Nederland beheerst groot deel Duitse industrie Nederland geenszins op weg naar verarming In 430 huizen moet Grevenbicht 700 vrijgezellen bergen Congressisten vinden er datgene wat zij er denken te vinden straks tidders van Nederlandse orden gaven kostbaar geschenk Britse Kanaalzwemmer Ted May als verloren beschouwd 5 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 BUITENLANDSE INVESTERINGEN IN ROERGEBIED Duitse bezwaren tegen aankoop werf Howaldt te Hamburg mische kringen in het Roergebied veel stof doen opwaaien door de aankoop van een groot aandelenpakket van de Bochumer Verein, één der I dertien grote staalondernemingen, die bij de herordening der Roerindustrie uit de vroegere Vereinigte Stahlwerke zijn voortgekomen. Wenner Gren lekj kocht 42 procent van het 69 millioen grote aandelenkapitaal der maat- taaij schappij op en men neemt aan, dat hij inmiddels dit bezit nog heeft uitge- ren» breid, zodat hij de Bochumer Verein geheel beheerst. De Zweedse indus- J trieel heeft in de laatste twee jaren al veel van zich doen spreken door zijn isrnj in Fuehlingen bij Keulen ontworpen monorail-spoorweg, die zover ontwik- vel keld zou zijn, dat de tijd voor een practische toepassing gekomen is. rlog Wenner-Gren wil in het Roergebied zijn •rste monorail-spoorweg aanleggen het wordt niet onmogelijk geacht, dat hij zich in verband met de vérstrekkende 'ij plannen met zijn Alwegbaan van het be- e va zit van een belangrijke staalonderneming k ei in de Roer heeft willen verzekeren, geg Dat de aankoop zoveel gerucht heeft gemaakt, schuilt evenwel voornamelijk it oy het feit, dat hiermee de derde grote staal- onderneming aan de Roer onder buiten- J Sandse invloed is gel I De twee andere ondernemingen staan onder Nederlandse eontró'le. Het zijn de Dortmund Heerder Huettenunica, die met k al een kapitaal van 184 millioen de grootste P v| spruit der Vereinigte Stahlwerke is, en 38.$ de Nordwestdeutsche Huetten und Berg- werksverein, de grootste nakomeling van het oude Kloeckner-concern. In de eerst- genoemde onderneming domineert de Ko ninklijke Hoogovens IJmuiden en in de i tweede de Handelsmaatschappij Montan In Rotterdam. n De etaalcapaciteit der drie onder buiten- j landse invloed gekomen ondernemingen bedraagt 4,3 millioen ton per jaar, het vierde deel van de gehele Duitse produc- tie. Daarmee is men bij de eigendoms- I verschuivingen aangeland op een punt, er i waar men hier ernstig overweegt, of de vreemde invloed zich niet te ver zal gaan uitstrekken. coi Weliswaar wordt in de meeste pfltaren, die in de economische pers sb_ deze ontwikkeling gewijd worden, net t z{, «tandpunt ingenomen, dat de internatio nale kapitaalvervlechting uit het oogpunt —van Europese integratie alleszins wense- Ie 'lijk is, doch men vreest voor de eenzijdig- 'held waarmee de ontwikkeling tot dusver gegaan is. Vandaar dan ook, dat reeds stemmen voarijn opgegaan tegen de verkoop van de [Hamburgse Howaldt-werf aan de Dort- ronjmund-Hoerder Union, waardoor ook bij ndddeze Srote werf de Nederlandse invloed lg overwegend zou worden. Het in Dussel- 'idorp verschijnende Handelsblatt heeft ge meend tegen een actie tegen deze verkoop i te moeten waarschuwen, daar dit in feite Ke*zou uitlopen op een discriminering van ondernemingen met buitenlands kapitaal, j De Hamburgse werf is in het bezit der iBondsregering en er wordt sedert lang ■ujop haar druk uitgeoefend om het grote |WJlndustriële bezit weer aan particulier! Wijkbelangen te verkopen. e y. Dat de regering daarbij uiterst omzieh- ïn te werk moet gaan, Is ook gebleken uit haar weigering om de mijnonderne- |ming Hibernia aan Amerikaanse gegadig- jden te verkopen. Tegen deze verkoop was zelfs van de jkant dergenen, die een actie voeren voor 'iet in particulier bezit doen overgaan van 'erbeldsbezit in de industrie protest aan- fetekend. De verkoop is niet tot stand gekomen, mdat de regering de eerste belangrijke zerkopen van haar industriebezit niet 11de belasten met het odium, dat daar- belangrijke buitenlandse ivloed zou worden binnengehaald. Duitsersgeen kapitaal Voornamelijk op het gebied van de mijn- ndustrie bieden de nog niet geregelde be- itsverhoudingen gelegenheid voor het innendringen van buitenlandse belang hebbenden Hier bezitten voornamelijk de 'smilies Krupp, Thyssen en Flick nog .rote eigendommen, die zij op grond der geallieerde verordeningen van de hand allen moeten doen. Daar Duitse gegadigden voor deze zware sndelenpakketten ontbreken komen prac- sch alleen buitenlandse ondernemingen kt Jn aanmerking. Tegen de onlangs door- elljlgevoerde verkoop van de Harpener Berg- joibau, die met een productie van 4.5 mil- 'aiflioen ton kolen tot de voornaamste mijn- IKe|ondernemingen behoort, aan een Franse ztfn toen reeds reeds bezwaren ge- jopperd. Opgemerkt wordt, dat Nederlanders via -13jde Nordwestdeutsche Huetten und Berg- 'f"|verksverein de Victor Ickern met een l^olcnproductie van 2,25 millioen per jaar 5oieontroleren. i.Olj Wenner-Gren heeft nu ook vaste voet Over de verkoop van Krupps mijnen wordt nog altijd onderhandeld. Voor de aandelen der familie Thyssen in de Gel- senklrchener Bergwerks A.G., de grootste gelijk te maken. mijnonderneming, worden thans Ameri kaanse en Zwitserse gegadigden genoemd. De door de verkoopsverplichtingen der Duitse magnaten geopende bressen een indringen van grote buitenlandse groepen in de industrie, worden in de laatste tijd in tal van economische bladen met bezorgdheid beschouwd. Het Dusseldorpse Handelsblatt heeft de opvatting uitgesproken, dat de verkoop verplichtingen eigenlijk reeds door de tijd moesten zijn achterhaald nu over herstel van de Duitse souvereiniteit wordt ge sproken. Zolang het geallieerde recht in deze voortbestaat, blijft er volgens dit blad 'n hoogst ongewenste onzekerheid over hel toekomstige bezit van belangrijke onder nemingen bestaan. De vakbonden hebben al herhaaldelijk alarm geslagen tegen de veldwinnende buitenlandse invloed. Zowel het boven ge citeerde Dusseldorpse blad als de Frank furter Allgemeine Zeitung hebben be toogd. dat gestreefd moet worden mogelijkheden om ook Duitse deelneming ondernemingen in het buitenland Minister Zijlstra tot Kamerleden en werkgevers Maar de bewindsman maakt zich zorgen over trage opheffing van handelsbelemmeringen (Van onze Parlementsredacteur) HET REËEL NATIONAAL INKOMEN per hoofd van de bevolking heeft een peil bereikt hoger dan ooit te voren, hetgeen bewijst, dat Neder land geenszins op weg naar de verarming is. Het is mijn stellige overtui ging, dat in ons volk nog voldoende krachten aanwezig zijn, om in de dynamische wereld, waarin wij leven, ieder een redelijk bestaan te ver zekeren. Aldus minister Zijlstra vanmiddag in een tafelrede, die hij Uit sprak tijdens de lunch in de Wittebrug te Den Haag, waarmee het bezoek van bijna honderd Kamerleden San de Nationale industrie, op uitnodiging van de vier werkgeversverbonden, werd besloten. noodzakelijkheid om naar steeds verde re verhoging van de productiviteit te streven, opdat onze concurrentiepositie ten aanzien van het buitenland niet in gevaar komt en hij wees op het gevaar, dat wij tevreden zouden zijn met het geen bereik^ is. Aan het"begin van zijn rede wijdde minister Zijlstra aandacht aan de inter nationale aspecten. De toestand van hoogconjunctuur, waarin Nederland zich bevindt, kan er slechts zijn, indien ook buiten onze grenzen de economische be drijvigheid zich op een hoog peil be weegt. Nu dat inderdaad het geval Is. Is het mogelijk, in alle rust gemeenschappelijk de maatregelen te beramen, die straks, wanneer zich onverhoopte storingen in het economisch leven zouden voordoen, evenzovele waarborgen kunnen zijn voor het behoud van onze welvaart Gemeenschappelijk beramen, aldus de bewindsman, want het staat zonder meer vast, dat het behoud van de welvaart niet langer een louter nationale zaak is, doch eveneens een onderwerp van Inter nationaal overleg moet zijn. Minister Zijlstra achtte het noodzake lijk, dat de militaire samenwerking van het Westen tevens wordt benut voor het bereiken van een aantal internationale afspraken op economisch gebied. In dit verband achtte hij de taak van de Noord Atlantische VerdTags Oorganisatie te be grensd. daar met name het accent te veel blijven liggen op het militaire aspect. In internationaal verband dienen aller eerst aan de orde te worden gesteld de noodzaak van een gemeenschappelijke conjunctuurpolitiek en de vrijmaking van de internationale handel. Alles hangt echter af van het tempo en de minister zeide niet te willen verhelen, dat hij zich zorgen maakt over het trage tempo, waar mee belemmeringen die een vrye ont plooiing van de internationale handel in de weg staan, worden afgeschaft. fekregen in de Duitse kolenproductie. De bewindsman- Tot de omstandigheid, aldus de be windsman, dat ons land thans in staat is 3 a 4 maal zoveel inwoners een be staan, en een veel beter bestaan, te bieden dan ruim 100 jaar geleden, heb ben nagenoeg alle onderdelen van ons economisch leven een aandeel geleverd. Ik geloof echter, dat het alleszins ver antwoord is te stellen, dat de bijdrage de Industrie van bijzoadere bete kenis is geweest. Van elke 100 werkende Nederlanders verdienden er 41 direct hun brood in de industrie- Telt men ook allen, die indirect door de industrii hun bestaan vinden mee, dan verschaft de industrie belangrijk meer dan de helft van de totale werkgelegenheid in Ne derland. In 1953 was 44 pet van ons nationale inkomen te danken aan de Industrie, de uitvoer bestond 59 pet uit indus trieproducten. De bewindsman con stateerde dat ei den te zijn over de gang van zaken. De arbeidsproduc tiviteit, die in 1946 tot 66 pet va: vooroorlogse gedaald, ligt thans rond 10 pet boven het peil van De personeelssterk te in 1947 bedroeg ongeveer 1.428.000 man, terwijl zij dit jaar vermoedelijk niet ver van de 1.700.000 zal komen te liggen. Het sinds de bevrijding tot eind van dit jaar geïnvesteerde en nog te in vesteren bedrag voor Vernieuwing en vergroting van ons industrieel apparaat de huidige prijzen meer dan 13 milliard bedragen. Kwaliteit De minister verklaarde onder de in druk te zijn gekomen van- wat in vele bedrijven op kwalitatief gebied tot stand is gekomen. De kwaliteit is ver beterd en het assortiment is groter ge worden. Nederland is thans op de we reldmarkt bekend als leverancier van belangrijke industrieproducten, wij nog maar kort geleden zelf onze behoeften geheel uit import moes ten dekken. Dat is een ontwikkeling, waarvan- wij de betekenis niet hoog ge noeg kunnen aanslaan. Het is voor ons noodzakelijk, de aan dacht te richten op de productie van goederen, die niet iedereen kan maken. tenslotte op de Schmidt werd niet mishandeld Doch behandeling was schandelijk Over het proces tegen de Nederlander Schmidt voor het landgerecht te Djakarta meldt Aneta nog, dat rechter mr Liem na de zitting een persconferentie hield in tegenwoordigheid van de officier van Justitie en de verdedigers. Mr Liem ver klaarde, dat de heer Schmidt niet mis handeld was, hetgeen de verdediger, mr H A Bouwman, bevestigde. Toen de rech ter daarop verklaarde, dat ook van slechte behandeling geen sprake kan zijn, schudde mr Bouwman bedenkelijk het hoofd en herinnerde er aan, dat de heer Schmidt geen beschikking had gehad eigen geld om bijvoeding te kopen. Mr Bouwman voegde er aan toe, dat haar knippen in de gevangenis 20 roepiah (zeven gulden) kostte. Mr Liem deed een beroep op de pers om niet te vervallen in felle beschuldigin gen, zo lang tegen beklaagde niets be wezen is. Hij deed dit naar aanleiding van de ontvangst van een groot aantal telegrammen, waarin aangedrongen werd op een zware straf. De verdediger, mr Bouwman, protesteerde nog tegen het feit, dat de heer Schmidt negen maanden lang geen contact heeft mogen hebben met zijn verdedigers, die hem door be middeling van het Nederlandse Hoge Commissariaat waren toegevoegd. De volgende zitting zal voornamelijk gewijd zijn aan het verhoor van getuige Tomasoa, die verklaard heeft in de staf van de Nederlands-Indische Guerilla- Organisatie te zijn geweest. Hij zou op de onderneming Darmaga in het Buitenzorg- se een wapenarsenaal hebben gehad. (Zie ook pagina 9.) Potlood in mond doodde meisje De 6-jarige Marietje Pfaff (wonende aan de Boerendijk) in Woerden, is onder zeer tragische omstandigheden om het le ven gekomen. De kleine, die vorige week voor het eerst naar school was gegaan, zat met een jonger zusje na schooltijd in de keu ken te tekenen, gegeven moment moet het kind voorover zijn gevallen met het potlood mond. Vermoedelijk heeft de punt van het pötiood daarbij een slag ader geraakt, waardoor een inwendige bloeding is ontstaan. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Het meisje overleed nog geen half uur na het gebeurde, aldus De Tel. Elfduizend Indonesiërs in Philippijnen Het Indonesische dagblad Pedoman meldt, dat de Indonesische en Philippijn- regeringen onmiddellijk zullen begin- 1 met een oplossing te zoeken over het geschil betreffende de 11.000 Indo die onwettig de Philippijnen zijn binnengekomen. GOLDEN LEAF VIRGINIA EERSTE BEZOEKER IS ER (Van onze §-redacteur) Woensdag j.l. is de eerste vrijgezel, die zijn zinnen gezet heeft op het van 1721 Sept. fe houden vrijgezellencongres, in het Limburgse dorp Greven bicht aan de Maas aangekomen. Het is een Haags heer, Looman genaamd, die de beschikking heeft over een caravan en die daarin ook woont. Als de ruim zevenhonderd andere vrijgezellen, die zich tot nu toe meldden voor het congres, behoeft hij géén beroep te doen op de gastvrijheid van de 2600 Grevenbichters. De laatsten wonen in 430 woningen en het zal dus een hele toer voor hen worden, om iedereen onderdak te bezorgen. Dat men er slagen zal met het oplossen van het logiesprobleem is voor hen, die het dorp in deze dagen van voorberei ding bezoeken, geen vraag. Letterlijk iedereen Is er druk doende om de ge meente een feestelijk aanzien te geven- De schooljeugd, die deze week nog een dag vrij had, bestormde het secretariaat het congres in de Raadhuisstraat de aanplakbiljetten te bemachtigen, die op auto's en staldeuren in de wijde om trek geplakt moesten worden. Folders met de rode V van vrijgezel en met de aanmoediging, om naar Grevenbicht „het vrijgezellenparadijs" te komen. Een insigne De jongelingschap en het maagdendom groeten er elkaar met het V teken, dat door Churchill populair gemaakt werd Victory betekende, doch nu „vrij gezel". En de eerste vrijgezellen-insignes zijn op straat verschenen: verzilverde speldjes, met de V alweer en de r 'enbicht erop en als middenstuk: de vrijgezel aller eeuwen bij uitstek: de torenhaan! De 26 café's die er zijn (één op elke honderd inwoners) worden nóg gezelliger De jonge Zef Rademakers en de oud-wethouder Max Mulder, bezig met het nagaan van de inschrijvingen voor het vrijgezellencongres in Grevenbicht. Toch is het so 1 Automatisch opwindend al oud Nieuw museum Flonkering van sterren en linten achter vitrine glas Dinsdag a s. zal minister Beel in het >uw van de Kanselarij der Neder- Ise orden, Javastraat 50. het Haagse- en Nederlandse i ïen. namelijk dat van Nederlandse Iderorden. Op de bovenkamers van het fraaie he- waarin de kanselarij kantoor -oudt, heeft men een uiterst kostbare ^Jollectie van ordetekenen bijeengebracht, ehorende tot bestaande- oude- en. door 25|tiddel van foto's, middeleeuwse orden secretaris der kanselarij, de heer J Zelm van Eldik. vertelde ons dat het gehele personeel van kanselarij in de voorbije maanden ge kerkt heeft, om deze verzameling bijeen 'v* brengen en op te stellen. Het is een goede daad van de 5500 rid- der verschillende orden, dat zij, de inrichting van deze verzameling groot bedrag offerden. In de verschillende vitrines zijn de fcrsierselen van de Militaire Willems- de Oranje Nassau Orde, de Neder- idse Leeuw, de huisorde van Oranje au, de orde van de Eikenkroon van ïmburg, de huisorde van de Gouden iw van Nassau en vele ere-penningen lengebracht Het is één schittering i n één flonkering vj Jn groen, oranje en blauw 83*feillcnde ordelinten. Sinds de tachtigjarige oorlog zijn penningen voor krijgsverrichtingen ge slagen en uitgereikt. Ook die zijn te zien en zij vormen, met de collectie verzets- kruisen. penningen verleend aan haar. die in vrouwenkampen in Indië zaten. Azië kruisen en watersnood-, storm ramp-, Rode Kruis- en andere erepen ningen een stuk historie in edelmetaal van Nederland. Van verschillende Nederlandse aan voerders zyn er de ordetekenen aanwe zig. De familie Verspyck schonk heel de kostbare collectie, die eens de borst sier de van wijlen luit. gen. jhr. G. M. Ver spyck. Van de bekende generaal H. N. A. Swart van het K.N.I.L. is er de ere- sabel en van luit. gen. Drijber zijn er ook verschillende flonkerende sterren. Een verzameling ijdelheid? Van bijzondere betekenis zijn de vi trines, waarin de uniformen zijn opge steld van de leden der Johanniter-orde en de ridderlijke Duitse orde. Vooral de laatste uniform wordt zeldzaam, omdat aan de toelating tot dit genootschap de voorwaarde verbonden is, dat de ridders twee eeuwen adeldom over vier kwar tieren van hun stamboom moeten kun nen aanwijzen. 143Er bestaan tegenwoordig pols horloges die ongeveer alles doen, behal ve de kinderwas. Zo zijn er selj-winden de, waterdichte, acht-dagen-lopende, anti- magnetische of schokvrije polshorloges. U kunt ook horloges kopen, die de maanstanden laten zien en de getijden, of een enkel horloge, dat twee uurwer ken bevat en wijzerplaten voor perioden van dertig en zestig horloge dat uur, ktnartuur en minuut knopje wordt inge drukt. Fantastisch ingewikkelde kalen derhorloges Keven maanden aan, zelfs de maand Februari met 29 dagen in het schrikkeljaar, wel ke bijzonderheid relief-cijfers Er is veel vervaardigd, op de lentoo jaar 1900 we, behalve als ti gedraaid, of dat het uurwerk niet ver geetachtig is, zoals wij. Hoe dit ook zij, sinds een paar eeuwen zijn de uitvindingen op dit gebied niet van de lucht geweest. De Zwitserse hor logemaker Berthoud heeft een systema tische verzameling aangelegd van de 60.000 patenten, die op uurwerken be trekking hebben en deze catalogus ver meldt o.m. A. L. Perre.let, die omstreeks het jaar 1770 een horloge maakte, in- van een gewichtje, dat door bewegin gen van het lichaam op en neer werd betoogen, waardoor opgei mden. Dcz op dit gebied •als bijv. het horloge, dat stelling in Parijs in het natuurlijk allemaal Bfj alle rariteiten die zich op het ge bied van horloges hebben voorgedaan, lardig, dat de uitvinders xnlar l zijn gei •lf-opwind end De arbeidsbesparing die hierdoor wordt verkregen, is te verwaarlozen en de tijdsbesparing bedraagt hoogstens enkele seconden per dag. Misschien heeft in de hoofden der uitvinders ook nog een rol gespeeld do overweging, dat een zelf- windend horloge niet kan worden stuk- i zijn nog verschillende ander i beproefd om het horloge va, i opwi zelf t ioto-clectns' denkbeelden werden horloge zelf-windend ten slotte keerde men cipe dat Perrelet luie had uitgewerkt vinden. ■cller dat we thans modern teeds word schol- op de Si wil weten wat cr bekend is van het ont staan van het schaakspel. Eerlijk ge zegd, veel is dat niet. Maar er valt toch wel wat belangwekkends van te ver tellen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) gemaakt, dan ze, volgens Limburgs# be grippen, van nature reeds zijn. In een vroegere boomgaard gaat men beginnen met het opzetten van de Feesttent (20 45 meter en toegankelijk voor iedereen) en een, houten, Congrestent (27 bij 17 me ter en alléén te betreden met een ïnschrij- vingskaart óf een briefje van de pastoor of dominee, dat men vrijgezel is). Gemeentesecretaris Ger Greijn regis treert inmiddels de aanmeldingen, tut acht landen tot dusver, bijgestaan door Zef Rademakers, de secretaris en door oud-wethouder Max Mulder, een twee comité-voorzitters. Zef is een jonge knaap van 24 ei. de pinken. Max Mulder niet minder het laatste, maar overigens is hij de zestig reeds gepasseerd. En vrijgezel is hij aller minst- Maar er zijn maar weinig vrij gezellen in het dorp, die in staat zijn een dergelijk groot feest te organiseren. En bovendien: de grijze, stoere heer Mul der zat vorig Jaar met Ger Greijn ln de Zo is Grevenbicht, dat wil zeg gen: een stukje van het land schap om het dorp, namelijk de Dijk. Links van de dijk ligt de Maas. En achter de Maas houdt Nederland op en begint België. Grevenbicht ligt dus echt op het randje trein, toen laatstgenoemde, op Mulder's verzuchting, dat er ln Grevenbicht nooit iets was, met het vrijgezellen plan voor de dag kwam! Hij heeft er dus recht op mee te doen. En hij doet het nog graag ook. Bovendien, de feestleider Rang Savel- koul, de man die, op verzoek van het comité, voor de muziek en het gangmaken zorgt, is eerzaam gehuwd en vader van twee kinderen. Waaruit men kan opma ken, dat „verstandige" mensen in Gre venbicht een vinger in de pap hebben. Misschien komt het daar wel van, dat het feest vorig jaar zo succesvol was en dat de bezoekers van toen, zich nu weer aanmeldden. Wie ontbreken zijn zij, die na elkaar op het congres van vorig jaar gevonden te hebben, in de loop van deze zomei gehuwd. Zoals dat Engelse paar, dat meende, dat Grevenbicht een huwelijks- bemiddelingsbureau was. Dat is het niet, maar de vrijgezellen vinden er, wat z< er zoeken. Is dat een man of vrouw, dar kunnen ze die daar vinden. Is het ont spanning, plezier of ernstige discussie, dan zijn die er ook. Die Engelse meneer en mevrouw schre- ?n elk afzonderlijk en zonder dat zi in elkaar wisten natuurlijk, een brief aar Grevenbicht met precies hetzelfde verzoek. Zij zijn, op het congres met el kaar in contact gekomen en ditmaal kwam geen aanmelding voor het congres, doch wel een zéér dankbare brief. week huwden een heer uit Bom jonkvrouwe uit Tudderen, die el kaar aan Grevenbicht danken. Een Rot terdamse combinatie kwam eveneens deze eek tot een huwelijk. Het verhaal van de jongeman en de jongevrouw uit Overveen, die daar buren ren, doch elkaar ln Grevenbicht voor eerst en toen voorgoed zagen, is al dikwijls verteld, dat wij het niet her halen. Die komen dus ook niet. Maar overigens: het kleurengamma van de post zegels op de aanmeldingsenveloppen is zeer bont. En het vertoont staatshoofden van vele staten- Rumpford, Hannover, Birmingham, Stockholm, Parijs en Harde- garljp zijn zo enkele namen, die we op envelop achterzijden lazen. Alle brief schrijvers verklaren naar eer en gewe ten, nimmer gehuwd te zijn geweest en ook nu niet gehuwd te zijn. Zij hebben de vragen over het logies en de maal tijden, die in het Patronaat6gebouw be reid worden, alle even getrouw beant woord. De bus van en naar het Station Sittard daar moet U uitstappen als U er per trein heengaat rijdt gedurende de con gresdagen dubbele diensten. Iedereen die zich meldde, heeft nu de deelnemers kaart mét foto, alsmede het programma, dat zeer uitvoerig is. Het vermeldt des avonds immer uitbundige vrolijkheid naast diepe ernst. Want: er zijn heel serieuze vrijgezellen, die alleen komen om te praten, resoluties over hun staat op te stellen en te requestreren aan vors ten en parlementen! Als zij zich om acht uur des avonds ln sectievergadering te rugtrekken. gaat de rest van het con gres de feesttent opzoeken. Er is nog iemand, die zich voorbereid op het feest. Dat is Annie Hompes, die, enige weken geleden, door de vrijgezel len van Grevenbicht tot „vrijgezellen- koningin" werd gekozen. Het is duidelijk, dat de Limburgse gemeente daarmee het voorbeeld van andere plaatsen volgt, die druiven-, bloemen-, spruitjes- en helde- koninginnen creëren- Maar het ls voor ons de vraag, of men daarmee op de goede weg ls. Men heeft dit „konlnginnedenkbeeld" namelijk overgenomen van de Belgische gemeente Ecousinnes Lalaing In het Zui den van ons buurland. Men heeft ook daar een vrijgezellenfeest, doch dat on derscheidt zich wel zeer van het Gre- venbichtse. In Limburg kan men geen enkel facet van dat Belgische folkloris tische feest gebruiken, behoudens dan de koningin. Zij vormt een soort stralend middel punt van het hele feest, omringd als ze zal zijn door vier hofdames en getooid met het fraaiste uit het beste Heerlense modehuis! Eén der programmapunten luidt: „dans der vrijgezellen om de vrij- gezellenkoningin" en hoewel er, onder de vrijgezellen zowel vrouwen als mannen zijn, is. het toch de vraag, of hier het En dit is dan de jonge vrouw aan wie de vrijgezellen van Greven bicht hun stem gaven, toen zij een vrijgezellen-koningin moesten kiezen: mej. Annie Hompes, die jaren lang met haar ouders op een Rijnaak het land doortrok en thans, aan het ka naal tussen Born en Grevenbicht „aan de wal" woont. ,cherchez la femme" niet ongewild te veel gestalte krijgt. Het vrijgezellencon gres is nog jong. Dit is het tweede. Men loet, op allerlei gebied nog leren- Hoe het zij: het worden levendige da- »n voor Grevenbicht. Vrijgezellen kun- :n zich nog aanmelden, want men houdt rekening met de menselijke zwakheid, die velen weerhoudt zich van te voren te melden, omdat zij bang zijn, dat de omgeving zal zeggen: „die is zeker om levensgezel verlegen, die gaat naar Grevenbicht". Maar wie zo praten weten niets van Grevenbichtl Reddingboten gaven na 30 uur vruchteloos zoeken pogingen op De Britse Kanaalzwemmer Ted May heeft zijn poging om alleen, zonder assis tentie van een volgboot, het Kanaal vemmen, naar alle waarschijnlijkheid met de dood moeten bekopen. Na 30 uui vruchteloos zoeken naar May. vader var negen kinderen, zijn de reddingboten er vliegtuigen naar hun basis teruggekeerd heeft hem opgegeven. De vrouw var de roekeloze Kanaalzwemmer geeft de hoop nog niet op en meent, dat hij mis- n aan boord van een schip is ge in of wellicht ver is afgedrever door het getij. Maar erg waarschijnlijk 'ijkt dit niet De politie te Dover heeft May officieel als vermist opgegever May had onlangs willen meedoen de Kanaalrace, maar dit ging niet door en daarom besloot hij de overtocht al leen zonder escorte, te volbrengen. „Ik verwijt hem niets," aldus mevr. May, „hij wilde bewijzen, dat een dergelijke over tocht mogelijk is en daarom heeft hij het alleen geprobeerd." Voor zijn vertrek heeft May aan zijn manager Scotte een brief ter hand ge steld waarin hij o.m. het volgende ver klaart: „Ik heb op eigen gezag besloten een poging te doen van kaap Gris Nez naar Dover te zwemmen zonder geës corteerd te worden door een volgboot. Deze prestatie heb ik al jarenlang willen leveren." De brief was getekend door May, en mede ondertekend door drie Franse journalisten. Alhoewel de pogingen tot opsporing van May gestaakt zijn zullen de kustwachten en de schepen die het Kanaal over steken naar hem blijven uitkijken. De kapitein van de vissersboot „Les Baleines" rapporteerde gisteravond dat hij het uit binnenbanden gemaakte vlot Ted May 24 uur geleden in het Ka naal had zien drijven. Het droeg nog het waterdichte kistje waarin May zijn mond voorraad bewaarde en twee flessen. Van May viel niets te bespeuren. (Een tragisch geval als dit herinnert ons er aan, dat sportbeoefening, waar toe we de Kanaalzwemmerij kunnen rekenen, tot uitwassen kunnen lelden, die met dc sport als zodanig niets uit staande hebben, al wordt dit nieuws onder een dergelijk hoofd ln de krant gerubriceerd. Hier ls door de betrok ken zwemmer, vader van negen kinde ren. gewoon gespot met het leven. Droefheid brengt de jammerlijke afloop van dit zwemavontuur, terecht, te weeg. Moge dit eveneens tot bezinning stemmen. Red.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5