Ilicutiic £ri&srip (Courant Eden vliegt naar vasteland het Kremlin waarschuwt Verschrikkelijke tonelen in vernielde Orléansville Wist IJ BULTHUIS 13-1 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Aborniemewteoi- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10139 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JlanLratttctHiqhebltvn «in bert ia tcgfyeaspoet" pastilles zijn groen. Knotlox houdt het bloed jong en voorkom kalkafzetting in de-aderer de bezwaren BLIKSEMBEZOEKBRUSSEL, BONN, ROME, PARIJS Moskou verwacht plotseling weeroost^e veel van een conferentie ET KREMLIN slaat met steigende onrust de westelijke bedrijvigheid - p^ueuiye consouQuue van Europese strijdmacht, zulks met herbewapening van West-Duitsland. Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gaf de afgelopen nacht een verklaring uit, waarin het zegt: Een herbewapening van West-Duits and zal waarschijnlijk tot oorlog leiden! Rusland nodigt het westen nog- naals uit tot een conferentie, waarvan het alles verwacht. Er is alle eden voor de Russische ongerustheid: Londen kondigde een onmiddellijk iezoek aan van minister Eden aan de zes partners van de oude E.D.G. florgen arriveert Eden reeds per vliegtuig in Brussel en vandaar gaat hij ïaar Bonn, Rome en Parijs. Doel van dit bliksembezoek is. een algemeen lanvaardbare oplossing te vinden voor het probleem, hoe West-Duits- and in de N.A.V.O. kan worden opgenomen. Dit alles ter voorbereiding uan een conferentie van negen, later in de maand. Eden, die wordt vergezeld door Sir rank Roberts, Duitsland-expert van het oreign Office, zal trachten de stand- unten zo dicht mogelijk "bij elkaar te rengen. In £russel zal Eden morgen Ün eerste bespreking hebben met demi- iters van de Benelux. De Nederlandse .nister Beijen onderbreekt daarvoor ijn vacantie in Frankrijk. De Russische verklaring welke de af- ilopen nacht door radio-Tass werd uit- izonden, bevat om. de volgende pun- 1. Er is nog een mogelijkheid tot op- jssing van het Duitse probleem en tal andere brandende kwesties; het 2S van Genève" (waarbij het Wes- :en groot deel van Indochina aan et communisme verloor - Red.) is daar- Dor het bewijs. 2. De verwerping van de EiD.G. door rankrijk is een belangrijke gebeurtenis ?weest in het politieke leven van Eu- 3. Rusland is bereid, alles te doen wat |i zijn vermogen is, ook een oplossing te peken voor de kwesties van het atoom- e)en (Rusland wil een absoluut ver- maarzonder controle - Red.) ïi een algemene vermindering van de jewapening. Nog deze week zullen de Westelijken je Russische uitnodigingen beantwoor den. Dit antwoord zal luiden dat een pnferentie alleen zin heeft, indienMos- lou toestemt in vrije verkiezingen voor jeheel Duitsland en souvereiniteit voor Gesprek van negen niet van de baan Het is niet waar, dat Engeland de idee lan een conferentie van negen heeft la- tn varen onder druk van Canada en Fest-Duitsland, zo verneemt Reuter in jonden. Ook is het niet juist, dat minds- Edens bliksembezoek in de plaats n zulk een conferentie. Londen t gesprek van negen nog steeds i de grootste betekenis ter voorberei- I Meisje uit Bennekom won prijs met modetekening De 19-jarige Annelies van Metzsch te :;g lennekom heeft een prijs van 50 dollar éwonnen met een modetekening. De redstrijd was uitgeschreven door het ;ig Imerikaanse blad The Chicago Tribune. fan dc tienduizenden inzendingen werden |:j r slechts 30 beloond. §1 Deze 30 ontwerpen zullen volgens de j:;| fckening worden vervaardigd en vervol- ;lï: pns op een speciale modeshow door man- li jequins aan een uitgebreid publiek wor- S§ ten getoond. Met applausmeters zal wor- i|en beslist welk ontwerp bij het publiek tet meest in de smaak valt. Aan de inzen- ters der drie ontwerpen, die het meeste pplaus ontvangen, vallen de hoofdprij- en ten deel, resp. 2000, 1000 en 500 dol- kr. Zou onze landgenote tot de gelukki- pn behoren? Werktijdenbesluit voor pakhuizen In het vandaag afgekondigde werktij- enbesluit voor pakhuizen, gegrond op de rbeidswet 1919, is uitgegaan van een normale arbeidstijd van 8^è uur per dag 48. per week, een verbod voor arbeid p Zondag en een vrije halve dag per eek, welke voor personen beneden 18 iar op Zaterdagmiddag is gesteld. De igelijkse werktijd voor jeugdige perso- i vrouwen zal moeten vallen tussen .9 uur, terwijl het onmogelijk ge laakt wordt, dat mannen doorlopend nachts werken. Het besluit treedt 1 Ja- uari a.s. in werking. ding van de bijeenkomst der NAVO-raad October. Met nadruk werd op het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat Edens reis slechts ten doel heeft, het pad te effenen voor conferentie i congresgangers wilden niet terug Ongeveer honderd deelnemers uit Oost- Duitsland aan het congres van rooms- katholieken in Fulda, dat Zondag is ge ëindigd, zijn niet naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Zij hebben in West-Duits land asyl gevraagd en zijn in een vluchte lingenkamp ondergebracht. De Prins bij veekeuringen te Leeuwarden Gisteren op de laatste dag van de ju bileumkeuringen van het Fries Rundvee stamboek te Leeuwarden, heeft Prins Bernhard een bezoek aan de Friese hoofd stad gebracht. Z.K.H. arriveerde met een regeringsdakota op de Leeuwarder lucht basis. Direct werd in auto's naar de Wil- helminabaan gereden waar de Prins door het bestuur van het jubilerende stam boek gedurende een uur over het keu ringsterrein werd rondgeleid. In het hotel De Nieuwe Doelen werd de lunch ge- wit&SR Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan Leeuwarden, waar hij een deel van dé jubileumkeuring van het Fries Rundvee Stamboek bijwoonde. Een der te keuren stieren wordt door een Fries meiske voorgeleid. Uitlevering oorlogsmisdadigers Wordt terugkeer gesaboteerd van Bredase vluchtelingen? Duitse justitie houdt ze om duistere redenen nog steeds gevangen arrest in afwachting van een mogelijke Duitse procedure tegen hen, waarov echter nog altijd niets wordt gehoord. Aan Nederlandse zijde bestaat de ve denking, dat dit voorarrest met opzet gerekt wordt teneinde de betrokkenen te vrijwaren voor een ingrijpen der bezet tende machten. Nederlandse kringen te Bonn zijn de overtuiging toegedaan dat alle mogelijkheden tot een terugkeer van de oorlogsmisdadigers naar Nederland systematisch door Duitse instanties ve hoog tot laag worden gesaboteerd. Atoomduikboot Nautilus komt in actie De Nautilus, de eerste, aoor kern energie voortgestuwde onderzeeër, zal op 30 September aan de Amerikaanse ma rine worden overgedragen. De elf offi cieren en de 85 leden van de bemanning hebben een speciale opleiding van drie jaar achter de rug. De geallieerde hoge commissie heeft de Nederlandse nota, waarin de uitlevering de vijf in Duitse gevangenissen ver toevende Bredase oorlogsmisdadigers wordt gevraagd, in overweging genomen. Te Bonn is intussen op dit nieuwe Ne derlandse Initiatief noch van geallieerde noch van Duitse kant commentaar gele verd. De Britten schijnen van plan, de oorlogsmisdadigers naar Nederland over te brengen, zodra ze uit de handen van de Duitse justitie zijn. Echter, ze zijn nog altijd niet uit de gevangenis ont slagen, hoewel Duitse rechters al hebben uitgemaakt, althans voor twee hunner, dat Hitier hen rechtsgeldig tot Duitsers heeft gemaakt. Ze zijn nog altijd in voor- Geen gegevens over Groen land aan Ver. Naties Een commissie van de Ver. Naties heelt beslist, det Denemarken niet langer ge gevens betreffende Groenland aan de Ver. Naties behoeft over te leggen, om dat de politieke groei van Groenland tot tevredenheid stemt. Groenland is in het Deense parlement afzonderlijk ver tegenwoordigd. Amerikaanse studiebeurzen voor Nederlanders Het NederlandAmerika instituut te Amsterdam deelt mede, dat voor Neder landers voor het studiejaar 1955-56 weer beperkt aantal studiebeurzen en reis- toelaten beschikbaar is, zowel voor Ne derlandse studenten en afgestudeerden, als ook vor eindexaminandi 1955 van scho- /oor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. Inlichtingen over deze beurzen, onder opgave van leeftijd en opleiding tot 1( October 19954, te verkrijgen bij het Ne derlandAmerika instituut. Museumplein 4. Amsterdam. De 17-jarige Marilyn Bell is i eerste in geslaagd over het mepi Ontario te 2 Twee mannen in nood bij berging van Triton Afgedreven, door de storm, maar na 7 uur gered Door een krachtige storm aan de West kust van Ierland zijn de pogingen om het wrak van het KLM-toestel Triton te bergen, gisteren de gehele dag gestag neerd. Het toestel werd zwaar door de golven gebeukt cn is over een korte af stand stroomafwaarts geschoven. Een motorboot welke aan het reddings werk deelnam is met twee mannen, leden het bewakingspersoneel van het vliegveld, aan boord naar de open zee gestuwd. Een vliegtuig nam uit de lucht de boot aar es vervolgens voer een barkas uit n hulp te verlenen. Na zeven uur wer den dc twee wachtslleden door de barkas, die zich een weg door de hoge golven moest banen, gered. De storm had een snelheid van 60 mijl per uur. Afgezien van een erge mate van zee ziekte, hadden beide mannen geen kwade gevolgen van het avontuur ondervonden. Toch diamanten an de Triton een postpakket is gehaald De directeur der posterijen te Shannon heeft thans meegedeeld, dat uit het wrak et diamanten ter waarde van dertig- veetigduizend dollar. Het pakje is na gedroogd te zijn, doorgezonden naar de geadresseerde in Amerika. Of deze diamanten uit Nederland af komstig zijn of als transitopost uit het buitenland zijn gekomen, is niet met zekerheid te zeggen. Er waren aangete kende postzendingen uit Nederland aan boord van het toestel, maar of zich daar in diamanten bevonden is bij de Neder landse PTT niet bekend. Dodelijke ongelukken te Hilversum en Wezep De 19-jarige jongeman P. Jubels uit Hilversum is Woensdag, door dat hij blijkbaar de richtingaanwijzer van een linksafslaande vrachtauto op het kruis punt van de Larenseweg en de Jan van der Heydenstraat niet opmerkte, in volle vaart tegen de bijna stilstaande wagen opgebotst. Hij werd twee meter wegge slingerd en liep een sohedelbasisfractuur op, tengevolge waarvan hij gisteren in het Hilversumse Diaconnessenhuis overleed. Woensdagavond werd de wielrijder G Kwakkel uit Hattemcrbroek, die op de Zuiderzeestraatweg bij Wezep plotseling de rijbaan overstak .aangereden door een auto. Hij werd vrijwel onmiddellijk ge dood. De eerste Nederlandse troepen, die aan de oefening Battle Royal in West-Duitsland gaan deelnemen, zijn gisteren de grens overgetrokken. In totaal vierduizend man. Maar bij vermoeienissen behoort ook de nodige ontspanning en zo troffen we honderd meter over de grens dit troepje van de intendancetroepen. Bij de guitaar waren ze op vreemde bodem aan het zingen en fluiten van vaderlandse liedjes geslagen. De ramp in Algiers; 1000 doden Nationale rouw in Frankrijk; hulp komt van alle kanten TTET IS ALSOF de stad Orléansville in Algiers (Frans Noord-Afrika) A-l- aan een hevig bombardement heeft blootgestaan. Zoals gisteren reeds gemeld, vaagde een ongekend zware aardschok (de zwaarste in 40 jaar) de helft van Orléansville weg en werden verscheidene dorpen in de om geving met de grond gelijk gemaakt. De doden en gewonden worden met honderden tegelijk uit de ruïnes gehaald. In Frankrijk en zijn overzeese gebieden is de dag van heden tot nationale rouwdag verklaard. Het aan tal doden staat nog niet vast, maar het zal de 500 waarschijnlijk nog over treffen (officieus zijn er 1000 doden). Overal hangen de vlaggen halfstok. Premier Mendès France van Frankrijk heeft onmiddellijk een hulpfonds vijftien millioen francs gevormd. Ook de N.A.V.O., het Amerikaanse Rode Kruis de negende vloot, alsmede tal van andere internationale organisaties hebben hulp geboden. zwaarste schok trof het Franse protectoraat om twee uur in de 1 flat nacht van Woensdag op Donderdag. De schok duurde slechts twaalf seconden. De nabevingen hielden aan tot de middag. In Orléansville hebben zich verschrik kelijke tonelen afgespeeld. De in haar slaap opgeschrikte bevolking rende in nachtkleding de straten op. Verbijsterd zochten de mensen een goed heenkomen, doch velen van hen werden onder de als kaartenhuizen instortende gebouwen be dolven. Ook op de dag bleef de getroffen stad in duisternis gehuld. Ooggetuigen vertelden, dat op het mo ment van de beving een vuurbal in de lucht te zien was, omgeven door zwarte wolken. De maan kleurde rood en er stak een krachtige wind op. Onder de bevol king ontstond een paniek. Het reddingswerk w'erd onmiddellijk ter hand genomen. Lange colonnes am bulances en legervoertuigen reden op topsnelheid naar het gebied van de ramp. Steeds meer medische groepen en leger afdelingen worden naar de onheilsplek gedirigeerd. De ingestelde luchtbrug voor het af voeren van de gewonden moest worden stopgezet, doordat het vliegveld van Or léansville onder water kwam te staan De aardbeving had namelijk ook zoals gemeld de kleine Lamartinedam ver- nield, zodat weldra een enorme water massa het vruchtbare land overspoelde; alleen hier al verloren 200 mensen het leven. Niet alleen Orléansville en de dorpen in de omgeving, waaronder Vau- ban en Duperre, werden ernstig getroffen, ook op het platteland vielen vele slacht offers en werden vernielingen aangericht. Tot de 60 grote gebouwen in de stad, die zijn verwoest, behoren kazernes, een negen verdiepingen, het grote Stichting „Bij 40 begint het leven" opgericht Opwekking aan werkgevers ook oudere krachten aan te nemen Te Amsterdam Is thans opgericht de stichting „Bij 40 begint het leven". Vele personen gaven zich ter vergadering als lid op. Het doel der vereniging is „ii kringen van werkgevers de gedachte t< verbreiden, dat ook oudere administra tieve krachten recht hebben op arbeid en de werkgevers op te wekken, maar enigszins mogelijk is, oudere krach ten te werk te stellen". De vereniging zal zich oeraden of het mogelijk is, reeds direct haar leden te steunen door het oprichten van een bu reau voor uitzending van oudere admini stratieve krachten en typisten. Secretaris is de heer C. J. M. van Eys- den jr, Alex Boersstraat 11, te Amster- dam-Z. ziekenhuis, de politiekazerne, het post kantoor, een kathedraal, twee hotels en het regeringsgebouw. Orléansville werd in 1843 door Franse kolonisten gebouwd op de fundamenten van Romeinse nederzet tingen en is gelegen op een door hoge bergen omgeven plateau. Er wonen onge veer 600 Europeanen. Onder de Arabische bevolking zijn do meeste slachtoffers ge- Onze regering is van mening Inschakeling Duitse strijdmacht voor Nederland onmisbaar Medewerking van Frankrijk echter ook van het grootste belang De Nederlandse regering is nog steeds an -mening, dat bij de verdediging van Noordoost-Nederland de inschakeling van Duitse strijdkrachten onmisbaar is. Dit hebben de ministers Luns en Staf geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck. Het benutten van de mankracht en mi litaire capaciteiten van de Duitsers acht de regering bovendien voor veiligstelling van geheel Nederland en West-Europa van vitaal belang. De enorme betekenis 'van deze aangelegenheid voor het Neder landse volk noopt tot een consequente politiek teneinde de inschakeling der DAT vice-adm Burghard in zijn func tie van commandant zeemacht Neder land gisteren in Den Helder 63 jonge officieren van de Kon. Marine heelt beëdigd. DAT bijna 3 millioen personen in Aug. de Duitse grenskantoren in het rayon Aken zijn gepasseerd, wat in vergelij king met vorig jaar een stijging met 148 pot betekent. DAT in de Boeimeersingel te Bteda gis teren het lijk werd gevonden van een onbekende .man: lang 1.70 m., ongeveer 60 jaar, grijs haar, slecht gebit, mager, en de politie aldaar inlichtingen vraagt DAT de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews gisteren een bezoek aan Rotterdam bracht en daar een rond rit en havenvaart maakte, alsmede mu seum Boymans bekeek. DAT het concern van de Alg. Fnescne Levensverzekeringmij te Leeuwarden gisteren in de Twentse stad Hengelo een bijkantoor heeft geopend. DAT in Rotterdam-Zuid een nieuw protestants rusthuis gaat verrijzen, waar 74 oudjes een plaats kunnen vinden, en het gehele project f 815.000 zal kosten. DAT burgemeester d'Ailly ïr. het Eerste Weteringplantsoen te Amsterdam Zaterdag 18 Sept. om 4 uur het monu- voor de in het plantsoen gefusil- leerden zal onthullen. DAT meer dan 600 jeugdige ttomme- laars a.s. Zaterdag in de Amsterdamse beurs der tradi-tie getrouw het jaarlijk se „trommelen op de beurs" zullen be oefenen. DAT de sleepdienst A. Kooren te Rot terdam dezer dagen de sleepboot Marco bedrijf stelde, welke een vermogen 180 pk heeft, en werd gebouwd door scheepswerf Bijlsma te Wartena. DAT te Boxtel de bouw van een meu belfabriek voor Novum ls aanbesteed, waarvoor gebrs Schellekens te bchundel met f 159.500 de laagste inschrijvers wa- DAT de omweg over Losser behoeft EnschedeOidenzaal DAT de heer F. A. van Sorgen. onder directeur van de Amsterdamsche Bank- Incassobank 40 jaar geleden in dienst trad van laatstgenoemde instelling en as. Donderdag recipieert. DAT te Vlijmen in de Langstraat nog deze maand begonnen wordt met de aan leg van een buizennet voor mijngas. DAT de 31-j. los-werkman J. K. die op 20 Mei voor het hoofdpostkantoor te Rotterdam twee personen steekwonden toebracht, door de R'damse rechtbank tot 4 jaar is veroordeeld. DAT morgen in het gebouw van de aorm. hoofdcursus ter opleiding van officieren te Kampen een gedenksteen wordt onthuld, daar het gebouw 70 jaar besta ait. DAT vandaag in Espanade te Utrecht een „dag voor de industriële statistiek' werd gehouden. DAT de Rotterdamse rechtbank gis teren de 27-j. vcriegenwoordiger M. Ch. Th M. uit Haarlem, die door zich voor te doen als inkoper van de Kon Land macht. van vele mensen geld loskreeg, lot 6 mud veroordeeld ia. Duitsers op korte termijn te verwezenlij- In dit verband achten de ministers ech ter het betrekken van Frankrijk bij de onderhandelingen over dit probleem geenszins zonder uitzicht Hoezeer de re gering ook de verwerping van de EJD.G. door Frankrijk betreurt, toch gelooft zij cn Duitse herbewapening op andere basis en met instemming van Frankrijk mogelijk is. Gezien de bijzondere positie Frankrijk acht de Nederlandse rege ring het zelfs van het grootste belang, dat dit land bij de defensie van Europa wordt betrokken. De vraag, wat nu de E.D.G., is afgewe- •n, de beste vorm is voor de herbewa pening van West-Duitsland, zal volgens de regering beter beantwoord kunnen worden, wanneer bij internationaal over leg de voor- en nadelen van andere vor- door de diverse landen naar voren zijn gebracht. De regering wil zich daar- n nog niet uitspreken over het voorstel in de vragensteller. Amerikaans-Duitse Brits-Duitse eenheden te vormen. De ministers besluiten hun antwoord met de opmerking, dat bij de militaire samenwerking ook de politieke en eco nomische aspecten duidelijk in het oog gehouden moeten worden. Foster Dulles in Tokio; Tsjang vecht door Terwijl de strijd tussen nationalistisch en communistisch China ononderbroken voortduurt, is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, in Tokio aangekomen voor besprekingen met het Japanse kabinet. Hedenmiddag zou Dul les al weer naar de Ver- Staten vertrek ken om daar gedurende het weekeinde de vergadering van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad bij te wonen. Amerikaanse appèl Communisten flirten met Japan De vrije wereld zal één van. de zwaarst mogelijke nederlagen lijden, tenzij Japan door eigen krachtsinspanning en met hulp van de met-communistische wereld kan worden ingepast i-n het economisch leven van de vrije landen. Deze waar schuwing is geuit door Samuel W. An derson, de Amerikaanse staatssecretaris handel en internationale aangelegen heden, voor de Amerikaanse club in Rome. De communistische landen zijn reeds lang met Japan aan het flirten en presi dent Eisenhower maakt zich ernstig t>«- zorgdi over dit probleem. Volgens Ander- zijn er twee voorwaarden waaraan binnen vijf jaar moet worden voldaan: 1. Japan moet zijn oude positie van zee varende mogendheid herwinnen, zodat de Japanse vloot weer 65 procent van de invoer vervoerd. (Hierdoor zal het land per jaar 400 millioen dollar bespaTen). 2. De vrije wereld moet voor 600 mil lioen dol'lar meer, dan nu het geval is, aan Japanse goederen opnemen. Drama op Amsterdamse bovenwoning Man sloeg zijn vrouw met hamer neer Gistermorgen is de 54-jarige vrouw van de cantinehouder N. D. S. (62) door politiemannen in de keuken van haar woning in de Nova Zemblastraat 48 aangetroffen met een ingeslagen sche deldak. Vermoedelijk is de vrouw met een hamer neergeslagen. Daar benedenburen de echtgenoot de trap hadden zien afrennen na een hef tig tumult in de keuken. volgde de politie het spoor in die richting. De man bleek niet op zijn werk te zijn, maar werd gearresteerd toen hij 's avonds laat thuis kwam. Hij wordt er van verdacht in een vlaag van woede zijn vrouw de ernstige mis handeling te hebben toegebracht. Het slachtoffer heeft een spoedoperatie ondergaan. Haar toestand is ernstig. Nader wordt vermeld, dat de dader aan een zenuwoverspanning lijdt. De vrouw was vandaag nog steeds bewus teloos en in levensgevaar. Minister Salem (Egypte) voorlopig geschorst Majoor Salah Salem, de Egyptische minister van Voorlichting is voor onbe paalde tijd in al zijn functies geschorst en vervangen, krachtens een besluit van de revolutionnaire raad. Salem zou te veel macht aan zich hebben willen trek- In 1953 Gemiddelde Nederlander gaf 10 aan vermaak uit In 1953 werd in ons land f 104 millioen (1952: f 103 millioen) voor het bezoek aan vermakelijkheidsinstellingen (excl. ker misbezoek) uitgegeven, d.l. f9.96 per in woner (f9,98). Er werden 108 millioen plaatsbewijzen gekocht d.i. 10,4 per inwoner (10.6). Hier van betrof 58 procent bioscoopbezoek (58 pet). Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 21 cent belasting. De totale belastingopbrengst bedroeg f 24 millioen. aldus cijfers van het C.B.S. Vragen over overstroming in Overijssel Het Tweede Kamerlid de heer Egas (soc.) heeft minister Algera vragen ge steld over de overstromingen in Over ijssel, met name in het stroomgebied van de Overijsselse Vecht, waardoor bijzon der grote schade aan de Overijsselse landbouw is toegebracht. Hij vraagt, of de verbetering van de hoofdafwaterings- wegen nu niet zeer dringend wordt en informeert naar de vorderingen van de commissie, die deze zaken bestudeert. Ook wil hij weten, of met de Duitse overheid onderhandeld wordt over de overlast van Duits water en tenslotte wil hij er van op de hoogte gesteld worden, welke maat regelen getroffen zullen worden, ten einde herhaling te voorkomen, temeer daar verscheidene weilanden onbruikbaar zijn voor lange tijd, aangezien zij over stroomd zijn met vervuild water. Eur. Beweging royeert Herriot Te Parijs heeft de Franse delegatie van de Europese beweging besloten, de 82- jarige Edouard Herriot als lid te royeren en hem ook het ere-voorzitterschap te ontnemen. Dit besluit is genomen, omdat Herriot zich in de beslissende uren tegen de E.D.G. heeft gekeerd. Tegelijk met Herriot werden vier Franse ministers en tien kamerleden ook allln tegenstanders van de KD.G. geroyeerd. De ministers zijn: Faure, Buron, Mitte- rand en Temple. Advertentie Een gezellig interieur Wollen Bouclé-Tapijf 100 cm. breed, 10.90 p.m„ extra dicht geweven kwaliteit 12.50 p.m. WEERBERICHT Enkele buien Het KNMI te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: over f het algemeen veel bewolking t enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuld- t cn Zuid. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt vanmor gen 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1