Bij vestiging van industrie aanpak streekverband geadviseerd m SPORTSCHOOL HOLVAST Subsidie aan bedienaren van godsdienst toch aanvaard Geen dik doenerij! Zacht, mild, geurig - 'ntlOXV?...Ja (fiacity f L. Dijkxhoorn vijftig jaar bij de Touw De heer H. J. Devilee 25 jaar bij belastingdienst De heerP. C. Zandee werd ter aarde besteld Tussen de rails" deze maand aan Leiden gewijd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 E.T.I.-iappoit over Zoeferwoucfe Voor de ambachtsbedrijven moet ruimte worden gereserveerd Het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland heeft in op dracht van het gemeentebestuur van Zoeterwoude een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan industrieterrein in deze gemeente. Resultaat van dit onderzoek is een rapport, dat gisteren de raad werd aangeboden. Een speciale commissie bestaande uit vijf leden werd voor de bestudering van het rapport samengesteld. Uit het rapport blijkt, dat het E.T.I. de behoefte aan expansieruimte bij de industrie in Zoeterwoude momenteel niet van een zodanige urgentie acht, dat de aanleg van een gemeentelijk industrie terrein verantwoord is. Men geeft om verschillende redenen de voorkeur aan een oplossing van dit vraagstuk in streekverband, waartoe de gehele westelijke Rijnstreek wordt gerekend. De gemeente Zoeterwoude, die met deze streek in economisch-geografisch op zicht een eenheid vormt, telde op 1 Jan. j.l. 5736 inwoners. Op 31 Mei 1947 was hiervan 33,4 pet. werkzaam in de land bouw en 25,7 pet. in de nijverheid. In vergelijking met de toestand in 1930 blijkt een daling van de totale beroepsbevol king in de nijverheid van 31,3 tot 25,7 pet. (waartegen een stijging van de be roepsbevolking in handel en verkeer van 13,7 tot 19 pet.). Een dergelijke verschui ving heeft zich in de genoemde periode echter ook voorgedaan in de westelijke Rijnstreek als geheel, zij het niet in zo'n sterke mate. Ondanks de relatief aanmerkelijk ver minderde betekenis van de nijverheid als bestaansbron voor de beroepsbevolking van Zoeterwoude, namen zowel het aan tal vestigingen als het aantal werknemers in deze bedrijfstak na 1930 toe: het aan tal vestigingen met 24 en het aantal werk nemers van 236 tot 624. Beide keren wa ren de aardewerkindustrie, de bouw- en metaalnijverheid alsmede de voedings- en genotmiddelenindustrie de belangrijkste werkgevers. Ten aanzien van de vestigingsplaatsen van de verschiUende takken van nijver heid blijkt een duidelijke geografische scheiding te bestaan: de quiver industriële bedrijven vindt men in hoofdzaak langs de Oude Rijn en de meer ambachtelijk georiënteerde bedrijven vindt men meer in het eigenlijke dorp en enkele nabij gelegen woonkernen. Op grond hiervan scheidt het rapport het onderzoek naar de bestaande behoef te aan expansieruimte in twee delen: a. de beantwoording van de vraag in hoe verre bij de industrie aan de Hoge Rijn dijk behoefte bestaat aan ruimtelijke uit breiding; b. in hoeverre het noodzakelijk moet worden geacht voor de meer am bachtelijk georiënteerde bedrijven in Zoeterwoude-dorp en de omliggende woonkernen expansieruimte te reser- ln streekverband Wat de eerste vraag betreft, bleek de behoefte aan expansieruimte bij de in dustriële bedrijven langs de Oude Rijn niet groot te zijn en zij, die enige groting van hun bedrijfsruimte wensten, stelden hierbij de eis, dat deze ter plaatse moet worden verkregen. Het rapport cludeert hieruit, dat reeds in belangrijke mate aan het genoemde verlangen kan worden tegemoet gekomen door enkele nog onbebouwde ruimten langs de Oude Rijn een industriële bestemming te geven. Volgens het rapport zal de plaatselijke overheid daarmee op den duur echter niet kunnen volstaan. Wanneer zich in de toe komst namelijk bij de betrokken bedrij- sen zodanige behoefte aan ruimte lijke expansie zal gaan voordoen, dat men id is over de bezwaren, verbonden het verplaatsen van het bedrijf heen te stappen een niet onwaarschijnlijke ontwikkeling! dan zal daarin moeten worden voorzien door de aanleg van een industrieterrein. Gezien de grote verwantschap van de Hoge Rijndijk met de noordelijke oever ie Oude Rijn enerzijds en de hoge kosten, die de aanleg van een behoor lijk industrieterrein onvermijdelijk met meebrengt anderzijds, geeft het rap port de voorkeur aan een oplossing van dit vraagstuk in streekverband. Want, aldus het rapport, al behoort de Hoge Rijndijk bestuurlijk tot de gemeente Zoe terwoude, in sociaal-economisch opzicht vormt hij één geheel met de Leidse ag glomeratie. Leiden en Leiderdorp Het verschil in sociaal-economische structuur tussen het dorp Zoeterwoude de Hoge Rijndijk komt bijvoorbeeld duidelijk naar voren bij het onderzoek de woongemeente van de arbeids krachten in de te Zoeterwoude gevestig de industriële bedrijven. Slechts 32 pet. blijkt in Zoeterwoude te wonen, ruim 36 pet. woont in Leiden, 15 pet. in Leider dorp en de resterende 17 pet. in omlig gende gemeenten. Daar weldra ook voor de in Leiden t Leiderdorp gevestigde industrieën naar uitbreidingsmogelijkheden zal moeten worden uitgezien, ligt de aanleg van een streekindustrieterrein in dit deel van de provincie voo hand, aldus hét rapport. Behalve deze gemeenschappelijke* behoefte maken ook de kosten een oplossing in streekverband aannemelijk. Aan de aanleg van een industrieterrein met alle daarbij behorende vooi (Advertentie) HERVATTING der lessen op WOENSDAG 1 SEPTEMBER Jiu-Jitsu - Judo - Boksen - Gymnastiek Body-Building - Volleybal! Pieterskerkgracht 9 Telefoon 23728 Inlichtipgen dagelijks Komende concerten van Toonkunst De maatschappij voor toonkunst zal in het komende seizoen drie concerten ge ven en wel op 27 October: I Musici di ^Rorna (Vivaldi, Pergolese e.a.), 17 Decem ber: Trio Pasquier (Purcell, Roussel, Mo zart), 17 Januari: Theo Bruins. Het ensemble I Musici di Roma presen teerde zich voor het eerst in Maart 1952 in l'Academia Nazionale de St Cecilia Rome. Het heeft concerten gegeven in de voornaamste steden van Italië Het werd verkozen om te musiceren op de Biennale te Venetië in 1952 heeft in korte tijd een grote reputatie verworven Tournee's door Spanje en Portugal wek ten groot enthousiasme. De sonoriteit var dit ensemble, de expressie, de intelligen te stijlopvattingen en de discipline den alom geptezen. Het Trio Pasquier is gevormd door de broeders Jean (viool), Pierre (alt) Etienne (cello) Pasquier. Reeds in hun jeugd musiceerden zij in deze combina tie. Later verwierven zij éclatante suc cessen op de podia der meeste bekende muziekcentra van Europa en elders, in de Ver. Staten van Amerika toe. De Pasquiers hebben tal van nieuwe compo sities geïntroduceerd. Vele hedendaagse componisten creëerden speciaal trio's voor deze combinatie en droegen hun werken aan de Pasquiers op. De in 1929 te Arnhem geboren pianist Theo Bruins debuteerde met het Con certgebouw in 1949. Sindsdien is hij met talloze orkesten opgetreden en wordt hij voor een steeds toenemend aantal piano avonden geëngageerd. In het seizoen 1954 1955 zal hij o.a. ook spelen te Lissabon, Milaan, Londen en Parijs; voorts is hij uitgenodigd voor een tournee van cor certen in Duitsland. Concert Nieuw Leven De muziekvereniging Nieuw Leven zal Donderdagavond 8 uur op het Stadhuis plein een concert geven. Het program ma luidt als volgt: 1. Eendracht, mars; 2 Klompendans; 3. Wiener Praterleben; 4 Ouverture Bonne Totuna; 5. De Garde, mars; pauze; 6. Non-stop marsprogramma met medewerking van tambours. Militaire beëdiging Volgende week Maandagmiddag o; uur zullen voor het front van de troep op het terrein van de Doelenkazerne wor den beëdigd de tijdelijk-reserve-tweede- luitenants J. van Hemert van het dienst vak der militaire administratie en F. A. Zeylstra van 't dienstvak der intendance. De garnizoenscommandant van Leiden heeft in verband met deze beëdiging parade-order doen uitgaan. dergelijk terrein en de te verwach ten behoefte aan expansieruimte bij de industrie in de gehele Leidse ag glomeratie, dient aan een oplossing van dit vraagstuk in streekverband de voorkeur te worden gegeven. Voorlopig kan dus worden volstaan met zoveel mogelijk tegemoet komen aan enkele redelijke verlangens van industriële zijde. Wat betreft de behoefte aan be drijfsruimte bij de ambachtsbedrij ven, adviseert het rapport reeds thans enige grond voor uitbreidingsdoel einden te reserveren, ten einde op den duur een gezonde ontwikkeling van het ambacht in de gemeente Zoeterwoude niet nodeloos te rem- H. Crama 40 jaar bij de Grofsmederij Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer H. Crama in dienst trad bij de Ko ninklijke Nederlandse Grofsmederij. De heer Crama werd hedenochtend in de directiekamer door de directeur, ir M. C. de Jong, toegesproken. Na de jubilaris te hebben gelukgewenst met het succes in zijn arbeid, gaf de directeur een overzicht van de loopbaan van de jubilaris. De late re jaren was Crama speciaal belast met de reparatie van kraankettingen. Deze ar beid vereist vakmanschap en accuratesse. De jubilaris is gebleken de juiste man op de juiste plaats te zijn. Als blijk van waardering overhandigde de directeur de jubilaris een envelop met inhoud en een blauw herdenkingsbord. Tevens ontving de heer Crama de zilveren draagpenning met getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Handel. Vervolgens werd de heer Crama gelukgewenst door de heer G. G. v. d. Waals, bedrijfsleider, alsmede door de heer J. Coert namens collega's, die ook geschenken aanbood. Benoemd tot lector Voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1954 is benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse universiteit, om onderwijs te geven in de anaesthesiologie. dr L. A. Broere, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar. Raad van Zoeterwoude In de gisteravond gehouden raadsvergadering van Zoeterwoude is de sub sidiëring van bedienaren van de godsdienst, waarover de vorige maal ook al uitvoerig werd gesproken, wederom de hoofdmoot geworden van de besprekingen. De R.K. raadsfractie zag haar voorstel aangenomen het in de vorige vergadering genomen besluit tot intrekking van het voorstel te herzien en alsnog goedkeuring van Ged. Staten te vragen. wijkerhout anders ligt dan hier. Daar be taalt men aan de kerkbesturen, en hier Het schrijven van de R.K. raadsfractie izake de subsidiëring van bedienaren an de godsdienst bevond zich bij de in gekomen stukken. Op grond van nader vonnen informaties oordeelde de fractie het raadzaam het in de vorige -gadering genomen besluit als niet-ge- nen te beschouwen en alsnog de goed keuring van G.S. te vragen. Bij een even tueel weigerend antwoord kan dan een beroep op de Kroon worden gedaan. De voorzitter verklaarde dat B. en W. hun oude voorstel tot intrekking hand haven, omdat geen nieuwe gezichtspunten of motieven naar voren zijn gekomen. De heer Van der Ploeg zette het standpunt van de R.K. fractiè nader uiteen. Geble ken is, dat het nog lang niet vaststaat dat deze subsidieregeling alleen toekomt aan de rijkswetgever. De heren Onderwater en Wesselingh bleken het voorstel te steunen. De heer Van Vliet njerkte op, dat wat nu wordt Voorgesteld reeds door Noord- wijkerhout is ondernomen. Een uitspraak door de Kroon over dat geval geldt ook voor Zoeterwoude. Ook de heer Dorre- paal achtte het beter eerst deze uit spraak af te wachten. De voorzitter wees nog op het feit, dat deze zaak in Noord- I J-fjj L Z~1oui_ rechtstreeks aan de bedienaren wor den betaald. Wethouder Kraan verklaarde met het voorstel van de R.K. fractie mee te kun- gaan en ook wethouder Van Leeuwen ging de zaak nu anders bezien. Het draai- op uit, dat het voorstel van de R.K. fractie met algemene stemmen werd aan- Het rapport van het E.T.I. zal worden bestudeerd door een commissie personen uit de raad, te weten A. E. M. NeuwahlSanders en de heren J. H. van der Ploeg, J. van Vliet, J. P. an der Velde en Q. H. Onderwater. Met algemene stemmen werd besloten .S. te adviseren het presentiegeld raadsvergaderingen te brengen op f 7,50 voor commissievergaderingen op f 4,50. De raad ging nu over in geheime ver gadering. Na heropening werd besloten het voorstel tot onderhandse aanbesteding werken aan het huis Miening 6 te houden. Waterleiding de waterleiding in de Schenkelweg vergde f 4500 crediet. Het leggen van de leiding werd voor f 1816,70 opgedragen aan de firma J. A. Elderhorst Zn te Zoeterwoude. Het uwe lichtmasten aan de Hoge Rijndijk het nummeren daarvan werd onders hands opgedragen aan de heer Th. W. van Gent voor f 876,40. Een ladderwagen zal worden aangekocht. De aftredende leden het burgerlijk armbestuur, mev NeuwahlSanders en de heren J. Vliet en C. J. van Leeuwen werden her- Besloten werd de huur van twee kamers der rijkspolitie met ingang van 1 Januari zeggen, omdat de dienst gemeente werken moet uitbreiden. Over 1954 werd de St Jansfanfare een subsidie var f 200 verleend. Het comité nationaal hul deblijk Dr Plesman kreeg f 10, en de Chr. landbouwschool te Alphen eve noem ze maar op, al die goede eigenschappen, ze slaan allemaal op Roxy - maar de hoofdzaak is: karakter, constant karakter en dat vind je steeds weer in ieder pakje Leiderdorp Koninklijke onderscheiding (zilver) en vele geschenken gisteren wel zeer fraai door de heer Gips met bloemen versierd voor de huldiging vai^, de heer L. Dijkxhoorn, die herdacht, dat hij een halve eeuw geleden in dienst van dit concern trad. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, dochter, schoonzoon en kleinkind, werd allereerst toegesproken door de directeur, de heer J. van Deventer. Spr. memoreerde de werkzaamheden van de jubilaris gedurende de vijftig ja ren dienstverband. De heer Van Deven ter prees het vakmanschap van de heer Dijkxhoorn. die van de grote vaart kwam om dienst te nemen als machinist, later als hoofd van de bankwerkerij in de fabriek te Edam. In alle fabrieken, welke tot het concern behoren, zowel in het binnen- als in het buitenland, heeft de jubilaris gewerkt; de laatste twintig jaren als baas in de fabriek te Leider- De directeur bracht hem namens de hoofddirectie, in het bijzonder namens de heer W. Hoos, dank voor het vele lilijke en verantwoordelijke werk, dat hij heeft verricht. Het deed spr. dan ook hem naast het gouden V.T.-ereme- en gratificatie en een gouden hor loge te kunnen aanbieden. Mevrouw leerling uit de gemeente. De vergoe dingen voor het lager onderwijs werden als volgt vastgesteld: school voor v.g.l.o. in de Zuidbuurt f 37 (totaal f 1221) en voor vergoeding in aanmerking komende uit gaven op f 1459,93. In de bovenzaal van De Harmonie aan de Breestraat kwam gisterochtend het personeel van de inspectie der belastin gen, eerste afdeling, bijeen ter gelegen heid van het 25-jarig ambtsjubileum van de heer H. J. Devilee, commies-titulair van deze afdeling. De jubilaris werd, ver gezeld van vrouw en dochter, om half tien ontvangen, waarna de heer Van de Blom namens het jubileumsfonds de feestelijke bijeenkomst opende. De heer J. Lubbers, waarnemend hoofd van de inspectie, legde in zijn toespraak de nadruk op de uitnemende wijze, waar op de jubilaris zich van zijn dikwijls moeilijke werk heeft gekweten. „Het de vies van de heer Devilee zou kunnen lui den. „Semper fidelis, semper paratis". ningen zijn hoge kosten verbonden (gemiddeld f 10 tot f 15 per vier kante meter), die de draagkracht van de gemeente Zoeterwoude zeker te boven zullen gaan. Het rapport acht een dergelijke gemeenschappelijke oplossing voor de hierbij betrokken gemeenten ze ker te realiseren. Een vroegtijdig be trekken van het Provinciaal Bestuur in het overleg hiertoe verdient ten zeerste aanbeveling. Ambachtsbedrijven Inzake de tweede vraag voor de meer ambachtelijk georiënteerde bedrijven in het dorp en de kernen bleek nagenoeg geen behoefte aan ruimtelijke uitbreiding te zullen ontstaan. Desondanks acht het rapport het toch wenselijk in 't dorp Zoe terwoude, of, indien dit niet meer moge lijk is, in de onmiddellijke nabijheid daar van, enige grond voor bedrijfsruimte te De locale overheid zal er dus goed aan doen, aldus het rapport, reeds thans maat regelen te treffen om energieke onder nemers ruimtelijke expansie voor hun be drijven mogelijk te maken. De opper vlakte van een voor dit doel te reser veren terrein kan beperkt blijven, bij voorbeeld 1 of 2 ha, en het vroegtijdig toekennen van een industriële bestem ming daaraan raadt het rapport ten zeer ste aan. Resumerend kan dus worden ge zegd, dat de behoefte aan expansie ruimte bij de industrie in de gemeen te Zoeterwoude momenteel niet van een zodanig urgentie is, dat de aan leg van een gemeentelijk industrie terrein verantwoord is. Met het oog op de hoge aanlegkosten van een Op de begraafplaats Rh(jnhof had gis termiddag onder grote belangstelling de begrafenis plaats van de heer P. C. Zan dee, die Vrijdag in de middaguren op bijna zeventigjarige leeftijd plotseling overleed. Zoals bekend, was de heer Zandee in de kringen van het Chr. onder wijs te Leiden een vooraanstaande en ge ziene figuur, die meer dan vijftig jaar het onderwijs diende en in wiens hart de liefde voor het kind domineerde. Toen de kist in het graf was neergela ten, trad ds D. J. Vossers, voorzitter van de vereniging voor Christelijk onderwijs, naar voren om een kort woord namens deze vereniging te spreken en eveneens namens de Leidse Hervormde Gemeente. De heer Zandee was ook vele jaren ker kelijk notabel. Ds Vossers zag het leven van de heer Zandee als een welbesteed leven, waarin de liefde, onder meer voor het kind en voor de kerk, een belangrijk element was. Voor de kinderen was hij een vaderlijk vriend en een geduldig leermeester. Voor de Kerk toonde hij altijd actieve belang stelling. Ds Vossers besloot zijn In Me- moriam met woorden van dank aan God, Die deze mens zó had gesteld in dienst van Kerk en school. Namens de familie sprak dr J. Zandee. Hervormd predikant te Warmond, een woord van hartelijke dank voor het me deleven. waarvan zeer velen in de achter liggende dagen hadden doen blijken. Ds Vossers las vervolgens een gedeelte van Openbaringen 21 en de begrafenisliturgie en bad het „Onze Vader", waarmee de begrafenisplechtigheid ten einde was. Onder de aanwezigen waren de heer A. L. L. Gathier, secretaris van de ver eniging voor Chr. onderwijs alhier, ds J van der Wiel namens de Hervormde com missie voor Bijbelonderricht op de scho len, de heren P. J. van Hoeken ei Gijsman namens de centrale Hervormde kerkvoogdij, de heer H. J. Barentsen, voorzitter van de Zeeuwse vereniging „Luctor et Emergo" te Leiden, de heer J. J. A. Sandee, oud-secretaris van de ver eniging voor Chr. volksonderwijs, per soneel en oud-leerlingen van de school aan de Middelstegracht, waarvan de heer Zandee 35 jaar hoofd is geweest, en d« heer I. van Weerlee, hoofd van de open bare lagere school aan de Duivenbode- straat, aan welke school de heer Zandee godsdienstonderwijs gaf. Burgerlijke stand van Leiden Ondertrouwd: J Vinkestijn en J M Schoon; T G Buis en J C van Klaveren; F Hakkaart en C P J M. Verkooijen; van Zijl en C J A Lindenhoff; W Kamp huis en J C E Nijsscn; W Sloos en E J Siebert; W F M Tacx cn H M A Dooyen- burgh; J C Lanooij en D M Westerwijk- Bosdijk; J J la Lau en A C. Landman; J G A Borghans en J M Delvaux; P van de Velde en A Nagtegaal; A A Melsen en H C Batist; J G van Voorthuyzen en T Hartevelt; W Stikkelorum en A Bave- laar. Geboren: Robertus A M zn v A C Broos en M H T Jonkergouw; Frederik W zn v W Elfert en C J Verbiest; Alida J dr v J P Bon en A Trouwee; Johannes C M zn v J K H Berkhout en M E J Weijers; Neeltje M dr v P G Roos en W Schuur man Hess: Marie Th A dr v A J A Hug en C C Niersman; Jacobus C zn v H Witteman en C A Zethof. Overleden: E E L B Lohman wed v Nilant, 75 j; I F Bakker dochter. 3 j: J W Versteden.zoon, 1 j; N Moller wed v Kok 93 j; C Hoek. man 65 jaar. aldus spr. Hij bood hem een gratificatie het ministerie van Financiën en nuttig geschenk van het jubileumfonds dat de bekwame amateur-fotograaf als de jubilaris is wel van pas zal ko- Vervolgens sprak de heer P. C. Holle wijn, die als directe chef de jubilaris roemde om diens hoge plichtsbetrachting, vakbekwaamheid en prettige omgang. Hij stelde hem ten voorbeeld van de jonge- De heer B. S. A. Klop, hoofd der in spectie, prees de tact, waarmee de heer Devilee steeds optreedt. Een dankwoord van de jubilaris vormde de overgang naai de toespraken namens de p.v. De Sleu telring. Sedert de oprichting maakt de heer Devilee deel uit van het bestuur hij is een stuwende kracht. De heren Bodde Bouman en Van Lochem legden hiervan getuigenis af. De eerste bood foto-technisch geschenk aan, de tweede een fraai Hoemstuk. Het gezellig sa zijn daarna werd door de heer Knuppe, eveneens van de inspectie, met pianospel opgeluisterd. Afscheid bij Sijthoff Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer Th. Dis- sevelt, boekhouder bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschappij alhier, na diensttijd van 52 jaren, dit bedrijf gisteren verlaten. Het afscheid, dat plaats vond in intieme kring, werd bijgewoond door de loco- burgemeester, de heer Jongeleen, die de heer Dissevelt de hem door H.M. de Koningin verleende ere-medaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, op de borst speldde. Namens directie en commissarissen werd de heer Dissevelt een gouden hor loge met inscriptie aangeboden, terwijl de collega's een sigarendoos met inhoud schonken. Na afloop van de huldiging dankte de heer Dissevelt met een kort woord. Afscheid op postkantoor Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd was het gisteren de tijd om af scheid te nemen voor de heren A. Hen zen en G. J. F. van Berkel, die geduren de een lange reeks van jaren hun krach ten hadden gegeven bij de bestelling er aanverwante werkzaamheden aan he' postkantoor te Leiden. De directeur, de heer J. H. Habermehl, sprak de schei denden toe en had veel waardering hetgeen zij in de loop der jaren hadden gepresteerd. Uit handen van de heer J. Evers mochten zij namens hun collega'; een enveloppe met inhoud ontvangen, terwijl hun dames bloemen kregen geboden. Dijkxhoorn-Zijlstra deelde met een fraaie ruiker anjers in de hulde. Aan de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen, was het bekend, dat de heer Dijkxhoorn pleizier zijn werk heeft. Dit heeft niet ieder- en daarom wilde spr. dit beklemto- i. Een halve eeuw bij één werkgever een prestatie van de werknemer, c van de werkgever. Want hieruit spreekt toch wel de sfeer van samen werking, welke tussen de leiding en haar medewerkers bestaat. Het was de burgemeester een eer en een genoegen op de dag, die voor de jubilaris van zo grote betekenis was, te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Dijkxhoorn de medaille in zil ver verbonden aan de Orde van Or.- Nassau te verlenen. Hierna speldde de burgemeester de jubilaris onder applaus van de aanwezigen de ver sierselen op. De rij van sprekers werd voortgezet door de heer P J. G. Polhuys, wiens ste samenwerking met de jubilaris da teert van 1923. Hij prees deze uitsteken de samenwerking. Met de beste we de toekomst bood spr. namens personeel der bankwerkerij een kist si garen en een barnstenen sigarenpijpje De chef der weverij, de heer A. Klu- vers, bood met enkele toepasselijke woor den namens het kantoor en technisch personeel der afdeling een bloemstuk agn. De heer A. de Kruiff, baas in de verij, die ook al twintig jaren met de jubilaris heeft samengewerkt, roemde de verstandhouding. Spr. betrok de echtge note van de jubilaris in zijn hulde. Na< Agenda van Leiden Woensdag Hooglandse kerk, half 8: Avondstilte. Bellevue, 7.45 uur: Leidse Vogelvrien den, spreker Jan Breemer, Vogelforum. Burcht, 7.45 uur: Leidse voetbalbond, jaarvergadering. Geregracht bij de Korevaarstraat, 8 u openluchtsamenkomst contactcommissie voor Evangelisatiewerk. Donderdag Stadhuisplein, 8 uur: Concert Nieuw Leven. Vlies, half 9 en 8 uur: demonstraties electrische keukentoestellen. VrUdag Clubhuis Oosterkwartier, einde Borneo- straat, 8 uur: receptie 25-jarig bestaan speeltuinvereniging. Katwijk aan Zee, 3 uur: inge bruikneming nieuw boezemgemaal en herdenking 750-jarig bestaan van Rijn land; 58 uur: ontvangst in het gemeen- landshuis. Vlies, half 3 en 8 uur: demonstraties electrische keukentoestellen. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a, „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie", tot 19 Sept. 104 uur Cs Maan dags gesloten). Burcht, tot zonsondergang: hedendaag se beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48, tel. 21060. mens bazen en person «el der weverij bood de heer De Kruiff een koperen electrische klok aan. Mevrouw Dijkx hoorn ontving een bouquet anjers. De heer B. Kisman, lid van de Onderne mingsraad, sloot zich bij de woorden van de vorige spreker aan. Van de bedrijfsleider, de heer P. Kui per. die in het buitenland vertoeft, ont ving de jubilaris een kist sigaren en een felicitatiebrief. De heer W. J. de Koning, voorzitter van de Ver. van kantoor- en technisch personeel, bood met vriendelijke woor den, waarbij hij de jubilaris gaarne als voorbeeld stelde, namens deze vereni ging een bloemstukje aan. Nadat collega-bazen en de naaste me dewerkers de jubilaris de hand hadden gedrukt en de jubilaris de directie en allen, die hem met wensen en geschen ken hadden overladen, had bedankt, werd het gezin naar de woning gereden om de dag verder in huiselijke kring te „Tussen de rails", het maandblad voor de Ned. Spoorwegen, dat in de treinen ter lezing wordt opgehangen, is in deze Sep- tember-maand voor het grootste deel ge wijd aan de Sleutelstad. Vanmorgen heb ben de eerste reizigers van dit speciale Leiden-nummer kennis kunnen nemen, en we menen te mogen zeggen, dat het niet zal nalaten indruk te maken. Het fraai uitgevoerde geschrift van niet minder dan 76 bladzijden opent met een gesprek door Jacqueline Lamers met jhr mr Van Kinschot, „burgemeester van een markt-, industrie- en universiteitsstad". Historische artikelen werden geschreven door dr J. Keuning, en mr R. van Roijen. Natuurlijk is, met medewerking van de 3 October-vereniging, een grote plaats in geruimd voor 't feest van Leidens ontzet. Maurits Dekker schrijft zelfs over dit feest teJohannesburg. Uit de verdere inhoud: een artikel over Leiden als marktstad door mr G. H. Heino, drs J. N. van Wessem over het cultureel verleden en heden, collegae H. J. Schoondergang over sport in Leiden en oegstgeest Concert op Endegeest De bewoners van Endegeest waren op het kasteelplein bijeen en konden genie ten van een concert, dat hun werd aan geboden door het bekende „Concordia". Er werd geopend met de Wellingtonmars van Zehle, waarna men luisterde naar de ouverture Joyeuse van Keler Bela. De wals Mondnacht auf den Alster was het volgende nummer, dat werd gevolgd door American Patrol. Van Paul Lincke werd In het land van de Indra uitgevoerd, waarna het gedeelte voor de pauze be sloten werd met de mars The thin red Line van Kenneth J. Alford. Na de pauze werd met medewerking van de drumband een non-stop-marsprogramma ten beste gegeven. W. Korthout over de Leidse kaas. prof. mr J. M. van Bemmelen over de universi teit, T. Leenhouts over Leiden als woon stad en mr E. Brederveld over de nijvere peiler Industrie. Tal van Leidse grote be drijven worden beschreven en adverteren in dit nummer, dat ook vele mooie foto's biedt van Leiden en het leven ln het station. runsburg Over het mandement Gisteravond vergaderde in een van de zalen van het jeugdhuis de Arjos onder leiding van de heer D. Notenboom. De heer M. J. Goudriaan hield een inleiding over het bisschoppelijk mandement. Na enkele oorzaken van het proclameren van dit mandement te hebben belicht, ging de inleider op de inhoud er van in. Vanuit R.K. standpunt bezien hadden de bisschoppen gelijk, als Protestanten moe ten wij echter belangrijke delen terug wijzen, aldus spr. In zijn conclusie stel de spr., dat het mandement dingen heeft gezegd, die beslist gezegd moesten wor den, al zijn er punten, waarop ernstige oritiek gerechtvaardigd is. De heer J. Brandsma verzorgde het maandoverzicht. Rondwandeling Gisteravond hield „Wilhelmina" ter ge legenheid van de verjaardag van H.K.H. prinses Wilhelmina een muzikale rond- voorschoten HengelwedstrUd Zaterdag 11 September half 3 wordt bij Allemansgeest een hengelwedstrijd gehouden voor de ouden van dagen. Aangifte aan het bureau van politie uiterlijk tot 9 September. Er zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3