G Walmuren Uiterstegracht deplorabele toestand in '"Wxg", Leidse koksschool biedt mooi ontpanningsprogramma Ae ZWART De heer P. Masurel 25 jaar bij Rotogravure sloeg Internationale oplichter zijn slag NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 Instortingen niet denkbeeldig; verkeer mag er niet meer langs Demping in zicht, maar gemeente zit nog met vraagstuk van afvalwater Men hoort wel eens beweren, dat „romantische Leidenaars" slapelozp nachten hebben, als er in de stad over „demping" wordt gesproken. Ze zouden dan min of meer geconfronteerd worden met een draakgestalte, die de macht zou bezitten, alle oudheidkundige schoonheid van ons dier bare plekje grond met één slag teniet te doen. lijk tot uitvoering van de plannen te komen. Dat betekent, dat men de walmuren niet gaat herstellen, uitvoering van het dempingsplan laat niet meer zó lang op zich wachten, dat zelfs een provisorisch herstel der wallen verantwoord zou zijn. Het feit. dat nog geen overeenkomst is bereikt met de leiding van een fabriek ten aanzien van de lozing van afvalwater, is een van de punten, die uitvoering nog tegenhouden. De kwestie van de lozing is niet gemakkelijk. De gemeente wil voorkomen, dat de riolen het water zou den moeten verwerken; ze zouden spoe dig vollopen en de nodige narigheid ver oorzaken. De wethouder deelde ons mee, dat het vraagstuk van de lozing thans bij verscheidene technici in behandeling is. Van onofficiële zijde vernamen wij, dat de demping van de Uiterstegracht ook verband zou houden met de werkverrui- mingspolitiek van de regering. De toe stand van de walmuren kan voor de hui zen geen kwaad, verzekerde men ons ten slotte. Voor de bewoners is het echter te ho pen, dat er bij hun gracht spoedig een directiekeet zal verrijzen, die immers het hed^11 Vai> begin der werkzaam" We kunnen ons zo langzamerhand niet meer voorstellen, dat er ten aanzie bepaalde grachten binnen onze wallen nog zulke Leidenaars zijn. En het is evenmin in te denken, dat vreemdelingen, die naar het heet zo dol zijn op 't zien van gracht jes, er nog door bekoord zouden worden. Toen we gistermiddag in de omgeving van de Uiterstegracht waren en daar ah leen maar onze ogen de kost gaven er onze neus ophaalden, beseften we, dal vreemdelingen er alleen maar zouden kun nen komen om te zien. hoe slecht Leiden er op bepaalde punten nog uitziet en me wat voor een last wij hier eigenlijk zitten Het moet wel een heel bijzonder men zijn, die in deze situatie nog een stukj romantiek kan ontwaren. Hij heeft ii ieder geval geen oog meer voor de wer kelijkheid en ziet verschillende grote be langen over het hoofd. In de graohtenbuurt rook het gisteren zuur en de neus, die daaraan niet gewend is. moet er van gaan prikkelen, terwijl ook de keel niet onaangetast blijft. We hebben niet zonder verbazing naar de kleuren in het water van de Uiterste gracht gekeken: rood, groen, inktzwart enz. het ligt er maar aan, wat de fa brieken uitlaten. En als er dan niet veel stroming in het water zit en de zon staat er op te branden, dan hebben de men sen, die daar wonen, het niet best. Want dat moeit toch wel allesbehalve bevorder lijk zijn voor de gezondheid. Het is be kend, dat de grachtenbewoners menige buur naar een sanatorium of een buiten- oord hebben zien gaan, ook kinderen. Gesloten De Uiterstegracht vraagt de laatste tijd nog de bijzondere aandacht door de uiter mate slechte toestand van de walkanten. Die zijn zo zwak en op tal van plaatsen al zo afgebrokkeld, dat men er niet eens meer durft te lopen. Op één plaats is de wal al ingestort en heeft men hem met wat cement een noodverbandje gegeven. Het gevolg van de zwakte der kanten was. dat de gemeente de gracht heeft ge sloten voor het zwaardere verkeer. Zo is over een groot gedeelte aan beide kanten van de gracht een houten afrastering ge plaatst, die de wallen behoedt voor der afbrokkelen en het gevaar zoveel gelijk heeft verminderd. Deze afrastering toont aan. dat het gedeelte tussen di Tweede Groenesteeg en de Oude Rijn e; het slechtst aan toe is. Tussen de Groene- steeg en de Nieuwe Rijn zijn in de af rastering nog wel enkele gaten, ofschoon die uiteraard voor het verkeer geen be tekenis hebben; ze zijn wellicht alleen van belang voor de bootjes, die daar kun nen aanleggen. Agenda van Leiden Donderdag Stadhuisplein. 8 uur: concert politie- muziekgezelschap. Schouwburg, 8 uur; Hoofdstad-operette met „Sag' beim Abschied leise Servus". Burcht, 8 uur Veteranen-legioen, open bare bijeenkomst over het lot der „In dische Nederlanders" Schoolplein Oosterstraat. 7 uur: lam pionoptocht speeltuinvereniging „Ons Eiland" Zaterdag Gehele dag: straatcollecte voor Draagt Elkanders Lasten. Leidse Hout. 3 uur: voetbalwedstrijd tussen Leidse en Antwerpse advocaten ten bate van Leids dierenasyl; met demon straties speurhonden, hardlopen en paard- springen. Stadsgehoorzaal, 2half 6 en half 7— 11: Leidato. Gymnastiekzaal gymnasium, 28 uur: volleybaltournooi De sleutelring. Speeltuin Ons Eiland (Kortenaerstraat), half 8—half 12: avondtuinfeest. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis dei natuurwetenschappen, Steenstraat 1 a ..Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie", tot 19 Sept. 104 uur. Cs Maan dags gesloten) Apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Fabriekslozing We hebben de wethouder van openbare werken, de heer Jongeleen, gevraagd, welke voorzieningen voor de Uiterste gracht worden getroffen en hoe lang die nog op zich zullen laten wachten. Het is bekend, dat bij de gemeente reeds een plan ligt tot demping van de gracht. Het is het streven van het gemeentebestuur, zo spoedig moge- Advertentie) AS COMFOREN AS GEYSERS AS FORNUIZEN Hooigracht 18 - Tol. 23951 Dank van de familie Zeegers De familie Zeegers van de Waardgracht, die in verband met de rioolverstopping vijf weken bij familie elders in de stad woonde en bij haar terugkeer in de wo ning ernstig gedupeerd werd, doordat een bakfiets met kleren en beddegoed in de gracht terecht kwam, verzocht ons, haar dank over te brengen aan alle Leidenaars die haar in een of andere vorm hebben geholpen. Die dank geldt in de eerste plaats de be woners van de Waardgracht zelf, die het gezin terstond met de daad ter zijde heb ben gestaan, en verder allen, die hebben gereageerd op het artikel in ons blad over wat de familie Zeegers was overkomen. Er kwamen tal van giften binnen in geld Mevrouw Zeegers zei ons gistermiddag, dat het gezin er gelukkig weer overheen is. Het belangrijkste voor de getroffen Waardgrachtbewoners is vanzelfsprekend, dat men niet meer bevreesd behoeft zijn voor overstromingen. Bazar ten bate van de Mytylschool Maandag en Dinsdag in Rehoboth Zoals men weet, wordt op Maandag 13 en Dinsdag 14 September, van 2 tot 10 uur, in het wijkgebouw Rehoboth, Ra penburg 10, een bazar voor de Mytyl school gehouden. Het doel dezer bazar? Hetzelfde als van alle bazars: zoveel mogelijk geld bij een te brengen. Doch dit doel is deze keer al zeer filantropisch, namelijk om de Mytylschool voor lichamelijke gebrekkige kinderen (patiëntjes door kinderverlam ming of anderszins) in stand te houden. Dankbaar zijn wij voor de prachtige opbrengst van de straatcollecte, voor de spontane hulp van het gemeentebestuur en voor de vele kleinere en grotere dona ties, maar ondanks dit alles zijn wij er nog niet. Willen wij het werk gaande houden en tot nodige uitbreiding overgaan, dan vraagt dit nog meer financiële offers. Helpt ons daarbij door een bezoek aan onze bazar. Komt en koopt! Er is voor elk wat wils: luxe en huishoudelijke artikelen, levens middelen, textiel en babykleertjes. Voorts diverse attracties. Voor één kwartje kunt u in het bezit komen van een fraai ont- bijtlaken, alsu uw naam maar op het juiste vakje zet. Voor tien cent sigaret ten, chocolade, zeep, alsverder ver klap ik niets. Er is nog veel meer, onder andere een koffie- en theeschenkerij. Dus komt, ziet en overtuigt u en koopt! Zo helpt u ons bij het prachtige en zo nodige werk voor de Mytylschool. Namens het bazar-comité, J. J. v- d. Valkvan Krimpen Het hek is hier, aan de Uiterstegracht, wel op zijn plaats. Men lette er maar eens op, hoe de walkanten zijn afgebrokkeld. Foto N. van der Horst. Contactavond Leidse analystenschool In samenwerking met de rubberstich ting te Delft en de Leidse onderwijsin stellingen organiseerde de Leidse Ana lystenschool haar eerste contactavond van dit seizoen in de foyer van de Stads gehoorzaal. Deze bijeenkomst, die druk bezocht was en onder leiding stond van het hoofd der school, de heer L. T. Scho- nagen, bood een aantrekkelijk pro gramma. Dr ir G. W. van Raamsdonk hield een causerie over rubber, waarin hij de ge schiedenis van het product naging en voorts iets vertelde over de winning en verwerking er van. Een en ander werd geprojecteerde 'foto's verduidelijkt. Een Franse film over caoutchouc gaf een duidelijk beeld van de crêpe- en sheet bereiding van rubber. Na de pauze vertoonde men een leer- film over de fabricage van auto banden. waarna een prachtige kleuren film over het leven in Zuid-Oost-Azië de avond besloot. Actie „Wandelstok" De Algemene Nederlandse Invaliden bond, afdeling Leiden, schrijft ons volgende: Een aantal onzer leden zou graag wandelstok, hebben, maar de kosten zijn veelal te hoog om zelLeen dergelijke stok aan te schaffen. Langs deze weg doen wij een beroep op de medewerking vat de lezers en lezeressen om die wandel stokken, welke wellicht nimmer gebruikt worden en in een vergeten hoekje staan, aan ons af te staan, opdat wij onze ledpn hiermede gelukkig kunnen maken. Dege nen, die een wandelstok kunnen en willen afstaan, gelieven zich in verbinding stellen met ons secretariaat Herengracht 83 (telefoon 21855). Aan hen bij voorbaat hartelijke dank. Onze Witte Singel is mooi door zijn bochten langs het water. maar daardoor ook minder veilig. Ook hier moet de schoonheid gelukkig niet al te veel) lijden onder het verlangen naar veilig verkeer. Aan de kant van het water geldt thans een parkeerverbod. Gisteren werden de borden geplaatst. Mooi staan ze niet, die borden, maar nódig zijn ze wel! Foto N. van der Horst. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat echtgenote in de recreatiezaal de heer P. Masurel, kleurretoucheur bil mm Ut' de N.V. Ned. Rotogravure Mij., zijn dienstbetrekking aanvaardde. Dit feit werd feestelijk herdacht en daartoe wa ren in de recreatiezaal der N.V. directie, bedrijfsleiding en collega's bijeen om de jubilaris met dit heuglijke feit geluk te Toen i 11 de jubilates i t zijn IN GROTE TREKKEN GEREED is een gerede kans, dat aan één van de avonden zal kunnen worden meege werkt door het koor van de koksschool. Dat koor bestaat nog maar kort. Maar als de repetities verlopen, zoals men dat hoopt, zal het omstreeks het Kerstfeest kunnen optreden. Veertig leden, van vaste staf en kaderopleiding, worden door de Leidse dirigent Rijnbeek op het eerste optreden voorbereid. De oprichting het koor is vlot verlopen, hetgeen voor een groot deel is te danken aan de voortvarende houding, die de comman dant van de koksschool, luitenant-kolo nel H. W. Gerth van Wyk, daarbij aan- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Annemarie, dr v C. A. Mei man en C. F. Lemmerman; Bernardus A. A. zn v A. C. Noort en C. A. J. Huibers; Cornelia M. J. G. dr v W. Smits en M. v. Royen; Maria W. dr v G. J. Knappers en J. M. Barning; Marinus P. L. zn v W. A. Bergers en C. M. Peter; Adriana Q. M. J. dr v J. A. v. Tol en J. K. de Bruin; Geertruida. dr v H. S. Teunissen en T. Pet. GEHUWD: J. I. Neuteboom en M. C. Brouwer; W. F. Verlind en C. G. van den Berg; M. T. Jacob en A. M. Singerling; H. Kaak en A. M. E. E. Will; M. J. de Ridder en E. Schouten; P. Kuisen en A Wolswinkel; P. Doeven en W. M. Serlle; C. Kuijt en C. van Hooven; J. Kat en L. W. Planje; J. P. de Boer en W. A. Jagel; C. Smit en C. Sierat; N. Koele- wijn en J. Salman. OVERLEDEN: P. Ent, wednr, 69 jr; M. D. v. Vliet, man, 55 jr; M. M. Smit huisvr v Tuythoff, 56 jr; D. Chrispijn. man, 56 Jr; W. v. Huiten, man, 67 jr. Nieuw zangkoor hoopt met Kerstmis voor het eerst op te treden 'N GROTE TREKKEN is het ontspanningsprogramma voor de militaire koksschool voor de komende winter gereed. Adjudant Nieuwenstein, de hard werkende man van de dienst welzijnszorg bij de koksschool, heeft al verscheidene uitvoeringen aangetekend in zijn kleine agenda. Voor wat het seizoengedeelte voorbij de jaarwisseling betreft, is de programma-sa menstelling uiteraard nog wat vaag, maar in de komende maanden wacht de militairen: muziek, zang, cabaret, toneel, sport en een Kerstspel. tige operette „Das Land des Lachelns" op muziek van Fr. Léhar. Sinds de opvoe ring van „lm weiszen Röss'l" is de koks school voor de operette gewonnen. Eerst had men de operette op 15 October willen brengen. Maar vóór die datum gaat er een lichting weg en die lichting moest van de gelegenheid kunnen profiteren: de operette komt op 21 September. Op het hoofdbureau van de dienst welzijns zorg in Den Haag overweegt men ook nog de mogelijkheid, dit seizoen de Hoofd stad-Operette te engageren met „Sag' beim Abschied leise Servus", over welke operette wjj in ons nummer van Dinsdag uitgebreid schreven. De koksschool zou dan waarschijnlijk ook deze operette kun nen zien. De operetteliefhebbers moeten er evenwel niet te vast op rekenen. „Durf in je ransel". Dat is de titel van een caharetprngramma, dat op 15 Oct. wordt gebracht door André Carrell. Der tien dagen later, op 28 October, komt Jacq. van Bijlevelt met „De kat en de strafschop", een blijspel in vijf taferelen van Glenn Melvynn. Begin November zal een 50 jaar oud zangkoor uit Vlaardingen zijn vocale kwaliteiten komen tonen. Na Nieuwjaar, waarschijnlijk nog in Januari, volgt misschien een uitvoering van de komische opera „Fra Diavolo" van Auber. Maar hier lopen wij even op de zaken vooruit! Op 30 November komen nog De Schouwspelers, een gerenommeerd gezelschap, met „Welterusten". Op 22 of 23 December komt „Frans Dumée in' lach-corvee", een cabaret avond. Deze avond wordt besloten met da traditionele wildverloting. Over enkele maanden worden in Leiden de producten van de landelijke fotografeer-, schilder en tekenwedstrijd tentoongesteld. Kerstspel Op 14 December wordt een Kerstspel gebracht, óf Christmas Carrol óf „Ker- misvolk op Kerstmis" van Ghéon. Adju dant Nieuwenstein heeft ijverig getracht, voor dit jaar eens een Kerstspel van Pro testants-Christelijk karakter te krijgen Muziekcursus De dienst welzijnszorg heeft ook hierbij weer met de energieke bijstand van de commandant koksschool nóg een prijzenswaardig initiatief genomen. Maandagavond begint men met het eer ste van een serie concerten met muziek- verklaring, die de deelnemers aan deze „cursus" een beter muziekbegrip wil bij brengen. Een pianist en een violist ko men Maandagavond klassieke muziek spelen en daarbij uitleg geven. Officieren, onder-officieren en manschappen kunnen aan de muziekcursus deelnemen. Voort aan wordt elke maand een dergelijke avond gehouden, gedurende de hele win ter. Toen adjudant Nieuwenstein het hoofd bureau van de dienst welzijnszorg in Der. Haag voorstelde de cursus te geven, was men er daar direct voor te vinden en men bood aan, voor de muziek en de leiding te zorgen. In Leiden zou men alleen voldoende mensen bij elkaar moe ten zien te krijgen. Op de eerste muziek avond zullen o.a. de Frühlingsonate van Beethoven en études van Chopin en Liszt worden gespeeld. Lichte muze Zijn pogingen in deze richting hebber evenwel geen resultaat gehad. Als men nu verder nog weet, dat er alle gelegenheid bestaat voor zelf werkzaamheid op het gebied van kussentjes maken, tapijten en karpet ten knopen iets voor de trouwlus tigen dat men zich voorts alge meen kan ontwikkelen, dat de voort gezette opleiding M.O. nog steeds draait en dat dit ook het geval is met de technische cursussen van P.B. N.A., dan begrijpt men waarom de man, die al deze zaken regelt, adju dant Nieuwenstein, zo nu en dan eens in de omgeving van Leiden de vis hengel hanteert. Sportmiddag voor Leids dierenasyl Zaterdag wordt dan de sportmiddag ge houden in de Leidse Hout ten bate van het dierenasyl. De tekeningen van dit asyl zijn al klaar, maar de plaats, waar men gaat bouwen, ls nog niet bekend. Het programma omvat de volgende pun ten: demonstratie speurhonden rijkspolitie, achthonderd meter hardlopen door Leid se athleten, paardspringen dames van Do- nar Den Haag (kampioenen), een voetbal wedstrijd tussen Leidse en Antwerpse advocaten en een nummer lange-mat- springen van „Excelsior" Leiden, De voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren, mr dr W. Hugenholtz, ver zocht ons. de lezers met klem aan te ra den. deze sportmiddag te bezoeken. De middag zelf is een bezoek ten volle waard, maar bovendien gaat het hier om de ver zorging van het dier in nood. De volgende meesters in de rechten spe len voor Leiden mee: Hugenholtz, Mol, Schaper, Zwartendijk, Colijn, Van de Giessen, Van den Biesen, Fijn van Draat, Van der Ven, Roggen en Gratama. Re serves zijn de meesters Gerbrandy, Ter Kuile en Kuipers. Een definitieve opstel ling wordt pas ter plaatse opgemaakt. Van Belgische zijde is bericht, dat ook supporters meekomen. De Leidse politle- muziek zal de beide volksliederen spelen, de pauze zal het gezelschap de aan wezigen muzikale verstrooiing brengen. Reinigingsdirecteuren weer thuis Gisteren hield de Nederlandse vereni ging van reinigingsdirecteuren in Leiden haar huishoudelijke jaarvergadering. In bijeenkomst werd ir W. Ybema, directeur van de stadsreiniging te Am sterdam, tot voorzitter gekozen. De heer H. de Jong, directeur van de Leidse dienst, die vorig jaar statutair als pen ningmeester moest aftreden, werd weder om tot bestuurslid gekozen. De heeT De Jong aanvaardde de functie. Na de vergadering had een lunch plaats in de Turk, die werd aangeboden door het gemeentebestuur van Leiden. Het voltallige college van B- en W. zat hierbij aan. Tijdens een bezichtiging var de gebouwen aan de Noorderstraat spra ken de congressisten hun bewondering de inrichting van de Leidse dienst. De demonstratie van reinigings materiaal door een aantal fabrikanten trok grote belangstelling. Tot besluit van het congres werd eer rondvaart gemaakt door de Leidse grach ten. In de cantine op het terrein aan dc Noorderstraat werd na de thee afscheid an elkaar genomen. De directeuren van het reinigingswezen kunnen op twee zeer geslaagde dagen terugzien. Leidse Jeugdactie In verband met zijn benoeming tot dl- ?cteur van het Leidsche Volkshuis heeft de heer H. van Duijne ontslag genomen als adjunct-secretaris-penningmeester van de stichting Leidse Jeugdactie. In zijn plaats ls benoemd de heer G. Steinbach. Roodenburgerstraat 10. die dagelijks van 10 tot 11 uur op het secretariaat, geves tigd In het stadhuis, te bereiken is. Dertien bracht geluk Gouden bruidspaar aan de Waardgracht getrouwd en dan viert de hele buurt het mee Dat is daar zo de gewoonte. En wat een goede gewoonte! Men hoeft zich niet af te vragen, op welke hoogte nummer 161 is, want een groot aantal vlaggen duidt de plaats, waar het gouden bruids paar woont, voldoende aan. De bruidegom is de heer Joh. Kooien en de bruid mevrouw Marie Kool en- Brugman. Van de vijftig jaar van hun huwelijk hebben ze 47 jaar op de Waard gracht gewoond. Zij kennen er iedereen en iedereen kent hen. Gisteren zjjn de bruidsdagen ingegaan en op 21 Septem ber hoopt de familie de trouwdag te her denken. De heer Kooien, die evenals zijn echtgenote 71 jaar is, heeft meer da:: veertig jaar bij Clos en Leembruggen ge werkt. BU dit familiefeest zijn een paar bij zonderheden te noemen, die voor de fa milie mede aanleiding zijn om de komen de dagen met grote blijdschap te vieren Tevens zij het voor ieder, die dit leest, een aanwijzing om het getal dertien als „on geluksgetal" niet te serieus te nemen. Uit het huweljik werden namelijk der tien kinderen geboren, van wie twaalf jongens en één meisje. Alle kinderen zijn nog in leven en maken het goed, óók het „meisje". Dan zijn er ook dertien klein kinderen. Uit de bloemen, de andere geschenken en de versieringen, die men er gister middag reeds kon zien (en toen moesten bruid en bruigom nog worden ingehaald), was wel af te leiden, dat het op Waard gracht 161 goed wordt, de komende Nog i 2500 voor Leidse politie-muziek comité, dat zich ter bijeen te brengen is er in Leiden een doel stelt een bedrag voor de vernieuwing het instrumentarium van het Leidse politie-muziekgezelschap. Muziekinstru menten zijn duur en het moet de lezer dan ook niet verbazen, dat er een bedrag van acht-en-een-half-duizend gulden no dig is, wil van een doeltreffende ver nieuwing kunnen worden gesproken. Nu behoeft men van dit bedrag niet te schrikken, want er is uit de burgerij reeds 'n som van zesduizend gulden verzameld, zodat er nog een „tekort" is van maar f 2500. Wie nog niet heeft gegeven en toch begeert, aan het bereiken van dit doel mee te werken, kan het bedrag, dat hij er voor wil reserveren, storten op de girorekening van de Amsterdamse Bank te Leiden, nr. 9200, met de vermelding „Voor het instrumentenfonds L.P.M.G. nengeleid, voerde als eerste spreker de directeur, mr S. C. H. Coebergh, het woord, die allereerst aan de jubilaris de hartelijke gelukwensen overbracht var de heer J. C. Stafleu, directeur der on derneming, die door vacantie dit jubi leum niet kon meevieren. Daarna belichtte hij de vele verdien sten van de jubilaris, die vooral door zijn jarenlange vrijwillige studie, een studie waarvoor hij zelfs zijn vacantie had op geofferd, allen tot voorbeeld mocjit strek ken. terwijl spr. daarnaast trouw, eerlijk heid en vakmanschap roemde als de bes te verdiensten van de jubilaris. Hij over handigde de gebruikelijke enveloppe met inhoud, benevens het diploma van de Vereniging voor Handel en Nijverheid. Namens het gezamenlijke personeel voerde vervolgens de heer W. Streefland het woord. Ook deze spreker roemde de altijd onverdroten werklust en studie wenste hem nog vele jaren toe temidden zijn collega's, voor wie hij altijd een voorbeeld was. Namens het personeel deed spreker zijn rede vergezeld gaan met het aanbieden van een geschenk, dat de jubilaris by zijn hobby voor fotografe- zeker van pas zal komen. Als derde spreker voerde de heer J. Wolring de afdeling het woord. Namens de afdeling bood hij een blitzlamp aan. Daarna ws het de jubilaris, die op ee: voudige en hartelijke wijze directie personeel dankte voor de woorden de vele geschenken. Voor orgel in Kooikapel Brandje aan Apothekersdijk Vanmorgen om half twaalf werd brand gemeld in perceel Apothékersdljk 4 be woond door de heer W. F. v. d. Reek. Schilders waren daar bezig de oude verf laag af te branden. De brandweer bluste eerst met koolzuur-sneeuw en later nog Winkeliers in damesconiectie verenigen zich weer Vandaag zou tijdens een bijeenkomst van détailhandelaren in damesconfectiekleding in Krasnapolsky te Amsterdam, de „Alge mene vereniging van Nederlandse détail handelaren, gespecialiseerd in dames confectiekleding", worden heropgericht. Deze vereniging, waarvan welhaast ieder branchelid in Nederland deel uitmaakte, is in 1942 door de bezettende macht ge liquideerd. Aan de bijeenkomst is tevens een internationale modeshow verbonden. 1 Intern, samenwerking op sociaal terrein De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kapier een overzicht gegeven van de geldende verdragen betreffende de sociale voorzieningen bl) welke Neder land party is. Zo heeft ons land in het kader van het vyfmogendhedenverdrag bilaterale verdragen betreffende sociale zekerheid gesloten met Luxemburg, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. De samenwerking binnen de Raad van Europa heeft geleid tot verdragen inzake sociale zekerheid met Duitsland en Italië, terwijl binnenkort een drietal verdragen betreffende sociale en medische bijstand en betreffende sociale zekerheid aanhan gig zal worden gemaakt ter verkrijging van de parlementaire goedkeuring. Ook de verdragen betreffende sociale zekerheid van Rijnvarenden is een voor beeld van regionale samenwerking op sociaal terrein. Voor het begin van de tweede wereld oorlog had Nederland reeds verdragen gesloten, maar er bestaat groot verschil tussen deze verdragen en die, welke na de oorlog tot stand kwamen: o.a. door de gelijkstelling van elkanders onderdanen voor de toepassing der eigen wetgeving. Lagere productie in Juli De algemene productie-index in Ne derland is in Juli jl. met 24% werkdag gedaald tot 174 tegen 175 in Juni met 23 werkdagen. De dagproductie daalde van 179 tot 167. Per bedrijfstak waren de cijfers: Bouwmaterialen 146 (tegen 144 in Juni), rubber 472 506). metaalpro ducten 251 (250), papier 163 (193), elec- triciteit. gas en water 216 (205). Handel met Oost-Duitsland De Nederlandse kamer van koophan del voor Duitsland en de Oostduitse ka mer voor de buitenlandse handel hebben een tot 30 Juni 1955 lopende overeen komst gesloten, waarbij Nederland land- bouwvoortbrengselen, superfosfaat en andere chemische producten, alsmede vis en rayon zal ruilen tegen machinerieën, industriële uitrustingen, voertuigen, op tische instrumenten, precisie-instrumen- ten, textiel, glaswaren en keramische producten ter waarde van f 25% millioen. K.S.G.-verdrag in strijd met acte van Mannheim Dr. W. F. van Gunsteren heeft gisteren in de kamer van koophandel te Rotter dam verklaard, dat het verdrag van de Kolen, en Staal-Gemeenschap door de in voering van evenredige vrachten voor kolen en staal in strijd komt met de acte van Mannheim. Het vermogen van onze havens mag volgens spreker niet aan zienlijk beperkt worden. Werkloosheid daalde in Augustus Het aantal werkloze mannen in Ne derland is in Augustus jl. gedaald van 40 288 tot 36.882 en het aantal arbeiders op aanvullende werken van 10218 tot 9596. zodat het aanbod van arbeidskrach ten met 4028 afnam, dank zij seizoens invloeden en de gunstige conjunctuur, vooral in de metaalnijverheid en bouw- 'akken. De normale seizoendaling, in Augustus ongeveer 1000. werd versterkt door beter weer in de laatste week, waardoor oogstwerkzaamheden verruimd werden. De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten steeg van .468 tot 50.564. Het aantal werklozen beneden 19 jaar nam af van 3545 tot 3372, inplaats van, zoals gewoonlijk, te stij gen. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 6828 tot 6585. De werkloos heid in Zuidhoiiand liep van 9139 tot 8614 terug. Het aantal werkloze vrou wen steeg van 4855 tot 5303. hoofdzake lijk door beëindiging van de schooltijd. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 32.118 tot 31.484. Dollars voor Perzië De Verenigde Staten hebben Perzië economische hulp ten bedrage van 10 millioen dollars toegekend, zodat er dan sinds September 1953 voor 70 millioen dollars hulp verleend zal zijn. OEGSTGEEST Tydens een vakantiereis in Luxemburg maakte een inwoner van Oegstgeest In een hofeei kennis met de Luxemburger J. P. G., die hem vei-telde eigenaar van het hotel te zyn. Voorts gaf de man te kennen, dat hij Amerikaan wa« en In dienst was geweest bij de U.N.O., waar hij per maand een salaris van 1000 dollar ver diende. Van dit bedrag kon hjj echter niet rondkomen en zijn vader, die in New Vork een groot hotel bezat, moest hem steeds geld toesturen. Het hotelbedrljf had hem echter steeds meer aangetrokken met het gevolg, dat hij het hotel in Luxem burg gekocht had. Aldus het verhaal van de man. die zich zeer gastvrij betoonde en zijn gasten, der wie de inwoner van Oegstgeest uit nodigde om op zijn kosten nog eens terug te komen. Ook noteerde hij het adres Holland, omdat hy plannen had om e bezoek aan Holland te brengen. In de naoht van Zaterdag j.l. verscheen r inderdaad in Oegstgeest een Belgische auto voor de deur. maar de Hollandse kennissen bleken elders in den lande te vertoeven. Via informaties belandde de Luxemburger echter bij relaties van zijn Hollandse kennis. Hij diste daar een nieuw verhaal op. en wel, dat hij in Luxemburg een auto-ongeluk had gehad en zich nu om arrestatie te voorkomen buitenslands had begeven. Hij beschikte echter niet over voldoende liquide midde- un de taxi. die hem uit Luxemburg Oegstgeest gebracht had. te betalen. Hij vroeg toen om een voorschot teneinde dit niet onaanzienlijke bedrag te betalen Via banken in Luxemburg en Brussel zou hij het geld met een week retourneren Dank zij een cheque-hoekje, dat hij toonde, liet de argeloze burger zich c halen hem het geld voor te schieten. Hij verleende de onverwachte gast ook on derdak. De politie kreeg echter de lucht van deze affaire en stelde een onderzoek in. Toen bleek al spoedig, dat men hier te doen had met een Internationale op lichter. die slechts als ondergeschikte ln een hotel werkzaam geweest was en geen cent bezat. Terzake van verduistering en oplichting had hij reeds veroordelingen in Zwitserland. Frankrijk en België ach ter de rug. In dit laatste land had hij zelfs nog een gevangenisstraf van vier jaar te roed. terwijl het verblijl In senoemde landen hem ontzegd was. De pseudo-hoteleigenaar werd ingere kend en zal vermoedelijk per rijkstaxi een reis naar België gaan maken om daar enige tyd door te brengen in rijkshotels voor dergelijke lieden. Uitzending naar Nieuw- Guinea Zondagmorgen om half elf begint ln de Pauluskerk een dienst, waarin de heer H. Kraal en echtgenote naar Nieuw- het Guinea zullen worden uitgezonden. Voor- l ganger is ds P. J. Mackaay. De heer Kraal is vroeger onderwijzer te Djakarta geweest en was de laatste jaren werk zaam bij het Chr. onderwijs te Achterveld (Utrecht). Op 17 September hopen de heer en mevrouw Kraal naar Nieuw- Guinea te vertrekken om daar het zen- dingsonderwljs te dienen. Nieuwe schoolbanken De openbare school telde in het afge lopen schooljaar twee tweede klassen. Deze zijn thans derde klassen geworden. Hierdoor is het aantal banken van de goede grootte te klein en B. en W. stel len voor zes nieuwe banken aan te schaf fen. De kosten hiervan zijn f 500. De ln het gymnastieklokaal van deze school aanwezige Zweedse banken zijn geheel versleten. B- en W. achten het noodzakelijk dat deze banken door nieuwe worden vervangen, en stellen de raad voor f 600 beschikbaar te stellen voor vier nieuwe banken. Medisch Opvoedkundig Bureau Het bestuur van de stichting Medisch Opvoedkundig Bureau te Leiden heeft zich met een verzoek tot de gemeente gewend om een subsidie van f 30 per leerling, afkomstig uit Oegstgeest en door het bureau onderzocht. Dit bureau, dat kinderen onderzoekt en behandelt, wier gedragingen aanleiding geven te vermoeden, dat hun geestelijke ontwik keling en toekomstige maatschappelijke bruikbaarheid gevaar lopen, ontvangt zowel van rijk als provincie een subsidie, terwijl ook de gemeente Leiden f 30 per Leidse patiënt betaalt. B. en W. achten bovengenoemde onderzoeken van groot belang en stellen voor de gevraagde f 30 per patiënt te verlenen. Gemeentebegroting Zoal9 reeds eerder gemeld, zal vol gende week Woensdagavond de gemeente raad vergaderen, ln welke vergadering de begroting wordt aangeboden. Ten ver volge hierop zullen de afdelingen van de raad voor het begrotlngsonderzoek op 30 September vergaderen, waarna de raadsvergadering, waarin de begro ting zal worden behandeld, op 20 Octo ber wordt gehouden. De algemene be schouwingen vangen aan om 14 uur, de verdere behandeling begint om 19 'uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3