Lief en leed aan boord van de Groote Beer Zeldzaam gebeuren., baby op zee geboren van Pools vluchtelingenpaar Vlieger zag weer stukken van de Bontekoe Boeren ploegen de bieten weer onder Loopfenomeen Zatonek triomfator moordende 10.000 meter race Hagenaar Theo Saat in kwartfinale door zege in zijn 100 meter serie in 5 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 Naai nieuw en (soms) beter vaderland TAE BEVOLKING aan boord van het emigrantenschip De Groote Beer -L' bestaat deze reis uit vele nationaliteiten. Er zijn betrekkelijk weinig emigranten aan boord, ruim 200. De rest, ongeveer 600 personen, komt uit Amerika en Canada. Het zijn voornamelijk studenten, die hun vacantie in Europa doorgebracht hebben. Van de emigranten komt het grootste ge deelte uit Nederland, de rest uit Duitsland, Oostenrijk, Engeland, Frank rijk, Noorwegen en Denemarken, terwijl wij ook een Belg ontdekt heb ben. Het is een 84-jarige opa, die onvermoeibaar schijnt, nooit zeeziek is en bij alle evenementen aan boord aanwezig is. Deze vreugdevolle gebeurtenis aan boord van de Groote Beer werd echter kort daarop gevolgd door een ongeluk, dat Branko Bulin overkwam. Branko Bu- Zo'n verzameling van achthonderd men sen op een schip ts een maatschappij op I zichzelf. En precies als in de normale maatschappij, ziet men ook hier, dat lief en leed elkaar afwisselen. Zaterdag 14 Augustus kwam er plotse- I ling, midden op de Atlantische Oceaan, een passagier aan boord; een passagier, die niet vermeld was op de passagiers- politiek vluchteling uit Joego slavië. Nadat hij enige tijd geleden uit d< gevangenis ontsnapt was naar Italië, ging hij naar Parijs waar hU in het bouwbe drijf werkte. Het komt zelden voor aan boord van een Nederlands eriligrantensckip. dat er een babij vxtrdt geboren. Op deze reis van de Groote Beer naar Canada gebeurde het echter. Het uit Polen gevluchte echtpaar Manko werd op weg naar het nieuwe vaderland verblijd met de ge boorte van hun zoon Jean Pierre. Om precies te zijn: Jean Pierre werd geboren Zaterdag 14 Augustus op 49 graden 58 min. Noorderbreedte en 10 graden 13 minuten Westerlengte. Op onze foto ziet men de doop plechtigheid van de nieuwe wereldburger. Van links naar rechts dok- ter Weyschede; de scheepsarts; zuster Kersten; kapelaan Bras; purser Kikkert; zuster Groen en verpleger De Boer. lijst. Het was Jean Pierre Manko. Hij werd geboren te 5.25 uur 's middags. Zijn gewicht was 5 pond en als plaats van ge boorte staat in het scheepsjournaal aan gegeven: 49® 58' N en 10° 13' W. (Wat zal het voor zo'n jongetje later vervelend zijn als hij zijn geboorteplaats op moet ge- Zijn vader en moeder zijn uit Polen ge vlucht en Statenloos. Na een tijdje in Parijs gewerkt te hebben heeft vader Manko zich met zijn vrouw en twee kin deren ingescheept naar zijn nieuwe va derland. Canada, waar hij nu met 3 kin- Het gehele schip leefde met deze ge beurtenis mee Aangezien de ouders be horen tot de R.K. kerk werd de kleine Jean Pierre de volgende dag gedoopt. Auto te water: vader en kindje verdronken Ook notaris uit Winschoten om het leven gekomen De 54-jarige T. Groen uit Hoog Blokland (Z.H.) en zijn 4-jarig doch tertje zijn gisteren te Nieuwland om het leven gekomen, toen de door G. bestuur de vrachtauto van de weg reed en onder steboven in de Vliet terecht kwam. In het gehucht Leemdobben onder de gemeente Vlagtwedde (Gr.) is gistermid dag een personenauto, bestuurd door no taris T. Vos uit Winschoten, zonder aanwijsbare oorzaak tegen een der langs de weg staande bomen gereden. Notaris V. bleek reeds te zijn overleden toen medische hulp arriveerde. Verondersteld wordt dat de notaris plotseling onwel is geworden en de macht ever het stuur heeft verloren. In de wagen zaten verder zijn echtge note, mevrouw Vos, en zijn broer en schoonzuster uit Amsterdam. Mevrouw V. had een verwonding aan de rechter voet opgelopen. De anderen kregen in wendige kneuzingen. Gebaseerd op Sabres Nieuwe Am. strategie in de Pacific Morgen wordt het eerste punt van het Amerikaanse plan voor een nieuwe stra tegie in de Stille Oceaan verwerkelijkt. Twee groepen van het Japanse leger zul len het Noordelijkste eiland Hokkaido be zetten; tegen het einde van het jaar zul len 50.000 Japanners op Hokkaido gele gerd zijn. De Amerikaanse troepen in Korea en Japan worden geleidelijk aan ingekrompen, terwijl de verdediging van deze gebieden wordt gebaseerd op zeer snelle straaljagers van het type Sabre. De vier divisies die uit Korea worden terug getrokken worden als volgt over de Pa cific verdeeld: één divisie naar Japan en de drie andere naar Okinawa, de Ame rikaanse westkust en Hawai. Ceram nog steeds vrij Op de Jaarvergadering van de Crediet- en Handelsvereniging Banda werd mede gedeeld. dat slechts de kuststrook van Ce- ram door de TNI bezet is. In de overige streken opereren onafgebroken guerilla- troepen, zodat geen toegang tot de onder neming mogelijk is. Voor oplichting (f 700.000) 3Vz jaar geëist Voor de landraad te Djakarta is 3V4 Jaar gevangenisstraf geëist tegen de Ne derlander P. H. B. Deze wordt er van beschuldigd, dat hij de directeur van de N V. Oei Ho Liang voor 2.2 millioen roe- piah (rond f 700.000) heeft opgelicht. Nu ook vrouwenkiesrecht in Columbia De wet waarbij de vrouw in Columbia kiesrecht krijgt, is door de Nationale ver gadering aangenomen. Branko wilde een nieuwe toekomst op bouwen en boekte passage op de Groote Beer naar Quebec. Tijdens gymnastische oefeningen op het zonnedek viel hij een rekstok en kwam op zijn hoofd te recht. Hij had een zware hersenschudding, brak zijn pols en twee vingers. Zijn toe stand leek aanvankelijk ernstig. Gelukkig is er een verbetering ingetreden en tereö vroeg Branko om een sigaret. Onmiddellijk na het ongeluk kwamen de Amerikaanse en Canadese studenten in actie, om Branko. die in Quebec in ziekenhuis zal worden opgenomen, verder te helpen. Onder leiding van prof. S. M. Huntley van de Universiteit van Georgia werd een fonds gevormd. De kok stelde een taart voor verloting beschikbaar en gisteravond werden zes honderd lootjes van f 0.30 verkocht. Een Amerikaan won de taart, doch verkocht deze bij opbod ten behoeve van de patiënt. De uiteindelijke prijs bedroeg 25 Dollar (bijna f 100.) De nieuwe eige naar verkocht de taart echter weer in 50 kleine stukjes a f 0.60. zodat het geheel uiteindelijk ongeveer driehonderd gulden opbracht. Vanavond wordt er tijdens het diner een collecte voor Branko gehouden en wij zijn <-r van overtuigd, dat het de moeite waard zal zijn! In een vozend artikel hopen wij U iets te vertellen over de zgn. discussiegroe pen. die door de Amerikanen gevormd werden, en waarin onderwerpen behan deld werden als: „Wat wij in Europa waarderen." „Wat ons niet in Europa be valt". „Hoe denkt de Europeaan over Amerika?" enz. enz. Ten besluit willen wij U een overzicht geven van een willekeurige spijskaart, (Van een speciale verslaggever) De lezers zijn in de gelegenheid de reis mee te maken van het emi grantenschip de Groote Beer, dat met 800 personen aan boord op weg is naar Canada. Van deze opvaren den bestaat echter slechts een vier de deel uit emigranten, de rest is samengesteld uit studenten, die terugkeren van hun Europese va cantie. Lief en leed wisselen el kaar ook in deze kleine op elkaar aangewezen maatschappij af, zoals U zult lezen. Een bijzondere ge beurtenis was wel de geboorte van de kleine Jean Pierre Manko. de zoon van een uit Polen gevlucht echtpaar. Tegenover dit zonnige ge beuren stond de lelijke val van de politieke vluchteling Branko Bulin uit Joegoslavië, die zware verwon dingen opliep na een val uit een rekstok. Dat men echter met hem meeleeft, bewijzen de vele acties die aan boord op touw werden ge zet. En tenslotte, over de inwendige mens behoeft men zich aan boord van de Groote Beer geen zorgen te maken. Oordeelt U zelf maar. waaruit U zult kunnen concluderen dat Nederland zijn emigranten aan boord pri ma verzorgt. MENU. Vrijdag 13 Augustus 1954 ONTBIJT Oranje Juice of Gestoofde Pruimen Melkrijst Gekookt of gebakken ei Leverworst, Gouda kaas. Pruimen Jam Wit- en Bruinboord, Ontbijtkoek. Beschuit, Toast. Boter Koffie of Thee LUNCH Parmentier Soep Goulash met gestoomde Rijst Gemengde Salade Slagroomijs met wafels Koffie DINER Consommé Printanier Gestoofde kabeljauwfilets Botersaus Gebraden Lamsrollade Wortelen in boter Gekookte aardappelen Brood Boter Chocolade pudding Vanillesaus Vers fruit Koffie E. TAESTRA Rus liep verkeerd en verloor de marathon Bij aankomst in het stadion sloeg Ivan Filin, de Rus, die een flinke voorsprong had op de Fin Karvo- nen, links af, om de ronde door het stadion te maken als besluit jtan de marathon-race. Dat was verkeerd, hij had rechts om moeten gaan. Hij had al tach tig meter in de verkeerde richting gelopen, toen een official hem eindelijk te pakken kreeg en hem rechtsomkeert liet maken. Maar intussen waren Karvonen en no. 3, de Rus Grischaev, de goe de kant opgelopen en hadden de finish bereikt De perschef van de Spelen, Karl Erb, verklaarde: „Een loper dient te weten, dat hij naar rechts moet afslaan. Maar de baanchef kan het verwijt worden gemaakt, dat hij geen richtingwijzer had geplaatst". De trainer der Russische a'hle- ten, Leonid Komenkov, zei ..Dit is voor het eerst in de geschiedenis der athletiek, dat een marathon zo slecht georganiseerd is. Zo'n schan daal heeft zich nog nimmer voor gedaan. Men hoeft geen sportsman te ztfn om te voelen, wat het be tekent, 42 km te lopen, als eerste in het stadion aan te komen, en dan buiten eigen schuld te ver liezen". De Russische delegatie heeft on middellijk na het beëindigen van de wedstrijd een protest ingediend. Schepen zochten tevergeefs OPGEHAALD LIJK VAN JONGETJE TOCH NOG NIET GEÏDENTIFICEERD DE K.L.M.-GEZAGVOERDER Schroder, die Dinsdag met een Dakota od de Noordzee veel wrakstukken van het verongelukte K.L.M.-vlieg tuig Willem Bontekoe ontdekte, heeft ook gistermiddag, bij een nieuwe verkenningsvlucht, op een meèr noordelijke plek weer een groot aantal wrakstukken zien drijven. Daarentegen hebben de sleepboot Noord-Hol land en verscheidene andere schepen gisteren tot laat in de avond gezocht zonder iets van belang te vinden of op te vissen. Ook ditmaal bevond zich op de Noord-Holland weer de oud-vlieger L. Sillevis, hoofd van „general operations" van de K.L.M. Gisteravond tegen elf uur liep in IJmui- den het bergingsvaartuig Hulp in Nood van de N.V. Rederij v.h. gebroeders Goedkoop te Amsterdam-IJmuiden bin nen. Ook dit schip had niets gevonden. De bergingsvaartuigen Dolfijn en Bruin vis van Van der Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam, die gisteravond om kwart over zes de haven van Hoek van Holland verlieten om zich naar de vermoedelijke plaats van de ramp te begeven, hebben eveneens een vergeefse reis gemaakt. D? schepen arriveerden laat in de avond, zonder resultaat geboekt te hebben, in IJmulden, evenals de sleepboot Winston Churchill van Goedkoop. Deze vaartuigen zouden zich vanmorgen vroeg opnieuw naar de plaats begeven waar het wrak moet liggen. De schepen van de Koninklijke Marine hebben gisteren de hele dag gezocht, maar tot Woensdagavond laat zonder re sultaat. Aan boord van alle schepen die aan het opsporingswerk deelnemen, be vinden zich technici van de luchtvaart maatschappij. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie verzamelt thans, onder leiding van ka pitein JTir de Beaufort, alle gegevens die van belang kunnen zijn voor het voor onderzoek Personen die op enlgera- wijze iets van het ongeluk menen te heb ben gehoord of gezien, worden verhoord. In tegenstelling tot hetgeen Maandag avond werd gemeld, is thans gebleken, dat het tot dusverre geborgen enige stof felijke overschot van een jongetje van circa negen jaar nog niet met zekerheid kon worden geïdentificeerd. longen ternauwernood gered Duitse vrouw verdronken op Terschelling Bij Midsland op het eiland Terschel ling is gistermiddag de 42-jarige Duitse mevrouw L. Hahndorf uit Düsseldorf bij het baden in zee verdronken. Zij had zich met een vriendje van haar zoontje, een jongen van ongeveer twaalf jaar, te ver in zee gewaagd met het gevolg, dat zij in levensgevaar kwam te verkeren In haar angst greep zij zich aan de jongen was, die zich van zijn badpak moest ont doen om niet met de vrouw door de stroom te worden meegesleurd. De vrouw kwam in de golven om De jongen slaag de er met veel moeite in een zandbank te bereiken, waarop hij bewusteloos bleef liggen. Toegeschote- hulp kon echter ver hinderen dat ook hij verdronk en men bracht hem op he droge waar hü spoe dig weer bij kennis kwam. De Hagenaar Theo Saat boekte op de eerste dag van de Europese ath- letiekkampioenschappen te Bern een goed resultaat. Hij zegevierde in zijn serie 100 meter, voor de Roemeen Ilaric Magdas. Tijd van Saat (rechts): 10.9 seconde. Regen bedierf oogst HET GROTE PROBLEEM VAN DEZE HERFST ZAL ZIJN DE AARDAPPELROOIERS De aanhoudende regen van de laatste weken heeft het aanzien van de velden triest gemaakt en de stemming bij vele boeren wanhopig. De ontmoeting in de trein met een landbouwer uit Erica, die voor de tweede maal naar zyn leveran cier reisde, om een nieuwe as voor zijr maaimachine te halen, was bovendien een aanwijzing, dat, hoezeer de land bouw ook gerationaliseerd en gemecha niseerd is. de boer afhankelijk blijft allerlei omstandigheden, die hij niet in zijn hand heeft. Noch de rooimachines. noch de maaimachines kunnen in het platgeslagen en totaal verregende gewas veel uitrichten. Nog afgezien van feit, dat de landerijen geen zware werk tuigen verdragen. Handkracht en krui wagen moeten opnieuw samengaan de oogst binnen te krijgen. Op het bureau van de Landbouwv lichting in Den Haag ontmoetten gisteren een aantal landbouwconsulenten uit verschillende delen van het land Ten aanzien van de oogstvooruitzlchten lieten zij een bijzonder somber geluid horen. Het slechtst is de situatie in grote gebieden van Overijssel en Drenthe, waar regen- en rivierwater een chaoti sche toestand geschapen hebben. Daar naast bieden Noord-Holland, Friesland en Groningen een uitermate triest beeld. Brabant en Llmtourg maken een uitzon dering. In die provincies is de graan oogst grotendeels binnen en. omdat de gronden er hoger zyn. heeft het. daar overvloedig gevallen hemelwater, de kwaliteit der gewassen minder ern stig aangetast, dan elders het geval is Aardappelen verrot (Van onze §-redacteur) den ziekte. In Drenthe is zelfs sprake van misoogt. Het ls reed» voorgekomen. dat een landbouwer zyn arbeiders mee deelde, dat alle aardappelen, die zU van het land haalden, van hen zou den zyn. Z(j togen aan het werk, maar vonden geen enkele aardappel meer, zozeer had het rottingsproces het gewas aangetast! De grote oppervlakten, die ln Drenthe met aardappelen beteelt zijn, maken het toepassen van rooimachines daar abso luut noodzakelijk. Noch een dergelijk apparaat, noch paarden en wagens Europese athletiekkampioenschappen begonnen DE WERELDBEROEMDE HARDLOPER Emil Zatopek, het sportidool van heel Tsjechoslowakije en vele andere landen achter het IJzeren Gordijn, staat nog steeds op het eerste plan in de internationale athletiek- wereld. Op de gisteren begonnen Europese athletiekkampioenschappen, die in het Neufeld-stadion te Bern in Zwitserland worden gehouden, heef» de verafgode Tsjechische beroepsofficier-hardloper, nog een van de meest ascetisch levende mensen, die de athletiekschool kent, voor de eerste sen satie gezorgd door in een moordende 10.000 meter-race te triomferen er- de beste tijd te noteren, ooit op dit nummer bij Europese athletiekkam pioenschappen gemaakt: 28 min. 58 sec. Het was overigens een dubbele gloriedag voor Tsjechoslowakije. Zatopeks vrouw, Dana Zatopkova, won het speerwerpen met een worp van 52.91 meter, waarmee ze de Russin Roolaid, die tweede werd. bijna drie meter voor bleef. De beide Hollandse athlelen Theo Saat en Janus van der Zande, leverden hoopvolle prestaties. De eerste won zyn 100 meter-heat in 10.9 sec., vóór de Roemeen Ilaric Magdas, en v. d. Zande werd zevende in de Marathonrace, die een zege opleverde de Finse stijl-athleet Veikko Karvonen. Uitslagen series 400 meter. Ie serie: 1 Ignatev (Rusland) 47.9, 2. Lombardo (Italië) 48 2; 2e serie: 1. Geister (Did) 47.9, 2. Back (Finland) 48.4: 3e serie: 1. Heli- sten (Finland) 47 7, 2. Haas (Did) 47.8; 4e serie: 1. Artln du Gard (Fr-) 48,4, 2. Wolfbrandt (Zweden) 48.7; 5e serie: 1. Adamik (Hong.) 47.9, 2. Dick (Engeland) 48.4; 6e serie: 1. Hegg (Zwits.) 47.7, 2. Degata (Fr.) 48.5. wereldkampioen 10.000 meter logen strafte alle geruchten als zou hij in eer minder goede vorm steken. Op de 10.001 meter bleek geen van Zatopeks concur renten tegen hem opgewassen: Schade gaf behoorlijk partij tot halverwege de af stand, maar toen werd het tempo hem te machtig en viel hij snel terug. De Tsjech 'On ln grootse stijl. Goede presfafies Alhoewel het tijdens de openingsplech tigheid nog regende en de baan vochtig en zacht was werden in verscheidene num- voortreffelijke prestaties geleverd. De Duitser Fuetterer won zijn serie van de 100 meter in 10.7 sec zonder zich bij zonder in te spannen. Behalve Saat be reikte ook Rulander de volgende ronde door zich in zijn serie met 11 sec. tw te plaatsen achter de Hongaar Zarandi 0.8 sec.). Hij klopte met een krachtige ndspurt op de laatste 15 meter de Belg R. Vercruysse. Op de 400 meter bleven in de series lopers beneden de 48 seconden. De Fin Hellsten en de Zwitser Hegg lieten de snelste tijd voor zich afdrukken, n.l. 47,7 ïc. Hellsten won zijn serie voor de Duit- tr Haas. die 47,8 sec. noteerde. Een uitstekende verrichting leverde Janus van der Zande in de marathon. Na 25 kilometer zat hij met Grischaev. Filin, Puolokka, Araujo en Jansson in een kop groep van zes, en tenslotte werd hij zevende in het officieuze klassement. Het officiële klassement van de mara thon luidt als volgt: 1. Karvonen (Fin land) 2.24.51,6; 2. Grischaev (Rusland) 2.24.55,6; 3. Filin (Rusland) 2.25.26,6; 4. Puolakka (Finland)) 2.26.45,6; 5. Jansson (Zweden) 2.27.27.8; 6. Iden (G.B.) 2.28.02,8; Van der Zande (Nederland) 2.29.19,2; Araujo (Portugal) 2.29.45,0; 9. Olsen (Noorwegen) 2.30.49,4, 10. Christea (Roe menië) 2.35.07,4. Uitslag 10.000 meter De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Zatopek (Tsj.-Sl.) 28 min. 58 sec. (wed- trljd record); 2. Kovaks (Hongarije) 9.25 8; 3 Sando (Gr. Br.) 29-27: 4. Schade (Did) 29.32.8; 5. Mihallc (Z.-Sl.) 29.59.6; 6. Driver (Gb) 3003.6; 7. Saksvik (Noor wegen) 30 04 4; 8. Anoefriev (Rusland) 30.19 4; 9. Nilsson (Zweden) 30.22.4; 10. Voetsjkov (Bulgarije) 30.25.2. Van de series 110 meter horden plaat sten zich in de halve finales: uit de eerste ie: Bulanchik (Rusl.) 14.7 sec.; Ber- d (Zwits.) 15 sec. en Cambadelis (Grie kenland) 15.2 sec.; uit de tweede serie: Lorger (Z—SI.) 14.5 sec., Parker (Enge land) 14 7 sec. en Steines (Did) 14.9 sec.; de derde serie: Hlldreth (Engeland) sec., Opns (Roemenië) 14.8 sec. en Kinsella (Ierland) 14.9 sec.; uit de vierde Stoljarov (Rusl.) 14.7 sec.. Olsen (Noorwegen) 14.8 sec. en Dohen (Fr.) 149 sec. Broeken (Nederland) die in de eerste trie was geplaatst, liet verstek gaan, wegens een geblesseerde spier. Voor de 401» meter heren werden zes tries gelopen De eerst twee van elke trie gingen over naar de halve finales, j Uit de series voor de 800 meter heren gaan de eerste vier over naar de halve finale. Uit de eerste serie plaatsten zich Lawrenz (Duitsland) 1-520, De Muynck (België) 1-52.2, Barkanyl (Hongarije) 1.52.4 en Ekfeldt (Zweden) 1.52.4. Uit de tweede serie: Szentgali (Honga rije) 1.51.8. Johnson (Engeland) 1.51.8, Potrzebowski (Polen) 1.52.3 en Dijan (Frankrijk) 1.52.8. Derde serie Hewson (Engeland) 1-50.2, Boyson (Noorwegen) 1.50.3, Rasquin (Luxemburg) 1.51.6 en Ageev (Rusland) 1.51.7. Uit de vierde serie: Moens (België) 1.51.5, Delaney (Ierland) 1.51.8, Stracke (Duitsland) 1.52.1 en Vaehaeranta (Fin land) 1.52.2. In de linale Bij de voorwedstrijd hoogspringen plaatsten zich voor de finale: Balaza (Roemenië), Schmueckie (Did), Mochiiina (Rusland), Modrachova (TsJ -SI Peirone (Frankrijk). Kramer (Did). Tschudina (Rusland). Lerwill (Engeland), Aiglova (Tsj.-Sl.), Arabajeva (Bulgarije), Knapp (Oostenrijk), Arking (Zweden), Sablatnig (Oostenrijk) en Hopkins (Engeland). Voor de finale hink-stap-sprong heren plaatsten zich uit de voorwedstrijd: Ramos (Portugal) 14.56 m. Norman (Zwe den) 14.67 m, Gizelewskl (Polen) 14 62 m, Scherbakov (Rusland) 14.79 m. Rehak (Tsj.-Sl.) 14 84 m, Oportman (Zwitserland) 14.86 m. Rahkamo (Finland) 15.06 m, Strohschnieder (Duitsland) 14.66 m, en Weinberg (Polen) 14.67 m. Toch is het so! Aardje naar haar vader? (132) Er erujjl jongei vordt wel eens beweerd ak naar de vader aarden, s veelal de natuur tan ouden besitten. In hoe- verre deze opvatting verbreid is, kun nen we niet beoordelen, doch het is bekend dat sy vaak wordt uitgesproken. Uiteraard zullen in vele gevallen de dochters de natuur van hun vader heb ben. Waarom niet? Maar in minstens evenveel gevallen tal de gelijkenis naar de kant van de moeder uitvallen. En wat voor de meisjes geldt, is even schikking der erfe- chapps H m wc zo uitdrukkelijk leggen op de vraag of op papa gelijken (en ama). Wel, we kunnen omdat in de Oudheid, ook hie tekeerde erd be- \ongen deze volkomen tegen- g heujjst duidelijker irhtige theorie dat opvattingen juist is. irheid in het midden iristote/es heeft ove orieen opgesteld, die halen dat volger welijka lijn is toch de natuurlijkste en de meest voorkomende. U kunt hiertegen aanvoeren dat deze opvatting dateert van een paar dui zend jaar geleden. Inderdaad. Maar Dokter Parré, „Raedt en de opperste chirurgyn van vier koningen in Vranckryck", was in het midden van de 17de eeuw dezelfde mening toege daan, zodat de opvattingen sinds de Oudheid weinig gewijsigd zijn, althans wat dit punt betreft. Overigens behoeft het ons niet te vele mensen thans een anders luidende opvatting huldigen, u-ant de vraag of een kind meer op de ene ouder gelijkt dan op de andere, is in de meeste gevallen buitengewoon moei lijk te beantwoor den. Het hangt er veelal t on af op wel ke eigensehapprn we de klemtoon leggen. In vroeger# tijden, toen kracht een i oor- name rol speelde in het menselijk ver keer, sullen moed, goed ontwikkelde spieren en een zekere handigheid in het huiten gerecht stellen van een tegenstander wel een grote rol ge speeld hebben hij de beoordeling rler eigenschappen, dan ook geern i echtlustige zoon het zijn vader vonden. l\'u nm het bestaan ook de kleine rol gaan spelen, leróaail ht ons niet dat hier en daar een gelijkt nis wordt gevonden tussen de geestt lijke kwaliteiten ven moeder en soon of tan vader en dochter, zodat eei tegengestelde opvatting hier en daa haan breekt. Hoe het ook sij, van enige wel matigheid is in de proetjjk niets g bleken en ook theoretisch valt zij nie të beredeneren. Maar over iets anders: Wat is he machtigste concern ran de Ver. Staten Met de General Motors, of Dupont d, \emours, goals velen denken. dat de Ouder strijd Daar (Sadruk verboden). edhter in staat de landen te berijden. Zo doet zich daar de moeilijkheid voor. dat er te weinig arbeiders zyn om de oogsrt aan aardappelen binnen te halen. Worden er geen bijzondere maatrege len getroffen, dan voorziet men in dit deel van ons xnd grote moeilijkheden. De arbeidsbureaux hebben wel arbeids krachten toegezegd, dooh als alles tege lijk komt kunnen ook zij het niet aan. Men dient namelijk te bedenken, dat alles met de kruiwagen van het land gehaald moet worden en dat er dus een leger van oogsters nodig ral zijn. De granen het geval is. In grote delen van Over ijssel en Drenthe staat het gewas nog op het veld. Hier en daar zijn mytcn ge maakt doch door de vochtigheid is overal de korrel gaan schieten. Van de haver is in Overijssel en Fries land 50 pet geoogst van de tarwe is slechts een klein deel binnengebracht en in Noord-Holland heeft men zelfs prac- tisch nog geen tarwe-oogst gehad. In Brabant en Limburg is de rogge wel tamelyk laat, doch toch voor een belang rijk deel binnengekomen. Andere gewassen jaar. Ook het suikergehalte zal veel lager zijn. Zwarte luis en de vergelirgs- ziekte hebben vele boeren er toe ge bracht hun. met bieten beplante opper vlakte land, maar weer te ploegen De erwten die "n mooie opbrengst geven, zijn, op ruiters op het land staande, door en door nat geworden en verkalkt. Het vlas Ls op vele plaatsen wel getrokken, doch de kwaliteit is slecht. Alleen uien staan goed voor Het gevolg van een en ander is voor de gemengde bedrijven uiterst moeilijk. Daar kan men de z.g. stoppelgewass"n niet uiteetten en aangezien men daarep de wintervoeding van het vee is aangewezen, voorziet men grote moei lijkheden. Te meer. waar ook de graan oogst sterk is tegengevallen. Veel hooi is, omdat het lag te rotten op het land. verbrand. Hoewel er veel gras is, zet dat, wat de veevoederpositie aangaat, toch geen zoden aan de dijk omdat, zo als de boeren zeggen: „De koeien met vijf bekken vreten." Dat wil zeggen: behalve met de bek vernietigen zij ook gras met de poten.' Vandaar dat veel boe hun koeien in de stal gezet hebben. De veevoederpositie van het eigen be drijf is zeer krap. Bij dit alles komt de enorme kosten stijging voor de landbouwbedrijven, die, zowel voor het rooien van aardappelen als het maaien van het graan enorme be dragen moeten neertellen. Wat de con sequenties van deze toestand voor de prijsverhoudingen zullen zijn. is op het ogenblik nog niet te zeggen. Men is even wel pessimistisch. Bidstond in Vroomshoop In verband met de watersnood ln Over ijssel is Dinsdagavond in de Gereformeer de kerk te Vroomshoop een gemeenschap pelijke bidstond gehouden van Hervorm- Gereformeerden. De Hervormde predikant ds J. W Schipper sprak over Psalm 99 1. Ds H. J. Heersink. de Ge reformeerde predikant van het dorp, be sloot de bidstond met gebed en dank zegging. Nog f 50.000 nodig Vierde nieuw militair tehuis geopend Het vierde van de zeven Chr. militaire tehuizen die volgens de plannen van d» Nederlandse Militaire Bond Pro Rege bij de nieuwe legerplaatsen worden gebouwd, is gisteren ln de legerplaats 't Harde bij Oldebroek geopend. De opening werd bij gewoond door de chef van de generale staf, luitenant-generaal B. R. P. f. Has- selman. De generaal zei, dat de militairen van alle gezindten hem even lief zijn. maar dat hij speciale belangstelling heeft voor het werk van de Protestantse te- De secretaris van Pro Rege, de heer W. Nleuweboer. deelde mee, dat men nog f 50.000 tekort komt van de meer dan f 100.000 die men nodig heeft voor de inventaris der zeven tehuizen. Vele sprekers uitten hun gelukwensen, daarbij ln veel gevallen geschenken aan biedend: burgemeester U. de Vries van Doornspijk namens zijn gemeente enige gezelschapsspellen en als persoonlijke ttentie twee boeken, ds W. M. Ie Colntre an Amsterdam een klok van de Gerefor meerde deputaten voor de geestelijke ver zorging, de heer W. S. Sterk enkele spel- ns de Hervormde Kerkeraad van Elburg, ds P. M. Jonker van Apeldoorn ens deputaten der Chr, Geref. Kerken enveloppe met Inhoud, ds B. Knop pers van Hilversum het meubilair voor de studiezaal namens de Bond van J.V. op G.G., de heer K. Hoeve van Amster dam een bibliotheek namens het CJMV, de militairen van 't Harde o.a. een repro ductie van een doek van Vincent van Gogh, het PIT een vlag, de Nat. Chr. Onderofficiersvereniging een Bijbel. Nieuwe Deense gezant Wilhelm Eickhofi volgt Fin Lund op Zoals wij reeds meldden, gaat de Deense gezant in Den Haag. de heer Fin Lund, pensioen. HU zal per 1 September worden opgevolgd door de heer Wilhelm Elckhoff. Deze was in 1918 secretaris van het Deense consulaat te Rotterdam. In 1945 was hU gezantschapsraad in Londen in 1948 gezant te Warschau en Boeda pest, Hij werkt sinds 1951 bU het Deense ministerie van buitenlandse zaken te Kopenhagen. De lagere technische schodl te Bols- ward wordt belangrijk uitgebreid, omdat er 'n cursus landbouwsmeden aan wordt verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5