Myxomatoseziekte die geen genade kent Opvallend lekker.... Slechts voorzorgsmaatregelen, zoals inenting, kunnen plaag beïnvloeden Waar eens droge put stond, spuit nu water omhoog Teleurstelling moet ons tot nieuw pogen aanzetten 5 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 DUIZENDEN KONIJNEN AANGETAST (Van een onzer verslaggevers) T^EN VERDE-RVEND SPOOK waart door West-Europa. Het zwerft bij voorkeur in woeste gebieden en werpt, zich op alle konijnen, die het op zijn weg tegenkomt. Het heet myxomatose en heeft ook onder de Nederlandse konijnenstand al een groot aantal slachtoffers gemaakt. Een middel om de snel om zich heen grijpende ziekte te breidelen is er alleen, wanneer men uiterst nauwgezette voorzorgsmaatregelen heeft genomen. Zo niet, men kan zijn konijnen enkele dagen na de aantasting begraven.... Ongeveer vijftig jaar geleden is het myxomatose-vlrus in Montevideo, de de Zuid-Amerikaanse hoofdstad Uruguay, door Sanarelli ontdekt. De ziekte was toen nog slechts beperkt tot de béide Amerika's. Een uitbreiding van het terrein, waarop de smetstof werk zaam was, deed zich al spoedig voor. In Australië werden de boeren geplaagd door 'n toenemend aantal konijnen, waar tegen nog geen enkel middel afdoende was gebleken. Om aan deze plaag paal en perk te stellen importeerden ze het zeer besmettelijke virus in hun land, met als gevolg, dat een reusachtig aantal die ren werd verdelgd. Thans is de ziekte ook tot West-Europa doorgedrongen en heeft vla Frankrijk, België en Duitsland het Nederlandse grondgebied bereikt. Wat de gevolgen zijn geweest, in de kranten heeft men het kunnen lezen. Overal kwamen meldingen binnen, dat aan myxomatose gestorven dieren waren aangetroffen. In ons land vielen de eerste slachtof fers in September van het vorige jaar in de omgeving van Noordwijk. Later wer den ook andere streken besmet, in het bijzonder die, waar zich in groten getale wilde konijnen ophouden. Want wilde ko nijnen zijn bijzonder gevoelig. Men dacht de myxomatose weer spoe dig onder de knie te hebben en inderdaad nam het aantal geconstateerde gevallen geleidelijk af, totdat opeens in Zeeuws- yiaanderen nieuwe besmettingsgevallen zijn aangetroffen, waarschijnlijk afkom stig uit Frankrijk, waar op het ogenblik een ware slachting onder de konijner wordt aangericht. Het is niet bij Zeeuws- Vlaanderen gebleven. Walcheren, Noord- Beveland, Zuid-West-Brabant, Limburg in de buurt van Sittard, de Veluwe bij Voorst, het aantal besmette gebieden neemt nog steeds toe. De laatste meldin gen zijn afkomstig uit de duinstreek, waar eerst bij Noordwijk, daarna rond om Katwijk en nu ook al in Scheveningen dode dieren zijn aangetroffen. En het einde ligt, weet men nog niet. Actief virus T\E VRAAG hoe het mogelijk is, dat ±J in zo ver uit elkaar liggende gebieden van ons land besmettingsgevallen zijn aangetroffen, laat zich niet gemakkelijk beantwoorden. In de eerste plaats zij op gemerkt, dat het virus een lange levens duur heeft, zeer besmettelijk is en goed resistent tegen de kou, zozeer zelfs, dat het bij een temperatuur van enkele gra den onder 't vriespunt zijn levenskracht nog niet verliest. Wanneer derhalve besmet voorwerp 't geeft niet, wat van de ene plaats naar de andere wordt vervoerd, kan het, dagen daarna, nog actieve besmettingsbron vormen. Voorts is het bij de epidemie van vorige jaar een heel enkele maal voorgekomen, dat een konijn genas. In de gebieden, waar dit het geval geweest kan zijn, heeft men nu weer nieuwe ziekteverschijnselen aange troffen, zodat men aanneemt dat een ge nezing, zo deze zich eens voordoet, toch niet volkomen is en dat desbetreffende dieren nog steeds een besmettingsbron zijn gebleven. Het lijden van de dieren Is vreselijk. Hoewel de incubatietijd tien dagen kan duren, worden de ziekteverschijnselen meestal binnen vijf dagen openbaar. Oog leden en neus ontsteken, met een sterke uitvloeiing daarmee gepaard gaande. De konijnen worden blind en schrikachtig en zijn bijgevolg niet meer in staat hun voedsel te zoeken. Onder de huid, vooral bij de oren en de extremiteiten vormen zich gezwellen met oedeem vorming (my- xoom, vandaar de naam myxomatose) en binnen nog eens vijf dagen na het uit breken van de ziekte volgt in vrijwel alle gevallen de dood. voedsel, waarvan verschillende konijnen eten. Wilde konijnen, vooral die van de Euro pese rassen, zijn bij uitstek ontvankelijk voor het virus, echter ook tamme dieren zijn reeds het slachtoffer geworden. In Frankrijk is het bovendien enkele malen voorgekomen dat hazen werden aange tast. Op andere dieren en op de mens heeft de myxomatose geen vat. Een geneesmiddel als zodanig is er niet. Het enige, wat men kan doen, is voor zorgsmaatregelen nemen. Men kan zijn konijnen laten enten met vaccin, dat, naar gebleken is, voor 70 pet beschutting biedt en een immuniteit van ongeveer zes maanden waarborgt. Dit enten geschiedt bij de dierenarts, die het serum betrekt van het Staatsveeartsenijkundig Onder zoekingsinstituut te Amsterdam. De in spuiting vindt meestal plaats in de hals- streek en is het vorige jaar op ruime schaal toegepast met vrij gunstige resul- Verder zijn er nog een hele reeks pre ventieve maatregelen, die ten doel heb ben de myxomatose te weren, zoals latie van dieren die men bezit, het ln een hygiënische toestand houden vi konijnenhokken en deze te besproeien met een natroloogoplossing, het afscher men van de hokken met gaas, opdat, wat vaak voorkomt, geen wilde konijnen met de tamme in aanraking kunnen komen, en de gestorven dieren diep in de grond begraven onder een afdekking van kalk. Het is een van de taken van de Vee- artsenijkundige Dienst, hierover voorlich te geven. Tal van organisaties var konijnenfokkers, landbouwers, handela- in wild en gevogelte, enz. zijn i.v.m. de thans heersende epidemie zodoende al op de hoogte gesteld van de te treffen maatregelen. Een hiervan is ook nog het min mogelijk verzamelen op tentoon stellingen en het vervoeren van konijnen, s reeds overwogen een vervoerverbod te vaardigen, maar bij het stilleggen verbieden van alles op dit terreir zouden voor hen, die in de konijnenbran- che hun brood verdienen, de nadelen gro ter zijn dan de voordelen. Daarom heeft hiervan maar afgezien en zich tot de overige ten dienste staande middelen ge wend om de epidemie zo spoedig moge lijk uit ons land te bannen. Boren in het zand van de Sahara Op een diepte yan ruim 1000 meter vonden ingenieurs wat zij zochten (Van een bijzondere correspondent) "TJE VERANDERING VAN DE SAHARA-WOESTIJN in vruchtbaar of ten minste bewoonbaar land is een droom van de mensheid, die niet van gisteren of vandaag dateert en die al tot menig groots technisch project de stoot heeft gegeven. Inmiddels zijn reeds?door regionaal begrensde onder- zoekingen en technische maatregelen belangrijke wijzigingen tot stand ge bracht, waarvan men in het met problemen overladen Europa nauwelijks notitie neemt. In Telfana, midden in de woestijn, stond nog in 1947 een oude, volkomen uitgedroogde waterput. Nadat men begonnen was met de boringen kon men binnen een jaar tijds een diepte bereiken van 1167 meter. Tegenwoordig levert deze bron 120 liter water per seconde, met een temperatuur van 40 graden. Na boringen in Guerrara heeft men een bron aangeboord, die 240 liter per seconde levert. In de woestijngebieden van Lybië heeft Prins ook naar goud mijn in Zuid-Afrika Van 25 September tot 9 October zal prins Bernhard, zoals we reeds meldden, een officieel bezoek brengen aan de Unie van Zuid-Afrika. Het Zuidafrikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft het programma van dit bezoek bekend gemaakt, aldus de Vkst: Zaterdag 25 September: Aankomst op het militaire vliegveld Zwartkop bU Pre toria. Rit door de stad. Zondag 26 September: Kerkdienst. Be zoek aan het Voortrekkersmonument, kranslegging bij het monument voor de gevallenen op Oranjehof (Nederlandse ambassade). Maandag 27 September: Bezoek aar een goudmijn, staatsbanket. Dinsdag 26 September: Bezoek aar Welkom en het Van der Bijll-park. Ont vangst door de burgemeester van Jo hannesburg. Woensdag 29 September: Per vliegtuig naar Natal. Bezoek aan Durban. Donderdag 30 September: Per vliegtuig naar Bloemfontein. Vrijdag 1Zondag 3 October: Verblijf in Kaapstad. Maandag 4Donderdag 7 October: Per vliegtuig naar Johannesburg, vandaar via Pietersburg rit naar de Kruger Wildtuin. Vrijdag 8 October: Tuinfeest in Preto ria. Diner aangeboden door prins Bern hard aan de regering van de Unie. Zaterdag 9 October Terugkeer naar Nederland. „Baitje" voor Anne de Vries THREE LIONS EN MAAR Bestrijding ■y OOR AL HET VOCHT, dat tijdens de ziekte uit neus en oren vloeit, bevat het virus. Dit kan direct worden overge bracht op andere dieren in nest of hok, maar ook indirect door vliegen of het Het waterprobleem, dat Ingenieurs ichnici, die in de Sahara werken, tuurlijk in de eerste plaats bezighoudt, krijgt bijzondere betekenis in het Zuide lijke voorland van de Sahara-Atlas met zijn onderaardse krijtformaties, waai de kalksteenlagen in de diepte waterbekken bevindt. Al regent het ook op de hoogvlakten en in de Sahara niet geregeld, toch vallen er van tijd tot tijd aanzienlijke hoeveelheden hemelwati die door de grond opgezogen worden. De doorlaatbare onderaardse krijtformaties verzamelen een groot deel van dit water, „potten" het op en bewaren het daar door voor verdamping. Dit water voedt het onderaardse waterbekken in de kalk steenlagen. dat alleen al op de Zuidelijke flank van de Sahara-Atlas onder eer doorlaatbare oppervlakte van 40.000 vler kante kilometer ligt. Dit gebied ontvangt jaarlijks 250 mrr neerslag. Als er tien procent wegsijpelt, dan wordt er toch jaarlijks een hoeveel heid van een milliard kubieke meter ter vernieuwd. Het komt gedeeltelijk doorlaatbare, voor een ander deel onder een ondoorlaatbare deklaag, komt het. dat boringen op de ene plaats volkomen vruchteloos blijven, terwijl elders uitstekende resultaten oplever bijvoorbeeld in Telfana en Guerrara. Het nog geheel onbenutte onderaardse waterbekken strekt zich in zijn geheel uit van Zuid-Marokko tot aan de Fessan over een oppervlakte van ongeveer millioen vierkante kilometer en bevat 1000 milliard kubieke meter water. Met deze reusachtige waterreserve zou men woestijngebieden tot het leven kunnen terugroepen. Eisenhower vermaant Moskou geeft 50 maal zoveel uit voor propaganda als de Ver. Staten "PVE VERENIGDE STATEN hebben op het ogenblik de sterkste en meest afdoende strijdmacht, welke zij ooit op de been heeft gehad buiten oorlogstijd." Aldus heeft president Eisenhower gisteren te Washington ver klaard. De president hield een rede voor het 36ste landelijke congres van de American Legion, de grootste organisatie van oudstrijders in Amerika. Eisenhower zei, dat de vorming van een machtige Amerikaanse militaire re serve als bolwerk tegen tiet communis me, één van de voornaamste punten van zijn wetgevend programma voor 1955 is. De president somde o.m. vier belangrij ke waarheden op, die ten grondslag lig gen aan iedere analyse van de wereld situatie: 1. De communistische dictatuur is onverzadigbaar; 2. De communisten gebruiken elk denkbaar middel om hun doel te bereiken «Moskou geeft 50 maal zoveel uit voor propaganda a*ls de Ver. Staten); 3. De vrije landen moeten zich aaneensmeden om tot vitaal belangrijke collectieve veiligheid te komen; 4. De Westelijke wereld moet geestelijk, intel lectueel, economisch en militair sterk zijn om het brede front van communis tische pressie te kunnen weerstaan. Over zijn voorstel, een internationale atoombank op te richten, zei de presi dent: Wij zullen voortgaan met onze ge allieerden te zoeken naar geschikte me thoden om de kernenergie dienstbaar te maken aan de behoeften van het mens dom. Als wist de president, dat de Franse Nationale Vergadering het E.D.G.-ver- drag zou verwerpen, besloot hij zijn toe spraak met de volgende waarschuwing: „Niets rechtvaardigt enigerlei verminde ring van onze inspanning. De vrije we reld moet op de successen bouwen en door de teleurstellingen tot hernieuwd pogen worden aangezet...." Compagnie opgeheven na te iel gevecht Op last van generaal Hasselman, chef van de generale staf, is de 104de compag nie commandotroepen opgeheven. De compagnie diende tijdens de oefe ningen Primo I en II als „vijand". Bij de laatste oefening kreeg een sergeant van het 42ste regiment infanterie een long schot door een van korte afstand afge vuurde losse patroon. Hierin heeft gene raal Hasselman aanleiding gevonden, de compagnie op te heffen en de manschap pen te verdelen over compagnieën van de vierde divisie, tegen wie zij bij de oefe ningen ln het veld zijn getreden. de oorlog overigens merkwaardige uit werkingen gehad. De Australische troe pen, die daar gevochten hebben, hadden, zonder het te weten, in hun transporten kiemkrachtige korrels en zaden meege bracht. Het salpeter in de overblijfselen van kogels en vooral van mijnen werkte op het slagveldterrein als kunstmest. Overvloedige regens hebben er tevens toe bijgedragen om uit 't gloeiende woestijn zand van de Sahara hier en daar een onverwacht plantenleven tevoorschijn te toveren. Bello kreeg daverend afscheid Uitbundig heeft men gisteren ln Bergen het vermaarde stoomtreintje Bello uitge luid. Hoewel het naar menselijke bereke ningen nog één zomer dienst moet doen, de laatste rit van dit jaar aanleiding geweest voor hossen, zingen en het afste- voetzoekers. Zelfs nam men de statinoschef op de schouders. Op „onverklaarbare" wijze liepen on derweg de remmen enige keren vast, zodat moest worden gestopt, waarna de passagiers uit eigen beweging gingen du wen Met aanzienlijke vertraging werd ten slotte Alkmaar bereikt. Dit is de Amsterdamse beeldhouwster Suus Berkhout met haar ontwerp voor het beeld van „Bartje", naar de gelijknamige roman van Anne de Vries. Het beeld wordt in opdracht van het Drents Genootschap gemaakt om op 4 September als verjaardags- geschenk aan Anne de Vries (50 jaar) te wórden aangeboden. Herenigd na negen jaar scheiding Na negen jaar in Tsjechoslowakije te "zijn vastgehouden, is een Oostenrijks meisje gisteren bij Jbaar ouders in We nen teruggekeerd. De hereniging was het gelukkige einde van een wanhopige strijd door een Oos tenrijkse vader en een Britse moeder om hun kind, de twaalf jaar oude AnniVos- tatek. In 1Ö45 liet de moeder Anni in haar woning te Praag achter om haar Britse paspoort in Londen te laten verlengen. Voordat zij daarin geslaagd was en voor dat haar echtgenoot"-uit een krijgsgevan genenkamp naar Wenen teruggekeerd was. ging het ijzeren gordijn dicht. Alle pogingen van de ongelukkige ouders om hun kind terug te krijgen. m vergeefs, totdat zij onverwachts bericht kregen, dat hun blonde kindje Zondag in. het Oostenrijks-Tsjechische grensstation Gmtind aanwezig zou zijn. Met tranen in zijn ogen. omhelsde Vos- tatek zijn dochter, maar Anni kon zelfs niet „Vati" zeggen. Zij fluisterde wat woorden in het Tsjechisch om uiting aan haar vreugde te geven, aldus Ass. Press. Het Gereformeerd Zendingscentrum te Baarn organiseert dit najaar drie cur- in, schriftelijk zowel als mondeling, die alle door ds H. A. Wiersinga zullen worden gegeven. op Iedere vrouw een jolie madame" Veel verrassingen te zien show van Offerman (Van een onzer verslaggeefsters) Uitgaande van de stelling, dat iedere vrouw een „jolie madame" kan zijn, een lieftallige, elegant geklede vrouw, heeft de Amsterdammer Ferry Of ferman een uitgebreide collectie samengesteld en gisteren getoond in het Victoria Hotel te Amsterdam. Een collectie, waaruit bleek, dat Offerman niet helemaal afwijzend staat tegenover de veel besproken en veel ver guisde H-lyn van Dior. Maar die lange, potlooddunne figuur heeft hij niet helemaal nagestreefd, hij heeft haar benaderd en aangepast aan de smaak van de Hollandse vrouw. Dat betekende, dat hij niet met dreven lange tailles werkte, maar bijvoorbeeld japonnen en mantels worpen had, waarvan de ceintuur hal verwege de rok was aangebracht, waar door de H gesuggereerd werd. Zo warer verschillende modellen in deze col lectie, maar de meer persoonlijke op vatting van deze ontwerper over wat de komende winter gedragen dient te den, konden ons meer bekoren. waren bijvoorbeeld wijde, uiterst wijde rokken, waarvan het materiaal soort pluche was, met luipaard- of tijger-motief opgedrukt. Daarnaast wa- er de mantels, met royale mouw- vaak met persianer gegarneerd, bontsoort die veel verwerkt was. Stola's bleken nog steeds zeer in trek. evenals de heel grote handmoffen. Zelfs er, meer eigenaardig dan mooi. een tas. vervaardigd uit het zelfde witte bont waarmee het daarbij gedragen pak je gesierd was. Hoeveel mogelijkheden er zijn met materiaal waarvan men op het eerste gezicht niet zou zeggen dat het er ge schikt voor is, werd overduidelijk ge demonstreerd. Er was een witte teddy mantel, gedragen over een rokje en mouwloze „blouse" uit hetzelfde mate riaal. Uiterst exclusief en wel berekend op koude dagen. Voor wie er van houdt, thuis haar gemak van te nemen, wa- i er zeer bizarre huispyjama's te zien: iwe pijpen met split, wijd jasje over strapless lijfje. Materiaal: zwart met een groen franje streepje. Bont behoeft niet alleen op mantels gedragen te worden. Een groene japon, een kokerrok, had een hoefijzer vormige halsuitsnijding waarlangs een randje persianer was aangebracht. Cock tailjaponnen hadden ook vaak zo'n rand je langs hals of mouwuitsnijdingen. Zwart en grijs bleek op deze show een geliefde kleur, en jersey en tweed had- aan populariteit nog niet Ingeboet. Zelfs was er een jersey japon, van een dusdanig grof weefsel, dat een tweed effect bereikt was. Maar ook zibeline, zowel voor japonnen als mantels, bleek sterk favoriet. Grillige effecten Toch is het zo l Reukzintuig is zeer gevoelig (136) De neus bestaat intvendig uit drie boven elkaar liggende gangen of galerijen, uiaarvan de onderste twee uitsluitend als ademweg fungeren. De bovenste en nauwste neusgang bevat i oppervlakje dat bezet betrekkelijk t\jd zullen bemer ken dat de atmo sfeer een bepaaldi reukstof b, goed (Fil et zou al zeer vreemd zijn, indien grote gevoeligheid van het men- k reukzintuig voor bepaalde stof- niet in de practijk zou zyn ge- •ht. In de chemische laboratoria de fototoeslellenfabrikant Eastman it een zeldzame stof vervaardigd een reuk heeft, gelijkwaardig aan walgelijke geur, die het stinkdier verspreidt, teneinde zijn vijandend af te schrikken. Een der gelijke bedoeling heeft de synthetisch vervaardigde reuk- ~v er do- wordt vend la,to gemaakt dt vindt deze stinkdier achtige reukstof toe passing als alarmsig naal. In geval duidelijk gewc onbegrijpelijk eerder te hebh, hoeveelheid van 0.00001X10001 milligram nige stoffer onderken •taal gevoeligi de spectroscoop en 10 maal gevoeliger dan de electroscoop! Slechts door mid del van radioactiviteit kunnen hulp middelen worden verkregen met een even grote gevoeligheid als de mense lijke neus. tende g wordt geblazen, waardoor iedere der ogenblikkelijk weet wat er a hand is. Dat juist de reukstof van het dier hiervoor wordt gebruikt, i klaarbaar omdat deze stof in zee ne hoeveelheden direct wordt u vijl de lucht door de gewaar- installaties, ikstof mdsom karakter ■anzelfspre- (Nadruk verboden). Lange ritssluitingen, evengoed van vo ren als op de rug, waren veelal in diepe plooien „gecamoufleerd". En dan waren er die heel nauwe rokjes, met zomaar ergens onderaan een gesp. Offerman houdt trouwens van grillige effecten: glinsterende bijoux, bijvoorbeeld op de mouw, ergens in de buurt van de elleboog gedragen. In avond- en cocktail-japonnen ont moetten twee uitersten elkaar: of heel wijde rokken, of zo nauw, dat het lopen een temptatie moet zijn! Veel plissé bij de wijde, en heel ruime jasjes bij de kokerrokken dat was wel het ken merkende. De bijoux waren eveneens uit eigen coUectie en de lange kettingen, die zelfs wanneer men ze twee maal om de hals heeft gedraaid, nog tot ongeveer op het middel reiken, deden weer sterk denken Prijzenbeschikkiiig voor specialisten blijft De prijzenbeschikking in zake medisch- specialistische verrichtingen voor zieken fondsverzekerden kan nog niet worden in getrokken. Het is niet de bedoeling, met Intrekking te wachten tot het bekende specialistenconflict ds opgelost, maar tot de omstandigheden intrekking mogelijk maken, zo heeft minister Zijlstra op schriftelijke vragen van 't Eerste Kamer lid De Vos van Steenwijk (11b.) geant- De minister wijst er op, dat cassatie is aangetekend tegen een arrest van het Bossche gerechtshof, waarbij het door de Bredase rechtbank gegeven ontslag van rechtsvervolging voor een oogarts te Bre da is bevestigd, zij het op andere gronden. Thans zal dus de Hoge Raad te zijner tijd oordelen over het al dan niet verbindend zijn van de prijzenbeschikking. aan de twintiger jaren, aan het lange, het strakke, en dus aan Dior. Maar ook de hoedjes uit Offermans collectie wa ren op die tijd geïnspireerd: kleine dop jes, glad op het hoofd liggend, met uit zondering van één grote, zwart fluwe len hoed, die twee lange slippen had die wel iets hadden van de propellers van een vliegtuig. Als een gevleugelde torpedo flitst de gloednieuwe Folland Midge- straaljager van de R.A.F. over het Engelse landschap. De Midge is nu nog een onschuldig prototype, zonder wapens. Maar uitgerust met snel vuurkanonnen is deze kleine één-persoonsjager een gevaarlijke tegen stander. (Herplaatsing wegens misstelling). Niet helemaal de H-lijn, maar toch wel ongeveer. Een wijde, cognac- kleurige, langharige mantel, waar van het meest opvallend, wel de ceintuur is en dat niet alleen om de eigenaardige plaats waar deze is aangebracht. Het is n.l. een bruine, gerimpelde leren band, die al met al toch nog nut heeft: de vervanging n.l. van een knoop. Internat. Tuinbouwconvent vanmorgen geopend Mr Bonnerman namens minister hoog niveau noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) DE KON. SCHOUWBURG TE DEN HAAG heeft mr J. Th. Bonner man als vertegenwoordiger van de minister van Landbouw hedenmorgen het Internationale Tuinbouwconvent geopend. Dit convent^ dat van 30 Augustus tot 4 September a.s. duurt, wordt georganiseerd door de Inter nationale Associatie van Tuinbouwproducenten. De bijeenkomsten worden in Scheveningen gehouden. Elf landen nemen er aan deel. Fr 1 m In zijn rede sprak de heer Bonnerman er zijn vreugde over uit, dat het convent niet alleen naar Nederland gekomen is, om hier verschillende belangwekkende dingen op tuinbouwgebied te bezichti gen. doch ook. om er belangrijke proble men. die de tuinbouw aangaan, te be- spreken. Voor een goede handel in tuinbouw producten is het voor alle dingen nodig, dat het niveau, waarop de tuinbouw zich zelf beweegt, hoog is. Het verheugde spreker, dat de verheffing van de tuin- bouwstand en de tuinbouwcultuur eer onderwerp van het convent is. Het werkprogramma van het congres omvat 11 punten, n.l.: samenwerking tussen hen. die in de tuinbouw werk zaam zijn; de verheffing van het aan zien van het beroep; de uitwisseling var jonge tuinbouwers; de kwaliteitsverbe tering; de bescherming van primeurs, de samenwerking met de vakwetenschap; de bevordering van de afzet door pro paganda voor meer groenteverbruik, de opleiding, de documentatie en het ver breden van de commerciële basis van de tuinbouw. Over deze onderwerpen worden, ge durende het convent, besprekingen ge- De voorzitter van de Associatie, de heer Ch. Meijer uit Zwitserland, deelde dat de organisatie voor de volledi ge liberalisatie van de tuinbouw is. Hij zei, dat het streven bestaat, eerst de han del in niet-eetbare tuin-bouwgewassen als bloemen e.d. vrij te krijgen. Later zal dan gesproken moeten worden over de vrijmaking van andere producten, doch hij ontveinsde zich niet. dat dat een lan ge weg zou zijn. Begrensde mogelijkheden Dahlia's versierden vanmorgen de grote zaal van de Kon. Schouwburg in Den Haag. Zij zoomden het podium af en omkransden de vier letters A.I.P.H. (Association Internationale des Produc- teurs de l'Horticulture), die organisatie, j 45. deze organisatie van tuinders en tuin bouwkundigen, om tot een vrije uitwisse ling van producten tussen de verschillen de landen te komen. Die dient zo te zijn, dat „dumping" onmogelijk is. Dr A. J. Verhage, voorzitter van de Ne derlandse Tuinbouwraad, sprak een woord van welkom. Hij vestigde de aandacht op de enorme betekenis van de tuinbouw voor de Nederlandse economie. Nederland exporteert Immers voor een bedrag van bijna 1 500 millioen per Jaar, waarvan een kleine f200 millioen wordt gevormd door sierteeltproducten. Nadat de heer Bonnerman zijn openingsrede had uitgesproken, besprak de voorzitter van de Duitse organisatie dr F. Schroeder uit Dusseldorff, de afzet" mogelijkheden van tuinbouwproducten. Deze spreker, die Juist de grote demon stratie van Duitse tuinders ln Ludwigs- burg heeft bezocht, zei, dat tuinbouwpro ducten geen luxe zijn, doch onontbeer lijke bestanddelen van onze voeding. Hij drong er vooral op aan, dat dezs produc ten verkocht worden ln een ruimte, die ln overeenstemming is met de schoon heid, welke tulnbouwvruchten van. nature kenmerkt. „U moet mij niet boos aan kijken", zo zei hij, „maar wat van de lokalen geldt, moet ook gezegd worden voor de verkoper en de verkoopster van groenten, fruit en bloemen". Wij moeten ons er veel meer in ver diepen, aldus dr Schroeder, hoe wij onze artikelen smakelijk moeten verpakken. Dat geldt niet slechts voor bloemen en planten, doch ook voor groenten en fruit, zelfs voor gedroogde groenten en pan klaar gemaakte voedingsmiddelen. Sprekend over de verbruik van groente in verschillende landen zeide dr Schroe der. dat de mogelijkheden hier niet on beperkt zijn. Het verbruik van tuinbouw producten heft in elk land natuurlijke grenzen. In Frankrijk verbruikt men per hoofd per Jaar 140 kg groente, in Duits land 50. in Zweden 25- Aan fruit eten de Zwitsers 100 kg per jaar, de Nederlanders die het tuinbouwconvent organiseert- De president, de heet Ch. Meijer, c derstreepte nog eens de vaste wil v I Martontleding en verkenning ls ln ver schillende landen nodig, om tot Juiste cijfers te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5