Voorspellen hooguit van het weer: vijf dagen voor Deventer bracht dood Argentijnse sprinkhanen Voor langere perioden kunnen slechts gemiddelden worden gegeven Rijnsb. Boys winnaar van het M.L.D.-tournooi Beste reizen gingen tot de uitzonderingen behoren NIUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 Vele en nog onbegrepen invloeden (Van een weerkundige medewerker) In de vacantiemaanden is de belangstelling voor „wat het weer zal gaan doen" altijd maximaal. Vooral dit jaar, dat ons ten aanzien van zon en warmte zo deerlijk in de steek heeft gelaten, worden de meteorologen be stormd met vragen. Wie op het punt staat zijn zorgvuldig bijeengespaarde geld aan een vacantietocht te besteden, zou uiteraard graag het „weer- risico" vermijden en dus van te voren willen weten, hoe het er in de komende weken uit zal zien. Jammer genoeg kan de meteoroloog op de vraag naar het weer van de volgende week of maand nooit een bevredi gend antwoord geven, hoe graag hij dat ook zou willen. De weersverschijnselen, die zich op bepaald ogenblik ergens voordoen, worden over het algemeen niet ter plaatse oorzaakt. Indien dit het geval was, dan zou grondige kennis van plaatselijke 6tandigheden een weerkundige in staat moeten stellen, volmaakt nauwkeurige voorspellingen te doen. Hoewel echter de plaatselijke omstan digheden wel een rol spelen, beperkt deze zich tot een zekere modificatie van het weer, dat echter zelf van elders afkom stig is. Het is daarom noodzakelijk, dat de meteoroloog voor het doen van een voor spelling nauwkeurig op de hoogte is van de weerstoestand in een gebied, dat vele tientallen malen groter is dan het ge bied waarvoor zijn— verwachting moet gelden. Over al deze gegevens beschikt hu inderdaad, dank zij een voortreffelijke international® organisatie, die met be hulp van de modernste middelen voor een snelle uitwisseUng van weerrapporten tussen de diverse landen zorgt. Zelfs dit overvloedige feitenmateriaal ls echter niet voldoende om het weer lange tijd van te voren te voorspellen. De moeilijkheid zit dieper. De toestand van de atmosfeer wordt door een enorm aan tal factoren beïnvloed- De eenvoudigste van deze invloeden spelen zich af op het aardoppervlak: temperaturen van land en zee-oppervlakken, structuur en be groeiing van de bodem, richting en hoogte van berg- en heuvelruggen zijn van betekenis. Wanneer het waarnemin gen-netwerk maar dicht genoeg is, kan men een vrij Juist denkbeeld vormen van de invloed van deze factoiren. Veel moeilijker ls het echter met de Invloeden, die zich ln de vrij# atmosfeer, los van het aardoppervlak afspelen. Tur bulente, verticale stromingen, electro- nische verschijnselen ln zeer hoge lucht lagen, verontreiniging van de atmosfeer door industriegebieden en vulcanlsche uitbarstingen, ziedaar een volkomen wil lekeurige greep uit diverse invloeden, waarvan wel vaststaat dat ze met de ont wikkeling van het weer Iets te maken hebben. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat bestudering van de Invloeden moeilijker wordt, naarmate ze zich op grotere hoog te afspelen. Met voldoende regelmaat strekt het meteorologisch onderzoek zich tegenwoordig tot circa dertig kilometer hoogte uit. Maar de atmosfeer strekt zich tot honderden kilometers boven het aard oppervlak uit en veel van wat zich in die uiterste regionen afspeelt, ls ons voor alsnog een raadsel.. Eigenlijk pas sedert enkele Jaren, nu op vrij grote schaal proeven met raketten worden verricht, verkrijgen we enig rechtstreeks Inzicht in de bouw van de dampkring op enorme hoogte. Daarnaast moeten we ons met allerlei Indirecte aanduidingen en theoretische beschouwingen tevreden stellen. Zolang echter het inzicht ln de ver schijnselen, die zich in de atmosfeer af spelen, onvolledig ls en het zeer wel denkbaar is, dat we nog niet eens alle invloeden kennen, zal de volmaakte voor spelling over een willekeurig lange perio. de een wensdroom blijven. Wanneer betrouwbaar? Dit mag ons er echter ln de practljk niet van weerhouden, onze kracht op de voorspelling van het weer te beproeven. Te veel menselijke activiteiten zijn van weersinvloeden afhankelijk, dan dat het ln onze moderne samenleving mogelijk zou zijn, de wijzigingen ln de atmosfeer een voudlg over ons t# laten komen zonder er ons zo goed mogelijk tegen te wapenen. De meteoroloog moet zich echter of hij wil of niet beperkingen opleggen. Als hij dan niet ln staat ls. een ver wachting voor een lange periode op te maken, dan zal hij zich dienen af te vra gen, wat de langst mogelijke tijd ls, waar voor hij, met bruikbare nauwkeurigheid, kan voorspellen. Dit stelt onmiddellijk een tweede pro bleem aan de orde: Wanneer is een weer bericht betrouwbaar? Hoogstwaarschijnlijk denkt u, dat dit het geval is, wanneer het een trefzeker heid van 50 procent maar behoorlijk over schrijdt. Merkwaardig genoeg ls dat echter in de meteorologie ln het geheel niet waarl Met 50 en zelfs met 60 pro cent komen we er lang niet. De statistiek doet namelijk zien, dat een meteoroloog die zonder meer steeds voor de volgende dag hetzelfde weer zou voor spellen als op de vorige voorkomt, bereikt al een juistheid van om en nabij de 70 procent I Dit betekent, dat een weerdienst alleen dan verantwoord ls, wanneer ten minste 75 of meer van de honderd voorspellin gen uitkomen- De gestelde eisen zijn dus rijkelijk hoog? Vaak 90 procent juist I De weerberichten ln de pers en voor radio en telefoon staan btj velen ln een kwaad gerucht. Waarschijnlijk heeft u zich bij lezing van het voorgaande al afgevraagd of de verlangde vijfenzeventig ten honderd wel bereikt wordt. Stel u gerust. De veelgesmade weerprofeten ko men zelf nog een heel stuk verder dan de minimumels, althans ten aanzien van verwachtingen voor korte perioden. De weerverwachtlngen worden inge deeld ln drie groepen, namelijk die voor korte, middelmatige en lange perioden. De „korte" periode omvat maximaal 48 uur, de middelmatige twee tot zeven da gen. de lange een periode van enkele weken of meer. De voorspellingstechniek voor de korte periode heeft ztch ln de laatste vijfen twintig, dertig Jaar verreweg het meest ontwikkeld. Vooral de grote vlucht, die de luchtvaart ln deze jaren nam, was daartoe de aanleiding. Zonder overdrijving kan gezegd dat de nauwkeurigheid die hoog is, al is dan ook het ideaal van „altijd juist" nog niet bereikt. Verreweg het beste resultaat wordt be reikt bij de luchtvaart-voorspellingen, die meestal slechts voor weinige uren gelden, maar dan ook in 95 procent van de gevallen juist zijn. Toch bevatten deze weerverwachtingen een grote hoeveelheid details, veel meer, dan u ooit ln de u be kende weerberichten te zien of te horen krijgt. De piloot, die de sprong in de ruimte gaat wagen, is niet tevreden met „w lend bewolkt". Hij wil weten, hoeveel wolken, op welke hoogte, zowel wat basis als top betreft. Hij wil het risico var vorming kennen. Hij kan zijn vliegplan niet baseren op „matige tot vrij krachtige wind", maar verlangt cijfers voor rich ting en snelheid op diverse hoogten. Hij vraagt, of hij de grond zal kunnen zien of op instrument moet vliegen enzovoorts. En al deze gegevens krijgt hijl Dat hij ee zeer groot vertrouwen ln stelt, blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat alle grote luchtvaartmaatschappijen aan hand van de weerverwachting bepalen, hoeveel brandstof er op een vlucht zal worden meegenomen- Minder brandstof betekent immers passagiers of vracht méér, dus een economischer vlucht. De „gewone" weerberichten voor de landbouw, scheepvaart, toerisme enz. om vatten meestal een iets langere periode en een minder scherp omlijnd gebied. Noodgedwongen worden ze daarom in meer algemene bewoordingen gehouden. Maar ook daarvan is de nauwkeurigheid zeker 85 procent. Grensvijf dagen Het spreekt echter vanzelf, dat de aan dacht van het meteorologisch onderzoek vooral uitgaat naar het langere voorspel- llngsperiode. Over de gehele wereld wordt daaraan met man en macht ge werkt. Helaas moet worden vastgesteld dat de bereikte resultaten niet altijd in een gunstige verhouding staan tot de v richte Inspanning. Tientallen methoden zijn uitgedacht geprobeerd. Men heeft gezocht naar periodiciteit in de weersverschijnselen. Keer op keer hebben onderzoekers ge meend, dat ze een betrouwbare periode hadden gevonden, waarna een serie weersverschijnselen terugkeerde. Steeds weer blijkt de atmosfeer er zich niets van aan te trekken. Men heeft duizenden weerkaarten on derzocht en stelselmatig ingedeeld, in de hoop dat men, wanneer een nieuwe kaart verscheen die sterk overeenkwam met een situatie die men van vroeger kende, ook de verdere ontwikkeling analoog zou zijn. Ook deze poging mislukte. Er zijn Inge nieuze statistische methoden uitgewerkt, echter ook al met weinig bevredigend resultaat. Alles stuit af op steeds weer diezelfde fundamentele moeilijkheid, dat we in de atmosferische processen nog onvoldoende Inzicht hebben. Alle theorieën zijn ge grondvest op vereenvoudigingen van de werkelijke toestand. Een nieuwe golf van hoop ging door de meteorologische wereld, toen de elec- tronlsche rekenmachines tot ontwikkeling kwamen- Misschien zouden deze super- hersenen ons verder brengen. Ze kunnen sneller en betrouwbaarder dan de mens de meest ingewikkelde vergelijkingen op lossen. Maar ook hier mag niet vergeten worden dat we te maken hebben met een machine en dat er tenslotte niet uit Uit de Staatscourant Met Ingang van 1 November 1954 over geplaatst, in zijn rang en ouderdom van rang. bij het wapen der infanterie, bij het regiment infanterie Johan Willem Friso, de luit-kol. C. H. Ohristan, van de generale staf. Te rekenen van 15 Januari 1954, be noemd en aangesteld bij het wapen der infanterie, bij het regiment stoottroepen, tot luit.-kol., de majoor E. W. 't Sas, van dat regiment. R. T. W. Kempers werd benoemd tot ingenieur der Marine in vaste dienst bij het ministerie van Marine. Deskundigen in Ned. V.N.-delegatie In de Nederlandse delegatie naar de negende algemene vergadering van de Verenigde Naties, die op 21 September te New York zal bijeenkomen, zijn als deskundigen benoemd: Dr J. P. Bannier, raadadviseur in al gemene dienst, directeur van het bureau voor internationale technische hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken; mej. mr J. C. H- H. de Vink, vertegen woordigster van het Nederlandse vrou wencomité, lid van de Tweede Kamer fkath. v.); H. Jonker, ambassaderaad bij de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Ver. Naties te New York; mr E. L. C. Schiff, ambassaderaad; mr H. Scheltema, eerste-ambassade-secre- tarls bij de permanente vertegenwoordi ging van Nederland bij de Ver. Naties te New York; J. J. Fekkes, referendaris aan het ministerie van Buitenlandse Zaken; dr J. Vixseboxse, tweede ambassade secretaris en mr N van Dijl, ambassade attaché. beiden bij de permanente ver tegenwoordiging van Nederland bij de Ver. Naties- Secretaresse: mevr. mr W. E. de Bruine Groeneveldt—Houtman, referendaris 2 aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de gemeentesecre taris van Ermelo, de heer E. M- van Marle te Nunspeet- Het kerkgebouw van de Doopsge zinde Broederschap te Grouw bestaat dezer dager. 125 jaar. welk feit op 13 soort verwachtingen bereikt wordt zeer September wordt herdacht. zal komen, dat wij er niet zelf eerst in stoppen! Het resultaat van alle onderzoek is op het ogenblik, dat voor een voorspelling van het weer, met een betrouwbaarheid van 65 tot 70 procent, een periode van vijf dagen als uiterste grens beschouwd wordt, wanneer men althans wil, dat de verwachting een enigszins gedetailleerd beeld van de gang van het weer gedu rende de periode geeft. En er blijft dan nog altijd een kans van 1 op 4, dat er een volkomen onvoorziene ontwikkeling optreedt. U zult wellicht tegenwerpen, dat ln sommige landen door de radio toch wel maand- of zelf seizoenverwachtingen worden gegeve... Dit is zeker juist, maar het betreft hier verwachtingen van ge heel andere aard. Voor zo'n periode voor spelt men niet de gang van dag tot dag, maar geeft slechts een algemene indicatie van wat gemiddeld te verwachten is. In het bijzonder voor wat betreft de tem peratuur en de neerslag. Hierbij moet worden opgemerkt, dat dit soort weer voorspellingen zich nog ln een experi menteel stadium bevindt en dat de resul taten nog verre van bevredigend zijn. Zakagenda's Een veel gestelde vraag is, welke waar de er gehecht kan worden aan de „weer verwachtingen" voor het gehele jaar die men nog altijd in allerlei almanakken en agenda's aantreft. Het antwoord op deze vraag kunt u eigenlijk gemakkelijk zelf geven. Noteert u eens een tijdlang wat er van uitkomt! Dan zult u spoedig over tuigd zijn dat de waarde van dit soort voorspellingen nihil is. Een andere proef op de som is, om de voorspellingen van verscnuiend'e bron eens te vergelijken. Ze spreken elkaar nog wel eens tegen! Een vraag, die de laatste tijd de ge moederen in de wetenschappelijke wereld nogal in beroering brengt is, of het wel theoretisch mogelijk is, om een volmaak- juistheid in de weervoorspelling te Javasche Bosch Exploitatie De aandeelhoudersvergadering dier Ja vasche Bosch-Exploitaitiemij v/h P. Bu- waida en Co te Amsterdam heeft de jaarstukken goedgekeurd. Op aandrang van een aandeelhouder heeft de directie toegezegd de kwestie nog eens te zul len bezien of de Jaivasche Bosch bereid zou zym middelen ter beschikking stellen voor een inkoop bij instjhryvïmg van obligaties der Ver. Javasche Hout- handetmijen. Het bezwaar is echter dat de Javasche Bosch al zeer stenk geïn teresseerd is in de Ver. Javalhout. Deze laatste heeft voor 260.000 transfer aan gevraagd. Voor rente en aflossingen worden afzonderlijk® transfers ont vangen Weer Russische wolaankopen Op de wolweiling te Sydney van giste ren hebben vertegenwoordigers van de Sowjetumie weer aan het bieden deel genomen In het vorige seizoen had Rus land zich teruggetrokken bij de verbre king der diplomatieke betrekkingen. Onassis' walvisvloot stuit op moeilijkheden Nu de walvisvloot van Onassis onder Panamese vlag onderweg is naar de Zuidamerikaanse wateren om voor het begin van het walvisseizoen potvissen te vangen, heeft de regering van Peru te elfder ure het vissen binnen 200 mdj-1 uit de kust verboden. Chili en Equador hebben dit voorbeeld gevolgd. De vloot is reeds in het Panamaikanaal. Panama zal stappen doen om het verbod inge trokken te krijgen. Onassis is voorne mens aan de rand van de verboden wa teren te vissen. Zuidkoreaans premier over Zoavo De Zuidkoreaanse premier, Pjoen Joeng Tai, heeft verklaard, dat de binnenkort te Manilla te houden besprekingen ove oprichting van een verdrar ganisatie voor Zuidoost-Acië „een drama zijn van hen, die de werkelijkheid ten aanzien van het communisme willen ontlopen". Zuld- Korea was niét uitgenodigd. „Wij zijn verder dus niet geïnteresseerd", aldus de De hoofdrol op de komende conferentie )u volgens hem wel gespeeld worden door Engeland, die hij er van beschuldlg- politiek van neutraliteit te genover het communisme te neigen. Pjoen :eide te hopen, dat de V.S. spoedig zullen bereiken, zelfs indien onze kennis der I besluiten „het alleen op te knappen", verschijnselen tot de denkbare hoogte zou.voordat het te laat is. Hij was voorts van stijgen. mening, dat Japan een niet-aanvalsver- Hieraan rijst namelijk twijfeL Ons ge- drag met de Sowjet-unie en communis- hele denken, in de Westerse wereld, is tisch China zal sluiten en op die manier min of meer gebaseerd op de geldigheid neutraal zal blijven, „wanneer de werke- van de wet van oorzaak en gevolg. Tegen- lijke strijd tussen het communisme en de woordig is men er niet meer zo zeker,democratie begint". vf° ,of. in medium als de atmosfeer, dat| ïn een communiqué, gemificeerd door -7M vT8!?? is' eenze!fde oorzaak;het regeringsbureau van voorlichting, LSf.ï. ï!de.?eV0'8 Er zlin!verklaart president Synsman Rhee. dat sprake van een^et huidige Japan „oorlogszuchtig" is. Hij waarschuwt de Ver. Stagen „het Franken- I stein-monster van het Japanse militaris- r~ niet tot nieuw leven te brengen". aanwijzingen dat zekere mate van „keuze" is- Indien dit inderdaad juist tekent dit, dat zelfs in een komst, wanneer de meteorologen over méér kennis en betere instrumenten zul len beschikken, nog wel eens gezegd zal worden: „Ze hebben het weer helemaal mis vandaag". D. G. - In Den Haag zijn in de week 21 Augustus twee gevallen van ie aangegeven. Nieuwe Amerik. wet op kernenergie President Eisenhower heeft zijn hand tekening gezet onder de nieuwe wet op de kern-energie en verklaard, dat men met het van kracht worden van de wet een stap dichter is gekomen bij de tijd dat kern-energie uitsluitend zal worden ge bruikt voor vreedzame doeleinden. De wet geeft de regering de bevoegd heid onder bepaalde voorwaarden inlich tingen op het gebied van kern-energie aan bevriende landen te verstrekken. Zij schept verder de mogelijkheid dat parti culiere ondernemingen zich gaan wijden aan het ontwikkelen van kern-energie. De 7-jarige Albert Tlmmers uit Den Haag, die sinds Donderdagmorgen werd vermist, is verdronken Het lijkje is uit het water van de Troelstrakade opge haald. K.N.V.B. en N.B.V.B. spreken elkaar Vrijdag De bespreking tussen delegaties van de K.N.V.B. er. de N.B.V.B.. waarover we gisteren reeds schreven, is nu defini tief vastgesteld op Vrijdagavond as. op het bondsbureau van de K.N.V.B. Jan de Vries voorzitter Europese zwemliga Het congres van de Europese zwem liga, dat te Turijn wordt gehouden, be sloot Hongarije de Europese kampioen schappen 1955 toe te wijzen. Onze land genoot Jan de Vries werd tot voorzitter gekozen. Vice-voorzitters werden Le Moines (Frankrijk), Bela Rajki (Honga rije) en R. de Reve (België). Strafschoppen brachten beslissing Toen gisteravond referee Hoogduyn het eindsignaal van de wedstrijd Rijns- burgse BoysM.L.D.-team floot, wist men nog niet wie nu het tournooi had gewonnen. Beide partijen beschikten namelijk over een stug stoppe- rende defensie, die de vijandelijke voorhoedes niet éénmaal de kans had gegeven een goal te scoren. Zo moesten penalties de beslissing brengen. De geelzwarten deponeerden de bal driemaal achter elkaar in het net, de marinemannen hadden pech door de laatste strafschop tegen de paal te schieten en zo mocht even later de Rijnsburgse doelman-aanvoerder Heems kerk uit handen van overste Petschi, de commandant van het vliegkamp Valkenburg, de wisselbeker in ontvangst nemen. Het is anders een wedstrijd geworden, die minder sfeer en spanning gaf dan de eerste ontmoeting, die de geelzwarten verloren. Nu gaf zowel het aanvalquin- tet van de Boys als dat der militairen duidelijk blijk over weinig of geen stoot kracht te beschikken. En als men gehele wedstrijd tien werkelijk gev lijke aanvallen heeft gezien, dan is het nog erg hoog geschat Bij de militairen was Valk niet in glanzende conditie als tijdens de match van 24 Augustus, en zijn schaarse scho ten hadden nimmer de goede richting. De verdedigingen waren bij beide par tyen veruit het beste deel van de ploeg en zo kreeg men slechts zelden spannend moment. In de tweede helft was dat één maal het geval voor he' doel der M.L.D.-ers en schoot linksbin nen Heemskerk met de bal uit buiten spelpositie de verfschilfers van de lat. De laatste tien minuten zakte de schemering van de vallende avond zó snel over Rijnsburgs voetbalpodium, dat V1SSER11GOLF Het ongewone karakter van deze op zijn eind lopende zomer heeft getrouwelijk weerspiegeld in de vis voer duidelijker nog in de haringvang sten van het lopende seizoen- Met haringopbrengst uit de Noordzee, die geveer vijf-en-twintig procent lager ligt dan in de overeenkomstige periode het vorig jaar, heeft het haringselzoen nog maar weinig tevredenheid gewekt. De makreel is eveneens erg onregelmatig aangevoerd en in de schelvissector het beeld niet anders. De „vette" reizen zijn tot de uitzonderingen gaan behoren. De haringkoersen zijn vrij hoog bleven ondanks de niet zo beste kwali teit als gevolg van de soms wel erg lange reiien. Bij de makreel zijn meer „pieken" te onderkennen en het prijsniveau toont hier dan ook dienovereenkomstig bergen en dalen. Werd er Donderdag geen makreel verkocht voor f 25 f 30 en zakte deze koers Zaterdag vooi eveneens goede soorten niet in tot gulden of vijftien? Schelvis deed Zaterdag iets meer de helft van de middenweek. Dat kon ook haast niet uitbljjven. De Eli kwam HET GELD LIGT OP STRAAT Uit molen groeide in honderd jaar een wereldconcern (Van onze §-redacteur) VLAK NA DE JONGSTE OORLOG werd Argentinië geteisterd door een grote sprinkhanenplaag. Dichte drommen insecten wolkten over de pampa's, de oogst vernielend en de Argentijnen met honger bedreigend. In haar nood wendde de Argentijnse regering zich tot een Nederlandse firma. Die zond een, in haar laboratoria ontwikkeld praeparaat. Het werd versprei^ in het bedreigde gebied en het gevolg was, dat de dode sprink hanen op die plaatsen van het land, waar zij het veelvuldigst voorkwamen, een tapijt van 10 centimeter dik vormden. In Argentinië is door de Nederlandse firma toen een fabriek gesticht van be strijdingsmiddelen voor insecten en on kruid. Zij heeft zich ontwikkeld tot een totaal Argentijnse onderneming met een 30-tal personeelsleden, die met elkaar 10 -an de Argentijnse behoefte aan ver- nietlgingsmiddelen dekken. Dezer dagen is de Deventernaar J. P. L. v. d. Lande, directeur van het Nederlandse moedercon- van de Argentijnse fabriek, terug gekomen van een zakenreis daarheen. Hij optimistisch, zij het uiterst zwijg- i van teruggekeerd. Er zijn kansen. hoe die aangegrepen zullen worden? Er werden nieuwe contracten afgesloten en nieuwe organisatie besproken en dat is het voorlopig. Het begon in een molen Het bedrijf, dat met Imposante gebou- en het silhouet van Deventer beheerst, begon in 1838 klein, met een olie-, meel- 1 cementmolen. Uit de oliemolen het was lijnolie, die ien verwerkte groeide een fabriek van veekoeken, die ln Duitsland expansie zocht. De veevoeders leidden vanzelf tot studie van verschillende bijproducten. De tarwekiem werd nog weer later ge analyseerd en zo kwam men tot meelver- beteringsproducten, die, nog weer later gehele chemische industrie in het le- riepen. In Engeland, ln Frankrijk eD elders in Nederland ontstonden nevenbe en en in Buenos Aires dan de insectl- cidefabriek, waarover ln het begin van dit bericht gesproken werd. De heer J. P. L. v. d. Lande, die een van de directeuren van dit bedrijf is, be hoort tot die Nederlanders, die kansen weten te gebruiken als zij ze zien. De ervaring met de fabriek in Argentinië heeft dat bewezen. De eerste jaren heeft men er met verlies gewerkt, maar sinds drie jaar gaat het sterk in opwaartse richting. In een land als Argentinië is het enerzijds moeilijk, doch aan de andere kant zeer aantrekkelijk om zaken te doen. De behoefte is er namelijk enorm. Meters hoog staat het onkruid op de pampa's, waarin de estancia's, de enorme boeren bedrijven, die oppervlakten ter grootte van Nederlandse provincies beslaan, ver loren liggen. Het vee heeft er te lijden van enorme insectenplagen, doch, ter be strijding er van, maakt men in de Argen tijns-Nederlandse fabriek een praeparaat, dat. in water opgelost, afdoende werking heeft. De dieren worden ln de diepe ba den, die met deze vloeistof vermengd zijn, gedreven. Zij komen er als herboren uit Wat dat beduidt bij de enorme kudden, die er grazen op de pampa's laat zich Wouden van onkruid Daarnaast ls er de onkruidbestrijding. Er zijn hele gebieden, waar alle gras over woekerd is door wouden van onkruid. Er is een speciale „killer" ontwikkeld, die de boeren een méér opbrengst aan gras van 30 pet garandeert. De Argentijnse Coöperaties (een vroegere Nederlander is voorzitter van de Argentijnse Coöpera tieve organisaties) en het ministerie van landbouw in Buenos Aires zijn zeer ge ïnteresseerd in deze middelen, maar op economisch gebied zijn de Argentijnen een eigenaardig volk. Amerikanen, En gelsen, Nederlanders en Duitsers kunnen allemaal op voet van gelijkheid in het land arbeiden en produceren. Maar niet zo gauw is er een Argentijn, die aan het fabriceren slaat, of heel de politiek ten aanzien van dat product wordt protectio nistisch. Er komt niet meer van buiten naar binnen en in het land zelf geniet de eigen landsman voorkeur. De Argentijnen beginnen de laatste ja ren te begrijpen, dat zij het buitenland nodig hebben. Zij willen meer kapitaal aantrekken, maar de bepaling, dat de winst niet naar het buitenland overge maakt mag worden, werkt natuurlijk niet erg stimulerend. Het land is nog ingesteld op oorlogseconomie. Een onderwerp, dat eveneens de aan dacht van de Nederlandse fabrikant heeft, is de fruitbehandelingswijze in Argenti nië. Ook daarvoor zijn praeparaten in de handel, die afkomstig zijn uit Nederland en die voor de fruittelers van grote be tekenis zijn. Het is, als men zo met de heer Van der Lande spreekt, wel duidelijk, dat er hard gebokst moet worden, daar in de verte, om Nederland althans de vaste voet te laten behouden. Nu is het merk waardige van deze hele onderneming, dat het materiaal voor deze strijd ontwikkeld en verstrekt wordt door een betrekkelijk klein, doch welvoorzien laboratorium, dat de heren Van der Lande vlak bij de nieuwe IJsseibrug te Deventer hebben doen inrichten. Het ls een modem, goed ingericht particulier onderzoeksta- tion. waar het naar allerlei De heer J. P. L. v. d. Lande utt Deventer, directeur van het concern, dat de dood betekent voor het onge dierte, maar leven voor vele arbeiders over heel de wereld. len, omdat niemand er enig geheim zou kunnen ontdekken. Er zijn evenwel ook kamers, waarop het bordje „streng verboden" toegang een speciale betekenis heeft. Daar komen al leen de deskundigen van het bedrijf zelf. Zij weten hier ook alles, van hetgeen in glazen stolpen gebrouwen wordt. En dat zijn niet alleen middelen ter verdelging van ongedierte aan vee en plant. Daar worden ook geneesmiddelen ontwikkeld tegen de ergste kwalen, die de mensheid teisteren. Daartoe behoort ook de kankerbestrij ding, maar wat daaromtrent met opofle- ring van grote kapitalen in bet labora torium van Noury en v. d. Lande ontwik keld wordt, is zo geheim, dat bezoekers er met een boog omheen geleid worden. Als dat product van dezelfde werking is als de insectenpoeders, die in Deventer worden vervaardigd is de kanker t< ruikt, maar waar verbijsterend knap- de opgeschreven. Om de bedrijven aan pe dingen uitgebroed worden. Er zijn ver- de IJsselstad blijft namelijk geen Insect trekken, waar men vrijelijk mag ronddo-in leven! immers Vrijdag met 400 kisten schelvis, in hoofdzaak braad, dan nog 600 makreel, terwijl daar Zaterdag nog eens 500 schel vis en een dikke 100 makreel bijkwamen. Overigens maakte de Eli met acht dagen één van de beste reisjes van de afge lopen week. Om de vergelijking met 1953 nog voort te zetten: ook de tong gedraagt zich abnormaal en is zeker een halve gulden per kilo duurder dan de vorige zc Zaterdag was er toch een redelijke hoe veelheid fijnvis, maar de lappen hand haafden zich ver voorbij de f 4 en d« grootmiddel zat rond de f 2,70 per kilo. Engeland bleef een gretige klant, zakte de markt van Londen dan ook lichtelijk. De schol II was Zaterdag nog zelfs gewild bij de Brit, al was het niet voor Londen, maar voor de Midlands. De snurrevaad-tweeën kwamen daardoor de f 20 gemakkelijk voorbij. Voorzitter groothandel De groothandel heeft zich een nieuwe organisatievoorzitter gekozen. Het ls de heer P. Krab, voormalig secretaris de ÏJmuider vishandelvereniging vroeger secretaris van de vakgroep. Hij volgt de heer K. Osendarp op, directeur van de Rebaco, die door overgrote drukte zijn functie moest neerleggen. Sch. 107 vond tank Was echter niet. zoals men dacht, van de Bontekoe De bemanning van de Sch 107 „Sche- veningen" dacht niet anders dan dat zij de brandstoftank van de in zee gestorte Bontekoe gevonden had. Toen deze logger van de redery W. d. Toorn en Pronk Zondagavond om kwart voor negen in de Scheveningse haven binnenkwam, lag er namelijk een wel vijf meter lange tank op het scheepsdek. De vissers, die thuiskomende waren, zagen dit voorwerp ongeveer 50 mijl van de thuishaven in zee dobberen, dus niet eens zo ver van de plaats waar KLM-toestel onder de waterspiegel dween. Het vermoeden lag voor de hand, dat de lege benzinetank waarin ook eei geslagen was. van de verkeersmachine afkomstig was. Schipper Willem Van den Oever uit Katwijk gaf dan ook direct bevel het voorwerp op te vissen en mee naar huis te nemen. Na onderzoek door deskundigen kwam echter vast te staan dat de tank niet de Bontekoe kan zijn en daarom werd de licht metalen cylinder ook weer vrij gegeven. Een opkoper heeft het ding toen maar van boord gehaald. De tank was, naar later bleek, afkomstig var watervliegtuig van de Marine. Met z'n vieren Gisteren waren er vier trawlers ar afslag: de Maria van Hattum voerde aan 520 kisten makreel, 200 schelvis, 60 kool- vis, 60 kabeljauw en gul, 10 wijting en 2( diversen; de Medan met 1150 kisten haring en 100 diversen; de Sumatra met 700 kis ten haring en de Gelria met 1550 kister haring, 50 diversen en 40 stuks stijv kabel jauwen. 47 Loggers en kotters brachten nog 1500 kisten makreel, 600 schelvis, 200 wijting, 350 gul, kabeljauw en koolvis, 600 diversen (schar en kleine wijting), 800 schol en 8000 kg tongen. De prijsen De haring bracht het vanmorgen al naar gelang de kwaliteit van f 15 tot f 10. De grote makreel van de Vén Hattum maakte f 19 tot f 17 en de gewone makreel f 14 tot f 12. De rijen kabeljauw gingen naar België voor f75 tot f 100, de kisten voor f100 tot f 110 en de kisten kleine kabeljauw voor f90 tot f95. België kocht ook de grove schelvis. Jumbo's brachten f 50 op, grote schelvis f 38 tot f 40 er grootmiddel f 33 tot f 34. De kleinmiddel- schelvis ging naar het binnenland vooi f 27 tot f 24. de pennen voor f 21 tot f 17 en de braad voor f 14 tot f 12. Torren maakten f 12 tot f 16, middel f 24 tot en grote gul f33 tot f35. Schollen en tongen De grove schol ging naar Engeland. Schol I deed f 30 en middel-, zet- en grote sahol f 40 tot f 45. De drietjes werden overigens betaald met f 12 tot f 16. de tweetjes met f21. Om negen uur was pas van een kotter de tong verkocht. Lappen haalden f 3-50, grootmiddel f 2.70, halve pondjes f 1.90. tong I f 1.90 en tong II f 1.75. Verwachtingen Voor de markt vah vandaag zijn aan de beurt: de Mary met 157C kisten haring en 95 stuks kabeljauwen; de Herman met 1700 kisten Noord- en 400 kisten Zuid haring en 60 stuks stijve kabeljauwen; de Polderman met 1200 kisten haring en 940 stuks stijve kabeljauwen en de Viking- bank met 1350 kisten haring en 350 stuks stijve kabeljauwen. Gistermorgen kwam omstreeks negen uur de Petten binnen, r de Dinsdagmarkt. men op de duur óók de witte bal nog maar met moeite kon volgen. Toen strafschoppen de beslissing moes ten brengen, stroomde het publiek „en masse" het terrein op en schaarde zich rondom het doel en de penalty-stip. Het duurde voor het overige nog even voor dat men de strafschoppen ook werkelijk ging némen, daar scheidsrechter Hoog duyn eiste, dat het veld ontruimd zou worden en het publiek hardnekkig wei gerde zulks te doen. Enfin: het draaide dan hier op uit, dat het publiek op het veld bleef en de penalties toch genomen werden. Hoe de uitslag was. hebben we in de aanvang reeds verteld. In de kleedkamer reikte de comman dant van het vliegveld Valkenburg, over ste Petschi, met een enkel woord de prij zen uit: een wisselbeker voor Rijnsburg se Boys, een idem van kleiner formaat voor het M.LD.-team, een lauwertak (derde prijs) aan de captain van, Lisser Boys, terwijl de vierde prijs naar R.C.L. gezonden zal worden, daar er geen ver tegenwoordigers der Leiderdorpse ploeg aanwezig waren om. het kleinood in ont vangst te nemen. FIDE-corrgres begonnen Gisteren is in Krasnapolsky te Amster dam het 25ste congres van de FIDE be gonnen, die wordt bijgewoond door afge vaardigden van 25 federaties. President van de FIDE (féderation internationale des échecs) en van dit congres is de Stockholmse jurist Folke Rogard. Voor dat de vergadering werd geopend had een zg. centraal-comité in besloten zitting de agenda gepreciseerd en voorzover nodig gemotiveerd. Aan een inleiding van de punten, die deze week definitief ter tafel zullen worden gebracht, was de eerste, langdurige openbare zitting ge wijd. De belangrijkste te behandelen agendapunten zijn: a: Een verslag van de Argentijnse delegatie over wat in een telegram van president Peron is genoemd „onoverko- menlijke moeilijkheden", die Argentinië zouden hebben genoodzaakt in Juli j.l. na twee jaar de toezegging in te trekken tot het organiseren van het FIDE-landen- toumooi te Buenos Aires. Zoals men zich zal herinneren zou de FIDE daardoor in een ongeëvenaarde impasse zyn geraakt als de stichting voor internationale schaaktraditie van Amsterdam niet 48 uren na Argentinië's annulering had aan geboden de organisatie van het FIDE- landentournooi op 4 September in de Nederlandse hoofdstad te laten beginnen. b: De benoeming van, enige inter nationale grootmeesters-, meesters en arbiters. c: De kwestie: beslissingskampen of puntentellingsysteem Sonneborn-Berger, by evenwaardigheid van deelnemers aan een tournooi voor wat betreft het aan tal overwinningen en remisen. Ir Hopster blijft praeses van. de K.N.V.B. Naar men weet, heeft het oorspronke lijk in de bedoeling van ir H. F. Hopster gelegen, deze herfst af te treden als voor" zitter van de K.N.V.B. Ongeveer ander halve maand geleden heeft hij evenwel te kennen gegeven, dat hij bereid zou zijn aan te blijven, indien de vergoedin gen aan spelers tot een kleine groep be perkt zouden blijven. Nu de buitenge wone algemene bondsvergadering van de K.N.V.B. van Zaterdag j.l- inderdaad in deze zin beslist heeft en de vergoedingen uitsluitend gegeven zullen worden aan eerste-klassers. is er voor de heer Hop ster, zo deelde hij desgevraagd mede, geen aanleiding terug te komen op zijn be sluit. Ex-prois moeten op het matje komen Naar het bureau van de Ned. beroeps voetbalbond meedeelt, zal door de, desbe treffende leden (clubs) van de Ned. be roepsvoetbalbond een procedure aan hangig worden gemaakt bij de arbitrage commissie van de Ned. beroepsvoetbal bond wegens contractbreuk tegen de na volgende spelers: Schattorjé (ex-VVV), Barends (ex-Haarlem), Wal-hout (ex- Noad), Van Beek en Van de Schilde (ex- Elinkwijk), Visser (ex-DOS), alsmede tegen de Rotterdamse speler Oosterholt. Engelse league den: Eerste divisie: Huddersfield Town Portsmouth 2—1; Leicester City—Charlton Athletic 0—1; Sheffield United—Man chester City 0-^; Wolverhampton Wan derers—Tottenham Hotspur 4—2. Tweede divisie: Bristol Rovers—Bir mingham City 1—1; Hull City—Lincoln City 40; Rothenham UnitedLeeds United 30; Stoke CityNotts Forest 2—0; Westham United—Blackburn Rovers 2—5. Eur. titelstrijd Olympia-jollen De Jong werd eerste doch gediskwalificeerd ,?P d« Wannsee (Duitsland) is de strijd om het Europese kampioenschap Olympiajol'len begonnen. Vijftien landen nemen aan dit kampioenschap deel. Ne derland wordt vertegenwoordigd door Koos de Jong. De Jong won de, eerste race. De Olympische kampioen, de Deen Paul Elvstroem, diende echter na afloop een protest in tegen de winnaar. Elv stroem verklaarde, dat de Nederlander hem doer rakelings te passeren, ge dwongen had uit te wyken. waardoor hy de leidersplaats verloor en de over winning hem ontging. Het protest werd toegewezen: De Jong werd gediskwali ficeerd en Elvstroem werd winnaar ge volgd door de Belg André Neles en de Duitser Krogmann. De tweede race werd eveneens door de Deen Elvstroem gewonnen. Op de twee de plaats eindigde de Duitser Krosrmann gevolgd door de Zweed Sarby en de Fin Kjaellstroem. De Jong zeilde de tweede race niet uit, daar zdjn boot liobte schade opliep^ Na de eerste dag luidt de standr 1. Elvstroem (Denemarken) 186 pnt; 2 Krogmann (West Duitsland) 148 nnt; 3. Nels (Belg.) 118 pnt.; 4. Sarbv (Zwe den) 98 pnC; 5. Vogler (Oost Duitsland) 77 pot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4