Superieure Folland Midge-straaljager maakt uitstekende indruk Invliegers Duke en Lithgow braken door de geluidsbarrière Sjafroeddin's noodkreet KERK en SCHOOL oor hom geen bazuinen j Puzzle 2 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 Goede eersfe dag op Farnborough FARNBOROUGH, 8 September. TUSSEN DE TALLOZE, veelkleurige uniformen van luchtmacht, leger en vloot van verscheidene landen, kon men Dinsdag op het vliegveld Farnborough menig Nederlands militair onderscheiden. Zo zagen wij o.a. de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, de plaatsvervangend chef-luchtmachtstaf, generaal-majoor H. Schaper, en vele andere hoge Nederlandse militairen. De heer F. Diepen, directeur van de N.V. Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker, nam er de tentoon gestelde vliegtuigen in ogenschouw, evenals prof. dr ir H. J. van der Maas, hoogleraar in de vliegtuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Deze eerste dag na de mislukte vóór-show was in alle opzichten een succes. Andere Nederlandse bezoekers die wij opmerkten, waren: J. A. C. Tlllema, di recteur van gemeentewerken te Rotter dam; R. J, Castendijk, in algemene dienst van de Rijksluchtvaartdienst te 's-Gra- venhage; G. C. Snijders, bedrijfsleider van de Avio-Diepen, en luitenant-kolonel M. W. J. M. Broekmljer, directeur van de •tafschool van de Kon. Luchtmacht. Het ia ondoenlijk te vermelden, wie er allemaal wel waren het genootschap van Britse vliegtuigbouwers, dat elk jaar deze beurs houdt, heeft dit jaar aan niet min der dan 5500 buitenlanders een toegangs kaart verstrekt. In 1948 waren slechts 800 buitenlanders van een dergelijk onmis baar papier voorzien. Aan 14.000 lucht- vaarttechnid in Groot-Brittannië werden ln 1948 kaarten verstrekt, in 1954 zijn het er 48.000. Niet alleen de belangstelling neemt •teeds groter vormen aan, ook de deel neming aan de statische tentoonstelling breidt zich uit, hetgeen blijkt uit het feit, dat de expositieruimte in zes jaar tijd met meer dan vijftig procent werd uitge breid en het aantal exposanten steeg var 163 in 1948 tot 292 thans. Het was zes jaar geleden al bijna niet mogelijk, in de beperkte tijdsduur van een week, alles anders dan slechts oppervlakkig ken nis te nemen. Dat ls thans helemaal on mogelijk. Men concentreert zijn aandacht op bepaalde onderdelen van het uitge breide terrein der burgerlijke- en mili taire luchtvaart en moet de rest helaas laten schieten. Met het dynamische gedeelte van beurs: de vliegtuigen en alles wat op vliegveld zelf nodig kan zijn. is dat nog wat anders. Daar kan men gedurende de twee en een half uur dat de toestellen ter inspectie gereed staan voor ledereen, met meer aandacht kennis nemen van het gebodene. Folland Midge De nieuwste vliegtuigtypen trekken tuurlijk aller belangstelling en dit geld o.m. voor de Midge van de vliegtuigen- fabriek Folland. De Midge is het proto type van een lichte straaljager, de Fol land Grrat. Deze ls slechts 8.76 meter lang, 2.80 meter hoog en heeft een spanwijdte van 6.30 meter. De krachtbron ls de Armstrong Slddeley Viper-straalmotor. die niet meer dan 166 centimeter lang ls, een doorsnede heeft van nog geen zestig centimeter en een stuw druk levert van 745 kilogram. Het is nog geen maand geleden dat de Midge voor het eerst proef vloog en zij staat ln het middelpunt van de belang stelling. De fabrikant heeft gesteld, dat het mogelijk is vijf en twintig van deze lichte Gnat-etraaljagers te bouwen tegen thans vijf van de nu in zwang zijnde typen, zoals de Swift en de Hunter. Ver wacht wordt, dat de Gnat, wat stijg- snelheid betreft, niet zal onderdoen de grotere straaljagers van nu (de Swift ls 12.83 meter lang, heeft een spanwijdte van 9.86 meter; de Hunter is 13.80 meter lang en heeft een spanwijdte van 10.26 meter) dat de snelheid evenmin geringer is en dat de Gnat, hoewel zij een geringe: aantal Instrumenten zal tellen, toch al die essentialia van een zeer snel Jachtvlieg tuig zal hebben: radar afstandsbepaling voor de machinegeweren, kanonnen, mo derne radlo-apparatuur, pantsering, uit- schietbare stoel. enz. Het gewicht van de Gnat zal bovendien slecht* een derde be dragen van dat van de huidige straal jagers, n.l. ongeveer 2700 kg. Het ligt voor de hand, dat de inter nationale. militaire luchtvaart zeer nieuws gierig is naar dit toestel, want als het net zo goed, of zelfs beter is dan de huidige De Prins kwam ook een kijkje nemen Prins Bernhard, die een groot luchtvaartenthousiast is en zelf vliegt, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de luchtvaartshow op Farnborough. De Prins was ver. gezeld van luit.-kolonel Ponder- In een Dakota van de regering landde Prins Bernhard op het mi litaire vliegveld Blackbush en reed vandaar per auto naar het ten toonstellingsterrein. Nadat de Prins en kolonel Sonderman hun ogen goed de kost hadden gegeven, ver trokken zij laat ln de middag weer moderne straaljagers en het veel sneller goedkoper in grotere aantallen ls ta bouwen, dan is dat in deze geldverslin dende tijd al heel wat waard. Dat het prototype van de Gnat, de fel blauwe Midge, goed en snel vloog wendbaar ls, werd Dinsdagmiddag iedereen duidelijk, die het kleine één- persoonsding door de lucht zag schieten. Autoriteiten van de N.A.V.O. zullen het, deze week nog, aan een meer uitgebreid onderzoek onderwerpen. De Comet 3 In vergelijking met de Midge nieuwe Cornet 3 van de De Havllland vliegtuigfabriek een reus met zijn 34 lengte, zijn spanwijdte van 35.05 m, z gewicht van 65.800 kg. Maar dit toestel. :ljn vier Rolls Royce Avon-straal- motoren, die ten minste 4500 kg stuwdruk elk leveren, elk 287 cm lang zijn doorsnede hebben van 105 cm, m ook 58 passagiers eerste klas, of 76 in de toeristenklas vervoeren over een afstand circa 4000 km. De Cornet 3 vloog Dinsdagmiddag, evenals de iets kleinere Cornet 2 over Farnborough, waar de Co- met 1-toestellen thans aan een diepgaand onderzoek worden onderworpen, na de rampen die zich met deze machines heb ben voorgedaan. De Vulcan Een derde vliegtuigtype dat zeer de aan dacht trok, was wederom een militaire machine ep wel de viermotorige straal- bommenwerper van de Avro-vliegtuig fabriek. de Vulcan. Dit vliegtuig was nu het eerst van dichtbij te zien: men kon rechtop onder deze reus doorlopen zodoende een indruk krijgen van de r grote afmetingen en de aërodyna misch zeer fraaie wijze van bouw en af werking. De driehoeksvleugel heeft aan basis een lengte van ruim dertig me- Het vleugel oppervlak ls circa 280 vier kante meter. Het toestel staat zeer hoog op het driebenige landingsgestel, hetgeen noodzakelijk is omdat anders de achter zijde van de driehoeksvleugel bij start landing de grond zou raken. Speciaal de landing wordt gemaakt met hoog opge heven neus. Het hoofd van de etaf- invllegers van Avro, Roly Falck, vloog de Vulcan alsof het een jachtvliegtuig i. Hij zette de bommenwerper zó op (Advertentie). zijn zij bij het maken er maar weinig meer weest. of hij had er eer trekkerbeweging om d« ■an een bocht, dat oor nodig was ge- „roll", een kurke- as, mee gemaakt. Duke en Lithgow Neville Duke, chef-invlieger van de Harwker-vliegtuigfabriek, kon het Dins dagmiddag weer niet laten, zijn visite kaartje af te geven, voordat hij op ge ringe hoogte over het veld schoot: vier korte knallen achter elkaar waren er het bewijs van dat de Hunter F, die hij vloog, nog wel sneller dan het geluid kan vliegen in duikvlucht. Michael Lithgow, chef-invlieger van de Vickers-Armstrong-vliegtuigfabriek, af deling supermarine-fabrieken, die met Duke het vorige Jaar heeft gestreden om het wereld-snelheidsrecord en het, in Libye. heeft veroverd, was in de nieuwe Supermarine 525 zó snel beneden, dat hij zijn eigen twee knallen van het over schrijden van de geluidssnelheid kon Steekproeiverkiezing Is Adenauer nog populair Een steekproef op de populariteit van de Westduitse Bondskanselier Adenauer (geschaad door de mislukking van zijn EDG-politiek?) wordt Zondag a.s. ge houden in SleeswijkHolstein, waar een :uwe Landdag zal worden gekozen. Een ir geleden behaalde de Bondskanselier dit kleine land (1*4 millioen kiezers) t grote overwinning. Zijn Christen democratische Unie steeg er wat stem- mental betreft van 20 procent in 1950 tot 47 procent. De coalitiepartijen zijn er vol gens de corr. van het A.N.P. vry zeker van, dat zy de meerderheid kunnen be houden en daarmee het veilige driekwart overwicht in de Bondsraad. Alleen wat de vluchtelingenpartij be treft is men huiverig. Zou thans blijken, dat de partij in haar stamland het ver loren terrein niet heeft heroverd, dan is weinig hoop meer, dat de partij blijft voortbestaan. In 1953 zag de vluchtelin genpartij haar aanhang hier met de helft slinken. Wat de sociale toestand betreft, die sta biliseert zich: de golf van arbeidsonrust tot bedaren gekomen en er zijn reeds tekenen die wijzen op een verbeterde verstandhouding tussen vakbonden en Trkgevers. In Keulen zijn vertegen woordigers van beide groeperingen bij eengekomen om te spreken over de mo gelijkheid, toekomstige loonkwesties langs de weg van bemiddelende commissies te regelen. Een defecte trein bij Voorburg Aspirin SJAFROEDDIN PRAWIRANEGARA, de president van de Bank Indone sia, is geen populaire figuur bij de huidige machthebbers in Indonesië Men schroomt niet van de zijde der communisten en de grote massa hunner meelopers, hem op allerlei manieren verdacht te maken. Hij wordt afgeschilderd als een vriend der kapitalisten, Amerikanen en Nederlanders. Intussen was het Sjafroeddin, die tijdens de tweede politieactie het verzet tegen de Nederlanders gaande hield en een nieuwe republikeinse l-egering in het leven riep, toen de eigenlijke republikeinse regering ge- vangen was. Hij is het geweest, die van geen toegeven wilde weten, toen vele po pulaire nationale figuren hun draai begonnen te nemen. DE REDEN van de tegenwoordige impopulariteit is, dat hij de waarheid durfde zeggen en die waarheid was steeds bijzonder onaangenaam. Thans is er opnieuw een verklaring van Sjafroeddin losgekomen, ge matigder en voorzichtiger in vorm dan vroegere waarschuwingen. In zijn jaarverslag van de Bank Indonesia namelijk geeft hij een overzicht de economische toestand van Indonesië, dat onrustbarend zou zijn, indien de feiten niet reeds lang bekend waren. Het enige lichtpunt is, dat het volksvoedsel bü uitnemendheid in steeds groter hoeveelheden geproduceerd wordt, zodat het overbevolkte land minder rijst behoeft in te voeren. Temidden van alle onrust en de activiteit van de benden, die vele var de beste provincies teisteren, ploegde de boer voort. Verkwisting en af braak aan alle kanten, maar de kleine man is aan het werk. SJAFROEDDIN raadt maatregelen ter verbetering aan. doch deelt niet mede. wat deze eigenlijk inhouden. Verbetering van de invoer is toch immers onmogelijk als de kundige importeurs aan de dijk worden gezet en tienduizend onkundigen de buit onder elkaar betwisten. Wegneming van de onrust is onmogelijk als het gezag niet een einde maakt aan de terreur en de bevolking in ellende verkeert. Verhoging van de uitvoer is uitgesloten als de ondernemingen ten onder gaan door onzekerheid over de rechten op de grond, gebrek aan kundig Europees personeel, gebrek aan deviezen, onveiligheid, stakingen, te veel aan werkvolk, occupaties, enz. "VTIEUW BUITENLANDS KAPITAAL komt niet als het oude waardeloos wordt gemaakt en de communisten het heft in handen hebben. Over heidsuitgaven kunnen niet beperkt worden zo lang er een regering is, die gedreven wordt door partijpolitieke oogmerken en niet door lands belang Jammer genoeg zal de klacht van Sjafroeddin weinig helpen, want de tegenwoordige machthebbers worden gestuwd door krachten, die zij niet beheersen. Zij zijn afhankelijk van de steun der communisten, en deze hebben belang bij de afbraak. De trein, die gistermiddag om 17.12 uur uit Den Haag naar Utrecht was vertrok ken, kon, na bij het station Voorburg te hebben gestopt, niet meer op gang ko men. Een defect in de electrlsche Instal latie van de trein was de oorzaak. De volgende uit Den Haag komende trein die van 17.36 uur moest de stil staande trein langszi) passeren. Eerst werden de reizigers uit de defecte trein overgenomen. Tijdens de duur van de storing werd het verkeer over enkel spoor onderhouden. Omstreeks 18.00 uur was de storing opgeheven. De defecte trein vertrok weer naar Den Haag. Meisje in Emmen door d&eseltrein gedood Het 2-jarig meisje Stineke van der Veen uit Emmen is Woensdagmiddag aldaar door een dieseltrein aangereden gedood. Het meisje, dat achter de ouderlijke woning uit de tuin was gelo pen, stond langs de spoorlijn. Het werd door de zijkant van een treinstel geraakt en zodanig gewond, dat het even later overleed. Van Tienen zoekt verweer in brochure Leider Duitse sociale beweging getuige voor Haagse Hof De N.E.S.B -leider Paul van Tienen heeft de preident van het Haagse ge rechtshof. waarvoor Wj met mr J. Wolt huis op 1 October opnieuw terecht zal staan, als „wetenschappelijke fundering van zyn verweer", de brochure „Politiek en geschiedenis" overhandigd. Hierin wordt o.m. stelling genomen tegen de ontwikkeling van de staat tot „Über- staat", die gevaarlijker zou zijn dan de ontwikkeling van mens tot „Über mensch". die door Nietzsche kenmer kend genoemd was voor deze eeuw. Met „Überstaat" wordt bedoeld een ver-door gevoerde inmenging van de overheid op allerlei sociale en culturele gebieden in het particuliere bedrijfsleven. Tegelij kertijd tekent Van Tienen protest aan „tegen de poging, de magistratuur te be ïnvloeden", zoals dit onlangs door het kalken van leuzen als „Tien jaar voor Van Tienen" in meerdere plaatsen van ons land is geschied. Behalve de getui gen, die ook op de vorige zitting reeds door de N.E.S.B.-leider gedagvaard wa ren, zouden ook de leider van de Duitse sociale beweging. K. H. Priester, en eni ge anderen hebben toegezegd, als ge tuige a décharge te verschijnen. Secretaris N.D.P. vierde zilveren jubileum Amsterdamse bladen zorgden voor een verrassing Mr W. G. J. Veenhoven heeft gisteren zijn zilveren jubileum gevierd als taris van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers. Enkele lokalen van het gebouw dei vereniging te Amsterdam waren weelde rig versierd met de vele felicitatiebloem stukken, toen ln de namiddag honderden de jubilaris kwamen gelukwensen. Voor een bijzondere, echt Amsterdamse verrassing, hadden de gezamenlijke hoofdstedelijke dagbladondernemingen gezorgd: halverwege de receptie gleed een grote zolderschuit met een kleine band (de Broadway Serenaders) tot voo' Herengracht 268 om de feestvreugde te vergroten n feestbanket in Carlton werd de jubileumviering besloten. Amerikaanse film in Brussel verboden Het parket te Brussel heeft dezer dagen de Amerikaanse film „French i in twee grote Brusselse bioscopen wordt vertoond, in beslag genomen. De film en in het bijzonder het op treden van Jane Russell hierin wordt trijdig geacht met de goede zeden. Daar de voorstelling Dinsdagavond reeds een aanvang had genomen, was de directie verplicht het toegangsgeld aan de bezoekers terug te betalen. Het blijkt, dat men vooral ook aan de liederen die Jane Russell in de film zingt, aanstoot heeft genomen. Passagiers van Triton hadden vertraging Motor van K.L.M.-toestel moet verwisseld Vertraagd door een teruglopend vei mogen van een motor, is gisteren de Superconstellation van de KLM, waarin zich negen overlevenden van de ramp de Triton bevonden, te Gander op New Foundland enige uren te laat aangeko men. De defecte motor zal op Gander vi wisseld moeten worden. Het plan bestaat een Constellation v Idlewild (New York) naar Gander te ze den om de passagiers naar New York brengen. J. Dura voorzitter raad v. bestuur bouwbedrijf „Spanning op arbeidsmarkt moet opgelost worden" De raad van bestuur bouwbedrijf te Den Haag, de federatie van werkgevers organisaties ln de bouwnijverheid, heeft de heer J. Dura Dzn, directeur van Dura's aannemingsmaatschappij N.V. te Rotterdam, tot voorzitter benoemd als op volger van ir J. J. G. van Hoek. Bij zijn installatie heeft de heer Dura ln een korte rede de eis gesteld van een spoedige oplossing van het vraagstuk der huidige spanningen op de arbeidsmarkt. Voorts heeft hij er op gewezen, dat de raad van bestuur bouwbedrijf in de naas-^ te toekomst belangrijke taken wachten,' o.m. op het gebied van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, de „human rela tions" en de vervolgingen op grond van verouderde en niet langer houdbare voor schriften. Schoolstrijd in België 100 leraren ontslagen Niet alleen in r.k. kringen doch ook el ders is in België veel ontstemming ge wekt door een beslissing van de socia listische minister van onderwijs. Collard, honderdtal r.k. tijdelijke leerkrachten bij het middelbaar staatsonderwijs, doch het bezit van diploma's, afgegevi door r.k. instellingen, te ontslaan. De dagbladen wijden felle polemieken deze zaak. Men vraagt zich af of dezi slissing niet zal lelden tot het opnieuw oplaaien van de strijd tussen het r.k. het staatsonderwijs in België. Gisteren heeft een c.v.p.-delegatie et onderhoud gehad met premier Van Acki minister Collard. Dezen wilden de maatregel niet intrekken, doch zegden toe dat geen andere tijdelijke leraren ontsla gen zouden worden en dat alle gevallen opnieuw zouden worden onderzocht. Men verwacht, dat de ontslagen leraren in hun functie zullen worden hersteld. Van linkse zijde verheelt men niet, dat minister Collard de ontslagmaatregel heeft getroffen om het evenwicht stellen tussen het aantal r.k. en niet r.k. leerkrachten. Dit zou tijdens het jarig bewind der vorige r.k. regering •erstoord zijn geworden door aanstelling overmatig groot aantal r.k. lera- die 40" Billy Graham mag niet naar Phenix City Zoals wjj gisteren meldden, had Billy Graham het plan, een evangelisatiecam pagne in de beruchte Amerikaanse stad Phenix City te ondernemen en een actie te gaan voeren tegen het daar heersende zedelijke verval. Hy zal dit voornemen echter niet ten uitvoer kunnen brengen, daar de militaire regering der stad (de corrupte gemeenteraad is onlangs afge zet) zijn optreden heeft verboden. Evang. Wereldgemeenschap was in Doorn bijeen De afdeling Nederland van de World Evangelical Fellowship (Evangelische Wereldgemeenschap) is in ,,'t Brandpunt" te Doorn in conferentie bijeen geweest. Ds F. Dresselhuis. Geref. predikant te Roermond, secretaris van de afdeling bui tenland, sprak over het onderwerp: „Heeft de W. E. F. in Nederland recht van bestaan?", Rev. G, Dolma uit Cam bridge over het „Wereldwijde aspect var de W. E. F". De heer J. Kits, directeur van het Ned. Bijbelinstituut te Doorn en lid van het Ned. Billy Graham-comité. behandelde het onderwerp: „Wat heeft Billy Graham ons te zeggen?", en Rev Lloyd uit Leicester (Engeland), secreta ris van de Africa inland mission, die te voren 15 jaar zendeling in China is ge vertelde over zijn dienstreis Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te 's Heer Arendskerke L Schellevis te Biezelinge; te Middelstum Toornwerd (toez.) A Mol te Wons; te Huizen (NH) A J Timmer te Ouderkerk d IJssel. uitmaken van alleide binnenlanden van centraal-Afrika. leerkrachten bij het middelbaar staats onderwijs. Van katholieke zijde betwist de cijfers der toenmalige benoemin- en legt er de nadruk op, dat deze geenszins onevenwichtiger waren dan in de periode van de socialistische ministers. Professoren terug uit Moskou Wetenschappelijk onderzoek soms een openbaring De Russen hebben een voorliefde voor het kruisen van cultuurgewassen met na tuurgewassen. Dit was een van de mede delingen. die de Wageningse hoogleraar dr ir J. C. Dorst deed. nadat hij gister avond met enige collega's van zijn be zoek aan de Sowjet-Unie was terugge komen. Een Wageningse delegatie had op uit nodiging van de Russische regering drie weken in dat land vertoefd en daarbij uitvoerig rondgekeken op de grote land bouwtentoonstelling te Moskou. Deze ten toonstelling is volgens prof. Dorst wel licht de grootste op dit gebied ooit ter wereld gehouden. Er was op de tentoonstelling pelboom te zien, waarop 80 verschillende appels waren geënt. Wetenschappelijk h^eft dat niet de minste waarde, zei prof. Dorst, maar het was niettemin eer treffend bewijs van vakmanschap. De stand van het wetenschappelijk on derzoek in Rusland was op sommige pun- /oor de Wageningse delegatie eer openbaring geweest, maar op andere pun ten hadden zij met de Russen niet graag willen ruilen. De Russen bleken volko- op de hoogte van de stand van za- in het Westen, maar het Westen had zich nimmer op de hoogte kunnen stellen an de werkzaamheden daar. Prof. Dorst en de zijnen hadden ook nog geprobeerd contact te krijgen piet de bekende geleerde Lysenko. wiens veel omstreden theorie over de erfelijkheids leer in de wereld der wetenschap veel wordt besproken, maar dit was hun niet gelukt. Het percentage studenten bleek het dubbele te zijn van dat in Neder land. maar in de kerken hadden ze alleen oude vrouwen aangetroffen. Er is in dit grote land volgens prof. Dorst nog veel te verbeteren, zolang b.v. nog zoveel vrouwen tot 's avonds laat zware arbeid moeten verrichten, ook langs de wegen. Minder studenten in Delft Gedurende de eerste inschrijvingsda- ■n voor het nieuwe cursusjaar hebben zich aan de T.H. in Delft 3061 studenten aangemeld, tegen 3374 in September 1953. Deze teruggang noemt men begrijpelijk, aangezien de uitzonderlijk hoge cijfers van de eerste na-oorlogse jaren wel defi nitief tot het verleden zullen behoren Het aantal voor de eerste maal ingeschre- n vertoont een stijging van 475 tot 520. De W. E. F. heeft thans in ons land e begin gemaakt met de oprichting vai plaatselijke en regionale afdelingen. Civitasdagen van de V.U. gisteien begonnen Gisteravond zijn op het conferentie-oord De Pietersberg te Oosterbeek de civitas dagen uitgaande van de Vrije Universiteit te Amsterdam begonnen. Deze bijeenkom sten zullen drie dagen duren en hel tal deelnemers bedraagt ruim 100. openingswoord werd gesproken door prof. dr H. Smitskamp. waarna prof. dr C. A. van Peursen uit Groningen een referaat hield over „De Christen en de cultuur". „In de cultuur ontdekt de mens zichzelf. Cultuur is een deel van het christen-zijn. De christen kan de cultuur doorzien en weet, dat God daarin bezig is met de mens, en de mens vasthoudt door mid del van de cultuur," aldus spreker. Kerkeraden prelereerden de oude vertaling De Hervormde kerkeraden van Aalst, Brakel en Poederooyen hebben naar aan leiding van mededelingen van verschil lende ouders zich tot het bestuur van de chr. landbouiwhuishoudschool te An- del gewend -met een bezwaarschrift tegen het feit, dat op deze school de nieuwe bijbelvertaling was ingevoerd. Dit be- aarschrift heeft bij het schoolbestuur niet nagelaten indruk te maken, en be sloten werd, onmiddellijk weer de oude vertaling in gebruik te nemen. Prof. dr Philip S- Henck die ln 1950 de nobelprijs voor medicijnen verwierf, is voor een verblijf van enkele dagen in ons land aangekomen. VICTORIA WATER Grondlegger van Zionisme Vijfiig jaar geleden stierf Th. Herzl Herdenkingen in A'dam en Den Haag Slechts 44 jaar oud overleed op 3 Juli 1904 Theodor Herzl. grondlegger van het politieke Zionisme. Ter nagedachtenis is Israël, vijftig jaar na zijn dood. een Herzl-jaar afgekondigd, en is er een spe ciale postzegel uitgegeven met zijn por tret. In ons land hebben de Joodse in stellingen en organisaties van 1120 de- herdenkingsbijeenkomsten geprojec teerd. De landelijke herdenking heeft aanstaande Woensdag in Amsterdam plaats: voor Den Haag is de herdenking bepaald op de dag daarna in de Rolzaal. Het Zionisme streeft naar een publiek rechtelijk gewaarborgde eigen woon plaats voor het Joodse volk in Palestina. Herzl gaf in zyn boek Altneuland dat in 1902 verscheen, een beeld van de Joodse staat, zoals hij zich die voorstelde, maar heeft de uitroeping daarvan niet meer mogen beleven. Ds W. Barnard doet Zondag intrede te Amsterdam Aanstaande Zondagavond heeft te 19 30 uur in d€ Westerkerk te Amsterdam de bevestiging plaats van ds W. Barnard (de dichter Guillaume van der Graft), als predikant voor buitengewone werkzaam heden voor het secretariaat der commis sie „Kerk en cultuur" van de Hervorm de raad voor de zaken van Kerk en Samenleving. De Generale Synode beriep ds Barnard, die predikant was te Nijmegen, naar aan leiding van zijn benoeming tot studie secretaris van de „prof. dr G. van der Leeuw-Stichting". Als bevestiger zal optreden namens de Generale Synode ds W. G. Overbosch, voorzitter van genoemde stichting. In vogelvlucht Dr G- E. Meuleman, Geref. pred. te Vijfhuizen, die benoemd is tot voorlopig hoogleraar aan de theol. faculteit te Aix en Provence (Fr.) is daarheen vertrokken. De rector van het Willem Lodewijk gymnasium te Groningen, dr G. D. Jon ker, is gehuldigd omdat hij een kwart eeuw aan de school is verbonden. De Groninger studentenvereniging ,,VERA" zal in de week van 11 tot 16 October haar elfde lustrum vieren, groep, die ooit van de politie toestem ming gekregen heeft de Sowjet-Zone te verlaten, namen met 80 000 Westduitsers deel aan het Duitse r.k. lekencongres. VRIJDAG 10 SEPTEMBER rsum I. 402 m. VARA; 7.00 Nieuw 9.40 Voor de 9.10 Gram. 9.35 Waterstande kleuters VPRO: 10 00 „Thuis' Morgenwijding VARA; 10. Radiofauilleton 11.10 Kame Orgelspel AVRO: 12.00 Musi en prognose 1.248 Grs Mededelingen en gram. muziek 2.00 Kookpraatje 2.20 Blaaskwintet 2.50 Boekbespreking 3.10 Viool en piano 3.30 Hammondorkest VARA; 4.00 Gram. 4.30 Voo» de jeugd 5.00 Orgelspel 5.20 „Wij en de mu ziek", causerie 6.00 Nieuws 6.15 Gram. 7.00 „Schakels tussen heden en verleden" 7.15 Koorzang VPRO: 7.30 ^Op bezoek bij ande- 8.05 crljk" VARA; 9.00 heer en mevrouw urenzeloos en Marjan dekken Europa" 10.00 Buitenlands overz 10.15 Gram. VPRO; 10.40 „Vandaag", c 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 Nle ifoonmuziek. 11.15—12.00 G: Hilversum II. 298 n 7.10 Gram. 7.15 Gymni Morgengebed 8."" KRO: 7.00 Nieuwi lek 7.30 Gram. 7 45 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 9.40 Gram. 10.00 Kamer orkest. klein koor en sol. 10.45 Lichte mu ziek 11.00 Voor de zieken 11.40 Gram. 12.00 Aneelus 12.03 Lunchconcert 12.30 Land- en 'mededelingen Zom wijze Philh. Orki ,00 Nieui 3.15 Gra Jeugd gel 1. kes. solist 4.00 Vc 1.20 I w 2.00 Radio Promenade- Hl >ken 5.00 Voor - 15 Kind. dracht 6.00 Actualiteiten 6.10 Musette-c en sol. 6.40 En nu mijn geval A~*" ten 7.00 Nieuws 7.10 Rege Verklaring en toellchtli.„. men: 1. De schoolmelkvoorzicnlng. d< heer H. Chr. Meyer: 2 Het emigratiej tegerlngsultze 8.25 De gev 29. „Dank u," zei Paul en liep de winkel uit. Op weg naar huis kon hij bijna niet denken. Zijn verstand klampte zich vast aan de gedach te dat het een vergissing was, dat een dergelijke mogelijkheid te ver buiten het bereikbare lag om waar te kunnen zijn. Er waren minstens vijftig man nee, bijna iedereen op de Synode die geschikt voor de Grote Kerk waren. En men koos niet een onbelangrijke jongeman van een achter lijke kleine gemeente als Aporia uit, om hem de grootste en meest bloeiende kerk uit het gehele bisdom te geven. Dat was dwaas en nog onmoge lijk ook. Toen hij thuis kwam ging de telefoon juist en Caroline stond op om te antwoorden. Zij reikte hem de hoorn en zei bijna boos: „Het is dr. Har den." alsof zij het noodlot nu heel nabij wist. „Ja, dr. Harden?... Nee, ik moest naar huis voor een begrafenis... Ik heb het net gehoord, maar ik dacht dat het niet waar kon zijn... Wat zegt U?... Ik kan er haast niet bij... Ja, natuur lijk... Dank u, Dr. Harden. Goedenavond." Hij hing op en bijna tegelijkertijd belde de te lefoon opnieuw. Deze keer was het een dominee uit de buurt. Opgewonden stond Caroline te luis teren. Er was iets onverwachts gebeurd. Mis schien gingen zij niet naar Soda Center, Mis schien hadden zij zelf Wampscott wel gekregen. „Paul wat is er besloten? Wat is het? vroeg zij. „Het schijnt dat wij de Grote Kerk in Warren- ton hebben gekregen," zei hij „Burt had het me al verteld, maar ik dacht dat het een vergissing was. Ik begrijp er niets van." „O. Paul Paul," zei zij Tranen, die zij met had kunnen vinden voor Mildred of Elsie, vul den plotseling haar ogen. HOOFDSTUK V Het was geen vergissing. Paul Phillips was beroepen naar de Grote Kerk in Warrenton, de belangrijkste kerk van het ge hele bisdom. De vorige predikant. John Jones Ficke, was in het voorjaar gestorven en sinds dien hadden er alleen plaatsvervangende domi nees gepreekt. Belangrijke figuren, meest sterk intellectueel ingesteld. Maar Paul Phillips was daar niet bij geweest. Hoewel de benoeming van een predikant voor een bepaalde kerk theoretisch tot de werkzaam heden van de bisschop behoorde, had de Grote Kerk altijd met veel zorg zijn eigen zieleherder gekozen. Men had het altijd als vanzelfsprekend beschouwd, dat de Kerkeraad zeer strenge eisen aan zijn predikant stelde. De kerk beschikte over •~1 veel legaten en hoefde niet .op geld te kijken. Om dat de kerk in de universiteitswijk stond, gingen de meeste studenten en de enkele professoren als zij naar een kerk gingen daar. De bis schop woonde eveneens in Warrenton en voor het prestige van de kerk was het noodzakelijk dat er een hechte band tussen de predikant en de bisschop bestond Elke winter werd er door de kerk een belang rijke serie lezingen georganiseerd Meestal over literaire onderwerpen, maar soms ook over so ciale problemen. Deze lezingen werden druk be zocht en namen een speciale plaats in het cultu rele leven van de stad in. Er waren cursussen voor Zondag-schoolonderwijzers en een koor dat betaald werd. Hoewel sommige mensen het over dreven vonden en dachten dat er een paaps lucht je aan was, droeg de dominee een toga tijdens de preek en was het koor eveneens in toga's ge stoken. Op Dinsdagmorgen zei Paul Phillips: „We moesten maar met pakken beginnen. Maar eerst moet ik eens met bisschop Fellowes gaan praten. Ik begrijp het niet, Caroline, ik begrijp er niets van. Ik heb nog steeds het gevoel dat er een vergissing in het spel is." Zij had nog niet behoorlijk kunnen slapen. Op gewonden moest zij steeds blijven denken aar dit ongelofelijke buitenkansje. Ongelofelijk en klaarblijkelijk toch waar. De bisschop rr.oest wel erg op Paul gesteld zijn geraakt. Slechts haar ge zond verstand fluisterde haar in, dat dit toch bijna niet mogelijk was. Zij had nu wel een hogere dunk van Paul gekregen, maar zij vond hem nog steeds te rustig, te eerlijk, te tactloos, een man die zijn eigen capaciteiten en kracht niet kende Maar alle zwarte gedachten van de laatste jaren, de geldzorgen, de kale pastorie, de vervelende mensen, al dit begon te vervagen in vergelij king met het leven dat nu voor hen lag. Zij gaf zich zelf zelfs een pluim, omdat zij bij haar trou wen had gezien dat Paul een toekomst had. Dat was inderdaad juist doch reeds lange tijd gele den had zij alle hoop opgegeven. „Maar het moet in orde zijn Dr. Harden zou het niet gezegd hebben, als het niet zo was." „Dat weet ik wel Maar het. lijkt allemaal zo ongerijmd. Dat weet jij ook wel." Hoewel zij probeerde het te ontkennen, wist zij eveneens dat het ongerijmd was. Paul zag er niet uit als een dominee van de Grote Kerk in Warrenton. „Ga dan maar naar hem toe", zei zij. „Alleen Paul..." „Wat?" „Wees niet zo dwaas om te zeggen dat je het niet kan Je kunt het zeer zeker." Zij begon niet te pakken, toen hij weg was, want dominee Vedders, die Paul opvolgde in Apo ria, kwam op bezoek om de pastorie te bekijken „Nu hebben we tenminste eens wat ruimte", zei hij. „We hebben zeven kinderen en in Gren- ville zaten we wel erg op elkaar gepakt. Mijn vrouw zal deze keuken ook wel leuk vinden." „Ja", antwoordde Caroline, „het is een prettige keuken." „Wat een prachtkans krijgt broeder Phillips' zei hij met een peinzende, doch welgemeende glimlach. „Maar hij is een uitstekende kerel. Hij slaat zich er wel door heen." ier Kerk", caus. 11.00 Nieuws 11.15 Schaak- Jlympiade 11.20—12.00 Engeland. BBC Hom Dram. 12.25 Gev. programma 1.00 N >rspel 1.40 Pianospel 2.00 Orkes :e. 330 m. 12.00 rspel 4.00 kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.30 Gram. |uiz 7.30 Klankbeeld 8 00 Philharmonia- t 8.45 Causerie 9.00 Nieuws 9.15 Cau- 9.45 Gev. muziek 10.15 Causerie 10.30 Viool en plano 11.00—11,08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Fabrieksfanfare 12.45 Orkestconcert 1.45 Voor de kinderen 2.00 Gram. 2.30 Voordracht 3.00 Dansmuziek 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Militair orkest 5.45 Gram. 6.00 Gev. programma 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws 7.24 Sportpraatje 7.30 Lichte muziek 8.00 Klankbeeld 8.30 Gev. pro-I gramma 9.00 Klankbeeld 10.00 Nieuws 10.15 Actuele causerie 10.20 Gev. muziek 11.05, Voordracht 11.20 Dansmuziek 11.50—12.00 Nieuws NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek! 1.00 Nieuws 1.10 Omroeporkest en solist 4.00: Kar 7.00 Nieu 12.00 Niev ziek. 5.00 Nieuws 5.35 Gev. r 7.15 Gev. concert 9.45 Niev s 0.25 Dansmuziek 1.15 Gev. r Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Synv phonisch concert 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 6.30 Amerikaanse uitzending 7.00 Gram. 830 Hoorspel 9.00 Orkestconcert 11.00 Gram. 11.45 —12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. (12.50 Koersen) 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 4.05 Orkestconcerl 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 Instru mentaal octet 6.30 Voor de soldaten 7.05 Nieuws 7 40 Gram. 8.15 Orkestconcert 10.05 Nieuws 10.15 Dansmuziek 10.55—11.00 Nieuws, Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nleuwi 1.20 Gram. 2.00 Omroeporkest 3.00 Gram. 4.05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Zang en piano 5 50 Gram. 7.30 Nie Gram 9.00 Kam 10.55 Niei Engeland. BBC Europear 10.30 Gram. Ierland: 10.00—10.30 Nieu: 8.15—10.45 „De Cock: Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. kleine stukjes, kleefstof, 7. Iets, 8. ruw, 10. munt, 1! Zwitsers huisje, 13. niet nodig, 16. rhyth- me, 18. gezinslid, 10. Eng. ijs, 20. handje 21. nauw, 22. hooghartig. VERTICAAL: 1. Gave, 2. opstootje, S grondtoon, 4. visnet, 5. snel en onmatil eten en drinken, 6. kap, 9. rondhout, lf scherp, 14. Franse vlaktemaat, 15. dee van het liohaam, 17. In het lopende Jaa: 18. schadelijk insect. 20. rivier in Italië OPLOSSING VORIGE PUZZLE BRAAF PRO

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2