Pyr rhus-overwinniiig van Indonesië Geen vlakke eenstemmigheid over hoofdthema van de Wereldraad Demonstratie van het werk onder vluchtelingen oor hom geen bazuinen! Piszzïe J 2 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 "TiE ONTBINDING van de Nederlands-Indonesische unie is in de finan- ciële wereld tamelijk laconiek opgenomen. Zij, die de achtergrond van het nationalisme onderkenden, hebben zich trouwens nooit aan de illusie overgegeven dat het in November 1949 tot stand gekomen univerband, waardoor Indië van het rijk der Nederlanden werd losgemaakt, tot een verbetering van de economische en financiële betrekkingen tussen de beide landen zou leiden. En hetzelfde scepticisme, dat toen bij de nuchtere geesten overheerste, is er ook thans, nu krachtens het protocol van de tussen Nederland en In donesië gesloten overeenkomst voor de onderlinge verhouding een nieuwe grondslag is gelegd als onafhankelijke en souvereine staten. Praktisch was de bijzondere band tussen Nederland en Indonesië reeds in 1949 doorgesneden, thans is ze ook formeel van de baan en wat er van de aan het uniestatuut gehechte overeenkomsten is overgebleven, is slechts van financieel-economische aard en deze zullen dan nog „in nader overleg en in overeenstemming met ieders souvereiniteit" worden herzien. Het betreft hier voornamelijk de bestaande Nederlandse rechten, concessies en vergunningen, de transfer van verschillende betalingen naar Nederland en de erkenning van de schuld, welke destijds door het voormalig Indië was aangegaan. T TIT DE NADERE TOELICHTING, welke de regering aan de kamers zal geven, zal moeten blijken of en in hoeverre waarborgen zijn ver kregen, dat aan de schending van de desbetreffende bepalingen een einde zal komen en op een loyale uitvoering van de tot stand gekomen overeen komst mag worden gerekend. De ervaringen van de laatste tijd zijn immers zodanig, dat aan de inte griteit van hen, die in Djakarta de scepter zwaaien, ernstig moet worden getwijfeld en de indruk meer en meer wordt versterkt, dat in Indonesië sinds de „bevrijding" een anti-Nederlandse politiek wordt gevolgd, waar door de financiële en commerciële betrekkingen tussen beide landen voort durend worden ondermijnd. Ook ander buitenlands kapitaal en andere buitenlandse belangen worden trouwens niet slechts door het vandalisme van een deel der bevolking maar ook door regeringsmaatregelen in ernstige mate geschaad/ HFC) WORDT bijv. door een Engelse rubbermaatschappij, de Allied Su- matra Plantatons, medegedeeld, dat de productiekosten tezamen met allerlei Indonesische fiscale afpersingen 94 cents van elke roepiah opeisen, zodat slechts 6 cents in aanmerking komt voor transfer uit Indonesië, ten einde daaruit de Engelse belasting en een uitkering aan aandeelhouders te verrichten. Maar ook deze transfer wordt nog op allerlei manieren bemoeilijkt. De onlangs ingestelde heffing van 66 2/3 procent op de dienstentransfer, welke er op neerkomt, dat in feite niet meer dan 1/5, in sommige gevallen een nog kleiner deel van de voor transfer beschikbare bedragen kan worder. getransfereerd, wordt ook op de winsten der bedrijven toegepast, hetgeen met de bepalingen van de transferovereenkomst in strijd is. Uit de mede delingen, welke over het protocol zijn gedaan, valt niet te zien, dat hierin verandering zal worden gebracht. Voorts kan er aan worden herinnerd, dat de achterstallige uitlotinger, van Indonesische gemeenteleningen weliswaar worden gehouden, maar dat de uitbetaling telkens weer wordt uitgesteld. Ook de rentebetaling op de obligaties van de Indonesische spoor- en tramwegmaatschappijen wordt door 'n buiten elke verhouding staande ver- bruiksvergoeding onmogelijk gemaakt. De recente discriminatie van d? Nederlandse importhuizen, waarbij in de toekomst aan deze slechts 15 pet. van de totale import zal worden toegewezen, is wel een sterk staaltje van verkeerd begrepen nationalisme, verkeerd ook voor Indonesië, omdat' de Indonesische importeurshuizen niet bij machte zjjn 70 pet. van de import voor hun rekening te nemen, want ook de Chinese huizen zijn tot 15 pet. beperkt. Het is dan ook geen wonder, dat de Nederlandse handelmaatschappijen, zo ze zich al niet uit Indonesië terugtrekken, hun nieuwe investeringen meer en meer in andere gebieden plaatsen en dat de handel tussen Neder land en Indonesië bijna van maand tot maand terugloopt. In 1951 bedroeg het maandgemiddelde van de Nederlandse import uit Indonesië nog circa f 63 millioen, thans circa f 30 millioen, terwijl de Nederlandse export naar Indonesië van gemiddeld f 33 millioen per maand in 1951 en f 36 millioen in 1952 tot circa f 20 millioen is verminderd. TTET SPREEKT DAN OOK VANZELF, dat de economische en financiële *-■* positie van Indonesië onder deze omstandigheden nog voortdurend achteruitgaat. In Februari van dit jaar heeft Sjaffroeddin, de gouverneur van de Bank Indonesia, de alarmklok geluid met de mededeling, dat de gouddekking van de circulatie, welke in Augustus 1953 nog 36 pet. bedroeg, tot 24.44 pet. was gedaald. Een verbetering, zo zei hij, is alleen mogelijk door een grotere productiviteit en een economische politiek, welke niét in strijd is met de économische wetten. De „zelfactiviteit" van de bevolking diende gelegenheid tot ontplooiing te worden gegeven, ten einde het volk economisch weerbaar te maken Die „zelfactiviteit" heeft zich echter in een verkeerde richting ontwikkeld en de verwachting van Sjaffroeddin, dat een verdere daling van de goud dekking zou kunnen worden voorkomen, is dan ook niet verwezenlijkt Integendeel, het percentage is tot circa 20 gedaald, zodat de Monetaire Raad van zijn bevoegdheid heeft moeten gebruik maken om het minimum tot 15 pet. te verlagen, waarbij de bevolking dan wordt gerustgesteld met de opmerking, dat een gouddekking niet meer dan een denkbeeldige waar borg is. Zij zou dit zijn, als de centrale bank in Indonesië over voldoende andere volwaardige activa als tegenwaarde van de geldsomloop beschikte, maar dit is niet tiet geval. En men kan dan ook slechts een verdere achteruit gang van de financiële en economische positie van Indonesië constateren, welke ook aan de wezenlijke waarde van de in het protocol gemaakte overeenkomsten doet twijfelen. F"R IS VOORLOPIG maar één lichtpunt in het verbreken van het unie- ■*-J verband tussen Nederland en het voormalig Nederlandsch-ïndië te zien, namelijk het wegvallen van de formele en morele verplichting om aan de 70 millioen inwoners van dit land redelijke bestaansvoorwaarden te verschaffen. In ongunstige jaren zou Indonesië ons milliarden kunnen kosten, ge lijk ook in vroegere tijden aanzienlijke bedragen voor de economische op bouw van Nederlandsch-Indië moesten worden uitgetrokken. Onze nationale eer zou ons zeker tot een krachtige huloverlening heb ben genoopt. Indonesië zal daarop thans echter niet meer kunnen rekenen en dat dit door de thans leidende figuren aldaar niet wordt ingezien, is misschien wel het beste bewijs van de verbinding die aan elke revolutie inhaerent is. Het in Djakarta zo toegejuichte protocol is dan ook niet meer dan een Pyrrhus-överwinning. Internationaal gesprek in Evanston. Van links naar rechts dominee Peter Kwei Dagadoe van de Goudkust (West-Afrika) in zijn bonte gewaad, dr G. L. Patijn uit Nederland en de Noorse Lutherse bisschop Eiwind Berggrav. In het hart van „Evanston" j Europese denkwijze staat ver af van practische visie der Amerikanen Evanston, 23 Augustus. De tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken is vandaag in het hart van haar zestiendaagse samenzijn te Evanston aangeland. De zes honderd gedelegeerden en evenveel bezoekers, omringd door een nog groter aantal journalisten, hebben hun eerste week goed besteed in een degelijke j <wivw voorbereiding van het eigenlijke werk, dat vandaag in da sectievergade-1 met hct lecfl en de wanhoop ringen is aangevangen. Zoals ieder, die in een vreemde omgeving te land' komt, moest ook de Assemblée zich de eerste dagen een weg zoeken en vertrouwd raken met dit mengelmoes van volkeren der gehele aarde. Het Engels mag in de zittingen de voertaal zijn, zij het met uitnemende gelijk tijdige vertaling in het Duits en Frans, daarbuiten op de brede wandel paden van Evanston kan men de vreemdste, volstrekt onverstaanbare talen vernemen. Want gemakkelijk kan men binnen twee minuten een neger bisschop van de Goudkust in Afrika, een predikant uit Hongkong, een Grieks-Orthodoxe priester uit Syrië en een jeugdafgevaardigde uit Spanje tegenkomen. wereld als getuige van Christus kenmer ken. Zij laat zich isoleren in een preuts Nieuws uii Evanston „Onenigheid lussen de Keiken is voornaamste schuldige voor huidige spanningen in de wereld" Het departement voor vluchtelingen hulp en onderlinge kerkelijke hulpver lening heeft in Evanston zijn werk over de afgelopen zes jaren gedemonstreerd Men had een dramatisch documentair spel ingestudeerd, dat in pakkende scè nes een beeld gaf van het lijden der vluchtelingen van Europa tot Korea en van Hongkong tot het heilige land. De titel „Aan de wateren van Babylon" her innerde aan de 137ste Psalm, waarin de Joden hun ballingschap in Babyion be treuren. In diverse tinten grijs gekleed, beeld den de ruim vijftig spelers het leed, de uitzichtloosheid en de wanhoop van de dakloze, de statenloze en ontheemde uit, soms hun bewegingen met felle spreek koren onderstrepend. De displaced per sons hebben hun idealen en verwachting van deze wereld verloren in de harde lij denswegen. die zij hebben afgelegd. Zfc geloven niet meer in een wereld, die door mensen gemaakt en geregeerd wordt, zij verwachten nog slechts heil een door God geleide en gerege( Het spel sprak in een massaal spreek koor aan het slot uit, dat dit hulpwerk de taak van het ogenblik is voor de Kerk in de huidige wereld. Het evangelie vraagt niet slechts om hoorders, maai om daders van het Woord. De Noorse bisschop Eivind Berggrav verklaarde, dat onenigheid tussen de l!!lii;ili:i!l!lllil!lillill!!l!!lll. Kerken de „voornaamste schuldige" Is voor de huidige spanningen in de wereld, en zeide om.: „Als er enig gebied is. waar de Kerken haar saamhorigheid met de wereld moeten bekennen, zal dat zijn in het delen van de schuld voor het scheppen van spanningen onder de men sen". „Wij leven niet langer in het tijdperk van godsdienstoorlogen", aldus spreker. Naar zijn mening is er sinds zeer korte tüd een nieuw woord in zwang, nl. het woord „apartheid", d.w.; verre houdt van broederschap ten einde het ontstaan van spanningen te voorko men". In dit verband vroeg bisschop Berggrav zich af, of „niet vele Kerken toorn, soms ook vrees koesteren tegenover de Christus van Rome. En er niet slechts zeer, zeer zelden sprake van een weinig eerbied, om niet te spre ken van een gevoel van naastenliefde?" De 33-jarige mevrouw Rena Karefa- Smart, kerkelijk werkster en echtgenote van een arts in Brits-West-Afrika. lever- Beroepingswerk Ned. Hcrv. kerk Beroepen: te Hoogeveen (2 vac.) dr J. W. Beerenkamp te Groningen en A. E." Kolkert te 's-Gravenmoer. Bedankt voor Wadüinxveen K. v. <L Po! ie Veenenriaal. Benoemd tot vic. te Kollum J. Jansen, cand. te Ar.gerlo (Geld.). Geref. kerken Aangenomen naar Rutten (N O PW. B'Iaaken. cand. te Zwolle, die bedankte Hemelum en voor Lemele-Leme- lerveld. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Rijssen W. v. Dijk te Doetinchem. ^nniiiiiini'iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiniHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook in Engeland gebeden voor de oogst In de Britse Kerken is Vrijdag gebe- en voor een dringend noodzakelijk zon nig weekeinde om de oogst te kunnen binnenhalen. Academische examens GRONINGEN. 23 Aug. Geslaagd voor md psychologie: mej S G van der Veen te Winschoten (cum laude). bij tot spanningen in de samenleving tropisch Afrika door het verschil tussen de christelijke belijdenis en de toepassing daarvan in de practijk. Het congres raadt de Kerken aan zich uit haar „isolatie en introversie" los ie maken en de moderne publiciteitsmidde- len te gebruiken om de wereld het Evan gelie te brengen. Er wordt een beroep op de Kerken gedaan „hartstochtelijk te streven" naar eenheid en samenwerking nieuwe methoden worden vragen van deze tijd ingaat, dan heeft degevon(jen om het volk te bereiken schrijnende weergave van de nood der po- j werkplaatsen, scholen, ziekenhuizen litieke vluchtelingen en ontheemden, die fabrieken. Zondagavond op het brede podium van de Mc Caw Hall werd uitgebeeld, hem zonder twijfel uit zijn rustig evenwicht gebracht. Meer dan enig diepgaand rap port of statistiek had kunnen doen, werd de volle zaal met 15.000 mensen gecon- De plechtige openingsdienst in de First Methodist Church met de boeiende op tocht van al deze kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders in hun kleurige gewaden bracht toch al terstond enige eenheid in de bonte gemeente, die samen zong en samen haar geloof beleed en het Onze Vader bad in vele talen. De avond van die dag werd in het enorme stadion van Chicago een „Festival of Faith" opge voerd voor een saamgestroomde menigte 130.000 mensen. Meer dan 4000 mede werkers beeldden de gang van de Bijbel se Boodschap in Schepping, Verlossing en Voleinding op aangrijpende wijze uit, telkens onderbroken door de menigte, meer gemeente dan publiek, die zich enigde in schuldbelijdenis, gebed lofzang. Dit spectaculaire begin werd gevolgd door een week van ernstig werk. Tal commissies op het veelzijdig terrein actie in de Wereldraad, togen aan de ar beid. 's Morgens en 's middags luisterden de afgevaardigden in de grote Mc Caw Hall naar prominente figuren uit de ge hele wereld, die de taak en de houding der Kerk in de huidige wereld belichtten Diepgaand werd het grote thema vat de conferentie: Jezus Christus de Hoop der wereld, ontvouwd en, naar duidelijk bleek van verschillende zijden benaderd en bezien. Verschillen Het stond van tevorên vast, dit opzicht geen vlakke eenstemmigheid zou heersen. De Europese denkwijze, sterk de nadruk leggend op de uiteindelijke komst van het Koninkrijk Gods hij de wederkomst van Christus en daardoor op de voorlopigheid van alle menselijk stre- naar de gerechtigheid, staat ver a. de veel eenvoudiger, practisch ge richte visie der Amerikanen, die sterk le ven onder de indruk van de bede uit het Onze Vader: Uw wil geschiede, gelijk in de hemel alzo ook op de aarde. Wellicht is het echter juist nodig, dat de spanning beide gedachten een levend ele ment blijft vormen in het geloof en het werk der gemeente. Zij zal dan bewaard worden voor onderschatting zowel als overschatting van de daadkracht des geloofs. Met onverbloemde woorden heeft ds D. T. Niles van Ceylon de Assemblée ge- op de tekorten, die de Kerk in de zwijgen, waar zij voor haar Heer uitkomen. Zij heeft bovendien te weinig kenmerkends als gemeente van Christus,, te vaag zijn haar omtrekken, zij vervloeit j nauwelijks gemakkelijk met haar omgeving. Het ziet ÉÉN DING'NEEM SwiNG?/ W,J'HET WERELDBEfAAMDÉ MTSJEl unno VLUG. VOORDELIG CN ZELDZAAM ZACKT SCHEREN Cel-biologisch onderzoek vereist centrum Op het internationaal congres voor photo-biologie vorige week in het In stituut voor de Tropen te Amsterdam ge houden is Zaterdag in de plenaire slotzitting met algemene stemmen eer resolutie aangenomen, waarin de stich- tine van een internationaal centrum voor cel-biologisch onderzoek wordt aanbevo len Bij deze stichting behoort tevens te zijn inbegrepen de studie van het fun damentele mechanisme van de werking var. straling op levende cel en organis me Deze aldus te verkrijgen coördinatie aldus de resolutie zou een maxi mum aan doelmatigheid opleveren van de wetenschappelijke en financiële hulp bronnen. De gedelegeerden namen deze resolu tie aan in de overtuiging, dat het voor verdere vorderingen in de photo-biolo- gie var het hoocste belang is dat funda- men'eel cel-biologisch onderzoek mcei en meer wordt gestimuleerd. Morgen eindigt de Assem blée van de Wereldraad van Kerken in Evanston. Evenals de vorige, week plaatsen wij heden een samenvattend over zicht, ditmaal van de hand van ds G. P. Klijn, perspredikant der Ned. Hervormde Kerk, die de vergaderingen meemaakt. Onde rwijsb eno emingen tot hoofd der School Bijbel te Dwingeloo. J. L. Bijstcrveld te Kollum- tot onderwijzer(es) Chr. school op G.G te' Herkingen. mej. A. Kuyt te Krab- bendijke; Chr. Nat. school te Oosterwolde. mej. N. M. van Laar te Wekerom; Chr. B.L.O.-school te Franeker, mej. J. van Oostijen te Wolvega. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG. 28 Aug. Voor de akte N III (bouwkundig tekenent zijn geslaagd. i van der Meys, Haarlem; H G M van fort, Nijmegen: J Plomp, Amersfoort; toter. Coevorden; G M Suykerbuyk. »ndaal* J L Verbeu. Gouda; L Zand- stra. Alphen a. d. Run; H Zijlstra. Dokkum. Beroep op de weield T\E Wereldraad heeft een beroep gedaan op de wereld, waarin, o.m. wordt verklaard dat het verbod pens voor massavernietiging, waaronder atoom- en waterstofbommen, noodzake lijk is om een ramp te voorkomen Op de naleving zou internationale controle moeten worden uitgeoefend. Alle andere wapens zouden drastisch beperkt moeten worden. De vrede zou onmogelijk zijn zolang de bewapeningswedloop zou voortduren en landen nog zouden trach ten hun macht uit te breiden, met geweld of dreiging met geweld. De regeringen en volkeren zouden met elkaar moeten blijven spreken om wrok en haat te vermijden. Zij zouden middelen moeten blijven zoeken om een einde te maken aan vrees en wantrouwen. Ook móeten zij hun krachten wijden aan het bevre digen van de normale behoeften van de burgers van hun landen en zorgen voor een behoorlijk bestaan voor armere en economisch ten achter gebleven landen. I De raad keurde een rapport over so- ,1e aangelegenheden goed, waarin ,rdt gezegd: „de Kerken moeten krach- waarschuwen tegen de wijdverbreide twrichting van het gezinsleven". Even- aardig bestaan trachten -rekken, meestal zonder enig uitzicht op uit, dat de Assemblée zich' redding of hulp. deze ernstige woorden ongezegd zal laten. Vijftig spelers in grauwe gewaden ciale aangelegenheden voortreffelijke rede heeft de speelden de uit2ichtloosf»eia van dit grau-1 Nederlandse afgevaardigde dr C. L. Pa- we wereldleed aan de duizenden voor, tijn als voorzitter van de sectie Sociale maar ook getuigden zg van het krachtige Vragen de aandacht gevraagd (en ruim- werk, dat de Vvereldraad van Kerken in zijn arbeid van Vluchtelingenzorg en on derlinge hulpverlening onderneemt, van Europa tot Korea en van Hongkong tot het Heilige Land. Terecht heette het stuk Aan de wateren van Babylon, in herinne ring aan de 137ste Psalm, waarin de Jo den hun ballingschap in den vreemde be- schoots gekregen voor de taak der Ker ken ten opzichte van de huidige maat schappij. Haar dienst is niet minder dan deze, dat zij de maatschappij beter leert verstaan dan zij zichzelf verstaat en niet opgaat in negatieve critiek op de zonden tekorten der huidige moderne samen leving, maar eerder deze aangrijpt als mogelijkheden tot positieve actie op het christelijk-sociale terrein. Op gelijke wijze kwamen ook de inter nationale vragen, de spanningen van ras- en minderheden, en de kwesties rond- het gewone gemeentelid in zijn dage lijks beroep aan de orde. Ter afwisseling hoorde en zag de As semblée president Eisenhower, die een uitnemende toespraak tot de afgevaardig den richtte, waarin de president vurig pleitte voor een door alle Kerken geleide gebedsactie vcor een rechtvaardige er rende wereldvrede. Ook dat bracht de conferentie eens te meer met de voeten op de begane grond. Leed en wanhoop Mocht deze of gene zich in al te theo retische beschouwingen verliezen, resolutie goedgekeurd. schaffing van rassenscheiding of - dis criminatie. Dr Jozef Hromadka, professor aan de Comeniusfaculteit te Praag, heeft gisteren verklaard, dat de Kerk'boven politieke, sociale of culturele verdeling njoet De kerk mag niet toegeven aan de ver leiding „God voor menselijke doeleinden te gebruiken, voordeel te hebben van wat wij religie noemen en een valse ze kerheid te verwerven". De strijd tussen Christus en anti-christ werd in de Kerk uitgevochten tussen de goddelijke oproep tot gehoorzaamheid en trouw aan de ene kant en het verlangen van het menselijke hart aan de andere kant om de Kerk en de godsdienst voor aardse doeleinden te gebruiken. „Een goddeloze wereld is veel minder gevaarlijk dan een heidens geworden Kerk, waar Christus buiten staat". Tijdens de toespraak van dr Hromadka werd buiten een betoging gehouden door personen, die zich vertegenwoordigers noemden van Tsjechoslo waaksei .immi granten in de Verenigde Staten. Op span doeken werd verkondigd, dat de Tsjecho- slowaakse theoloog een „verrader" is. j De voorzitter van de conferentie, bis schop Eivind Berggrav uitNoorwegen, heeft later gezegd, dr Hromadka niet te willen verdedigen, omdat hij het in vele opzichten niet met hem eens is. Bisschop Berggrav sprak échter als zijn overtui- ging uit, dat de Tsjechoslo waakse theo-1 loog t i Christus is. Het is goed, dat telkens zulke flitsen uit de harde wereldrealiteit in de be sprekingen binnendringen. Te zeer wordt eike kerkelijke vergadering bedreigd door het gevaar zich in (op zichzelf juiste, maar uiteindelijk vruchteloze) beschou wingen te verliezen. Groot is daarvoor hier de kans niet waar te zeer de jonge en ongeduldige kerken van Azië oin dui delijke antwoorden vragen en de nuch tere Amerikanen hardnekkig informeren naar de practische uitwerking der begin- G. P. KLIJN. De vereniging van leraren aan rijks hogere burgerscholen zal Woensdag en Donderdag aa. haar algemene vergade ring houden in het Zendingscentruon te Baarn. 7.20 Idem th>RO: 7.50 Dagopening AVRO- 3 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding 9,15 Geestelijke liedei huisvrouw 9 lital 12.00 I estclijke 35 Waterst. s.-hi ,1.00 V. d. zieker 7.30 Gram. meded. 12 33 V. h. platteland 12.40 Pianospel 1.00 Nieuws 1.16 Mede. of gram. 1.20 Prome nade ork. 2,00 Caus. over Amerika, met muz. 2 30 Gram 2 45 „Scheepswerf De Kroonprin- cès" hoorsp 4.05 Wereldmuziekconcours te Kerkrade 4.30 V d. jeugd 5.00 Instr. kwart. 5.20 Rep. en gram. 5 45 Europese zwemkam- pioenschappen te Turijn 6.00 Nieuws 6.15 Pianospel 6.30 R.V.U.: Prof. dr C. A Peursen: ..Phllosophie: i1 systeem". 7.00 Orgelconc i Caus. 6.25 Spo: 7.35 Lichte erjaz :inning- tot ..Paris vous .al program- 8.00 Nieuw i H.K.H. 1 wi"so}ist.'8.55 „Gravin van Buren", klankb 9.15 Vocaal dubbelkwart. 9.30 „Vrouwen uit het Huls van Ora 9.45 „Zo was het voor vijftig klankb. 10.20 ,.H< Koningin Wilhelmina- 10 30 Kon. Mil. Kapel 11.00 11.15' Gram, 1>1.56—12.00 Dagsluiting. Hilversum II 298 m. KRO 7.00 Nieui Gram. 7.16 Gym 7.30 Morgengebed 8.CO Niet d. huisvroui kleuters 10.15 d.' jeugd 1-1.00 V. d. lit. ka- 15 Gram, Lichtbak. V d jeugd 5.43 Regeri-ngsultz.: Nederland wereld- „Het Nederlandse bibhotheek- en de wereld" door G. A. van Riems- 6 00 Lichte muz. 6.20 Sportpraatje 6.30 jeugd 6.52 Act. 7.00 Ni 7.15 Uit het Boek der Boe (.00 Nationaal progr. Zie HiivdTSW" Engeland BBC Home service 330 m. 12.00 Crlcketrcp. 1-2 25 V. d. arb 1-2 5o Weeroer. 1C0 Nieuws 1.10 Twintig vragen 1.40 Orgel spel 1.55 Crickotuitsl. 2.00 Ork. conc. 3-00 4 30 Cricketuitsl. bcr. 6.00 Nieuws 7.15 Geva'r. progr. 8.C0 klankb. 9 CO s 9.15 Caus. 9.45 Hoorsp. lO.-la Caus. 10.25 Recital 11.00—11.03 Nieuws. Light i 1-2.00 Dansmuz 1,45 V a. Kleuters a.w ^krieksfanZ; fare 4 15 Mrs "Dale's Dagb'. 4.30 Orgelspel 5.00 mus muz. 5.45 Gram. 6.00 Dansmuz. 6.4a Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Verz.. progr 8.00 Hoorspel 3.30 Gram. 9.30 Quiz 10 00 Nieuws 10.15 Dansmuz. 11.05 Voordr. LI.20 Dansmuz. 11.50—12.00 Nieuws. DR 309 m. 12.00 Ork. cohc. 1.00 Nieuws Drk. conc. 4.00 Lichte muz. 4.20 Orgel- i CO Nieuws 5.45 Popula: 10.30 Gram. of 11.30 Gi 11 50 Als de ziele luistert 12.00 Angelus 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded.) 12 50 Europese Zwemkampioenschappei Turijn 1.00 Niet 4.CO V. d. zieker ?t. 1.45 Gram. 2.00 Wereld- rrkrade 2.30 Metropole d. Jeugd. 3.30 B. Ziekenlof 5.00 Chr. studenten te Rotterdam De Societas Studiosorum Reformatorum Roterodamensis, een vereniging van Prot. Chr. Studenten aan de Ned. economische hogeschool te Rotterdam, stelt de aanko mende studenten in de gelegenheid zich tussen 7 en 15 September op de sociëteit „Koinonia", Pieter de Hoochwcg 118 te Rotterdam, aan te melden voor de groen tijd, die van 15 tot 30 September duurt. Voor inlichtingen kan men zich tot het zelfde adres wenden. Aankomende studenten, die lid wen sen te worden van de Societas Studio sorum Reformatorum, afdeling Delft, kunnen zich voor opgave als adspirant- lid of ter verkrijging van inlichtingen wenden tot de Novitiaatscommissie op 3. 2 en 6 September as. in de sociëteit De Koornbeurs. Voldersgracht 1. Delft De groentijd vangt aan O" Maandag 6 September. 20. ,,Ik zal Burt vragen de keuken op te meten. Hij is groter dan ik dacht. Ik weet echter niet of we geld genoeg hebben. Maar anders moe ten we maar een oogstbazar organiseren om het bij elkaar te krijgen." Toen zij weer in de zitkamer waren vroeg mevrouw Brush: „Wanneer verwacht U Uw man terug?" „Dinsdag", antwoordde Caroline kortaf. „Ik vermoed dat u nog niet weet of u over geplaatst zal worden?" Haat, even vlammend als die van Mildred, laaide in Caroline Phillips op. „Neen. Waarom?" vroeg zij beheerst en koel. „O, ik dacht zo in verband met het linoleum In zekere zin zou het dwaasheid zijn iets te ver anderen als u hier blijft. U hebt alles precies naar uw zin en het leggen van nieuw linoleum maakt zo'n rommel. En nu dacht ik, dat als hier een andere familie komt wonen, het bij wijze van spreken tijdens de verhuizing kan ge beuren." „Ik weet nog van niets antwoordde Caroli- „Als ik beter had kunnen lopen, zou ik naar de Synode zijn gegaan om de benoemingen te horen voorlezen. Jaren geleden placht ik dat al tijd te doen, maar de laatste jaren heb ik mijn handen te vol gehad met de kinderen en mijn slechte gezondheid en zo... U zal wel in span ning zitten, mevrouw Phillips?" „In spanning?" vroeg Caroleine. „Het lijkt mij dat dit de meest spannende tijd van het jaar is voor de vrouw van een dominee Maar dan, zoals ik al zei, u gedraagt u niet als de vrouw van een dominee. Ik heb het altijd jammer gevonden, mevrouw Phillips dat u er niet voor voelde een bijbelcursus voor volwas senen te geven Op die manier leert u uw pa rochianen zoveel beter kennen. Mevrouw Sander son gaf uitstekend les. Maar zij was niet sterk en had nogal veel kinderen, zodat zij mij dik wijls vroeg voor haar in te vallen. Maar het I goede mens deed haar best." „Ik vrees dat u niet gehouden zou hebben van mijn manier van les geven", zei Caroline. „Een ogenblikje, ik geloof dat het water kookt." In de keuken stond zij jeen moment naar de gele kopjes te staren, voor zij hen uit de kast nam, de schoteltjes erbij zocht, de cake te voor schijn haalde en de theepot vulde. De onver draaglijke brutaliteit van dat mens, dat deed alsof zij niet wist dat Paul overgeplaatst zou worden en zich gedroeg alsof zij niet dag en nacht gewroet had om hem weg te krijgen. En dan nog op bezoek komen en thee drinken en vriendelijkheid voorwenden. Het was teveel. Zij droeg het theeblad naar binnen, zette het op de tafel, schonk thee in en gaf ieder een kopje. „Ik zie dat u voldoende suiker hebt om cake te bakken", zei mevrouw Brush. „Dat is meer dan wij ons kunnen veroerloven, mevrouw Phil lips." „Wij gebruiken nooit suiker in onze koffie", gaf Caroline ten antwoord. „En met een ge wone cake kunnen we een hele tijd doen." Zij was boos omdat zij de moeite had geno men een verklaring te geven „Ik dacht dat u rr.et uw groot gezin in een veel betere positie verkeerde voor zover het de bonnen betreft Wij zijn maar met ons tweeën, zei zij. En zij kon, niet nalaten er aan toe te voegen: „En dan krijgt u nog inmaaksuiker." „Ja, maar dat hebben wij nodig voor pudding en dergelijke dingen", zei mevrouw Brush vlug. „De kinderen moeten zoveel pudding hebben. Soms bakken wij nog wel eens iets, maar aan een cake komen wij nooit toe. Mijn zoon denkt dat cake geen cake is als er geen dikke laag glacé op ligt en ik geloof dat hij gelijk heeft. Dus bakken we er geen meer." „Maar ongeveer zes keer per dag neemt u vier scheppen in uw koffie", zei Mildred plotse ling venijnig. Het kopje trilde in haar hand er haar blauwe ogen schitterden boosaardig. De donkere oogjes wiepen haar een snelle gif tige blik toe. „Zo Mildred, dat is het dus. Je gunt mij de suiker in de koffie niet meer", klonk het verbol gen uit de mond van mevrouw Brush. „Klein zieligheid dus, maar waarschijnlijk mag ik niets anders verwachten... Mevrouw Phillips, ik ben een oude vrouw en in mijn eigen huis ben ik niet meer gewenst. Ik heb nooit vermoed, dat mij dat zou overkomen, doch het schijnt het lot van oude mensen te zijn. Het dagelijks brood wordt hun niet meer gegund.' „Dat heeft Mildred niet gezegd." Caroline wil de Mildred eigenlijk niet verdedigen, maar de toon waarop mevrouw Brush sprak deed haar partij kiezen. „Ze sprak over cake en waarom u geen cake kunt bakken." Mevrouw Brush liet een onaangenaam lachje horen. „Dat is een leugen", zei zij botweg. „Het kleine beetje suiker dat ik in mijn koffie ge bruik is geen beletsel voor het bakken van cake. Ik moet koffie drinken voor mijn gezondheid, maar als ik alles geweten had... Als u zelf kin deren had, zou u kunnen begrijpen wat een on dankbare taak het is hen op te voeden. Ik wil niet zeggen dat mijn Ed niet alles geprobeerd heeft. Maar er schijnt geen plaats voor oude mensen te zijn." „We kunnen beter weggaan, niet?" zei Mil dred. Haar stem klonk wanhopig. „Blijf zitten", zei mevrouw Brush scherp, terwijl haar stem de gewone commanderende toon hernam. „Het zal me goed doen eindelijk eens te zeggen wat ik op mijn hart heb. De hemel weet dat ik het lang genoeg opgekropt heb, om de vrede te bewaren. *12.30 OrKestconc. 1.30 Lichte Nieuws 3.00 Gevs Nieuws 10.20 Ork. ct 12.00 Nieuws 0.25 Dar 9.15 Gra 11.00 Lichte 9.45 .00 Ork 11.4612 CO Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gra 12.34 Gra 10.27 Gram. 12.30 Weerber. 55 Gram. 1.00 1 15'. 2 00, 2.30 en 3.00 Gram. 3.20 Or gelspel 4.00 Gram. 4.16 Orgelspel 4.45 Gram 5 00 Nieuws 5 10 Gram. 5.50 Boekbespr. cork e'.30 V. d. r 7 50 Syndic Lichte muz. 5.00 Nieuws 6'.30 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 ..Siegfried", opera (e acte). 9.25 Gram. 9.53 ..S:eef r;cd", opera (3e acte). 11.05 BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 10.00—10 30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijver» (op 224 en 75 m.i. Televisieprogramma Nationaal progr. 19.33—20.15 ..Standv Hart". TV-spel. VARA: 20.16 „BrasiUi Magische figuur Horizontaal en verticaal dezelfde woor den Invullen. 1. Toorts, 2. rond dak, 3. span, 4. leuk. Oplossing vorige puzzle Horizontaal; 1 Wijd, 4 ons, 6 opium, T laf, 9 aks, 11 met, 13 tule, 14 ooit, 15 sar, 17 esp, 199 ski, 221 aarde, 22 fis, 23 top. Verticaal; 1 Wal, 2 dof, 3 rite, 4 oma, 5 sijs, 8 abuis, 10 kriek, 11 mes, 12 tor, 16 aard, 17 elf, 18 pas, 19 set, 20 iep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2