c J Bevestiging en intrede van ds F. Brouwer Vlugge handel op de veiling van Ter Aar Reddingsdemonstraties op een zonnig strand Prijzen van diverse soorten liepen sterk op NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 HILLEGOM Misleidende activiteit Bureel Belgische Congo De commissaris voor de emigratie waar schuwt tegen de activiteiten var het zo genaamde Algemeen Bureel van Belgische Congo te Brussel, dat de laatste tijd in verscheidene Nederlandse bladen adver tenties heeft geplaatst. In deze adverten ties wordt medegedeeld, dat geïnteres- functie in de Belgische "|V"A RUIM EEN JAAR is gisteren dan eindelijk de vacature in de Her- vormde Gemeente, ontstaan door het emeritaat van ds Eerhard, ver- 'seerden dwenen met de bevestiging en intrede van ds F. Brouwer. In de morgen-1 Congo zich bij dit bureau kunnen a dienst had in tegenwoordigheid van talrijke genodigden de bev plaats door ds Knottnerus, die als onderwerp voor zijn preek een woord I uit Openbaringen 1 20 gekozen had: „De verborgenheid der zeven sterren der zeven gemeenten.' Ds Knottnerus wees er op, dat met deze engelen de herders en leraren der gemeenten worden bedoeld. Met engel wordt hier dan ook bedoeld: boodschap per. gezant van Christus. De predikant heeft als boodschap: Gods Woord. Voorts 6taat er in de tekst te lezen, dat domi nees sterren zijn. De meeste mensen ken nen slechts enkele sterren onder hen, aldus ds Knottnerus, en wel de uitzon derlijke goede redenaars. Maar voor God zijn alle predikanten, die getuigen van het licht der wereld, sterren: wanneer de mens op deze sterren let, kan hij de juiste weg naar God vinden. Na de bevestiging zong de gemeente ds Brouwer Gezang 117a toe: Staat op en 6trtjdt de goede strijd. schapen, schapen mijner weide, gij züi mensen, maar ik ben Uw God. spreekt de Heere." Ds Brouwer zag het als een gev dat deze intrede het karakter zou 1 gen van een kerkelijke parade, wa ae nieuwe predikant zou worden ge gen. Dat is namelijk allerminst de doeling. Zonder God is het gebeuren vandaag volkomen tures. Zekerheid, dat deze bemiddeling in derdaad geschiedt c.q. het beoogde resul taat zal opleveren, heeft de reflectant vijl voor betrekkingen hij ce staat of fcij semi-officiële lichamen in Belgisch Congo slechts Belgen en Luxemburger* worden aangenomen, bestaan er voor Ne- derlanders incidentcel wel mogelijkheden j bij bonafide particuliere ondernemingen, i die van tijd tot tijd in Belgische bladen L^uTrom 'm'oet i adverteren He: 15 voor gegadigden goed In de middagdienst deed ds Brom zijn intrede. Onder de talrijke genodigden bevonden zich verscheidene predikanten uit omliggende gemeenten, de burgemees ter van Hillegom en weth. P. de Boer, afgevaardigden van verscheidene kerken uit Hillegom en velen uit de vorige ge meente ven ds Brouwer, Harich. Tot tekst voor zijn prediking koos ds Brou wer Ezechiël 34 31: „Gij nu, o mijn Intrede verschillende afgevaardigden GLOBET SNIPPERS Twee Leeuwardense groentehandelaren, die geen gevolg hadden gegeven aan de dwingend opgelegde vacantieregeling. zijn door de politierechter veroordeeld tot een boete van 10 voor iedere dag, waarop hun bedrijf geopend is geweest. Het traditionele feest van Groningens ontzet is Zaterdag gevierd met een ker mis, ballonvaart, carillonconcert, con- cours-hippique, maskerade en vuurwerk deputaties uit Leiden en Alkmaar maak ten het feest mee. In de baai van San Fruttoso, ten Oosten van Genua, is gisteren een groot bron zen Christusbeeld neergelaten, bedoeld als gedenkteken voor vissers en zeehel den, dat door het heldere water van bo venaf zichtbaar zal zijn en door Guido Galletti werd ontworpen. Bij Algiers is voor de kust een Mariabeeld in ongeveer tien meter diep water neergelaten en vastgezet op een betonnen voetstuk van twee ton. In het najaar zal de heer H. C. Lelie, architect, de herbouw van Chateau Bleu in het Haagse Bos ter hand nemen; wordt ook weer hotel. Voor het studiejaar 1954/'55 is aange steld als rector-magnificus te Wagenin- gen prof. ir W. F. Éijsvoogel. Henriëtte Davids zal Zaterdag 25 Sept. afscheid van het toneel nemen in een voorstelling in Tuschinski te Amsterdam. In Beilen zullen de sschoolkinderen spraakonderwijs krijgen, omdat er zoveel aan spraakstoornissen lijden. Het Casino de Paris te Scheveningen wordt verbouwd tot schouwburg met capaciteit van 400 personen. Minister Beel zal op 17 September het Jan van Hoofmonument onthullen aan de Zuidertoegang tot de Waalbrug te Nijmegen. Ds J. F. van Dobben wordt Vrijdag 80 jaar Aanstaande Vrijdag hoopt ds J. F. van Dobben, emeritus Hervormd predikant te Wassenaar, de leeftijd der zeer sterken te bereiken. Hij werd op 9 Juli 1899 door wijlen prof- dr T. Cannegieter te Niehove in het ambt bevestigd, en verwisselde drie Jaar later deze gemeente voor Wei- dum. Vandaar vertrok hij in 1914 naar Pietersblerum. Deze gemeente diende ds Van Dobben tot 1 September 1940, toen hem na ruim 41 dienstjaren emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich nadien te Vledder, vanwaar hij vorig Jaar naar Wassenaar over kwam. begin van deze dag niet zijn de predikant, noch de gemeente, maar het volgen van de goede Herder als schaap van Zijn kudde. Als dit zo is, dan kan deze cag een dag van vreugde zyn, aldus ds Brouwer. Na de prediking richtte ds Brouwer oord tot ds Knottnerus en tot de voor nun tegenwoordigheid te danken en wens voor een goede samenwerking t te spreken. Namens de ring sprak ds Callenbach in Oegstgeest een welkomstwoord. De burgemeester, jhr Van Nispen tot Pan- wees er op, dat het gemeente bestuur met de aanwezigheid van deze afvaardiging er van wil getuigen, dat ook bij de uitoefening van het wereldlijk be stuur Gods gezag het richtsnoer dient te zijn. Namens de Geref- Kerk voerde de heer De Vries het woord, terwijl namens de gemeente Harich ouderling Hylkema de gevoelens vertolkte van de gemeente leden. waarvan ds Brouwer afscheid heeft genomen. Nadat ouderling Marinus komstwoord gesproken had i gemeente Hillegom, zong de gemeente beide predikanten Gezang 269 vers 2 toe. Och, dat Uw geest de leraar sterk'. •eten. dat zij zich in voorkomende ge vallen om inlichtingen kunnen wenden tot de voorlichtingsdienst van het minis terie van Koloniën te Brussel. Kampeeischandalen in Valkenburg Wegens de talrijke gevallen van straat schenderij, vernielingen, morele misdra gingen en het lastig vallen van vacantie- gangers door jeugdige kampeerders, heeft de gemeente Valkenburg (L.) de hulp van de A.N.W.B. ingeroepen. De A.N.W.B. heeft het gemeentebestuur van Valkenburg er op gewezen, dat de aldaar verplichte kampkaart een voor de hand liggend middel ter beteugeling van het euvel oplevert. De praktijk van ja ren wijst uit, dat de intrekking van de kampkaart voor kortere of langere tijd als zwaardere straf wordt gevoeld dan een proces-verbaal gevolgd door een geld boete. Overigens dient wel in het oog te worden gehouden, aldus de A.N.W.B., dat de moeilijkheden in Valkenburg mede een gevolg zijn van het feit, dat niet in alle omliggende gemeente het bezit van een kampkaart geëist wordt en veel van de rustverstoorders hun tenten juist daar opslaan. Hoe het ging met de lonen In deze statistiek ls de ontwikkeling weergegeven van de mate waarin de kos- en van het levensonderhoud zijn geste gen. In dit „levensonderhoud" zijn de artikelen begrepen van het gezinsver- Als basis ls genomen het peil van de kosten 193S-'39. Deze statistiek geeft U dus de verhouding ten opzichte van die periode. Het peil van 1938-'39 is op het cijfer 100 gesteld. Op deze manier kunt U dus de mate van de stijging van de kosten van het levensonderhoud aflezen. De dikke zwarte lijn geeft de mate van de stijging aan Op de lün van deze stijging is aange geven wanneer er loonrondes zijn ge weest, (een en ander over de periode na 1945). De loonstop bestaat in ons land JP sinds 1940. In de oorlog hebben wij één-|w^^ maal een aanpassing via de C.A.O. en' regeling niet 10% gehad In Mei 1945 kwam cr een loonronde door vergunning Fraaie prijzen wedstrijd machineschrijven Voor de nationale wedstrijd In machi neschrijven ter gelegenheid van de 72ste Damesbeurs van de Dameskroniek in Den Haag. Zaterdag 25 September, ko- de aanmeldingen uit het hele land binnen. De eerste groep deelnemers is reeds vol. waarbij ook deelnemers op electrische machines zijn. Als extra prijs wordt er een accura tesse prijs beschikbaar gesteld voor de typiste, die het netste werk en de minste fouten maakt. Voor de winnaar van de wedstrijd staat de Babylon-wisselbeker weer ter be schikking; bovendien wordt niet alleen een kleinere herinneringsbeker uitgereikt, doch ook een portable schrijfmachine. Naast de waardevolle tweede en derde prijzen worden nog andere fraaie prijzen beschikbaar gesteld met een oorkonde voor allen, die een gemiddelde i snelheid bereiken van 350 aanslagen per minuut en hoger. Een eervolle vermel ding ontvangen degenen wier snelheid ligt tussen 300 en 349 aanslagen per nuut en een bijzondere vermelding wier snelheid 250 tot 299 aanslagen be draagt. Goede, soms hoge prijzen Vorige week bestond er op alle veiling- dagen weer veel vraag, zodat we kunnen aststellen, dat de handel vlug was. Een gevolg hiervan was, dat er weer goede en zelfs zeer hoge prijzen werden geno teerd. ivoeren van snijbonen is vorige egevallen, wat van alle produc ten eigenlijk ook gezegd kan worden. De jhoofddagen gaven nog een drukke veiling NOORDWUK Helicopter werkte mee aan welslagen van bondsstranddag Toen Zaterdagmiddag om precies vijf uur een zwarte reuzen-libel uit Val kenburg boven het Noordwijkse strand verscheen, betekende dit de apo theose van een zeer geslaagde stranddag, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen. om de lonen te verhogen tot, 15% boven het peil van 1942, of 25 boven het peil van 1940. Ook 1947 en 1948 gaven een loonronde te zien. In 1950 wa ren er twee wijzigingen van de lonen, waarvan er 1 verplicht was. In het vol gende jaar kregen wij opnieuw een loon ronde, terwijl ln 1952 de werknemers een compensatie verkregen voor hun aandeel in de premie voor de wachtgeld- en werk loosheidswet. Op 1 Januari van dit jaar kwam de verplichte loonronde van 5% ter compensatie van de huurverhoging. De demonstratieploeg. die we op het brede strand tussen Palace Hotel en Huis ter Duin aan het werk zagen, was samengesteld uit leden van diverse kust- brigades, t.w., Alkmaar, Bloemendaal, Katwijk. Noordwijk, Rotterdam en Zand- voort. Voorafgegaan door de drumband van „De echo der duinen" marcheerde deze ploeg het strand op en stelde zich keurig op vlak voor de tribune. Na een openingswoord, uitgesproken door de voorzitter van de contactcom missie voor de kustbrigades, de heer P. van der Meije uit Zandvoort, hield de bondsvoorzitter, de heer J. P. Wijburg, een toespraak, waarin hij de wens uit sprak, dat deze stranddag een goed beeld zou geven van de wijze, waarop de afdelingen zich inzetten voor dit schone doel: het redden van mensen. Zowel bij de binnenwateren als aan de kust zijn onze leden steeds paraat. Jaar lijks verdrinken in Nederland nog al tijd 500 mensen en van dit getal neemt de zee ook een aantal voor haar reke ning. Het is dus zaak. aldus besloot de heer Wijburg, dat we steeds paraat en diligent blijven. Hierna namen de demonstraties een aanvang. Allereerst werd getoond hoe ook leken op het gebied van het redden zeer goed werk kunnen doen, als er maar goed georganiseerd wordt en men het hoofd koel houdt. Vervolgens wer den enkele meer deskundige manieren van redden den volke getoond, waarbij opviel welk een hoge graad van ge traindheid deze selecte groep bezit. Ook werd nog gedemonstreerd hoe te hande len met een drenkeling die bijtijds op het droge is gebracht. De vlet van de Noordwijkse reddingsbrigade „redde" en passant nog enkele zwemmers, die zich te ver in zee hadden gewaagd. Slotnummer Het slotnummer was, zoals reeds 3 meld. de spectaculaire redding van drenkeling door een helicopter van De bollenhandel vorige week De bollen kwekers hebben een week achter de rug, waarin alles precies volgens hun plannen verliep. Want nadat de prijzen een week eerder wat waren teruggelopen, bleken de exporteurs nu bereid, voor verschillende artikelen belangrijk méér te geven. Dat was onder meer het geval met enkele soorten hyacinten, die soms een dubbeltje per stuk meer opbrach- ten dan een week geleden! elkaar niet zo veel in prijs: f 9 tot f 9.60 per 100. De stijging bij de hyacinten is wel voor al bij l'Innocence zeer sterk. Kon men de beste negentienen eerst kopen voor f34 per 100. vorige week lijn er nog partijen verkocht voor f 44. terwijl dikke Pink Pearl in extra kwaliteit nog ver kocht werd voor ruim f 60 per 100. Voor mooie Jan Bos werd f 45 gegeven, voor Lady Derby f 40. voor Queen of the Whites f 42. voor Delft's Blauw f 38 en voor City of Haarlem f 28. Soorten als Dr Lleber, Dr Stresemann en Grand Maitre deden daarentegen slechts heel weinig boven de minimumprijs. Van de vroege tulpen bleef Brillant Star met f 13 tot f 15 per 100 voor mooie twaalven aan de kop, gevolgd door Cou leur Cardinal, die van f12 tot tegen f 14 noteerde. Elven van deze soorten lagen rond f 8 en f 9 per 100. Keizerskroon werd verkocht voor f 9,20 (zowel elven als twaalven), terwijl men voor Generaal de Wet f 9 en f 8.70 betaalde. Prins van Oostenrijk draalde voor f 7,75 en f 7.40. All Bright en Campfire deden hoge prijzen: soms nog boven f 10 per 100, wijl ook de „Coplanden" ln prijs aantrokken. Wm Copland vond kopers voor f 4 tot f 4.50 en Rose Copland anderde van eigenaar voor f 4.30 f 5.15 per 100. Prunus en Phillip Snowdon draaiden van f 5,50 tot f 7,20. Voor William Pitt werd tot f 8 per 100 besteed. Parkiet tulpen bleven eveneens uitgesproken duur: Red Champion tot f 15.20 en Sunshine verkreeg zelfs nog tol f 16.80. Blue Parrot en Black Parrot ontliepen Van de Mendeltulpen bleef Piquant nog altijd te duur voor de binnenlandse broeierij- Beste twaalven gingen weg f 12,30. Trouwens: Orange Wonder f 9,60, Krelage's Triumph voor vu 8 en Imperator voor f 7.20 zijn bepaald prijzen, waarop het woord „goed koop" van toepassing isEn ven delljk heeft niemand verwacht, dat tulp als White Sail, die men twee jaar geleden voor de minimumprijs net zoveel kon kopen als men maar wilde er vorig jaar nog „over de mand liep' als dat in bollentaal heet. nu verkocht worden voor.... f 8,10 per lOO als prima kwaliteit twaab markt had. Bij de Triumphtulpen liepen Wintergold en Roland weer best met f 10 voor twaalven en f 7.50 of daaromtrent voor zift 11. Piccadilly en Edith Eddy koersten rond f 6.50 en voor Crater werd tot f 8.50 per 100 besteed. Ook de narcissenhandel was vlot: „enen" van Golden Harvest brachten v; i' 15 tot f 19 per 100 op. van King Alfred f 14. van Beersheba f 28. van Texas f 15 tot f 18. van Verger f 12, van Flower Carpet idem, van Scarlet Elegance f 10 tot f 13 en van Queen of the Blcolors rond f 11. Zo zit er weer een week van het hoog' seizoen 1954 op en de kwekers hebben ei geen enkel bezwaar tegen, als de expor teurs de zaken nog een poos)' zelfde voet voortzettenl Marine luchtvaartdienst van het vlieg kamp Valkenburg. Op buitengewoon handige wijze manoeuvreerde de piloot zodanig, dat in een minimum de drenkeling door middel va t het water in het toestel gehesen erd. Tot groot enthousiasme van de be langstellenden zette de piloot zijn toe stel op het strand en demonstreerde daarna nog even de welhaast onbegrens de mogelijkheden van deze machines. Na een slotwoord van de heer V. S. Meiji behoorde deze geslaagde stranddag wee: >t het verleden. In drie hoofdsteden Passende viering 10 jaar Benelux Tot viering van de 10e verjaardag vai de ondertekening der Benelux-accoorden zullen in de drie hoofdsteden feestelijk heden op touw worden gezet. De ministers van Buitenlandse Zaken :ullen op 4 September over deze gebeur tenis toespraken houden, radio-zenders van de drie landen zullen worden uitgezonden. Op 7 September wordt te Brussel eer conferentie van Benelux-ministers gehou den, gevolgd door een lunch op het mi rie van Buitenlandse Zaken. In het Paleis der Academiën zal door de Na tionale Raad van het Benelux-comité eer :ademlsche vergadering worden georga niseerd en de dag zal besloten worden een receptie op het generaal van de Tol-unie. Op 15 September zal het N.I.R. legenheidsconcert uitzenden. Op 17 September zal in de Ridderzaal te Den Haag een academische vergade ring worden gehouden, gevolgd door receptie, aangeboden door de Nederlandse raad van het Benelux-comité. Op 21 September zal in de jaarbeurs in Vlaanderen te Gent een dag speciaal in Benelux worden gewijd. Op een nader te bepalen datum zullen ook te Luxemburg en te Luik feestelijk heden worden georganiseerd. Een speciaal nummer van het Statis tisch Kwartaalbericht zal uitsluitend aan die gebeurtenis zijn gewijd. Bezoek aan Philips Huizer costuum voor een Argentijns minister De Argentijnse minister van commu nicatie. de heer Oscar L. Nicolini, heef' Vrijdag een bezoek gebracht aan de fa brieken van de N.V. Philips Telecommu nicatie te Hilversum en Huizen. Dit bf drijft heeft een order van 45 millioen va- Argentinië voor een geheel nieuw telefo nisch en radio-telefonisch net ondei handen. Twee jaar geleden kwam deze order af en inmiddels is reeds een be langrijk gedeelte gereed gekomen en ver scheept. De directeur van Philips Argentinië, drs Leclerq, die bij dé rondleiding aan wezig was. bood de hoge gast een fraai Huizer folkloristisch costuum aan. De minister heeft ook een bezoek ge bracht aan het paleis Soestdijk, waar hij de koffie gebruikte met de secretaris van de Prins, dr F. A. de Graaff. Bouw van ziekenhuizen meer aan banden Mlnliter Witte h«tt de gemeentebestu- ren meegedeeld dat van 1 September 1954 af weer rijksgoedkeuring nodig is voor de uitvoering van nieuwbouw, her bouw. verbouw, onderhoud en uitbreiding van gebouwen voor gezondheidszorg hygiëne, waarvan de bouwsom meer f 50.000 bedraagt. De urgentie zal ln overleg van de nister voor Sociale Zaken en Volk! zondheid wprden beoordeeld. 'e tijd van net ja2r in aanmerking ge nen, werden er vorige week nog vrij veel partijen snijbonen aangevoerd van een behoorlijke kwaliteit. Voor de goede partijen toonde de verwerkende industrie nog steeds belangstelling. Hierdoor brach ten deze dan ook de gehele week weer goede prijzen op. Ook voor de min dere kwaliteiten betaalde men in het al gemeen nog vrij behoorlijke prijzen. De prinsessebonen, zowel stok- als stambonen, waren ook weer graag. Vooral de goede partijen gingen graag voor hoge i prijs van de hand. Spekbonen deelden Ppn<;ion^ pn ni<5thllÏ7Pn ieveneens in deze vraag en werden goed reil&AUIia tJil AUMUUlieil ;betaald Hetzelfde was het geval met de 1 -witte pronkers, die ook gedurende deze komen in verweer week duur Personele belasting kan op gasten niet verhaald De personele belasting in haar huidige inningsvorm behoort voor pensions e.d. te worden afgeschaft. Dit zegt het hoofd bestuur van De Federatie, Nederlandse vereniging van exploitanten van pension-, rusthuis- en kamerverhuurbedrijven in een memorandum aan de Tweede Kamer met het oog op de komende behandeling van de middenstandsnota. De Hoge Raad heeft op 5 Juni 1953 vast gesteld, dat de wetgever heeft aangeno men. dat de personele belasting door de hoofdgebruiker van een pand wordt ver haald op de gebruiker. In de practijk komt echter van terugbetaling door de onderhuurders (d.w.z. de gasten) niet bijster veel terecht. Nog veel bedrijfsge- noten betalen de hele personele belas ting voor hun pand, omdat doorbereke nen in de bedongen prijs meestal fictie is, aldus De Federatie. Sterk spreekt de ongerijmdheid deze belasting wanneer twee panden, naast elkaar gelegen, worden doorge trokken zodat men maaltijden e.d. bin nendoor kan afleveren. In die gevallen is de personele belasting uitzonderlijk hoog. omdat de huurwaarde van belde panden wordt samengesteld, terwijl de gasten toch niet meer betalen dan wan neer beide panden op een bepaalde af stand van elkaar zouden liggen, zo zegt het memorandum. De get ïente-archtvarls 1 Prins naar jubileum Fries stamboek Bezoekers uit meer dan twintig landen zullen de jubileumkeuringen van Friesch Rundvee Stamboek te Leeuwar den op 7. 8 en 9 September meemaken. Op de derde dag, de dag van de tentoon stelling van bedrijfscollecties, komen 0 a. prins Bernhard, minister Mansholt cn zeer waarschijnlijk diens Belgische collega. De ruim 6200 leden van het Friesch Rundvee Stamboek met hun ruim 150.000 stuks geregistreerd vee leveren bijna vijfde deel van de gehele Nederlandse melkproductie. Is het landelijk vetgehal te 3.67. in Friesland is dat 3.90 Als alle koeien in Nederland evenveel melk met eenzelfde vetgehalte als de Friese stam boekkoeien zouden geven, zou dit eer meeropbrengst in geld van 300 millioen gulden betekenen. Verdere manifestaties in de week van 6 tot en met 11 September zijn de ener gie-tentoonstelling. de expositie „de boer derij in de beurs" en het congres van Nafionaal Overleg. Hoe het zittapijten op afbetaling Naar aanleiding van het bericht betref fende de oprichting van de N.V. Finata toor de Koninklijke Verenigde Tapijtfa- rieken en J. P. Wijers Industrie- en Han- ^onderneming ter financiering van d( -rkoop van tapijten op afbetaling, wordt ■meld*, dat deze maatschappij is tot stand -komen op initiatief van 17 Nederlandse ipiitfahrikanten en 11 tapijtgrossiers. Bij marktonderzoek was namelijk gebleken dat de voorkeur van het publiek uitging naar tapijten, doch dat de aansehaffings- kosten in vele gevallen te hoog warer voor de normale huishoudelijke begro ting. Thans zal het mogelijk zijn bij elke winkelier in den lande tapijten op afbeta ling te kopen. De huurkoper doet zijn maandelijkse afbetaling aan Finata, v wie de winkelier zijn geld ontvangt. Ned. vlaggen afgerukt in Tuddein De rijkspolitie in Tuddern (vroeger Duits gebied, nu Nederlands) heeft vier jongelui aangehouden, drie Duitsers en een Neder lander. die Nederlandse vlaggen van de huizen hebben gerukt in een buurt di versierd was om een 50-jarige bruiloft 1 E ij hun aanhouding ontkenden drie het (eit gepleegd te hebben. De vierde, de 20- jarige Zelfkanter B bekende. Als reden gaf hij np: „Ik moet niets van de Hollan ders hebben. Vroeger hadden wij het veel beter". Na meer dan veertig jaar in over heidsdienst te zijn geweest, zal commls- i Rotter- sa ris van politie H R Stoett chef van de Amsterdamse vreemdelingendienst op 1 September as met pensioen gaan. Wat de tomaten betreft, we zijn deze keer in staat, melding te maken van een angrijke prijsverbetering. De hoogste Groof gebeuren voor padvinderij Generaal Sprv komt naar Den Haag De directeur van het Ini. Padvinders- bureau te Londen, generaal D. C. Spry, ran 6 tot 13 September op uitnodi ging van de Nederlandse Padvindersraad officieel bezoek aan Nederland bren gen. Na aankomst op Schiphol reist ge neraal Spry Maandagmiddag direct door Den Haag, waar hij een eerste ont moeting zal hebben met de hoofdcommis sarissen van de N.P.V. en van de ver kenners van de Kath. Jeugdbeweging, di Zaneveld en generaal Van Voorst tot Voorst, 's Avonds volgt bespreking met de leden van de Nederlandse Padvinders- Dinsdag 7 September ls gereserveerd Dor bezoeken aan het hoofdkwartier de Kath. verkenners en aan dat der NPV i Den Haag. Vrijdagochtend zal hij door Prins Bern hard, koninklijk commissaris der beide padvindersorganisaties, op Soestdijk wor den ontvangen. Voorts staan op het werk programma bezoeken aan het ministerie O.K. en W., aan verschillende pad vinderstroepen in het land en aai trainingscentra van de VKJB en NPV, resp. in Overasselt en Ommen. Generaal-majoor Spry is sinds No' ber directeur. Hij werd 4 Febrari 1913 Winnipeg (Canada) geboren en heeft alle rangen van de padvinderij doorlopen. Als militair bracht hij het tot vice-chef de Canadese generale staf. In band met het werkzame aandeel var neraal Spry in onze bevrijding zal mi nister Staf hem ontvangen. Resten molen De Noord worden gesloopt Gemeentediensten van Rotterdam heb ben een onderzoek ingesteld naar toestand, waarin de romp van de molen De Noord zich bevindt. Naar aanleiding van het uitgebrachte rapport hebben B. en W. besloten op dracht te geven tot het afbreken va resten van de molen. Thans ls het wachten op de rapporten over de herbouw. Het ligt ln het nemen een voorstel te doen voorbereiden tot herbouw van het monument, dat van ouds een unieke plaats innam in het Rot terdams stadsbeeld. Ter gelegenheid van zyn 70ste ver jaardag is de heer J. G. Meijer, oud-di recteur van Blooker's Cacao- en Choco ladefabrieken N.V., benoemd tot ridder in de orde van Orar.je-Nassau. noteringen van de A- en B-sortering circa 30 cent per kilo bove hoogste notering van voorgaande week- Ook voor de C-sortering en de bonden werden steeds betere prijzen besteed. De oogste prijs voor A was 66 cent. voor 68 cent, voor C 45 cent. Andijvie bracht weer goede prijzen op. Ook de peen deed het opnieuw goed, ten minste als de kwaliteit goed was. Groene putjeskool alsmede spitskool en rode kool gingen graag voor goede prijs de hand. Anders was het met de poste lein. Deze deed 't voorgaande week al niet vorige week trad er geen verbete- Krotcn en uien: goede prijzen, net de sla ging het, vooral in het laatst van de week, weer vrij goed. Bloemkool van goede kwaliteit was duur. Evenzo de spinazie. De augurken brachten opnieuw zeld- am hoge prijzen op. Dit komt, doordat aanvoe sterk ten achter blijft bij de normale, maar met de bestede prijzen wordt veel zo niet alles goedgemaakt. De hoogste notering voor fijn was vorige week f 1.87 p. kilo, voor fijn-basterd f 1.57, ;terd 1.11, grof A f 0 98, grof I f0.97, C.D. f 0.89 en E f 0.65. Soepgroenten brengen geen hoge prijzen op. Over het geheel een goede week. Vrouwenzendingsdag op 30 September De Vrouwenzendingsdag 1954 zal op Donderdag 30 September worden gehou den in Krasnapolsky te Amsterdam. Het ird zal onder meer gevoerd worden door de zendingsarbeidsters mej. Chr. Slotemaker de Bruine van Malang, mej. J. Zijderveld van Soekaboemi en mej. van Alphen van West-Java. Voetgangerskruisingen nog niet wettelijk beschermd De minister acht een wettelijk-? be scherming van voetgangers op oversteek plaatsen waarom door de KNAC ge vraagd was op dit moment In afwach- van een definitieve regeling, nog niet doeltreffend. De KNAC raadt daarom weggebruikers aan, goed rekening met voetgangers te houden. Ook de voetgan gers zelf dienen voorzichtig te zijn en zo veel mogelijk in groepjes over te steken. Het zal nog wel enige tijd duren, voor dat de bedoelde regeling in ons land in gang vindt. Nederland is daarmee de ige uitzondering in geheel West-Europa. Boekschuld van staat aan Ned. Bank Meer bewegingsvrijheid op open markt Een nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen, gedagtekend 4 Augustus j.l. doch terugwerkende kracht tot 31 Decem ber 1953 betreffende de boekvordering van de Nederlandsche Bank op de staat. Deze vordering houdt verband met de over neming van de in rijksmarken luidende bezittingen der Nederlandsche Bank door de staat. Krachtens een voorafgaande over eenkomst van 28 Juni 1952 mocht deze boekvordering met dalen beneden de mil liard gulden. De nieuwe overeenkomst geeft de staat de bank de gelegenheid dit bedrag in onderling overleg te verlagen, hetzij door aflossing, hetzij door omzetting in schat kistpapier tegen een disconto van pet per jaar. Hierdoor krijgt de bank meer middelen om op de open markt te opere- daar zij bevoegd wordt het papier te reemden. Is dit papier op de verval dag echter niet vervreemd, dan is de bank •erplicht nieuw papier tegen hetzelfde disconto te aanvaarden. Tevens krijgt de Bank de bevoegdheid het door vervreem ding verminderde papier weer aan te vul len, bijvoorbeeld ter voldoening aan een iep van de staat, indien deze bij een nde deviezenvoorraad genoodzaakt is, grote bedragen aan schatkistpapier af te lossen. Vooruitlopende op deze nieuwe overeen komst werd reeds op 31 December f300 milioen boekschuld in schatkistpapier om- in April j.l. nogmaals f300 min., zodat f 400 min resteert. Ongerustheid om Formosa houdt aan Doch aanval op Quemoy niet ernstig Amerikaanse oorlogsschepen zullen niet in actie komen althans volgens de gel dende orders indien communistisch China een algemene, beslissende aanval op het eiland Quemoy zou ondernemen. Overigens heeft Washington niet eens een rapport ontvangen omtrent de jong ste communistische invasie (van slechts 40 communisten tegen een nationalis tische bezetting van 30.000 man!). Inci denten zijn reeds gedurende een vrij lange tijd in het verleden voorgeval len. Alleen werd het jongste incident on middellijk ernstiger opgevat als gevolg van de dreigende taal van Tsjoe En-lal, de Chinese minister van buitenlandse zaken, die een grootscheepse invasie op Formosa heeft aangekondigd. Intussen komt Reuter met een nieuw bericht, dat niet bepaald geschikt is om de ongerustheid inzake de toestand in de Chinese zee weg te nemen. Volgens het persbureau treffen de communisten voor bereidingen voor „een grote militaire campagne". In de kustgebieden van zui delijk China zijn een half millioen sol daten samengetrokken. Voedsel en mili taire voorraden worden in lange colonnes aangevoerd. Masker van prol. Zernike Het is gewoonte, dat van de Nederland se Nobelprijswinnaars een portretmasker wordt vervaardigd, om geplaatst te wor den in het gebouw van het departement van O.. K. en W. Ook prof. dr Zernike, Nobelprijswinnaar 1954 valt deze eer te beurt- Er worden onderhandelingen ge voerd, welke beeldhouwer het werk zal verrichten, en naar «He waarschijnlijk heid zal de Groninaer Willem Valk de opdracht ontvangen. Ne di waterpol'oteam gunstig ingedeeld iHet Ned. waterpoloteam, dat deelneemt aan de Europese kampioenschappen te Turijn, heeft niet onfortuinlijk geloot. Het komt in poule B uit tegen Groot- Brittannië en Roemenië. Morgenmiddag speelt Nederland tegen Engeland en Woensdag 1 September tegen Roemenië. Sport en Wedstrijden Een geheimzinnig prospectus De persdienst van het ministerie van O.. K. en W. deelt ons het volgende mee: Blijkens een rondgezonden prospectus zou in oprichting zijn een „vereniging van sportvrienden", die zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen om daarmede de sport, als middel tot bevordering van de lichamelijke en geestelijke ontwikke ling en als middel tot de vorming van goede karaktereigenschappen van allen, die bij de sport betrokken zijn, te dienen in de ruimste zin des woords. Voorts wordt daarin vermeld, dat „als hoofdbestuur voor deze vereniging is ge dacht aan o.a. „een lid aan te wijzen door het ministerie van O., K. en W., afdeling lichamelijke opvoeding en sport." In verband met verschillende tot ge noemde afdeling gerichte verzoeken om inlichtingen omtrent dit initiatief deelt de persdienst van het ministerie van O.. K. en W. mede, dat dit departement op geen enkele wijze bij genoemd initiatief be trokken is. Uit het geschriftje blijkt overigens in geen enkel opzicht, wie de Initiatiefne mers zijn. Het vermeldt geen enkele naam of adres, doch slechts een postbusnum mer. Mede daarom zal men goed doen zich ernstig te beraden alvorens zich als contribuerend lid op te geven. Gemeenteraad wilde censuur op grafschriften invoeren i hem liet ster- de raad weer en Green werd niet toegelaten tot De leden tuin de rand k'< l in hei bijzonder voor- 'oejankeldée rittend. vonder hetgeen op de vergadering behandeld was. Hieruit bleek, dat de raad alsnog het vers van de weduwe t had goedgekeurd. „Een absurd incident na- tuurlijk", schreef de De pogingen van de raad ten brak van een kleine Engelse ven), stad om de gevoelens, wel ke inwoners op grafstenen gebeiteld tnen.en te r.en "X'nhil'c'ox'vonden «>erd te cenrnreren, zvn op „nardeloo. op- verklaring neertrekt met. uitgelopen. „aren nan f De raad van Long Buck- ning, dat indien net by heeft het onderspit ge- vers moest zijn er we dolven en de censuur op beters te vinden was. het kerkhof is afgeschaft. Derhalve besloot ae raad Maar het debat over ae de vorige week, dat hij kwestie duurt voort in de toekomst al de op- Northampshire en macn- schriften tige landelijke bladen heb- eerst moest zien. voorbij te gaan. De raads- ben zich tenslotte ook in Het incident zou mis- Heden zagen tot hun con- de kwestie gemengd. schien onopgemerkt voor- sternatie hun dwaasheid in Een weduwe had voor bijgegaan zijn, indien Wal- het volle daglicht geplaatst, opschrift van het graf van ter Green, een plaatselijke Wat in Long Buckby ge- haar echtgenoot gekozen: verslaggever, niet met ae beurt, is een symptoom weduwe een praatje was van een gevaarlijke ziekte, gaan maken. Zij nam geen welke zich maar overal blad voor de mond. Hel ter wereid blijft voordoen. He broke our nearts ging om haar man en hel Het is de ziekte van de en let him die", was haar vers, verklaarde censuur, het hunkeren om (Eens zal God ons zeg- tij de feiten te onderdruk ken, waarom Hij onze har- Woensdagavond vergaderde ken." „Some day God Will why Zweefvliegen W. Toutenhooid werd Ned. kampioen De nationale wedstrijden op trainings zweefvliegtuigen, die van 15 tot en met Augustus op het zweefvliegcentrum Teriet waren gehouden, zijn Zaterdag ge ëindigd met een duurvlucht. waarvoor alleen de tijdsduur punten opleverde en afstand niet werd gewaardeerd. De Gil-j zenaar J. de Jong maakte de langste! vlucht. W. Toutenhoofd, die in het algemeen klassement reeds enige dagen de leiding had, bleef lVz uur korter in de lucht, maar was door zijn puntenvoorsprong toch reeds verzekerd van de eerste plaats in het eindklassement. Toutenhoofd. die 19 jaar oud is en in 1952 tijdens een kos- tenloze scholierencursus het zweefvliegen leerde, kreeg als Ned. kampioen op trai- nings-zweefvliegtuigen de wisselbeker van de KNVVL voor dit jaar in zijn be zit. Hij werd afgevaardigd door de Zuid^ hollandse vliegclub. In totaal namen 12 ploegen van 8 clubs deel, waaronder twee teams van de Kon. Luchtmacht. In totaal werden ruim 350 vluchten tijdens de wedstrijden uitge voerd. waaronder circa 60 afstandsi vluchten. De eindstand luidt: 1 en Ned. kampioen W. Toutenhoofd (Zuidhollandse vlieg club) 1034 pt; 2 P. van der Goot (Gel derse zweefvliegclub) 809 pt; 3 J. de Jong 801 pt; 4 luitenant J. Kaay (LSK- zweefvliegclub Gilze-Rijen) 614 pt; 5 F. Seyffart (Gooise zweefvliegclub) 506 pt: 6 G. Eikelenboom (LSK zweefvliegclub Deelen) 488 pt; 7 E. Reparon (zweef vliegclub Teuge) 411 pt; 8 B. de Groot (vliegclub Teuge) 382 pt; 9 L. van den Broek en S. Philippi (Delftse studentea aeroclub) 377 pt; 10 J. van Tilburg (Eindj hovense aeroclub) 306 pt; 12 W. van der Sluys (Gooise zweefvliegclub) 114 pt. Gewichtheffen Wereldrecord tweehandig drukken werd geëvenaard Bij wedstrijden tussen Russische en Roemeense gewichtheffers te Boekares! heeft de Rus Knamukashvili bij het twee handig drukken een gewicht van 103 kf omhoog gebracht. Hiermee evenaarde hij het. nog niet afficieel erkende, wereld-I record voor de vedergewiohtklasse. da! door zijn landgenoot Kirsjon gehouden: wordt. Het officiële record staat sinds 2 Nov. 1939 met 105 kg op naam van de Ja panner Nan. maar het is in de loop van dit jaar herhaaldelijk door de beide Rus sen verbeterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4