Remstoffen zijn van belang voor kankeronderzoek groei bij mens en dier door materie bepaald Afscheid van Bedrijfschap voor Groente en Fruit Landmacht in N.-Guinea is teleurgesteld Mendes-France, de makelaar Duitse bladen over Katwijks strandincident s VRIJDAG 27 AUGUSTUS 19S4 DE LES VAN DE AXOLOTL (Door prof. dr A. Stolk) TN EEN VORIG ARTIKEL in dit blad (Zaterdag 6 Maart) hebben wij de werking van enige plantaardige remstoffen uiteengezet. Wij toonden onder meer aan, dat bij de gewone ui de wortelgroei in belangrijke mate geremd en in sommige gevallen zelfs tot stilstand kan worden gebracht door een bepaalde stof, die de wortel tijdens de groeiperiode produceert en uitscheidt. Dergelijke remstoffen worden niet alleen bij de wortels aange troffen, maar in alle mogelijke organen van het plantenlichaam (bijvoor beeld de wortel, de stengel, het blad), en ook in volgroeide vruchten, zoals peren, appels, tomaten, enzovoort. Het lag daarom voor de hand om aan die merkwaardige stoffen een algemene regulerende functie toe te kennen. Wanneer wij nu de aandacht willen vragen voor de groei en de groeiremming bij dierlijke organismen, dan zullen de gedachten van de lezer wellicht uitgaan naar een groot complex van stoffen, na melijk de hormonen en de vitaminen Zowel de groei als de groeiremming bij de mens en de dieren is immers zonder deze stoffen ondenkbaar. Wij beperken ons dienaangaande tot enige feiten. Bepaalde cellen van de hypophyse, het zogenaamde hersenaanhangel, een kleine klier, die bij de volwassen mens ongeveer 0.6 gram weegt, produceren het groeihormoon. Wanneer nu deze cellen bij gezwelgroel sterk in aantal toenemen, dan wordt een te grote hoeveelheid van j dit groeihormoon gevormd, met 't gevolg, dat bij volwassen individuen speciaal die uiteinden van het lichaam, zoals vin gers, tenen, neus en kin te lang worden. Neemt men echter bij een jong proefdier de hypophyse weg, dan kan het dier dóór gebrek aan groeihormoon niet meer nor maal groeien, het blijft klein en moet als een dwerg door het leven gaan. Overéen- 1 komstlge verschijnselen treden ook bij be paalde ziekten van dc schildklier en van de alvleesklier op, die respectievelijk het schildklierhormoon en de insuline produ ceren. Men moet dus concluderen, dat deze stoffen eveneens een rol bij de groei spelen. De geslachtsorganen hebben op hun beurt een remmende invloed op het groei proces. Bekend is de toename van de hoeveelheid vet bij gecastreerde runde ren, kippen en kalkoenen. Het verband tussen hormonen, groei en groeiremming is bij de mens en de dieren dus wel duidelijk. Vitaminen de ui, een remstof zou uitscheiden, deze remstof een hogere concentratie moet bereiken, naarmate het ei een geringere hoeveelheid water heeft. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Immers, de eieren, die in zeer weinig water waren geplaatst, vertoonden belangrijk langzamer groei dan de eieren, die zich in een grote hoeveelheid v bevonden. Deze experimenten, die met alle mogelijke variaties werden verricht, wekten het vermoeden, dat door het zich ontwikkelende ei inderdaad een remstof wordt geproduceerd en uitgescheiden. De remstof kan dan in de geringe hoe veelheid water 'n hoge concentratie ver krijgen en daardoor de ontwikkeling van het ei remmen. De resultaten van de proeven met eieren, waarbij de geleikapsel intact is, bij eieren, waarvan de geleikapsel werd verwijderd, wezen in dezelfde richting. De verwijdering van de gelei kapsel bü een deel van de eieren ge schiedde in een jong ontwikkelingssta dium met behulp van scherpgepunte hor logemakerspincetten. Alle eieren wer den verder gekweekt in een bepaalde zoutoplossing, die nauwkeurig overeen komt met de kapselvloeistof. Vanzelf sprekend waren de milieufactoren, zoals temperatuur, licht, enzovoort, in alle proeven volkomen gelijk. Na verloop tijd bleek, dat de ontkapselde eieren hogere ontwikkelingstrap hadden bereikt dan de eieren, waarbij de kapsel intact was gelaten. Hetzelfde was het geval, wanneer de eieren bij het begin de proef zich in een ouder ontwik kelingsstadium bevonden. Met betrekking tot de vitaminen zul len wij korter zijn. Wij noemen slechts het vitamine D, waarvan tegenwoordig iedere leek weet, dat deze stof een be langrijke rol speelt bij de groei van de beenderen. Het .resultaat van een tekort aan dit vitamine is de beruchte Engelse ziekte of rachitis. Onze conclusie kan derhalve zijn, dat ook bij de mens en de dieren zowel groeibevordering als groeiremming een stoffelijke basis bezitten. In de laatste tijd heeft men remstof fen leren kennen, die bij de ontwikke ling van het ei tot het volgroeide in dividu een rol spelen. Wij willen in dit artikel iets over deze stoffen meedelen. Het is natuurlijk niet mogelijk en ook niet noodzakelijk om op de verschillen de onderzoekingen dienaangaande afzon derlijk in te gaan. Wij zullen ons beper ken tot een onderzoek, dat wij persoon lijk hebben verricht met betrekking tot de remstof van salamandereieren. Aan de hand van dit onderzoek zijn de ver schillende bijzonderheden van het rem- raingsverschijnsel goed te demonstreren. Axolotl Als proefmateriaal voor deze experi menten werden gekozen de eieren van de axolotl, een merkwaardige Ameri kaanse salamander, die in tegenstelling tot de overige salamanders de gewoon te heeft om als larve de eieren af te zetten. Het mannetje kleeft de zaadcel len. die tot een kegelvormige zaaddra ger zijn verenigd, op de bodem en het vrouwtje neemt deze in de cloaca op. Vervolgens begeeft het zich naar wijdvertakte stengelstelsel van de of andere waterplant of naar een de wilgetakken, die voor dit doel in het aquarium zijn geplaatst en hecht daar op de bevruchte eieren vast. Zo'n lotl-ei is een klein bolletje, zwart de bovenkant en wit aan de onderkant, omgeven door een dun vliesje het genaamde dootervliesje; daarbuiten een geringe hoeveelheid vloeistof, die zich i neen doorzichtige kapsel bevindt. De kapsels worden door een geleiachtige massa bijeengehouden, zodat een snoer i het resultaat is. Andere proef In figuur 2 is een dergelijk expe riment afgebeeld. Aan de linkerzijde van de figuur ziet men twee larven in precies hetzelfde ontwikkelingsstadium, de bovenste in de geleidkapsel, de on derste vrijgemaakt. Zij worden beiden onder dezelfde omstandigheden gebracht. Zoals de rechterzijde van de figuur laat blijkt op een gegeven tijdstip de larve zonder geleikapsel veel verder ont- FIGUUR II. wikkeld te zijn dan de larve met ge leikapsel: zo staan bijvoorbeeld de ogen op een hogere ontwikkelingstrap, kieuwen zijn groter en hebben sterkere vertakkingen en de vinzoom is duidelijk zichtbaar geworden. Op grond van deze experimenten kun nen wij aan de kapsel van het axolotl- ei een zekere groeivertragende werking toekennen. Als oorzaak voor deze ver traging kan men enige mogelijkheden onderscheiden, namelijk zuurstofgebrek bij de van een kapsel voorziene eieren en larven, mechanische belemmering FIGUUR 1. Figuur 1 laat een klein gedeelte van zo'n eiersnoer zien, enige malen vergroot. Bij de experimenten gingen wij uit "van de veronderstelling, dat in geval het axolotl-ei, evenals de wortel Met de eieren van dit merk waardige dier, de vooral in Mexico voorkomende axolotl, heeft prof. Stolk enkele interes sante proeven gedaan op het gebied van de kennis der rem stoffen. Hij vertelt daarover in het artikel op deze pagina. door de kapsel, ophoping van koolzuur en andere stofwisselingsproducten, brek aan beweging van de larve er hoping van een remstof, die door kapsel of het ei in de kapselvloeistof wordt uitgescheiden. Door middel verschillende experimenten kan a melijk worden gemaakt, dat bij de groeiremming ook hier een remstof Kikkerlarven In dit verband is het goed om te wij zen op de proeven, die Goetsch inder tijd heeft verricht met betrekking tot de groei van kikkerlarven. Deze onder zoeker vond, dat kikkerlarven in een grote hoeveelheid water sneller groeiden dan in een kleine hoeveelheid. Scheveningen helpt Geleen Kinderen krijgen op de jas een „lichtje" De Vereniging voor Veilig ver keer te Geleen zal in samenwer king met de gemeentepolitie en de hoofden van scholen, een actie oegmnen om de kinderen te be schermen tegen de gevaren van slecht richt tijdens de duisternis n de winter. Ouders zullen in de gelegenheid worden geste ld tegen kostprijs een paar handjes van re flecterend materiaal aan te schaf fen. die op de jasjes en mantels van de kinderen kunnen worden aangebracht. Deze bandjes reflec teren 's avonds in de konlampen van motorvoertuigen ongeveer EUO maal scherper dan witte verf. Het initiatief in Geleen is geno men naar aanleiding van een pu blicatie in Berichten en Beschou wingen, het blad van de verkeers- afdeling van de A.N.W.B over reflecterend materiaal op -jassen en mantels van kinderen in Amerika. Het materiaal wordt tegen kost prijs (46 ct per paar) beschikbaar gesteld door een industrie te Sche veningen die het in ons land im porteert. FIGUUR III. In figuur 3 zijn de resultaten van deze proeven afgebeeld. De kleine kik kerlarve A werd namelijk gekweekt in een kleine ruimte met weinig water, de middelgrote B in een even grote ruimte met meer water, terwijl larve C in een veel grotere ruimte evenveel water als B ter beschikking kreeg. Deze groeiver- schillen kunnen verklaard worden door het aannemen van een remstof, die in een geringe hoeveelheid water een hoge con centratie verkrijgt en daardoor een sterk remmende werking kan uitoefenen. In de laatste tijd hebben dergelijke remstoffen nog meer betekenis gekregen. Men heeft namelijk kunnen aantonen, dat ook bij de groei van gezwellen bepaalde rem stoffen een rol spelen. Vermoedelijk wordt in de normale toestand het op treden van het gezwel verhinderd door de aanwezigheid van een vol doende hoeveelheid remstof. Wanneer te weinig remstof aanwezig is, blijkt de mogelijkheid tot het ontstaan van het gezwel gegeven te zijn. In ver band met het kankervraagstuk zul len deze stoffen ongetwijfeld in de toekomst nog meer van zich doen spreken. Eén dag na zijn broer Mr W. A. Vos overleden aan verwondingen De vice-president van het Amsterdams gerechtshof, mr W. A. Vos, is gisteren in het R.K. ziekenhuis St Lucas te Winscho ten bezweken aan de verwondingen, die hij eergisteren had opgelopen bij een auto-ongeluk in de gemeente Vlagtwedde. Zoals we reeds meldden, werd zijn broer, notaris T. Vos uit Winschoten, bij dit on geluk op slag gedood. De echtgenote van mr Vos werd levensgevaarlijk gewond. Mr Vos bereikte de leeftijd van 64 jaar. Hij bezocht in Amsterdam de H.B.S. en volgde een twee-jarige opleiding tot offi cier van administratie tUer Kon. Marine. Op 27-jarige leeftijd legde hij het staats examen af en drie jaar later behaalde hij in Groningen de graad van meester in de Van 1921 tot 1924 was hij substituut griffier bij de rechtbank te Winschoten. Er volgden benoemingen tot rechter in diezelfde plaats, rechter te Zwolle (1927— 1939), raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam (1939—1945), vice-president en tot president van het tribunaal aldaar, eerste plaatsvervangend voorzitter van de Scheepvaart (1946) en voorzitter van de Marineraad (1947). Drama op Coolsingel in R'dam Vier jaar geëist tegen messentrekker Een gevangenisstraf van vier jaar is gisteren voor de rechtbank te Rotter dam geëist tegen de 31-jarige los-werk- man J. R. uit Rotterdam, die op 20 Mei jl. de 30-jarige P. van B. met een dolk mes in de hartstreek had gestoken en mej A. M. B. in de rug. Dit drama speelde zich 's avonds omstreeks zes uur af voor het postkantoor op 'de Coolsin gel te Rotterdam, Verdachte verklaarde ter zitting, dat de vrouw een uitgaande vrouw bij hem had gewoond, maar hem had ver laten. Zij had een afspraak gemaakt met B en toen zij dit ontkende, was R. kwaad gewqrden en had hij zijn mes getrokken. Uitspraak over 14 da£en. Een groot aantal bevriende relaties heeft gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen afscheid genomen van de heer W. M. Driessen als voorzitter van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Met zijn familieleden nam hij kennis van de vele telegrafische blijken van be langstelling, die hij ook mocht ontvangen. In hel Kurhaus Ie Scheveningen Veel waardering voor persoon en werk van de heer W- M. Driessen (Van een onzer verslaggevers) Onder buitengewoon grote belangstel ling heeft de heer W. M. Driessen, zitter van het Bedrijfschap voor Groente en Fruit gistermiddag in het KurhaUs wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afsche:'' °onomen. Tal lozen waren naar de met -tbare bloem stukken versierde grote zaal van het Kur haus te Scheveningen gekomen om in var grote waardering getuigende bewoordin gen de heer Driessen te danken voor 20-jarige arbeid in het belang vai tuinbouw verricht. De directeur-generaal van de Voedsel voorziening ir H. M. Franke sprak mens minister Mansholt. die wegens ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn en namens de ambtenaren van het de partement van Landbouw en Visserij, waarbij hij er op wees. dat dc heer Dries sen bij zijn arbeid deskundigheid en vast beradenheid paarde aan grote orginaliteit en daarbij dag aan dag voor de belangen van de tuinbouw op de bres stond. Do burgemeester van Venlo, de heer Ch. van Rooy, schetste de verdiensten van de heer Driessen als lid van het ge meentebestuur van Venlo, een functie welke hij tot voor enkele Jaren vervulde. Onder instemming van de talrijke wezigen deelde burgemeester Van Rooy mede, dat de gemeenteraad van Venlo besloten had de heer Driessen als eerste burger de zilveren ere-penning van Venlo uit te reiken. Een mededeling, die door de aanwezigen werd onderstreept door dat men gemeenschappelijk het Limburgs volkslied zong. Papoea's vrezen dat Repoeblik Indonesia toch haar zin krijgt ran onze correspondent Alfred van Sprang) Holléndia, Donderdag. A LS de Koninklijke Landmacht in Maart 1955 in Nieuw-Guinea door de Koninklijke Marine vervangen wordt, zul len enkele honderden bij het leger werk- i burgers in gouvernementsdienst overgaan. Het betreft in de eerste plaats Indische Nederlanders, die er weinig voor voelen naar Nederland te gaan. Daar het gou vernement Nieuw Guina nog altijd tekort van 300 400 (lagere) ambtenaren heeft, kunnen zij dus zonder bezwaar overgenomen worden. Ook een klein aantal militairen zal in Prijsvraag Carn«gie-dotatie voor internationale vrede De Carnegie-dotatie Voor internationali vrede, heeft een internationale wedstrijd georganiseerd om het onderzoek va Europeanen in vraagstukken van interni tionale organisatie te stimuleren en jonge geleerden te steunen bij het publiceren belangrijke verhandelingen op dit ge bied, die anders wellicht niet uitgegeven zouden worden. De sluitingstermijn voor de inzendingen is 1 Juli 1955, en nadere inlichtingen ver strekt de „Centre européen de la dotation carnegie", route de Ferney 172, Grand- Saconnex (Genève). Werkdag van 12 uur bij Van Gelder Wegens het tekort aan personeel pleegt de directie van Van Gelder Zonen's Ko ninklijke Papierfabrieken te Velsen employé's in een aantal sleutelposities overleg over invoering van een twaalf- urige werkdag. Toch is het so! - Machtigste U.S.*concern (133) Het is buitengeivoon lastig een methode te vinden, waardoor zonder worden uitgedrukt. Is het maatschappe lijk kapitaal de maatstaf, of moet de omzet doorslaggevend worden ge noemd? Is het wellicht niet v. veel meer waarde wanneer we h een verzekeringsmaatschappij is, t.w. de Prudential Insurance Company die het beheer voert over 5 milliard dollar. Vervolgens komen wat banken met 3'/$ milliard dollar ieder aan de beurt, daarna nog een paar verzekeringsmaat schappijen, en dan eindelijk de Pennsyl vania Railtvay, die het beheer voert over 2,8 milliard dollar. 'e sullen de lijst uant dal weldig volgen, wordt ge- l si wel- r het s licht interesseren te horen dat de Gene ral Motors pas op de 13de plaats komt. Du Pont de op de de General Motors, maar de Metropoli tan Life Insurance Compagny, welk ver zekeringsbedrijf het beheer voert over 61/} milliard dollar, dat is in guldens omgerekend dus niet zo aanzienlijk veel minder dan het totale Nederlandse volksvermogen bedraagt! Een goede tweede op deze lijst is de Bell Telepho ne maatschappij met meer dan f> mil liard dollar, terwijl de derde wederom 38ste en Ford 4lste plaats. De macht die door dergelijke ge weldige kapitalen in slechts enkele handen wordt ge- dat de helft anse vermogen door slechts 180 concerns wordt he heerd. En dan te weten dat 15 van dergelijke maatschappijen gecontroleerd worden door slechts 3 families, t.w. Du Pont, Rockefeller en Mellon! her Du Pont de Nemours nu r iets meer vertellen, want ■kelijk een belangwekkend (Nadruk verhnden Nieuw-Guinea blijven. Zij hebben vt zocht in Nieuw-Guinea gedemobiliseerd worden, teneinde zich hier als burger te kunnen vestigen. Een van hen heeft plan nen voor een transportonderneming. Een ander wil een pluimveebedrijf beginnen. Het 30 man sterke detachement van Koninklijke Marechaussee gaat eveneer weg. De algemene politie heeft sterk op haar blijven aangedrongen, omdat er tekort aan geoefend politiepersoneel maar de Marine heeft geweigerd haar Het is verder de bedoeling, dat de geniedienst van het leger langer dan de rest blijft, daar Nieuw-Guinea het lopig nog niet buiten haar medewerking kan stellen. TJET spijt de Koninklijke Landmacht overigens om Nieuw-Guinea te moe ten verlaten. In de eerste plaats, -omdat er nu geen gelegenheid meer zal zijn om de tropenervaring in praktijk te brengen. En in de tweede plaats, omdat de mogelijk heid om overzee te difnen wel zeer klein geworden is. .Binnenkort zal een van de hoogtepun ten van ons bestaan weer de twee weken schieten in de Harskamp zijnzei een van de officieren in Hollandia me spijtig. Ook voor de Papoea's is het een teleur stelling, dat het leger verdwijnt. Een aan tal van hen dient bij de landmacht en heeft zich als uitstekende militairen ont popt. Zij zullen nu echter weer naar de burgermaatschappij moeten afvloeien. Als gevolg daarvan doet onder hen het ge rucht de ronde, dat Nieuw-Guinea aan de Repoeblik Indonesia overgedragen zal worden. de Marine de behoefte aan een éénhoofdig commando gegeven wordt, twijfelt men er in legerkringen aan of er niet meer ach ter zit. Er is een ogenblik geweest, dat iedereen het eens was met het plan om het leger op vaste punten te detacheren en mariniers als mobiele eenheden te ge bruiken. Plotseling is toen echter be sloten om het leger geheel uit Nieuw-Gui nea weg te halen. Het staat nog niet vast, wat er met het legerkamp te Ifar gebeuren zal. Dit kamp bevindt zich ongeveer 20 km. van Hollan- de voet van het Cycloopgebergte. Het gouvernement heeft plannen om in het uitstekend geoutilleerde hospitaal een orium te vestigen. Verder bestudeert de mogelijkheid om de rest als ver lofcentrum voor gouvernementsambtena- of de Marine in te richten. Velen ver kiezen echter de Wisselmeren boven Ifar j als zodanig. In de Tweede Rosestraat te Rotter dam is de 74-jarige J. M, A. Donker gis termiddag met zijn fiets gevallen en oa- Ider een vrachtauto gedood. De nestor van de Nederlandse tuinbouw de heer Jan Barendse uit Poeldijk tolkte de gevoelens van de vertegenwoor digers uit de verschillende sectoren de tuinbouw, daarbij herinnerend aar feit, dat de heer Driessen er in slaagde om de Nederlandse tuinbouw uit de chaos van de dertiger jaren op te heffen. Ten slotte werd het woord gevoerd door de heer R. Mol. die namens de handel, im- en export, alsmede namens de Ver werkende industrieën het opbouwend» werk van de heer Driessen schetste vooi en na de tweede wereldoorlog. Tijdens deze afscheidsbijeenkomst ga ven tal van prominente figuren uit he agrarisch bedrijfsleven blijk van hun be langstelling. Behalve de besturen verschillende tuinbouwveilingen, w o.m. aanwezig de secretaris-generaal het departement van Landbouw mi Th. Bonnerman, dr A. J. Verhage, v aitter van het Bedrijfschap voor sierteelt- próducten, ir A. H. Joustra,hoofd de afdèling buitenlandse voorlichting het departement van Landbouw en Voed selvoorziening, mr B. W. Biesheuvel de heer P. Elfrich namens de Chr. Boe ren- en Tuindersbond en verder hoofden en bestuursleden van andere bedrijf schappen. Amerikaans piloot met geheugen verlies Dit is de geheimzinnige figuur, die in Enschede in het ziekenhuis ligt en beuieert de Amerikaanse piloot David Samuel Rollins te zijn. Men trekt zijn verklaringen ernstig in twijfel, omdat de man aan geheugenverlies blijkt te lijden. Op de rug van de man staat getatoueerd: ,.So ergeht es U.SA.-Mordbrenner und Gangster- piloten". Dit zou er in een Duits kamp op zijn aangebracht, nadat de piloot met zijn vliegtuig tijdens de oorlog was neergeschoten. De man is in staat een juist beeld te tekenen van de Normandische invasiekust en herinnert zich ook de naam van hoge Amerikaanse officieren. Hier staat echter tegenover, dat volgens deskun digen een Amerikaans officier nooit zou kunnen rondlopen met tanden die in zo'n slechte conditie zijn als die van Rollins. Ook vindt men dat zijn „the" meer aan het Duitse „der" doet denken dan aan de Amerikaanse uitspraak. Inbraak tijdens vacantie: f 5.000 verdwenen Toen een familie aan de Blijdensteyn- laan te Hilversum van vacantie terug kwam, ontdekte zij dat haar hele villa door inbrekers overhoop was gehaald. Er was o.a. een byouteriedoos ter waarde 1 Adenauer min of meer in de stemming .laisser faire, laisser aller". Ade- heeft zijn vakantie in het Zwarte Woud, die hij ter bijwoning van de Brus selse besprekingen onderbroken had. her vat. Bonn houdt er ernstig rekening mee, dat de Franse nationale vergadering het EDG-verdrag zal verwerpen, maar daar- ligt de verantwoordelijkheid voor wat dan verder met Dultslands herbewa pening geschieden zal, geheel bij Parijs. De Westdultse socialisten hebben er op- aangedrongen, dat na verwerping van de E.D.G. door Frankrijk, nieuwe plannen moeten worden gebaseerd op de „wense lijkheid" ook Engeland in de E.D.G.-ge- meenschap op te nemen. De jongste pol singen van de Franse premier Mendès- France In het Britse kamp, van Churchill Eden, wettigen echter geen vermoe den, dat Engeland een positiever toezeg ging ten aanzien van de E.D.G. zal doen. Adenauer in het Zwarte Woud, kan ech ter door de vele politieke bomen het bos oiet r 't Verklaarde uitzicht Voor hem betekent de eventuele verwer ping van het E.D.G.- verdrag, waarvoor Brussel een duidelij- ke aanwijzing gaf, •rnstige tegenslag, juist nu hij op het gebied der binnenlandse politiek, bijvoorbeeld de kwesties Dr John en Schmidt-Wittmack. alsmede stakingen, met grote moeilijkheden te kampen heeft. Het spreekt vanzelf, dat Amerika tot op het laatst druk uitoefent op Frankrijk, het E.D.G.-verdrar alsnog te bekrachti gen, ofschoon men weet, hoe weinig kans bestaat, dat de nationale vergadering daarvoor een meerderheid zal opleveren. De Amerikaans-Franse besprekingen wor den slechter en de grote Amerikaanse bladen zijn van oordeel, dat de Ver. Sta ten door Frankrijk onheus zijn bejegend. achtige Amerika kan het niet ver kroppen, dat Mendès-France, minder als staatsman, maar meer als makelaar in E.D.G.-goederen, zich te Brussel niet heeft laten overreden. De verbittering van Washington Is vervat in de algemene ten dens der Amerikaanse pers, dat Frankrijk gevaar loopt zich van de vrije wereld te Isoleren. Zelfs heeft Foster Dulles er aan herinnerd, dat het congres dreigde, de hulp aan Frankrijk op 1 Januari 1955 te zullen beëindigen, als de bekrachtiging van de E.D.G. niet tot stand komt. Wij schetsen de houding van Mendès- France hier als een „makelaar" in E.D.G.- goederen, omdat hij slechts bemiddelt, de kansen van verkoop afweegt, maar zijn persoonlijk gezag als premier absoluut niet achter de E.D.G. stelt, om het Euro pese legerplan er bij de nationale verga dering door te krijgen. Mendès-France wast zijn handen in onschuld voor het geval de nationale vergadering de E.D.G. verwerpt, want dan zal de regering niet aftreden. Aangezien reeds acht parlemen taire commissies een ongunstig rapport sterk omstreden verdrag hebben uitgebracht, is de kans op verwer ping enorm gestegen. Mendès-France pro beert als premier zo veel mogelijk bui ten schot te blijven, maar het ligt voor de hand, dat bij verwerping, de ministers die wél voor de E.D.G. zijn er voor zullen be danken, nog langer in de regering te blijven. Het is zelfs mogelijk, dat het ka binet Mendès-France niet meer voltallig zal zijn, als de felle debatten a.s. Zaterdag beginnen. Vele leden van het kabinet kunnen zich thans moeilijk „neutraal" houden of zich van stemming onthouden. De makelaar Mendès-France stelt zich bij dit alles op het standpunt, dat hij te Brussel, uit naam van Frankrijk, geen po litieke transactie kon aangaan, wetende dat men zich daaraan in de nationale ver gadering toch niet had kunnen houden. Aldus de psychologische verklaring, waar om het geen zin heeft in de nationale vergadering zijn persoonlijk gewicht als staatsman te laten gelden, en zijn pre mierschap niet op het spel te zetten. Hij wil niet aftreden, maar na zijn successen in de „affaires" Indochina en Tunis, zich thans geheel gaan wijden aan de uitvoe ring van zijn economisch programma Tegenover het politiek veel stabielere en sociaal-economisch gezondere West-Duits land, wil hij na al de verwijten, een her steld Frankrijk tevoorschijn toveren, dat vooral economisch weerbaar is. De ver houdingen in West-Europa, vooral die tus sen Frankrijk en West-Duitsland, zullen daardoor gunstig beïnvloed worden. Met een machtig Frankrijk krijgt de Europese Integratie en ook de defensie-positie van Frankrijk op het Europese kontinent, daadwerkelijk meer zin. Misschien dat Juist din een gunstiger klimaat voor het groeien der nieuwe, tere verhouding Frankrijk West-Duitsland, geschapen De Franse premier weet, dat bij mis lukking van de E.D.G., Washington en Londen gereed staan belangrijke stappen te doen voor herstel der volledige West- Duitse souverelniteit en dat er door Bonn, hoe dan ook, een Duitse bijdrage geleverd zal worden voor de verdediging van West- Europa. Door het antigonisme tussen de vóór- en tegenstanders van de E.D.G., is een breuk in het Franse kabinet niet denkbeeldig, zodat men met een reorgani satie van het makelaarsbedrijf „Mendès- France" rekening moet houden. Jongetje verdionken in Naaldwijk Het tweejarig zoontje van het echtpaar Van Nieuwkerk. wonend aan de Opstal- weg te Naaldwijk, is in een sloot bij het ouderlijk huis verdronken. Het kind werd op een gegeven ogenblik vermist en toen men op onderzoek uitging, trof men in een sloot het stoffelijk overschot aan. De kleine was het enige kind van het echt paar Van Nieuwkerk Lagere tarieven in Amerika President Eisenhower zal in de komen de zitting van het Amerikaanse Congres aandringen op een behandeling met sterke voorrang van de wetsvoorstellen tot ge leidelijke verlaging der invoerrechten met 15 procent Nederlandse politie gelaakt Het voorval in Katwijk, waarbij Duitse toeristen in conflict met de Nederlandse pólitie zijn geraakt, wordt in een deel van de Westdultse pers met bijzondere nadruk naar voren gebracht als een be wijs, hoe onheus de Nederlanders zich tegenover Duitse toeristen zouden blij ven gedragen, aldus de ANP-correspon- dent te Bonn. Het in Dusseldorp ver schijnende blad Der Mittag verscheen gisteren met een zware kop „Nederlandse politie mishandelde Duitse toeristen". Het hier nog altijd actuele thema „Deut sche nicht erwünscht" wordt In het blad Der Heimkehrer, het officiële orgaan der Duitse oud-strijders, behandeld door de Nederlander Peter Kooymans, die tijdens het Duitse bewind in Nederland directeur der politie was en die in 1942 in de Duitse weermacht dienst heeft genomen. Kooy mans is dit jaar uit Russische krijgsge vangenschap teruggekeerd, doch is vol gens het blad niet naar Nederland terug gegaan, omdat hem daar de gevangenis cel zou wachten. Kooymans waarschuwt de Duitsers in zijn artikel er voor gevolg te geven aan oproepen tot boycot van Nederlandse waren en toeristenplaatsen. Daardoor zou naar zijn mening slechts in de kaart worden gespeeld van diegenen, die met de campagne begonnen zouden zijn om de Europese eenheid niet tot stand te laten komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5