Belastingen in Australië ƒ1000 per hoofd Slachtoffers: 2 hoogleraren en een Hagenaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 Het is er net als bij ons Het is een fabel, dat men er zo weinig aan de fiscus zou moeten betalen (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) W/"EET U WAT er óók zo fijn is. je hebt er maar heel weinig belasting te betalen, zo heb ik indertijd onder de voordelen van Australië horen opsommen. Vergeet dat maar rustig, want de practijk heeft me heel wat anders doen ervaren. Momenteel zitten alle hoofden van gezinnen in Australië, weer te zwe ten bij het invullen van hun belastingpapieren, hetgeen een goede aan leiding is om iets over de belastingen in dit land te vertellen. Er is een tijd geweest, waarin zowel het Federale ais eik State bestuur aan de beurs van de belastingbetaler zat te peuceren. A.,e diverse wijzigingen in de loop der jaren voorbij gaarde, zij slechts mede gedeeld dat sinds 1942 het Federale be stuur van Australië uitmaakt wat tei- kenjare door de ingezetenen op tafel moet worden gelegd. Op zichzelf maakt het systeem met zo heel veel verschil; men kent ook hier het spreekwoord om trent gebeten worden door de kat of de hond, hetgeen van belde stevig genoeg kan aan komen. De prettige politieke kant van het ge val is. dat b.v. de Labor-regering van een State, zoals in Victoria en New South Wales, er de Liberal-Federal regering een verwijt, kan maken dat zij ;e zware be lastingen heft, terwij. tevens de Loan Council die elk j'aar heeft vast te stel len welk bedrag als lening aan de State kan worden toegewezen, eveneens een heerlijke politieke voetbal is. Doch daar wil ik het thans niet over hebben. Hoe het groeide Mogelijk is het niet helemaal fair, doch niettemin wii ik vermelden, aat in 1902 iedere Australië gemiddeld twee pound, dus plm. f 17 per jaar aan belasting be taalde. Om weer fair te zijn moet ik aanteke nen. dat het basisloo.n toen nauwelijks cie twee pound per week haalde, terwijl we thans aan de bijna veertien pound f 119) toe zijn. Dit is punt één. Voorts vordert de ontwikkeling van het land, maar ook de internationale positie be langrijker uitgaven dan toenmaals het geval was. En daarom is het niet zo ver wonderlijk, dat in 1931 iedere Australiër per jaar gemiddeld negen pound tf 76) in de Federale Schatkist had te depo- De opwaartse lijn in de belastinghef fing is dapper vervolgd, hetgeen trou wens ook aan de hand van het gestegen basisloon weer valt te constateren. Volgens de mannen, die het weten kunnen, nl. van de statistiek, betalen we in Australië per jaar en per hoofd der bevolking ruim duizend gulden aan diverse belastingen Dit betekent uiteraard niet dat een ge zin van b.v. zes personen, ieder jaar voor meneer de fiscus zesduizend gulden heeft neer te tellen, maarhet wordt toch betaald! Want statistici liegen niet. Mogelijk geven deze cijfers reeds ge noeg antwoord op de profetie „dat je in Australië fijn zo weinig belasting hebt te betalen". Er is evenwel reden om nog iets meer omtrent die duizend gulden per hoofd te vertellen. Direct en indirect Zoals vermoedelijk In elk land ter wereld, reden waarom men in Nederland niet alléén heeft te klagen, betaalt men ook in Australië zowel directe als in directe belastingen. Om met laatstgenoemde te beginnen; men kent ook hier de ..Sales Tax", de omzetbelasting dus; vermakelijkheids belasting; accijnzen, en al dergelijke Aan al dat indirecte wordt gemiddeld tweehonderdvijftig gulden per hoofd be taald. Als direct kan worden aangemerkt, de Inkomstenbelasting met een totaal van eveneens tweehonderdvijftig gulden per hoofd. Voorts loonbelasting, wol- en tarwe- belasting. wegenbelasting, grondbelasting etc. etc. En zo komen we aan de rond duizend gulden per hoofd. Men houdt er in Australië overigens een vriendelijke geste op na bij het in casseren der belastingen. Het belastingformulier heet hier: ^Salary and Wages Return Form", het geen er dus op wijst, dat men geld terug krijgt. Evenals in Nederland, wordt de belas ting op het loon van de werknemer door de werkgever ingehouden. Aan het eind van elk financieel laar nl. 1 Juli, ontvangt iedere belastingbeta ler het voormelde formulier, waarop hij invult wat zijn uitgaven zijn geweest o a. aan verzekeringen, doktoren en apothe kers. contributie voor Union. Verder de kinderaftrek tf 650 voor het eerste en f 400 voor elk volgend kind); kosten vooi de opvoeding maximaal f 650). Kortom, men mag zo aardig wat van de Inkomsten aftrekken, hetgeen dan het return bewerkstelligt, van teveel gehe ven belasting. Aan de hand van een tabel op het for mulier. kan men zelf naar het zuiver in komen. de belasting vaststellen, zodat men meteen weet waar men aan toe is. Het formulier gaat naar het Districts belastingkantoor waar de ambtenaar het op juistheid en waarheid toetst. Want ook hier komen belastir.g-ont- duikers voor en ze worden zwaar ze- straft Is de zaak oké. dan kan men omstreeks Kerstmis, juist in de grote zomer- vacantie dus, de cheque voor het return tegemoet zien Hetgeen soms een pleistei I op de geslagen wonde kan zijn.... Want. ook hier laat de fiscus u lelijk bloeden. Overwerk en fiscus Om een mogelijk nog wat duidelijker voorbeeld te geven; bij het huidige basisioon van plm. honderd gulden per week. betaalt men tenminste acht gulden aan directe belasting Bij een groter aan tal kinderen, iets minder. Doch. zodra komt men aan overwerk toe. dan springt de belasting omhoog, zodat voor. b.v. veertig gulden aan 'dat overwerk, men acht gulden belasting méér betaalt. Geen wonder, dat menige arbeider ver klaart geen overwerk te willen verrich ten vanwege de hoge belasting. En hier zit meteen een probleem voor de immigrant die als hij vooruit wil komen genoodzaakt is zoveel mogelijk overwerk te maken. Ook wanneer de vrouw er een baantje bij heeft, grijpt de belasting zwaar in. Zodat degenen, die het zo erg te kwaad hebben met de Nederlandse fiscus, hier weliswaar een wat milder ambtgenoot zouden aantreffen, doch in elk geval; een ambtgenoot. Die ik hierbij dan vluchtig bij u heb geïntroduceerd. Gevaarlijke incidenten Russen schieten Amerikaans vliegtuig neer Zaterdagmiddag hebben Russische ja> gers van het type Mig 15 een Amerikaans marinevliegtuig. dat een patrouillevlucht maakte boven de Japanse Zee, neerge schoten. Negen leden van de bemanning konden worden gered, terwijl één nog mist wordt. De aanval vond. volgens het Amerikaanse ministerie van defensie plaats, op ongeveer 100 mijl ten Oosten van Wladiwostok, 44 mijl van het Siberi sche vasteland. De overlevenden werden door Amerikaanse luchtreddingseenheden opgepikt. Rusland diende onmiddellijk een nota i: bij de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou. Charles Bohlen. waarin het protes teerde tegen de „schending van het Rus sische luchtruim door een Amerikaans Adenauer blijft hopen op Frankrijk Conferentie van 9 landen over Duitslands wapening Churchill heeft via de Britse Hoge Com missaris in Duitsland een boodschap var sympathie aan Adenauer gezonden, nu d« E.D.G. door de Franse Nationale Verga dering verworpen werd. Zowel Adenauer als Mendès-France hebben een exposé gegeven van hun standpunt. Het zal geen conferentie van acht landen, maar een van negen worden. De Britse diploma tieke vertegenwoordigers in Washington, Ottawa en de regeringssteden der zes landen van de E.D.G. kregen opdracht voorbereidingen te treffen voor het hou den van een conferentie te Londen, on geveer midden September. Eerst Adenauer: de Europese defensie gemeenschap zal in de één of andere vorm een feit worden. Ik blijf vasthouden aan de „Europa-politiek". Er is geen sprake van. dat West-Duitsland Frankrijk zou willen passeren Wijsheid en beraad Geheimzinnige piloot wilde toestel stelen Voor overbrenging van wapens naar Ceram? Een geheimzinnige man in een witte overall is er Zaterdag bijna in geslaagd een vliegtuig te stelen, dat op slechts tien meter van de drukke hoofdhangar van het vliegveld van Darwin geparkeerd stond. Hij had de blokken voor en achter de wielen reeds weggehaald en de remmen losgekoppeld De man zat al in de cock pit om inderhaast met de machine de vlucht te nemen, toen hij door een meca- werd ontdekt. Voordat deze wist wat aan de hand was. sprong de onbekende n in een wachtende jeep. Bij de afras tering van het vliegveld werd hij door andere onbekenden in een vrachtauto meegenomen. Autoriteiten in Darwin hebben ver klaard, dat de ontsnapte man in het vliegtuig kaarten en plannen achtegelaten heeft, die er op wijzen, dat hij voorne mens was wapens over te brengen naar de Molukken. die ongeveer 1.000 kilome- cr. Darwin liggen. Hij moet een be kwaam vlieger zijn: de machine was ge heel startklaar en hij had gecontroleerd r voor zijn vlucht voldoende benzine boord was. p een van zijn kaarten had de man rood kruis getekend op de Noordwes telijke punt van het Indonesische eiland Ceram het centrum van de activiteit der republiek Zuid-Molukken tegen de Indonesische regering. Kleermakerspatroons houden bondscongres in Den Haag Groeiende omzetten en geen werkloosheid in het maatkledingbediijf De bond van «Kleermakerspatroons in Nederland hodt vandaag en morgen zijn jaarlijks bondscongres in café-restaurant Boschlust. De afdeling Den Haag. die haar 20-jarig bestaan viert, treedt als gastvrouw op. De voorzitter dezer afde ling. de heer A. Blange, riep een harte lijk welkom toe aan de afgevaardigden van de afdelingen, die uit alle delen van het land naar de residentie kwamen. De bondsvoorzitter, de heer J. H. van Oostrom, uit Den Haag. vestigde in zijn openingsrede de aandacht op de econo- hische situatie in het maatkledingsbedrijf Na een dieptepunt ln 1952 ls de bedrijvig heid in 1953 weer toegenomen en ook dit Jaar laat het zich aanzien, dat de om zetten ln de bedrijfstak stijgende zijn. De werkloosheid ln het maatkledingbedrljf is nu grotendeels opgeheven, hetgeen ech ter niet wil zeggen, dat de maatkleer- makerij niet met moeilijkheden heeft te kampen. De bedrijfsonkosten zijn hoog en de arbeidsintensiviteit van dit ambacht ■telt de ondernemer bij elke loonsverho ging voor grote problemen. Spr. pro testeerde tegen de handhaving van de omzetbelasting voor het ambachtsbedrljf. Een belangrijk gedeelte van de agenda werd besteed aan de voorbereiding tot instelling van een bedrijfschap voor hei kleermakersbedrijf. De ondsdirecteur, mr M. Schouten, belichtte nader het gehele terrein van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie voor de maatkleermakerij. Vervolgens vestigde de bondsveoorzitter de aandacht op enkele belangrijke voor stellen van de afdelingen, nl. om te komen tot een verplichte etikettering door d< fabrikanten van de verwerkte textiel- grondstoffen ln hun af te leveren pro ducten en een voorstel om bij de bestel ling van orders door de cliënten van d« kleermakerij deze zoveel mogelijk te doen geschieden ln het voorseizoen, teneinde een spreiding van seizoendrukte te ver krijgen. De heer G. S. Scheltema. directeur van het economisch Instituut voor de midden stand, spreekt morgen over het onder werp ..Reeft het maatkledingbedrijf toe komst?". Laatstgenoemd instituut heefl zich belast met een bedrijfseconomisch onderzoek ln de kleermakerij, waarva de resultaten thans gedeeltelijk bekend zijn. zijn bij beide partijen nodig om tot eer oplossing te komen. Ik stel voor, dat ge streefd wordt naar een Westduitse bij drage aan de Westelijke verdediging op voet van gelijkheid, waaraan een verbe terde verstandhouding tussen W.-Duits land en Frankrijk vooraf moet gaan. Nu Mendès-France: De Franse binnen landse geschillen moet men laten rusten en in een geest vap nationale verzoening dient thans gewerkt te worden aan Frank- rijks herstel. De verwerping van E.D.G.-verdrag bevrijdde Frankrük uit een positie, waarin het geen ..ja" „neen" kon zeggen. Te Brussel kon niet anders handelen. Anderen in mijn plaats zouden er evenmin in geslaagd zlin een meerderheid voor het E.D.G.-plan in de Nationale Vergadering te vinden. Het zal hoogstwaarschijnlijk een confe rentie van negen landen worden om te bepalen hoe West-Duitsland in de E D G. (of een andere vorm van bewapening) kan worden ingeschakeld, nu Canada aan En geland liet v/eten, dat het groot belang stelt inzake de herbewapening van West- Duitsland. Mendès' nieuwe kabinet thans voltooid Premier Mendès-France van Frankrijk heeft zijn nieuwe kabinet voltooid met de beroeming van Joseph Conombo tot staatssecretaris van het ministerie van binnenlandse zaken, een nieuwe functie. Drie vooraanstaande leden van de M R P zijn thans r.og geroyeerd, omdat zij bij de beslissende stemming in de Natio- le Vergadering tegen de E.D.G. hebben gestemd Tegen vliegertouw gereden: mondhoeken uitgescheurd Zaterdagmiddag reed de 28-jarige mo torrijder A. W van S. uit de Burgersdijk- straat op de Laakkade tegen het strak ge spannen touw var. een in de lucht staande vlieger. Hij kreeg het touw precies in de mond. waardoor zijn beide mondhoeken irden uitgescheurd. Van S vervolgde n weg op eigen gelegenheid, maar ram later van het geval bij de politie aangifte doen. Weer granaatvuur op Quemoy Twee Amerikanen gedood Voor de derde achtereenvolgende dag hebben de Chinese communisten het eilandje Quemoy. dat door nationalis tische Chinezen bezet is. met artillerie vuur bestookt. Hierdoor verloren twee Amerikaanse hoofdofficieren, die als leden van een militaire adviesgroep een bezoek aan het eiland brachten, het leven. Quemoy is een klein eilandje vlak voor de kust van het Chinese vasteland. Het is strategisch van belang voor de verde diging van Formosa. De nationalistische luchtmacht heeft de batterij op het Chi nese vasteland, die het vuur op Quemoy ojjenden. gebombardeerd. Volgens de com munisten werd een toestel neergescho ten en een ander zwaar beschadigd. In nationalistische regeringskringen maakt men zich tot nu toe nog weinig ongerust over het optreden van de communisten. De Amerikaanse onderminister van de fensie. Seaton, heeft gezegd, dat „de V.S. zich van hun verantwoordelijkheid ten aanzien van Quemoy bewust zijn". „Er zijn bepaalde Amerikaanse vlooteenheden in volle zee" voegde hij er aan toe, maar hij zei niets te weten van nieuwe orders de zevende vloot, waardoor deze, be halve Formosa, ook de kleine eilandjes daar omheen zou moeten beschermen. Bommenwerpers van Rood China zijn vanmorgen ook boven Formosa verache- nen. Het luchtafweergeschut was in Talpeh bijna twee uur ln actie. De stad was ge durende drie en een half uur verduis terd. vliegtuig". Volgens de Russische lezing echter opende het Amerikaanse toestel het vuur op twee Russische jagers, die het toestel naderden. Deze moesten toen terugschieten, waarna het Amerikaanse toestel in de richting van de zee ver dween Dit laatste is in Russische nota' een gebruikelijke uitdrukking voor „neer storten" In twee protestnota's heeft Amerika deze bewering met klem van de hand ge wezen en het noemt het incident eer moedwillige en grove schending van hel recht van ieder om boven volle zee te vliegen Verder behoudt Amerika zich het recht voor eventueel schadevergoeding te Wiliam Kr.owland, de leider van de re publikeinse fractie in de Amerikaanse Se naat, heeft in een telegram aan Eisenho wer. aangedrongen op verbreking der di plomatieke betrekkingen met Rusland, naar aanleiding van dit incident. Het Deense vrachtschip Patricia is de vorige week op 30 mijl uit de kust ter hoogte van Moermansk door een Rus sische torpedobootjager aangehouden Het Russische oorlogsschip vuurde vijf maal een waarschuwingsschot af. Toen de Patricia daarop de Deense vlag hees. verwijderde het Sowjetschip zich weer Op vragen van journalisten, of de Rus op de Patricia had geschoten, ant woordde de kapitein met nadruk, dat het slechts waarschuwingsschoten zijn geweest. Overdreven berichten over een beschieting zijn hiermede uit de weg geruimd. Auto bedolven onder brokken van wachthuisje Bij een gecompliceerde aanrijding zijn gisteren op de verkeersweg Utrecht —«Hilversum onder Maartensdijk twee auto's ernstig beschadigd. Doordat een uit de richting Hilversum komende auto plotseling had gestopt, moest een achter- oprijdende auto snel naar links uitwij ken. Daar werd hij aangereden door een uit de richting Utrecht komende taxi. Een achter deze wagen rijdende grote Lincolm kwam weer met vaart op de taxi en ramde bovendien een houten wachtlokaal van de Ned. Buurtspoor weg Mij. dat met dak en al op de lin colm terecht kwam. De heer F. de Brauwer uit Rot terdam behoorde tot de gered den van de Triton. Op onze foto wordt hij geholpen bij hei verlaten van de rubberboot. In 1956 te weinig leerkrachten Kleuterleidster kan straks onderwijzeres worden Maatregel voor éénmaal: spoed cursus buiten kweekschool opleiding om Omdat in 1955, een betrekkelijk klein aantal onderwijzers van de kweekscholen komt in verband met de omzetting van de vierjarige opleiding in een vijfjarige, is minister Cals van plan een maatregel te treffen, welke noodzakelijke verrui ming in het aanbod kan geven. Bezitsters van een B-dioloma van een opleiding voor kleuterleidster, welk di ploma is verkregen na een ten overstaan van een riiksgecommiteerde afgelegd examen, worden, na te creëren spoedcur sus van één jaar,in de gelegenheid ge legenheid gesteld: de oude onderwijzers akte te behalen. Bij de samenstelling van het leerprogramma van deze opleiding zal met de studie, die de kleuterleidsters reeds hebben volbracht, rekening worden gehouden. Mocht deze maatregel niet voldoende onderwijzeressen opleveren, dan zal wor den overwogen, aan kleuterleidsters in het bezit van het B-diploma, tijdelijk het reoht te geven in de laagste twee klas sen van lagere Scholen werkzaam te zijn De bewindsman wil échter slechts in d< uiterste noodzaak tot deze laatste maat regel ovengaan. Dit blijkt uit een uitvoerige nota. die minister Cals vandaag aan de staten- generaal heeft overgelegd en waarin een analyse gegeven wordt van de te ver- waohien aantallen nodige onderwijzers bij het lager en het voortgezet lager on derwijs en van de beschikbaar komende aantallen. In deze nota komt de bewinds man tot de conclusie, dat in het alge meen de huidige capaciteit van de op leidingen gehandhaafd dient te worden. Bij de analyse is rekening gehouden met een op den duur aan te brengen verla ging van de leerlingenschaal, tengevolge waarvan het klassegeimiddelde wordt te ruggebracht tot 30, terwijl voorts is reke ning gehouden met een gelijdelijk verlen gen van de leerplicht tot de leetfijd van vijftien jaren. Zouden deze tiwee laatste dingen niet geschieden, dan zou in 1963 bij de huidige opleiding reeds een over schot aan ondewljzers moeten worden geconstateerd van 975, oplopende tot 1970 van 8065. Toch is liet so! POT VISSENKUN ST JE (139) Een goede twintig jaar ge- I evene leden werd de onderzeese kabel die want Ecuador met de Panamusone verbindt, den i ter hoogte van de Columbiaanse kul naar boven gehaald omdat sich storir, 'lijk f vecht in de diepte afspeelt. Op d taktiek van de inktvis ueet de potvi gewoonlijk wel raad, razende selheid duikt dl belager tegen de bodem of op onderzeese rotsen te pletter te stoten. Is dit gelukt dan heeft h\j niet anders te doen dan zijn prooi behagelijk op te slurpen. Toch !Su we over de druk, die op gra diepte heerst, aan het filosoferen zij moet u zich eens indenken dat u i hand in een bak met kwik sou dit gevecht I steken. Op elke vierkante centimet tussen de reuzen der zee dat ons moet j ian f,uid zou dan een ext van ruim 1 kilogram worden uitge oefend. Maar nu het zonderlinge: hoewel u de druk van bijv. een cent, die op uw hand wordt gelegd, dii voelt, zal de druk di op uw hand wordt boeien, als wel hel feit dot de potvis in staat is enorme drukverschillen tussen het oppervlaktewater en de diep zee te doorstaan. Ook sommige walvis sen duiken, na door een harpoen te zijn getroffen recht naar omlaag en bereiken volgens de walvisjagers soms diepte druk het kwik •ohhrr de Stille Oceaan lei irdnnstku- (Nadruk verboden). De tamp met de Triton Ook emigranten, die van vacantie terugkeerden, zagen hun levensdraad afgesneden Weer heeft het vliegverkeer slacht offers geëist. Kon het cockpit-personeel van de Triton gered worden, dit is niet beschoren geweest aan het drietal KLM- functionarissen, dat in de cabine belast was met de zorg voor de passagiers. Dezt bemanningsleden kwamen om met vele anderen, onder wie negen Nederlanders. Wü laten hier korte levensbeschrijvingen volgen van deze slachtoffers W. van Buren De eerste steward, Willem van Buren kwam op 11 November 1946 in dienst van de K.L.M. Hij was steward 2e klas. Op 1 September 1919 te Rotterdam gebo ren, woonde hij thans te Amsterdam Van Buren genoot een 5-jarige gymnasium opleiding en was een aantal jaren werk zaam in hotels en restaurants. Hfl laat een vrouw en twee kinderen achter. B. Westergaard Bob Westergaard. de tweede steward was als scheepssteward opgeleid en enige jaren als zodanig werkzaam, tot hij op 1 Mei 1954 in dienst van de KLM trad als steward 4e klas. Hij was gebo ren op 18 October 1928 te Rotterdam. H. I. Loewenstein De stewardess le klas Helga Inge Loe wenstein werd op 16 Aug-ustus 1930 te Keulen geboren. Zij genoot een opleiding tot kinderverzorgster en was enige tijd kleuterleidster. Op 26 Mei 1951 trad zij in dienst van de KL.M. J. A. Brongers Johannes Ayolt Brongers werd op 26 December 1906 te Haarlem geboren. Na de HBS te hebben doorlopen, bezocht hij de Hogere Handelsschool. Zijn belangstel ling ging reeds vroeg uit naar de jour nalistiek, waarin hij vóór zijn indienst treding bij de B.P.M. geruime tijd werk zaam is geweest. De aldus opgedane er varing is hem bij zijn latere werkkring zeer te stade gekomen. Op 5 Juli 1928 trad de heer Brongers in dienst bij de B.P.M. waar hij op de afdeling correspondentie en later nog op enige andere afdelingen werkzaam was In 1946 werd hij belast met het voorbe reiden van de opriohting van de afde ling pers en publiciteit, welke later werd omgezet in de afdeling public relations. De leiding van de persdienst werd de heer Brongers toegewezen. Hoogtepunten in zijn carrière waren het jubileum van de „Koninklijke" in 1950 en in het daarop volgende jaar het derde Wereld Petroleum Congres. Bij deze ge legenheden heeft hij zeer veel en belang rijk werk verzet. De Bataafse Petroleum Maatschappij verliest in de heer J. A. Brongers een bekwaam, toegewijd en hard werken^ lid van haar personeel. Naast zijn functie bij de B.P.M. had de heer Brongers nog zitting in verscheidene organisaties op publiciteitsgebled. Zo was hij voorzitter van het Ned. Genootschap voor Public Relations, bestuurslid het Contactcentrum op Voorlichtingsge- bied, hoofdredacteur van „Golf", v nevens -hij tal van gebeur!enissen en wed strijden op het gebied van voetbal, cric ket en golf versloeg. Hij was bekend als een verzamelaar van oude tegels en als een expert op het gebied van het golispel. Pro(. dr W. Kouwenaar Prof dr Willem Kouwenaar werd op 28 Juli 1891 te Nieuwkoop geboren. Hij bezooht de HBS te Haarlem en studeerde medicijnen aan de universiteit van Am sterdam alwaar hij in 1914 zijn artsexa- deed. Van 1911 tot aan 1912 was hij assistent in de anatomie bij prof. Bolk in Amsterdam en daarna achtereenvolgens assistent in de pathologische anatomie en de interne geneeskunde te Amsterdam. In 1924 promoveerde hij op het proef schrift ..Spiroohaetosis fèbrilis" tot doc- 'n de geneeskunde. In 1918 vertrok laar Ned. Indië waar hij achtereen volgens te Loeboe Dalam. Bindjei en Meda-n werkzaam was bij de Deli Maat schappij. Van 1928 tot aan 1946 was hij directeur van het pathologisch laborato- te Medan. In 1947 keerde prof Kouwenaar naar Nederland terug waar hij de benoeming aanvaardde van bui tengewoon hoogleraar in de tropische hygiëne aan de universiteit van Amster dam. Prof Kouwenaar was tevens hoofd de onderafdeling hygiëne van de af deling tropische hygiëne van het Insti tuut voor de tropen in de hoofdstad. Van de hand van prof Kouwenaar versohenen van publicaties op het gebied van troDische hygiëne. Ook mevrouw Kouwenaar behoort tot de slaohtofers. Prof. Kouwenaar was op weg naar de Verenigde Staten om voor een internationaal congres een voordracht te houden over geografische pathologie. Echtpaar Bakker Het omgekomen echtpaar J. Bakker en H. BakkerDe Vries had de Nederland se nationaliteit, doch woonde te New- hampton in de staat New York. De heer Bakker werd 18 Maart 1909 te Uit huizen geboren, waar zijn vader land arbeider was. Zijn vrouw kwam uit Us- 1. Het echtpaar emigreerde met een zoon op 10 Juni 1947 naar New York— Bullvilie. waar de heer Bakker aanvan kelijk, evenals hij in Nederland was. landarbeider werd. Enkele jaren later konden zij een grote boerderij betrek ken. Enkele maanden geleden waren zij met verlof naar Nederland gekomen en op de terugweg naar de Verenigde Sta- 'en vonden zij de dood. A. J. L Grondhout De heer A. J. L. Grondhout, geboren 19 April 1921 in het voormalige Neder lands Indië. kwam op 13-jarige leeftijd naar Nederland. Hier voltooide hij zijn middelbare studie te Heemstede en te Deventer Op 15 Januari 1948 trad hij als exportmanager in dienst bij de Ko ninklijke WeePgoederenfabriek C. T. Stork en Co NV. te Hengelo. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Mevr. A. Schaap—Venema De 64-jarige weduwe Arendina Schaap Venema woonde met enkele zusters en een zoon in Grand Rapids. Vier maanden geleden kwam zij in ons land om haar vacantie door te brengen bij haar broer, de heer J. Venema te Groningen. Zater dagmiddag was zij opge-wekt naar Schip hol vertrokken om de terugreis naar Amerika te aanvaarden. Op weg daar heen werd haar levensdraad afgesneden. F. Polak Onder de om het leven gekomen pas sagiers bevindt zich ook de van orgine Nederlander Frits Polak, de 38-jarige president van Polaks Fruital Works uit Middletown in de Verenigde Staten. Zijn ouders zijn Zondagavond op Shannon aangekomen. Adenauer richtte zich tot Duitse katholieken Bondskanselier dr Adenauer heeft ook in een schriftelijke boodschap aan de Duitse katholiekendag te Fulda zijn be zorgdheid voor de politieke toestand tot uiting gebracht. „Door onze tijd woedt een politieke orkaan, die wrikt aan de grondslagen van de vrijheid en van het christendom", aldus Adenauer. „Wan neer de stormvloed uit het oosten zich over de bondsrepubliek en over West- Europa zou storten, dan zouden wij voor lange tijd niet meer van een christelijk Europa kunnen spreken. Wie gelooft dat de grondslagen van ons geestelijke be staan gewijzigd zijn, vergist zich. In zulke tijden behoort de christen midden in het politieke leven te staan. Wjj heb ben als christenen In de politiek thans meer dan ooit de gave der waakzaamheid nodig om het wereldcommunisme met succes te kunnen weerstaan." Aan de besprekingen over het christe lijke getuigenis in het politieke leven werd door vele leden van de sterke Ne derlandse delegatie deelngenomen. Mej. dr Klompé sprak over het internationale parlementaire werk ln Straatsburg. Volgend jaar geen tekort aan koffie Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft voorspeld, dat er in Juni 1955 geen tekort aan koffie meer zal be staan, daar de productie met 287.000 ba len zal stijgen, dank zij de uitbreiding der cultures na de oorlog. In aanwezigheid van generaal Hassel- man, gen. Buurman van Vreeden en an dere hoge militaire autoriteiten, benevens de Limburgse commissaris der koningin is Vrijdag de Koninginnenbrug in Noord- Limburg over de Maas tussen Well en Wanssum, een door Engelse en Neder landse genietroepen gebouwde zware bailey-brug, bestemd voor militair en burgervervoer. geopend. Gevaarlijke spionne Deze gemoedelijk uitziende vrouw, moeder van twee kinderen, is een gevaarlijke spionne. Dank zij de onthullingen van de gedeserteer de Russische M.V.D.-agent Petrof, heeft de Australische recherche deze dame, zekere Rosemarie Oi lier (46 jaar), gearresteerd. Zij was, zoals gemeld, tweede secre taresse van de Franse ambassade te Canberra en verstrekte de Rus sische geheime dienst gedurende verscheidene jaren belangrijke inlichtingen. Beschuldigd van verraad is zij op transport gesteld naar Frankrijk om daar te wor den berecht. „Ik liep 30 km geboeid Vier dagen zonder drinken, vertelde De Castries Generaal-majoor De Castries, de thans door de Vietminh vrijgelaten heldhaftige verdediger van Dien Bien Phoe, ziet slecht uit. Zijn haar is grijs, hij Is v magerd en zijn ogen liggen diep in 1: kassen. Hij leunde op een stok. toen hij Zaterdag te Hanoi een ere-wacht inspec teerde. Aldus meldt Reuter in tegenstel ling met andere, jneer optimistische be- De gewoonlijk stoïcijnse generaal barst in tranen uit, toen hij de hand drukte in zijn meerdere, generaal René Cogny. de Franse bevelhebber in Noord-Vietnam, lie hem omhelst had. „Het is idioot, maar ik kan mijn gevoelens niet verbergen. Vergeef mij," mompelde De Castries, ierna verteld0 de generaal hoe hij, de val van Dien Bien Phoe. in een jeep werd meegenomen, waarna hem op n gegeven ogenblik werd bevolen uii stappen en hij de tocht te voet, met gebonden handen, over een afstand van dertig kilometer moest voortzetten Later werden hij en andere officieren nog steeds met gebonden handen, op vrachtauto's geladen, waarna zij acht da gen lang door onherbergzaam land wer den gereden, totdat het kamp was bereikt, waar zij dis krijgsgevangenen der Viet minh zouden vertoeven. Gedurende deze tocht kregen zü vier dagen lang geen drinken. In het kamp werd De Castries geschei den van zijn mede-krijgsgevangenen ge houden. Vier soldaten van de Vietminh. die hem nooit verlieten, hielden hem on afgebroken in het oog. Drie dagen lang werd hij ondervraagd door een speciale commissie, waarvan één der leden een Rus was. Na het tot stand Ur.n-,°n >•- -n- ilstand in Ind aanzienlijk beter behar t.-'j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6