In Roversbroekpolder Lisse stond de klok stil Leidse koffiebranderij en theehandel nog steeds familiebedrijf SPORTSCHOOL HOLVAST Vroeg opstaan na operatie in academisch ziekenhuis Uitstapje met een sloopauto kan erg oplopen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 Het Klaverblad 185 jaai Het maken van koffie- en theemélanges is specialistenwerk In een interview over de koffiebranderij en theehandel Het Klaverblad, in 1927 gehouden door de voorzitter van het kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en Leiden verklaarde de eigenaar, de heer J. Th. Hermans, dat hij „zeker wel interessante dingen zou hebben kunnen vertellen, indien de papieren, die de geschiedenis van de zaak bevatten, nietverloren waren geraakt." Gelukkig is dat feit niet zo desastreus als het op het eerste gezicht wel lijkt. Veel van de historie van dit oude Leidse bedrijf is inmiddels gereconstrueerd uit officiële bron nen en, voorzien van de betrouwbaarste gegevens omtrent oprichting, handel en wandel, gaat Het Klaverblad morgen zijn 185ste verjaardag vieren. Bij dit jubileum zijn twee bijzonderheden op te merken: het be drijf concentreert zich uitsluitend in Leiden en heeft vier concurrenten in deze stad overleefd; het is nog steeds een „familie-bedrijf". In 1769 kocht Jacobus van der Kreek van Jan Boekelaar een huis en erf aan de zuidzijde van de Hogewoerd voor de somma van 1250 gulden. Jacobus van der Kreek, pruikmaker van beroep, zwaaide om: hij werd kruidenier. De redenen van deze beroepsverandering liggen in het duister. Reeds in 1782 werd een perceel tje aan de Barbarasteeg er bij gekocht en bestemd voor pakhuis. De zaken gin gen goed: na de dood van Jacobus van der Kreek bleef een zuiver deelbaar ver mogen voor zijn vijf dochters over van 28 056 gulden. Als zijn opvolgster kwam in 1800 zijn ongetrouwde dochter Elisabeth Maria, een flinke en pientere jonge vrouw, in de zaak. Zij kreeg het niet gemakkelijk, want het was immers in die moeilijke Franse tijd, toen administratief alles zo JACOBUS VAN DER KREEK, oprichter van Het Klaverblad. op poten werd gezet. Vele formaliteiten werden haar ter vervulling opgelegd, die ons nu het voordeel geven, dat we dit bedrijf kunnen traceren in de officiële registers. We weten o.a. dat haar effec tief debiet 9000 gulden bedroeg ln 1824. Als Elisabeth Maria ongeveer 70 jaar is komt een zusterskind, Maria Elisabeth Jollie, bij haar inwonen. Deze trouwt met Bartholomeus Antonius Molkenboer, een koekbakkersizoon van de Mare. En hier zijn we er: de oorsprong van de naam der firma B. N. J. T. Molkenboer. Gouden Naatje" De familiegeschiedenis is van die tijd af voor ons van minder belang, zij het dan, dat we mevrouw J. P. F. Molken boer, geboren Hermans niet mogen ver geten, de vrouw, die om haar rijkdom genoemd werd „Gouden Naatje". Zij schonk enorme bedragen aan de kerk, aan de armen, aan ieder, die bij haar aanklopte. Uit zuinigheid liet zij de aar dige, oude trapgevel van perceel 15 aan de Hogewoerd vervangen door de sma keloze bovenpul, die nu Het Klaverblad met zijn knusse, antieke winkel ontsiert- Bij hun 25-jarige echtvereniging schonk zij haar echtgenoot een minutieus zil veren koffiebrander, die nog steeds in het smaakvolle kantoor der firma aan wezig is. Twee der huidige firmanten, de heren J. Th. en J. M. Hermans, vader en zoon, zijn respectievelijk neef en achter neef van mevrouw J. P. F. Molkenboer Hermans. Groei Het bedrijf heeft zich in de loop der jaren wel gewijzigd. Oorspronkelijk krui denierswinkel van bescheiden formaat, een koffiebranderijtje met één brander, die een capaciteit van 15 pond had. Na de aankoop van het huis aan de Barbara steeg ging men met vijf handbrandera, gestookt met hout werken. Wanneer pre cies patent van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie werd verkregen is moei lijk te zeggen. Nog steeds vertelt het gele kistje aan de winkelpui met de emble men van de V.O.C. erop van de relatie met deze roemruchte compagnie. Gestaag klom Het bedrijf. In 1910 kreeg men een electrische brander en in 1925 werd een vernieuwde branderij en pakhuis aan de Korevaarstraat in gebruik genomen, een stoer en degelijk gebouw- Hierin nu ligt het zwaartepunt van het bedrijf: groot handel, die behalve de detaillisten, ho tels, restaurants, ziekenhuizen en sana toria door het gehele land voorziet. De branderij bewerkt koffie van vele vreemde kusten afkomstig. Staat u wel eens er bij stil, dat u koffie drinkt uit Guatemala, Costa Hica, Columbia, Bra zilië, Angola enzovoort? Och ja, zo on geveer weten we dat wel, maar pas wan neer ons een blik gegund wordt op de gang van zaken in het bedrijf, begrijpen we. dat het nu zo maar niet gaat een reputatie op te bouwen en deze te be houden, waar zo aan velerlei eisen op gastronomisch gebied moet worden vol- Mengsels Men spreekt in dit bedrijf van 'n flefas", bijv. de Arabica en Robusta. Tot deze rassen behoren verschillende (Advertentie). ten als de Columbia, de belegen Colum bia tussen twee haakjes een soort, die bijna niet meer op de markt komt Sommige soorten hebben een blauwachti ge kleur, andere zijn weer gelig of grij zig, sommige zijn groot met zware nerf, andere klein en onregelmatig. Het uiter lijk van de boon zegt niet alles; een kof fie, die minder mooi van boon is, kan toch goed van smaak zijn. Geen enkele koffie of thee komt on vermengd in de kleinhandel. Het samen stellen van de melanges, van de smaken dus, is hèt punt, waarom het bedrijf draait. Want wat is het, waardoor de koffie of thee bijzonder wordt, wai juist dèt merk zo in trek is? Dat doet de melange en nu gaat het erom iemand in het bedrijf te hebben, de „proever", die een zo onfeilbare verfijnde smaak heeft, dat hij deze melanges op de juiste ma nier samenstelt We hebben eens gelezen, dat Engeland zijn „testers" zo duur be taalt. Dat is te begrijpen, want deze ex perts zijn alles waard. Eén der heren firmanten van Het Kla verblad heeft deze gave en heeft r als zodanig in ons land. Deze kostbare persoonlijkheid is zo volkomen door de charme van koffie en thee gegrepen, dat hij vaak heel kostbare soorten op de reldmarkt koopt, dat eenvoudig niet kan laten, zoals een bibliophiel een kostbaar oud boekwerk niet aan een ander gunt. Laboratorium De proever heeft een laboratorium no dig met noorderlicht, als een kunstschil der. Hij keurt immers de koffie en thee behalve op reuk en smaak ook op uiter lijk, kleur en brand. Hij moet ten grote kennis hebben der soorten met hun exo tische namen en weten van klimaat en gesteldheid van de landen van herkomst. Een monster-brander is zijn instrument. Hij brandt bepaalde hoeveelheden van verschillende soorten koffie, laat ze af koelen, mengt en maalt ze- De „cultus" begint. Een reeks kleine koffiepotjes, evenzoveel kleine en grote ronde kom men, worden met heet water overspoeld, gedroogd en in voortreffelijke regelmaat op een blad geplaatst. Elk potje dient voor een bepaald mengsel en wordt een evengrote hoeveelheid koffie v zien, die wordt „opgeschonken" en trokken. Daarna wordt het aftreksel ln de grote kommen geschonken en enigs zins afgekoeld." De kleine kommen dienen om te proe ven. Dat gaat op een speciale manier; het vocht wordt niet ingeslikt, maar te ruggegeven aan een porceleinen „vat" van typische vorm. Wordt een proef goedgekeurd. dan schrijft de proever hiervan een recept, geeft dit door aai magazijn en de vakman zorgt ervoor, dat op de Juiste kleur en hoeveelheid wordt gebrand. De koffie komt gezuiverd vliezen en stenen, geurig en vers uit de electrische brander te voorschijn. Theepakkerij Naast de koffiehandel de theepakkerij zoals men dat noemt. Nóg veel meei soorten dan bij de koffie, nóg meer ras sen, nóg meer kleuren: rosse-, gelige-, blauwe gloed; grof, fijn en gekruld blad: nóg meer geuren. U moet letterlijk uw neus er ln steken om de teer-, mout-, d« zeer verfijnde geur van de Assam-thee, te beleven. De grovere theesoorten den soms gebroken, waardoor ze dar ter in een bepaalde melange passen. De geur van thee ls sterk afhankelijk van de hoogte, waar de thee-struik groeit. Hoe hoger in de bergen hoe geu- EL1SABETH MARIA, dochter van de oprichter. riger de thee. Geurige thee is te her kennen aan een enigszins rossige gloed, die over he» droge blad ligt. De theestruik kan groeien uit twee va riëteiten van zaad, namelijk Chinazaad en Assamzaad. Oorspronkelijk had men in Ned. Oost-Indië alleen plantages, men Ch.na-thee cultiveerde. Het bleek, dat deze plant te gevoelig was voo land- China had een ander klimaat, uit zonderlijk gunstig gelegen plantages, andere bodem. Men ging zaad van samthee uit Britsch-Indië overbrengen naar Indonesië. Nog zijn er plantages, die een kruising cultiveren van China- en Assamthee, in welk product men d« China-geur nog duidelijk kan onderschei den. Alle Chinese thee ls van China zaad afkomstig. De theeën uit India, Ceylon en Indonesië zijn van het Assam- type, dat veel meer resistent is dan de Chinese theestruik. Onder Invloed van klimaat en bodem zijn echter uit dit Assam-zaad zeer uit gesproken verschillende soorten ont staan in Java, Sumatra en ln de distric ten van voormalig Britsch-Indië als Nll- giri, Travencore. Cachar, Sylhet, Do< Assam(dlstrict), Darjeeling (Himalaya- gebergte) Ceylon. Goede Sumatra. Assam-theeën zijn zeer zwaar, Ceylon-, Travencore- en Nilgiritheeën zijn fijn- geurig, maar dikwijls dun van schenk. Zeer fijne Ceylon-thee heeft iets van ci- troengeur. Chinese thee is steeds te on derscheiden aan haar zoetige geur. Ook n China zijn sterk uiteenlopende soor- :en, afhankelijk van de bodem, zoals Panyong, Seumoo, Keemun, Chingwo, Tarry Souchon, de laatste met een teer- De nieuwe thee-districten in Afrika (Uganda en Congo) leveren nog slechte kwaliteiten, gaan evenwel ln de loop der jaren langzaam vooruit. Af en toe is reeds een werkelijke geurige Afrika- thee aan de markt. Het Klaverblad is een bedrijf vol sfeer. Men zou het een bedrijf met twee aange zichten kunnen noemen. Het ene gezicht gewend naar Oosterse landen met hun oude wijsheid en ritueel, het andere ge keerd naar de Westerse zakelijke wereld, wier eisen door Het Klaverblad slechts te voldoen is door de combinatie Oost en West. Agenda van Leiden Dinsdag Zoeterwoude, half acht: ge meenteraad. Woensdag Hooglandse kerk. half 8: Avondstilte. Bellevue, 7.45 uur: Leidse Vogelvrien den, spreker Jan Breemer, Vogelforum. Burcht, 7.45 uur: Leidse voetbalbond, jaarvergadering. Geregracht bij de Korevaarstraat, 8 u openluchtsamenkomst contactcommissie voor Evangelisatiewerk. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis dei natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie", tot 19 Sept. 104 uur Cs Maan dags gesloten). Burcht, tot zonsondergang: hedendaag se beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Viswedstrijd D.S.8. De Stalen Band houdt Zaterdag drie uur de viswedstrijd om de wisselbeker en om persoonlijke prijzen in de Rijn nabij de Doesbrug. De prijzen worden in Het Witte Huis te Zoeterwoude uit gereikt. ln de winkel van Het Klaverblad. Foto N. van der Horst Komt u er maar uit 1 Patiënten hebben geen tijd om zich „ziek" te voelen In het jaar 1946 werd op de chirurgische afdeling van het Academiscn Ziekenhuis te Leiden een begin gemaakt met het „vroeg mobiliseren". Dat wil zeggen, dat de patiënten aldaar 2072 uur na de operatie het bed reeds een ogenblik mochten verlaten. De resultaten, verkregen bij een grote groep aldus nabehandelde patiënten, werden door dr Paré vergeleken met die van een gelijkwaardige controlegroep uit de tijd vlak voordat deze method^ werd ingevoerd. Het percentage der complicaties na de operatie daalde met deze nieuwe behandelingswijze van 29,7 procent tot 13,3 procent. Aldus schreef dr Alfreda Briedé dezer dagen in de Leidse Courant. Het aantal sterfgevallen bleek in de groep der vroeg gemobiliseerden nog klel- zijn dan het bij de contrölegroep Bij navraag bleek, dat 80 procent van de aldus behandelde patiënten bij een entuele volgende operatie andermaal vroeg gemobiliseerd zou willen worden Niet alle operatiepatiënten komen echter voor dit spoedige opstaan ln aan merking. Dr Paré noemt een niet gering aantal omstandigheden, waarbij van oege mobilisatie dient te worden afge- Dit houdt in, dat patiënten, die geope reerd moeten worden, of die juist een operatie hebben ondergaan, vooral niet :lf moeten gaan meedokteren. Het Is onjuist wanneer de zieken er bij de operateur op aandringen om sneller te mogen opstaan dan hij voorschrijft en wenselijk acht. Ieder geval heeft immers zijn eigen bijzonderheden. De chirurg derhalve telkens te beslissen. Hij beschikt niet alleen over de nodige gege vens en de noodzakelijke kennis: hij draagt ook de verantwoording. Duidelijke voordelen Bij de patiënten, die in de Leidse kli niek, in tegenstelling tot wat men vroe ger gewend was, het bed spoedig na de operatie mochten verlaten, zag men prac- tisch geen nadelige gevolgen. Integendeel, de vroege mobilisatie past geheel in het tegenwoordige streven om de patiënten zelf actief te laten meewer ken aan hun genezing. In de samenvatting van zijn studie somt dr Paré een groot aantal voordelen van de beschreven methode op. De meer medisch-technische beschouwingen over de betere functie van ademhalingsorga nen, maagdarmkanaal, nieren, stofwisse ling, temperatuurregulatie en bloedcircu latie kunnen hier slechts worden ver- Speciale aandacht vestigde men op het Geen gas, water, electra- Enorme aansluitingskosten scheppen onoplosbaar probleem Lisse noemt zich niet ten onrechte het centrum van de bloembollenstreek. Men vindt daar ook de grootste bollenveilingep. van Nederland en last but not least de Keukenhof, de bloemententoonstelling, die deze plaats wereld beroemd maakte. Maar de Lissese medaille heeft ook een andere kant. Men vindt daar ook de Roversbroekpolder. En in deze polder moeten de gasfitters, electriciëns en waterfitters hun eerste dubbeltje nog verdienen. De bewoners kennen electrische wasmachines, stofzuigers en radiotoestel len alleen van de plaatjes uit de krant. Gas, waterleiding en electriciteit ont breken namelijk totaal. En als men daar bij nog weet, dat men daar wegen heeft, die ongelogen niet meer dan dertig centi meter breed zijn, kan men van deze pol der rustig zeggen, dat daar de tijd een bleef stil staan. men de Eerste Poellaan oprijdt, ls neg het eerste eind uitstekend. Dat duurt echter totdat men bij de vuilnisbelt is en dan is het prompt over ook met de goede wegen. Dan belandt de fietser met een op een pad van hoogstens dertig centimeter breed en ook langs de diepe Ringvaart is het niet breder. Wèl treft ge daar een bord, dat trots meldt dat men niet op de bermen mag staan, liggen, zit ten of deze op andere wijze beschadigen! Ge spreekt daar onder meer met de heer Koelewijn en als één man veel over de Roversbroekpolder weet, dan is hij het. Hij kwam daar namelijk in 1892 al en kent het uitvenen van de polder niet alleen van aanschouwen, maar heeft er zelf hard aan meegewerkt. Hij kan uren vertellen over de manier waarop men toen werkte en over de moeilijkheden die moesten worden overwonnen. Een erva ren turfsteker verdiende f 12 per week. En de heer Koelewijn, die de turven des tijds tot in Wassenaar aan de man en de vrouw bracht, heeft jaren gekend, dat de klant f 1,70 per 1000 gaf en dan probeerde men soms nog een dubbeltje per 1000 af te dingenNormaal kon men echter f 2,25 per 1000 maken. De heer Koelewijn kan u echter ook vertellen welke moeilijkheden de heden daagse bewoners hebben en wat men al heeft geprobeerd om op de waterleiding en het electriciteitsnet aangesloten te kunnen worden. overkant om water te halen, terwijl de boeren, die midden in de polder wonen, helemaal naar de straatweg moeten om melkbussen met water te halen. Dat is n en nabij een half uur lopen! Straat verlichting kent men hier natuurlijk ook alleen van „horen zeggen" en met mistig of regenachtig weer gaat er van October tot April vrijwel geen mens 's avonds de deur uit. De wegen zijn abominabel slecht en smal en de sloten en de Ring vaart diep De bedrijven zijn door het ontbreken an water en stroom natuurlijk ook gedu peerd. De bollenkwekers behoeven geen sorteer- en andere machines aan te schaf- omdat ze daar toch nooit kunnen draaien en als het in het najaar vroeg donker wordt, kan men niet in de schuren gaan werken, want er ls geen licht. En bij een petroleumlampje kan men nu eenmaal geen bollen uitzoeken. Last Twee provincies Het is ook wel pijnlijk voor de bewo ners van de Ringdijk als ze nauwelijks 30 meter verderop, aan de overkant de Ringvaart, wel de electrische lichten zien branden en de waterkranen „horen" lopen. Maar... de Haarlemmermeerpolder is Noord-Holland. Daar zorgt het P.E.N. (Prov. Electriciteitsbedrijf Noordholland) voor de stroom en het electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim, kortweg de H.L.S. genoemd, maakt bezwaren als het P.E.N. in zijn verzorgingsgebied komt. De heer Koelewijn heeft dat zelf on dervonden. Hij bood aan f 500 te betalen als men hem wilde aansluiten op de kabel van het P.E.N. Hij had toestemming van het P.E.Nmaar men weigerde het met de motivering, dat dergelijke aansluitin gen de electrificering van de polder nog meer zouden kunnen vertragen. En bo vendien, zo schreef men de 22e October 1953, zou de electrificering van de polder dan ook wat de rentabiliteit betreft, be zwaarlijker worden! Voor drinkwater is men in deze polder uitsluitend op regenwater aangewezen. De meeste bewoners beschikken natuurlijk niet over moderne regenputten met zuive ringsinstallaties. Het water dat men te drinken krilgt loopt vla niet al te frisse daken in de regenputten. En zodra het twee maanden droog blijft, is het op Dan trekken de Ringdijkbewoners naar de gas, electriciteit en waterleiding te moe ten stellen. En men wijst een beetje wre velig op de draden van het hoogspan ningsnet, die nu uitgerekend nét door de Roversbroekpolder golven! De huismoe ders ondervinden ook de last van de slechte en veel te smalle wegen. Er komt aan de Ringdijk geen leverancier aan de deur. Men verschijnt op de Lisserdijk en geeft eenvoudig een schreeuw. Dan pakt de huismoeder een roeiboot, trekt naar de overkant en doet haar inkopen aan de kar van de leverancier. Zij moet het gaan halen óók als het stormt of regent of als er IJsschotsen in de Ring vaart drijven. Het gemeentebestuur van Lisse wéét van deze moeilijkheden. Maar het weet z« niet op te lossen. Om de Roversbroekpol der van waterleiding te voorzien zou mei een bedrag van f 100.000 moeten investe ren. Rente en afschrijving vergen se ongeveer 7 pet. Men zou dus f7000 vaste lasten per jaar hebben voor 30 bewoners. Electrificering zou eveneens ongeveer f 100.000 kosten en aansluiting op gas ook. Dergelijke bedragen vindt men niet ver antwoord en bovendien zullen Gedepu teerde Staten vermoedelijk nooit toestaan zoveel geld in een polder te steken Het probleem is, zo zegt fhen op het Lissese gemeentehuis, aan alle kanten bekeken, maar een oplossing is niet t« vinden. Er zijn nu eenmaal financiël« grenzen. Daarin heeft men gelijk. Maar als de bewoners van de Roversbroekpol der zeggen, dat ze ook Lissers zijn en dui ook rechten hebben, dan kan men hei ook op het gemeentehuis geen ongelijk geven. En daarom zal er toch iets gedaan moeten worden om deze mensen het le ven wat comfortabeler te maken! vrijwel uitblijven van „doorliggen", op de verminderde behoefte aan verdoven de en slaapmiddelen, op het spoedig te rugkeren van de normale kracht. „Zeer belangrijk, doch moeilijk objec tief vast te leggen, is de betere moraal en de grotere opgewektheid van de patiënten", schrijft dr Paré. „Ze krijgen geen tijd om zich echt „ziek" te gaan voelen". En tenslotte „De patiënten kun nen eerder het ziekenhuis verlaten"- Dat betekent minder kosten voor de patiënt of voor het ziekenfonds en voor het ziekenhuis meer gelegenheid tot op nemen van andere patiënten. Dat wil niet zeggen, dat zij, die uit het ziekenhuis zijn ontslagen, nu thuis langer rondhangen: er is een snellere reconva lescentie en vluggere arbeidsgeschikt heid. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerrit J z v G. J. Men- tink, en G. Brouwer; Yolanda G. d v K. van der Putten en W. P. Feenstra; Wil- ma d v D. Hanno en M. van Oosten, Isaac C. z v I. C. van Meurs en K. A. v d. Leest; Johannes z v T. Eradus en S v. d. Blom; Monique J. E. d v J. W Coenraads Nederveen en A. S. M C. Ha genbeek; Cornelia A. H. dvF. Bakker en H. A. J. Rijkaart: August D. G. z v C. H. Endeveld en E. M. Staonmers; Ge- rardus A M. z v J. L A. Dobbe en M. C v. d. Berg; Eelco F. M. z v F. J. G. Wij- dicks en M. J. P. T. van Arendonk. GEHUWD: N. H. Meiman en A. M van Boxtel; G. Rietkerk en A, van Hooi donk; H. J. de Vroede en B. van Helden; J. van Strien en H. Marsé. OVERLEDEN: B. J. M. van der Werff, zoon, 3 maanden; A. C. Tromp, huis vrouw van Koning, 49 jaar; B. de Witte, man, 74 jaar; A. E. A. Rinnooy, vr Adi-prtevtir CA NAAR SCHOOL met de oersterke Een vulpen die praktisch niet slijt f 12,75 VULPENKLINIEK G. WOLFS!.AG - BREESTRAAT 115 CATENA GAF EEN BROCHURE UIT Zoals men weet, bestaat sinds enige jaren in Lelden voor mannelijke studen ten, naast het Leidsche Studenten Corps, de Socletas Studiosorum Academiae Lugduni Batavorum C. S. Catena, als .weede gezelligheidsvereniging. De ver eniging is opgericht om een deel van het aantal ongeorganiseerde studenten op te vangen en een positieve bijdrage te leveren to'. bestrijding van he* ni hilistenprobleem. Na het vorig jaar te hebben volstaan met het uitgeven van een folder, is Ca tena er thans toe overgegaan, een bro chure voor aanstaande studenten het lioht te doen zien. Het „ten geleide" van deze brochure is geschreven door dr H. L. Booy, dr A. Brouwer, prof. S. E. de Jongh, prof. P. Th. Oosterhoff en prof. L. U. de Sitter. Na te hebben gezegd, dat Leiden thans drie gezelligheidsvereni- gingen bestaan (V.V.S.L.. L.S.C. en Ca tena). besluiten zij aldus: Ondergeteken den zouden allen, die van plan zij-n zich deze zomer als studente aan de Leidse universiteit te laten inschrijven, zowel als hun ouders. wiMen aanraden het lid maatschap van een dezer verenigingen in ernstige overweging te nemen". De sociëteit is, zoals bekend, geves tigd in de bovenzaal van Royal aan de Doezastraat. Het novitiaat begint op Maandag 13 September en eindigt 1 Oc tober. De jaarlijkse contributie wordt volgens het progressieve contributie- systeem door elk lid zelf bepaald, waar bij hem bedragen tussen 20 en 50 ter keuze staan. Het ab-actiaat is geves tigd: Plantsoen 9b. „Het Oosten" Wedvlucht met oude en jonge duiven van af Tilburg op j.l. Zaterdag, In con cours 270 duiven, die om 15 uur met N. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 16.21.54 uur en maakte een snelheid van 950,54 m per minuut; de laatste prijswinnaar om 16 42.40 uur met een snelheid van 796,67 m per minuut. Uitslag: J. Braxhoven 1. 8. 9; J. Boekkooi 2 4. 15, 23. 28 29, 45. 46, 50; B. Singeling 3, 13 36. 39. 52; J. R. Smits 5. 14; W. Wol- ters 6; H J Kettenis 7. 10. 17. 30, 31. 34. 35; F. Breedijk 11. 12, 16. 47; W. Alting 18; J. van Leeuwen 19, 53; H. C. van Leeuwen 20. 21, 22; L Burgers 24; R. Lolkes de Beer 25; J Faas 26, 37; A ter Haar 27, 36, 40; S. Schoeman 32, 42; J. C. v. d. Weele 33; J. J. Smeets 41; Th. Routhof 43; I. Stokkel 44; H. v. d. Vecht 48; W. Nagtegaal 49; Chr. Selier 51. Het geld stroomt naar de bioscopen De filmonderneraingen van J. Arthur Rank, die vijf jaar geleden aan de rand van de ondergang schenen te staan, heb ben haar financiële toestand aanmerkelijk verbeterd. De Odentheatres zal voor het eerst sinds 1949 weer dividend uitkeren, te weten 15 pet. De Gaumont British Picture Corp. Ltd heeft het dividend van 7% tot 12pet. verhoogd. Deze maatschappijen exploiteren samen 550 bioscopen en heb ben bijna 14 millioen gulden meer winst gemaakt dan vorig Jaar. Vijf jaar geleden had het concern van Rank nog een bank- schuld van f 160 millioen. Leidenaars maakten er studie van Eerste voorhistorische Alpenmarmot in ons land gevonden HET NATUURHISTORISCH MUSEUM te Maastricht is in het bezit ge komen van het skelet van de eerste Alpenmarmot, die in Nederland is gevonden. Het skelet werd reeds twee jaar geleden ontdekt, maar de litteratuurstudie en het wachten op en het bestuderen van het buitenlands materiaal heeft zeer veel tijd in beslag genomen. Met de officiële mede deling van de vondst heeft men willen wachten tot de publicatie van het resultaat van de door de heren Husson en Kortenbout van der Sluys uit Leiden gemaakte studie. De resultaten van deze studie zijn gepubliceerd in het Natuur-historisch Maandblad, orgaan van het Natuur-historisch Ge nootschap in Limburg. Kantongerecht Leiden „Komaan", zei een Haagse nadat hij een tweedehands personenauto voor een In zjjn ogen erg schappelijk prjjsje had gekocht, ,,laat ons een ritje maken". Dit onzalige besluit Is hem erg duur te staan gekomen, want de on deugdelijke auto liet hem in Oegstgeest al te zeer in de seek. Voor de Leidse kantonrechter moest hy uit de doeken doen hoe hij er bij was ge komen met een auto te rijden, waarvan de achterbanden totaal waren versleten. Op de rijksweg in Oegstgeest was een band gesprongen, geen wonder als men weet dat er vijf mensen in de auto zaten en de banden het gewicht van de auto zelf nauwelijks konden dragenDe auto was dwars over de weg komen te staan en de als getuige gehoorde politie mannen verklaarden, dat in een vijf cm lange scheur van een band een stuk ijzerdraad stak. Het O.M. vond dit geheel maar treurig en eiste f 300 boete of twee maanden hechtenis, met de intrek king van het rijbewijs voor zes maanden. De kantonrechter-plaatsvervanger. mr Ph. J de Ruyter de Wildt, maakte er f 200 boete of een maand van. Het rijbewijs werd niet ingetrokken omdat verdachte dit voor zijn werk nodig heeft Een Leidse chauffeur had op 29 Mei met zijn vrachtauto op de Rijnsburger- singel een bakfiets, beladen met planten n bloemen, ingehaald. Hy liet niet ge- ioeg ruimte over en de hele zaak keilde ver de grond. De chauffeur was rustig doorgereden en liet de bestuurder van 'e bakfiets gewond liggen. Verdachte erklaarde wel een klap en gerinkel te hebben gehoord, „maar dit hoort men bij het rijden wel meer." De bakfietsbestuur der diende een civiele vordering van f 89.20 in, die werd toegewezen. Boven dien moet de chauffeur nog f 25 boete betalen. Bewakingscorps Leiden won eerste prijs Het militaire bewakingskorps uit Lei den heeft Zaterdag, bij de door de Rotter damse wandelgroep „Teilinger" georga niseerde wandelmarsen, de eerste prijs In de afdeling geüniformeerde overheids- groepen gewonnen. Er werd door 1700 wandelaars aan de tochten deelgenomen. I. de Braak 25 jaar bij N.S. De heer J. de Braak, eerste ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen op het station Leiden, viert vandaag zijn 25-jartg ju bileum In de morgenuren heeft ir D Wolfert hem namens de directie toe gesproken en hem geprezen om zijn vlyt en plichtsbetrachting. Hij bood een ge schenk onder couvert en een mooi uit gevoerde oorkonde aan. De werkopzich- ter J. Hommes sloot zich van harte bij deze gelukwensen aan. In de loop van de middag vond de huldiging door het personeel plaats. De heer G. IJ. Ravestein, kommies, deed zijn woorden vergezeld gaan van het aanbieden van een complete scheer- nécessaire, terwijl er v Braak bloemen waren. Tijdens de vergadering van het na tuurhistorisch Genootschap, die Woens dag 1 September wordt gehouden, zal de conservator van het Natuur-historisch Museum, dr E. M. Kruytzer, de vondst tonen en er een en ander over vertellen. Op 29 Augustus 1952 ontdekte de heer L. H. A. Leysen uit Heer bij Maastricht i.n een dalwand van de mergel-exploi- toatie van de firma Muris ten noorden van Cadier en Keer een zoogdierenbot, dat uit de krylwand naar buiten stak. Bij het weggraven van de mergelwand kwamen er nog meer botten te i schijn. De vondsten werden geschonken aan het Natuurhistorisch Museum te Maastricht. Deze botten bleken toe te behoren een rund en aan de alpenmarmot. Het wekte uiteraard bevreemding, dat deze zoogdierbotten in het krijt werden ge vonden, maar bij nader onderzoek tei plaatse bleek, dat men hier te doen had met een secundaire ligging. De botten bevonden zich namelijk in een breccie van mergelgruis en grint, die ontstaan is door het instorten van een onderaard se ruimte, die op natuurlijke wijze in het krijt is gevormd. Uit het onderzoek is gebleken dat de botten voor het einde van de laatste ijstijd in de mergelgroeve terecht zijn gekomen. De vondst van de alpenmax- Meer goederen naar Rusland De Verenigde Staten hebben 650 arti kelen geschrapt van de lijst van goede ren, welke niet mogen worden uitgevoerd naar de Sowjetunie en haar bondgeno ten. doch dertig goederen zijn aan de lijst toegevoegd. De eerste maatregel werd 26 Augustus jl. van kracht en slaat niet op China en Noord-Korea, de tweede gaat 7 September as. tn. Geschrapt zijn rubber, en olieproducten, delfstoffen, machinerieën, auto's en chemische bene vens pharmaceutische artikelen. Daarte genover zijn bepaalde soorten stoomma chines, machinerieën, teerproducten en chemische artikelen aan de lijst toege voegd. Deze mogen dus niet meer naar Rusland worden verzonden. De Westduitse regering verwacht niet, dat een grote graanlnvoer nodig zai zijn om de schade aan de oogst te her stellen. Veel broodgraan kan nog ais veevoeder worden verbruikt, zodat men minder voedergranen en wat meer tar we zal nodig hebben. Radio Moskou meldt, dat ln 1953 in de Sowjetunie 320 millioen ton steenkool is gedolven of twee maal zo veel als voor de oorlog. In de eerste helft van 1954 nam de hoeveelheid met 8 pet. toe. mot in Cadier en Keer acht men weten schappelijk van grote betekenis, aange zien nog geen enkel knaagdóer uit het Tubantium van Nederland bekend is. De kennis van de hele zoogdierfauna van deze tijd is zelfs nog gebrekkig. Tot nu toe waren er slechts 13 zoogdieren uit het Tuibantiurni bekend. Door deze vondst is het aantal met één Koffie- en cacaoprijzen dalen op wereldmarkt De prijsdaling van koffie en cacao op de wereldmarkten houdt aan. De laatste 20 dagen zijn de prijzen te New York en Londen 15 tot 20 pet omlaag gegaan. Ba- hia-cacao noteerde gisteren te New York 43.40 dollarcents het pound tegen 65,60 cent op 10 Augustus j.l.; accracacao 60.40 tegen 71,10. Vorig jaar waren de prijzen echter aanzienlijk lager, namelijk 35.25 en 41,25. Te Londen daalde cacao In 20 dagen van 530/31% shilling tot 445/52 de 100 pounds (vorig jaar 300). Koffie September- levering daalde te New York gisteren tot 64.25 dollarcents, ongeveer het peil van vorig jaar, tegen 87,10 op 10 Augustus J.l. Belastingverdrag met Frankrijk In het Franse staatsblad is een besluit bekend gemaakt, waarbij twee met Ne derland gesloten overeenkomsten van kracht worden ter voorkoming van dub bele belasting voor personen, die in bei de landen zaken doen. Nederlanders, die in Frankrijk wonen, kunnen met ingang van 1 September as. op hun Franse belastingaangifte in min dering brengen het bedrag, dat zij sinds 1 Januari 1951 in Nederland aan belas ting betaald hebben voor aandelen en obligaties. Indien deze reeds in Neder land en Frankrijk betaald zijn, dan kan de in Nederland betaalde belasting te ruggevorderd worden. De regeling is wederkerig. Ned. maatschappijen in Perzië In Teheran zyn twee Nederlandse maatschappijen geregistreerd voor de exploitatie der Perzische olie krachtens de nieuwe overeenkomst tussen de Per zische regering en een internationaal olieconsortium. Dit zijn de Iran Oil Re finery en de Iran Discovery Exploitation Limited. Amerika zal binnen enkele dagen beginnen met de verzending van 25,000 ton voedermals, ter waarde van ƒ7,2 millioen naar Oostenrijk ter vervanging van de goederen, die bij de overstro ming zijn verloren gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3