a*/YM V rl ?/M ii [*J){[H is ff] i4 f*l is W Loonacties in Duitsland Waarom extrabelasting? Dit product is 100%! KERK en SCHOOL oor hom m bazuinen 1 (VOROL Elke tand een brillant _Pnzzlc1 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1951 IJ O ZATERDAG N D MAAN DAG D 1 SDA G WOENSDAG ^^^^^BDONDERDAG SEPTEMBER SEPTEMUR^^^^^ÊjEPTEMBER^^^^^^tsEPTEMlER/^^^^^Mjif''if*t£' TN DIT ARTIKEL willen wij enige beschouwingen wijden aan de achter- A grond van de acties tot loonsverhoging in West-Duitsland. Wij doen dit speciaal, omdat ook in Nederland de discussie over de lonen opnieuw is begonnen en omdat de economische situatie in West-Duitsland wel enige overeenstemming met die van Nederland vertoont. Arbeiders en werkgevers in West-Duitsland hebben over en weer een geheel verschillende lezing over de motieven der staking en de eisen van hogere lonen. De van beide zijden naar voren gebrachte argumenten be helzen voornamelijk de volgende punten. In de eerste plaats vragen de werknemers een groter aandeel in de gestegen nationale productie. De vakbeweging stelt zich op het standpunt, dat de ondernemingswinsten in de afgelopen jaren sterk zijn gestegen terwijl de vakbonden tot nu toe zich in het vragen van loonsverhogingen beperkingen hadden opgelegd. TTOEWEL OVER EN WEER de naar voren gebrachte statistische ge- AA gevens worden betwist, heeft het er alle schijn van, dat de arbeiders hier het gelijk voor een groot deel aan hun kant hebben. Volgens de Bank Deutscher Lander zijn de lonen en salarissen sinds de zomer van 1953 niet evenredig toegenomen met de productie, terwijl de prijzen ook geen dalende tendens hebben getoond. Omzetten en winsten der ondernemers zijn derhalve toegenomen, terwijl verder, door de belastingherziening 1953, de fiscale lasten, op de ondernemingen drukkende, zijn afgenomen. Hier is dus een reële aanleiding tot het openen van een discussie over lonen. Hier komt nog bij, dat de werkloosheid tot het voor West-Duitsland zeer lage peil is gedaald van 900.000: één op iedere achttien arbeiders. Het ogen blik is dus ook gunstig voor het stellen van looneisen. Behalve dat de ondernemers de statistische argumenten der arbeiders betwisten, stellen zij, dat zij hun winsten nodig hebben voor de financie ring van de expansie hunner ondernemingen. Dit argument tegen loons verhoging heeft slechts geringe waarde, daar men de voor expansie be nodigde middelen ook wel elders kan betrekken. IN DE TWEEDE PLAATS is de vakbeweging van mening, dat loonsver hoging de economische situatie ten goede zal komen, daar zij leidt to1: vermeerdering van koopkracht en omzetten. Dit argument is echter bepaald zwak te noemen. Een loonsverhoging kan zekere verdienste hebben als middel om uit een depressie te geraken; maar tijdens een periode van goede conjunctuur, zoals thans in West-Duitsland voorhanden, is een algemene loonsverhoging daarvoor niet nodig. Immers, zoals gezegd, de werkloos heid is reeds gering, en de omzetten, met name die van de binnenlandse bedrijven, zijn gunstig. Een andere zaak is, dat het aandeel van de binnen landse consumptie in het West-Duitse nationale inkomen gering is. Vol gens de O.E.E.C. bedroeg het nl. in 1953 55%, tegen 65% in Frankrijk. 67.5% in Engeland en 61% in Nederland. Er is dus wel enige aanleiding om in dit opzicht meer in overeenstemming te geraken met de genoemde landen, waardoor wellicht het grote exportoverschot van West-Duitsland in Europa enigszins zou teruglopen. Het is in dit opzicht belangwekkend, dat speciaal de Engelse finan ciële pers er op wijst, dat deze loonsverhogingen de concurrentie van West- Duitsland op de wereldmarkt zullen doen afnemen. Men bedenke boven dien, dat de Trade Union Council, het opperste orgaan van de Britse Vakbeweging, de export als het meest urgente probleem voor Engeland heeft betiteld en in verband daarmee op de matiging der Engelse loon eisen heeft aangedrongen. EEN DERDE ARGUMENTvan de werknemers wordt gevormd door een verwijzing naar de stijging van de kosten van levensonderhoud. Dit argument is eveneens niet erg sterk; kosten van levensonderhoud zijn de laatste tijd niet sterker gestegen dan de lonen. Een volgend punt van wrijving wordt gevormd, speciaal in het Ruhr- gebied, door de toepassing van de wet op het gemeenschappelijk door ar beiders en eigenaren beheren van de kolen- en staalbedrijven in bied. Men weet, dat enige jaren terug, mede op initiatief der geallieerden, een wet is ingevoerd, dat de leidende organen dezer ondernemingen voor de helft uit arbeidersvertegenwoordigers zouden bestaan. De werknemers stellen nu, dat door diverse juridische constructies men van werkgevers zijde bezig is deze wet in feite krachteloos te maken. Een argument, dat door de werkgevers aan de werknemers in de schoenen wordt geschoven, is, dat zij de looneisen stellen in verband met het feit, dat het aantal arbeiders, dat bij een vakvereniging is aangesloten, bezig is te dalen. De actieve loonpolitiek zou derhalve geïnspireerd zijn door de gedachte, hiermee het bestaansrecht der vakbonden te bewijzen. Voor Nederland kan men hierbij denken aan de op zichzelf niet on mogelijke situatie, dat verschillende vakbonden, nu het gemeenschappelijk vooroverleg is geëindigd, tegen elkaar opbieden bij het noemen van de percentages der volgende loonronde. HOEWEL ER GROTE verschillen zijn, is het toch de moeite waard even te wijzen op de overeenkomst tussen de situatie met betrekking tot de lonen in West-Duitsland. Ook in Nederland is een zeer geringe werk loosheid aanwezig, zodat het voor de vakverenigingen gemakkelijker wordt, met succes loonsverhoging te eisen; ook in Nederland bestaat het gevoel dat de werknemers een te gering aandeel in de gestegen productie hebben De oplossing, die in Duitsland zal ontstaan, hangt echter af van het succes waarmee de vakbonden in de verschillende industrie bedrijven weten te onderhandelen met de werkgevers of de overheid voorzover deze werkgeefster is. Hierdoor ontstaat een betere mogelijkheid voor de ar beiders om te profiteren van het tekort aan werkkrachten in zijn speciaa' bedrijf of van de winsten, gemaakt in zijn speciaal bedrijf. In Nederland verkeert men nog gedeeltelijk in de sfeer van de alge mene loonrondes, zoals wij die verschillende malen na de bevrijding heb ben gehad. Hierdoor is het niet mogelijk een dergelijke, zeer wenselijke aanpassing van het arbeidsloon aan de individuele omstandigheden van be drijf of bedrijfstak tot stand te brengen. ALGEMENE LOONRONDES behoren in een systeem van geleide econo mie en kunnen daar tijdelijke verlichting brengen. In een economie, éie is gebaseerd op een belangrijke mate van vrijheid, zijn zulke algemene loonrondes niet op haar plaats. Het is hier, dat de belangrijkste beslissing ligt, ook met betrekking tot de loonsituatie in Nederland. De paradoxale situaties, waarbij Neder land door zijn lage prijzen veel opdrachten aantrekt, maar ze niet kan uitvoeren wegens tekorten aan arbeiders, is niemands belang. Door een gedifferentieerde loonpolitiek, waarbij de lonen het meest stijgen in die bedrijfstakken met het grootste tekort aan arbeiders i; met de grootste winsten, zou een stap in de goede richting worden gedaan Hoe dit evenwel ook zij, het is te hopen, dat in Nederland de loor.- besprekingen niet zullen leiden tot het hanteren van het stakingswapen. VAN REGERINGSWEGE is er indertijd op aangedrongen, meer geld te beleggen in de risicodragende sector. Let nu op wat er gebeurt, wan neer een kleine rentenier zijn geld in aandelen belegt. Hij trekt ongeveer f 900 dividend van zijn stukjes. Hierover moet hij 15 procent dividendbelasting betalen. Zijn andere inkomsten zijn zó gering, dat hij voor inkomstenbelasting niet in aanmerking komt. Voor zulke mensen is de fiscus genadig en hij krijgt zijn dividendbelasting terug op dertig gulden na. Die dertig gulden blijven aan de fiscus op grond van artikel 31 van de eerste uitvoeringsbeschikking inkomstenbelasting 1941 Hierin zit een onbillijke extra zware belasting op personen, die een klein inkomen moeten rondkomen en voor wie dertig gulden zeer zware laat ia. Van het inkomen, dat een kleine rentenier uit zijn aandelen zou kun nen genieten, roomt de fiscus direct bij de bron, de N.V. dus, reeds de helft af. Van de overige negenhonderd gulden moet er dan nog eens dertig gul den worden betaald. Laten we hopen, dat de minister van financiën in dargelijke schrij nende gevallen de belastingbetaler zal tegemoet komen. (Advertentie) U vliegt na door de was heen! 'k heb geconstateerd dat Castella Parels een enorm product is. ninnner ben ik zo snel klaar ge weest met mijn was en het goed spierwit. Dit product is 100%I Steeds gebruikte ik andere was middelen, maar deze kunnen niet in de schaduw staan. U zult be grijpen dat ik in het vervolg voor de was Castella Parels gebruik 1 Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen /er de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Contact en ontmoeting predikant-gemeente Beiden bevinden zich in de ruimte der kerk Aansluitend op de referaten van de psychiaters dr Hamer en dr Van Loon belichtte prof. Brillenburg Wurth voor de Gereformeerde predikantenconferentie de zielszorg, gehouden in het Zen dingscentrum te Baarn. vooral het pas torale aspect van contact en ontmoeting. Al heeft de ontmoeting van pastor en gemeentelid ook psychologische kanten, aldus de hoogleraar, toch moet men er zich goed van bewust zijn zich te bevin den in de ruimte der Kerk. waar het con- ict een heel ander karakter draagt 4an de kliniek van de psychiater. Het hulpmiddel tot contact, waarvan de predikant zich bedienen moet. is het woord. Door de werking van het woord wordt de mens pas ten volle mens. Maar dat veronderstelt dat de pastor dan ook zijn gemeentelid zo menselijk mogelijk benadert. Gebeurt dat niet dan voelt de angesprokene in veel gevallen onmid dellijk aan, dat de zlelszorger zelf in een kramphouding gevlucht is en blijft wezenlijk contact en wezenlijke ontmoe ting achterwege. Pastorale zielszorg vereist van de pre dikant, dat deze volkomen zichzelf durft wil zijn. En dat laatste is alleen mo gelijk als hij zijn ambt ziet in het licht in zijn roeping door Jezus Christus. Prof. Wurth legde sterke nadruk op het persoonlijk pastoraal contact pastor en gemeente. Wie regelmatig deze omgang beoefent, aldus spreker, zal ook telkens weer stimulantia vinden prediking, die dan zoveel mogelijk pasto raal gericht moet zijn. Wij hebben behoefte aan een pastorale dogmatiek en een pastorale uitlegging de H. Schrift, zei prof. Wurth. Verder hij op de stijgende behoefte geestelijke bijstand voor de predikanten zelf, die niet alleen dagelijks in aa king gebracht worden met de nood anderen, maar bovendien ook hun eigen zorgen en spanningen kennen. Waar dat maar enigszins mogelijk loeten predikanten uit eenzelfde omge ving als goede team-werkers elkaar de zielszorgelijke problemen ter zijde staan- Zou een verplicht hulpprediker schap hier ook goede diensten kunnen doen bij de vorming der a.s. pastores, vroeg spreker zich af. Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Motief van evangelisatie is Koninkrijk Gods Wat is ons thema? Deze vraag is aan de hand van een referaat van ds S. van Zwoll uit Kampen besproken op. de jaar vergadering van het Verbond van Chr. Geref. Evangelisatiecommissi kwam ditmaal bijeen in het prachtige C.J.M.V.-centrum op de Jacobiberg Arnhem. In drie woorden gaf ds Van Zwoll het beslissende antwoord op deze vraag: Het Koninkrijk Gods. Door het zo te stellen, kunnen veel eenzijdigheden in de evangelisatie Voorkomen worden. In heel het Oude en Nieuwe Testament, zo g:ng spr. na. komt de Koninkrijk- Gods-gedachte naar voren. God blijft als Koning Zijn recht handhavei wereld. Dat houdt in, dat de Satan geen macht meer heeft, dat de zonde nen is. dat het leven volledig hersteld wordt. Is dat Koninkrijk al gekomen of ver wachten wij het nog? De ene eenzijdig heid is het „sociale evangelie", de an dere denkt aan iets dat er nog helemaal niet is- Maar het neemt reeds beslag op de burgers van dat Rijk. Tegenover het evangelie van het kei zerrijk van Rome stelden de apostelen het evangelie van Gods Koninkrijk. De: „goede woorden" moeten wij uitdragen in de wereld. Het evangelie is niet alleen dat wij bekeerd moeten worden; het allereerst om de heerschappij van God dat alleen kan de zaligheid mens zijn. Te weinig zijn wij Ingesteld op de komende beslissende Dag van Jezus Christus. In het raam van het Koninkrijk Gods kan de aanspraak van God op de mens pas tot zijn recht komen en krijgt het schuldvraagstuk pas zijn juiste plaats, binnen en buiten de Kerk. Dit predikt j ook de genade van Gods liefde in Jezus Christus. Er is een evangeltsatie-prediking over Jezus, die de buitenkerkelijke in verwar ring brengt. Maar als wij het Koninkrijk als thema hebben, wordt dit duidelijker. Dan krijgt het werk van Christus zijn juiste plaats in de prediking van de Drieëenheid. Christus heeft de poort ge opend naar hét Koninkrijk des Heren. Ook wat wij zeggen over bekering, wedergeboorte e.d. moet het thema van het Koninkrijk als achtergrond hebben. God is de aarde trouw gebleven laat ons dit duidelijk zeggen ook tegen com munisten. Het evangelie gaat niet alleen de hemel. Processies op kerkplein te Haarlem toegestaan Gedeputeerde Staten van Noord-holland hebben het Haarlemse raadsbesluit goed gekeurd, waarbij een overeenkomst was aangegaan met het bisdom Haarlem, die inhoudt dat de gemeente het plein voor de kathedrale kerk van St Bavo aan de Leidsevaart in erfpacht krijgt, doch dat't 'bisdom het plein twaalf dagen per jaar mag afsluiten voor het houden van ker kelijke plechtigheden. Het bezwaarschrift, dat de Hervormde gemeente van Haarlem, Schoten en Spaarndam, alsmede de Lutherse predi kant W. Spliethoff hadden ingediend, is hiermede van de baan. Zij hadden zich beroepen op het grondwettelijk processie verbod. (Advertentie) Goed^nnorht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pjjnen *n U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert door de nieren en is on- ?chadeltjk voor hart en maag Bij motheek en drogist f0.95, f2.40. f8.88 Spoorman (41) wordt dominee Als kleine jongen leefde al bij d heer A. Stekelenourg, tot gisteren corr mies bij de Spoorwegen te Utrecht, de wens om predikant te worden. Het heeft vele jaren geduurd eer die wens in ver vulling ging. Direct ra de bevrijding be gon hij met de predikantsstudie. AL ambtenaar van de N.S. heeft hij van da tijdstip af tot kortgeleden al zyn vrije tijd en verlof aan de studie besteed. In twee jaar haalde hij het staatsexamen en ging daarna meteen theologie stude ren. En passant zag hij nog kans eer actief lid van het Utrechtse dispuut Voe- tius te zijn. En zo wordt dan Zondag proponent Stekelenburg in de Hervormde Kerk van Linschoten bevestigd, en zal daar de zelfde dag zijn entreepreek houden. Nieuwe leraien le Chr. HBS en Chr. Lyceum Den Haag Aan de le Chr. HBS, Populierstraat 109, Den Haag. zijn de volgende nieuwe ?n benoemd: mej. H G van Ark, Aardrijkskunde; M N Bogerman, Duits; J Compagne, Scheikunde; H Cornet, Wis- Natuurkunde; C v d Geer, Lich. oefening; mej. S E de Joode. Nederlands; P Montijn, Frans; ds J A Peters, Gods dienstonderwijs; mej. D C Pronk, Frans; Unnik, Geschiedenis; J v d Zouwen, Tekenen; ir L M van Steenes, Wiskunde. uwe leraren van het Chr. Lyceum, Bezuidenhout, Den Haag, zijn: G A Brou- Wis- en Natuurkunde; mej S E de Joode, Nederlands; mej. dra. G Koning, Natuurkunde; ds M C Koole, Godsdienst onderwijs; mevr. ir G van Rhee, Schei kunde; P H Roelfsema, Wiskunde; P J Smallegange. Geschiedenis; J v d Zou- Tekenen. Leraar gal te lage cijfers Een merkwaardige zaak heeft voor de Centrale Raad voor Beroep in Utrecht ge diend. Een leraar aan het gem. lyceum in Enschede, dr B., mocht geen les meer geven aan de eindexamenklas. Zijn rector, later gesteund door B. en W., vond dat hij strenge eisen stelde en te lage cijfers gaf. De belangen der school zijn daardoor 't gedrang gekomen volgens de rector. De leraar meent, dat de rector machts misbruik pleegt. Het ambtenarengerecht In Almelo had de rector in het gelijk ge steld en voor de Centrale Raad van Be roep is nu bevestiging van het vonnis ge vraagd. Aldus meldt De Tel. Nieuw lid' van de Prov. Staten De heer A. Dijkman, benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Zuidhol land in de vacature J. H. Hoogland (soc.) heeft zijn benoeming niet aangenomen. In zijn plaats is nu benoemd verklaard de heer W. Steigenga te Rotterdam. Op 14 September zal kolonel-vlieger P. J. E. Janssens het commando van d< vliegbasis Volkel overdragen aan d< nieuwe commandant luitenant-kolonel- Na brede discussie met de referent! De prediking van het Koninkrijk brengt 'oerde dr J. G. Fernhout uit Den Haag nog het woord. Medegedeeld werd o.a. dat de in deze twee dagen gehouden refe- in druk zullen verschijnen ten dienste van allen, die bij het pastorale verk betrokken zijn. Men kan zich hier- 'oor melden bij de Stichting voor Ziels- org. Koningslaan 7 te Utrecht. Kweekschool De Driestar niet geadopteerd In het verslag van de opening der chr. kweekschool De Driestar te Gouda, dat wij publiceerden, is een kleine onjuist heid geslopen. Er stond .dat de school door de chr. kweekschool in Den Haag geadopteerd. Van welingelichte zijde deelt men ons mede. dat er van deze adoptatie nimmer Sprake is geweest. ook op de juiste wijze tot de bood schap van het oordeel op de laatste dag. Na de uitgebreide bespreking sprak ds W. Meijnhout van Franeker een slot woord- De volgende vergadering zal in Den Haag worden gehouden. Ook de Veluwe kreeg een Chr. kweekschool In één week tijd is ons land twee chr. kweekscholen rijker geworden, want na het in gebruik nemen van de school te Gouda, waarvan wij Woensdag melding maakten, is gisteren de „kweek" in Ede opengesteld, voorlopig als parallelklas van de Utrechtse kweekschool. Deze klas is voorlopig ondergebracht in gebouw Re- hoboth, doch men hoopt spoedig een eigen gebouw te betrekken en een internaat in te richten. Prof. Sizoo sprak op V.U.-civikrsdagen Op de tweede van de drie Civitas-dagen an de Vrije Universiteit in Oosterbeek heeft prof. dr G. J. Sizoo, hoogleraar deze universiteit, gisteren gesproken i „de christen en de wetenschap". Hij zei onder meer, dat de moderne wetenschap vrees heeft voor de voortschrijdende tech niek, maar dat de wetenschappelijke be langstelling, ondanks de beklemming de toekomst, een verschuiving ondergaat van het historische naar het actuele. Het gebod der naastenliefde is echter besli: send voor de christelijke wetenschapsbe oefening. aldus prof. Sizoo, en de chris ten heeft een zeer persoonlijke ve woordelijkheid ten opzichte van de tenschap en de maatschappij. Een Russische delegatie neemt deel aan het achtste congres van de int. vi eniging van hoogleraren, die vandaag Wenen is begonnen. BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk roepen: te Sexbierum J Breeuws- e Zevenbergen ngenomen: naar Grijpskerk J W Mazurel, cand. te Haarlem. Geref. Kerken roepen: te Valkenburg (Z.H.) A Langeler te Pesse (Dr.). Aangenomen: de benoeming tot hulppred. te Benschop C de Kruyk, a.s. emer. pred. te Vrijhoeve-Capelle. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Delft M Holtrop te Leeuwarden. e e t a 1te Zwaagwesteinde L Klei- laatst. legerpred. te Utrecht, en J W de Bruin, cand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten roepen: te Dordrecht M Blok te Rotterdam-C. SVudenten in tandheelkunde bijeen te Groningen Vanmorgen heeft de inspecteur van de volksgezondheid, de heer L. J. M. Spoorenberg, in het academiegebouw te Groningen het tweede wetenschap pelijke congres van studenten in de tandheelkunde geopend. De problemen, die tandheelkundige verzorging van de bevolking met zich brengt, groeien in toenemende mate in alle landen, aldus spreker. „Het is moei lijk uit te maken of dit een gevolg is van het veelvuldiger optreden van mond en tandziekten, of van de betere be grippen, die ten aanzien van de mond hygiëne gaan heersen, of van beide. De maatschappelijke en economische consequenties hiervan zijn een bron van geregelde zorg, die niet alleen de pro fessie, maar ook de overheid raakt. Hoewel aan de sociale tandheelkunde als leervak in de meeste opleidingen nog geen, of slechts matige aandacht wordt geschonken, zal het volgens spreker voor de tandheelkundige professie in de toekomst nog meer dan nu reeds het geval is zaak zijn, dat zij met cri- tische aandacht de ontwikkeling van de maatschappelijke problemen volgt. - Academische examens GRONINGEN. 9 Sept. De promotie van mej E Stins, Groni in 11.00 Nie ito 11.22—12.00 „Die Schöpfung", ori ingeland. BBC Home Service. 330 i riété-orkest 12.25 Gev. programr euws 1.10 Gev. muziek 2.10 Orkest 9 Heils 2 40 Hoorspel 3 40 i Cause 5.00 1 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6 30 Gev. muziek 7 15 Gev. programma 9 00 Nieuws 9.15 Hoorspel 1045 Avondgebeden 11.00—11.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuziek 12.55 Sportparade 1.15 Orgelspel 1.30 Sport 1.45 Voor de kinderen 2.00 Lichte muziek en sportreportage 5.00 Jazzmuziek 5.30 Sportreportage 6 00 Orgel spel 6.15 Sportreportage 6.35 Dansmuziek 7.00 Nieuws 7.24 Voetbalpraatje 7.30 Orkestcon- 30. „Dat hoop ik ook", zei Caroline. „Mijn vrouw vroeg mij de ramen te meten. Zij hangt altijd eerst de gordijnen op, want zij zegt dat je je direct thuis begint te voelen, als de gordijnen voor de ramen zijn." „De ramen zijn extra hoog", zei Caroline. ,,En er zijn er nogal veel. Ik heb altijd gordijnen met franje. Dan lijkt het alsof de kamers niet zo vier kant zijn." En zij liet er op volgen gedreven door een gevoel van edelmoedigheid, dat waarschijnlijk een gevolg van haar triomf was: „Weet u wat, dominee. Wat zou u er van zeggen als ik de gordijnen liet hangen? Zij zijn schoon, even als de ruiten, Ik hoorde dat dc pastorie in War- renton geheel gemeubileerd is en dan hoeft uw vrouw hier verder geen zorgen over te hebben." ..Dat vind ik geweldig aardig van u, mevrouw Phillips. Ik weet dat mijn vrouw het heel erg op prijs zal stellen. U kunt zich wel voorstellen, dat zij haar handen vol genoeg heeft en ik geloof dat zij zich al zorgen maakte over de gordijnen... Ik weet bijna niet wat ik zeggen moet, zo vrien delijk vind ik het." „Zeg maar niets meer. Vertel alleen aan uw vrouw dat zij niet meer aan de gordijnen hoeft te denken", zei Caroline Toen hij vertrok schudde hij haar hartelijk de „Ik geloof dat wij het hier uitstekend naar on ze zin krijgen", zei hij Ietwat grimmig dacht Caroline, dat zij dan ge makkelijk tevreden te stellen waren. Inmiddels begroette Maisie Fellowes Paul Phil lips en bracht hem naar de studeerkamer van de bisschop. „O, hallo, dominee Phillips", zei zij. „Ik hoor dat u onze buurman wordt. Dat vind ik prettig." Hij glimlachte en vroeg of de bisschop thuis was. De bisschop kwam hem tegemoet, met een verdachte glinstering in zijn ogen. ..En?" zei hij. Zijn ogen leken Phillips uit te dagen. „Ik begrijp niet wat u van plan bent", zei Paul, terwijl hij zich ervan bewust was dat hij wel wat direct met de deur in huis viel en niet veel dank baarheid toonde. „Ga zitten, Phillips." „Durf je het niet aan?" vroeg hij. „Ik durf best. Maar ik ben niet de juiste man op de juiste plaats en ik weet niet waarom u denkt dat ik het wel ben. Maar bang ben ik niet." De bisschop nam plaats aan de andere kant. „Goed. Dan zal ik je vertellen waarom ik denk dat jij wel de geschikte man bent... Ik kende John Ficke jarenlang. Ik geloof dat ik wel mag zeggen dat hij een van mijn beste vrienden was. Hij was gezien hier en de organisatie rondom de Grote Kerk was uitstekend in orde. Ik zeg dit opzettelijk, Phillips. Laatst hebben wij over de plichten van een bisschop gesproken en ik heb je verteld dat de meeste van mijn plichten met organisatie te maken hadden Toen spraken we over de plichten van een predikant en dat bracht mijn geweten op gang Ik probeer mijn plichten nauwgezet na te komen, maar de laatste tijd heb ik veel nagedacht over wat deze plichten wer kelijk zijn... John Ficke was eigenlijk geen gees telijke. Van een ethisch standpunt gezien was hij een goed burger, een intellectueel, maar geen geestelijk mens... De waarheid was voor hem iets zuiver wetenschappelijks De gemeente van de Grote Kerk bestaat grotendeels uit denkende mensen en de logica die Ficke predikte lag hun uitstekend. Zij zijn fatsoenlijke mensen omdat zij nu eenmaal fatsoenlijke leden van de maat schappij zijn... omdat het zo hoort. Ons vorig ge sprek en ik herinner het me heel duidelijk, Phillips gaf mij de indruk, dat jij weet wat het verschil is tussen ethisch en geestelijk le ven. Ik wil niet zeggen dat jij de enige man in het bisdom bent, die dit weet, maar ik ben er zeker van dat jij het weet. Ik wil wel eens zien wat een zoeker naar de geestelijke waarheid met de Grote Kerk kan doen. Misschien is het mijn plicht je te vertellen dat er vanuit de Grote Kerk enige protesten gekomen zijn. Een paar leden van de kerkeraad zijn hier vanmorgen geweest, om te vragen je tenminste eerst eens te mogen horen preken. Maar deze keer heb ik volledig vastgehouden aan mijn bevoegdheden als bis schop... Is dit een antwoord op je vragen?" „U bedoelt dat het u niet kan schelen of ik slaag of niet?" „Volgt dat eruit? Neen, dat bedoel ik absoluut niet. Natuurlijk kan het me wel schelen. Maar of je slaagt volgens wereldlijke begrippen neen, Phillips, dat kan me niets schelen." Paul stond op. „Dank u. Ik zal mijn best doen", zei hij. „Blijf je bij ons eten, Phillips?' vroeg de bis schop. „Nee, dank u. Vandaag liever niet. We moeten nog pakken", antwoordde Paul. „Je weet toch dat de pastorie geheel gemeubi leerd is, niet? Het is een mooi huis je zult er wel van gaan houden. De familie Ficke is er al een tijdje uit, je kunt het dus betrekken wan neer je wilt." Op weg naar huis staarde Paul Phillips uit het coupé-raampje over de najaarsvelden, het wui vende koren en de bruinwordende bomen, terwijl hij ernstig over zijn nieuwe leven nadacht. In zijn hart was niets te besDeuren van de triomf die Caroline voelde. Hij wist dat zijn materiële om standigheden veel beter zouden worden, doch hij juichte er niet om. Het deed hem wel wat plezier dat Caroline gelukkiger zou zijn, maar toch be sefte hij wel dat de oorzaken voor het geluk die per moesten liggen dan de vreugde over een mooier huis en een betere positie. Kruis - Pas - Raadsel Onderstaande woorden zó in het dia gram plaatsen, dat een goed sluitend kruiswoordraadsel wordt verkregen. 2 LETTERS; Dz. e.a. Ee, E.K. Em. e. 3 LETTERS; Aap, Ede, Eos, koe, kop, lid, rap, via. 4 LETTERS; Kaft, rein, tulp, velg. 5 LETTERS; Gazon, opper. 6 LETTERS; Paraat, reiger. 7 LETTERS; Termiet, tractor. 9 LETTERS; Opsterken. Oplossing vorige puzzle. GRUI S GOM I ET CRU U FL CHALET T S R Z S O N N O D I G A E B G H CADANS M A R I C E P O L ENG TROTS Bur

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2