfsgroepen gekeurd. IA: de grote groep dieren (9) van Rotteveel. Zeer uniform met beste uiers. 1B: zes beste jonge koeien van D. van Os. 2A: H. F. J. Mooren, acht stuks. 2B- G. Treur, zes 6tuks. 3A: v. d. Salm, zeven stuks. Van de kleine groepen kreeg de groep Angenent een lA-prijs. Zeer productieve dieren: 1B: Chr. Peters, zeei uniform, drie droogstaande dieren. 2. S J. Visser. Van de zwartbonten werd Ma rijke 2 van Jac. Visser aangewezen als de koe met de mooiste uier. Nieuws van en voor Hillegom Wat de raad zal behandelen Maandag 20 September om 8 uur. komt de Hillegomse raad bijeen. De lijvige agenda ziet er als volgt uit: Reclames plaatselijke belastingen; verzoeken om vergoeding van reiskos ten in verband met schoolbezoek; ver zoek om medewerking voor de aanschaf- van leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van de St Martinus-jongensschool; verzoek om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen, gordijnen rijwiels'tandaards ten behoeve van de St. Joseph-jongensschool; verzoek om medewerking voor de beschikbaarstel ling van een lokaal en het treffen van enkele voorzieningen hierin ten behoe- an de St Joseph-jongensschool; ver- om medewerking voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de Julianaschool; om subsidie van de Stichting ,.Het Haarlems Avond-Lyceum"; verhoging subsidie van de Chr. Land- bouwwinterschooi Haarlemmermeer; van mej. H. J. Plevier om haar eervol ont- ■lag te verlenen als onderwijzeres aan ie o.l. school; herbenoeming directeur ?n leraren aan de gemeentelijke avond- iiverheidsschool; benoeming'herbenoe- ming in de stichting „De Werkplaats" te t; mede-oprichting van en deelne- mong in de stichting „De Werkplaats" te 'nheim; wijziging subsidie-regeling instellingen van gezinszorg; verbetering straatverlichting Mariastraat; aanschaf- van een drietal draaibare verkeers borden; aankoop grond aan de Wilhelmi- nalaan van de fa De Groot en Kalkers; aankoop grond aan de 2e Loosterweg van N.V. de Groot Co; verkoop grond na bij de Meerstraat aan de N.V Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten; aan brengen afdak voor rijwielberging bij bet politiebureau; aanbrengen wasgele genheid in de woning van de concierge van het Medisch Centrum; vernieuwing verwarmingsinstallatie van het raad huis; wijziging telefooninstallatie Open bare Werken; verniewing verwarming van de gashouders; sanering van het gasbuizennÊt; onbewoonbaarverklaring van woningen; verhoging rechten voor het ledigen van faecaliënputten; verho ging pensioenen oud-wethouders; Garan deren rente geldlening Stichting ..Ned. Hervormd rusthuis Sonnevanck"; be noeming commissie van onderzoek be groting 1955; comptabiliteitsbesluiten. Mededelingen- A Personalia: B School geldverordening Avondnijverheidsschool: C Lidmaatschap Ned Bond van bad huizen enz; D Aanbrengen zonnegor dijnen in Prinses Marijkeschool; E Ga rantie dahliatentoonstelling; F Vragen van de heer Van Lierop; G Schuurtje bij de kalkzandsteenwoningen; H Wijzi ging gemeensch. regeling tot onderlinge hulpverlening ingeval van brand. Huisvestingscommissie De leden van de adviescommissie woonruimtewet 1947 (de Huisvesting- ccmmissie) treden per 1 October as af Met uitzondering van de heer J Val kenburg stellen alle leden zich herkies baar. B. en W stellen voor om in de openvallende plaats te benoemen de heer H. Buurman en de overige leden te herbenoemen ,.De Werkplaats" Aan de Raad wordt voorgesteld met ce gemeente Lisse en Sassenheim op te richten en deel te nemen in een stich ting „De Werkplaats", waar dan min der valide krachten tegen beloning worden tewerkgesteld. ten einde hen I daardoor zoveel mogelijk geschikt te maken tot deelneming aan het productie proces. De werkplaats komt in Sassen- Sociaal werkster De Hervormde Stichting voor gezins- >rg heeft een sociaal werkster aange steld. B. en W., het belang daarvan ïn- iende. stellen de raad voor om in afwachting van een nieuw te treffen regeling in het salaris van deze so ciaal-werkster een bijdrage te verlenen van f 2000 per jaar. Twaalf bouwkashuizen Voor de bouw van de eerste twaalf woningen van de Bouwkas Noord Ne derlandse Gemeenten wil deze bouwkas grond kopen op het terrein. gelegen achter de Meesstraat. B. en W. stellen voor 2470 vierkante meter te verko pen tegen de prijs van f 16 per vier kante meter Warm raadhuis De stookinstallatie in het raadhuis is ersleten. B. en W. stellen nu voor om ver te gaan tot aanschaffing van een volautomatische oliebrander. Voor de aanschaffing hiervan en voor het tref- van de noodzakelijke voorzienir fa de verwarmingsinstallaties vr-t n zij aan de raad een crediet van f 21.ol3. Verwarming gashouder Vernieuwing van de stoomketel voor de verwarming van de gashouder van het gasbedrijf is op korte termijn nodig. Het blykt nu slechts een gering bedrag te kosten wanneer in plaats van nieuwe stoomketel een ander sy steem van verwarming, dat door de gascommissie en de directeur van het bedrijf meer wordt geprefereerd wordt toegepast Met een en ander is een cre- van f 30 000 gemoeid. VERVOLG VAN STADSNIEUWS Verdachte vrijgesproken geen overtreding hinderwet Een Leidse koopman was door het kan tongerecht te Leiden opgeroepen, omdat hij op een zolder aan de Kijfgracht zon der vergunning een madenkwekerij had ingericht. Rechercheurs van politie had den naar aanleiding van ernstige klach ten van de buren over onaangename lucht en vliegenplaag een onderzoek ingesteld en zij verklaarden, op de zolder een grote teil te hebben aangetroffen, waarin zich een aantal dode katten bevond in verre staat van ontbinding. De maden werden door vissers gekocht. De raadsman, mr W. de Clercq, wees er op, dat het hier meer een vellenplote- rlj betrof, waar wel vergunning voor was. De eigenaar was bij een ongeluk gedood OEGSTGEEST Christenvrouwen en het leven De afdeling Oegstgeest van de Chris ten-Vrouwenbond kwam gisteravond voor de eerste maal in dit seizoen bijeen o.l.v mevrouw E. E. Eringa-Andriessen Na het afdoen van enige huishoudelij ke zaken was het woord aan de heer J. W Ooms, die tot onderwerp van zijn causerie had: .De kunst van het lezen van romans". Dit was volgens spr. even moeilijk als het schrijven van een ro man. Auteur en lezer hebben beiden inspiratie nodig. De heer Ooms noemde zes groepen van romanlezers: de boeken- verslinders, de nieuwsgierige, de tijddo- dende, en de leergrage lezer, de fijnproe ver en tenslotte de ideale lezer Van al deze soorten lezers gaf spr een of meer voorbeelden ter verduidelijking. De ide ale lezer weet zich ln een roman in te leven Men moet zo lezen dat men in ge dachte een wereld kan vormen van het geen de auteur niet geschreven heeft, wat betekent, dat men zeer opmerkzaam moet lezen. Wij weten niet wat er over tien jaar in ons leven gaat gebeuren, zo moeten we het ook niet weten van de figuren in het boek. De laatste bladzijde, zo merkte spr. op. wordt niet geschreven door de auteur, dat moet de ideale lezer zelf doen. Het einde van een boek is niet het einde van de geschiedenis. De lezer moet zich kun nen indenken hoe het verder zal gaan. Alleen bij een statisch einde is er geen vervolg meer. De goede lezer heeft de ontwikkelings gang van de roman meegemaakt. Zo moeilijk is het lezen, dat we onze ver beelding telkens moeten laten werken Het is moeilijk, zo zeide de heer Ooms. de parels, die tussen het gras liggen van de roman, te vinden. Zo moeten we pro beren, aldus besloot spr., ideale lezers en lezeressen te worden. De presidente deelde nog mede, dat de eerstvolgende vergadering op 18 October zal worden gehouden, waar als spreker zal optreden de heer Ab Spaargaren met het onderwerp: „Een lach en een traan". Voorlichting voor huis houding en gezin De Oegstgeester commissie van de „Stichting commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting" heeft op een on langs gehouden bestuursvergadering de plannen voor de komende winter bespro ken. Dr Keegstra hoopt in October een lezing te houden, waarvan het onderwerp nog niet precies bekend is, maar in eik geval zal ook over verbandleer in huis en eerste hulp bij ongelukken thuis wor den gesproken. In November komt er een tentoonstelling van kinderboeken. Voor de voorlichtingsavonden zal een keuze worden gemaakt uit de volgende onderwerpen: voeding en techniek, het nerveuze kind, sfeer in het gezin, het gezinsleven in deze tijd, feestvieren, het misdeelde kind, de kinderleugen, hoe leert men de jeugd met geld omgaan, geef zakgeld, kopen is een kunst, beste ding van het huishoudgeld, .verzorging van het uiterlijk. Er worden ook weer cursussen gegeven ln het maken van lampekappen. hoeden, corsages, speel goedbeesten en andere cadeautjes. Het is helaas niet meerTnogelijk kook- en naai cursussen te geven, omdat de commissie niet meer de beschikking heeft óver de nodige lokaliteiten. Als er voldoende be langstelling voor is, zal er ook weer een excursie worden gemaakt. Voor de In dische Buurt staat een speciale lezing op het programma. Men kan zich voor de cursussen opgeven aan .het adres Ter- weeweg 49. tel. 23723. OUDE WETERING Christenvrouwenbond De afdeling van de Ned. Christen- vrouwenbond vergadert Woensdagavond om kwart voor acht in het jeugdge- bouw. Mevr. Knappers-Valkenier (oud presidente van de bond) spreekt over actuele gezinsproblemen. ROELOF ARENDSVEEN Ontsparing Bij de rijkspostspaarbank alhier werd f 2479.64 ingelegd en f 3925,75 terugbe taald. de zaak werd door zijn zoon voort gezet. Naar aanleiding van de klachten werd de zaak opgeruimd. Vergunning de hinderwet was niet nodig, want het as geen werkplaats. Het O.M. vond het maar een raar zaak- „Gelukkig dat het geen is geweest, anders was hel geving niet te harden geweest." De eis 100 boete of dertig dagen hechte- De raadsman was het niet met het O M. eens en vroeg vrijspraak. De kan tonrechter wees onmiddellijk vonnis. Hij achtte de hinderwet niet overtreden :prak verdachte vrij. Meisjesweik begonnen In een tot óp de tafeltjes bezette foyer 'an Den Burcht werd gisteravond het rleuwe seizoen van de Sleutelbloem en Mater Amabilisschool voor meisjes uit de bedrijven feestelijk geopend. De heer Van Eek, voorzitter van het overkoepelende orgaan, noemde in zijn welkomstwoord de grote opkomst van meisjes en ouders tekenend voor de stijgende belangstelling >or de scholen. Het bezoek van de Koningin, aldus spreker, is bovendien een verheugend symptoom van de groeiende waardering het werk. Mej. G. van der Voort, leidster van de Sleutelbloem, richtte zich vervolgens tot de meisjes. Zij op de waardevolle bijdrage, welke door de bedrijven geleverd wordt en spoorde deze gunst een zo goed gelijk gebruik te maken. De leidster de Mater Amabilisschool. mej. F. Jonge- pier, ging vervolgens in op het bestaans recht van een R. K. school naast de Sleu telbloem. De laatste sprekers waren pa ter H J M. de Gruyter O. S. C. en ds P. Kloek. gezellige pauze, waarin de sjes zel{ de zaken eens stevig uit de doeken deden, verzorgde de heer Herman Kleibrink een filmprogramma vervaardigde rolprenten. Na luiden van bel begon de handel Vanmorgen om 7 uur werd de Bode graafse bevolking door het tamboercorps Triomph wakker getrommeld om het feest van de volvette boerenkaas te gaan vieren. Ditmaal was niet een kaaskonin gin de centrale figuu». Nu stond de vete raan, de zelfkazende boer die 40 of meer jaren trouw de markt heeft bezocht, in het middelpunt. Het gezelschap veteranen werd vanmorgen op het marktplein ontvangen door de markt- commissie, de vereniging van kaashande laren en B. en W. De boeren T. Verboom en H. J. Visser, die beiden de kaasmarkt meer dan 50 Jaar achtereen bezochten, luidden daarna de bel ter opening van de markt Aan ongeveer 30 boeren werd een speciaal ontworpen insigne uitgereikt, waarop een oude kaasbrik staat afge beeld met daaronder het woord „Kaas markt Bodegraven", het geheel uitgevoerd in blauw-geel, de kleuren van de ge stand naar de markt afgelegd, zijn wagen 90 kazen die samen i wicht hadden van 900 kg. Intussen werd door de echtgenote de burgemeester, mevrouw Croles-le Grand de aan de vijver gevestigde „win kelstraat" met het doorknippen van een lint geopend. Een tocht langs de bijzonder aardige stands volgde. De middenstand presenteerde zich op voortreffelijke wijze in deze straat. Veteranen Uit Alphen aan den Rijn: J. v. d. Akker (Hoorn 107); J. Kastelijn (Steekterweg 11); P. A. Straathof (Hoorn 105) en C. van Zwieten (Hoorn 246); uit Aarlanderveen: A. de Jong (Machineweg) en C. Verduyn (Zuideinde 30); uit Rijnsaterwoude: H T. Kiebert (Herenweg 10) en S. J. Visser (Herenweg 66); uit Leimuiden: H. J, Vis ser (W v. d. Velden weg 43); uit Zoeter woude: C. L. van Veen Weipoortseweg 72); uit Zevenhoven: J. Stolkwijk (nr 199); en G. Domburg (nr 149); uit Bode graven: D. van Donk (Prinsenstraat P. Goosen (Zuidzijde 11); A. Hoogendoorn (Zuidzijde 40); Th. Leliveld (Meije 53): M C. Veelenturf (Meije 3) en M. W. Werf (Meije 87); uit Reeuwijk:: L. Leeuwen (Oud-Reeuwijk 37) en Stolkwijk (Oud-Reeuwijk 17); uit drecht: G. Mur (Hoofdweg 50); Vervolgens werd in het beursgebouw I Nieuwkoop: J Voorend (Holl. kade 15); de kaasbeurs geopend Men huldigde uit Wilnis: J. Zuydervliet (Uitweg daar de heer P Baars uit Luttelgast in de uit Lange Ruige Weide: A. Kok (Laag- Noordoostpolder. Hij had de langste af- |eind 9) VOORSCHOTEN Vissen voor de ouden In totaal 151 hengelaars hebben in de viswedstrijd ten bate van de aanschaffing van meubilair voor de sociëteit van ouden van dagen 51 vissen aan de wal gebracht met een gezamenlijk gewicht van 4480 gram. Deze vissen werden gevangen door 34 deelnemers. De uitslagen: 1. J. Hakker Jr, 6 vissen. 435 gram; 2. C. van As, 3 vissen, 370 gram; 3. Beukenhold. 1 vis. 305 gram; 4. H. van Dam, 3 vissen, 260 gram; 5. J. H. Verhoork. 2 vissen, 250 gram. Alle deelnemers kregen door do grote medewerking, die de organisator heeft ontvangen, een prijs, en ook de controleurs gingen niet met lege handen huiswaarts. Mevrouw De Graaf, presidente van de U.V.V., bracht de heer J. H. Schoonbeek dank voor zijn organisatievermogen. In de kas van de U.V.V. vloeide 176. Geslaagd De heer W. van der Ster ajhier is ge slaagd voor het te Utrecht gehouden exa men voor patroon gas-fitter. Duivensport De postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven (navlucht) vanaf Vilvoor de. Afstand 134.10 km. De duiven wer den gelost om 7.30 uur en de eerste duif bereikte zijn hok om 9.04 12. Deze be reikte een snelheid van 1423.63 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 9.11.22. Snelheid 13169 meter per minuut. De prijzen werden als volgt verdiend: F, C. Heusden 1 7; J. P. v d. Assem 2 3 5; A. de Graaf 4 13 14; M Wolleswinkel 6 9 17; C Zwaan 8 10 12 16; P M van Wissen 11; C de Mooij 15. Geen spreekuur De burgemeester is Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. Sjoetakowitej kreeg intern, vredesprijs De Russische componist Sjostakowitsj heeft van het onder communistische lei ding staande wereldvakverbond de inter nationale vredesprijs ontvangen in Mos kou. Hij heeft grote diensten bewezen voor het communistische vredesoffensief. Ir. April j.l. werkte hij te Berlijn aan een zelf-1 documentaire film over de Internationale arbeidersbeweging. ALKEMADE Gemeenteraad Donderdag 8 uur komt de raad bijeen. Agenda: enkele subsidieaanvragen; me dewerking aan Chr school Nieuwe We tering. R.K. school Rijpwetering en R.K. school Roelofarendsveen; voorstel om verbeteringen aan te brengen aan vier gemeentewoningen; wijziging van de salarisverordening en vaststelling ver ordening tot regeling van de kinderbij slag voor gemeentepersoneel; benoeming een anatal leden ALPHEN AAN DEN RIJN Oruslag bij Avifauna Naar het A.N.P. van de zijde van directie van Avifauna verneemt behoeft het aanvankelijk bericht omtrent het ont- twee personen een correctie. Het is namelijk zo: De dienstbetrekking in kort verband met de heer Ladendorff, reclamechef van Avifauna, is niet ver lengd. Ten aanzien van de heer Joosten. vogeldeskundige van Avifauna, heeft men in tegenstelling tot onze eerste publl- tot heden nog niet een desbetref fende beslissing genomen. H AZERSWOUDE Jaarvergadering schaakclub De Hazerswoudse schaakclub hield de jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris hoorde men, dat de jeugd- schaakclub aan het kwijnen is. Met klem werden de jeugdige schakers aan gespoord, de club te bezoeken. Er is een klein batig saldo. De heren Jac. Harkes en Nic. v. d. Bosch zullen jaarvergadering van de Leidse schaakbond bezoeken. De heren G. Ruis Cok zitten nu in de kascommissie. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Ruis herkozen. De heer Th. de Haan van materiaal en de heer J. P. Cok als wedstrijdleider De heer M. J. Ravensberg was bezitter ge worden van de wisselbeker. Ook ver wierf de heer Ravensberg een medaille, ■ok de heer W. van Ofdegen. Ten slotte werd het winterprograma vastge steld. Wedvlucht De Reisduif was een wedvlucht met oude en jonge duiven van Roermond, afstand 139 km. In concours 53 duiven. Gelost 12 met Z.W. tot W wind, hard! Eerste duif 15 uur 4 min. 37 secsnelh. per minuut, laatste 15 u. 36 m. 6 s., snelheid 749 m p. minuut. Uitslag: W. Veen 1. P J. Fase 2 7 9 13 14; C. Groen 3 8 10; P. v. d. Male 4 5 15. P van Klaveren 6. A. H. Fase 11 16. W. Zintel 12. 17. Jac. van Veen 18. DE KAAG Koelen uit het land Van de heer L. Loogman werden door sportbezoekers een paar koeien land gehaald en aan de deuren kele bewoners gebonden. De politie ljeeft procés-verbaal opgemaakt. KOUDEKERK AAN DEN RUN Grootscheepse brandweeroefening Maandagavond had aan de Rijndijk e< grootscheepse brandweeroefening plaats, waarbij al het materiaal aan de Rijndijk het dorp betrokken wa6. Veron dersteld werd, dat er bij de watertoren brand van grote omvang was uitge broken. Na het gewone brandalarm de autospuit van het dorp er beide babyspuiten, waarvan er een in Groenendijk en een aan het Zwaantje ge- stationneerd is, spoedig ter plaatse, met het volledige personeel. Geruime tijd gaf de autospuit met vier slangen water en dt babyspuiten met één slang. Burgemees ter Den Hollander woonde de oefening bij. Desgevraagd sprak hij zijn grote vol doening uh over het slagen van deze oefening. OUDE WETERING De heer Dekker maakte unieke landkaart De heer J. Dekker, onderwijzer ■- H.. de Chr sahool alhier, heeft zijn vacantie heel nuttig besteed en daarmee bewezen ook nog iets anders te kunnen dan het derrichten der jeugd, terwijl een onderdeel van dat onderricht er juist aantrekkelij ker door is geworden, althans vooi klassen vier en vijf. De heer Dekker maakte namelijk enorme landkaart van Nederland schaal 1 2500 Deze kaart is in verschillende kleuren naar de aard der grondsoort geschHderd en bevat 184 gemeenten bo ven de tienduizend inwoners .Alle: deze landkaart wilde de heer Dekker bo vendien een vernuftig aanwijssysteem. Door middel van een eenpolige stekker een plastic kaartenstok met koperen punt, wordt contact gemaakt, wanneer de leerling de opgegeven plaats aanwijst. De zoemer gaat dan en een groen lampje be gint te gloeien. Uiteraard komt hier een wirwar van draden aan te pas. Het hoofd der school is met deze aan winst zeer ingenomen, omdat deze voor de leerlingen een mooie stimulans blijkt te zijn bij de aardrijkskundeles. Zeilers ontvingen plaquette De heer P Krispijn Sr kon Zaterdag avond in het paviljoen De Brasem vele watersportliefhebbers welkom heten na- de V.V.V. Oude Wetering, ter ge legenheid van de uitreiking van een pla quette aan de 64 deelnemers aan de wa ter stempel tocht over de Hollandse meren. Uiteraard waren ook vele bestuursleden V.V.V.'s uit de omliggende gemeenten aanwezig. De heer Krispijn deelde mede, dat de vele regen, die deze zomer viel, het en thousiasme voor de 'stempeltocht gelukkig niat heeft kunnen doven. Voorts vertelde hij, dat volgend jaar een andere route wordt gevolgd. Ook de organisator, de heer M. R. v. d. Veld, die als secretaris thans is opgevolgd door de heer P M. Cornaat, kreeg hierna een plaquette. Ten slotte werd een verloting gehouden van zeilsportartikelen. Gespaard Aan de rijksspostspaarbank werd in Augustus f 2877.68 ingelegd en f 1459,88 terug betaald. N1EUWVEEN Fietser gewond Doordat spelende kinderen plotseling met een autoped de weg overstaken kon de 15-jarige Theo van Klink, die Juist per flets passeerde, een botsing niet meer voorkomen. De gevolgen waren vrij ernstig. Met gapende hoofdwonden werd Van K. binnengebracht, waarna de ontboden arts Post Uiterweert van Lan- geraar de eerste hulp verleende. Deze achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Nadat de verwondingen, al daar waren gehecht, kon het slachtoffer weer naar huls worden vervoerd. P.V. dc Wltpen Wedvlucht vanaf Vilvoorde over een af standstand van 143 km. De duiven wer den gelost te 7.30 uur. Aankomst eerste duif te 9.15 uur. Snelheid 1376 m. De uit slag was als volgt- G. J. Oskam 1. 6, 9; C. v. Bemmelen 2, 8; J. v. Dijk 3; J. de Groot 4; C. v. Leeuwen 5; Meijer-v. d. Leden 7; C. Koelman 10. Nieuwe ramen in de kerk De oude ramen in de Hervormde Kerk langs de straatzijde, welke voorzien wa ren van matglas en witgeverfde ruiten en de kerk daardoor een lelijk aanzien gaven, zijn thans vervangen door prach tige glas-in-loodramen. Hierdoor heeft het kerkgebouw een geheel ander en fraaier aanzien gek*ve£C3, Het is te hopen, dat de jeugd de rarrrcn zal ontzien, want menige ruit uit de oude ramen is ge sneuveld door handelingen van de straat jeugd. Op de ouders wordt een dringend beroep gedaan op hun kinderen te letten. ROELOFARENDSVEEN Opbrengsten De collecte voor de kankerbestrijding heeft f271 opgébracht. De Miasietcntnon- stelling boekte een opbrengst van f 13 noo WOU BRUGGE Geref. vrouwen De Geref. vrouwenvereniging verga dert hedenavond half acht in de consis torie van de Geref kerk Mevrouw Kui ken-van Weeren uit Leiden spreekt over „De boodschap van Blumhardt". Collecte t.b.c.-bestrUding Zaterdag wordt de jaarlijkse collecte gehouden voor de t.b.c.-bestrijding ten bate van de verenigingen D.E.L en I.P.S Herv. Jeugd er op uit Zaterdagmiddag vertrokken 27 leden van de Hervormde jeugdverenigingen Maria-Martha en Obadja per fiets naar het ontspanningsoord De Horst te Drie bergen Ze brachten er een gezellig week einde door en keerden gisteravond in goede welstand terug. Baxar Groene Kruis De bazar ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de afdeling van het Groene Kruis wordt op 30 September, 1 en 2 October gehouden in de schuur van de heer W Verburg aan de Vieram- bachtsweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5