Nederlandse prestaties op eerste waren niet daverend dag De tweede Hervormde school in Noordwijk geopend Teleurstellende wedstrijd van Tweede bra<teriedag sllcces Ned, waterpoJoteam KIF NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 Europese zwemkampioenschappen te Tuiijn Henny Balkenende en Tini van Brenk in finale 100 m vrije slag de tweede serie werd Hettie Balken ende in 5.25.1 tweede achter de Zuid- slavische zwemster Echa Ligorio, die 5.223.2 noteerde. Tine van Brenlk ein digde in de derde serie eveneens op de tweede plaats. Zij liet 5.26.8 afdrukken. Eerste werd Huguette Peeters (Belg) in jVTATIG, HEEL MATIG is de start van de Nederlanders geweest op de ItJ. eerste dag van de Europese zwem- en athletiekkampioenschappen te Turijn. Wim de Vreng en Henk Willemse werden uitgeschakeld voor de finale 100 m vrije slag. Gelukkig deden Hetty Balkenende en Tine van Brenk het beter. Zij zwommen zich in de finale 400 m vrije slag. Maar dat onze waterpoloploeg zoveel moeite zou hebben met Engeland, had niemand verwacht. Het werd een krappe zege (76). Vast staat, dat het Ned. team veel beter moet gaan spelen, wil het tot de eindstrijd door dringen. Het Oostduitse meisje Jyybha Lange- nau was de grote ontdekking en ver rassing van die eerste dag. Zij zwom reeds in haar serie met een verbluffend gemak naar een nieuw-wereldrecord op de 100 m vlinderslag (1.16.6) en deed dit blijkbaar uit dank/baarheid voor de ova tie. in de finale nog eens. Zij en de Hon gaar Nyeyki. die tot veler verrassing in de finale 100 m. vrije slag zegevierde in 57.8 waren de eerste kampioenen die op (het erematje mochten komen. Wim de Vreng bleef maar enkele fracties van een seconde van een finaleplaats verwij derd. In zijn serie werd hij tweede in 59.3 achter de Fransman Eminente, in de zelfde tüJd als de Rus Kurrenoj. Over zwemmen werd noodzakelijk en dit duel verloor Wim. Henk Willemse maakte een te matige tijd o:m voor plaatsing in de finale in aanmerking te komen. Onze meisjes deden het. zoals reeds opgemerkt iets beter. Nel Garritse-n moest met de zevende plaats genoegen nemen. Zij had 1.23.1 nodig. Corrie Plak werd reeds in de series uitgeschakeld. Hettie Balkenende en Tine van Brenk, de beide Nederlandse vertegenwoordig sters in de 400 meter vrije slag dames, wisten zich beiden edhter in de eind strijd van dit nummer te plaatsen. In Uitslagen Visserijgolf ies Europese bond voor de trawler-visserij Reders uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Duitsland en België heb ben tijdens besprekingen in Oostende, in het afgelopen weekeinde, besloten om een „Europese bond voor .trawler-visserij" op te richten. Aan de Scandinavische or ganisatie op dit gebied zal gevraagd wor den eveneens toe te treden. De bond heeft ten doel vraagstukken van gemeenschappelijk belang op te los sen. Zo zal men zich ook richten tegen de IJslandse uitbreiding van zijn territo riale wateren. In 1952 verbood IJsland aan buitenlanders het vissen in een ge bied van 5000 vlerkante mijlen rond de IJslandse kusten. Een woordvoerder van de reders heeft verklaard, dat de Euro pese visserij-ondernemingen inzien, dat het noodzakelijk is visgronden te be schermen. Zij zijn dan ook te allen tijde bereid desbetreffende maatregelen met IJslandse vertegenwoordigers, te bespre ken- Genoemde bond zal niet eerdër zijn beslag krijgen dan na een conferentie met Scandinavische vertegenwoordigers, die de volgende maand gehouden zal worden. Nederland was op de besprekin gen te Oostende vertegenwoordigd door de heren J. C. Pronk en J. Meyboom, respectievelijk voorzitter en secretaris van de IJmuider redersvereniging. Vijf vingers aan de hand Er verschenen gisteren niet minder dan vijf trawlers aan de IJmuidense markt, waarvan de Mary 1500 kisten haring en 95 stijve had, de Herman 1670 kisten ha ring en 60 stijve en de Polderman 1150 haring, 20 makreel en 30 varia buitmaak- te, plus nog eens een dikke 900 stijve kabeljauwen. Dan was de Onderneming III present met 900 kisten haring, 200 schelvis en piepers, 100 makreel en 30 stijve, terwijl in de tweede beurt de On derneming IV lag met 800 kisten haring. 30 makreel, 50 schelvis en 10 kabeljauw en gullen. Kottervlootje Bovendien liet de IJM 221 zich met 200 kisten schelvis zien, plus 150 makreel en 15 varia en was ook de KW 75 binnen met 120 kisten makreel, 140 haring en 40 schel, vis met de KW 59. die voor 35 kisten schelvis zorgde, 100 makreel, 50 varia en 50 stijve dikkoppen. De KW 123 tenslotte had 90 kisten haring en 50 varia. VrU goed tot slecht De haring deed deze markt van f 10 tot f 14. met slechte partijen van de Polder man en de Mary, die de pufschuit indo ken. De makreel deed tussen f 20 en f 14, terwijl de regels kabeljauw naar de Belg verdwenen voor f 70 k f 60 per stuk. Grote schelvis werd door de binnenlandse han del gekocht tegen f 32 en de grootmiddel bracht niet meer dan f 20 op, terwijl de pennen tussen f 15 en f 17 zwierve de braad van f 10 .tot f3 opbracht. Van één kotter, de IJM 27, kwamen wat ton gentjes-grote deed graag f 4,40 er grootmiddel f3 met f 2,35 voor de halve pondjes en f 1,90 voor de enen. Schol drie is verkocht voor f30 tot f22 wegens ge brek aan beter en meer. Vanmorgen had de markt ook weer van alles omhanden: er verschenen vier trawlers, de Vikingbank met 1300 haring, 50 makreel, 10 varia en 325 stuks stijve, de Petten met 1200 kisten haring en 100 varia en de Limburgia met 1000 haring en de Bloemendaal met 600 kisten hoofdzaak makreel plus 25 stuks stijve kabeljauwen. De Eveline en de Abraham zijn stomend en de Pietertje kan eveneens verwacht worden. In en uit Binnengekomen: KW 126. Vertrokken: KW 97, 17, 140, 163, 170. 159. 98, 64, 18, 21, 34, 125, 114, 74, 169, 12, 166, 24, 53, 133, 77, 210, 155, 30, 107, 71, 28, 92 en 35. Eerste serie: 1. Nyeki (Hongarije) 59.1; 2. Gunnerud (Noorwegen) 59.2: 3. Tol- kaczewski (Polen) 59.4; 4. Westessor (Zweden) 59.6; 5. Wagner (West Duits land) 1.01.7; 6. Baldauff (Lux.) 1.10.1 Tweede serie: 1. Skanata (Joegoslavië) 59.1; 2. Kurrenoj (Rusland) 59.3: 3. Lau rent (België) 1.00 6; 44. Karri (Finland) 1.01.6 Derde serie: 1. Kadas (Hongarije) 58. 2. Balandin (Rusland) 588; 3. Baciik (Tsj. Slowakiie) 1.00.2: 4 Blioch Chatte (Frankrijk) 1.00.3. 5. Alberiche (Spanje) 1.01.1; 6. Baxter (Spanje) 1.01.1 Vierde serie: 1. Larsson (Zweden) 58,6: 22. Mroczkowski (Polen) 1.00.2: 3. Voell (Wesi-Duitsland> 100.4: 4. Larson 'De nemarken) 1.02: 5. Es'.eves Madeira (Por. tugal) 1.02.6. Vijfde serie: 1. Eminente (Frankrijk) 2. Wim de Vreng (Ned.) .9.3: 3. M. Wil- lemmse 'Ned.ï 1.00.-; 4. Kroz (Noorwe gen) 1.01.4; 5. Schrober (Oosten 1.01.9. Finale: Nyeki (Hong.) 57.8, 2. Bal- landin. (Rusland) 58.2 sec.; 3.: Kadas (Hong.) 58.3! 4 Eminente (Fr.) 58.5; Kuvreno^ (Rusl.) 58.6 66. Larsson (Zwe den) 58.8: 7. Skanata (Z-SI.) 59.3; 8. Gun- (Noi ritsky (Hong1.18.6; 3. Ursel Happe (W-Dld.) 1.18.9; 4. Odette Lusien 'Fr.» 1.20.1; 5. Maria Garay (Hong.) 1.20,3; 6. Kleminska (Polen) 1.20,7; 7 Nel rritsen (Ned.) 1.23.1; 8 Ulla Ek- lund (Zweden) 1.26.2. De uitslagen van de series van de 400 meter vrije slag dames luiden:. Eerste serie: 1. Valeria Gyenge (Hong.) 19; 2. Agosta Sebo (Hong.) 5.22,0 3. Gi- ïtte Aany (Fr.) 5.23,7; 44. Mette Ove Pedersen (Den.) 5.28.1; 5. Kuenzel (W- Dld.) 5.31,1; 6. Mariatta Ailio (Finl.) 5.44.5. Tweede serie: 1. Esa Ligorio (Z.-Sl.) 5.223,2 2. Hetty Balkende (Ned.) 5.25,1; 3. Christel Werther (W.-Dld.) 5.26,6; 4. Lilian Preece (Gr.Br.) 5 40,6; 5. Annemarie Dokupil (Oostenr.) 5:46.1. Derde serie: 1. Huguette Peters (Belg.) 5.26,2; 2. Tine van Brenk (Ned.) 5.26.8; 3. Margaret Girvan (Gr.Br.) 5.30,8; 4. Ragnihild Hveger Andersen (Den). 5.36,9; 5. R. Maagova (Tsj.-Sl.) 5.42.5. Geeitje Wielema en Joke de Korte De tweede dag zette goed in voor Nederland. Geertje Wielema en Joke de Korte wonnen haar serie 100 m rugslag. waarbij vooral Joke de Korte ver voor bleef. Geen succes was weggelegd voor do Ned. heren estafetteploeg op de 4x200 m vrye slag. In de eerste serie werd Nederland zevende. De uitslagen zijn: 100 m rugslag dames, eerste seri Esa Ligorio (Zuidslavië) 117 7: 2. Novak (Hongarije) 1.18.9; 3. O. E. Gellener (Po len) 1.19.—: Tweede serie: 1. Geertje Wielema (Ned.) 1.14.1: 2. H. Schmidt (West-Duitsland) 1.16.2; 3. Judith Symmons (Frankrijk) 1.17.3: Derde serie: 1 Joke de Korte (Ned) 1.14.2; 2. M. Hunyadfi (Hongarije) 1.18.1; Bubniova (Polen) 1 23 8. 4 x 200 m estafette (vrije slag) heren: eerste serie: 1. Zweden 9.00.4: 2. Rus land 9.02.8: 7. Nederland 9.22.4 Tweede serie: 1. Hongarije 9.00 2: 2. Frankrijk 9.05.2. De volgende zwemsters plaatsten zich voor de finale 100 meter rugslag, welke vanmiddag wordt gehouden: Geertje Wielema (Ned.), Joke de Korte (Ned.), H Schmidt (West-Duitsland) Judith Symmons (G.B.), Esa Ligorio (Zuidslavië), M Hunyaefi (Hong.). Ma rie André (Frankrijk) en I. Novak (Hong land, in dit seizoen reeds een paar lesjes 't Was een hard, zeer hard gevecht, waarin het geluk op hun hand hadden. De Nederlandse aanhang op de tribu- vreugde die zich in het begin zo duidelijk j had laten horen, werd er stil vanl 't Leek alleszins op, dat het een trieste neder laag zou worden. Zonder tempo en zelfvertrouwen speel de het Ned. team, toen de zeer hard en dikwijls ook ruw spelende Engelse mid denvoor Miller zijn land zo ongeveer na anderhalve minuut de leiding gaf. nadat Van Feggelen in de eerste seconden te gen de paal geschoten had. En in onze achterhoede bleef het rammelen. Nog twee keer was Miller gevaarlijk Dor ons doel, maar het sucAs kwam aan de andere kant. Smol bediende Van Feg gelen met een handig balletje en het was 1—1. De Nederlanders werden toen wat ac tiever. maar konden eerst nadat zij een numeriek overwicht hadden, dank zy Van Feggelen, de leiding nemen (21). De RI1PWETER1NG Dodelijk ongeluk Hedenmorgen is de 69-jarige H. van Veen onder een bus van Maarse en Kroon geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer was enigszins hardho rend en heeft vermoedelijk de bus, die de Ripselaan naderde, toen hij per fiets van het land af kwam. gezien noch gehoord. HILLEGOM Verkeersonderwijs begonnen Maandag Is een aanvang gemaakt met ;t verkeersonderwijs aan de leerlingen an de hoogste klassen der in deze ge meente gevestigde gewoon lagere en ulo scholen. De eerste les werd gegeven in de Julianaschool. Bij deze eerste les waren, behalve de opperwachtmeseter Van Dam, die als instructeur optreedt, tegenwoordig wethouder Van de Boer namens het ge meentebestuur en adjudant Van Burg, groepscommandant van de Rijkspolitie al hier. Het hoofd der school, de heer Val kenburg, sprak een kort welkomstwoord. Wethouder Van de Boer zei verheugd te jn, dat met het geven van verkeers onderwijs wordt begonnen. Spreker was Rijkspolitie erkentelijk voor de mede werking. Hij herinnerde er aan, dat van gemeentewege de verkeersmaquette is aangeschaft, waarmede het onderwezene aanschouwelijk kan worden voorgesteld. Adjudant Van Burg merkte vervolgens op, dat het voor de leerlingen misschien het begin wat vreemd zal zijn, dat een politieman ln de klas les geeft. Hij wees de leerlingen er op, dat men geen angst de politie behoeft te hebben. Ook deze spreker was blij, dat de jeugd thans verkeersonderricht ontvangt. In deze eerste les behandelde opper- achtmeester Van Dam o.m 't oversteken op de weg. in het bijzonder ook op kruis punten. en het spelen op de weg. Het is de bedoeling, dat éénmaal in de week op genoemde scholen een lesuur verkeers onderwijs wordt gegeven. Naast de heer Van Dam zal opperwachtmeester Ten Brink als instructeur optreden. Zoals wellicht bekend is heeft de ml- ister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen zich kortelings tot de gemeente besturen gewend met het dringend ver- :oek mede te werken aan het geven van verkeersonderricht op de scholen. Burgemeester en Wethouders hebben tot adjunct-commies ter secretarie op de af deling algemene zaken Benoemd de heer A. van der Laan te Sassenheim. terwijl tijdelijk typiste ter secretarie benoemd is mej. W. J. M. van Dril alhier. KATWIJK Hoog en laag water Donderdag 2 September: hoog water 5.54 u. en 18.14 u.; laag water 1.52 en 13.59. KATWIJK AAN DEN RUN „Ik open deze school met dank aan God voor Zijn zegen op onze arbeid geschonken. Wij wijden deze school aan Hem onder de bede: „Here, ver laat niet wat Uw hand begon, Uw werk houdt dat in het leven in het mid den der jaren." Met het uitspreken van deze plechtige formule opende de heer E. L. de Witt, de voorzitter van de Hervormde schoolvereniging, de nieuwe, tweede school aan de Hoogwakerbosstraat. het onderwijszaken betreft, aldus waren vele genodigden aanwezig ■bij de2e officiële ingebruikneming. We merkten o.a. op wethouder J. van Leeuwen, die niet de gemeentesecreta ris, de her B. Ike, het gemeentebestuur vertegenwoordigde; de hoofden van de an dere plaatselijke scholen; de commissie van toezicht op het L.O.; de schoolarts, de hr. J. Niemeyer, de insp. van het L.O. de heer Machielsen; dde consulent voor de lich. opvoeding, de heer Roggeveen; enkele raadsleden en voorte diverse oud bestuursleden van de vereniging, bene vens vertegenwoordigers van andere schoolbesturen. De heer De Witt bracht dank aan het college van B. en W. en aan de Raad voor de medewerking. Het college heeft gelukkig altijd een open c Engeland werd met zeer veel moeile geklopt (76) EN OVERWINNING OP DE VALREEP! Wie had dat gedacht van het 1 Ned. waterpolotearti, dat zijn tegenstander iii'de eerste wedstrijd, Enge- watërpolokunde had gegeven, i de Nederlanders uiteindelijk Eur. zei/kampioenschappen Koos de Jong won de derde race De Deen Paul Elvstroem. die de twee eerste wedstrijden om het Europese zeil- kampioenschap in de Olympiaklasse heeft gewonnen, is gisteren gediskwali ficeerd van de wedstrijden op de Wann- see bij Berlijn, wegens pogingen om d< Belgi-sche zeiler Andre Nelis te hinde^ ren. Onze landgenoot Koos de Jong woi gisteren de derde race, gevolgd door Duitse, Zweedse. Italiaanse en Belgische deelnemers. Hij bezet nu de achtste plaats Het algemeen klassement luidt n. eerste drie van de negen te zeilen wed strijden: 1. Werner Krogmann (Duits land) 228 p; 2. Paul Elvstroem (Dene marken) 186 p.; 3 Richard Sarby (Zwe den) 166 p.; 4 Andre Nelis (België) 156 p.; 5. Juergen Vogler (Duitsland) 134 p 6. Giorgio Rinaldi (Italië) 121 p.; 7. John Clayton (Ierland) 104 p.; 8. J de Jong (Nederland) 93 p9. Richard Murray ('Engeland) 66 p.; 10. Gunnar Kjaell- stroem (Finland) 59 p.; 1.1. Harry Fere- berger (Oostenrijk) 39 p.; 12. Oskar We ber (Zwitserland) 37 p.; 13. Bernard Achard (Frankrijk) 22 p 14. Erzin De- mir (Turkije) 15 p.; 15. Peter Deskovitsj (Joegoslavië) 13 p. Futterer liep 100 m in 10.3 sec. Heinz Futterer. die te Bern de Euro pese titel op de 100 en de 200 meter heeft te Schwenningen de 100 m i prachtige tijd van 10.3 sec. gelopen. deze voorsprong 1 ech- korte duur: Miller maakte gelijk. Maar weer nam Nederland de leiding, it een van de zeldzaam vloeiende com binaties maakte Van Feggelen een juweel an een doelpunt (32). De hoop. dat het in de tweede helft beter zou gaan. werd al spoedig de bo dem ingeslagen. Van Feggelen en Byls- werden naar de kant verwezen en met 7 tegen 5 hadden de Engelsen geen loeite door Fennell op 33 te komen. Het werd zelfs 34 door Miller, maar ak 44 door Lucks. Harder, nog harder werd het spel. Het kwam de Engelsen op een strafworp te staan, die Smol gebruikte (54). Ook echter was de voorsprong van korte duur. Miller, Bijlsma en Korevaar wer- ?n naar de rand vérwezen en door Fen- ;1 werd het 55 en 56. Toen kwam er gelukkig een Neder lands herstel en ank zij doelpunten Smol en Muller sleepten onze jongens op het nippertje een 7—6 zege uit het vuur Overige uitslagen: ItaliëBelgië 7—3; EngelandRoemenië 65; en Zuid slaviëSpanje 72. FlDE-schaaktournooi Deelnemers voor Amsterdam Vier dagen voor het begin van het F.I.D.E.-schaaktournooi is het nog steedf niet bekend, of aan dit tournooi 25 of 2! landen zullen deelnemen. Griekenland heeft namelijk nog niet definitief laten weten of het komt. De deelnemers er dere landen zijn: Argentinië: Najdorf, Bolbochan, Panno, Guimard, Pilnik en Rossetto. België: O'Kelly de Galway, Dunkel- blum, Gobert, Lemaire, Alfons. Thlbaut. Bulgarije: Neykirch, Milev, Bobotsov, Iesvetkov, Minev, Bobekov. Canada: Anderson. Bohatirchuk, Dl- vinsky, Fox, Vaitonis en Yanofskl. Denemarken: Werner Nielsen, Per Lar- sen, Axel Nielsen, Palle Nielsen, Enevold- sen en Andersen. Engeland: Golombek, Alexander, Pen rose, Wade, Barden en Clarke. Finland: Kaila. Ojanen, Westerlnen, Salo, Katajista, Rautanen. Frankrijk: Bernstein, Ralzman, Thielle- ment, Bergraser-Berav. Burstein, Nora- dounghian. Hongarije: Szabo, Barcza, Szily, Klu- ger, Saandor, Gereben, Bilek, Vogel. Ierland; Reilly, Kelly, Maher, Walsh, Nash, Rohan. Israël: Porath, Czerniak, Oren, Alony, De tweede braderiedag is al een even groot succes geworden als de eerste. Reeds in de middaguren hadden verschei dene standhouders hun plaatsen ingeno- maar de grote drukte kwam toch in de avonduren, toen van heinde en een grote stroom bezoekers zich tus- de kramen bewogen, terwijl de aan gebrachte geluidsinstallatie voor de ge zellige muzikale omlijsting zorgde. Be halve de attractieve kramen was er ook veel belangstelling voor de verkoopten- En het moet gezegd worden, dat het grootste gedeelte van deze standhouders met genoegen op deze braderie zullen terug zien. De opnieuw ontstoken ver lichting trok wederom zeer grote belang stelling. Na deze betrekkelijk rustige dag het heden de eerste van de twee hoofd feestdagen, die in 't bijzonder voor de kinderen is gereserveerd. Hoewel de jeugd pas hedenmiddag in touw komt de morgenuren toch al te zien en te horen, dat het feest spoedig zou be ginnen. Vooral in de buurt van het feest terrein aan de Noordwijkerweg stonden veel kinderen naar do voorbereidende werkzaamheden te kijken KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag 2 September, hoog 5.54 en 18.14. laag water 1 52 e 13.59 i VOORHOUT Brandje in schuur Er brak brand uit in een schaftschuur met fietsenhok op het land van de heer Paridon aan de Rijnsburgerweg. Jassen, schoenen en nog wat andere dingen gin gen verloren. Verzekering dekt de scha de. Na een uur was de rust teruggekeerd. Kniazer. Italië: Paoli, Porreca, Primavera, Nor- cia. Scafarelli, Cala Zuidslavië: Pirc, Gligoric, Tritunovic, Rabar, Matanovle, Fuderer. Luxemburg. Doerner. Neu, Stalter, Schneider, Kremer, Jerolin. Nederland. Euwe, Dor.ner, Prins, Cort- lever, Van Scheltinga, Kramer. Noorwegen: Morgcken, Vestol, Llnd- blom, Store, Vlater, Ramm. Oostenrijk: Lokvene, Beni, Robatsch, Alexa, Kovacs, Prameshuber. Saargebied: Benkner, Lorson, Morena, Kastel. Weichselbaumer. Haas. Sowjet-Unie: Botwinnik, Smyslof, Bron- stein, Keres, Geiler, Kotov. Tsjechoslo.wakije: Pachman, Filip, SaJ- tar, Zita, Fichtel, Ujtelky. West-Duitsland: Unzicker, Schmid, Pfeiffer, Rellstab, Darga, Joppen. IJsland: Olafsson, Gudmundsson, Pal- masson, Augustsson, Johannsson, Am- laugsson. Zweden: Stahlberg, Lundln, Stoltz, Hor- berg, Nilsson, Goode. Zwitserland: Bhend, Blau, Kupper, Nie- vergelt, Walther, Zlmmermann. De deelnemers van Columbia zijn nog niet bekend. Reeds aangekomen zijn de Argentijnen Najdorf en Pilnik. Arsenal klopt ongeslagen leideT Everton De uitslagen van de gisteren voor d< Engelse league gespeelde voetbalwed strijden luiden: eerste divisie: Arsenal— Everton 20; BurnleyChelsea 11. Patiënt verleent eerste hulp heer De Witt. Vervolgens dankte spr. de heren Nijihof, Dijkerman en Sweanle de architecten. „We zijn meer dan tevre den". aldus de heer De Witt. Vele bouw kundigen, uit binnen., en buitenland zjtfn een kijkje komen nemen. Ook dankte de heer De Witt d.e opzichter, de aannemer en allen die bij de bouw betrokken' wa ren. Namens het bestuur betuigde spr. zijn dank aan de Koningin voor de toe stemming deze school de „Prinses Ma rijke school" te noemen. Tenslotte installeerde de heer De Witt het nieuwe hoofd der school, de heer J K. de Vries, met zijn personeel dc dames Schreuder en Kesteloo en de heer Lod der. Hij wees hen op de verantwoordelij ke taak, die op hen rust bij de opvoe ding van de kinderen. ALPHEN AAN DEN RIJN Tekort aan leiders in jeugdwerk De bestuursleden en leiders van de Chr. jeugdvereniging „Centrum" kwamen o.l.v. voorz. Joh. de Bruyn bijeen ter bespre king van het winterprogramma. Voorz. noemde in z'n openingswoord de moei lijkheden van een schreeuwend tekort aan leiders en gebouwen, een rem de jeugdbeweging, en wekte de a zigen op toch vooral enthousiast a start te verschijnen. Als candidaat voor een 2e voor; de CJMV ..Onderzoekt de Schriften' den gesteld A. Versluis en J. van Dam. Tot penningmeester werd gekozen de heer Sjaak Verbokkum. De leiders E. Boender en W. de Knijff gaven de wens te kennen zich terug trekken uit het jongenswerk. Door militaire dienst en studie enkelen wordt het leiderscorps met 8 m ingekrompen. Het bestuur ziet zich hier door voor een ernstig tekort aan leiders geplaatst. Ook werd gesproken over plan nen tot gemengd werk. Op 9 Sept. zal er 's avonds een jeugd- samenkomst worden gehouden in de gro te kerk ter opening van het seizoen. Ver der zal nog een groot buitenspel worden georganiseerd. Tweede prijs voor de Bonifaliusgroep De jury, gevormd voor de beoordeling an de honderden inzendingen voor de internationale poppententoonstelling te Dokkum. is Maandag met haar werk ge reed gekomen. Ze bestond uit mevrouw J. H TaberHornstra te Leeuwarden en heren R. van Starkentoorgh van Straten te Franeker en L. Postma te Ber gen, N.H. De eerste prijs was voor de patiënten van het sanatorium Zandhove te Zwollerkerspel. De tweede prijs is ten deel gevallen aan de Chr. school voor v.g.l.o. te Alphen aan den Rijn, Aan het juryrapport ontlenen we: ..Het as de jury een verrassing, dat deze zeep fraaie groep is vervaardigd door een eer ste klas van een v.g.l.o.-school. Bij het der rij prijswinnaars en eervolle vermeldingen treft dit des te (neer, daar ook verschillende meisjes- en nijver heidsscholen meedongen in deze wed strijd, welke slechts voor een heel klein deel voor een eervolle vermelding in aanmerking kwamen. Ligt deze voor sprong van 't v.g.l.o. aan 't gebruik van nieuwe methoden?" De tweede prijs is f 50, te besteden jor het aanschaffen van handenarbeid- boeken voor de schoolbibliotheek. De heer Chr. de Vreede werd Zaterdag gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum bij Oosthoek en Zoon. De heer A. Oosthoek, directeur releveerde de verschillende werkzaamheden, die de jubilaris op de fabrieken te Zoeterwoude had verricht, en dankte hem voor de gewijde en nauwkeurige vervulling zijn taak Spr. overhandigde de heer De Vreede een gouden horloge. Voorts ont ving hij een bronzen medaille met oor konde. Mevrouw De Vreede ontving eer mand met bloemen. Ook de collega's vergaten de jubilaris niet; de voorzitter van de personeelsver eniging bood hem een enveloppe^ met In houd aan. Voorts ontving de weer bloemen. Een lange rü van sprekers voerde vervolgens het woord, de heer Machiel sen als inspecteur van het L.O., mevr. Bulthuis, die namens de ouders een ra diotoestel aanbood, wethouder Van Leeuwen die namens het gemeentebe stuur de beste wensen overbracht, de heer Neefjes namens de commissie van toezicht op het L.O., de beer Hhakman, het hoofd' der R.K. school, die als „buur man" 9pra<k, de heer Bardelmeyer het hoofd van de eerste Hervormde school, de architect de heer Nijihof en de heer Schmidt hoofd ener school te BerkeL De heer De Vries dankte alle sprekers voor de goede wensen. Er was hierna gelegenheid de fraaie nieuwe school to bezichtigen. Het gebouw beslaat twee verdiepingen, elk met drie lokalen. In eerste instantie zullen vier lokalen worden gebruikt, na melijk een boven, en de drie beneden lokalen. De school is zeer practisch ingericht, in lichte tinten gehouden met een fraaie vloerbedekking en solide meubilering. De toiletten zijn geheel aipart geprojec teerd, een mooie oplossing. In de kelder is de stookgelegenheid voor de centrale verwarming opgesteld. Deze wordt n*1 cokes gestookt. Aan de achterzijde is een grote speelplaats aangelegd met een ri ant uitzicht op de duinen. De Hervormde Schoolvereniging mag met de ingebruikneming van deze prach tige school dan ook zeer zieker worden gecomplimenteerd. De Hervormde schoolvereniging te Noordwijk is een prachtige school rijker geworden. Dit fraaie gebouw is gisteren officieel geopend. Foto N. van der Horst Ledenvergadering A. R. C. In verband met de competitie heeft de voetbalvereniging ARC. gisteravond een ledenvergadering gehouden in Centraal De opkomst was goed en daarover kon voorzitter Bezemer beter te spreken zijn dan over het bezoek aan de train' avonden. Hierover is dan ook een ander opgemerkt en bij de rondvraag kwamen ook allerlei zaken naar voren. In de vacature wegens vertrek van de heer W J. Bergshoeff werd in het be stuur gekozen de heer D. van der Neut Afscheid werd genomen van de jeugd leider, de heer W M. Bouman, die naar elders vertrekt. Hij deed dit werk met grote animo. Men zoekt naar een opvol ger. De heren L. van Berkel en P. C van Heusden werden in de elftalcommis sie voor de jeugd benoemd. Uitstekend concert van Art! De Chr. Muziekvereniging Arti et Re- ligione heeft de avond van 31 Augustus in onze druk vlaggende gemeente nog enige glans gegeven met een uitnemend concert in de muziektent. De w omstandigheden waren ideaal en het vry talrijke publiek was voor het grootste deel echt gekomen om te luisteren het was gul met applaus. Ook nu bleek dat het Arti goed gaat. zowel in kwali teit als kwantiteit; de dirigent durft het aan, nummer* te doen spelen met solo- werk. Bakfiets gekraakt Een vrachtwagen, met 13 ton sl beladen, heeft gistermorgen ter h< van de Pieter Doelmanstraat, een fiets van een plaatselijk filiaal bij het uitwijken naar rechts tussen trottoir auto gekraakt. De bestuurder had teveel zijn aandacht gericht op geparkeerde voertuigen links op de weg. Botsing tussen dames Op de hoek Stevinstraat-St Jorisplein botsten twee bromfietsters, de dames El ferink en Rijpstra tegen elkaar. Mevr R., die geen voorrang verleende, liep hierby dusdanige verwondingen op, dat ze met een ziekenauto naar haar woning moest worden vervoerd. Door luik gevallen De jeugdige arbeider J. K. viel bij het achteruitstappen op een graanmaalderij- zolder door een luik drie meter omlaag Hij moest zijn arbeid staken. Overplaatsing De heer C. Oudshoorn, stationsarbei der der N. S. is met ingang van heden verplaatst naar het station Krommenii Assendelft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7