Melkkoker-fabriek bouwt nu superstraaljagers Per dag zullen 200.000 mensen Farnborough bezoeken ,Zo zeker als de tulpen weer zullen bloeien" Resultaten van tuchtoefening niet onverdeeld gunstig .Battle Royal", de grootste manoeuvre na de oorlog in West-Duitsland Schuman: Europ. legerplan is nog niet dood 5 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 BRITSE LUCHTVAARTSHOW BEC-INT 6 SEPTEMBER ELK JAAR wordt op het vliegveld Farnborough bij Londen een grote luchtvaartshow gehouden, waar op grootse wijze de prestaties van Engeland op luchtvaartgebied worden gedemonstreerd. Hier 'wordt de vooruitgang die de Engelse industrie in het voorafgaande jaar heeft ge boekt, in alle glorie vertoond en hier kan men dan ook altijd de nieuwste vliegtuigen en apparatuur, waarvan veelal de gegevens nog geheim zijn. bewonderen. Deze demonstratie, die dit jaar van 6 tot 12 September wordt gehouden, is ieder jaar weer eenevenement voor de gehele luchtvaart wereld. Engeland doet immers alle mogelijke moeite om zijn plaats in de voorste gelederen te behouden. En tot op heden is het daar wonderwel in geklaagd, zo zelfs, dat men het gerust de eerste plaats mag toebedelen. Zo bouwt Amerika b.v. de Canberra, een tweemotorige straalbommenwerper van Engelse oorsprong, in licentie. Docli zelfs op het gebied van verkeersvliegtui gen, waarin Amerika met fabrieken als» Lockheed en Douglas altijd toonaange vend is geweest, is Engeland er in ge slaagd. een leddende positie te gaan in- 'Diverse grote Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, die tot op heden uitslui tend met Amerikaans materiaal vlogen, hebben thans de viermotorige Vickers Viscount, het toestel dat vorig jaar de Christchurch-race won, besteld. En zelfs voor de Engelse Cornet, waarmede in de afgelopen tijd enkele grote ongelukken zijn gebeurd, zodat thans een vliegverbod voor dit eerste straalverkeersvliegtuig van kracht is, bestaat in Amerika grote interesse, nu een verbeterde Cornet reeds proefvluchten maakte. Het is dan ook niet te verwonderen, dat 'tallozen steeds weer met belangstelling uitkijken naar deze gebeurtenis. Wat brengt Engeland dit jaar? Op het gebied der militaire vliegtuigen zal de English Electric PI wel de grootste aandacht op eisen. Deze fabriek maakte voorheen slechts electrische melkkokers, broodroos ters e.d. Haar eerste vliegtuig, de hier boven genoemde Canberra, werd echter direct een groot succes, en ook ten aanzien van de PI zijn de verwachtingen hoog ge spannen. Volgens onofficiële berichten moet dit toestel in staat zijn, horizontaal een snelheid van 1225 km per uur te be halen. De PI wordt dan ook terecht als het middelpunt van deze show beschouwd. Daarop volgt meteen de Vickers 525, een éénpersoonsstraalvliegtuig, dat een atoom bom kan vervoeren. Ook over dit toestel zijn geen verdere gegevens vrijgegeven. Twee zeer kleine Rolls-Royce, vliegtuig- motoren-voor-op-grote-'hoogte, zg. „soar" motoren, zullen in werking worden gedemonstreerd aan de vleugeltips van een Gloster-Meteor. Hoewel de motoren nog niet eens een doorsnee van 16 duim hebben en minder dan 270 Engelse pon den wegen, ontwikkelen zij elk een stuw kracht van 1800 pond. Gezien de afmetin gen en het gewicht is dit een record. Revolutionnaire motor nieuwtje. Zij heeft een nieuwe sohroefturbinemotor ontwikkeld, de BE- 25. die speciaal geschikt is voor toekom stige zeer zware transport- en verkeers vliegtuigen. Het bijzondere van deze motor Is, dat de propeller niet, zoals voorheen het geval was, aan de turbine-as gekoppeld is. Door deze geheel nieuwe methode is het aantal pk. en kg. stuwdruk onafhankelijk gewor den van de temperatuur en hoogte der omringende lucht. Hiermede heeft men tevens bereikt, dat in economisch opzicht deze motor kan wedijveren met de diesel motor, iets, waar men tot op heden met stiaal- of turbinemotoren niet in geslaagd Bij' de verkeersvliegtuigen treedt aller eerst de Twin Pioneer voor het voetlicht. Dit 16-persoonstoestel kan, hoewel het De aandacht van de luchtvaart enthousiasten over de gehele wereld is gericht op deze gloed nieuwe, hypermoderne straal- hommenwerper, de Vickers 525, die een atoombom kan ver voeren. normaal met één vleugel is uitgerust, van een helicopterveld, zoalsb ,v. de Heliha ven in Rotterdam, starten en landen. De kostprijs voor een gewoon toestel ligt veel lager dan bij een Helicopter, zodat deze Pioneer een geduchte concurrent zal worden. Dit des te meer, omdat bij de helicoptères weinig of geen nieuws ge bracht wordt, zodat het kunnen kopen van een rendabel hefschroefvliegtuig, iets waaVop met name de K.L.M wacht, voor lopig nog tot de wensen blijft behoren. Men had verwacht de Vickers 1000 even eens te kunnen demonstreren. Met dit toestel kunnen 100 tot 120 personen non stop met een snelheid van 800 km per uur van Londen naar New York worden ver voerd. De bouw van deze machine is ech ter niet zo voorspoedig gegaan en men zal daarom tot volgend jaar moeten wachten. Volgende week zullen iedere dag onge veer 200.000 mensen de drukke wegen rond Farnborough bevolken. Op 't stamp volle vliegveld zullen zij mannetje aan mannetje staan, de ingewijden en de ge- interesseerde, gewone man. Uren zullen zij nodig hebben om na afloop weer uit de di'ukte vandaan te komen. Maar zij komen, want zij kunnen met eigen ogen Engelands beste testpiloten datgene zien voorvliegen, waarmede Engeland zulk een grote plaats in de wereld heeft verwor- Amerikaan se lof voor Nederland Het Amerikaanse tijdschrift Fortune heeft een artikel van acht bladzijden ge wijd aan Nederlands politiek tot aanlok king van Amerikaanse vestigingen. Vol gens dit artikel zijn de meeste Ameri kanen het er over eens,- dat de omstan digheden in Nederland zeer gunstig zijn en het Nederlandse programma zeer doel treffend en vernuftig is. De Nederlan ders streven hierbij vooral naar het ver werven van technische kennis. De Ne derlandse adviseurs hebben de Ameri kanen bij de onderhandelingen steeds eerlijk op de voor- en nadelen gewezen. Door zijn gunstige ligging biedt Neder land de mogelijkheid van een goedkope uitvoermarkt. Met een eeuwenlange er varing als handelaars, bevrachters er bankiers hebben de Nederlanders eer open oog voor internationale verhoudin gen. Het bureau voor de Industrialisatie geeft de Nederlanders een belangrijke voorsprong op de concurrenten. Het blad Verschillende aanvallen te laat, andere helemaal niet waargenomen worden verloren, dat zij voor het eerst aan een dergelijke oefening meededen. Ook is gebleken dat de radar-apparatuur dringend vernieuwing behoeft. Gisteren was het de derde en laatste dag van de luchtmachtoefening Lucifer en reeds in de loop van die dag kon worden vastgesteld, dat de operatie zeer zeker bijzondere waarde heeft gehad. Niettemin zijn door diverse oorzaken de resultaten niet onverdeeld gunstig geweest. Verschillende aanvallen zijn te laat en bovendien is een aantal aanval len helemaal niet waargenomen. Het aanvalsplan was zodanig opge steld. dat door geleidelijke opvoering van de luchtactivitei-t het personeel van de verdediging steeds sneller zou moeten gaan werken. Op de eerste dag waren er 14 forma ties met in totaal 64 toestellen boven Nederland. Woensdag kwamen er 45 for maties op lage, middelbare en grote hoogte en gisteren waren er om 13 uur al 32 formaties met 118 toestellen te be strijden geweest. Conclusies, waartoe de oefening geleid heeft, kunnen uiteraard pas na afloop worden getrokken, wanneer alle gege vens verzameld en bestudeerd zijn. Wel staat vast, dat de jeugdige dienstplichti gen met veel verve aan de operatie heb ben deelgenomen. Een van de impressies van de oefening is dat, hoewel het en thousiasme van de leden van de lucht wachtdienst verfrissend was, hun per soonlijke vaardigheid nog in de kinder schoenen staat. Ofschoon het een magerl begin was, mag daarbij niet uit het oog Nederl. deskundigen naar het buitenland Ir J. G. Veldink, directeur van de Chr. landbouwwinterschool te Putten is door de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties naar Venezuela uit gezonden om als zuivel-econoom de Vene zolaanse regering van advies te dienen. Dezelfde organisatie zendt ir H. M. Elema. landbouwingenieur bij het Insti tuut voor landbouwtechnieken-rationali satie te Wageningen voor een jaar naar Israël om te advisreen op het gebied van de landbouwmechanisatie. De heer J. G. Kinket te Hilversum wordt door de Unesco uitgezonden naar Thailand om aldaar gedurende een jaar werkzaam te zijn bij het onlangs opge richte centrum voor basis-onderwijs. Verlengd zijn de contracten van ir F. C. Mays uit Rotterdam als gezondheids-inge nieur in Korea (met een jaar). J. F. Cou- wenberg als deskundige op het gebied der thee-cultuur In Iran (tot October 1955) en van H. W. R. Kraus als deskundige op hydrografisch gebied in India (tot 1 Januari 1856). meent, dat een loonsverhoging van 5 tot 10 procent in Nederland zonder bezwaar mogelijk is. Tenslotte schrijft het blad: Even zeker als volgend jaar de tulpen te voorschijn zullen komen, even zeker is het dat volgend jaar nog meer Ameri kaanse ondernemers naar Nederland zul len komen met hun vrouwen, waarbij hun plaatsen getoond zullen worden, waar men prettig toeven kan. Ind. Nederlanders geen regeringsfooi Demonstratie-comité 1954 in Haagse Dierentuin (Van ïrslaggevers) De grote zaal van de Haagse Dieren tuin was gisteravond geheel gevuld, toen er een bijeenkomst werd gehouden, die was uitgeschreven door het „Demonstra tie-comité 1954". Dit comité, waarvan mi H. C. Campen de voorzitter is, zal op 25 September 's middags om half 3 de Haagse Houtrusthallen een demon- stratietocht houden tegen het onrecht, dat de Indische Nederlanders wordt aan gedaan. In tegenstelling tot de Neder landers. die tijdens de oorlog in Europa verbleven, kregen zij na het beëindig van de strijd niet ten volle hun salaris en geen materiële oorlogsschade-vergoe ding. De heren P. J. G. A. Ego, mr H. C Camipen en T. Schilling keerden zich fel tegen de verdeeldheid, die er bestaat onder de verenigingen van Indische Ne derlanders en richtten ieder op zijn wijze een aanklacht tot de regering, die zij er van beschuldigden allesbehalve sociaal te zijn voor de 200.000 Indische Nedei landers, van wie er velen het hard te verduren hebben in Indonesië. Tragisch* voorbeelden werden aangevoerd, om d< ondankbare houding der regering te de monstreren. In dit verband werd ook gewezen op de Ambonnezen, die 6 eens door Nederland in de steek zijn De oud-KNIL-kapitein R. P. P. Wes terling belichtte het communistische en het gele gevaar, die dreigen in Z.O. Azië. Nederland blijft passief, nu de deelsta ten van de republiek Indonesië van de menselijke rechten worden beroofd door een regering, die bezig is dit strategisch en economisch zo belangrijke gebied aan Moskou over te leveren. De heer Wes terling zag het voeren van een praeven- tieve oorlog (o.a. het behouden van Nieuw-Guinea en de erkenning van de republiek der Zuid-Molukken) als het middel om een wereldoorlog te voorko men, Een krachtige Nederlandse een heid, aldus spr., moet eisen, dat de In dische volkeren hun rechten krijgen; dat Nieuw-Guinea voor het Westen behou den blijft en dat de republiek der Zuid- Molukken wordt erkend. Mocht Soe- karno ons om Nieuw-Guinea de oorlog willen verklaren, dan moeten wij klaar staan om hem van repliek te dienen. De toespraken werden meermalen o derbroken door enthousiaste bijvak j tuigingen. Indische slachtoffers Warm hart en wijs hoofd Minister mr J. M. A. H. Luns heeft de zer dagen de commissie van bijstand vooi de Indische oorlogsslachtoffers geïnstal leerd. Hij drong er op aan, dat de com missie met een wijs hoofd en een warrr hart zou werken. De voorzitter, de heei L. Neher, verklaarde, dat de commissi* de verantwoordelijkheid te sterker voel' op grond van het bijzondere accent, da' de minister in de Tweede Kamer heeft gelegd op de waarde, welke de regering aan de adviezen zal toekennen. De com missie zal steeds indachtig moeten blij ven, dat binnen de vastgestelde grenzer redelijkheid en billijkheid voor alle In dische oorlogsslachtoffers zullen zijn ge waarborgd. Bespreking over Indonesië te Washington De Amerikaanse ambassadeur in Indo nesië, Hugh Cummings, is te New York aangekomen voor een verlof van twee maanden en besprekingen met de Ameri- kaanse regering over verscheidene vraag stukken. Hij verklaarde, dat Indonesië besloten heeft niet deel te nemen aa besprekingen te Manila over een verde digingsverdrag- Handelde moordenaar in een vlaag van waanzin? Omtrent de moord te Heei-lerheide. waar Woensdagavond de 40-jarlge P. J. F. met een hakmes werd gedood door de 22-jarige A. van V., wordt nader ge meld, dat de dader een zeer nerveuze persoonlijkheid is en waarschijnlijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld Vegetariërs vieren 60-jarig bestaan in Den Haag Het 60-jarig juibileum van de Neder land-se Vegetariërsbond zal 18 en 19 Sep tember in Den Haag worden gevierd met een receptie, een feestmaaltijd, een feest avond, een rondrit en een afscheidslunch. De spaarbank voor de Stad Amster dam heeft in Augustus een spaarover schot van f 1,9 min behaald- Toch is het zo! GEUR: STOFFELIJK IETS (137) Lang heeft men gemeend dal •eukslofjen een soorl uitstraling hadden reukorgaan geprikkeld ■uiker Man '.rgelijkeri sou zijn mist het zien. Foor deze stralingstheorie pleiten verschil lende omstandigheden, zoals bijv. hel feit, dat sommige reukstoffen jaren lang geur afgeven zonder in gewicht Musku nikstof blijvt reukstof die zeer goed mogelijk is dat tóch ge wichtsverlies plaats vindt, doch dat dit doer sonde, het rondzwerven van deeltjes ?rj begrijpelijk, desondanks allerlei vraagtekens bestaan. Wanneer er sprake is van een soorl verdamping, zou deze verdamping be vorderd kunnen worden, bijv. door alle reukstof uit een roseknop te pompen. Nadat de knop twee weken in een luchtledige was geweest, geurde zij nog even sterk als tevo- gewoonlijk nit chemische middelen getoond. De vorige echter gezien dat nr, zienlijk scherper is die in de laboratory aangewend, zodat h< mische middelen gc ■otief vormt, ordt tegenwoordig de n de stralingstheorie aan- opvatting dat wij wel loffelijks ruiken, een ijl an de reukstof losmaakt ikkelt. bevindt, wr. drenkt t toe loodsulfide ehtof i loodace mo,fee staf zich in dergelijke gevallen als een dun laagje aan het voorwerp hecht en misschien zelfs wel in de oppervlakkige lagen binnendringt, maar begrijpelijk wordt de zaak hier door toch niet. Want indien jaar in jaar uit reukstof uit dit laagje wordt afgegeven, moet die stof toch eens opraken oorwerp daardoor roe is het dan U ibherslang blijft r talloos vele raadseler Nadruk verboden). kregen critiek op HORSE GUARDS Caster?*** I iU^sfUS 195*' MIJ"6 BerS"' I,* l* f?slTW^S",f i* <t -Ir "Bors°„a boei sié4 Het spijt ons, Oames en Heren. Maar stap er overheen - In Uw eigen rokersbelang: HORSE GUARDS is Immers zo Engels als zijn naam! a yuaótfy Leger van journalisten doet mee Aan de voorbereiding er van werd meer dan een jaar gewerkt (Van een medewerker) BATTLE ROYAL" heet de grote manoeuvre, die West Europese legers eind September in West-Duitsland zullen gaan houden. Het wordt de grootste militaire oefening in Duitsland sinds het einde van Wereld- oorlog-II. Er zullen 140.000 man aan deelnemen. „Battle Royal" zal geheel overeenkomen met een werkelijkheid, die geen onzer ooit hoopt mee te maken. Want beide partijen, de „Noordelijken" (het Engelse en Nederlandse leger enerzijds) en de „Zuidelijken" (het Canadese en Belgische leger anderzijds) zullen alle functies van een oorlogsleger vervullen. Daar het Nederlandse legerkorps wel infanterie, maar geen pantsereenheden heeft, zal de 4e (Nederlandse) Infantert diyisie samenwerken met de 6e (Engelse) Pantserdivisie (de „Pantservuisteh"), on der commando van een Nederlander, luit. generaal A. Th. C. Opsomer. Ons korps zal dan in combinatie opereren me' Engelse legerkorps, dat weer bestaa de 2e Infanteriedivisie en de 7e Pantser divisie (de beroemde „Woestijnrattèn" var Ei Al'amein). Daartegen worden de „Zuidelijken" op gesteld, het le Belgische Legercorps (be staande uit de le Infanteriedivisie en df 16e Pantserdivisie) en de le Canadese In fanteriebrigade. Zowel de Noordelijken ah de Zuidelijken krijgen ondersteuning var een tactische luchtgroep van de R.A.F Ook treden luchtlandingstroepen van dt 16e Engelse Airbornedivisie op. Dit vertelde ons It. colonel T. L. Laister. hoofd public relations bij Headquarters Northern Army Group tijdens een sprek in het Parkhotel te Den Haag. De taak van it. col. Laister bestaat uit het verzenden van uitnodigingen aan jour nalisten en persbureaux van alle landen en 't voorbereiden van hun accommodatie in Sennelager bij Paderborn, juist daar, waar Hitier zijn Afrika-legers opleiddi Bovenal behoort tot zijn taak het peilen van de speciale belangstelling vai journalisten in eik der vertegenwoordi gende landen voor deze manoeuvre. Want, dacht men aanvankelijk dat iedere jour nalist uitsluitend interesse had voc verrichtingen van zijn eigen leger, bij de vorig jaar gehouden „Grand Repulse'" anders gebleken: men stelde daarnaast levendig belang in het doen en laten der vreemde legers. Deze, en andere waarnemingen, zullen overste Laister in staat stellen de leiders van „Battle Royal", General sir Richard Gale, commandant van de Northern Army Group, en luchtmaarschalk sir Harry Broadhurst, commandant van de 2e Tai tische Luchtmacht, van advies te dienen bij het voorbereiden van de voorlichting, Nat. Park voor dieren in Amerongen Voor alle zwervende dieren een tehuis (Van een onzer verslaggevers) De stichting Amivedi, dié zich het lot an zwervende, noodlijdende dieren trekt, exploiteert sinds Mei van dit jaar park, het nationaal park voor nood lijdende dieren, in Amerongen. Men is bescheiden begonnen en sinds de stich- er van heeft men nog slechts honder katten kunnen opnemen. Het is ech- de bedoeling het park uit te breiden nachthokken voor deze dieren, als mede stallen voor paarden. Daarvoor eahter geld nodig en de stichting Amivedi vraagt thans de dierenvrienden een bij drage. Men wil de zwervers uit alle de en van Nederland naar dit park brengen in ze na een tijdje gastvrijheid te hebben 'erleend, gaarne weer afstaan aan men en. die graag een dier in huis willen lebben. Wel wordt dan contröle geoefend if het dier het inderdaad goed heeft. Voorts wil men samenwerken met ande- irenigingen, die op dit gebied werk- zijn, alsmede met asyls, van welke instelingeln men ook zwervers hoopt te betrekken. De ontwerper van het plan is 'e heer H. W Knoest, tevens voorzitter an de stichting. Giften kunnen gestort worden op giro 265190. die zij op 21 September, tijdens de pers conferentie voorafgaande aan de ma noeuvre, zullen geven. Eén jaar voorbereiding moet worden, die bovendien ieder jaar terugkomt, overdreven te vinden. Overste Laister schilderde ons „Battle Royal" in zijn juiste proporties. Alleen al met de planning van deze manoeuvre, die over een oppervlakte van 8000 vierkante km wordt gehouden, is de staf een vol jaar bezig geweest. Wil de oefening geheel slagen, d.w.z. wil de functie van elk der legeronderdelen goed tot zijn recht ko men, dan dient alles tot in détails voor bereid te zijn. En wel zo, dat de omstan digheden voor beide partijen de werke lijkheid zoveel mogelijk benaderen. In oorlogstijd is het namelijk de vijand, die de situaties schept, nu echter moeten deze minutieus uitgestippeld worden. Overste Laister, die, voor hij in 1939 be roepsmilitair werd, tiei jaar lang jour nalistieke arbeid in Londen verricht heeft, weet wat een verslaggever toekomt, Niet alleen heeft hij voor een voortreffelijke accommodatie zorg gedragen, maar ook de technische preparatieven zullen een snel le spreiding van het nieuws mogelijk ma ken: hele batterijen telefoontoestellen met rechtstreekse verbindingen naar alle hoofdsteden wachten naast een complete telexapparatuur op de vertegenwoordi gers van de internationale pers. Ofschoon het grootste contingent ver slaggevers uit Nederland komt en dus veel van het voorbereidend werk hier gedaan moest worden, was alles veel snel ler voor elkaar dan overste Laister ver wachtte. Deels door het begrip voor zijn taak, dat hij hier ondervond. Vooral ech ter door de uitstekende samenwerking met de Legervoorlichtingsdienst, waarvoor de overste niets dan lof had. Bij de honderd journalisten, radio- en televisieverslaggevers uit tien landen (uit Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, Bel gië, Italië, Noorwegen, Denemarken, Grie kenland, Turkije en Portugal), die eind September naar Duitsland gaan om de grote manoeuvres van de Northern Army Group „Battle Royal" te verslaan, zijn 22 Nederlanders. En daarvan 15, die vo rig jaar de oefening „Grand Repulse" hebben meegemaakt. Boven Vol kei Acht Canadezen tegelijk door geluidsbarrière Acht Canadese piloten, die op het mo ment in verband met de oefening Lucifer op het vliegveld Volkel z(jn gestation- neerd, zouden vandaag gezamenlijk trach. ten de geluidsbarrière te doorbreken, ter gelegenheid van de ouderdag die op Volkel wordt gehouden. De Canadezen vliegen met de Sabres van het type Mark 5, de nieuwste en snelste die in Canada zijn gebouwd. Als Engeland maar meedoet 1 verdrag vereenvoudigd worden, Er is geen twijfel, dat het dan door de Assem- blée zal worden aanvaard. Groot Brit- tannië heeft geweigerd, deel te nemen aan een organisatie met een bovennatio naal gezagsorgaan. In die houding een wijziging te brengen, zou veel tijd ver- Robert Schuman, de krachtige vechter van de E.D.G., heeft verklaard, dat het Europese legerplan niet dood Het plan maakt nog een kans, indien Engeland bereid is, op ruimere schaal mee te doen, zo betoogde hij. Daardoor, zo vervolgde Schuman, 'had het huidige verdrag aanzienlijk vereenvoudigd kun nen worden en kunnen veel van de as pecten. waartegen sommige tegenstan ders zich verzetten, weggenomen of ge wijzigd worden. Maar hoe lang zal dit duren?, zo vroeg de verslaggever van Ass. Press, schien te lang". Zullen de Duitsers wach ten? „De Duitsers, daar ben ik zeker van, Willen vooral de éénmaking van Europa. Dat interesseert ze nog meer dan deel neming In de militaire verdediging", al dus Schuman- Schuman verheelde tijdens het vraag gesprek zijn teleurstelling, maar het was hem aan te zien, hoezeer het hem speet, dat zijn idee niet verwezenlijkt is. Hij wees er op, dat In Februari 1952, zelfs voordat het verdrag ondertekend de Assemblée met een meerderheid 43 stemmen zich uitgesproken had het idee, dat drie maanden later i kreeg en dat ondertekend werd door Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland. Deze zes landen zouden een strijdkracht in 2 millioen man, onder wie een half millioen Duitsers, op de been brengen de verdediging van het Westen. 1 van de grote hinderpalen bij de ilng van de organisatie, was de wei gering van Groot Brittannië, een deel de organisatie. Denkt u, dat premier Mendès-France root Brittannië kan bewegen actief aan de E.D.G. deel te nemen? =--- ..Indien hij het kan, dan kan het hele 1 het "bovennationale karakter. „Tenzij Engeland meedoet, zijn er slechts twee keuzen; één is de E.D.G. en de andere is volwaardige Duitse lidmaat schap van de NAVO. Het laatste bete kent dat een Duts nationaal leger zonder discriminatie zijn entree In de NAVO doet. Dat, zo geloof ik, zal geen meerder heid krijgen in de nationale vergadering, althans niet op het ogenblik". Schuman is er zeker van, d®t Duitsland geen genoegen zal nemen met een positie ln de NAVO, die niet volwaardig ls. Bo vendien is hij er tegen- „Discriminatie is ingevolge het verdrag van Versailles gedurende twintig jaar geprobeerd. Het eindigde met Hitier". Het nadeel van het toetreden van Duits land tot de NAVO, zo zei hy. Is, dat daar door onmiddcliyk een nationaal leger zonder controle op de recruterlng, de wapenfabricage cn dc opleiding, zoals de EDG beoogde, ln het leven geroepen zou worden. „En zodra de Duitsera ln de NAVO zijn", zo verklaarde hij, „zullen zij dan geen plaats in de NAVO standinggroup eisen?" De standinggroup ln Washington, bestaande uit vertegenwoordigers van slechts Frankrijk, Groot Brittannië en de S., bepaalt de Geallieerde strategie. De EDG vermeed dit door eenvoudig het Europese leger ter beschikking te "tellen van het Geallieerde hoofdkwar tier van generaal Gruenther. Schuman zei, dat veel in het EDG-ver- drag gewijzigd kan worden, maar niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5