Oude les bij nieuwe ramp Amsterdams gezin met auto water: drie doden te KERK en SCHOOL 't Belang van de prediking voor de politiek oor hom geen bazuinen j PuzzleI 2 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 T3INNEN DE KORTE TIJD van twee weken werd onze K.L.M. door een tweede ramp getroffen. In de Ierse rivier Shannon stortte gistermorgen vroeg de Superconstellation Triton neer. Volgens de laatste berichten zijn als gevolg van deze ramp 28 mensenlevens te betreuren. In duizenden huiskamers viel gisteren, toen de radio deze nieuwe jobstijding doorgaf, grote stilte. En in de namiddagdiensten heeft menig predikant de nabe staanden van de slachtoffers in het gebed de Here opgedragen. Als we de glanzende K.L.M.-vogels de hoge luchten zien doorkleven, voelt menigeen 't hart sneller kloppen. Want onze luchtvaart is een stuk van onze nationale trots. En als er een ramp gebeurt als met de Bontekoe en nu weer met de Triton, wordt dat door ons volk gevoeld als een nationale ramp. T~\EZE DROEVE GEBEURTENISSEN, die elkander zo pijnlijk snel op- U volgden, herinnerden er ons op aangrijpende wijze aan, dat alle mense lijke prestatie, hoe vernuftig en geniaal ook, de risico's niet uitsluiten 't Is goed dat wij allen ons daarvan bewust blijven. Ook hier hebben we te leven en te werken naar de gouden regel in de brief van Jacobus 4 vers 13 tot 17. Dat weten ook onze koene vliegers. In de memoires van commodore B. J. Fiedeldij treft men „Het gebed voor de vliegers" aan, waarin ons deze woorden thans wel bijzonder toespreken: „Ontferm U over onze vliegers. En wanneer zij temidden van de wolken en de wonderen van de hemel zijn, geef hun de zekerheid van Uw bescheiming, zodat zij hun taak voorzichtig en zonder vrees volbrengen, vertrouwend dat in leven en dood de eeuwige God hun toevlucht is Zij dat, ook in de toekomst, de kracht en het vertrouwen, waarin de honderden werkers van onze K.L.M. van hoog tot laag hun moeilijke, ver antwoordelijke en vaak ook gevaarlijke arbeid volbrengen, en trooste de Here de nabestaanden van de velen, wier levensdraad bij deze dubbele ramp plotseling werd afgesneden. Gereformeerd standpunt jegens oecumene Op de dit weekeinde in het Eykman- huis te Driebergen gehouden eor.Wrentie van de oecumenische beweging waar schuwde ds H Landsman, secretaris alge mene zaken der Herv synode tegen een „vlucht uit de Kerk" en een pseudo- oecumene" Wat mensen doen is alleen voorbereidend werk. de ware eenheid moet God brengen Over het standpunt van de Gereformeerden ten aanzien van de oecumene refereerde prof dr R Schip pers. De Gereformeerden achten het niet aanvaardbaar in een Kerk van overwe gend orthodoxe structuur vrijzinnigen te hebben. Dit punt en het gevaar voor ni vellering hebben er onder meer toe ge leid. dat de Gereformeerden in 1949 een afwijzend standpunt tegenover de We reldraad van Kerken innamen. Indien zij een afspraak maken ten aanzien van de Wereldraad is dit er tevens een ten op zichte van de Hervormde Kerk. Daarom moeten de Gereformeerden eerst ten aan zien van de Hervormden hun houding be palen voor zij verder strekkende stappen ir. de richting van de Wereldraad doen, aldus prof. Schippers. Stoottroep-museum te Venlo geopend Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het regiment stoottroepen heb ben duizend militairen van dit onderdeel Zaterdag In Venlo geparadeerd. Voorts werd in de Frederik-Hendrikkazerne al daar een stoottroep-museum geopend door een dochter van een der gesneuvelden van dit regiment, R. Gerven uit Tegelen. Psychopaath lokte kind mee Na vele omzwervingen in Tilburg gearresteerd Na wekenlange nasporingen is in Til burg eindelijk de psychopaath gearre steerd. die in Juli een vierjarig knaapje uit Hilversum-Zuid had meegelokt naar de heide. De Hilversumse politie had na de ver missing van de jongen een uitgebreid on dersoek ingesteld met behulp van om wonenden. waarbij ook gebruik werd ge maakt van een radiowagen. De moeder van het knaapje riep het kind via de ge luidsversterker. wat uiteindelijk doeltref fend bleek, want het ventje werd gevon den, ongedeerd, alleen ontbrak een sokje. De dader bleek al eerder ontvlucht te zijn Hij was niet tot enige misdaad overge gaan. omdat hij bang was geworden. Men vond wel een hol, waarin de onverlaat kennelijk had gewoond. Men trof er o.a een scheermesje aan. Mede aan de hand van een beschikbaar signalement en de oude archieven, kwam men tot de con clusie, dat de dader een psychopaath moest zijn, die enkele jaren geleden in Hilversum nabij het Spanderswoud een meisje had aangerand en met een scheer mesje had verwond. Bij een tweede aan randing werd hij gearresteerd, toen ver oordeeld en later ter beschikking gesteld van de regering. Hij werd opgesloten ln een psychiatrische inrichting, waaruit hij enkele maanden geleden wist te ontsnap pen. Van Hilversum leidde zijn spoor naar Barneveld. waar hij ook wist te ont komen. voordat hij ontdekt werd. Daar moest hij echter wat kleren achterlaten, waaronder het sokje van het Hilversumse kind. Men wist toen, dat men het goede spoor had. In het zuiden des lands heeft de man enkele malen vergeefs gepoogd naar België uit te wijken, totdat hij uit eindelijk in Tilburg werd gegrepen. (AduertentleJ Brandend zuur op Uw maag dooft prompt met aan of twaa Rennies. Geen wonder, dat iedereen Rennies kent enroerat. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies steevast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuurbranden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op de tong. En Bennies zijn nog smakelijk ook. Ongeluk in. Zuid-Willemsvaart Passerende arts en zijn assistent doken zonder resultaat De heer en mevrouw P. de Wilde-Ten Koppel en hun enige zoontje van acht jaar zijn gisteravond met hun personen auto te Beek en Donk (N. Br.) geslipt, in de Zuid-Willemsvaart gestort en verdron ken. De auto van de heer De Wilde slipte toen hij bij de schroefboutenfabriek te Beek en Donk een ander voertuig wilde passeren. De wagen sloeg over de kop en stortte van de kade af in het kanaal. De wachtsman van de fabriek sloeg onmid dellijk alarm, doch de reddingsmiddelen waren niet dadelijk voorhanden. Kort na het ongeluk passeerden dokter C. Verbeek en zijn assistent dokter Joc- kin uit Gemert de plaats van het ongeluk. Beiden doken het kanaal in om te pogen de inzittenden uit de auto te halen. Deze lag echter ondersteboven en men kon de portieren niet open krijgen. Met behulp van anderen hebben de geneesheren een kabel aan de as van de geheel onder wa ter verdwenen auto bevestigd, waarna het voertuig met veler hulp naar de kant gesleept kon worden. Nadien kon de fa- Nieuw bestuur voor Stichting Compost Het nieuwe bestuur van de Stichting Compost zal straks naast de huidige voor zitter (mr dr R. H. baron De Vos v. Steen- wijk) bestaan uit zes leden, die tegelijk zitting hebben in de raad van commissa rissen van de N.V. V.A.M. en zes leden, die met de N.V. V A M. geen enkele bin ding hebben. Dit blijkt uit een brief, die minister Mansholt heeft gezonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Zoals bekend waren in de Tweede Kamer bezwaren aangevoerd tegen bet feit, dat de raad van commissarissen van de N.V. Vuilafvoermaatschappij V.A.M. tevens het bestuur van de Stichting Compost vormde. De vertegenwoordiging van ministeries en instellingen wordt tot de helft (zes) teruggebracht. De vrijkomende zes plaat sen zullen worden bezet door dr P Spaan der. inspecteur voor de volksgezondheid, prof. dr A. C. Schuffelen, hoogleraar in de landbouwscheikunde, dr ir F W G Pijls, consulent voor bodemaangelegen heden. een boer en tuinder, beiden voor te dragen door de Stichting voor de Land bouw en een vertegenwoordiger van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten De Stichting Compost zal onderzoekin gen moeten doen uitvoeren en adviseren In kwesties van vullverwtjdering en stads- vuilcompostbereidtng, het gebruik van atadsvullcompost voor bodemverbetering moeten stimuleren, de oprichting van stadsvuilcompostbedrijven moeten bevor deren en de minister van landbouw moe ten adviseren inzake de financiële hulp bij de oprichting van huisvullcompostb*- d rijven Bovendien wordt er. eveneens overeen komstig de wens van de Tweede Kamer, een beheersstichting ingesteld, die de be schikbaar komende gelden moet beheren en in opdracht van de minister financiële medewerking moet verlenen bij de op richting van hulsvuilcompostlnstailatles. Het bestuur van het beheersfonds is klein gehouden en zal bestaan uit een vertegen woordiger van elk der departementen van landbouw c a., binnenlandse zaken en fi nanciën. De minister stelt zich voorts voor. jaarlijks aan de Staten-Generaal een financieel en technisch overzicht te verstrekken, ten behoeve waarvan de ge meenten verplicht zullen worden, de no dige gegevens over te leggen. George Stratton overleden George R. Stratton. tweede dirigent en leider van het Londense Symphonle- orkest. is Zaterdag na een maandentang ziekbed in de ouderdom van 57 jaar in een Londens ziekenhuis overleden. Door gasveistikking Drie doden in gezin te Tilburg In een duplexwoning in de Korte Hout straat te Tilburg heeft zioh ln de nacht van Zaterdag op Zondag een geval van gasverstikking voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan drie personen (vader, moeder en het jongste kind). De oudste twee kinderen bleven als door een won der gespaard, terwijl een vierde in zorge lijk toestand naar het ziekenhuis is ge bracht. Het was omstreeks negen uur Zon dagmorgen. toen omwonenden werden gealarmeerd door het huilen van de beide oudste kinderen van de familie Gijeelhart. Zij hadden (naar later bleek) hun ouders vergeefs geroepen om hun te vragen, de afsloten deur van beider slaapkamer te openen. Toen men op on derzoek uitging, kwam men tot de ont stellende ontdekking, dat het huls. op dit Jongensvertrek na, geheel was gevuld met gas. In de keuken had men gedurende de nacht 9oe>p op een comfoor laten trek ken. De gaslang was van de kraan los geraakt. De ouders, beiden 30 jaar oud. bleken reeds door het gas te zijn ver stikt. terwijl van de beide jongste kin deren. die in een ander vertrek sliepen, de jongste van 4 jaar eveneens bleek te zjjn overleden. Het zesjarig kind werd in zorgelijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Inmiddels is een verbetering In zijn toestand ingetreden, zodat men hoop heeft het kind in het leven te kun nen houden. Organisator wereldtentoonstelling naar minister Droes Op 15 September zal baron Moens de Fernig. commissaris-generaal van de Bel gische regering voor de algemene wereld tentoonstelling 1958 te Brussel, een zoek brengen aan minister-president dr Drees en aan de minister van Economi sche Zaken. Wie zag de Bontekoe eer het neerstortte? Deel van vliegtuigromp binnengebracht Het onderzoek naar de oorzaken van het ongeval met de Willem Bontekoe wordt met kracht voortgezet. Als onder deel van dit onderzoek wordt ook ge tracht de baan. die het vliegtuig heeft beschreven, te reconstrueren. Het is be kend geworden, dat het vliegtuig Maan dag 23 Augustus tussen half een en eer heel laag boven de Nederlandse kust hoogte van Egmond, maar mogelijk ook nog elders is geweest, waarna zeewaarts ls gevlogen Hoewel len het vliegtuig moeten hebben gezi zijn nog slechts weinige gegevens ooggetuigen bekend geworden. Het wordt daarom zeer op prijs gesteld, indien dezen spoedig schriftelijk mededeling doen vi hun bevindingen aan het Bureau Voor onderzoek Ongevallen van de Rijkslucht vaartdienst op Schiphol. Zaterdagmiddag kwam ln IJmuiden de sleepboot Hector binnen met 5 kotters in haar kielzog, die het zoeken naar het wrak van de Willem Bontekoe gedurende het weekeinde onderbraken. Deze sche pen hadden (tuk voor stuk weer duizen den fragmenten van de verongelukte ma chine op het dek Er waren een paar grote stukken btj. zoals een gedeelte de romp met de raampjes er nog in. wrak vertoonde enkele scheuren. milie De Wilde op het droge worden ge- Dokter Verbeek en andere helpers zijn nog lange tijd bezig geweest de levens geesten der slachtoffers weer op te wek ken. Deze hulp mocht echter niet baten. Zij stellen zich op de hoogte Honderd Kamerleden langs industrie Vandaag is de reis van bijna honderd leden van de beide Kamers der Staten- Generaal langs 28 industriële bedrijven in vier streken van ons land de Zaan streek, Groningen en Friesland, Zuid limburg en Westnederland begonnen. Zij hebben een uitnodiging aanvaard van ier werkgeversbonden, die Neder land rijk is. De Kamerleden zullen zich op de hoogte stellen van de recente tech- nisch-industriële ontwikkeling en van de vraagstukken van economische en sociale aard, die daar mee samenhangen. Het programma is gegroepeerd om vier vraag stukken, nl. de zorg voor productie en research, de zorg voor de afzet in bin- en buitenland, de zorg voor de vak opleiding van hoger en lager personeel de zorg voor goede arbeidsverhoudin gen in de onderneming. Vanmiddag om zes uur werden de deel- ;mers ontvangen aan boord van de Oranjefontein ln de Amsterdamse Haven. Het bezoek werd ingeleid door de heer Twijnstra, voorzitter van de con tactcommissie van de werkgeversbonden r J, A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. De begroetingsrede werd ultgegsproken door de heer B. Ruys, voor zitter van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd N.V. Duizend zeeverzekeraars in Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) Meer dan duizend deelnemers zijn er op het congres van de International Union of Marine Insurance, dat in het Palace Hotel in Scheveningen van 5 tot 10 Sep tember zal worden gehouden. Op dit con gres zullen alle belangrijke aspecten wor den behandeld, waarmede de scheepvaart- :ekering te maken heeft en waarbij de nadruk zal vallen op de gemeenschappe lijke internationale belangen van de aan gesloten 39 landen (waarbij waarschijn- ■an dit jaar nog vijf landen zullen toetreden), zonder daarbij de nationale belangen aan te tasten. Een nieuw aspect ln dit Jaar vormt de behandeling van verzekeringsbelangen, in dien de scheepvaart gebruik zou gaan ma- en van atoomenergie. Het praesidium berust sinds 1946 bij de Zwitser mr Carl Briner, wiens grote ver dienste het is. dat hij in dat jaar weer eenheid heeft gebracht in een totaal uit elkaar geslagen „scheepvaartverzekerlngs- De Renate Leonardl Pas volgend jaar op zoek naar het goud Het is de vraag of de Zaandamse ber gers nog dit jaar hun duik naar het goud van de Renate Leonard! zullen kunnen Aan de basis van hun toren moeten nog allerlei werkzaamheden worden verricht, zodat pas over anderiialve week de to- renconstructie op de brede onderbouw kan worden geplaatst. Zaterdag arriveerde het tweede gedeelte van deze constructie in de Nieuwe Zeehaven te Zaandam. Zij is trechtervormig en zestien meter hoog. De beide torenhelften, die samen meer dan honderd ton wegen, zullen op dek schuiten naar Texel en vandaar naar hun bestemming boven het wrak van de Re nate Leonard! worden vervoerd Ook dit oer. en in het bijzonder dat van het laatste gedeelte, is afhankelijk van de weersomstandigheden. Voor het grote ex periment. de duik naar de goudlading, wordt het dan wel heel laat in de tijd, want de najaarsstormen hebben zich reeds gemeld, aldus het AD. Radio sneuvelde in Terheijde Tweemaal brand door blikseminslag Zaterdag is door blikseminslag de grote schuur van de heer J. Keyser bij De Waal op Texel tot de grond toe afgebrand. Twee vakken met hooi en een vak met haver dat pas twee dagen geleden was geoogst, gingen mede verloren. Voorts is gistermorgen in de nabijheid van het dorp Zuid-Sleen (Dr.) door blik seminslag brand in een korenmijt ont staan, toebehorende aan J. Hillebrands te Sleen. Achttien aangrenzende mijten kon den worden behouden. De radio en het dak van een schuur van de familie Looyen aan de Michiel de Ruy- terstraat te Terheyde werden vernield door de bliksem. Indonesië wil nieuwe besprekingen De Indonesische minister van financiën, dr Ong Eng Die, heeft verklaard, dat er naar gestreefd wordt, de besprekingen over de financieel-economische betrek kingen met Nederland zo spoedig mogelijk te beginnen. Hij kan nog geen datum noemen, daar hij eerst de jaarlijkse ver gadering van het Internationale Geldfonds en de Wereldbank moet bijwonen. Intus sen heeft mr Soetikno Slamet, een der nieuwe directeuren van het Internationale Geldfonds, verklaard dat de financieel- economische betrekkingen met Nederland zo spoedig mogelijk geregeld moeten wor den „op een normale basis als gebruike lijk tussen twee souvereine en onafhanke lijke landen". Het moest volgens hem maar eens uit zijn met de bevoorrechte positie van Nederland. Hij heeft reeds een bepaald plan. dat nog in bijzonder heden moet worden uitgewerkt en naar zijn mening aanvaardbaar is voor Neder land zonder de belangen van Nederland te schaden. Minister Algera opent wegverkeersdag De twaalfde wegverkeersdag van de K.N.A.C. zal in November in het Kurhaus •te Scheveningen worden geopend, door de minister van verkeer en waterstaat, mrU. De burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Utrecht zullen spreken over: Wat de burgemeesters van drie van onze grote gemeenten in de naaste toekomst verwachten van de ontwikkeling van wegen en verkeer". Mr D. J. van Gilse, procureur-generael bij het Haagse ge rechtshof en voorzittter van net juri disch economisch verkeerstechnische col lege zal het onderwerp Politie en justi tie in dienst van de verkeersveiligheid behandelen. De chef van de Rotterdamse verkeerspolitie zal spreken over Ameri kaanse verkeerservaringen. Behalve de gebruikelijke bekendma king van de gtedenverteeersveiligheids- competitie 1953 en de daaraan verbonden prijsuitreiking zal tenslotte voor het Conferentie gesloten van Chr. kweekschoolleraren Zaterdagmiddag heeft de heer J. Dek ker, directeur van de Chr. kweekschool te Zetten, in Zeist de door hem geleide conferentie van directeuren en leraren der christelijke kweekscholen gesloten. Het doel van de conferentie, elkaar nog eens te stimuleren om met nog meer pers pectief en enthousiasme het werk te ver richten, is volkomen bereikt. Het was de laatste van een reeks conferenties, die in de Jaren '52, '53 en '54 gehouden is, maar de wens om deze reeks nog voort te zetten is algemeen gebleken". Spreker besloot met op te merken, dat ook in ht schoolwerk niets beters gedaan kan wor den dan te luisteren naar wat Gods Woord daaromtrent te zeggen heeft. Theologenconferentie dei Aijos Een vijftigtal jonge theologen kwam op Woudschoten bijeen op uitnodiging van het bestuur der Nationale Organisatie van Anti-JRevolutionnaire Jongeren met me dewerking van het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigingen, voor een twee daagse conferentie. Zij werden verwel komd door de tweede voorzitter der Ar- jos, mr C. J. Verplanke. Prof. W. Kremer van Apeldoorn sprak over de tegenzin te gen de politiek bij gemeenteleden. Velen beschouwen de kansel als de gewijde sfeer van Jeruzalem en het platform als de plaats der profamie van het wereldse Athene, waar men de volksgunst zoekt. Prediking is dienst van God. De poli tiek beheerst een bepaalde sector van het leven. Zij houdt zich bezig met de vraag naar de visie op de staat, het recht, de burger, het gezin, enz. De Christen wil de politieke vragen vanuit Gods Woord benaderen. Dat brengt de prediking van dat Woord ln aanraking met de politiek. De prediking zoekt de triumf van Chris tus. Zij belicht de verhouding van de en keling tot God, doch schiet tekort indien zij niet tracht ineriCht te geven in de eisen des Heren voor het dagelijks leven. De prediking kan en mag nimmer uitgaan van een partij-politiek stelsel. Van hoe groot gewicht het is, dat de prediking zich ook op de politiek richt, zien wij uit de verblijdende gevolgen van Calvijns prediking. De opkomst van het oatiónaal-socialisme in Duitsland is niet bulten de schuld der prediking omgegaan. De prediking moet elke Zondag aan de moegestredenen de pijlen meegeven voor een hele week. Dit houdt niet in, dat de prediking politieke beginselverkondiging mag zijn. Evenmin mag zij zich met prac- tische politieke vraagstuikiken bezig hou den. Zy moet de lijnen aangeven voor de levensroeping der gemeenteleden. Men zegt- dat het politieke element in de prediking verdeeldheid op kerkelijk terrein bevordert. De verkondiging ener politieke roeping naar Gods Woord maakt geen scheiding Ook het gevaar van ver eenzelviging van partij en kerk is denk beeldig. indien de prediking overeenkom stig de Schrift is. Ons burgerschap is in de hemelen, doch daarom is het leven be neden niet onwaardig. Wij hebben ech ter de correctie van boven nodig. De Ca techismus eindigt met de Christen op de Geloof en politiek Daarna sprak dr J. Schouten over ge loof en politiek, wijzende op de nauwe verbondenheid tussen beide. Bij behande ling van geloof en politiek wil hij onder geloof het Christelijk geloof verstaan, het geloof in God en Zyn Bijzondere Open baring. erkenning van Christus* Koning schap over het gehele leven. De Heidel- bergse Catechismus spreekt over ellende, verlossing en dankbaarheid. In de dank baarheid ligt onze opdracht overeenkom stig de scheppingsopdracht. De vervulling Nederlander verdronken in Oostenrijk De Nederlander H. Visser, die zijn v? cantie doorbracht in het Tyroolse dorp Koessen, is Zaterdag in het meer Walch- see verdronken. Volgens de politie is hij blijkbaar het slachtoffer geworden van een hartaanval, toen hij uit een roeiboot in hel water dook. Wesldüi'ise ambtenaar pleegde zellmoord Een 32-jarige rijksambtenaar uit West- Dultsland, die er van verdacht werd re laties met de Oostduitse geheime politie te onderhouden, heeft Zaterdagavond zelfmoord gepleegd. De man nam in de Westberlijnse cel, waarin hij in voorarrest Logeetje overleden na val in kokend water De vierjarige Simon van Beek uit Ot- terloo, die bij zijn grootouders in Hoen- derloo vertoefde, is in een teil met ko kend water gevallen en Zaterdag aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Eén dodo bij outobotsing te Aalsmeer Bij een autobotsing te Aalsmeer ls gis teren de heer B. uit Amsterdam gedood. Hij zat in de auto van de heer W. v. d. E. uit Zandvoort, die in botsing kwam met de wagen van de heer P. C. S. uit Am sterdam. daarvan is moeelijk dank zü het werk van Christus. Zo is er verband tussen ge loof en politiek In het abstracte is geen antwoord te vinden op de vraag hoe die relatie in het concrete werkt. Dit wordt bepaald door de zich ontwikkeldende his torische situatie. Zij houdt verband met de vraag in welk bestaan de Christen leeft. De Christenen in Nederland. India en Rusland leven in verschillende situa ties. Ook d-e tijd, waarin men leeft, is sterk bepalend. De realisatie van het ver band tussen geloof en politiek is veelal alleen aan te geven, indien men kennis draagt van de bestaande werkelijkheid. Moet in Nederland uit dat verband ge concludeerd worden voor de Christelijke politieke party? Ja! Het ontstaan dier party in Nederland is vrucht van strijd tussen geloof en ongeloof met betrekking tot het staatkundige leven, tegen verbre king van de verbinding van het staat kundig leven met de Christelijke religie. Is er thans eohter voor een Christelijke partij een bestaansgrond? De P.v.dA. en de V V D. bestrijden de noodzaak van het uitgangspunt voor de partij in de grond gedachten der Christelijke religie. Daar om is daar de beleving van het Christe lijk geloof in het organisatorisch verband onmogelijk. Christus is Heer over het ge hele leven ln de organisatie. Deze belij denis noopt tot instandhouding ener Christelijke politieke partij. Spr. wil deze vandaag niet meer vereenzelvigen met de A.R, party, maar deze is ook thans nog de party, waarin allen, die tot de Gere formeerde gezindte behoren, kunnen sa menwerken Voor allen, die de hoofd waarheden van het Christelijk geloof als het Woord des Heren aanvaarden, is er in deze party een plaats en een taak. De politieke verdeeldheid onder Gerefor meerden verziwakt de Gereformeerde ge zindte. Anderzijds veroorzaken piëtisme, kerkisme. en sectarisme de politieke ver deeldheid. Het is onloochenbaar, dat pië tisme grote delen van het leven prijs geeft aan de verwereldlijking Kerkisme en sectarisme werken de politieke onvrucht baarheid in de hand Ook is de Gerefor meerde gezindte niet onaantastbaar ge bleken voor de voortschrijdende verva ging van het Christendom. Het is nood zakelijk, dat er een Christelijke politieke partij is, die de grondwaarheden van de Christelijke religie voor het staatkundige leven aanvaarden en toepassen wil. Gedurende een deel van de Donderdag morgen is dr Schouten breed en helder Ingegaan op de vragen en opmeikingen. Deze conferentie in een sfeer van har telijkheid en saamharigheid heeft aange toond. dat het van de Arjos een goed ini tiatief was haar te organiseren en dat er aan herhaling behoefte bestaat. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwe Tonge J. G. Abbringh te Oosterwolde (Gld Bedankt: voor Gorinohem (vac. Ph. J. Vreugdenhil), C. A. Korevaar te Rot terdam-C. Geref. Kerken Aangenomen naar Bierum, Joh. de Boer te Amsterdam-Noord (Buiksloot). Bedankt: voor Idskenhuizen, M. D. Geleynse te Winsum (Fr.). Benoemd: tot hulppred. te Ben schop C de Kruyk, a.s. emer. pred. te Vrij hoeve-Capelle. Nestor van Gereformeerde dominees nam aischeid Voor de laatste maal ln zijn functie van dienaar des Woords in actieve dienst by de Gereformeerde Kerken, heeft de 70-jarige dr B. A. Knoppers gisteravond de dienst geleid in de geheel gevulde Buiten Amstelkerk te Amsterdam, omdat hem met ingang van 1 September jl. eer vol emeritaat is verleend. In het begin van dit jaar heeft dr Knoppers zijn 40-jarig ambtsjubileum ge vierd, van welke periode hij ruim dertig jaar de Kerk van Amsterdam heeft ge diend. Kerkelijke examens Voor het zendingsexamen der Geref. Kerken zijn geslaagd de dames C. Ardon, G. Horst, J. H. A. Kottier, mevr. J. Mo- bach-Hooft. mr G. H. Pruim en C. W. v. d. Werff en de heren N. Alblas, C. de Bruin, B. G. Kegge en P. H. Steneker. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot leraren aan het Chr. lyceum te Hogeveen: G Kortekaas te Groningen (oude Uien). G J Heinen te Hogeveen (Duits), lr G Lindeyer te Meppel, J v d Laan te Meppel en J E Kok te Hogeveen Kort en Klein Dr F. K. O. Frodl uit Utrecht is be noemd tot geneesheer aan het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam. De N.V. Frans Beeren en Zn te Weert heeft een Ned. militaire orde van bijna 2.3 millioen ge kregen voor levering van onderbroeken en overhemden. Op 18 September zal de 73-jarige J. G. van Hal te Voorst 60 jaar in dienst zijn bij de rietmeubelfa briek van de fa. H. Lang en Zn te Ulft. Hij denkt er nog niet aan met pensioen te gaan. Te Holwierde-Bierum (Gr.) is de clandestiene zender Antenne opgespoord. Tegen de 19-jarige eigenaar, de landar beider W. D. L. R. aldaar is proces-ver baal opgemaakt. De tekst van de on langs gewijzigde Garantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel is bij beschikking van de minister van Justitie geplaatst in staatsblad 385. DINSDAG 7 SEPTEMBER rersum I 402 m. AVRO 7.00 Nieu' VPRO; 7.50 Dagopening AVRO; 8 00 irs 3.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 9 30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 10.50 V. d. kleuters 11.00 V. d. zie Zang en piano 12.00 Lichte muz. 1 en tuinb. meded. iC.33 V. h pla 12.40 Pianospel. 1.00 Nieuws l.lS M« am. 1.20 Promenade ork. 2,00 „Wij •n Amerika"! 2.30 Omr. ork. 3.15 „Wij ii nooit over zulke dingen". 4.30 V. d. kind. 5.00 Org. -cordeon. 5.30 Lichte muz 5.45 Pianospel 00 Nieuws 6.15 Gram. 6.30 R.V.U.: Prof. C. Peusem ..Phllosophie bezinning se volks- '30 Viool .00 Di liederen 7.25 „Paris vous parle' en Altviool 8.00 Nieuws 8.05 Ami Rep. 9.00 Lichte muz. 9 30 Voca! gen 10 00 Dansmuz, 10.30 Buitenlands 10 45 Indonesisch ens. 11.00 Nieuws New York Calling 11.20-12.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nieir Gram 7.15 Gym 7.30 gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal 8.00 Nlei Gram. 9.00'V. d. huis V d kleuters 10.15 Franse chansons 10.30 Kamêrork. 10.45 Gram. 11.00 V d vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert" 12.00 Angelus 12.03 Wereldmuziekconcours Kerk- rade 12 30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram i2 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuw 1.20 Amus. rzorging van a. emigrant. Vraaggespr. met Pater A. van de: Bosch en ds J. A. Quak. 6.00 Lichte mui 6 20 Sportpraatje 6.30 V. d. jeugd 6.52 Ac1 7 00 Nieuws 7.10 Gram. 7 15 Uit het Boek de Bioeken 7.30 Gram. 8 25 tie gewone man 8.3 Sopr.. alt en piano. 9.00 Gram. 9.15 Omi ork. en solist I. d. pauze: Gram. 10.40 Schaakolympiade 10.45 Avondgebed en kal. U.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland BBC Home service 330 m. Gram. 12.25 V. d. arb 12 55 Weerber Nieuws 1 10 Twintig vragen 1.40 Orgelspel 2.00 Orkestconcert 3.15 Critieken 4.00 Vli demonstratie 4 30 Discussie 5.00 V. d. ld 26. had „Maar ik zie niet in wat je nog kunnen doen," zei Caroline. ,,Nu het te laat is zie ik verschillende dingen die ik had kunnen doen." „Wanneer is de begrafenis." „Morgenmiddag." „Morgen? Maar dat is de laatste dag van de Synode." „Dat weet ik. Dat geeft niets." Haar verstand zei haar, dat zijn plicht hier lag, maar haar hart verzette zich tegen zijn blijven, tegen het vergeten van zijn eigen belan- voor mensen die hem niet mochten, die bij openlijk vijandig tegenover hem stonden. Mildred kon hij niet meer helpen. Mevrouw Brush had Ed weer voor haar zelf en zij had de kinderen ook. „Heb je nog met de bisschop gesproken?" „Nee. Of liever gezegd heel kort." zei hij. „Heeft hij nog wat gezegd?" „Niets over een eventueel vertrek." Hij stond op. Met moeite verhief hij zijn lichaam uit de stoel Hij ging naar de deur van de studeerka mer „Ik moet nadenken over mijn preek," zei hij. Een uur later kwam hij terug. „Ik ga nu maar bij Elsie zitten, voor het geval zij wakker wordt," zei hij. Weer bleef hij een hele tijd weg. Toen kwam hij terug met Elsie Haar gezicht was gewas sen en leek minder gezwollen „We kunnen we) samen in de grote stoel zit ten." ze1 hij. ..Zal ik je wat voorlezen?" Hij bleef de hele middag voorlezen, tot het eten klaar was Eenmaal hoorde Caroline het eigenzinnige stemmetje: „Dat was mooi. Lees dat nog eens." Paul begon opnieuw. Caroline had helemaal geen zin zich met het kind te be moeien, maar het ergerde haar dat Elsie zich niets var. haar aantrok en bij Paul wilde zijn Onder het eten begon Elsie weer te schreien Weer ging Paul met haar in de grote stoel bij de kachel zitten en begon voor te lezen Tenslnite bracht hij haar naar boven en bleef bij haar tot zij ingeslapen was. Toen hij weer beneden kwam zei hij: „Ik ga even wandelen". Caroline wilde eerst zeggen dat zij meeging, doch onderdrukte de neiging. Elsie kon niet al leen blijven. Daarenboven was zij er niet zeker van dat zij bij hem wilde zijn, hoewel zij steun nodig had. Maar zij geloofde evenmin volledig in Paul's kracht. De volgende morgen kwam Ed Brush om Elsie te halen NEL1A GARDNER WHITE was een knappe jongeman, maar zijn ogen waren glazig en roodomrand. „Ed, waarom laat je Elsie niet hier tot na de begrafenis?" vroeg Paul rustig. „Mijn vrouw zal goed voor haar zorgen. Je wilt haar toch niet naar de begrafenis laten gaan, wel?" „Ik weet het niet" zei Ed vaag en maakte een verwarde beweging met zijn arm over zijn voor hoofd „Ik dacht eigenlijk, dat het wel zo hoor de „Ik zie niet in waarom. Zij is een gevoelig kind Ik zou haar niet overstuur willen maken." Caroline dacht bars dat zij nog nooit een minder gevoelig kind had gezien dan Elsie, on danks haar tranen. .Misschien doet het er niet toe," zei Ed. „Moe der denkt dat het zo hoort" „Niemand verwacht het," zei Paul op ietwat strenge toon. „Ik kan niet inzien waarom het no dig is het kind weer overstuur te maken. Ze is nu kalm Ik zou niet graag willen dat ze weer opgewonden raakte „Goed dan," zei Ed, zonder overtuiging. Toen hij weg was zei Caroline: „Gevoelig?" „Inderdaad." zei Paul. „Is het goed dat Ik ook niet ga?" „Was je het dan van plan?" vroeg Paul ver baasd. „Nee, ik voel er niets voor. Maar ik dacht dat het misschien zo hoorde." „Nee, het is niet nodig. Ik zal wel zeggen dat jij bij Elsie gebleven bent." Het antwoord bevredigde haar niet, omdat zij voelde dat Paul dacht, dat niemand er belang in stelde of zij er was of niet. Maar eigenlijk ging zij nog liever naar de begrafenis, dan dat zij op Elsie bleef passen. „Ik begrijp niet hoe je eigenlijk kunt preken," zei zij. „Als tekst heb ik Efeze 4:32 gekozen," ant- woorddp hij. Maar hij had niet veel tijd om aan zijn preek te werken, want Elsie kwam in zijn studeerka mer en zei: „Lees me nu voor," en hij ging zit ten alsof hij niets anders te doen had en las tot het eten klaar was. Na het eten trok hij zijn beste pak aan. „Hoe denk je over een middagslaapje tot ik terug ben, Elsie," zei hy. „Ik slaap 's middags niet," antwoordde Elsie strijdlustig. „Ik ben zes. Waar ga jij heen?" ,,Ik moet even naar de kerk. Maar ik ben spoe dig terug." „Ik ga met je mee." „Nee. dat kan deze keer niet. Als ik terug kom gaan we misschien samen wandelen. Op de heuvel Hij boog zich voorover, kuste hair en zei: „Zoet zijn, hoor Ik ben zo terug." Toen gaf hij Caroline een kus en vertrok. Elsie gaf Caroline een sluwe blik en zette zich in postuur. „Ik wil hier niet blijven," zei zij. „Wil je me niet helpen met de afwas?" vroeg Caroline, iets te opgewekt. „Ben je daar groot genoeg voor?" „Nee. dat wil ik niet," zei Elsie. En zij liet er op volgen: „Je hebt geen krukje om op te staan „Dat heb ik wel boven. Zal ik het halen?" nuz. 1.45 V. d. kind. 2.00 C ;.00 Mazurka's 3.45 Hanmo: Dagboek" .15 ..Mrs 6.45 Hoorspei 5.30 Orgelspel 6 00 Dan: 7 00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Luiste rwedstr. 8,00 Hoorspel 8.30 Gram. 9.30 Klankb. 10.00 Nieuws 7.15 Lichte Jazzmuz. 9 45 Nieuws 10.10 Dansmuz. Amus muz. 12.00 Nieuws 0.25 Lichte m Frankrijk Nationaal progr. 347 m. Symph. conc. 1.00 Nieuws 1.55 Gram. Nieuws 2.05 Pianorecital 6.30 Amerik 7.00 Gram. 8.02 Kamermuz 9.50 Klankb. Veerber. 12.34 Gram (Om 12.50 Koersen) .00 Nieuws 1.10 Tuinbouwkron. 1-15 Gram. 00 Ork. conc. 3.30 Orgelspel 4.00 Gram. 4.15 jeugd 6.30 V. d. sold. 7.0i 7 50 Caus 8.00 Verz. progr. v. d vrouw 8 15 V. d. vrouw 9 00 Sopr. en viool 10.00 Nieuws en weerber. 10.15 Ork. conc. 10.55—U.00 Brussel Frans 484 m. 12.00 Omr. ork. 1 00 Nieuws 1.20, 2.00 en 3.00 Gram. 4.05 Lichte 6.45 Gram. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 2. Zeer verheven, 8. rivier in Rusland, 10. schoolafdeling, 11. familielid, 13. voegwoord, 14. stoomschip, 15. twintigtal, 17. fraaie klederdracht. 18. duinvallei, 19. groente, 20. afneemdoek, 21. onderwijs, 22. titel, 23. landbouwge reedschap, 24. scheepskamertje, 26 vrolijk, 28. deel van het etmaal. 29. loot. VERTICAAL: 1. Hevige wervelwind. 3. klein persoon, 4. kleur, 5. zouteloos, 8. bestaat, 7. van binnen niet hol. 9. af doende, 12. vogel. 14 gebakje. 16. maat. 17. geneesheer, 19. gemene streek, 20. zoek, 21. sierlijke plantjes, 24. deel van het lichaam, 25. gezond, 26. zangnoot, 27. pers. voornaamwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZLE M M N

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2