Gillette Tot dank gestemd Diepe teleurstelling Wat nu? Bij een afscheid U voelt %ich als 'w millionnair Millioenen guldens schade in Overijssel s#h*I5Bn kerk m school Wereldraad aanvaardt resolutie tegen de H-bom oor hem geen bazuinenj L Puzzle J 2 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 /~\NDER DE REGERING van koningin Wilhelmina droegen de kranten op de laatste dag van de Augustusmaand in artikelen en in verslagen of aankondigingen van feestelijkheden het duidelijke kenmerk, dat het hier gold een nationale feestdag in de volle zin des woords. Sedertdien is deze dag meer en meer gaan worden een gewone dag onder zovele andere. Koningin Wilhelmina heeft zich teruggetrokken, zij heeft prijs gesteld op de titel prinses en uiteraard heeft geheel ons volk de wens, die hierin tot uitdrukking werd gebracht, geëerbiedigd. En toch, helemaal een gewone dag is deze laatste Augustusdag ook nu niet. Want ons volk heeft alle reden en het grijpt de mogelijkheid daar toe gaarne aan om op deze dag in oprechte dank en hulde de gedachten te doen uitgaan naar haar, die een halve eeuw en in welk een zware tijd! ons een Landsvrouwe ja een Landsmoeder heeft mogen zijn. Wanneer koningin Juliana nu reeds enkele jaren de koninklijke scepter mag voeren op een wijze die ons tot diepe dankbaarheid verplicht, dan mag zij dit doen in de lijn van de beste tradities, van de tradities zoals zij ook door haar koninklijke moeder zijn bevestigd. Nu prinses Wilhelmina vandaag haar 74ste verjaardag vieren mag, rijst tot God ons gebed, dat zij nog lang moge worden gespaard. "VTA ALLES wat wij de laatste weken hebben moeten vertolken aan span- 11 ning over wat uiteindelijk in Frankrijk zou geschieden met betrek king tot de Europese Defensiegemeenschap noopt de feitelijke verwerping gisteravond door Frankrijk toch wel tot een enkel woord van diepe teleur stelling. Wij begrijpen voldoende ook van de teleurstelling, die de uitslag van de stemming in Nederlandse regeringskringen en in parlementaire kringen heeft gewekt. Men mocht immers nog altijd hopen al werd het lang zamerhand een hoop tegen hoop dat in Frankrijk uiteindelijk in genoeg zame mate het gezonde verstand, waaraan dit volk zo rijk is, zou zegevieren. Voor het ogenblik naar het schijnt een belangrijk ogenblik is deze hoop ijdel gebleken. Er zijn er, die in de gehouden stemming een definitieve afwijzing van de Europese Defensiegemeenschap willen lezen. Natuurlijk is in een democratisch staatsbestel niet spoedig iets definitief. Daarom ook mag men zich terecht afvragen, of toch in Frankrijk niet allerwege het inzicht zal baanbreken, dat met deze stemming toch het laatste woord niet kan zijn gesproken. Dat is, dunkt ons, iets waarover voor- en tegen standers, bij alle verschil van mening, het eens dienen te zijn. DE WEIGERING VAN FRANKRIJK om zich bij de Europese defensie gemeenschap aan te sluiten, heeft ongetwijfeld een der ernstigste politieke crises sinds de oorlog teweeg gebracht. Deze weigering is een slag in het gelaat van die landen, die het E.D.G.-verdrag reeds geratificeerd hadden en daarmee het hunne er toe bijgedragen hadden om een nieuw en eensgezind Europa te scheppen, dat met vertrouwen de toekomst tege moet kon zien. De beste oplossing om de eeuwen-oude Frans-Duitse tegen stelling op te heffen, werd door Frankrijk van de hand gewezen, zonder dat zelfs de zaak door het parlement in discussie werd genomen. Door deze kennelijke onwil om Europese problemen tot een Europese oplossing te brengen, heeft Frankrijk zijn toch al geringe politieke prestige nog verder doen dalen en zijn internationale goodwill grote schade toe gebracht. Frankrijk heeft de eisen van deze tijd niet verstaan en door zijn angstvallig vasthouden aan een verouderd nationalisme zijn rol als leidende Europese mogendheid verzaakt. Door zijn houding is het oorzaak, dat tegen over het hecht gesmede IJzeren Gordijn nog steeds een verdeeld Europa staat. T"\E GEHELE IDEE van Europese éénwording is nu op losse schroeven -L' komen te staan. Het is wel duidelijk, dat het nu zeer weinig zin heeft over een Europese politieke gemeenschap te gaan praten. En daardoor is ook de Kolen- en Staalgemeenschap min of meer in de lucht komen te hangen. De droom van een economisch, politiek en militair geïntegreerd Europa, dat de herleving van een al te militant Duitsland zou voorkomen, blijkt voorlopig niet te verwezenlijken. De Franse houding zal Duitsland weer de weg van het nationalisme opdrijven en Adenauer, een vurig voorstander van de Europese eenwording, zal in zijn eigen land moeilijke tijden tegemoet gaan. OOK VOOR DE ANDERE EUROPESE LANDEN is nu de tijd aange broken hun buitenlandse politiek te herzien. Duitsland zal vermoede lijk binnen afzienbare tijd weer souverein worden en de opname van nationaal Duits leger in de Navo moet onder ogen worden gezien. In sommige Nederlandse kringen heeft men reeds een nauwer samen gaan tussen de Benelux-landen en Duitsland bepleit. Voor hun handel en verkeer zijn deze landen immers reeds sterk op elkaar aangewezen, terwijl een militair sterk Duitsland onmisbaar is voor de defensie der Lage Landen. Enkelen willen deze samenwerking zelfs uitgebreid zien tot de drie Scandinavische landen, die zowel door hun taal en cultuur als door hun strategische ligging zeer wel in een dergelijke samenwerking op hun plaats zouden zijn. Van de zijde der Nederlandse regering is echter terecht reeds opgemerkt, dat een Europa, waarin Frankrijk niet op een of andere wyze medewerkt, moeilijk denkbaar is. Er zal langdurig en moeizaam overleg voor nodig zijn om een oplossing te vinden. T^EN VAN DE VELE GOEDE ZIJDEN van het parlementaire en in het algemeen van het democratische staatsbestel is, dat men het nog niet met iemand eens behoeft te zijn om toch respect te kunnen opbrengen voor zyn persoon. Deze wetenschap werden wij ons opnieuw bewust bij het lezen van het bericht, dat het socialistische lid van de Tweede Kamer, de heer Vorrink, om gezondheidsredenen zich genoopt heeft gezien zijn functie in onze volks vertegenwoordiging neer te leggen. In de socialistische pers is de veronderstelling uitgesproken dat dit be sluit voor de heer Vorrink een moeilijk besluit moet zijn geweest en kunnen ons dat indenken. Op een leeftijd waarop hij nog veel voor de ver werkelijking van zijn denkbeelden zou kunnen en stellig ook zou willen doen, wordt hij daarin door een ernstige ziekte verhinderd. Van de mens uit bezien ligt hierin een groot brok tragiek. Hartelijk hopen wy, dat de heer Vorrink daarin zelf toch iets meer wil zien dan alleen maar tragiek, en wel een hogere wilsbeschikking waarin te berusten ook werkelijk de ware rust kan geven. Wij hebben in ons blad de heer Vorrink om denkbeelden die hij voor staat meermalen moeten bestrijden. Een strijd die op het politieke vlak gestreden wordt, schijnt gemakkelijk een felle strijd te moeten worden. Te meer stellen wij er prijs op, uitdrukking te geven aan ons leedwezen en aan ons medeleven, nu hij tot dit voor hem zo gewichtige en tegelijk piinlijke besluit meende te moeten komen. Ir. Baas. de voorzitter van de Overijs selse Landbouwmaatschappij, noemde Overijssel de zwaarst getroffen provincie. In Juli viel in Vroomshoop 156.3 mm re gen tegen normaal 71 mm. en in het tyd- van 1 tot en met 24 Augustus viel 173.3 mm tegen normaal 52,7 mm. Be halve met de regenval had men nog te kampen met omvangrijke hoeveelheden r die uit Duitsland afgevoerd wer- Spr. vroeg hulp voor de boeren, daar j in de afgelopen jaren wegens de zwa- belastingdruk geen reserves hebben kunnen vormen en de exportwinsten van aardappelmeel en stroocarton steeds wer den afgeroomd. Wanneer de regering niet helpt, zullen vele boeren aan de rand van de afgrond komen, aldus spr. Zeepost naar Oost en West Met de volgende schepen kan zeepos" worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m s. Langkoeas (8 Septem ber) en m.s Sumatra <16 September): Ned. Nw Guinea: m.s. Sumatra (16 Sept.); Ned Antillen: m.s. Helicon (8 Sept.); Suriname: m.s Nestor (8 Sept.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika- m.s Pretorio Castel (4 Sept.); Canada: m.s. Prins Willem van Oranje (6 Sept.); t s Prins Willem V (8 Sepm.s. Wester- dam (D Sept.): Zuid-Amerika. Argentinië. Chili en Paraguay: s.s Eva Peron (4 Sept.) en m.s Yapeyu (8 Sept.); Brazilië s.s. Eva Peron (4 Sept); Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (4 Sept Inlichtingen betreffende de verren dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. alj U rich scheert met Gillette. Dal ligt in ieders bereik! Hel Gillette precisie-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes kost slechts f 1.10. Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld. Daarom gaan ze ook langer mee. "it „goeie morgenbegint met Gillette! Dispenser' met"10 'mesjes f 1.50. Zonder extra kosten kunt U do Blauwe Gillette mesjes krijgen in de ideale Dispenser-verpakking. Eén drak met de duim en een nieuw mesje ligt in Uw apparaat I BLUE 75 cent per 5 Regen weid ramp Honderden hectaren aardappelen verrot; geringe opbrengst van graan N DE VEENKOLONIALE bedrijven van Vroomshoop en Anerveen zijn honderden hectaren aardappelen verrot en de gemengde bedrijven leden grote schade aan graan en veevoeder, zodat de totale schade in de mil lioenen guldens loopt. Deze mededeling, die gisteravond gedaan werd op een vergadering van landbouwers te Hardenberg, toont wel heel duidelijk aan hoe ernstig de gevolgen van de regen voor Oostelijk Overijssel zijn geweest. Gezondhi lepels Nieuw apparaat voor massaal kankeronderzoek Er is een electronisch apparaat gecon strueerd aldus meldt de medische nieuws dienst, dat het misschien mogelijk zal maken tot massaal onderzoek voor vroegtijdige ontdekken van kanker-aan doeningen over te gaan. zoals dat ook reeds met behulp van röntgenstralen ten aanzien van t.b.c. geschiedt. Het Ar kaanse kankergenootschap heeft dertig duizend dollar toegewezen voor ontwik keling van het apparaat, de cyte-analls. voor practisch gebruik. Het apparaat ultstrijksels van kanker bevattend weefsel automatisch en snel van normaal weefsel onderschelden. De werking vai het apparaat berust hierop, dat bij aan wezigheid van kanker zekere delen vai en cel veranderingen in grootte en mat an lichtopneming ondergaan. Dr J. L. Koole nam aischeid van Bloemendaal Zondag heeft dr J. L. Koole, die naa wij onlangs meldden tot hoogleraar t Kampen is benoemd, ln beide morgen diensten van de Gereformeerde Kerk Bloemendaal afscheid genomen van luisteraars, die via radio-Bloemendaal regelmatig zijn diensten hebben beluis terd. De Koole wees op hetf eit, dat hij deze boodschap zes jaar ln Bloemendaal heeft mogen brengen en via de radio ook aan vele anderen mocht voorhouden. Hij vertelde, met de luisteraads steeds een bijzondere band te hebben onderhouden. Er was altijd een open hart, aldus da scheidende voorganger. In de week van 611 September zullen de plaatselijke Kerken in Harlin- gem een gezamenlijke evangelisatiecam pagne organiseren. Voorts zullen er plannen moeten ko- ien voor een betere ontwatering van oostelijk Overijssel. In het bijzonder zal rekening moeten houden met de af- van steeds toenemende hoeveelhe den water uit Duitsland en het hoge peil in het IJsselmeer Een twintigtal sprekers bracht vervol gens nog de moeilijkheden voor dit ge troffen gebied naar voren. Men drong aan op credieten van regeringszijde op korte termijn, daar anders de bedrijfs voering voor het volgend jaar ook in de knel zou komen. Daarnaast werd ge vraagd om een steunregeling. Morgen zullen de voorzitters van de Overijssel- Landbouwmaatschappij, het Drents Landbouwgenootschap en de Gelders Overijsselse Mij. van Landbouw een be spreking hebben met minister Mansholt. Brabant valt mee De grote hoeveelheden regen van de afgelopen maand hebben menige boer tot wanhoop gebracht, doch de eindcon clusie mag zeker niet zijtf, dat Nederland 'aar een slechte - oogst zal hebben, aldus werd gisteren van de zijde van het ministerie van Landbouw verzekerd. Plaatselijk, zoals bijvoorbeeld in Over- ijsel en Drenthe, worden belangrijke stroppen geleden. Over het geheel valt de schade door het slechte zomerweer geweldig mee. In Noord-Brabar.t bijvoor- beid, waar men bij een ..normale" zomer oogstdepressie van ruim 20 percent heeft, omdat vele gronden er zeer droog- tegevoelig zijn. komt men dit jaar tot oogst die naar schatting 15 percent boven het gemiddelde voor deze gronden Noord-Brabant en Limburg ligt. Nieuws uit Evanston Van 815 Januari overal waar dit mogelijk is week van gebed voor christelijke eenheid Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk leroepen: te Tholen A. J. Timmer Ouderkerk aan den IJssel; te Houten J. Zaal te Wijngaarden; te Nieuw- Beijerland (toezJ M. Bergsma, cand. te Putten. ngenomen: naar Molkwerum (toez.) W. L. Dekker, vicaris te Huissen (Gld.). Geref. Kerken roepen: te Midsland-West Ter schelling Th. Ferwerda. cand. te Gro ningen. ingenomen: naar Lioessens G. 't Riet te VollenhoveSint Janskloos naar Poortugaal P. A. Kouwenhoven te Schildwolde. Chr. Geref. Kerken roepen: te Enschede Jac. de Bjruijne te Hilversum. dankt: voor Zlerikzee C. Noorde- graaf te 's-Gravendeel. Geref. Gemeenten roepen: te Boskoop F. J. Diele- te Yerseke. Vrije Evang. Gem. dankt: voor Apeldoorn H. R. Tim merman te Yerseke. Baptisten Gem. roepen: te Workum—Makkum G. ir te Harlingen; te Nieuw-Weerdinge De Assemblee van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren offioieel haar goed keuring aan een resolutie van haar af deling voor internatianale zaken gehecht, aarin wordt aangedrongen op „het ver- od van alle wapens voor massavernieti ging, waaronder atoom- en waterstof bommen", en de „drastische verminde ring van alle andere wapens". Ook wordt in deze resolutie „de stellige verzekering, dat geen land zal deelnemen of steun ver lenen aan agressieve of ondermijnende daden in andere landen", gevraagd. In een andere resolutie, welke door de 1.600 afgevaardigden uit 48 landen werd goedgekeurd, worden „de bezorgdheid en het leedwezen" van de Assemblée over het lijden van mede-christenen in de ge hele wereld tot uitdrukking gebracht. Tevens aanvaardde de assemblée voor lopig een rapport van een harer com missies, waarin er op wordt aangedron gen. waar dit mogelijk is, de week van 8 tot 15 Januari (of een andere periode, te bepalen naar de plaatselijke omstan digheden) te beschouwen als de week van het gebed voor christelijke eenheid. De afgevaardigden uit 48 landen, die 163 kerkgenootschappen vertegenwoordi gen, hebben een „boodschap" goedge keurd aan de Kerken en de wereld, waar- Wal het Vaticaan zegt .over Evanston De Osservatore Romano, het officiële dagblad van het Vaticaan. schreef giste ren in een commentaar op de bijeen komst van de Wereldraad van Kerken te Evanston onder meer: .,Het is duide lijk. dat er zonder de r.k. kerk geen christelijke eenheid kan bestaan." Het blad voegde hieraan toe: „Deze leerling. ;nheid kan niet tot stond komen, tenzij in dringend gepleit wordt voor een enigd christelijk front. Betreurd wordt de .afwezigheid ter conferentie van afge vaardigden van de christelijke Kerken China. Voorts wordt verklaard, dat het niet voldoende is, dat de christenen vrede zichzelf zoeken. Zij moeten oo) recht voor anderen trachten te verkrij- Met algemene stemmen werd een reso lutie goedgekeurd met betrekking to vervolging om de godsdienst. Aan d< commissie van de Kerken voor interne aangelegenheden is opdracht gegeven stappen te doen bij de betrokken rege ringen in deze kwestie. Dr G. E. Meuleman wordt hoogleraar in Frankrijk Dr G. E. Meuleman, Gereformeerd pre dikant te Vijfhuizen, is aangezocht willen optreden als hoogleraar aan de theologische faculteit van de Eglise Ré- formée évangélique indépendante d« France te Aix en Procence, om onderwijs te willen geven in de Franse taal in de dogmatiek. Dr Meuleman heeft, naar vernemen, dit verzoek ingewilligd, is voornemens begin September n. Frankrijk te vertrekken. Leraren Chr. gymnasia en lycea vergaderen Op verzoek vestigen wij de aandacht op de zomerconferentie en jaarvergade ring van de Vereniging van Leraren aan Chr. Gymnasia en Lycea, te houden op 2 en 3 September in het Eyk-manhuis te Driebergen. Prof. dr G. Wielenga van Amsterdam spreekt over de psychologie van de leraar, dr H. R. Wijngaarden uit Amsterdam over de psychologie van de eenheid kan niet tot stond komen, tenzij degenen, die niet tot de r.k. kerk be horen. haar geloof, eredienst en het ge zag harer priesters aanvaarden". Afkeer van fabrieksschoorstenen ALLEEN OM DE WERELD PER BOOT ÏEDERE AVOND staat ken, dacht hy steeds hy volgend jaar Juni moet de 25-jarige Gerard weer aan het water. ,^ls varen, want dan zijn de Nagel in uniform als ik toch eens een boot pasaatwinden hel gun- portier voor een café op had", dacht hij. Maar zijn stigst. Inmiddels heeft het Rembrandtplein te opleiding aan een am- hij reeds van een Amsterdam. En iedere bachtsschool, gevolgd machinist, die enthou- morgen kan men hem door een jaar als leer- siast werd door zijn on- om 8 uur trouw op een ling-bankwerker aan de dernemingsgeest, 300 scheepswerf aan de Die- Hembrug, waren niet scheepskaarten cadeau merzeedijk vinden, waar voldoende om zichzelf tot gekregen, terwijl een de grote droom van zijn „scheepsbouwer" te pro- andere „bewonderaar" leven steeds meer ge- clameren. Maar Nagel hem in een maand tijds stalte krijgt: hy werkt ging studeren en in- gratis de navigatiekunst namelijk op zijn eentje formeren en toen wil leren, aan een schip van hij eenmaal aan het bou- Wee, ifagei js geen meter lengte en ruim 3 wen geslagen was, hield fantast Hij iceet wat hij meter breedte. Met dit geen mens hem meer wil En dit i$. tiejl jaar vaartuig, dat behalve een tegen. Zelfs de liefde op deze boot zwerven, sterke motor twee mas- niet. gepersonifieerd in met passagiersdiensten, ten krijgt, die tarnen 45 een charmant wezentje eventueei ook op de Mld. kwadraatmeter zeil zul- met hoge hakjes, dat „dat Letlandse Zee, wat geld len dragen, gaat hij een gepruts met schroeven verdienen cn' tenslotte wereldreis ondernemen en ijzer" met lede ogen terecht komen op een op zyn eentje. aanzag omdat ieder ver- heel mooi eiland met Nagel wil en moet naar een prachlije natuur, zee, want hoewel zijn „Ik verlang geen geld maandenlange lifttochten rpOEN het „utt" raakte, alleen de vrijheid. Ik door Italië, Sicilië en -* keek Nagel met op wil weg uit een wereld, langs de Riviéra. hem of om hy bouwde ver- waar fabrieksschoorste- ook bevrediging schon- der. Nagel weet nu, dat nen staan." Eerste jaarsstudenten die zich willen aansluiten bij de Civitas Studiosorum Fundamento Reformato (C.S.FJR.), waar van de leden grotendeels voort-komen uit de Geref. richting in de Ned. Herv. Kerk, Geref. Gemeenten en Oud Geref. Ge- men, kun-nen zich om inlichtingen wen den tot de ato-actis. A. Brand, Alex Nu- mankade 39, Utrecht. Onbehoorlijke kleding Paus Pius XII heeft de bisschoppen over de gehele wereld opdracht gegeven ,.op voorzichtige wijze" de strijd aan te binden tegen de onbehoorlijkheid van de moderne kleding. In de richtlijnen van de Paus wordt aangespoord op te treden tegen de „on gepastheid in de mode. die in het bijzon-1 in de zomermaanden een droevig en afkeurenswaardig schouwspel oplevert". Voorts wordt opgemerkt, dat de on gepastheid in de kleding grote omvang heeft aangenomen, niet alleen aan de stranden en in de vacantie-oorden, maar overal. Men kan zich gemakkelijk het gees telijk verderf voorstellen aldus de brief dat door het gebruik van on- •dige en onbehoorlijke kleding wordt veroorzaakt, vooral onder jeugdige per- n. Voorts wordt betreurd dat kran ten, tijdschriften en film tot verspreiding dit euvel bijdragen. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot Ier Ihr. huishoud- en erdam-Zuid. mej. i ïert, P. Kat. A.V.O. aan de le ïtrieschool te Rot- A. Krekel te Rot- I Chr. school te Vossen- Kampen; tot brink te Vriez Notarieel examen Nijmegen. Paneuropees congres 2 October te Saarbrücken bijeen Ter herdenking van de 30ste verjaar dag van 'de Paneuropese Unie heeft haar oprichter en voorzitter, graaf Richard Coudenhove-Kalergi, het zesde Paneuro pese congres voor 2 en 3 October a.s. te Saarbrücken bijeengeroepen. Paul van Zeeland zal als ondervoorzitter fungeren. I Het congres zal een campagne inzetten voor een conferentie van de grote mo gendheden, ter beëindiging van de „koude oorlog". WOENSDAG 1 September Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9-00 Gym ereldmuzlekconcouTs 0 Boekbesor. 10.05 11.00 Accordeono'rk. en solist. 12.30 Inb. meded. 12.33 V. h. platte- Tentoonstellingsagenda 1.18 Orgel 1.45 Gram. 2.00 Medische kron. 2.10 Gram. 3.16 V. d. jeugd 446 V. d. zieken 5.15 Gitaar- ens 5.30 Europese zwemkampioenschappen Turijn 5,50 Regeringsuitz.: Jeugduitz; Cor- respondenti'eclub o.l.v. Regin; Nieuws en comm. 6.20 Act. b.ju oram. t.io ..Enige hoogtepunten van ons Parlementaire Leven", ca us VPRO; 7.30 V. d. jeugd. 8 00 Nieuws 8.05 Pol. comm. 8.16 Metropole-ork., koor en sol. 8.45 „Sterkere banden", hoorep. 10.15 Holland Festival 1954; Strijkkwart. 10.45 Europese zwemkampioenschappen te Turijn 1.45—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV: 7,00 Nieui .10 Gram. 7.16 Gym. 733 Gewijde muz. 7. Oosimarken ziin hier niet geldig Het is de laatste tijd voorgekomen, dat buitenlanders in Nederland betalingen deden met Duitse bankbiljetten, afgegeven door de Deutsche Notenbank te Berlijn, welke bankbiljetten slechts in de Ooste lijke zone van Duitsland geldig en gang baar zijn. De betrokkenen doen voorko men dat het hier z-g. Westmarken betreft. Achteraf blijken - echter de ontvangen Oostmarken hier te lande niet inwissel baar te zijn. Men wordt verzocht, bij de aanbieding van Oostmarken de plaatselijke politie on middellijk te waarschuwen opdat de Iden titeit van de aanbieder kan worden vast gesteld. aldus het Bureau criminele voor lichting van het ministerie van justitie. 21. Maar jij bent nu begonnen, Mildred, en nu kun je aanhoren wat ik te zeggen heb. Je hebt on getwijfeld ook mevrouw Phillips tegen mij opge zet, zoals je dat met dominee Phillips tevoren gedaan hebt. Maar ik heb er genoeg van. Jij en Ed wonen in mijn huis zonder huur te betalen. Ik betaal zelfs het grootste deel van het eten, hoewel ik niet kan zien waarom Ed niet meer zou betalen. Hij verdient genoeg. Ik ben langzamerhand te oud om voor kinderen te zorgen, maar ik moet, want er is niemand anders die het doet en als niemand naar hen omkijkt wordt het een bende. Ze hebben nu zelfs al mijn behang besmeurd en een stuk van de vleesmolen weggemaakt en ze janken van de vroege morgen tot de late avond. De vleesmo len heb ik gehad sinds ik trouwde en het behang heeft me een schat geld gekost. Het was het beste wat ik kon krijgen, maar niemand kan dat meer zien. Maar dat zou ik allemaal nog kunnen verdragen, als er niet bij kwam dat je probeert om mij mijn zoon af te troggelen. Hij was wer kelijk een beste jongen, maar hij wordt nu las tig en eigenwijs en dat komt omdat iemand hem opstookt. Je vertelt overal rond dat hij al het werk doet, maar je weet drommels goed dat dat niet waar is. maar dat alles op mijn schou ders neerkomt. Anders zouden we nooit een behoorlijke maaltijd krijgen en hadden de kin deren geen fatsoenlijk stuk kleren aan hun lijf. Voor alles moet ik zorgen, alsof ik een jonge vrouw was en niet een oud mens dat een beetje rust moet hebben. Maar hoe hard ik ook werk, niemand is ooit tevreden, mevrouw Phillips En dat begint onverdraaglijk te worden Mildred heeft het honderdmaal gemakkelijker dan ik het gehad heb, toen ik zo oud was als zij, maar ze toont geen spoortje van dankbaarheid... Waar ga je heen, Mildred?" Mildred had haar kopje neergezet, was opge staan en liep naar de deur. Haar ogen waren verblind van tranen Ze deed de deur open, ging naar buiten en sloot de deur weer achter haar zonder een woord te zeggen Mevrouw Brush lachte even. doch voelde zich niet op haar gemak „Daar kan ze het mee doen", zei ze. „Zo nu en dan moet ik even stoom afblazen, mevrouw Phillips. Een paar waarheden zullen Mildred geen kwaad doen." „Zij trok het zich nogal aan", antwoordde Ca roline langzaam. „O, zo is Mildred. Ze kan huilen op bevel. De kinderen hebben het janken van geen vreemde." Zonder eigenlijk precies te weten wat zij deed bood Caroline mevrouw Brush nog een kopje thee aan. Mevrouw Brush accepteerde het en Caroline constateerde dat de lepel viermaal diep in de suikerpot verdween. Mevrouw Brush trachtte de conversatie voort te zetten. „Ik vond dat dominee er Zondag niet zo goed uitzag." „Hij voelt zich uitstekend", zei Caroline. „Ik vermoed dat hij wat moe was. Er zijn altijd zoveel dingen te doen tegen het einde van het kerkelijk jaar „We maken alles altijd zo gemakkelijk moge lijk voor onze dominee", antwoordde mevrouw Brush, terwijl zij mei hervonden waardigheid een slokje van haar thee nam. Ondanks haar vierenzeventig jaren, zag ze er uit alsof ze nog over genoeg kracht beschikte. „Wij maken de rapporten van de diverse verenigingen klaar „Dat weet ik. En hij stelt het zeer op prijs", zei Caroline, hoewel het laatste bezijden de waar heid was. De rapporten waren nooit volledig en mevrouw Petty, die de missie-werkzaamneden verzorgde, liet haar rapport altijd van een over bodig preekje over de zending in het algemeen vergezeld gaan „Ik vermoed dat u Zondag wel naar Wamp- scott zult gaan, is het niet", priemde Brush. „Het is zo dichtbij en de bisschop is zo'n goede spreker. Ik heb gehoord dat zijn vrouw schrijft. Ik dacht anders dat hij genoeg verdiende, zodat zij dat niet hoefde te doen." „Het is ook mogelijk dat ze het doet, omdat ze het graag doet en niet om het geld", zei Ca roline. „Ik vind het niet helemaal gepast", antwoord de mevrouw Brush. „Misschien wil Ed ons Zon dagmorgen wel brengen met de wagen." „Ik ben niet van plan te gaan", zei Caroline. „Niet gaan?" begon mevrouw Brush. Toen liet ze haar stem dalen en zei op een toon die zij als eerlijk en vertrouwelijk beschouwde: „Weet u, mevrouw Phillips, ik ben een oude vrouw en u zult het me niet kwalijk nemen als ik vrij uit tegen u spreek ik denk dat u behoort te gaan. Een dominee heeft behoefte aan een vrouw naast zich, meer dan andere mannen. U bent nog jong en ik weet dat deze generatie anders is dan de mijne ik probeer meegaand te zijn en ik doe natuurlijk concessies, maar ik geloof dat het succes van een dominee gro tendeels berust op de steun die hij van zijn vrouw krijgt. Mevrouw Sanderson was erg goed. Haar kinderen zongen allemaal en drie van hen konden een instrument bespelen. Me vrouw Sanderson gaf tevens een bijbelcursus en leidde de zendingsvereniging. Zij stelde altijd een uitstekend programma voor ons op." „Jammer dat u hen hebt laten gaan", zei Caroline „Och, ze zijn hier zes jaar geweest. Het zou egoïstisch geweest zijn als we hen langer ge houden hadden En ik veronderstel dat de Kerk beter weet. waar haar dienaren zich het meest verdienstelijk kunnen maken, dan wij. Maar zo als ik zei, als u een nieuwe standplaats krijgt, geloof ik dat het voor u veel gemakkelijker zou worden, als u zich zelf wat meer met het ker kelijk leven bezig hield Dat wordt* van u ver wacht. Uw man is ongetwijfeld een uitstekend mens, maar hij gedraagt zich soms zo zonder ling en een vrouw weet precies hoe ze dat ver zachten moet." „Zeker zoals u Mildred's gekwetste gevoelens verzach' hebt", Caroline's stem klonk rustig doch helder. e dag 8.00 Nieuws en weer- 8.30 Tot uw dienst 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.55 Pianorecital 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Vocaal ens. 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 116 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 1.20 Me- ^opoleork. 2.00 „Zar und Zlmmermonn" >era (2e acte) 3.10 Gram. 3.25 Pianokwintet 00 V. d. jeugd 5.20 Gram. 5.30 Orgelspel 6.00 ram. 6.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- j Verenigingsleven. 6.45 Geestelijke liede- :n. 7.00 Nieuws en weerber. 7,10 Boekbespr. 7.35 Gram. 7.30 Buitenlands overzicht. 7.50 8.00 Radiokrant 8.20 Orgelconc. 9.25 'gebed bij de Romeinen", caus. 940 Gram 10 00 „Hollandia roept Holland" 10.15 Volksmuz 10.45 Avondoverdenking lil .00 Jieuws en SOS-ber. 11,15—12.00 Gram. Engeland BBC Home Service 330 m. 12.00 rrom. 12.30 V. d. boeren 12.55 Weerber. 1.00 Jieuws 1 10 Ooggetuigeverslagen 1.30 Dans- >rk. 2 00 Gram. 3.00 Hoorspel 4.00 Vespers 45 Caus 5.00 V. d. kind. 5.55 Weerber. 6.00 •Jieuws 6 15 Caus 6.25 Sport 6.30 Volksdan- en 7.00 Hoorspel met muz. 7.30 Ork conc. j 00 Nieuws 9.15 Rep. 10.15 Gram. 10.45 Caus. jeugd 6.45 Hoorspel 7.00 Nws j Gram. 7.45 Swing Session 8^30 Hoorspel 9.00 Gevar. progr. 10,00 Nws 1015 Dansmuz. 11.05 Voordr. 11.20 Gevar. miiz. 11.50—12.00 Nieuws. NWDR 309 m. 12.00 Ork. Conc. 1.00 Nieuws j 1.10 Ork. co: - jj_^— muz 7.00 Nie 9 50 Nieuws 10.20 Kamermuz. 11.00 Lichte i muz. 11.20 Gevar. muz. 12.00 Nieuws 0.25— - Frankrijk Nationaal programma 347 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.20 Gram. 2.00 Nws 6.30 Amerikaanse ultz. 7.01 Gram. 8.32 Hoor- I spel 9.55 Gram. N.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram 1.00'Nieuws 1.16 Ork. conc. 3.00 Gram. 3.30 Militair ork. 4.15 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.30 Voordr. 5 45 Gram. 5.50 Boekbespr. 6.00 Sollstenconc. 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Strijkkwartet 8.00 Hoorspel 8.43 Gram 9.00 Metropole-ork. 9.30 To vervierkant 1 MASSA 2 RIOOL REAALR MANIE ARREN De woorden uit vierkant 1. na omzet ting der letters, zodat nieuwe woorden worden gevormd, overbrengen naar vier kant 2, waar ze dan van links naar rechts en van boven naar beneden gelezen de zelfde woorden vormen. Oplossing vorige puzzle 1 Fakkel. 2 koepel, 3 koppel, 4 lollig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2