Royal Battle houdt rekening met atoomoorlog CIGARETTES KERK en SCHOOL Kunstgebitten oor hom geen bazuinen DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 VERSE AMERIKAANSE IMPORT F.1.- PER 20 STUKS CONVOY Ik MADE m ,N U.S.A. VERSE AMERIKAANSE IMPORT U ruikt 't - U proeft 't! Op 17 September gaan 40.000 soldaten naar Duitsland (Van onze §-redacteur) Bij de oefening Battle Royal, waarover wij vorige week reeds schreven, zal, voor het eerst in de krijgsgeschiedenis, met de mogelijkheid van een atoomoorlog rekening worden gehouden. Aan beide zijden van de ma noeuvrerende partijen, Noordland, zowel als Zuidland, zal, bij de zware artillerie namelijk een afdeling Amerikaanse atoomkanonnen zijn inge deeld. De troepencommandanten moeten, als de tactische omstandigheden daartoe aanleiding geven, bedacht zijn op het beschieten van hun onder delen met atoomgranaten. Dat betekent, dat het slagwoord voor deze oefening zal zijn: „Verspreiden". Op 17 September a.s. gaan 40.000 man Nederlandse troepen voor deze oefening naar Duitsland. In een vorig bericht hebben wij reeds meegedeeld, dat deze manoeuvre, wat de omvang betreft, alle vorige zal overtref fen. Ook het terrein is veel groter, dan bij vorige gelegenheden het geval was. Het strekt zich uit van Oldenburg in het Noorden, tot Keulen in het Zuiden en van Rhelne in het Westen tot de Weser in het Oosten. Honderd veertig duizend man troepen rullen hier met elkaar in contact zijn in een z.g. vrije slag. Dat wil Het Westelijke EDG-front TfAN HET WESTELIJKE E.D.G.-front Is er dagelijks nog voldoende nieuws. Onwillekeurig springen onze gedachten even terug naar dèt wereldberoemde boek van Erich Maria Remarque. Hij beschrijft daarin, hoe in de nacht, terwijl het zware vuur niet van de lucht is, een Fransman belandt fn dezelfde granaattrechter, waar zich reeds een Duitse soldaat bevindt. De Duitser moet zijn tegenstander, de Frans man, wel met zijn dolk doden. Maar in de ochtend zegt hij tot de dode: „Kame raad, ik wilde Je niet dood maken. Als Je hier nu nog eens weer kwam binnenval len. dan zou ik het vast niet doen. Maar daar straks was je alleen maar een com binatie van begrippen voor me, het ab stracte begrip van vijand, dat ik heb willen doodsteken, maar nu zie ik pas dat Je een mens bent, precies zoals ik. Ver geef me. kameraad." Dat was in de zo mer van 1918 De ontboezeming van Re marque bewijst, dat ook toen reeds ln Duitsers het hoge besef leefde, dat Fran sen hun kameraden, broeders kunnen zijn Maar dit besef doorgloedde niet de geest van zoveel andere Duitsers, in de perio de van 1918 tot 1940. Inderdaad, de Duitser Stresemann zocht met Brland naar Frans-Duitse toenade ring, zo ook Brüning met Daladler, terwijl In het huidige tijdsbestek de knappe staatsman en bondskanselier Adenauer toenadering zocht tot Schuman en premier Mendès-France. In dit verband moeten - wij er even op wij zen, hoe door zijn politiek, fanatieke te genstanders een paci- fistisch gestemde Walter Rathenau ir. Duitsland vermoord werd. De lieden, die een soort van Frans- Duitse „entente cordiale" bepleitten, kre gen ongelijk. Na 1918, ondanks het verdrag van Versailles, had in Duitsland Putsch na Putsch plaats, tot eindelijk het hyper- nationalistische nazisme van Hitler de macht kreeg. Zolang nu de intègre Ade nauer aan het bewind is, behoeft mei voor een herleving van Duits nationalis me niet zo bevreesd te zijn. Maar welke waarborgen zijn er, dat door een „Putsch" of staatsgreep in West-Duitsland niet een partij aan de macht komt, die de „Euro pese gedachte" zou vernietigen. Het zijn deze eterk emotionele bezwaren, die bij een groot deel der Fransen in de nationale vergadering een rol hebben gespeeld, toen het vraagstuk van een Europese defensie. zegen: er is niet. als bij vorige gelegen heden. een „draaiboek" waarin de te maken bewegingen van te voren •astgesteld. Evenmin zijn de doelen gegeven. Vastgelegd is slechts, dat de troepen van Noordland en Zuidland, de eerste onder bevel van de Engelse luit.- generaal Trommer. in de sector Rheine- Osnabruck - Oeyenhausen - Bielefeld - Ham-Münster een gevecht van man tegen zullen aangaan, waarvoor men de En gelse uitdrukking Battle Royal die ge- ■echt op korte afstand beduidt, heeft ge- „Directeur" van deze grote gecombi neerde oefening is de Engelse bevelheb- ran het Noordelijke leger in Duits land, Sir Richard Gale, die in het Noor den optreedt als generaal Boreas (Noor denwind) en In het Zuiden als generaal Mistral (Zuidenwind). De landen Noord- Zuidland worden in het Westen be grensd door een neutraal Ruhrland en in het Oosten door een dito Ski-land. In tegenstelling tot manoeuvres gedu rende vorige jaren, gaan de troepenbe- igingen nu eens niet van West naar Oost, doch van Noord naar Zuid. Zoals men weet opereert in het Noor- in een Brits-Nederlands leger. De Brlt- •n staan onder commando van generaal- 'I Verklaard» uitzicht Vandaar, al wordt dat niet met zoveel Woorden gezegd, dat Frankrijk waarbor gen. garanties, wil voor de toekomst, mocht tóch in Duitsland weer een gevaar lijk nationalisme herleven. Merkwaardig, beide partijen, zowel Adenauer als Men dès-France wensen een verbeterde ver standhouding tussen Frankrijk en Duits land. bepleitten een defensief samengaan tegenover de Sowjetunie. Adenauer poogt dan ook het schier historische Franse wantrouwen te ontzenuwen. Adenaue: verzekert, dat Duitslands herbewapening niet om militaire redenen zal geschieden en zelfs „binnen de perken" zal blijven, die de Europese gedacht* voorschrijft. Hij gaat nog verder en stelt op de voorgrond, dat het lot van Frankrijk niet te schelden is van het lot van Duitsland. Mendès- France komt echter niet onder de Invloed van deze Duitse suggestie en bouwt lie ver op Amerikaanse en Britse waarbor gen Er moet thans snel gehandeld wor den, ook al zouden de Ver. Staten geland hier een offer moeten brengen. Uit de vele plannen, voorstellen. bUJ Kt. dat na de verwerping van de E.D.G. door Frank rijk. de kans bestaat, dat Duitsland direct ln de N.A.T.O zal worden opgenomen, maar het zou ook. zoals de Fransen wil- len. een „kleine NATO" kunnen zijn. Hiertoe poogt Mendès-France Engeland, dat zich steeds van de E.D.G. gedlstan- cleerd heeft, nauwer bi] Europa te betrek ken Er zijn meerdere alternatieven voor da Europese defensiegemeenschap en de ministers van negen landen. Amerika, En geland. Canada. Frankrijk. West-Dults- land. Italië, België, Luxemburg en Neder land zullen zich op de komende conferen tie te Londen hiermede moeten bezig houden. Hoofdzaak is. dat ook Duitsland weer bewapend wordt, omdat tegenover de macht van de Sowjetunie, West-Duits land geen militair vacuum kan blijven. De bewapeningswedloop vóór en achter het IJzeren Gordijn werd. ondanks het V.N.- •treven voor ontwapening, niet gestuit en het Is zaak. dat de leiding blijft bij het Westen. De hlatorle leert, dat, zodra er geen machtsevenwicht bestaat, oorlog Juist wordt geprovoceerd. Duitsland moet tweemaal zo breed gerekend worden ze zijn. Bovendien zullen verschil lende bestaande bruggen als niet be staand worden aangemerkt, zodat er voor de genie druk werk zal zijn. Achtduizend ton scheep Om het Nederlandse leger van het no dige te voorzien, is een voorraad van ton benodigdheden naar verschil lende plaatsen in het gebied van Noord land verzonden. Ook hier geldt het, dat rekening dient te houden met de gelijkheid van atoom-aanvallen, zodat de goederen over grote afstanden verspreid zullen worden. Op 9 September a.s. gaan man verzorgingstroepen reeds Duitsland om zich met de opslag va oorraden te belasten. Op 17 September moet de gehele opslag voltooid zijn, want dan zal het Nederlandse onderdeel velde komen en daar tot 29 September actief zijn. Om alle moeders gerust te stellen mogen wij vertellen, dat er 552.000 veldrantsoe- nen B verzonden worden. Dat zijn Chaulteut reed door Bijna herstelde patiënt doodgereden De 37-jarige W J. C Blecourt, een bij- a herstelde patiënt uit de St. Josefstich- jig te Apeldoorn, is gisteren op de De- enterstraat aldaar dodelijk verongelukt. Bij het oversteken van de straat per rij- werd hij aangereden door een per- nauto. De chauffeur van deze auto, grijze volkswagen met tweewielig aanhangwagentje reed na de aanrijding De politie te Apeldoorn verzoekt ge tuigen van de aanrijding zich te melden. Sumatra krijgt een Chr. universiteit Werd in October vorig jaar In Djakarta een christelijke universiteit opgericht, en wordt deze maand aldaar begonnen met een theologische hogeschool, thans zijn plannen bekend gemaakt tot stich- van een christelijke universiteit op Sumatra. In Pematang Siantar heeft men toeslag gelegd op een terrein van onge veer 25 ha. Deze universiteit, cie men naar de bekende „apostel der Bataks" de Nommensen-universiteit gaat noemen, zal voorlopig een theologische en een jurdische faculteit tellen. Hoogmogenden op herhalingsoefening Honderd Kamerleden bevestigen ver trouwen in K.L.M. Toen gisteravond de honderd Kamer leden. die vier dagen lang de gast zijn de Nederlandse werkgeversverbon- ter inleiding van hun industriële reis ontvangen werden aan boord van de Oranjefontein aan de Sumatrakade te Amsterdam, heeft de heer T. J. Twynstra, voorzitter van de contactcommissie van liinillll Het gebied in Noord-West Duits land, waar zich de manoeuvre Battle Royal zal afspelen. De spoorlijn RheineOsnabrück vormt de grens tussen Noord land en Zuidland. (Advertentie) DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatst Uw gebit raakt niet mear los, wanneer u s morgens een weinig dentofix op da plaat strooit. u beeft dan de gehele dag een heer lijk gevoel van zekerheid en welbehagen, want DENTOFIX doet zijn pllditl Dit moderne, antiseptische poeder werkt alt een bescher mend kussen en houdt bovendien de adem fris. Prijs per strooibus slechts f 2,35j bl) apo theken en drogis' rijen. majoor Mitchel, de Nederlandse troepen (waarbij, zoals wij reeds meldden een Britse gepantserde divisie is ingedeeld) tder commando van luit.-generaal Op- Gr oei Wat de dé Nederlandse deelneming aan deze geallieerde oefeningen betreft is een gestadige groei waar te nemen. In 1951 werd de eerste oefening Counter Thrust gehouden en In de slagorde van de Nato trad toen, voor de eerste maal, een Ne derlands regiment op. In 1952 was er bij de oefening Hold Fast een Legergroep in het veld. bestaande uit de derde divisie en papieren divisie, waarvan alleen de staven aanwezig waren. Het jaar 1953 bracht de oefening Grand Repulse. Er waren aanmerkelijk meer legercorpstroepen rond de vierde divisie, die de kern van luit. generaal Opsomer's heir vormde, en ook toen was onze troe penmacht versterkt met een Britse pant serdivisie. Dit jaar, bij de op 22 September aan vangende oefening Battle Royal, vormen de Nederlanders met de Engelsen en de Belgen (die tot de tegenpartij behoren) volwaardige medestanders. De troepen worden aan belde zijden ondersteund door de tweede groep de Tactical Alrforce. Een volgende bijzonderheid ls, dat ditmaal ln bergland opereert en dat bij deze manoeuvre de rivieren Ems en Llppe (Advertentie) Rheimatiscbe Pijnen maken D oud vóór Uw tijd. Laat het zo ver niet komen begin bij tijds Uw Kruschen kuur. Iedere morgen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschen's bloedzuiverende werking, ware stimulans voor lever, nieren et gewanden. Een heerlijk middel: Kruschen Salts smakeloos ln Uw morgen kopj> thee. ter handhaving van dat machtsevenwicht In de defenale van Europa mede eei langrijke rol spelen, maar aan Franse verlingens moet worden tegemoet geko men. dat zich ln Duitsland niet herhaalt, wat wij zagen in de periode 19191940, zulks ondanks het verdrag van Versailles. Aan Amerika en Engeland de moeilijke taak na te gaan, of er voor de ex-E.D G een equivalent gevonden kan worden. Duitsland dus een plaats aan te wijzen in de verdediging van West-Europa. De Franse vrees dient hierbij te worden weg genomen. Want het is nog slechts 33 Jaar geleden dat, nu wijlen kroonprins Wil helm ln zijn „Memoires" schreef: „Duit sers luistert niet naar het verlokkende lied van de broederschap van het inter nationalisme Alleen hij is in aanzien die op zichzelf bouwt; dus weest in de eerste plaats Duitser. Blijft staan op de bodem van een reële politiek. Ik roep ie Duitse geest op, want deze geest schept de daad en het lotFrankrijks angst is r deze Duitse geest, ondanks Straatsburg, wel voorgoed bezworen la. •erkgeversverbonden, herinnerd aan het ongeluk met de Triton, verklaard, dat geen ogenblik bevreesd is zich toe te vertrouwen aan de K.L.M. De lucht- •tart blijft noodzakelijk en men zal zien n het Noorden inschepen voor Zuid-Lim burg. De voorzitter van de Eerste Ka- mr J. A. Jonkman, sloot zich by de woorden van meeleven aan en ver klaarde. dat men gaarne Ln de vliegtui gen zal stappen om het blijvende ver trouwen in de K.L.M. te bevestigen. Onder de gasten aan boord bevonden ch ook de commissaris der Koningin Noordholland, dr M. J. Prinsen, de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. d'Ailly, de voorzitter van de hoofd stedelijke Kamer van Koophandel, mr D. A. Delprat en de voorzitter van de Am sterdamse Industrievereniging, ir J. Th. Duyvis. In zijn welkomstwoord herinnerde de heer Twijnstra aan de industriereis van drie jaar geleden, waarop mr Jonkman opmerkte, dat de leden van de Staten- Generaal uiterst dankbaar zijn voor het denkbeeld, opgeroepen te zijn voor her halingsoefeningen. Deze oproep is met dezelfde stipheid opgevolgd als voor de krijgsmacht vereist is. De heer Twijnstra merkte voorts op, dat er groot onder scheid bestaat tussen de economische toestand van drie jaar geleden en thans. De economische ontwikkeling ons land is buitengewoon sterk ge bleken en de industrie heeft daarin belangrijk aandeel gehad. Van de avond bijeenkomsten, die zijn georganiseerd waarbij de Kamerleden in aanraking men met een 600 industriëlen stelt n zich veel voor. Mr Jonkman, er op wijzende, dat parlementsleden een aantal beelden uit het Nederlandse bedrijfsleven zullen zien en ingelicht zullen worden over de vak opleiding en de arbeidsverhoudingen de ondernemingen, betoogde, dat in bedrijf de leider zich schipper naast God moet weten. Tenslotte sprak de heer B. Ruys, i zitter van de Nederlandse Redersvereni ging. Deze verklaarde, dat de receryen de tegenstroom niet vrezen. Zij zullen tot vervanging van oude oorlogstonnage moeten overgaan. In de komende tien jaren zal een bedrag van f 1.850.000.000 in nieuwbouw moeten worden geïnvesteerd. Hij deed een beroep op regering en par lement, zodanige fisoale maatregelen te treffen, dat het klimaat voor de scheep vaart gunstig wordt gemaakt. Vandaag bzochten de Kamerleden Zaanstreek. Morgen zijn Groningen Friesland aan de beurt. Academische examens UTRECHT, 8 Sept. Geslaagd voor arts-examen: mej M F de Gier. Zundert; Th M J van Os. Udenhout; A H Hoek. Utrecht; P C Hartlng. Utrecht. P P Veuge- Psychiaters en dominees in Baam bijeen „Ziekzoiger moet blijven op eigen terrein" Gisteren en vandaag is er in het Zen dingscentrum te Baarn een conferentie, waar de psychiaters dr B Oh. Hamer van Arnhem en dr L. van Loon van Den Haag onderwemen Inleidden voor Gereformeer de predikanten Na het openingswoord van de voorzitter der conferentie, ds W Fijn van Draat, sprak dr Hamer over: De plaats van de Dastorale zielszorg in de psychische hygiëne. De hulp, die van de kant van de pastor aan de psychiater wordt geboden, onder vindt niet altijd dezelfde waardering, al dus spreker Naast gunstige uitspraken van psychiatrische zyde zijn ook diverse ongunstige beoordelingen van de pasto rale bemoeiingen aan te wijzen. Dr Ha mer heeft grote waardering voor het werl van de zielszorger. mits deze zich beperkt tot zijn eigenlijke terrein. De predikant moet niet als geneesheer gaan optreden, maar zich beperken tot het opmerken van geestelijk in nood zijnde mensen en hen met tact verwijzen naar de daartoe opge leide psychiater. Maar daarmee is zijn taak allerminst gereed, want minstens even groot terrein ligt voor de pastor open in de preventieve zielszorg. Hierna sprak dr Van Loon over psychologisch aspect in het contact ei gesprek. Geen mens, aldus spreker, kan op zichzelf bestaan Altijd heeft hij be hoefte aan contact met zijn omgeving. Als dan ook telkens mensen zijn. die ir contact met de medemens moeilijkheden hebben, ontmoeten we daarin mens» nood. Bij het overdenken van deze pro blemen komen we telkens in aanraking met conflicten uit een vroegere levens- ontwikkeling Dr Van Loon ging hierop deze ontwikkeling in vogelvlucht na in hij telkens wees op het grote be lang van de geestelijke hygiëne. groenten, aardappelen, vlees en wat er verder nodig is. Er gaan bovendien 160.000 gevechtsrantsoenen voor 5 man oor 1 dag mee. Elk legeronderdeel zal een speciale werkgroep krijgen om, bij een atoom- aanval, de wegen vrij te maken en de voorraden aan te vullen. Als men be denkt, dat de patroullleleiding gerechtigd m onder bepaalde, door de scheids rechters vast te stellen omstandigheden, i bevoorradingsplaats voor 6 uur uir schakelen, dan begrijpt men, dat alles gedaan wordt om de verspreiding doel treffend te maken. 27. „Ik wil niet. Ik wil hier niet blijven," zei Elsie. „Ik houd niet van je. Waar is meneer Philips? „Naar de kerk. Dat heeft hij je toch verteld. „Waarom? Het is geen Zondag vandaag." „Weet je wat ga jij zelf het krukje maar halen. Het is in de kamer aan het eind van de gang Kun je het alleen dragen?" vroeg Caroline. Op dat moment begon de kerkklok te luiden. Somber en treurig in de heldere nazomerdag. Plotseling, alsof het geluid een strak opgewon den veer in het kind losmaakte, begon Elsie te huilen. Niet verlossend, maar stormachtig als in een aanval van woede of wanhoop. Zij begon te stampvoeten, nam een schotel op en gooide hem kapot tegen de gootsteenkast, „Elsie," riep Caroline scherp. „Ik houd niet van je. Ik houd niet van je," snikte Elsie. „Ik wil hier niet blijven. Ik wil weg." Caroline Philips bedwong haar neiging Elsie een pak slaag te geven. Zij voelde dat het kind niet wist wat het deed en dat deze aanval van woede en verdriet moest ophouden. Maar zij was hulpeloos. Rustiger nu. zei zij: „Laten we naar binnen gaan en voorlezen." Zij boog zich voorover en probeer de Elsie op te tillen, zoals Paul gedaan had, doch zi] had te maken met een zwaar blok van een kind. dat niet meegaf Integendeel, Elsie stribbelde alleen maar tegen. „Je hoeft me niet te dragen," snikte zij luid ruchtig. „Ik ben al zes." „Als je zes bent, ben je te groot om te schrei en," antwoorde Caroline streng. Zij nam haar bij de hand en zei: „Kom meisje. Zullen we de ge schiedenis van Repelsteeltje lezen?" „Ik wil niet. Ik wil niet," brulde Elsie, terwijl zij haar hand probeerde weg te trekken. Caroli ne hield het warme, vochtige handje echter ste vig vast en sleurde haar bijna in de zitkamer Van de tafel pakte zij het boek, waar Paul uit voorgelezen had Het was niet gemakkelijk Elsie in de grote stoel te krijgen, maar het gelukte haar. Zij bla derde in het boek, tot zij Repelsteeltje vond. OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS HET PRINSENHOF DELFT TOT EN MET 15 SEPTEMBER W«rkdag«n van 10-17.30 uur Dlnidag- -in Dondardaga.ond 19-22 uur BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk eroepen: te Berlicum (Fr.) J, der Wiel te Zunderdorp. angenomen: naar Molkwerum W. L. Dekker, vic. te Huissen (Gld.). Geref. Kerken -.ingenomen: naar Ooltgensplaat A. de Korte te Haaksbergen. De benoe ming tot hulpprediker te Waardhuizen -an der Kerk. emer. pred. te Nieu- werkerk a.d. IJssel. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) .weetal te Scheveningen: W. de Graaf te Giessendam-Neder Hardinxveld Kamphuis te Bunschoten-Spaken- burg. ingenomen: naar Enumatil S. Cnossen te Drachten. Chr. Geref. Kerken v e e t a 1te Wormerveer cand. J. W. de Bruin te Apeldoorn en P. Wester- loo. wonende te Groningen. imum Prof. dr A. Goslinga wordt 70 jaar BËIP Op 26 September hoopt de nestor van de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr A. Goslinga te Sloten CN-H) zijn 1 70ste verjaardag te vieren. In 1918 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit om onderwijs te geven in de nieuwe algemene en vader landse geschiedenis, alsmede in het mid- del-nederlands. en aanvaardde zijn ambt met een inauguratie over: „Willem I als verlicht despoot". In 1937 verscheen van prof. Goslinga de briefwisseling van Groen van Prinsterer en Kuyper. In „Christen dom en Historie" schreef hij zijn verhan deling over „Het conflict Groen—v. d. Brugghen". Voorts schreef hij o.m.: „dr Karl Guetzlaff en het Nederlandse pro testantisme in het midden der vorige WOENSDAG 8 SEPTEMBER 10.00 I thuis" VPRO. 0 Nieuws 'Morgenwijding VARA. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Politie-kapel 12 30 Land- en tulnbouwmededelingen 12.33 Voor hte platteland 12.38 Piano-duo 1.00 Nieuws 1.15 TentoonstelUngsagenda 1.18 Hawaiian- muziek 1.45 Gram. 2.00 Medische kroniek 2.10 Gram 3 15 Voor de jeugd 4.30 Viool en piano 4.45 Voor de zieken 5.15 Gram. 5.35 Gitaarensemble en solist 5.50 Regeringsuit zending: Rijksdelen Overzee: drs B. J. E. M. de Hoog- .Nederland en de Unesco" 6.00 Nieuws en commentaar 6.20 Actualiteiten 6.30 Gram. 7.10 „Het web", documentair VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA; 8.C kreeg vleugels", caus. 10.15 Koor Lichte muziek 10.55 Schaakolyi Nieuws 11.15 Socialistisch nieui ranto 11.20—12.00 Gramofoonmu muziek 7.45 Een woord voor de dag Nieuws 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst Gram 9 00 Voor de zieken 9.30 Voor de vr 9.35 Gram. 10 30 Morgendienst 11.00 G: 11.15 Kamei Land- en tulnbouwmededeling» "1.59 Klokgelui 1.00 Ni. kerkelijk Thuisfro meert 6 00 Met in het Chr. orgariisatie- i 6.45 Koorpositief 7.00 12 33 Gra .15 Prot. Int. Vocaal enseml bespreking 7.25 Gra Kamerkoor en sol. Gram. 10.45 Intern. Ev Avondoverdenking 11. Gramofoonmuziek. Engeland. BBC Hom Radiokrant 8.20 Om- solistl 9 25 „Het gebruik van sstijd", 10,15 Pianospel 10.30 Service. 330 m. 12.00 „Dat verhaal vind ik niet mooi," zei Elsie, nog nasnikkend. „Wat wil je dan? Dat van de kachel?" Zonder Elsie de gelegenheid tot antwoorden te geven begon zij met het verhaal dat Paul de vo rige dag drie keer gelezen had. Om gemakkelijk te zitten, zou zij haar arm om Elsie heen moeten slaan. Maar zij kon zich er niet toe brengen het meisje in haar armen te nemen. Zij probeerde duidelijk en gelijkmatig te lezen, doch zij was een beetje buiten adem. Het kind merkte dit da delijk op. „Jij kan niet goed lezen," zei zij. „Lees jij mij dan maar voor," antwoordde Ca roline, een beetje scherp. „Nee," zei Elsie. „Houd je dan stil en luister." Zij probeerde om meer betekenis in de woor- NELIA GARDNER WHITE den te leggen. Langzamerhand hield Elsie op met tegenstribbelen en tenslotte trok Caroline het zware kleine lichaam tegen haar aan. Deze keer verzette Elsie zich niet. Caroline ging door met lezen, terwijl zij zich met schaamte bewust werd van haar tegenzin om van dit liefdeloze kind te houden. Zij las maar door en raakte ondanks haar tegenzin bijna zelf geïnteresseerd in het verhaal. Plotseling bemerkte zij dat Elsie sliep. Zij las nog tot het eind van de pagina, terwijl zij haar stem meer en meer liet dalen. Geen protest, Elsie was werkelijk ingeslapen. Het was nog maar half drie De kerkdienst en de gang naar het kerkhof zouden nog minstens een uur duren. Hulpeloos keek zij naar het kind, dat zij onmogelijk kon op tillen zonder het wakker te maken. Stil bleef zij zitten. Nu Elsie sliep begon Caroline medelijden met haar te krijgen. Wat kon een kind van zes jaar weten van de dood?... Paul had gezegd dat mevrouw Brush de kinderen naar Mildred had laten kijken. Verschrikkelijk en precies wat men van haar kon verwachten. Zij dacht aan het jongetje. Zij kende hem van gezicht een onge zeglijke vlaskop van acht jaar oud, de wanhoop van de buren en de schoolmeesters. Beide kinde ren schenen te beschikken over de vitaliteit van de familie Brush Zij hadden niets van Mildreds zwakheid. Maar gevoelig? Het woord riep bij Caroline een wrang glimlachje op. Dit kind ge voelig? En toch... misschien wel. Iets mis schien verdriet had haar hevig aangegrepen Wat zou er nu met haar gebeuren? Tenslotte zou zij naar haar grootmoeder terug moeten gaan. Daar was niets aan te doen. Kinderen kan men niet bij hun familie vandaan halen, zonder de indruk te geven wreed te willen zijn. En dat zou de hele buurt op stelten zetten. Haar arm begon pijn te doen onder het ge wicht van Elsie, doch zij bewoog zich niet. Om twintig voor vier kwam Paul terug. Hij zag er bedrukt uit, maar toen hij haar met El sie zag zitten, schonk hij haar een warme glim lach, die haar herinnerde aan de eerste dagen die zij hem had gekend. „Goed gegaan?" vroeg hij zacht. „Ja," hoorde zij haar eigen stem zeggen. „Zal ik haar naar boven brengen?" „Als je wilt. Maar zij slaapt al een hele tijd. Waarschijnlijk wordt zij wakker." „Ik zal het proberen. Hoe langer zij slaapt hoe beter." Heel voorzichtig tilde hij Elsie op en zonder wakker te worden klemde zij zich aan hem vast. Hij droeg haar de trap op en kwam geluidloos weer naar beneden. „Nee, waarschijnlijk niet." „Ik vraag me af of ze nog een uur zal blijven slapen Ik wil even met Ed praten." „Met Ed? Maar nu toch niet? Hij is juist te rug van de begrafenis." 4.45 Cat Variété-orkest 12.30 Voor de b< Nieuws 1.10 Reportage 1.30 Dansc Gram. 3.00 Hoorspel 4.00 Vespers serie 5 00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Causerie 6.25 Sport 6.30 Volksdansen 7 00 Hoorspel met muziek 7.30 Symphonie-orkebt en solist 9 00 Nieuws 9.15 Symphonie-orkest. koor en sol. 10.15 Reportage 10.45 Gram. 11.00 —11.08 Nieuw». Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.30 Orgelspel 12.45 Lichte muziek 1.45 Voor de kinderen 2.00 Gram. 2.30 Voordracht 3.00 Lichte muziek 3 45 Strijkensemble 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orkestconcert 5.30 Dans muziek 6.15 Fanfare-orkest 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Verzoekprogramma 8.00 Lichte muziek 8.30 Hoorspel 9.00 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.15 Actuele cau serie 10.20 Lichte muziek 11.05 Voordracht 11.20 Lichte muziek 11.50—12.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 1 on s l.li 'S 5.45 Sam 5 Operaconcert 9.45 Nieuws "10.05 Jazzmuziek 11.00 Gram. 12.00 Nieuws 0.25 Kamermuziek. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.20 Planorecital 2.05 Nieuws 6.30 Amerikaanse uitzending 7.21 Gram. 7.25 „Siegfried" opera 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Lichte muziek 12.34 (12.50 Koersen) 1 00 Niet Gram. 3.30 Militair orkest 4.15 Oi 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.50 Boekbesprek 6.00 Fluit en plano 6.30 Voor de soldaten Nieuws 7.40 Gram. 8.00 Hoorspel 9.05 Gr: 3.15 Orgelconcert 10.00 Nieuws 10.15 J. muziek 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 384 m. 12.00 Gram. 1.00 Nie< 1.15 Gram. 4.0 Lichte muziek 5.00 Nlei 2.15 Gram. 5.30 Kamermuziek 5.50 Gram. Nieuws 8.00 Groot symphonie-orkest en 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 1' Niet reland. BBC. Europeai voor Nederland: 10,00—10.30 Nli uiters radiodaghoek (op 224 en 75 Ultze Kruis - Pas - Raadsel Onderstaande woorden zó in het diagram plaatsen, dat een goed sluitend kruis woordraadsel wordt verkregen. 2 LETTERS; Ge, me, pa, te, 3 LETTERS; Air, bok, dor, dut, eel, eis, hol, mik, nek, nog, nop, rot, suf, tel, tel, uit. 4 LETTERS; Elan, Esla, lens, tint. 5 LETTERS; Aster, atlas, beker, kluit, later, sirih. 6 LETTERS; Bitter, bommel. Oplossing vorige puzzle H S U B L I E M O B K L A S A

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2