Jliettuie |Tcifisrt)e GTourmit Wat doet Amerika als Roden eiland Quemoy aanvallen? Uiterst slechte walmuren C.V.MUYEN Mr Francois Pauwels weigert het lidmaatschap Conferentie over de Duitse Tweehonderd doden herbewapening uitgesteld Wist IJ Den Haag vraagt uitlevering van de 7 van Breda DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-af deling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Vijl en dertigste jaargang No 10138 Directie: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK OORLOGSVLOOT DER V.S. VAART UIT Incidenten rond Formosa groeien uit tot formele oorlog T^E SPANNING in het Verre Oosten en daarmee de gespannen toestand ~f. in de 9ehel© wereld neemt thans met de dag toe. Communistisch China heeft de lont bij het kruitvat gebracht door zijn hevige artillerie- aanval en de kleine invasie op het nationalistische eiland Quemoy. On danks de Amerikaanse aanmaning tot voorzichtigheid, heeft Tsjang Kaj-sjek hard teruggeslagen, met inzet van hypermodern Amerikaans materieel. Volgens de laatste berichten van Reuter voeren voor het eerst ook buitengewoon snelle Sabre-straaljagers tezamen met bommenwer pers en propellerjagers nog steeds aanvallen uit op Chinese artillerie- centra. Voor de derde achtereenvolgende dag hebben Tsjangs vliegtui gen dood en verderf gezaaid over de communistische stellingen, terwijl de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles, op Formosa aankwam om de gevaarlijke toestand met Tsjang te bespreken. De communistische radio maakt mel ding van tientallen doden en gewonden als gevolg van de nationalistische lucht- artillerie-bombardementen. roep vbegde hieraan toe, dat verscheidene nationalistische jagers zijn neergeschoten. De aanval van Tsjang heeft zijn doel niet gemist: gisteravond was er hoege naamd geen sprake meer van communis tische beschieting. Niettemin kwam uit Taipeh (Formosa) het bericht, dat he denochtend even na zonsopgang „gol ven van bommenwerpers en gevechts toestellen" zijn opgestegen om aanvallen op communistische stellingen op het eiland Amoy en het Chinese vasteland voort te zetten. Het communistische pers bureau „Nieuw China" deelde mede. dat nationalistische vliegtuigen gisteren in twee golven boven Amoy waren versche nen; eerst 32 toestellen, later 709, die de stad onder vuur namen, waardoor 51 burgers werden gedood of gewond. Volgens de geheime dienst op Formosa hebben de communisten in de Zuidelijke provincie Foe Kien ongeveer 100.000 man troepen samengetrokken. De nationalisten beschikken op Quemoy over 50.000 man. Opvallend is, dat uit de haven van Hongkong, de Britse kroonkolonie, op één na alle Amerikaanse schepen met on bekende bestemming zijn vertrokken. Volgens Amerikaanse en nationalisti sche waarnemers op Formosa kunnen de beschietingen door de communisten de volgende betekenis hebben: 1. Propagan da; 2. Het afleiden van de buitenlandse aandacht van de overstromingen, de te korten etc-; 3. Het polsen van de Ameri kaanse bedoelingen. Eén vraag is zowel in Taipeh als in Washington actueel: wat zal (moet) Ame rika doen als de communisten een invasie op Quemoy beginnen? 't Vliegtuigincident Gisteravond heeft de Amerikaanse am bassadeur in Moskou een Russische nota in ontvangst genomen, waarin het Ameri kaanse protest tegen het neerschieten van een toestel op Zaterdag jl., van de hand wordt gewezen en waarin Rusland voorts zijn beschuldiging herhaalt, dat de Ame rikaanse Neptune-bommenwerper het Russische luchtruim had geschonden. In de nota wordt de Amerikaanse be wering, dat het toestel op een punt. 100 mijl van Wladiwostok werd aangevallen, onjuist genoemd. t is waarschijnlijk, dat de vergade ring van de Veiligheidsraad ter behande ling van de Amerikaanse klacht door de Russen zal worden uitgesteld tot Maan dag, zo wordt in welingelichte kring te New York (Advertentie) VAKKUNDIG LUC ERZORCEN wij Uw BRIL voorschrift LEIDEN, HOOIGRACHT 54 NOORDWIJK AAN ZEE PR. BERNHARDSTR. 51, Tel. 2949 Voor motorrijtuigen Jaarbelastingkaarten na 15 Sept. goedkoper Als gevolg van het feit, dat de wet van 16 Augustus 1951 waarbij de motor rijtuigenbelasting voor vier jaar werd verhoogd op 1 September 1955 niet meer van kracht zal zijn, zal deze belasting op het oude bedrag worden teruggebracht. Bij het aanschaffen van jaarbelasting kaarten. welke van 16 September as. af geldig zijn. kan men reeds van het oude tarief profiteren, hetgeen op een aan zienlijke belastingverlaging neerkomt, al dus de A.N.W.B. Uiteraard geldt deze ver laging nog niet voor kwartaalbelasting- Jaarbeurssnufje van Otto Dulles bleef vaag Zoals hierboven gemeld, is Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, op Formosa aangekomen. Maar op het ogenblik dat dit blad in Uw bus gleed, was hij alweer vertrokken, nu op weg naar Tokio. De minister onthield zich van een toe speling op het bedreigde eiland Quemoy en herhaalde slechts het bekende Ameri kaanse standpunt: „De Ver. Staten staan naast nationalistisch China, indien dit zou worden aangevallen. De Zevende Vloot beschermt Formosa Vuurwerk en speeches Groots welkom voor „pantzer-Meyer" Juichende en zingende Duitsers mar cheerden gisteravond in een fakkel optocht als welkomstgroet voor de voor malige generaal majoor der Watffen-SS. Kort Meyer. De tankdivisie-commandant uit de tweede wereldoorlog stond in burgerkle ding voor zijn huis te Niederkrüchten stram in de houding zijn landgenoten de parade af te nemen. Leiders van oudstrijdersbonden zorg en voor welkomstspeeches. Meyer beant woorde deze met een kort dankwoord. Het feest werd luister bijgezet door een daverend vuurwerk en welkomstliederen, gezongen door een koor. Meyer was oorspronkelijk door een Ca nadees militair hof tot de doodstraf ver oordeeld. maar later werd dit vonnis ge wijzigd in 15 jaar gevangenisstraf. Dins dag is hij, na tien jaar te hebben uitge zeten, voorwaardelijk vrijgelaten. Nieuwe spelling in ieder geval vóór 1 Sept. 1955 In aansluiting op het bericht, dat het Kon. besluit houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze var Nederlandse taal nog zal worden aange vuld met een bepaling omtrent de inwer king treding van dit besluit, deelt het ministerie van O K. en W. mede, dat thans bij Kon. besluit is bepaald, dat eerstgenoemd besluit op een nader door de Kroon te bepalen dag. echter uiterlijk op 1 September 1955, in werking zal tre- CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Ultimatum aan Djakarta Daroe-l-Islam zal zich wenden tot de V.N. Een vertegenwoordiger der regering an de Daroe-l-Islam, welke nu delen an Java, Sumatra, Borneo en Celebes beheerst, heeft de Indonesiche premier, dr Ali Sastroamidjojo, een ultimatum gesteld, waarin hij voor de 20ste Sep tember a.s. een bespreking vraagt. Wordt deze eis niet ingewilligd, den zal de Daroe-l-Islam diplomatieke vertegen woordigers zenden naar de voornaamste hoofdsteden in de gehele wereld en aan de Verenigde Naties maatregelen ver zoeken om een einde te maken aan de verdeeldheid in de Indonesische Archipel. Afschriften van de nota zijn gezonden de grote bladen en de leiders der politieke partijen. De nota is geschreven op papier met het briefhoofd: Delegatie bij de Verenigde Naties van de isiamie- tische republiek Indonesia. De nota is af komstig van Hasan Mohamad Tiro, voor malig beambte van de Indonesische am bassade te Washington, die thans te New York woont. Tiro beschuldigde dr Ali rassenmoord op de Chinezen in Noord-Sumatra en dreigde de gehele ls- lamietische wereld in kennis te ziulien stellen van de wreedheden tegen de -Mo hammedanen in Atjeh, op Java, Celebes Borneo. Hij zal bewijsmateriaal be treffende deze wreedheden en andere schendingen van de rechten van de mens door dr Ali's communistisch-fascistisch regiem voorleggen aan de Algemene Vergadering der V.N. De Indonesische regering wenste zich niet over deze nota uit te laten. Libanese kabinet afgetreden Het Libanese kabinet (acht leden) is om redenen van strikt interne aard afgetre den. De president is onmiddellijk met het overleg over de vorming kabinet begonnen. .Sloatvastlcfi Is gheftleoea «ngn bert ia fogfjenspoet" Kaneelzoete sonnetjes Van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde honderden verzen op zijn naam heeft staan is, zoals wij reeds be richtten, in de verga dering van de Maat schappij der Ned. Let terkunde te Leiden van Zaterdag j.l. be noemd tot lid van de maatschappij. Mr Pauwels heeft thans echter voor deze eer bedankt. In schrijven aan de maat- t schappij heeft hij doen weten, niet bereid te k zijn het lidmaatschap te aanvaarden. In een onderhoud - met de Tel. deelde mr -y Pauwels mede: „Waar aan heb ik deze eer te danken? Moet ik er een waardering van verdiensten in zien of Is het omdat ik na veertiental roman verhalenbundels honderden verzen delijk de minzame aandacht van de heren heb weten te trekken? Noch het een, noch het ander brengt mij in feeststemming. He' maakt veeleer de in druk, of een opeenho- i vervelende breikousen mij nu verveeld genoeg achten om In haar midden te worden opgenomen. Wie zijn de leden dezer, als vaderlandse academie frangaise poserende „maat schappij?" Als men Iemand uitnodigt to welke cercle ook toe te treden is het eer plicht van welbegrepen hoffelijkheid hem tegelijkertijd mee te delen, welke ui korenen reeds eerder deze eer te beurt is gevallen. Het is maar goed dat de maatschappij deze hoffelijkheid niet tracht, want dat zou bepaald afschrik wekkend werken. Een ijdeltuitige juffrouw met wat neelzoete sonnetjes op haar naam en Fietsen van scholieren gecontroleerd Mankementen bij 846 van de 1149 rijwielen Als eerste gemeente in ons land 15 Woensdag in Gouda een controle inge steld op fietsen van scholieren. De com missie voor verkeersaangelegenheden in Zuid'holland wil nl. weten hoe het over het algemeen met de fietsen van scho lieren. die het voortgezet onderwijs vol gen, is gesteld. In samenwerking met de Goudse politie werd een onderzoek ingesteld op de huishoudschool, de ver schillende scholen voor uitgebreid lager onderwijs, de ambachtsschool enz. Gecontroleerd werden de bel, de rem, de speling in het stuur en het achter- spartbord. dat volgens wetteRjk voor schrift wit moet zijn. eerste fiets, die op de ambachts school in handen van de politie kwam, had geen bel, „Deze Is van de leraar", kwam een scholier vertellen en dus., viel hij buiten de contróle. Fietsen, die slechte toestand verkeerden, werden uit de rekken genomen, waarna de leer lingen op de mankementen aan hun fiets werd gewezen. Van 1149 fietsen, die werden gecontro leerd waren er 131 met een slecht stuur, 94 met ondeugdelijke remmen, 271 met niet functlonnerende bel en 350 met spatborden, die niet aan de wettelijke eis witte kleur beantwoordden. longen in Honselersdijk verdronken Te Honselersdijk is Woensdagmiddag het negenjarig zoontje van de familie Bol door verdrinking om het leven ge komen. Het knaapje was gaan vissen. Toen de jongen werd vermist, heeft de politie gedregd langs de Dijkweg in d» Kolenhaven en inderdaad werd het knaapje gevonden. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. dito die Brits plan i.p.v. E.D.G. bij aardschok In de omgeving van de stad Or- léansville in Algiers (Frans Noord- Afrika) heeft zich de afgelopen nacht buitengewoon hevige aardschok voorgedaan. Volgens Reuter bedraagt het aantal doden tot nu toe 150 a 200. De stad Orléansville is voor het grootste gedeelte met de grond gelijk gemaakt. De schade is enorm. Volgens de laatste berichten van Reuter moet het aantal doden ver moedelijk op 350 worden gesteld; er zouden ongeveer 900 gewonden zijn. ENGELAND is nu bereid, de voorgestelde Londense negenmogendheden- conferentie over het probleem der Duitse herbewapening uit te stellen of zelfs in het geheel af te gelasten. Aanvankelijk zou de conferentie a.s. Dinsdag 14 September begonnen zijn, maar deze datum stuitte op verzet in het buitenland. Verschillende „E.D.G."-landen overwegen nu, de gehele conferentie laten vervallen en een spoedconferentie van de N.A.V.O.-raad van ministers te beleggen, zoals de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken enige tijd geleden al had voorgesteld. Zware treinbotsing bij Hamburggeen doden In een voorstad van Hamburg zijn gis teren twee electrische personentreinen in volle vaart op elkaar ingereden. Tot ver bazing van het treinpersoneel waren er geen doden; 51 personen werden min of meer ernstig gewond. De Kamerleden, die een econo mische studiereis langs de Ned. industrieën maken, togen van Leeuwarden naar Maastricht per vliegtuig. Hier ziet men ze op het vliegveld te Leeuwarden De Britten blijven echter nog vast houden aan een negenmogendhedencon- ferentie tegen het eind van de maand, die zij als een nuttige voorbespreking voor een NAVO-bijeenkomst beschouwen. Er zijn thans enige aanwijzingen over de lijnen waarlangs de Britse gedachten over Duitse herbewapening zich bewegen. Duitsland moet lid worden van de NAVO, maar de Geallieerden mogen geen discri minerende houding tegenover Bonn aan- n. Er zou gewaakt moeten worden tegen een ongecontroleerde Duitse herbe- vapening, maar alle controlemaatregelen zullen ook voor de andere NAVO-part- moeten gelden. Hier zit blijkbaar het verschil met Frankrijk, dat op Duits land straffere maatregelen wenst toege past te zien. Londen zou ook een Atlantische of Europese wapenpool willen oprichten raad van commissarissen belasten met de controle op de wapenproductie de deelnemende staten. De jaarlijkse inventarisatie van het oorlogsmateriaal, die door alle landen overlegd zou moe- worden, zou op zich zelf reeds een garantie rijn dat de Diiitse bewapening binnen bepaalde grenzen blijft. Verder (nog steeds volgens het Britse plan) de productie van atoom- en waterstof bommen verboden moeten worden. De Britse vakbond T.U.C., die meer dan acht millioen arbeiders omvat, heeft zich gisteren te Brighton met ruim 4 millioen tegen 3 millioen uitgesproken vóór een Duitse herbewapening binnen een stelsel Europese collectieve veiligheid. DAT het definitieve rapport over het technisch beleid bij de Amsterdamse tram waarschijnlijk in de eerstvolgende raads vergadering aan de orde komt. DAT in aanwezigheid van vice-adm. Moorman in het Kon. inst. voor de marine te Willemsoord, gisteren honderd adel borsten zijn geïnstalleerd. DAT opsporingsambtenaren van PTT Zondag in Valthermond de clandesiene zender Toulouse In beslag namen. DAT architect F. Posthuma door B. en W. van Rotterdam ls belast met het ont werpen van een plan voor een nieuwe molen aan het Oostplein, ter vervanging van de onlangs afgebrande. DAT in Epe gisteren feest werd ge vierd, wegens het eeuwfeest van de markt, en de heer S. Levie uit Hilversum de eerste prijs in het standwerkersconcours DAT in de naaste toekomst in ons land operatietafels gecombineerd met opera tie-lampen naar Amerikaans model wor den vervaardigd, welke combinatie men op de Jaarbeurs kan aanschouwen. DAT tussen Uddel en Staverden gis termiddag een militaire wagen tegen een boom reed, waardoor 7 militairen uit de legerplaats Ermelo verwondingen op- DAT een felle brand de boerderij van K. Smit te Assendelft grotendeels in de as legde, er een schade ls van 35.000, doch het woonhuis kon worden behouden. DAT de raad van Bolsward besloot over te gaan op aardgasvoorziening, en daarbij de zgn hogere druk (300 mm wa- terkolomdruk) zal gebruiken. DAT in Leeuwarden een ringrijderij met Friese sjezen werd gehouden, die door 50.000 mensen is gevolgd, en waar bij het duo Wiersma-Veninga uit Fols- gare de zege behaalde. DAT de dijkraad van het waterschap Oud en Jong Breskens bij de Koningin zal protesteren tegen de benoeming van de heer M. A. Manneke tot voorzitter, daar deze niet was aanbevolen. DAT het rijwielpad Meppel-Havelte binnenkort volledig kan worden gebruikt, daar N.S. toestemming gaven het pad de baan Meppel-Steenwijk te doen kruisen. DAT tijdens de eerste twee jaarbeurs- dagen bezoekers uit 34 landen versche nen, waarvan West-Duitsland en België de meeste leverden. DAT de bekende korenmolen te Hi te zal worden gerestaureerd, en het drijf dank zij de vestiging van een lenaar blijft bestaan. DAT Kinderhulp, een vereniging die de zorg van voogdijkinderen op zich neemt, 60 jaar bestaat en het bestuur Zaterdag 2 October in Carlton te Am sterdam recipleert. DAT Maastricht van 11 t/m 14 Sept. zijn bevrijding, thans tien jaar geleden, feestelijk gaat herdenken. DAT op de terreinen van de Veehallen in Den Bosch gisteren een show werd ge houden van ruim 400 trekpaarden, die min. Mansholt met een bezoek vereerde. DAT de voorzitter van de parlemen taire pers, dr E. van Raalte, vanmiddag voor de radio een rede uitsprak, getiteld Parlement en Industrie. DAT te Orvelte bij Westerbork giste ren door een hevige brand 9 korenmijten, alsmede 200 pakken stro een prooi der vlammen werden, en men opzettelijke brandstichting vermoedt. DAT in Druten op twee hectare land bouwgrond de tabrksteelt zal worden be oefend, en men over enige jaren een coöperatie van tabaksplanters in het land van Maas en Waal in het leven wil roepen. De Koningin heejt gistermiddag de leden van het mathematisch congres, dat te Amsterdam wordt gehouden, in de paleis tuin van Soestdvk ontvangen. Rechts de Konin^.n in een ge zellig zitje. Intussen steken (links) andere geleerden uit diverse landen de knappe kop pen nog eens hij elkaar. Stoffelijke resten op Schiphol Vgtd achttien slachtoffers van de Triton1 Gistermiddag zijn met een speciale DC-4 Skymaster van de KLM acnttien slachtoffers, die bij de ramp met de Tri ton het leven hebben verloren, op Schip hol aangekomen. Hierbij bevonden zich de stoffelijke resten van alle Nederlandse slachtoffers, uitgezonderd die van de heer en mevrouw Bakker, die naar Amerika zullen worden gezonden. De baren zijn naar verschillende rouwkamers ln Am sterdam overgebracht 't Kan nog net De Nederlandse regering heeft in nota': aan de geallieerden de uitlevering als oorlogsmisdadigers gevraagd van de z vluchtelingen uit Breda. Zij baseert zich daarbij op de geallieer de wetgeving en op de door de geallieer den gestelde precedenten. In de naoorlog se jaren zijn namelijk talrijke Duitsers op grond dezer wetten aan geallieerde lan den uitgeleverd, ook naar Oosteuropese landen De Nederlandse regering heeft zich in deze nota's blijkbaar op een ander rechts- standpunt geplaatst als tot dusverre in de verzoeken aan de Duitse regering uitwijzing. Aan de Bondsregering heeft de Neder landse regering gevraagd, de zeven i nen uit te wijzen als ongewenste vr delingen en wel omdat een uitlevering niet mogelijk was, daar geen uitlever verdrag tussen beide landen bestaat. Slachtoffer van een gevaarlijk spel Het 5-jarig zoontje van de familie Kooistra te Gouda is in de Spieringstraat aldaar onder het achterwiel van eer legger terecht gekomen en tijdens het vervoer naar het Van Itersonziekenhuis overleden. Het knaapje had een touw ovei straat gespannen, het ene einde vastge maakt aan een lantaarnpaal en het andere einde om zijn middel geslagen. Dit werd in gespannen toestand door een pas serende vrachtauto gegrepen met het ge noemde ongelukkige gevolg. Het slacht offertje brak zijn nek. PRINSES WILHELMINA IN ONS LAND TERUG H.K.H. prinses Wilhelmlna ls gister middag van haar vacantie in Noorwegen in ons land teruggekeerd. Zij maakte de terugreis per vliegtuig. Prinses Wilhe>- mina 1s vier weken ln Noorwegen ge weest. Zij bezocht het Fjordengebied. De afgelopen vier dagen logeerde zij in het Bristol hotel te Bergen. Van het vliegveld nabij Bergen vertrok zjj gisteren Nederland. Arnhems provinciehuis Kon. paar en 4 ministers bij opening H.M. de Koningin zal, zoals men weet. Zaterdagmiddag Gelderlands nieuwe provinciehuis openen. De plechtigheid zal worden gevolgd door een buitenge wone vergadering van de staten van Gel derland. De Koningin en de Prins arri veren 's middags om kwart over twee in de Gelderse hoofdstad. Voorts worden verwacht de ministers Beel. v. d. Kieft, Cals en Witte. Tijdens de plechtigheid in de Zuid galerij zal ook het woord worden ge voerd door minister Beel en de commis- iris der Koningin in Zuid-Holland. Na de feestdronk en de bezichtiging an een deel van het nieuwe gebouw door de Koningin, zal op de markt de show „Gelre's groet" worden opgevoerd. Die uitwijzing is niet meer te verwach ten, aangezien reeds in twee gevallen de rechtbanken van Keulen en Dusseldorp de betrokkenen op grond van Hitiers de creten als Duitsers hebben aangemerkt, die daardoor recht op asyl kunnen doen gelden. Aangenomen kan worden dat de Neder landse regering haar nota's aan de geal lieerden (twee weken geleden) heeft ge zonden teneinde nog een laatste poging te doen om de gevluchten terug te krijgen, vooraleer verlenging van de souvereini- teit aan de bondsrepubliek ook deze kans zou wegnemen. Schilderspatroons willen vrijere loonvorming De Bond van Nederlandsche Schilders patroons heeft zich gisteren op de eerste dag van zijn driedaagse algemene ver gadering in Arnhem in een resolutie uit gesproken voor een vrijere loonvorming, door bedrijfstakgewijze overleg tussen werkgevers en werknemers. De bondsvoorzitter, de heer H J. Cra mer, verklaarde, dat de zwarte lonen, bij betalingen en geschenken niet meer zijn te handhaven in een maatschappij, waarin de ambachtsman nog wel de nodige op rechte wil heeft om deze uitwassen tegen Het 75-jarig bestaan van de bond zal op 31 Januari a.s. worden gevierd. Herfstweer in aantocht Restanten van een tropische cycloon, die gisteren nog midden op de Oce aan werden aangetroffen, bewegen met grote snelheid en in activiteit toe nemend naar West-Europa. De kern, waaromheen vanmorgen bij Ierland en West-Engeland al stormachtige winden voorkwamen, trekt in de richting van Schotland en de Noordzee. Vanavond zou de wind langs de kust tot hard aanwakkeren, terwij', tegen de namiddag het regenfront het Wes ten van ons land zou bereiken. Buitengewoon grote windsnelheden zal deze op een actieve depress ie ge lijkende oude cycloon niet meer ver oorzaken. Wel zal het weer er de komende dagen belangrijk herjstach- tiger op worden, met toenemende re- genkansen en minder hoge middag- temperaturen. WEERBERICHT Weinig verandering Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: zwaar bewolkt met plaat selijk wat reg^n. Matige tot vr(j krachtige wind tussen zuid en zuidwest Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt van morgen 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon op 6.05. onder 19.08. Maan op 17.51; onder 2 51. Zondag volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1