Jlicuiuc £rii!srt|c (Êöuraitt Lang uitblijven van hulp overal gecritiseerd is Muggen halen hun op „neus Aanval op Amerik. toestel voor Veiligheidsraad Klap van vrouw voorkwam explosie in Triton Zoavo-conferentie vergaderde achter gesloten deuren Wist U Brits kabinet bijeen over beraad van Negen DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 BUREAUX: Steenstra&t 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. Vijf en derligsie jaargang No 10136 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StaatvasMcl) tf ghrblmn «un her! la fcgljeaspotf ONDERZOEK TRITON NOG IN VOLLE GANG Labour-rebel weet het beter In Rusland is geen dictator De leider van de linkervleugel van de Britse arbeiderspartij, Bevan, heeft ver klaard. dat er in Rusland geen dictator t dat er waarschijnlijk geen dictators meer zullen komen. Aldus, een in het Japanse blad Asahi Sjimboen gepubli- 1, vraaggesprek. van had het hoofd van de Chinese regering, Mao Tse Toeng. een zeer be kwame leider genoemd. Volgens hem is er niemand, die de Chinese problemen zo goed kent. begrijpt en aanpakt. Van de eerste-minlster Tsjoe En Lai zeide hy. dat de premier ..een zeer elastische geest" heeft. Door bevordering van de nijverheid en uitbreiding van het terrein van de indus trie. zal het handhaven van dictatoriale regeringen moeilijker worden, aldus Bevan. Met dit probleem had de Sowjet- Unie op het ogenblik te kampen. Dr Plesman vandaag herdacht Vandaag zou dr A. Plesman 65 Jaar geworden zijn. Ter herdenking van de overleden president-directeur werden bloemen gelegd op zijn graf in Den Haag bij zijn borstbeeld op Schiphol. Telegram van Koningin en Prins aan directie ran K.L.M. HET ONDERZOEK naar de oorzaak van de ramp, c'le de K.L.M. ge troffen heeft, wordt nog steeds voortgezet. Een luchtvaartinspecleur van de Ierse regering heeft het wrak van de Triton onderzocht en de leden van de bemanning en de passagiers, die de ramp overleefd heb ben, zijn gehoord. Het onderzoek strekt zich eveneens uit tot de vraag, waarom er niet sneller en op grotere schaal hulp is geboden. De heer Aler, de president-directeur van de K.L.M., heeft reeds als zijn me ning uitgesproken, dat het zeker schijnt, dat op Shannon verbeteringen kunnen worden aangebracht. Ook de Ierse pers heeft op de traagheid in het reddings werk critiek geoefend. Een merkwaardige omstandigheid is. dat de Triton in de rivier ligt met de neus in de richting van het vliegveld. Het staat vrijwel vast, dat de machine, nog voordat zij in de modder tot stilstand kwam, een zwaai van een halve cirkel moet hebben gemaakt. Omdat het toestel diep in de modder ligt. kan dit niet zijn geschied door het water. Intussen kan geen der inzittenden zich herinneren het rechts omkeert van de machine te hebben ge voeld. In verband met de ligging van het toestel verdient het ook de aandacht, dat de rechtse vin van de staart is verdwenen. Bij zijn aankomst gistermiddag op Schip hol kon de heer Aler niet veel meer toe voegen aan vroegere verklaringen. Nieuw was echter zijn mededeling, dat de zaak zou kunnen zijn, dat de ten bij het opstijgen een andere wijzing hebben gegeven dan met de kelijkheyi overeenstemde. Na het vertrek was het toestel in een enigszins trokken toestand geweest. Gespaard voor brand Op betrekkelijk geringe hoogte toestel over het water doorgevlogen. Was het twee kilometer verder neergekomen, dan was het in vlammen opgegaan. Vast staat, aldus de heer Aler, dat de Triton na de start niet steeg, terwijl de in strumenten toch een stijging aangaven. Vandaar dat voor de piloten de situatie normaal scheen. Zij realiseerden zich niet, dat zij in het water vlogen. De ramp noemde de heer Aler voor Nederland en voor de K.L.M. een ernstige slag. Het medeleven gaat uit naar de achtergeblevenen van de slachtoffers. Echter, vervolgde de president-dire< als het personeel van de K.L.M. rustig werkt, zal onze maatschappij, die per dag vijf maal rond de wereld vliegt, die slag wel weer te boven komen. ak* Eisenhower voor de radio Atoompool zonder S.-U. in de maak Er komt een school voor kern splitsing om bevriende landen op pad te helpen President Eisenhower heeft volkomen onverwachts via de radio aangekondigd, de de Ver. Staten „zojuist met een aan tal landen zijn overeengekomen, zonder Rusland een internationale „pool" voor vreedzaam gebruik van de atoomenergie te stichten." De landen zijn door de president niet met name genoemd, maar een goed in gelicht woorvoerder zeide, dat Engeland, Canada, Australië, Zuid-Afrika en Frankrijk tot de pool zullen benoren. President Eisenhower deed de medede ling ter gelegenheid van het feit, dat gis teren de spade in de grond is gestoken voor de eerste atoomcentrale voor vreed zame doeleinden in Shippingport (Penn sylvania). Hij deelde mee. dat Amerika onderhandelingen voert met België voor het houden van een kernreactor in dat land. De Ver. Staten zullen voorts een school voor kernsplitsingswetenschappen openen om vertegenwoordigers van be vriende landen te helpen, zich de nodige bekwaamheid op dit gebied te verwerven. Voor de commissie van onderzoek klaarde de heer Viruly in tegenstelling wat gisteren beweerd werd. dat hij door het neerstorten van de machine verrast, omdat hij het niet function- neren van de hoogtenaald had waarge in het raadsel van de vertraging bij de reddingspogingen is enig zwak licht ge komen. Het dienstdoend personeel van d< verkeerstoren op Shannon had wel ge- dat het radiocontact met de Tri iet tot stand kon worden gebracht, had daaruit de verkeerde' conclusie getrokken, dat alleen de radio-installatie an het toestel was uitgevallen. Niemand maakte zich ongerust Toen na de start de radiomeldingen an de Triton uitbleven, had niemand zich ongerust gemaakt. Er was een druk lucht verkeer op Shannon en de poging tot het leggen van contact werd even uitgesteld. Eerst later begon het uitblijven van radio contact opzien te baren. Maar men ver onderstelde toen. dat de radio-installatie de Triton defect was geraakt. Men er kennelijk maar het beste van ge hoopt. Een vertrekkende Constellation de Transworld Airlines heeft later op verzoek van de verkeerstoren de.rivier afgezocht en dit toestel ontdekte toen de rubberbootjes op de rtivier, die toen ech- reeds bijna twee uur in het water lagen. Maar op dat ogenblik kwam ook al de derde vlieger Evert Webbink uit geput en bemodderd de hal van het grote stationsgebouw binnenvallen om zelf alarm te blazen Het laatste rubberbootje had de vaste wal pas om half negen in de morgen bereikt. Daar waren toen wel hulpvaar dige handen geweest, maar er was geen begaanbare weg. Sommige passagiers hadden de drie kilometer naar het vlieg veld te voet afgelegd. Ook na de alarmering van Webbink was nog niet dadelijk een reddingsboot be schikbaar. Die repte zich pas ruim een half uur later met ijlings gewaarschuwde redders naar het wrak. Hulp van Ned. sleepboot Bij de redding is ook assistentie ver leend door de Nederlandse sleepboot Flevo uit Sliedrecht (kapitein Schlickers). De aannemingsmaatschappij D. Blanke voort en Zn. N V. uit Bloemendaal namelijk met groot materiaal bagger- werkzaamheden uit in de Shannon. De tschappij heeft haar materieel onmid dellijk ter beschikking gesteld van d( K.L.M. voor de bergingspogingen. Even- heeft de bemanning van een Bel gisch Sabena-toestel bij het redden bij gestaan. Vier leden van de bemanning waren over een paar honderd meter door de modder gewaad en waren er ln ge slaagd een met passagiers geladen red dingboot tot aan de oever te trekken. Verstikking doodsoorzaak Bij de lijkschouwing van de slacht offers is gebleken, dat zij door verstik king om het leven waren gekomen er niet door verdrinking. Zoals bekend had den zich na het neerkomen van het toe stel benzinedampen ontwikkeld- Van de 26 pakken post, die de Triton vervoerde, zijn er 20 geborgen. De post stukken zullen worden gedroogd en daar na naar New York verzonden. Over de andere zes postzakken is nog niets be kend. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben telegrafisch aan de directie van de K L M medegedeeld.-diep getroffen te zijn door de rampen van de Bontekoe en de Triton Hun hartelijk medeleven richt zich tot de nabestaanden. 'Bij alle ellende, die zij door stonden tijdens de ramp van de Triton nabij Shannon, kunnen deze mensen lachen. Want dit is het gezin van dokter Charles Farrington uit St Petersburg in de Amerikaanse staat Florida. Zij kwamen alle vier behouden uit het ten ondergaande vlieg tuig. Men ziet hier de dokter met zijn 12-jarige zoon Charles en zijn 16-jarige dochter Char lotte, alsmede mevrouw Far rington. Waar 28 mensen hun leven verloren, is de glimlach op aller gelaat wel te verklaren. Dr Farrington heejt, zoals men weet, zijn vrouw en zijn -kin deren persoonlijk in de rubber boot geduwd, voor hij er zelf in kroop! Na het bekend worden van de ramp met het vliegtuig Triton hebben de rr ter van Verkeer en Waterstaat, n Algera, en de secretaris-generaal vai ministerie, mr D. G. W. Spitzen, tijdens een persoonlijk bezoek aan de KLM. mens de Nederlandse regering hun deel neming betuigd met het geleden verlies Bij de minister van Verkeer en Water staat is een aantal telegrammen van deel neming binnengekomen, o a. van de Iers» minister van Industrie en Handel, de heer Norton, de Britse minister van Vervoer Burgerluchtvaart, de heer John Boyd Carpenter en van de Belgische minister an Verkeerswezen de heer Anseel» Vier bemanningsleden terug Met de K.L.M. Convair PH-CKG, wa lede Zondagmorgen de groep KLM- en Rijksluchtvaartdeskundigen naar Shannon vertrokken, zijn gistermiddag vier be manningsleden van de neergestorte Triton r het vaderland teruggekeerd. Het wa de 2e vlieger Evert Webbink, de derde piloot Johan Tieman. de radiotelegrafist Henri Oudshoorn en de 2e boordwerk tuigkundige Cornelis Kievits. Ze werden Welkomd door een groepje ontroerde innig dankbare familieleden. Het incident bij Siberische kust Opnieuw artillerie-duel bij Quemoy en tevens luchtbombardementen een spoedige bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V.N., ter bespreking van het incident van jl. Zaterdag, waarbij een vliegtuig van de Amerikaanse marine bij de Siberische kust door Russische MIG-straaljagers werd neergeschoten |~JE VER. STATEN hebben verzocht i De voornaamste Amerikaanse afge vaardigde bij de V.N.. Henry Cabot Lodge, gaf de volgende verklaring uit: ..Ik heb de voorzitter van de Veilig heidsraad zojuist verzocht, een spoedver gadering van de Raad bijeen te roepen, om de toestand te bestuderen, die is ont staan door de onuitgelokte aanval op Amerikaans marinevliegtuig, zulks door n de Sowjet-Unie. op 4 Sep- intcrnationale wateren uit- liegtuigen tember bove gevoerd". Voorzitter September i geerde Fr 'an de Veiligheidsraad de Columbiaanse gedele- ;co Urrutia. Gisteren werd voor de vierde achter- olgende dag door de artillerie var 't Had nog erger kunnen zijn Elizabeth Snijder sloeg passagier lucifers uit de hand Aan het hardhandige, allesbeslis- send optreden van de 25-jarige Elizabeth Snijder is het te danken, dat de inzitten de Triton, die nog niet door de benzinedampen waren verstikt, heelhuids uit het vliegtuig konden komen. Gezag voerder Viruly heeft haar geroemd als de heldin bij het tragicche ongeluk. Een mannelijke passagier, die naast haar zat. poogde zijn zenuwen de baas te blijven door het opsteken van een sigaret. On middellijk besefte Elizabeth Snijder het grote gevaar daarvan. Voor de passagier hem overkwam, had zij met een ferme klap het lucifersdoosje weggerukt de sigaret uit zijn mond geslagen. Had zij dit niet gedaan, ongetwijfeld zou dar explosie zijn gevolgd, waar door de cabine uit elkaar zou zijn ge vlogen. Viruly zei: „Ik ben van mening, dat de J personen, die gered werden, ik zelf hi begrepen, ons leven aan haar te danken hebben. De benzinedamp die zich op dat in de machine bevond was zc dat bij het afstrijken van eer lucifer een explosie niet had kunnen uit blijven". Mejuffrouw Snijder, die, nadat zij ovei d^ modderbank aao land was gekomen, nauwkeurig verslag uitbracht van ramp, heeft tegenover verslaggevers met geen woord over haar doortastend op treden gerept Pas toen haar naar verhaal van Viruly was gevraagd, gaf zij dit toe. ik flauw zou vallen. Toen greep de i naar zijn sigaretten en lucifers. Deze daad bracht me tot bezinning en zonder erder aan iets te denken sloeg ik de lucifers uit zijn handen. Ik geloof niet dat de man besefte, wat hij wilde doen" aldus het relaas van Elizabeth Snijder En zij besloot: „Het was zo'n ontzaglijk spannend moment voor ons allernaar' ch China het nationalistische Chinese eiland Quemoy onder nomen. De nationalisten beantwoordden het vuur en eenheden van hun lucht macht bombardeerden de communistische batterijen. Er gaan geruchten, dat vlieg tuigen. die boven Formosa vlogen, van communistisch China afkomstig zijn. Zij zouden een bepaald soort projectielen hebben afgeworpen. De autoriteiten heb ben de bevolking verzocht naar ver dachte voorwerpen uit te zien en daarvan prompt melding te maken. In Taipeh is het eerste vliegtuig met ernstig gewon den van het eiland Quemoy aangekomen. Een honderdtal minder ernstig gewonden, aldus Reuter, zou per schip op weg zijn aar Formosa. In welingelichte kringen heet het, dat Amerika de nationalistische Chinezen ernstig aangeraden heeft, geen commu nistische militaire doelen op het vaste land te bombarderen. Volgens de VS. zijn de operaties bij Quemoy slechts van beperkte omvang en dienen de nationa listen niet verder te gaan dan „defensie- ze maatregelen". Britse ambassadeur morgen naar Koningin Juliana Druk bezoek aan paleis Soestdijk De nieuwbenoemde ambassadeur van Groot-Brittannië, de heer Paul Mason, zal morgen in het paleis op de Dam zijn ge loofsbrieven aan H.M. de Koningin over handigen. Koningin Juliana heeft ten paleize Soestdijk ontvangen de president van de Rotary International, de heer en mevrouw Taylor uit Chicago, alsmede de gouver neurs van Noord- en Zuidr.ederland, mr A. J. Sauer en mr E. E. Menlen. Meningsverschillen in Manilla De Zoavo-conferentie van Manilla is haar besprekingen achter gesloten deu ren begonnen. Van te voren hadden de afgevaardigden van de Ver. Staten, En geland, Frankrijk, de Philippijnen. Thai land, Australië. Nieuw-Zeeland en Pakis tan de wenselijkheid geuit van de oprich ting ener defensieve organisatie in Zuid- Oost-Azië. Op voorstel van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, werd de Philippijnse vice-president Carlos Garcia, tot perma nent voorzitter van de conferentie ge kozen. Na afloop van de bijeenkomst van gisteren werd gezegd, dat men een ont werpverdrag bestudeerd had. De debatten waren gekenmerkt geweest door eensge zindheid ten aanzien van het doel en er werd al enige vooruitgang geboekt - Naar verluidt is besloten in het ver drag de Indochinese staten Laos, Vietnam Cambodja niet te noemen, terwijl men de preambule slechts zal zeggen, dat n goede nota van de overeenkomsten de Geneefse conferentie heeft geno- n. Verder zoekt men naar een woord vervanging van „communistisch". En geland heeft „totalitair" voorgesteld. Zo t nog enkele punten van minder be lang waarover men gesproken heeft. De grootste moeilijkheid zou gisteren ver oorzaakt zijn door het voorstel van Dul- m ook de economische kracht van de toekomstige partners te versterken en daarbij vooral rekening te houden met het economisch welzijn van Japan, dat volgens de Amerikanen een sterk bol werk tegen het opdringende communis- al zijn. Vooral tegen 'n al te sterke steun aan de Japanse economie maakten vele andere landen bezwaar. In de Russische pers en vooral ook in het wekelijks orgaan van de Kominform. wordt een felle actie tegen de totstand koming van de Zoavo gevoerd. Vermoeid kwam gistermiddag de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, op Schiphol aan, waar hij werd opgewacht door zijn echtgenote en de perschef van de K.L.M., de heer R. Vogels. DAT een missie van Nederlandse des kundigen zich naar Mexico heeft bege- om in opdracht van de Mexicaanse regering een algemene technisch-econo- mische studie te maken over de ontwik keling van de Mexicaanse havens. DAT minister Algera. na afwezigheid van vier maanden wegens ziekte, zijn werkzaamheden heeft hervat dooh nu minister Kernkamp met griep te bed ligt DAT de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid op 6 September het duizendste persbericht sedert de bevrijding het licht deed zien. DAT de diamant-cursus van de Maat schappij voor de Werkende Stand te Am sterdam wordt opgeheven en daarmee een experiment van de werkgevers in de diamant-industrie is mislukt. DAT dezer dagen te Arnhem van sta pel is gelopen het dubbelschroef trans- portsohip Kais. gebouwd voor rekening van de BPM en bestemd voor vervoer van boorinstallaties op de rivieren van Nieuw Guinea. DAT B en W. van Maastricht het be faamde doorbraakplan voor de Markt hebben teruggenomen en het marktplein in zijn tegenwoordige vorm behouden zal blijven. DAT de Rotterdamse Kamer van Koop handel gisteren een portret van Prins Bernhard heeft aanvaard en geplaatst in de launch, geschilderd door Karei van DAT op 28 September in het Groot handelsgebouw te Rotterdam het zeven tiende binnenscheepvaartcongres zal wor den gehouden, gewijd aan de betrekkin gen van de Kolen- en Staal-Gemeenschap met het vervoer. DAT het echtpaar GodefroyStoops te Tilburg op 7 October 60 jaar getrouwd hoopt te zijn. DAT in Drenthe op 1 October begon nen wordt met de proef van kleine paarden op kleine bedrijven, waarvoor Noorse fjordenpon nies zullen worden in gevoerd cn de belangstelling vooral in Westerbork. Beilen en Hoogeveen groot is. DAT de restauratiekosten van het kas teel Voorst, eigendom van het Pensioen fonds van de Ned. Heide Mij, geraamd zijn op ruim twee honderdduizend gul den, waarin het rijk f 83.850 bijdraagt en de Staten van Gelderland van plan zijn, rond f 21.000 voor hun rekening te DAT voor de bouw en inrichting van een streek werkplaats voor minder vali den te Aalten Gedeputeerde Staten van Gelderland f 80.000 als renteloos voor schot beschikbaar willen stellen, mits de bij de stichting betrokken gemeenten f 70000 bijeenbrengen. DAT twee 22-jarige Zondvoortse jon gelui. die er met een gestolen auto van door waren gegaan om dienst te nemen in het Franse vreemdelingenlegioen, te gen een huis reden, een andere auto sta len en daarmee onder Aerdenhout een ongeval kregen- tengevolge waarvan de een in he'. ziekenhuis en de ander op het politiebureau terecht kwam. DAT gistermiddag de commissaris der Koningin in Friesland te Leeuwarden de tentoonstelling Energie heeft geopend, die 100 stands telt, opgesteld in de Prin sentuin en op het Oldehoofsterkerkhof. DAT gisteren het verkeer tussen Bui tenhuizen en Haaz-lem zes uur gestag neerd is geweest toen een baggermolen de brug over de IJdi}k aanvoer, v door deze ontzet werd. DAT de heer H. C. Vernout. brand weercommandant van Haarlem, gisteren zijn 50-jarig jubileum bij de vrijwillige brandweer vierde en hij het kruis voor vijftigjarige dienst van de Kon Ned. Brandweervereniging kreeg. DAT gisteren in 's-Hertogen>bosch de 22e nationale tentoonstelling van het koudbloed vanwege de Kon Ver. Het Nederlandse Trekpaard is geopend ruim honderd paarden in de overdekte veemarkt zijn ondergebracht. DAT het bezoek van minister Ca-ls staatssecretaris mej. dr De Waal aan Tho- len en Zuidbeveland tot na 9 Septembe: is uitgesteld wegens plotselinge veran deringen in de vergaderdata van de mi nisterraad. DAT er plannen bestaan voor de aan leg van een zweefvliegveld op het Mal- dense vlak by de Mookerhe.ide, op ini tiatief van de Nijmeegse Aëroclub men over een half jaar het veld in bruik hoopt te kunen nemen. DAT van 10 tot en met 13 September te Enschede een grote landelijke tentoon stelling wordt gehouden, die een duide lijk beek! wil geven van doel. opzet er rzanisatie van de bescherming bevol king. Onder leiding van de E.V.C. Havenstaking van 24 uur in Amsterdam Helft van de 6000 arbeiders heeft werk neergelegd Vanmorgen om acht uur zijn ongeveer 3000 havenarbeiders in Amsterdam voor 24 uur in staking gegaan ter ondersteu ning van hun looneisen. Tot deze staking was gisteravond reeds besloten op een vergadering van de bij de E.V.C. aangesloten Algemene Bedrijfs- bond Transport (A.B.T.). In Amsterdam zijn volgens de A.B.T. in totaal ongeveer 600 arbeiders werk zaam. Dit betekent dat ongeveer de helft het werk heeft neergelegd. Het grootste aantal van de 3000 stakers, nl 2100. is in dienst bij de "S.H.B. (samen werkende Havenbedrijven), de anderen behoren tot de vaste ploegen van ver scheidene scheepvaartmaatschappijen. Van de S.H.B. werkten in het begin van de morgen nog ca 100 man. In de houthaven waar 14 houtschepen liggen is de staking algemeen De klachten van de bootwerkers der S.H.B. zijn, dat zü te lang in de dag dienst en te weinig ln de avond- en nacht, dienst worden ingedeeld. Voor de arbeid in de avond, en naahturen wordt respec tievelijk een toeslag van 33 en 50 pro cent uitgekeerd. De moeilijkheden begonnen gistermid dag toen bootwerkers, werkzaam bij de Kon. Holl. Lloyd, na de mededeling dat hun klachten nader zouden worden on derzocht, bereid waren aan het werk te gaan mits de 1*4 uur, dat zU niet ge werkt hadden door de scheepvaartvereni ging Noord zou worden uitbetaald. Deze eis werd echter niet ingewilligd. Daarop werd door de A.B.T. gisteravond een ver gadering belegd. Vier jaar lang is er in de Amsterdamse haven geen staking van betekenis ge weest, w-el hebben zich de afgelopen maand een vijftal kleine conflicten voor gedaan. Op de vanmorgen door de E.V.C. be legde vergadering van d? stakende ha venarbeiders werd geëist: 1. een langere rusttijd; 2. een betere taakverdeling (met name ven het nacht werk); 3. een onmiddellijke loonsverho ging van zes en een halve gulden per week voor alle havenarbeiders, zowel in Amsterdam als in Rotterdam. Elizabeth Snijder Kranige vrouw Mendès-France niet het zwarte E.D.G.-schaap De stand van zaken: Engeland heeft 14 September voorgesteld als datum, waar op de Londensc conferentie van negen landen het werk over de herbewapening van West-Duitsland kan beginnen. Ver scheidene landen, ook Nederland, hebben reeds hun goedkeuring betuigd.. Er be staat echter enige twijfel of de Ameri kaanse minister Dulles, die, zoals men weet, thans op de Philippijnen vertoeft op de voorgestelde tijd aanwezig kan zijn. Churchill heeft voor morgen zijn kabinet in spoedzitting bijeengeroepen. Tevoren zullen Churchill en Eden een onderhoud hebben met de Amerikaanse senator Wiley, de voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, die momenteel in Europa rondreist. Op de conferentie van negen landen, welker aanbevelingen inzake de D herbewapening zullen worden voorgelegd aan de ministerraad van de N.A.V.O. welke begin October wordt gehouden, zal de kwestie van de Westduitse souv niteit niet behandeld worden. Inmiddels is bondskanselier Adenauer uit zijn vacantieverblijf in het Zwarte Woud te Bonn teruggekeerd. Hij zag zich al dadelijk geplaatst tegenover critiek in eigen coalitie-kring, wegens de afkeuring, die hij ln het openbaar uitsprak ove wijze, waarop premier Mendès-France van Frankrijk met de E.D.G. gehandeld heeft. Zoals men weet heeft Adenauer deze critiek later gematigd. Dehler, die minis ter van justitie in het eerste kabinet van Adenauer was, thans fungerende als voor zitter van de vrije democratische partij, verklaarde: „Wij verwerpen met klem elke poging om van Mendès-France het zwarte schaap te maken". Ook van socia listische zijde kreeg Adenauer nog al wat te horen over zijn beschuldigingen aan het adres van Mendès-France. Thans verluidt, dat de bondsregering gaarne bereid is. deel te nemen aan de, door Londen voorgestelde, conferentie negen landen. Het is mogelijk, dat lauer alvorens zich naar Londen te begeven, een nieuw votum van vertrou- /en van het Westduitse parlement zal ragen In dit verband laten wij nog volgen. dat deze week het antwaord aan de Sow- jetunie zal worden verzonden. Hierin zal worden verklaard, dat Amerika, Engeland en Frankrijk niet kunnen Instemmen met besprekingen tussen Oost cn West over Europa, als de Sowjetunie niet primair garandeert, dat zij vrije verkiezingen In Duitsland zal toeslaan en de kwestie van het Oostenrijkse staatsverdrag wil rege len. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). HET WEERIN EUROPA der i i - J f B E 3 i r~ Stockholm zw. bew. windstil 18 0 Kopenh. mirt" windstil 16 0.1 LondTn mfstrefe" windstil 20 2 Parijs" geh. bew. windstil 23 0.5 Nice half bew. NW 3 24 0 Genève zw'. bew! windstil 24 0 Locarno lichVbew. windstil 2 25 O' Frankfort nevel WZW 2 23 2 Wenen Innsbruck haff'bew. W 2 windstil 27 0 26 0 Ajaccio Mallorca Keh. bew. windstil N 1 28 0 0 WEERBERICHT Koudere nacht Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Komende nacht opklaringen en plaatselijk mist. Weinig wind en lagere minimum temperaturen. Morgen toe nemende bewolking met plaatselijk enige regen en tot matig of vrij krachtig toe- mende Zuidelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt vanmorgen 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1