Na verwerping van nieuw beraau E.D.G. Oprichting stadsposten wordt wettelijk verboden KERK en SCHOOL Huwelijk en gezin in Oost- Duitslcmd bedreigd "1 oor hom geen bazuinen IPuzzle __l 2 dinsdag 14 september 1954 i - LUIT.-GEN. B.D. D. A. VAN HILTEN SCHRIJFT ONS: Idee van Verenigd Europa is ook l in Frankrijk verankerd Ata HET TOT STAND KOMEN van het Noordatlantisch Pact (N.A.T.O.) was het al spoedig duidelijk, dat Duitsland bij de verdediging van West-Europa zou moeten worden ingeschakeld om het oorlogspotentieel te versterken en om de verdediging zo ver mogelijk naar het Oosten te kun nen aanvangen. Deze overwegingen, waarbij zich ook het streven doet gel den om oorlogen tussen de Westeuropese landen onderling te voorkomen en een nauwer samengaan van deze landen te bevorderen, deden vrij al gemeen het besef ontstaan, dat, om erger te voorkomen, de hulp van Duitsland niet kon worden gemist, ondanks de grote vrees voor een her haling van het Duitse streven naar expansie. Op M October 1950 lanceerde de Fran se minister-president in de Nationale Vergadering het naar hem genoemde ..Plan-Pleven". Oorspronkelijk aange duid als een plan voor een Europees leger, I» het uitgegroeid tot een plan voor een Europese Gemeenschap voor de Defensie naar analogie van de Ge meenschap voor Kolen en S'aai. Nadat de Franse minister Schuman op 24 November 1950 een nadere toelichting op het plan had gegeven in de vergade ring van de Raad van Europa te Straats burg en de vorming van een Europees leger nog eens in de Atlantische Raad te Brussel was besproken, namen de Fran sen het initiatief voor het organiseren van een studieconferentie te Parijs. Deze conferentie begon haar werk zaamheden op 15 Februari 1951 en reeds op 27 Mei 1952 werd het verdrag tot in stelling van de E.D.G. door Frankrijk, Italië. Duitsland en de Beneluxlanden ondertekend. In plaats van de verschil lende nationale legers zou een Europees leger worden gevormd waardoor aan het nationalisme geen gewapende macht meer ter beschikking zou staan om de vrede te verstoren. Men meende aldus een basis verkregen te hebben waarop Duitsland bij de verdediging van West- Europa zou kunnen worden ingescha keld. Van Amerikaanse zijde en van de zij de van N.A-T.O. werd deze ontwikkeling met grote belangstelling gevolgd, bij ongetwijfeld de volgende overwegin gen een rol hebben gespeeld: dat bij het algemeen wantrouwen tegen een herwapening van Duitsland de vorming van een Europees leger de enige mogelijkheid bood om Duitsland bij de verdediging van West-Europa in te schakelen; dat de tot stand koming van de E.D.G. zeer bevordelljk zou zijn voor het be reiken van een politieke eenheid in Europa, hetgeen het Amerikaanse Con gres eerder bereid zal vinden tot mili taire hulpverlening dan bij een ver deeld Europa; dat het enkel contact met een supra nationaal orgaan in de plaats men van de afzonderlijke contacten met de verschillende regeringen; dat een militaire integratie efficiënter zal werken dan het systeem veelzijdige coalitie. Wat beoogd werd De E.D.G. beoogde de integratie var de strijdkrachten en het doelmatig ge bruik van het verdedigingipotentleel van de deelnemende landen teneinde de ge- integreerde krijgsmacht in het kader van de N.A.T.O. te doen deelnemen aan de verdediging van het Westen en zo doende de veiligheid van de betrokken staten te verzekeren. De E.D.G. zou dus een supranationaal karakter hebben, waardoor er een overdracht van souve- relniteit door de staten-leden moest plaats hebben aan de organen van de E.D.G-, welke zouden komen te bestaan uit: A. Een commissariaat van negen le den (twee van elk der drie grote lan den en een van elk der drie kleine landen). De leden, benoemd bij gemeenschap pelijke overeenstemming door de rege ringen van de deelnemende staten, zou den geen vertegenwoordigers vafi deze regeringen zijn. Het Commissariaat zou optreden als uitvoerend orgaan met zelf standige bevoegdheden in het algemeen op het terrein van de vorming, instand houding en het beheer van de krijgs macht, doch zou geen zeggenschap heb ben over het gebruik van de krijgsmacht daar dit zou worden bepaald door de N.A.T.O. Naast deze meer specifiek mi litaire zaken zou het Commlsariaat tot taak hebben: a. het opstellen en uitvoeren van een gemeenschappelijke begroting; b. het opstellen en uitvoeren van de bewapeningsuitrusting- en Infrastruc tuurprogramma's; c. het uitvoeren van de contröle op het verlenen van vergunningen productie van bepaalde soorten logsmateriaal en de invoer hier' en de uitvoer naar landen, die geen lid zijn van de gemeenschap; d. het opstellen en uitvoeren van pro gramma's van het wetenschappelijk derzoek; e. het voorbereiden van plannen de economisch# mobilisatie na overleg met de regeringen van de staten-leden. BIJ al deze taken waa er van uitge gaan, dat ze pasten in het kader N.A.T.O- en dat de regelingen de vechtsvaardigheld van de strijdkrachten niet mochten schaden. B. Een raad van ministers, waarin elke regering van de deelnemende sta ten vertegenwoordigd zou zijn. Deze zou richtlijnen aan het Commissariaat ge ven. daarop contröle uitoefenen en zorg J dragen, dat de handelingen van mtssarlaat in overeenstemming zouden zijn met de politiek van de staten leden. De Raad moest in velerlei aange legenheden beslissen, hetgeen kon ge schieden met eenstemmigheid, met twee derde of met gewone meerderheid niet onmiddellijk volledig in werking kunnen treden. De nationale ministers zouden dan ook verschillende verant woordelijkheden behouden tot deze Commissariaat zouden kunnen - den overgedragen. Er was in deze overgangsperiode Ik land voorzien in een gedelegeerde - „Délégué de l'Etat Major Central" ie met een geïntegreerde sectie van deze :af, zowel aan het Commissariaat an de nationale minister ondergeschikt du zijn. Deze gedelegeerde zou belast worden met het op de been brengen van het contingent van de betrokken staat, waarbij de in die staat bestaande plan moesten worden gerespecteerd geleld^ijk nieuwe regelingen van kracht zouden moeten worden. Het einde van deze periode van gang en daarmede het einde van de taak de gedelegeerde zou door het Com- ariaat worden bepaald, nadat de Raad van Ministers met eenstemmigheid de verschillende regelingen had goedge keurd, welke het Commissariaat in staat moest stellen zijn taak uit te voere Welke strijdkrachten Tot de E.D.G. zouden behoren alle strijdkrachten van de deelnemende lan den behoudens: die welke bestemd zijn voor de niet- Europese gebiedsdelen voor welke ver dediging de betrokken staat de verant woordelijkheid heeft aanvaard en de instandhouding of aflossing van deze strijdkrachten; die welke bestemd zijn voor het ver vullen van internationale verplichtingen en die welke voortkomen uit beslissingen van de V.N. (Verenigde Naties), zoals het geval was met de troepencontingen ten welke optraden in Korea; de troepenafdelingen bestemd voor lijf wacht van het staatshoofd, politietroepen en gendarmerie, uitsluitend bestemd voor ordehandhaving. Bovendien voor wat in het bijzonder de zeemacht betreft behoudens de zee strijdkrachten bestemd voor de beveili ging van de nlet-Europese gebieden als boven bedoeld: die welke bestemd zijn voor de bevei liging van de verbindingen met en tus sen deze gebieden; die welke bestemd zijn voor de ge noemde internationale verplichtingen; die welke bestemd zijn voor het ver vullen van verplichtingen, voortkomen de uit reeds eerder gesloten N.A.T.O.- overeenkomsten. slechts een zeer beperkt deel van de Ne derlandse luchtmacht en het overgrote deel van de Nederlandse landmacht er deel van zouden uitmaken. Het verdrag voorzag in gevallen waar- In Europese strijdkrachten ter beschik king van de nationale regering konden worden gesteld en wel: verwisseling van personeel tussen Europese- en nationale contingenten van elke staat; gebruik bij het verlenen van mili taire bijstand in geval van onlusten en rampen; or gebruik in zeer ernstige omstan digheden in niet-Europese gebiedsdelen; voor gebruik ten behoeve van nieuw» internationale taken welke aan een dei statenleden zouden kunnen worden toe vertrouwd. In beide laatstgenoemde gevallen waar in toestemming van de bevoegde N.A.T-O. commandant nodig was, verloren deze strijdkrachten tijdelijk hun Europees ka rakter en zou voor elk geval door Commisariaat een regeling worden troffen, welke door de Raad van Minis ters met twee derde meerderheid moest worden goedgekeurd. Moeilijkheid Een moeilijkheid vormde aanvankelijk de wijze van integreren. De Fransen wensten regimentsgevechtstroepen 5 a 6000 man. De Duitsers waren standers van kleine divisiën, welke niet belemmerd werden in de uitvoering var hun gevechtstaak door te veel non-com battanten. Eerst na langdurige bespre kingen is men gekomen tot een nationale basis-eenheid ter sterkte van een kleine divisie van ongeveer 15000 man. Het legerkorps werd als laagste geïn tegreerde eenheid aanvaard en zot staan uit 3 of 4 divisiën van verschil- lende nationaliteit met een geïntegreerde legerkorpsstaf. De tactische- en glstieke ondersteuningseenheden, de z legerkorpstroepen, bleven homogeen zouden over de nationaliteiten worden verdeeld in de verhouding, welke be stond tussen de basiseenheden. Voor de luchtmacht gold de „Demi brigade" als basis-eenheid; deze zou be staan voor zoveel betreft: de tactische lucht strijdkrachten 75 vl. j de Jagers 36 vl. de verkenners 54 vl. en 2000 man de lichte bom- 1 menwerpers en voor transport 46 vl. Deze „Demi-brigades" zouden tezamen met staven en gronddiensten geïnte greerd worden in een hogere eenheid. Groeiend verzet in Frankrijk De ratificatie van het verdrag door de parlementen van de Beneluxlanden en Duitsland gaf niet veel moeilijkheden en kwam betrekkelijk spoedig tot stand- In Italië wachtte men toen nog af, vermoe delijk ook vanwege de onzekerheid om trent het lot van het verdrag in Frank- Matla-cup keerde op haar basis terug De burgemeester van Rotterdam heeft aldaar de Matla-cup uitgereikt aan de heer J. H. Matla. directeur van het Haagsch Persbureau. De uitreiking ge schiedde tijdens Je viering van het eer ste lustrum van de Nederlandse Vereni ging van Persbureaux. De heer J. H. Matla, v-orzltter van de Vereniging, heeft zijn openingswoord een beeld gegeven i de uiteenlopende werkzaamheden, die de aangesloten bureaux op het gebied de journalistiek en de voorlichting verrichten. Dr E. Diemer, hoofdredacteur bladen, heeft als lid van de jury- >r de Matlacup, medege deeld, dat vier bureaux werk hadden in gezonden. „Een wezenlijke winnaar kon niet worden aangewezen," aldus de heer Diemer, „en daarom zal de Matla-cup te rugkeren op haar basis, als een welver diende hommage aan de schenker er van De Matla-agenda, die overal bekendheid geniet, is weliswaar geen uitgesproken journalistiek, maar zij vormt er wel de grondslag voor." Dr P. H. Rltter Jr4 hoofd redacteur van Persbelangen en Persas- iatie, heeft tenslotte een interessante iserigehouden over het belang persbureaux. C. Een assemblee, zoale deze 1» vo zien in de Gemeenschap voor Kolen Staal en mogelijk wel dezelfde zon w den. De Assemblee zou onder meer bevoegdheid krijgen het Commissariaat ter verantwoording te roepen. D. Een hof, dat zou toezien op uitleg en uitvoering van de verdragsbepalingen en op de toepassing van het Recht. Tijd vereist Uiteraard sou niet alles terstond ge reed zijn en zou zeker het Commissariaat Zeemacht ten dele andere partners van de E.DG voorleg de. Na een grondig onderzoek op een conferentie te Brussel verklaarden deze ïiem de voorgestelde wijzigingen onaanvaardbaar, omdat de essen tiële beginselen der Europese eenhèids- gedachte er door zouden worden aange tast. de rijk. De gedachte voor een E.D.G. was uitgegaan van Frankrijk,* doch na de ondertekening groeide daar geleidelijk een toenemend verzet tegen het ver drag. zodat enige opvolgende regeringen niet konden besluiten het voor ratifica tie in te dienen bij de Nationale Ver gadering. Eerst premier Mendès-France besloot daartoe over te gaan, nadat hij. om in het binnenland voor- en tegen-, standers dichter tot elkaar te brengen, een aantal vergaande wijzigingen had opgesteld, die hij vooraf aan de vijf De nieuwe P.T.T.-wetten Foor gestencilde vezenigingsmededelingen zal verlaagd tariel gehandhaafd blijven Het vervoer van brieven binnen een gemeente moet niet buiten het postmo- nopolie vallen; in de bestaande wettelijke bepalingen wordt in bepaalde gevallen reeds de vrijheid gelaten e f g e n brieven tegen vergoeding buiten de postdienst om te laten bezorgen. Een en ander zal in een algemene maatregel van bestuur worden overgenomen. Indien echter de gelegenheid zou worden geopend brieven verschillende afzenders bin- »en gemeente te verzamelen en te gen vergoeding te bezorgen dan zal hier tegen wel opgetreden moeten worden. Er zouden zich dan Immers stadsposten ontwikkelen in conëurrentie met de PTT. wat in hoge mate ongewenst geacht moet worden. Deze mededelingen doen de ministers in verkeer en waterstaat en van finan ciën aan de leden van de Tweede Kamer in de memorie van antwoord bij de inge diende PTT-wetten. De ministers zijn bereid het nieuws bladtarief voor gestencilde of op andere wijze dan in de huidige postwet vermelde wijze mechanisch vermenigvuldigde stuk ken fbüv verenlgings-mededelingen) bi aanbieding van een bepaald minimum aantal te handhaven. Dat de positie van de postchèque- girodienst op dezelfde wijze gerege.d moet worden als die van de rijkspost spaarbank wijzen de ministers af. Het toekennen van een rentevergoeding voor de uitstaande gelden bij de dienst worot in de memorie onjuist geacht. Ten aanzien van de rijkspostspaarbank Is bepaald, dat de exploitatiewinst ge stort wordt in een reservefonds. Wanneer dit fonds een bepaald maximum heeft bereikt worden de gelden overgemaakt ïaar de schatkist In de PTT-raad. die ln de plaats komt ■an de oorspronkelijke postraad. zullen ook de voorzitters van de PTT-kamers ambtshalve zitting hebben. De ministers achten instelling van afzonderlijke PTT- kamers wenselijk, omdat het dan moge lijk is de behandeling van PTT-zaken in regionaal verband te bezien. Gedacht ls een regionale indeling, welke gelijk n die van de provincies en de drie grote steden Amsterdam. Rotterdam Den Haag. De Johan van Oldenbamevelt Woensdag naar Australië Uit de Amsterdamse haven zullen Woensdag met de Johan van Oldenbarne- velt 1430 landgenoten vertrekken, om in Australië een nieuw vaderland te vinden Me: deze emigranten brengt het schip „Holland op zijn rijkst" naar Australië, want onder hen bevinden zich niet min der dan 8 gezinnen met gemiddeld 11 kinderen. Het record wordt gehouden door twee gezinnen, waarvan in het eerste geval de ouders een kroost bezitten van 9 kinderen tussen 1 en 11 jaar. en in het tweede geval 12 kinderen, van wie het oudste nog geen 18 is. Eerste vlucht. De Victor Handley-Pa- ge. Engelands nieuwste straalbommen- werper, heeft Za:erdag een geslaagde eer ste vlucht gemaakt. Het supranationale karakter E.D.G. mocht niet verdwijnen. De bepaling, dat er binnen z den een begin moet worden gemaakt met de opbouw van een Europese politieke gemeenschap, mocht niet uit het verdrag worden geschrapt. Aan het verdrag mochten geen bepa lingen worden toegevoegd die criminatle ten opzichte van Duitsland of van een der andere deelnemende landen zouden betekenen. Verworpen Na de mislukte conferentie van Brus sel bleef er voor de Franse premier niets anders over dan het verdrag ir zijn oorspronkelijke vorm aan het Fran se parlement voor te leggen. Zoals bekend heeft de Franse Natio nale Vergadering aan het einde derde dag gewijd aan de behandeling van het verdrag in zake de E.D.G. abrupt einde gemaakt aan de discussie en in een stemming van ri warring met 319 tegen 264 wetsontwerp tot instelling van de E.D.G. verworpen- Onder de tegenstemmers waren di' van 80 aanhangers van De Gaulle, dii bij nieuwe verkiezingen in Frankrijk stellig veel van zijn aanhang zal verlie zen. Verder treft men onder de tegen stemmers 99 leden van de Franse munistische partij, een politieke partij welke reeds in 42 landen buiten de Dat desondanks het verdrag met meerderheid van slechts 55 stemmen werd afgestemd bewijst ongetwijfeld, dat de idee van een Verenigd-Europa, ook militair verenigd, ln Frankrijk toch sterk verankerd is. Daar de conventie van Bonn over herstel van Duitslands souvereiniteit men met het verdrag nopens de E.D.G, werd uitgewerkt en in Mei 1952 onder tekend en beide verdragen een clausule bevatten dat het ene verdrag zonder het andere niet van kracht kan worden, ziet de Westelijke wereld zich door de Fran se afwijzing van de E.D.G. voor een nieuwe situatie gesteld. De doeltreffende verdediging van het Europese vasteland vereist een belang rijke bijdrage van de West-Duitsers. De E.D.G. was een tot Ideaal uitgegroeide noodsprong om te komen tot een Duitse herwapening. Nu deze niet kan worden verwezenlijkt zal een andere oplossing van het probleem gevonden moeten wor den, te meer daar de Franse premier Mendès-France verklaard heeft tegen het beginsel van een Duitse herwapening geen bezwaar te hebben. Nieuw overleg van de zes landen van het Kleine Europa, waarbij Engeland en Amerika betrokken dienen te worden is than9 op korte ter mijn dringend nodig. Kort© staking in Goors textielbedrijf Tweehonderd wevers van de N.V. Katoenfabrieken voorheen Arntzenius, Jannink en Co te Goor, die wegens een loonconflict Zaterdag het werk hadden neergelegd, zijn gistermiddag weer aan het werk gegaan. Deze wilde staking was uitgebroken als gevolg van de herinvoering van 'n tarief systeem, nadat de betrokken werknemers gedurende een aantal weken een gemid deld loon ontvangen hadden. Hun grieven zullen nu door de vak bondsbestuurders aan de directie worden voorgelegd. Smits* Verffabrieken recipiëren 8 Oct. in „Americaln" te Amsterdam i.v.m. het 75-jarig bestaan. Test voor a.s. Geref. predikanten Om psychisch deiecten van kansel te weren De particuliere synode van de Geref. Kerken van Overijsel heeft met algeme- temmen uitgesproken „dat het tot heil der kerken nodig is, dat niet tot het ambt van dienaar des Woords worden toegelaten personen, bij wie een zodanig irreparabel karakter defect wordt ge vonden, dat zij daardoor per se onge schikt zouden zijn tot het ambt". Voorts, dat, waar het bij de huidige stand van de psychologische wetenschap mogelijk is, om althans een belangrijk van deze effecten te signaleren, de kerken van deze mogelijkheid gebruik horen te maken, om zoveel het kan, de lijkheden, te verwachten defecten, te voorkomen. De zaak kwam op de synode ter sprake door het voorstel uit de classis Zwolli Een studiecommissie, bestaande uit de predikanten H. Torenbeek uit Den Ham A. Munnik te Zwolle en ouderling in Bolhuis te Enschede, had een uit voerig rapport ingediend. Getreuzel bij bouw van nieuwe R.-H.B.S. te Den Helder Het Eerste Kamerlid, de heer Wende- laar, heeft de staatssecretaris van O., K en W. vragen gesteld inzake het getreuzel bij de bouw van de nieuwe R.-H.B.S. Den Helder, waardoor het gebouw niet op de beloofde datum kon worden geopend, en aangedrongen op een spoedige vol tooiing van de bouw. Staatspreken in Egypte De Egyptische regering heeft besloten voortaan zelf preken op te stellen voor de Vrijdagse godsdienstoefeningen in de moskees in het gehele land. Predikers, die van deze voorgeschreven toespraken afwijken, zullen zwaar worden gestraft Men is van staatswege tot deze gelijk schakeling van de Mohammedaanse pre diking overgegaan, omdat er onlangs in verschillende moskees zich ongeregeld heden hebben voorgedaan, toen sommige predikers critiek uitoefenden op beslis singen van eerste minister Nasser Een aantal van deze preken was van leden van de Mohammedaanse Broederschap. Hervormde vrouwen naar loogdag te Delft In gebouw „De Doelen" aan de Ververs- dijk te Delft wordt Dinsdag 21 September a.s. de provinciale toogdag van de Herv. vrouwengroepen C.J.V.F. gehouden. In de morgenvergadering, die om half elf be gint. zal onder leiding van mevr. J. C. ValderpoortWierts van Coehoorn een openingsliturgie worden gehouden, waar na mevr. De VreedeVarekamp zal spre ken over „Ons kleine Huis en de grote Wereld". In de om half twee beginnende middagbijeenkomst zal mevr. Dinja Lap De Wolff declameren. Novitiaat F.Q.I. Het novitiaat van het Studentencorps aan de Theologische Hogeschool te Kam pen ..Fides Quaerit Intellectum", socië teit Allebroederspoort. neemt op Vrijdag 24 September een aanvang. De inschrij- van van novieten zal plaatsvinden op Vrijdag 24 September n.m. 2 30 uur in het gebouw der Theologische Hoge school. Oudestraat 6. Kampen. Bisschoppen contra rode heersers Evangelische Kirche neemt stelling tegen ontwerp van Gezinswetboek land verenigde kerken in de Ooste lijke zone hebben op een bisschopsconfe rentie stelling genomen tegen een ont werp van een ..Gezinswetboek", afkom stig van het Oostberlijnse ministerie van Justite. Duidelijk en moedig plaatsen de kerken ln een memorandum de christelij ke beginselen tegenover de communis- ,.De grote meerderheid van de Duitse bevolking in Oost en West behoort tot een Christelijke kerk. Met dit feit heeft het wetsontwerp geen rekening gehou den", zo oordelen de Oostduitse kerken. Wel is het zo vervolgt men de taak van de staat om het huwelijk al9 de van God geboden vorm van samenleving van man en vrouw te beschermen. Maar het gaat niet aan, het huwelijks- en gezins leven een bepaald politiek doel op te dringen en de wetgeving dienovereen komstig te wijzigen. „Gevaarlijk voor 't huwelijk is dit ont werp. Politieke begrippen als democratie, socialisme, patriotisme. vriendschap der volkeren, horen niet in een Gezinswet thuis Christenen kunnen een wet. die als doel van het huwelijks- en gezinsleven ?en ordening in de geest van het atheïs- :isch materialisme aangeeft, nooit goed keuren" De wet gaat er van uit, dat man en -ouw gelijk zijn. Het memorandum der kerken zegt: wel zijn zij gelijkwaardig, doch daarom nog niet gelijk. De wet ver onderstelt dat man en vrouw belden wer ken. De kerken zeggen: dat kan bij wijze van noodtoestand, maar dat is niet het normalel Géén F.D.l. verplicht Christenouders aanvaarden de school als verlengstuk van de opvoeding. Maar zij behoorden de laatste verantwoorde lijkheid en hechten bovendien grote waarde aan de hulp van de kerk. De jeugdbeweging kan ook opvoedende waarde hebben, maar kan niet naast de school geplaatst worden, waarmee de ..staatsjeugd" wettig geproclameerd zou zijn. Volgens het wetsontwerp zouden ou- PHHHVPMpmHHbadi ofkj 2.00 Gram 3.30 Idem. 4.00 V. d. jeugd 5.20 Gram. 5.30 Orgelspel 6 00 Pi; Ds De Loos verbonden aan Maasoord te Rotterdam Ds C. C. H. de Loos te Rotterdam, voorheen predikant in de Ned. Herv. Kerk, is benoemd tot geestelijk verzor- enigingsleve ger van de inrichting voor geesteszieken Nieuws en weerber Maasoord te Rotterdam. Gram. 7 30 Buitenl. Ds De Loos is in 1907 geboren. In 1935 8-.20. ,Rad!° Phllh. werd hij predikant in Kortenhoef, in 1940 vertrok hij naar Parrega in 1947 naar Garijp. In October 1950 verkreeg hij eervolle ontheffing uit het ambt met be- 12 00 Gp&m- I voegdheld van emeritus. Engeland ders verplicht worden, hun kinderen lid te laten zijn van de (communistische) Junge Pionieren of van de Freie Deut sche Jugend. Het memorandum keert zich verder niet minder beslist tegen een para graaf, waarin de ouders verplicht den. het kind op te voeden tot „zelfstandige en zich van zijn verant woordelijkheid bewuste burger va democratische staat, die zijn vaderland lief heeft en voor de vrede strijdt". Ook het echtscheldingsvraagstuk geeft de kerken aanleiding, het wetsontwerp af te keuren. Samenvattend zegt het m randum, dat de evangelische kerken het ontwerp zien als een poging, ook het hu welijks- en gezinsleven onder politieke controle te stellen. Beroepingswetk Ned. Herv. Kerk C Beroepen: te Waddinxveen W. L. Tuk^i |J ker te Delft; te Lexmond J. W de Bruyo te Harderwijk. Aangenomen: naar Kamerik P. J. F. Lamens te Elspeet. Bedankt: voor Brummen J. W. van Pe- tegem te Zaandam. Aangenomen: de benoeming tot vicarial te Kollum W C. Jansen cand. te Angerlo. fy Geref. Kerken Beroepen: te Ferwerd M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar: te Andijk W. Feen- stra te Dokkum. Geref. Kerken art. 31 1 Qp Beroepen: te Zwartsluis J. J. v. d. Hoek te Den Ham. Aangenomen: naar Zwagerveen-Zwaag- va westeinde K. D. van Dijk. cand. te Gro-.yf» ingen, die bedankte voor Tiel, Zaltbom- w_ .el en Sappemeer. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Apeldoorn B. v. Smeden te Rotterdam-Zuid en C. Verhage te Broek ve onder Akkerwoude. gir Beroepen: te Wormeerveer P. Wester- loo, wonende te Groningen, laatstelijk predikant te Zwolle. ner Geref. Gemeenten bes Bedankt: voor Waardenburg A. de Blois Wo te Rotterdam-Zuid. ten Baptisten Gemeenten Aangenomen: r.aar Workum-Makkum G. Visser te Harlingen. i ecl Toch een productschap voor zuivel? Vragen van Tweede Kamerlid C. v. d. Heuvel Het Tweede Kamerlid de heer C. val den Heuvel (A.R.) heeft aan minister de Mansholt gevraagd, of het waar is. dat wo de minister in Dokkum op een vergade- da; ring heeft medegedeeld, dat het de be-|gei doeling is de opbrengst van de monopo- ma lieheffingen onder beheer te stellen, van de een viertal productschappen en dat onder ha. die productschappen ook is genoemd het I productschap voor zuivel; en of uit de Ij vermelding van dit niet bestaande pro- feu ductschap moet worden afgeleid, dat de regering voornemens is een wetsvoorstel! ter zake in te dienen ondanks het ont-i breken van overeenstemming tussen de( m hierbij betrokken groepen en ondanks de, afwijzende adviezen van de sociaal-eco nomische raad? Vi Keuringen en concours k( in UlTecht d< Voorde jaarlijkse vee- en paarden- h dagen, die op 15 en 16 September te j) Utrecht zullen worden gehouden, be- staat grote belangstelling. Woensdag wordt begonnen met de keuring van K geselecteerde hengsten en fokmerries, g] waarbij het gaat om vier kampioensprij- Vi zen, waaronder twee zilveren zwepen, aangeboden door het gemeentebestuur van Utrecht. In de middag worden tij- de dens het nationaal concours-hippique de m kampioenschappen van de Koninklijke 6t federatie van landelijke rijverenigingen w verwerkt. Er zullen bijzondere proeven w van dressuur en veelzijdigheidsshow- D worden gegeven. d< VARA: 7.00 Nlei opkrikken 7.50 Gr 8 50 V. d. huisvr. y 9.10 Gram. VPRO; 1 Schoolradio VARA: 10.20 V. d. vrouw 1100 Gram 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tulnb. meded 12.33 V. h. platteland 12.38 Instr. Kwint'1.00 Nieuws 1.15 Tentoonstellingsagen- da 1 18 Dansmuz 1.50 Gram 2.00 Medische kron' 2 10 Gram. 3.15 V. d. jeugd 4.45 V. d. zieken 5 15 Gram 5 34 Gitaarspel 5.49 Rege- rlngsultz": N. A. Nieland: „Hoogtepunten ln het leven van de moderne papoea". 6.00 Nieuws en comm. 6.20 Act. en gram. 6 30 Gram. 7 15 ..Enige hoogtepunten van ons parlementaire leven", caus. PPRO: 7.30 V. d. jeugd VARA 8.00 Nieuws 8.05 Pol. comm. 8 15 Metropole Ork„ koor en sol. 8.45 „Dr Ir C Lely", klankb. 9.15 Gram. 9.35 „Avond". -,rk. io55 euws 11.15 Socia listisch nieuws in Esperanto 11.20 Orgelspel lil.40—<12.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uv 9.00 V d. zieken 9.30 V. d. 10.15 Idem. 10.30 Moi t 9 35 Gram. 11.00 Gram, plano 12.30 Land en tuinb, mèded. 12733 Gram. 12 59 Klokgelui 1.00 Nws 1.15 Met PI7« op pad 1. dtal 6. h. Chr. Organisatie- en Ver- 6.46 Geestelijke lied» ïkbespr. 7.25 Radii 9.15 „TUcke. takke, toonen", fanta: Pianospel 9.50 Gram. 10,00 Hollandia Holland 10.15 Strijkkwartet 10 45 Avondi 33. Wandelende onder de olmen had hij haar een ondeugende blik toegeworpen, alsof hij wilde zeggen: ,,Jou ken ik! Jij bent de fee die mijn vader betoveren wil." Wat hij werkelijk zei was: ,Wat een grappige hoed draagt u... Toch wel leuk." De waarheid was, dat hij haar direct had doorzien, dat hij haar lust om de zwakheden van de man uit te buiten, had opgemerkt, dat hij wist dat zij het leven zag als een opwindend toneelstuk. Toen Ficke stierf had Julia, tegelijk met een zwart mantelpakje dat haar uitstekend flatteer de, een klein huis gekocht, dichtbij de univer siteit en wachtte tot Gabriël terug zou komen van het front. Zij treurde niet, hoewel zij de wereld liet geloven dat zij wel leed. Gabriël was nu vijfentwintig. Hij studeerde architectuur en had nog een jaar voor de boeg. Gabriël was nog niet thuis, toen Julia van haar wandeling terugkeerde. Zij zette theewater op. terwijl zij wachtte op zijn thuiskomst. Het huis was niet groot, maar intiem en vrolijk. Het schilderij van Marie Laurencin, dat in de pas torie eigenlijk niet thuis had gehoord, hing bo ven de schoorsteenmantel en de boekenkasten stonden vol met kleurig gebonden delen. Op een lage tafel stond een grote vaas met chrysanten. Julia maakte vuur en probeerde de spanning van het wachten te verdrijven met het herar- rangeren van de theetafel, waarbij zij de aard beienjam verving door een schotel geconfijte ana nas. Daar hoorde zij hem komen. De voordeur ging open en dicht en zijn boeken ploften op de ta fel in de hal. Met een geamuseerd glimlachje keek zij op. ,,We zijn veilig", zei zij. „Ik zag dr. Codd aankomen en ben uitgegaan om te wandelen." Dr. Codd had vroeger kunstgeschiedenis gedo ceerd. Hij was nu een oud man en hield er van zich in het verleden te verdiepen, vooral onder het theedrinken. Zijn verhalen waren zo afge zaagd, dat zij en Gabriël er spreekwoorden van hadden gemaakt. „Uitstekend", zei Gabriël. Hij viel neer in een stoel tegenover haar en reikte naar een kopje. Zijn krullen waren donkerder geworden en zijn zen zag hij er nog net zo uit als toen zij hem jaren geleden voor het eerst had ontmoet. In zijn ogen blonk nog steeds dezelfde ondeugende vrolijkheid. Een snelle ironische glimlach verhel derde af en toe zijn gelaat en zijn houding werd nog altijd beheerst door dezelfde achteloze élé- gance. „De nieuwe bewoners van Breckenridge 33 smal gezicht was meer getekend, maar in we- zijn gearriveerd", zei zij. „Heb je hen al bezocht?" vroeg hij. De wijze waarop hij eeneenvoudig vraagje zo veelbete kenend kon maken maakte deel uit van zijn charme. Ook nu klonk alles wat het bezoek van mevrouw John Jones Ficke kon betekenen voor de echtgenote van de nieuwe dominee in zijn woorden door. „O nee, nog niet. Men kon het nauwelijks het juiste moment noemen. Zij waren net aangeko men... in een vrachtauto voor veevoeder." Naast zijn ogen tekenden de vertrouwde rim peltjes van vrolijkheid zich af. „Kom, kom, Julia. In een veevoederwagen?" „Precies", zei zij. „Met een grote kip erop en enorme letters die verkondigden, dat kippen die op Davids ochtendvoer werden onthaald, meer eieren zouden leggen. Mevrouw stond op de stoep en ik geloof dat zij ook Davids ochtend- voer gebruikt. Zij zag er .tenminste nogal wel gedaan uit." Gabriël lachte, hetgeen bij Julia Ficke eer zekere ontspanning veroorzaakte. „Weet je, Gabriël", bekende zij plotseling ver trouwelijk, „ik geloof dat ik een hekel had aan de pastorie. Ik denk niet dat ik een erg pasto rieachtig wezen ben." Gabriël glimlachte, maar niet rechtstreeks te gen haar. „Denk je dat je me wat nieuws vertelt, Julia?" vroeg hij, terwijl hij nog een sneetje brood nam. Zijn toon ontnuchterde haar. „Misschien niet. Maar ik geloof dat je vader zich er evenmin thuis voelde. Hij zou hier ge lukkiger zijn geweest." „Ja, daar kon je wel eens gelijk in hebben", zei hij. „Ga me nu niet vertellen dat jij je ouder lijk huis mist!" „Ik niet. Daar kom je over heen. Maar ver tel me eens, Julia, waarom speel jij nog steeds de baas over de Grote Kerk?" Vroeger zou hij het geweten hebben zonder haar te vragen. Dit was een onderdeel van zijn verandering, die haar zorgen baarde. „Dat weet ik niet. Ik denk omdat men het van mij verwacht. Als je sentimenteel wilt zijn, mag je het „ter nagedachtenis" noemen." Zij wilde dat hij zich zou realiseren dat de Grote Kerk haar persoonlijk niet interesseerde, doch dat zij haar gevoel van respect voor zijn vader wilde tonen. Maar als hij niet veranderd was, zou Gabriël haar opvatting hebben gewe ten zonder haar uitleg „Ik zou graag sentimenteel willen zijn", ant woordde hij, „maar inplaats van met moeder melk, ben ik met twijfel grootgebracht... En ik betwijfel of jij en ik van het materiaal zijn ge maakt, waarvan men zuilen ter nagedachtenis bouwt." Weer lachte hij en sprak: „Is „welgedaan" het juiste woord?" „Volkomen", antwoordde zij. „Op een boerde rij zou men haar een prima broedkip noemen." „Ja, maar jij komt niet van een boerderij", mompelde hij. Toen stond hij op, nogal plotse ling, want gewoonlijk waren zijn bewegingen langzaam en lui. „Ik ga nog even naar de bi bliotheek." Zij probeerde zichzelf wijs te maken, dat het gesprek een bevredigend verloop had gehad, doch dat ging niet. Er was iets dat hun vroe gere vertrouwelijkheid in de weg stond. Hij nam niet meer als vanzelfsprekend aan, dat hun zie len gelijk waren afgestemd, zoals hij dat vroe ger had gedaan g! 12.30 V. d. boeren 12.55 Weerber. ee vs 1 10 Ooggetuigeverslagen 1 30 d( 'Ork. conc. 3.15 Hoorspelen 4 00 I ir, WfPr. Q' I BBC Light progr. 1500 e Gevar. progr. 10.01 Voordr. 11.20 NWDR 309 1 1.10 Ork. com 10.20 Lichte .1,06 rijk Nationaal .00 Nw. Lichte muz. 1.00 Nws Dansmuz. 5,00 Nieuw 6] Nieuws 7.15 Gram. 7.55 g e", operette 9.45 Nws a Lichte muz. 14.20 Cc- E ws 0.25—1.00 Viool ree. t' 12 00 I .20 Gram. 6.30 Amerik. b 14.46—42.00 weerber. :1 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 1.00 Niei Gram 4.05 Omr. ork. en solist 5.00 Nlei ",10 StUstenconc. 5.50 Boekbespr. 6 00 Voor- 0 Nieuws 8 ork. 10.00' t. 1.15 Gram. 2.00 Ork. i 4.05 Lichte muz 5.00 Nieuws 5.15 Gram. Pianorecital 6.30 en 7 23 Gram. 7 30 Kie 8.00 Onk. conc. 9.30 Folkloristische muz 1 Nieuw 10.15 Lichte muz. 10.55 Nieuws. BBC European service Uitz. voor Ne land. 10.00—10.30 Nieuws Bij de Kamer Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Afstand, 7 maan stand. 9 hemelsblauwe kleur, 10 elec- trisch geladen deeltje. 12 deel van bijbel, 13 opwaarts, 15 voedsel. 16 v> bond. 17 vreemde titel, 18 water Friesland, 19 graafgereedschap, 21 slede, 23 zware stem. 24 breedvoerig, 27 luite nant. 28 blaasinstrument. VERTICAAL: 2 Ter attentie. 3 vloei stof. 4 Chin. maat. 5 .kuil, 6 bijwoord, 7 kleur. 8 voorstel, 11 Afr. graangewas, 13 lokmiddel. 14 gravin van Holland. 15 ge lijkmatig, 20 plezier, 22 vriend, 24 Am sterdams peil. 25 naschrift onder brieven, 26 onderwijs. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Professie, 7 anti. 8 ros, 10 TV, 11 bel, 13 P.S. 14 leme, 15 edik, 16 N.N. 17 ode, 19 el. 21 dra, 1 olie, 25 takkenbos. VERTICAAL: 1 Pertinent, 2 fa, ende, 4 St., 5 sip, 6 eensklaps, 9 ove 11 beo, 12 lee. 13 pier, 18 drie, 20 bok, 23 L.K., 24 en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2